Smolders. Ik zou nog op één zaak willen wijzen. Zoo juist is door den Voorzitter naar voren gebracht dat het 10. voor het gebruik van het verkoop- den waterloop, die langs de electrische 'T'voor het verwerken en verknopen van <-ent«"e Va" Vj>" Schijndel loopt en voorwaardelijk goedgekeurd vieesch per 4 daarna langs den tuin van van der onderwijs de gemeente zooveel geld uur of gedeelte daarvan: Heijden en de Eerw. Zusters onder kost. Is het nu democratisch om, nu j u- y(,or ecn eenhoevig dieiv van een jaar de straat door in den buitenpolder deze nieuwe verordening vooral de j eV%^°eere<Xevig te jonger dan"itwa,erl: De outte waterloop ver- hoogere inkomens meer wil laten be- een jaar, een kalf schaap geit of varken keerde in zeer slechten toestand en talen, deze te gaan bestrijden en daar door te verhinderen dat f3000 in de gemeentekas vloeit, die tot verlaging der inkomstenbelasting kan worden aangewend. De Voorzitter meent, dat hierover thans genoeg gesproken is en brengt de ontwerp verordering in omvraag die met op één na algemeene stem men (die van den heer v. Gent) wordt aangenomen. 3. Voorstel tot wijziging der veror dening op den Keuringsdienst van plaats hebben: Vee en Vieesch en 4. Voorstel tot vaststelling van a. eene verordening, regelende de voorwaarden, waaronder gebruik kan worden gemaakt van het ge meentelijk slachthuis. b. *2rordening op de heffing en in vordering van rechten voor het gebruik van het gemeentelijk slachthuis. c. eene verordening, houdende ver bod tot het hebben of gebruiken van slachterijen in deze gemeente d. eene verordening, ex artikel 114 bis der Gemeentewet, regelende het beheer van het Slachthuisbe- drijf. Al deze verschillende verordeningen die tesamen w«l een boekdeel vormen kunnen we bezwaarlijk hier gaan be spreken en zullen wij dan ook slechts volstaan met hieronder een en ander uit de sub. b en c genoemde veror deningen te laten volgen. Zooals de voorzitter iakoniek op merkte is het geen Musolini die al deze verordeningen decreteert, doch ze zijn van andere gemeenten zoo over genomen en dienen o m. om in geval men van andere zijde soms iets er op iracht te vinden om zich te ontirekken, steeds de wapens te hebben om daar tegen op te komen. Het z.g. uithallen door particulieren zal voortaan ook niet anders meer dan in het abbattoir kunnen gebeuren, alleen slachten voor eigen gebruik mag nog aan huis geschieden. Verschillende leden vragen inlich tingen omtrent verschillende artikelen of willen eenige bepalingen gewijzigd zien, doch na toelichting door den voorzitter kunnen zij zich telkens mei de ontworpen redactie vereenigen. Een en ander wordt dus zonder eenige wijziging met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorzitter. Zooals de heeren wel bekend zal zijn (zij hebben het o.a. ook kunnen'lezen in de verspreide strooibiljetten) zijn aan.de gasfabriek belangrijke vernieuwingen noodzake lijk. Het ovenblok is versleien, de veran keringen zijn doorgebrand, de muren gaan breken, enz. hetgeen de gas productie ten zeerste schaadt en tel kens zeer dure herstellingen vordert. De nieuwbouw van den oven is dan ook urgent. Onder leiding van den Voorzitter dera commissie den heer Smolders heeft men een studiereis gemaakt en een zestal fabrieken be zocht, ornaat de laatste jaren nieuwe systemen zijn ingevoerd, die heel economisch zijn, bijzonder doordat zij minder werkkrachten vereischen. Er waren twee systemen die hier in aan merking zouden kunnen komen, waar op wij later nog wel uitvoerig zullen terugkomen, waar het hier over een bedrag van f 85 000 gaat. Was het misschien niet beter dat wij dien heelen rommel aan de gas fabriek eens geheel opnieuw groepeer den. Er is reeds een voorstel daar omtrent uitgegaan van den voorzitter en den directeur der bedrijven, waar wij ons ook niet tegen hebben ver klaard, doch waarover wij eerst de meening der heeren wel eens wilden hooren Bij een dergelijke zakelijke kwestie zal het noodzakelijk zijn dat men cijfers tegenover elkaar kan stellen over den bouw van een nieuw ovenblok of een nieuwe fabriek. In afwachting van deze nadere becijfering noodigt de commissie der lichtbe- drijven alle raadsleden uit aan de gasfabriek eens een kijkje te komen nemen om daardoor eens een beetje oorde?! over den toestand te kunnen vormen. De commissie verzoekt U a s. Maandagavond te 7 uur aan de Gasfabriek te vereenigen om onder leiding van den directeur het bedrijf te bezichtigen. Wordt besloten aan die uitnoodiging gevolg te geven. De Voorzitter deelt vervolgens aan den raad mede, dat de gemeente in een proces is gewikkeld met de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel, omdat de gemeente voor afvoer van water uit het Zuiden naar den buitenpolder gebruik maakt van verspreidde een ondragelijken stank. Toen men de nieuwe waterloop in orde bracht beweerde de firma van Schijndel dat de gemeente daartoe het recht niet had. Bij iniormatie ter Prov. griffie adviseerde men ons er gerust mee door te gaan, hetgeen we ook gedaan hebben. Tot we nu een exploit ontvangen hebben. Het wordt nu niet verboden om daar water af te voeren, maar vuil water mag er niet langs, 't Is slechts in enkele noodge vallen dat er in een jaar van die waterloop wordt gebruik gemaakt. Men kan intusschen niet anders doen kalm het verloop van dit proces afwachten. De heeren v. d. Geld en Roxs brengen nog naar voren dat die oude waterloop op sommige plaatsen nog zoo'n vieze toestand heeft geschapen, waarvoor ze verzoeken maatregelen te willen nemen. De Voorzitter zegt dat elkeen vrij is om zelf ter plaatse den toestand te verbeteren, bijv. door den sloot dicht te maken. De fabriek van Jansen is de eenige die hierop nog uitwatert, doch kan evengoed op het gemeenteriool aansluiten. Niets meer aan de orde zijnde, schorst de Voorzitter de openbare zit ting om in geheime vergadering me- dedeeling te doen betreftende de aan bieding conversieleening. Na heropening wordt besloten eene leening. oorspronkelijk groot f524000 - aangegaan met de Levensverzekering Mij „Dordrecht" tegen eene rente van 574°/o, te converteeren en met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds eene nieuwe leening aan te gaan tegen eene rente van 41 /2°/o- Nog wordt besloten tot aankoop van het eigendom van L. van den Hoven aan de Eerste Zeine, hoek St Crispijn- straat, voor de som van f4000 (Ongecorrigeerd). VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Antwoord van H. M. de Koningin. Door den Voorzitter der Feest commissie der Kon. Stoomschoenen fabriek A. H. van Schijndel is 't vol gende telegram ontvangen: Paleis 't Loo, 27 Mei 1927. H. M. de Koningin draagt mij op, U als Voorzitter der Feestcommissie der Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel wel Harer Majesteits erken- telijken dank te willen overbrengen voor de Haar gezonden telegrafische huldebetuiging. De adjudant van Dienst Jhr. de Jonghe van Ellemeet. Rectificatie. In een gedeelte der oplaag staat in 't verslag der feestelijkheden van Schijndel: „niet minder Vrijdag, toen de buurt feest vierde", dit moet natuur lijk zijn „Donderdag". Trekking verloting. De trekking der verloting ten bate van de harmonie St. Jan, welke aan vankelijk was bepaald op 6 Juni a.s zal, wijl het dan 2e Pinksterdag is, een week worden uitgesteld en gehouden worden op Maandag 13 Juni a.s 's avonds 8 uur in het Patronaats gebouw. Tot president der Harmonie St- Jan alhier, is gisteravond benoemd de heer C. van Haren. N. C. B. Kringen 's Bosch en Waalwijk. Tengevolge'der vereeniging van de Kringen 's Hertogenbosch en Waal wijk van den N. C. B. hield het Kring bestuur van Den Bosch met dat van Waalwijk en zijne afdeelingen eene bespreking in Hotel Central Aanvankelijk werd besproken de financieele positie van den Kring Den Bosch en van Waalwijk afzonderlijk. Het bleek, dat dè Kring Den Bosch financieel sterker was dan de Kring Waalwijk. De secretaris van den Kring Den Bosch stelde voorden Kring Waalwijk over te nemen zonder over de finan cieele kwesties eene nadere regeling te treffen, m. a. w. alléén van het Kringbestuur Waalwijk boeken en kas over te nemen. Door een afgevaardigde van den Kring Waalwijk werd de vraag gesteld of de slachtvee verzekering, die in den Kring goed werkt, afgescheiden kan blijven van den Kring? Deze afgevaardigde meende, dat door samen voeging de slachtvee-verzekering Waal wijk zou worden benadeeld. De vergadering meende, dat geen afzonderlijke slachtvee-verzekering mag blijven bestaan; juist door vereeniging zal men meer kunnen bereiken. De heer Zijlmans, lid van het Kring bestuur Waalwijk, zegt te zullen be vorderen dat de Kring zoo spoedig mogelijk met zijne atdeelingen af werkt. Na die aiwerking zal eene algemeene vergadering worden ge houden van de verecnigüe Kringen Den Boscn en Waalwijk. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met den Chrtsteiijken groet. St. Jansmarkt te 's-Hertogenbosch. Op Vrijdagavond 20 Mei j.l. werd ten stadnuize te's hertogenbosen door den Heer Burgemeester diergemeenie geïnstalleerd, net gereorganiseerd Per manent Comité der St. jansreclame markt. Dit Comité in zijn nieuwe samen stelling bestaat uit de vertegenwoor digers der beide Mark:bonden en der twee Winkeliersorgamsaties, terwijl als Voorzliier optreedt de Secretaris der Gemeentelijke Markicommissie. Na de insiaiialie kwam het comité in vergadering bijeen tot verdeeüng der besiuurstuncties. Deze zijn als volgt: Voorzitter de heer L. FlorieSecre taris de heer G. H. Jimmink penning meester de heer M. Meulendyk en de heeren W. v. Kar en M. Heijnen, leden. Aan het Comité is als adj. se cretaris toegevoegd de heer J. A. H. Herrings, aujuuci commies ter secre tarie. net Comité is met de werkzaam neden reeds begonnen. Getracht wordt aan de St. Jansmarkt, welke telken jare steeds grootere massa's vreemde lingen in de stad brengt, dit jaar (het eerste lustrum) een speciaal chachet te geven. Er zal naar gestreefd worden de St. Jansmarkt zooveel mogelijk algemeen te doen zijn. Na den watersnood. De omhulling van het monument op Alverna, onder Wijchen. Het Koninginnemonument op Alverna, onder Wijcmn, dat geplaatst is een paar honderd meter ten rNoorden van de plaats, waar de Koningin en haar gemaal tijdens den watersnood in '26 in een viet zijn gestapt om de geteis terde dorpen te gaan bezoeken, is onthuid, in tegenwoordigheid o.a. van den Prins der Nederlanden, die door den Burgemeester van Wijchen in het kasteel met een rede was begroet. Vóór de onthulling heeft de burge meester van Wijchen herinnerd aan het bezoek van de Koningin en den Prins aan de geteisterde streken en den van H M. ondervonden steun. Zoowel geldelijk ais moreel steunde zij, aldus spr. en stond zij aan de spits van het Nederlandsche volk. De geheele Ne- derlandsche natie bood dan ook, aan eengesloten, hulp en bijstand, en le nigde zoo goed als geheel aller nood. Wij Wijchenaren, die het onuitspreke lijk voorrecht genoten, het eerst de Koningin en haar gemaal ten tijde van de ramp aan onze zijde te zien, wij rekenen het ons tot een aangename plicht, van onze oprechte dankbaarheid te doen blhken. Het verheugde ons van H. M. je mogen vernemen, er in toe te stemmen, dat wij te Harer hul diging een gedenkteeken zouden op richten. Voldoende aan de daarbij gestelde voorwaarde, droegen wij den Nederlandschen kunstenaar Falise op. de meeste soberheid bij het ontwerpen te betrachten. Wij hebben in overeen stemming daarmee een soberen spreuk in een steen doen beitelenQuae prima in honore, et prima in amore. In lteide ging voorop, die vooraan staat in eere. De ze woorden zijn hei zinnebeeld onzer dankbaarheid, ver eenigd tot in lengte van dagen mei onzen onwankelbaren trouw aan de koningskroon De Prins verrichtte hierna de ont hulling van het monument. RECHTSZAKEN. Het grootste ongel uk! A. G. Schoenmaker te Kaatsheuvel stond terecht wegens wederspannig- heid. Verdachte, die gehuwd igmaakt veel misbruik van drank. Verdachte piemeerde toen hij f 30 boete tegen zich hoorde eischen, dat hij de zorg had „voor twee ongeluk kige oude lui". Ook dat nog? vroeg de president. Nu, dan ben jij, 't grootste ongeluk Als de boete minder is dan heb jij méér om te zuipen, is 't niet Verdachte werd wegens wederspan- nigheid veroordeeld lot f 25 h™»** vervangen door 25 dat i n hechtenis. Tegen zich zelf b schermd. C. v. R. werkman te Haarsteeg moest terecht staan omdat hij den gevaarlijken toer had uitgehaald op een rijwiel gezeten zich vast te houden aan een auto, die in vaart w?ft, en op die manier vooruit te karren. Hij kwam van Oss en peddelde over den weg' die naar Cromvoirt loopt. Hij beriep zich op moeheid maar dat ging er bij een strafrechter niet in. De jonge man moet zijn waaghal zerij met vijf pop boeten. Van n ex raadslid. Kees B., landbouwer te Engelen, al 74 jaar oud, stond terecht wegens beleediging van den oud-burgemeester G. Th. C. Murray te Engelen. Kees bekende „oute minsch" te hebben gezegd. Volgens getuige Murray had Kees er meer scheldwoorden uitgelapt. Kees verdedigde zich met 'n nota in de hand. Ziede, edelachtbare, redeneerde Kees, deez is 'n rekening van 1920 voor geleverde steenen en voor grasmaaien met de machine waarbij twee paarden werden gebruikt. Hij is altijd boos als ie aa bneike ziet. 't Is wel erg dat ik van zoo'n rijken m'n centen niet kan krijgen. Getuige Murray zegt dal hij aan verdachte niets te betalen heeft. Wèl waar, zegt Kees. Je mag niemand beleedigen aldus de president tot verdachte. Dat is de manier niet om je geld te krijgen. Ga dan naar eert advocaat. Kees wijst naar den oud-burgemees ter en zegt; Hij is van O. L. Heer gezegend met twee toni En ik zal U een plcizierj doen, edelachtbare, met naar een advocaat te gaan. Doe U mij nou 'n pleizier en spreek me vrij Ik zal de laatste jaren dat 'k leef niks meer zeggen. Ik had een borreiije op, lk deed het in drift. Ik heb „oute minsch" gezegd, uiaar 't was 'n harts tocht, want ik ben vroeger óók lid van den gemeenteraad geweest, lk heb er spijt van, ik ben nog nooit bekeurd geworden. Jawel, zegt de president, twintig jaren geleden ben je voor geweest wegens beleediging van een ambtenaar in iunctie. O ja, herinnert Kees noch plots, 20 jaar terugDaar ben ik van vrij ge- sptoken Da was maar -zoeken! 't Ging over een klein kind dat voor de deur stond en nóg zoo'n prutske en 'n kruiwagen zonder licht. Maa de rechter sprak me vrij, edelachibarer doe u 't nou ook zanikte Kees. Hij kwam er toch wel goedkoop af. De eisch wegens beleediging luidde f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. Onder buurvrouwen. M. D. huisvrouw van M. v. E. te Vlijmen, deed aan burenoorlog en moest zich wegens beleediging tijdens den strijd komen verantwoorden voor den politie-rechter. Ze had een heele staalkaart scheld woorden uitgeraasd, zoodat buurvrouw drie 't uil de verte vanuit haar deur goed hooren kon. Toch beriep ver dachte zich op haar fatsoen Wegens beleediging luidde de eisch f 15, de uitspraak t 10 boete. Beleediging 'J. Z. schipper te Weikendam, werd ter verantwoording gerotpen wegens beleediging, doch was niet verschenen. Maar 't ging ook zonder hem De eisch wegens beleediging luidde f 25, de uitspraak i 20 boete subs. 14 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. De regeering te Washington heeft op initiatief van senator Copeland, besloten, een torpedojager ter beschik king te stellen voor het terugbrengen van Lindbergh. Mevr. Lindbergh, de moeder van den vlieger heeft van tal van transat lantische maatschappijen uitnoodigin- gen ontvangen om als gast mee te gaan naar Frankrijk, maar mevr. Lind bergh heeft bedankt, omdat haar taak als leerares in de scheikunde, niet gedoogde dat zij thans vacantie nam. Voorts heeft mevr. Lindbergh bedankt voor een aanbieding van een kwart miilioen gulden honorarium, voor het meedoen in een film getiteld „De Amerikaansche Moeder„. Zij schreef dat zij zich niet op den voorgrond wil stellen en zich ook niet belache lijk wil maken. Er zijn bovendien lal van goede filmspeelsters, die zoo'n rol veel en veel beter zouden kunnen verrichten, dan ik zelf". Zoodat mevr. Lindbergh nog steeds eiken dag rustig voor haar klas staat. Wel zal mevr. Lindbergh meewandelen in den optocht langs de New-Yorksche B'oadway, naar het stadhuis, wanneer burgemeester Walker de vlieger offi cieel ontvangt. Op staatsmijn Wilhelmina te Terwinsclen is In den nacht van Maan dag op Dinsdag omstreeks 4 uur een vrij ernstig ongeluk gebeurd. In een der mijnen op de 331 M. verdieping waren drie arbeiders werkzaam. De hulphouwer M. Beckers uit Wittem was bezig met het maken van tem pelgat Daarbij stiet hij op een bij het schieten niet 'ontplofte patroon, die uit elkaar sprong. B. zal waar schijnlijk beide oogen moeten missen en zijn mede-arbeider Wyand uit Chevremont kreeg vleeschwonden. De derde mijnwerker kwam met den schrik vrij. De twee gewonden zijn naar het ziekenhuis te Heerlen over- gebracht. 1,50. 2. voor hoeveelheden vieesch, kleiner dan een geheel dier, per 25 K.G. of gedeel te daaryan 0,50. 11. Voor hot huren van een kleerkast per jaar of gedeelte daarvan 1.50. 12. Voor een door belanghebbenden aan gevraagd bacteriologisch of microscopisch onderzoek 2.50. 13. Voor een personeelskaart 0,25. 14. Voor het keuren van versch vieesch, dat van Culten de gemeente wordt inge voerd en waarvan overeenkomstig de ver ordening op de keuring van vee en vieesch i in de gemeente Waalwyk keuring moet VERORDENING TOT IIF/T HEFFEN VAN RECHTEN VOOR HET GEBRUIK VAN HET SLACHTHUIS IN DE GE MEENTE WAALWIJK. Artikel 1. Voor ieder, die voor een der hierna te noemen doeleinden gebruik maakt van het slachthuis of van de diensten van het daar aan verbonden personeel, wordt een recht geheven volgens het tarief, in artikel 2 na der omschreven. Artikel 2. 1. Voor het gebruik maken van stallen, per etmaal of gedeelte daarvan: 1. voor een eenhoevig dier en een rund 0.25. 2. voor een kalf. schaap, geit en varken 0.15. Voor dieren, die levend worden wegge voerd, is het dubbele van het hiervoor aan gegeven stalgeld verschuldigd. Het voeder wordt van gemeentewege ver strekt, waarvoor per etmaal of gedeelte daarvan in rekening zal worden gebracht: 1. voor een eenhoevig dier en een rund 0.90. 2. voor een kalf, schaap, geit en varken 0,50. 2. Voor het gebruik maken van de ge legenheid tot slachten, van de pensstortge- legenheid en de dnrmwassclierjj< alsmede voor het gedurende den tyd, in de verorde ning op het gebruik van het slachthuis be paald, laten verbiyven van vieesch in de daarvoor aangewezen ruimte in de liang- plaats: a. voor een paard, muilezel en rund 0. b. voor een veulen, kalf en varken ƒ3,50. c. voor een nuchter kalf, schaap, geit en een z.g. „export-varken" 1,50. <1. voor ingevoerd, vieesch per K.G. 0,02. Onder veulen wordt verstaan een paard of muilezel, zoolang deze nog jonger zjjn dan een jaar. Onder nuchter kalf wordt verstaan een kalf, waarvan de navelstreng niet is uitge droogd. en onder kalf ieder ander kalf, niet ouder dan drie maanden. Onder exportvarken wordt verstaan een varken met een levend gewicht van ten hoogste 62$ K.G. 3. Voor het laten verbiyven van vle°sch in de daarvoor aangewezen ruimte in de hangplaats of de slachthallen, langer dan den in de verordening op het gebruik van het slachthuis bepaalden tyd, per etmaal of gedeelte daarvan a. voor het vieesch van een stuk groot- veo 0,50. b. voor het vieesch van eeh stuk klein vee 0.30. 4. Voor het laten verbiyven van vieesch in het voorkoellmis is door iederen gebrui ker van het slachthuis een vast recht ver schuldigd van 10.per jaar. 5. Voor het gebruik van de cellen in het koelhuis is een vast recht verschuldigd van 50,per cel per jaar. Op dit recht wordt het recht voor het gebruik van het voor- koelhuis in mindering gebracht, met dien verstande, dat, indien meerdere personen te- samen één koelcel huren, voor. iederen huur der het recht voor het gebruik van het voorkoelhuis op de huur der koelcel in min dering wordt gebracht. 6. Voor het laten bewaren van andere voedingsmiddelen dan vieesch per 30 K.G. of gedeelte daarvan per week of gedeelte daarvan 1, 7. Voor den toegang tot het voorkoel huis en liet koelhuis op andere tyden, dan genoemd in artikel 4 der verordening op liet gebruik van het slachthuis, per persoon en per keer ƒ0,60. Duurt het verblyf langer dan een kwar tier, dan is voor elk kwartier meer opnieuw het. recht verschuldigd. 8. A. Voor het wegen van levende slachtdieren a. vqor een eenhoevig dier en een rund 0,40. h. voor een kalf. schaap, geit of varkon 0,25. B. Voor het wegen van geslachte slacht dieren a. voor een eenhoevig dier of rund 0,30. b. voor een kalf, schaap, geit of varken 0,20. C. Voor het wegen van een party vieesch, vet of afval a. per 50 K.G. of gedeelte daarvan 0,10. b. voor een huid 0.10. c. voor een Vfel 0,05. 9. Voordiet smelten van vet per 10 K.G. of gedeelte daarvan 0,40. van een paard, muilezel of rund 6. van een veulen, kalf of varken 3.50. van een nuchter kalf, schaap, geit en een z.g. „export-var ken" 1,50. van ingevoerd vieesch per K.G. 0,02, tenzy het vieesch wordt ingevoerd als half dier of vierendeel, in welk geval éen even redig deel van het voor een geheel dier be paald bedrag zal worden geheven. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag, waarop het Slachthuis krachtens besluit van Burgemeester en Wethouders voor het gebruik wordt opengesteld. SLA'CHT VERORDENING. Verordening, houdende verbod tot het hebben of gebruiken van slachteryen in de gemeente Waalwyk. Artikel 1. Het is verboden in de gemeente Waal wyk eene slachtery te hebben of te gebrui ken. Artikel 2. Alle bedryfsslach tingen moeten plaats hebben in het Gemeentelyk Slachthuis aan de St. Antoniusstraat, waarvan het ge bruik is geregeld by de Verordening van den 27 Mei 1927. Artikel 3. Deze verordening geldt voor den tyd van 20 jaren, ingaande niet don dag, waarop het GemeentelykSlachthuis voor het gebruik wordt opengesteld.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 12