overgeplaatst Fietstochten Laageinde 15 opening Amerikaansche Carborundum- en Aloxite- Zeitswetsteenen en Vijlen, Firma JOHAN SMULDERS, VLOEI-CARTONS Slagerij, Slagerswinkel W. Baijens Buijs hout. Harmonie „Echo des Montagues", Tilburg. Harm. „Musis Sacrum", Dongen. Harm. „Virtus Nobilitat Artem", Waspik. Harm. „Sophia's Vereeniging", Loon- opzand. Voor Maandag. Kon. Muziekgezelschap „Euphonia", Kaatsheuvel. Harm. „St. Jan", Berkdijk. Harm. „Concordia", Loonopzand. Liedertafel „Oefening en Vermaak", JUdenhout. Fanfare „Concordia", Oosteind. Zangvereen. „Vriendschap" (Lie dertafel), Oisterwijk. Fanfare „St. Cecilia", Made. Gem. Zangvereen. „Laetitia", Til burg. Harmonie „De Vereen. Vrienden", Teteringen. Liedertafel „Echo van het Zuiden", Tilburg. Harmonie „St. Jan", Baardwijk. Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", Baardwijk. Fanfare „H. Familie", Heusden. Liedertafel „Oefening baart Kunst" Nieuwkuik. Liedertafel „Echo der Duinen", Loon op Zand. Harmonie Apollo", .Geertruiden- berg. Liedertafel „Vriendenkring", Haar- steeg. Harmonie „Oefening Uitspanning Goirle. Totaal 42 gezelschappen met bijna 2000 executanten. KERKNIEUWS. Mgr. A. Hermus. In het Doofstommen Instituut te St. Michiels Gestel vierde Mgr A. Hermus, Directeur op Hemelvaartsdag een drie voudig jubilé: 25 jaar leeraar aan het Instituut, 40 jaar priester en 10 jaar werkzaam in de Missie actie. Om half negen werd door den jubi laris de plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen. Afwisselend hadden feestelijkheden plaats waarbij Mgr. Hermus vele ge schenken werden aangeboden. De receptie was druk bezocht. Aan den feestmaaltijd zaten mede aan Mgr. J. Pompen, vic-gen. van het Bossche bisdom, Mgr. van den Heuvel en Mr. W. van Lanschot, Lid der Eerste Kamer, Vught, bestuursleden van het Doof stommen-Instituut. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Mei 1927. Wandeltocht Waalwijk—Den Bosch. Om half drie gaf de leider toe, dat er bezwaarlijk zonder emblemen kon worden opgestapt. Naar oud- hollandsehen trant waren echter binnen 't luttele tijdsbestek van een kwartier de laatkomers reeds gearriveerd, zoo dat precies kwart voor drie het sein tot vertrek kon gegeven worden, roo- lijk klonk het tromgeroffel, lustig wapperde het vaandel der W.G.V. ferm was de stap der deelnemers, de heldere pakjes der jongere tochtgenooten en het wit-zwart der W G V.-leden maakten een fraai décortegen 't overheerschende grauw der dorpsstraat, 't Weer beloofde ook mee te werken. Wel dreven er witte en grauwe wolkjes door 'truim en bedekten met tusschenpoozen het lieve zongezicht, doch door de blauwe gaten van 't wolkenfloers, speelde het zonnetje kiekeboe met 't kleumend menschdom in de zoo hooggeroemde Meimaand. Dan alles ging naar wensch. 'tWas immers niet te warm, best om te loopen, beter dan volop schroeiende zon, zooals 't vorig jaar op den tocht naar Tilburg. Zoo liepen de gesprekken in den overlaat, waar de turners, buiten 't gezicht van het publiek, de stramheid van .tong verloren. Maar in houding en tempo zouden ze niet wijken, als niet Intusschen herhaalde zich in 't zwerk 't abele spel van Pluviusen Eolus. om in vereeniging den zonnegod Helios dwars te zitten en zoodoende der menschenkinderen vreugde en gezond heid te belagen. Nauw was de stoet de Drunensche kerk gepasseerd of de bondgenooten kregen tijdelijk de over hand en zonden een feilen, zwiependen pljpesteel-regen op de onthutste wan delaars. die hun heil zochten in over haaste vlucht en naar geen aanvoerder meer luisterden. Terwijl deze onder het beschuttende afdak bij de remise van de tram stond te ijsberen, zaten de ouderen hun verdriet dood te zingen de jongere garde trachtte het onver wachte stortbad weg te bibberen. Maar evenals aan alle lofzangen, kwam aan de bui eindelijk een eind, niette genstaande een geestigaard had opge- merkt, dat het eind er afgesneden was. Dit oponthoud kostte ruim een half uur. Nu weer aan den tippel. Maar door den regen hadden twee trommen ver- lamming in de stembanden gekregen. Gelukkig was er nog één trom bij stem, zoodat de gelukkige tamboer dezer een flinke portie te blazen kreeg. Ondanks voornoemde strubbelingen werd de afstand binnen drie uren gploopen, wat, met het oog op het jongere geslacht, toch nog een goede prestatie i^. Immers moest herhaalde lijk de pas worden ingekort, wat echter weer werd gecompenseerd door Om kwartier na zessen was Bosch- veld achter den rug. Daar de leider eenige dagen tevoren de noodige ver loven in de verschillende gemeenten had opgehaald, was door hem op het hoofdbureau van politie te 's Herto genbosch de route aangegeven, welke de stoet zou nemen. En nu, een eere saluut aan de Bossche politie 1 Na opstelling trokken de turners onder politioneel escorte, t. w. een politiechef op de fiets vooruit, om alles, wat den optocht kan hinderen of de veiligheid der deelnemers in gevaar kon brengen, op afstand te hoHden; daarna twee agenten vlak voor den stoet uit, die alle vehikels, fietsen, handkarren, auto's enz. deden uitwijken en stoppen tot de gymnasten gepasseerd warenachteraan twee agenten, die de groep sloten en con troleerden of de vooraan afgegeven bevelen werden uitgevoerd. Merk daarbij op, dat het Zaterdagnamiddag was, dus druk iri de stad. In een woord De regeling was schitterend. Hoewel de tijd beperkt was gewor den. werd toch de opgegeven route afgeloopen, n I, Oranje Nassaulaan, (Heilig Hart beeld op Julianaplein), Stationsweg, De Drakenfontein, Wil- helminabrug Vischstraat, Hooge Steen weg, Markt, Hinlhamerstraat. Clara straat, Parade (St. Janskerk) en weer terug naar station. Toen restte nog een kwartier, dat benut werd tot versterking en verfris- sching van den inwendigen mensch. Daarna in den trein. Op verzoek van Jiet personeel der S S. werden de jongere turners onder toezicht der ouderen gesteld, geen coupé zonder controle. Terug in Waalwijk, werd in goede orde door de Mr v. Coothstraat, Groote Straat en Markt gemarcheerd naar het clublocaal in de Stationsstraat, waar de stoet werd ontbonden. De tocht was wel eenigszins ver moeiend, vooral voor de allerjongste deelnemers, maar daar zien de turners niet tegen op, zij weten dat beweging een eerste eisch is voor gezondheid. En het was de meesten niet aan te zien dat zij zoo'n marsch achter den rug hadden. De piepkuikens waren natuurlijk thuis gelaten. Toch was de deelname groot. De belangstelling voor de gymnas tiek blijkt in onze plaats zeer toe te nemen. nen worden afgehaald, Matineé Liedertafel. Wij herinneren nogmaals aan het matineé der Liedertafel „Oefening en Vermaak", op Zondag a.s. ten 12'/j uur op de kiosk op de Markt, op uit noodiging van „Waalwijks Belang". Het programma luidt als volgt: Het Ouderhuis Cools. De Deerne Geuzenvendel v. Wamel. Gravers Olman. Omhoog Heinze. De Kuiper Cools. Schoenen In- en Uitvoer De invoer van lederen schoenwerk bedroeg ever April '27 214,884 paar ad f603,801 tegen 259,601 paar ad f599.199 in '26 De uitvoer bedroeg 30.660 paar ad f 158,372 tegen 25,999 paar ad f 133,982 in 1926. - Aanbesteding. Woensdag is in het Gouvernements gebouw te 's Bosch aanbesteed het aanbrengen van betonverhardingen en het uitvoeren van verstratingen met bijkomende werken op de rijkswegen in Noord-Brabart. Door de volgende inschrijvers werd het laagst ingeschre venperc. 1 L. v Drunen, Hintham, f 54 850, perc. 2 dezelfde f 93,850, pftc. 3 Chr. Kuijpersvh. Hombach te A'dam f60 570, perc 5 dezelfde f76,000 en voor doloriet f81,360. perc. 4 N V. Mawe Middelburg f 134000. Voor de massa's waren laagste inschrijvers, perc. R K. Fabrieksarbeidersbond nSt. Witlebrordus". De afdeeling Baardwijk van boven- genoemden Bond houdt a.s. Maandag 30 Mei eene algemeene vergadering in het patronaatsgebouw aldaar. Aanvang 8 uur. Aangehouden. In ons vorig nummer schreven we reeds over eenige diefstallen, zooals een partij sinaasappelen ten nadeele van Bruurmijn en een rijwielplaatje van Schouten. Als vermoedelijk dader werd toen aangehouden de 17-jarige K., bijgenaamd „de witte", bij de politie geen onbekende. Waar men echter onvoldoende bewijzen had, werd K. weer op vrije voeten gesteld. Dankzij 't ijverig pogen wist de gem.-politie ten slotte een uitgangspunt te vinden en voldoende materiaal tegen „de witte" te verzamelen. Donderdag werd hij aangehouden en toen hij niet meer tegen de bezwarende bewijzen opkon, wist de Inspecteur van politie hem tot een bekentenis te brengen. Hij bekende het belastingplaatje gestolen en verkocht te hebben aan iemand uit Tilburg, die hier met IJsco kwam ven ten. De diefstallen van sinaasappelen had hij meerdere malen met andere makkers gepleegd. Tevens kwam nu aan 't daglicht dat K. ook schuldig is aan voor eenige maanden geleden gepleegde vernieling in 't Zomerhuisje van den heer P van Schijndel, op den Roestel- berg. H. H. LANDBOUWERS. Het maaiseizoen breekt aan Zoekt Uw voordeel en gebruikt voor Uwe Zeisen en Maaimachines die onmiddellijk scherp maken en onverslijtbaar zijn. Vughterstraat 33 - 's HERTOGENBOSCH - Tel. 659, Ned. Herv. Gemeente. Voor de Ned. Herv. Gemeente te Waalwijk hoopt a.s. Zondag 29 Mei op te treden Ds. J C. van der Hoeven, Em. Predikant te 's Hage Bekroond. Op de Eendaagsche Kampioenschap- Tentoonstelling voor alle rassen te Rotterdam, behaalde de heer A. Wil* lemse met zijn H. H Tamagavoor de derde maal den Kampioenstitel, nu is z'n H.H. difinitief Kampioen 1927. Met zijn H.H.Truus van de Merwestad den len prijs G. in de puppyklas. De heer j Eijkens met zijn ruwharige B H. Hedel, teef, le prijs openklas G. en le prijs fokkersklas G. Langermans en Co. Naar wij thans met zekerheid ver nemen hebben de onderhandelingen die reeds eenigen tijd gevoerd werden tusschen bovengenoemde firma en de N.V. E. W. Klijberg Pernots Stoom schoenfabriek „Hollandia", Woensdag j 1. tot het resultaat geleid, dat de fa. J. Langermans en Co. hare kantoren en ledermagazijnen in't hoofdgebouw van Hollandia" aan de Nieuwstraat zal vestigen. Deze overplaatsing zal voor de fa. Langermans en Co. en voor hare afnemers vooral dit groote voordeel brengen dat de magazijnen van zooi en overleder, thans in twee afzonder- .ijke panden gevestigd, voortaan in één magazijn zullen worden ondergebracht. Bal Liedertafel. Zooals reeds aangekondigd geeft de Liedertafel „Oefeningen Vermaak" a s. Zondag het nog vérschuldigde bal. Kenmerken de bals van onze lieder tafel zich steeds door een bijzondere gezelligheid, deze laatste zal Uitmaal zeer zeker nog sterk verhoogd worden door het feit, dat de zaal Musis Sa crum als het ware is herschapen in een sprookjespaleis, rijk gedrapeerd en feeeriek verlicht Voor prima Jazz-Band is zorg ge dragen zoodat de bezoekers naast een uiterst gezellig zitje zich naar hartelust kunnen overgeven aan den dans. Aanvang 8 uur. Honoraire leden hebben vrij toegang op vertoon van hun diploma 1927. Koepokinenting. In de voormalige gemeente Baard wijk zal op Woensdag 1 juni a.s. des n.m. om 4 uur op het oud raadhuis door Dr. Langemeijer gelegenheid ge geven worden tot kostelooze koepok inenting. In de voormalige gemeente Bcsoijen zal dit plaats hebben op Donderdag 2 Juni a.s. des n.m 4 uur in het gymnastieklokaal der R.K. school Raadsverkiezing. De heer Rokx, gekozen op een vrije lijst, verzoekt ons te melden dat hij zich natuurlijk beschouwd wil zien als be hoorende tot de R K. partij. Portretten Prinses Juliana Wij deelen den bestellers mede dat de portretten van prinses Juliana zijn omen en aan ons bureau kun- 2 en 3 N V. U. lansen Zn., Aalten, f 160,292, perc. 2, 3, 4 en 5 G. Hen- seme Aalten f 420,500, perc 4 en 5 Chr. Kuijpersv h. Hombach Amsterdam f216.230' en de he.ele massa dezelfde voor f437,300. Aanrijding Donderdagmiddag werd een wiel rijder ter hoogte van den Zomerdijk door een luxe auto aangereden. Het rijwiel werd vernield, persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De automobilist bracht den wielrijder met z'n wagen naar de plaats van bestemming. Serenade. Wegens het late uur j.l. Maandag avond werd door de harmonie „St. Crispijn" uitsluitend dien avond een serenade gebracht bij de nieuw gekozen raadsleden, n. 1. bij de heeren Ant. v. Schijndel Jr., en M. van Loon, welke laatstgenoemde vertoefde ten woon- huize van Ant. v. Schijndel Jr., Daar het ook de andere dagen der week door verschillende omstandig heden eveneens onmogelijk was zal heden Zaterdagmiddag om 5 uur door genoemd corps een serenade worden gebracht aan de herkozen raadsleden o.a. aan de heeren Eibers en Smolders (Wethouders), Timmermans-Verschure, Verwiel en v. d. Geld Ingezonden Mededeelingen. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Gouden Bruiloft. Op 4 Juli a.s. zullen Adr. Leijtens en Antonia v. d. Mee, Laageinde alhier, hunne 50 jarige Echtvereeniging her- denken. Ongetwijfeld zal het den krasse oudjes dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Processies Els hout. Donderdagmorgen ondernam de R.K. Werkliedenvereeniging van de afd. Baardwijk onder begeleiding der Har monie St. Jan een processie naar Els- hout. Na de H Mis bracht de Harmo nie een serenade bij den ZeerEerw. Heer Pastoor Willems, waarna men wederom huiswaarts keerde. Des namiddags 3 uur bracht de Meisjescongregatie uit v.m. Besoijen onder leiding van Pastoor Buijs een bezoek aan de Wonderbare Maagd van Elshout. In de kerk werd eerst een oefening gehouden, waaronder Prof. Cooijmans tot de bedevaartgangsters een opwekkend woord sprak. Na het Lof trok men naar de Bid kapel, waar kapelaan Lane een toe spraak hield. Een mooi succes. De Christel, gemengde Zangvereni ging „Halleluja" te voorm. Besotjen, Dir A. v. d. Kolk, behaalde op een Donderdag te Amsterdam gehouden zangconcours den len prijs met 335 p. Wijl zij 't hoogst aantal punten over het geheele concours wist te behalen ontving zij ook den Directeursprijs. Proficiat 1 „De Witte" werd nog in 't bezit gevonden van een boevenmasker. Gistermorgen stelde de Inspecteur hem onder geleide op transport naar 's Bosch. Na een voorloopig verhoor van den officier van Justitie werd K. weer op vrije voeten gesteld. NIEUWE INDUSTRIE. Een groeiend bedrijf. Het was ons bekend dat binnenkort het pas voltooide nieuwe fabrieksge bouw aan de Haven, waarin de firma Gebr. Teurlings eene veekoekenfabriek ging vestigen, zou worden in gebruik genomen en waar het ons immer een groot genoegen doet van vestiging of uitbreiding van industrie melding te kunnen maken, besloten we er ëens een kijkje te gaan nemen om zoodoen de eens wat nader met dit nieuwe en het reeds bestaande bedrijf der firma Gebr. Teurlings kennis te maken. En deze nadere kennismaking heeft ons verrassende, tevens verblijdende bijzonderheden aan het licht gebracht. Wij hadden er waarlijk geen idee van welk een groote vlucht dit nog zoo kort gevestigde bedrijf genomen had en wij dragen er thans ook met genoe gen het onze toe bij om door het pu- bliceeren van jeenige bijzonderheden ook onze lezers eenigszins met den omvang van dit steeds groeiend bedrijf in kennis te stellen. Want al is de een voud, die den geheelen handel en wan del van de ondernemende heeren Teur lings kenmerkt, ook een mooie deugd, bij gelegenheden als deze in-bedrijf- stelling der nieuwe fabriek zullen zij het ons te goede moeten houden dat wij hier eenige waardeerende woorden aan hun persoon en ondernemingen wij dén. De heer Joh. M. Teurlings dreef reeds vanaf 1890 te Oosterhout een graanmalerij en leerlooierij, daarin later door zijn vier zoons terzijde ge StclQIl Toen pp 1 Januari 1923 het bedrijf te Waalwijk aan de haven werd geves tigd en een jaar later ook een zaak in 's-Bosch, werden de oude zaken in Oosterhout van de hand gedaan en het bedrijf geheel op nieuwen leest ge schoeid en flink aangepakt. De zaken breidden zich steeds uit. Dank zij de verwerking van superieure graansoorten, de zeer practische be reiding en het uitnemende zakenbeleid der firmanten werd de omzet steeds grooter en kan thans na 4 jaar hier ge vestigd te zijn van een omvangrijk, goed geoutilleerd bedrijf worden ge sproken, dat veel bezichtenswaardigs biedt. Een z.g. Jacobsladder met een capa citeit van 10.000 K.G. per uur brengt het graan naar een zuiveringsmachine waarna het door twee-koppels groote maalsteenen, met een capaciteit van ruim 800 K.G. meel per uur, tot meel wordt vermalen. Een 25 P.K. ruwolie- inotor zorgt voor de aandrijving van dit heele mechanisme, terwijl een elec- trisch gedreven lier dienst doet voor -het lossen der graanschepen die vóór het groote pakhuis in de haven liggen. Een viertal vrachtauto's is verder den geheelen dag in de weer om de af gewerkte producten aan de afnemers te bezorgen. Hebben wij hiermede eenigen kijk gegeven op den omvang van het be staande bedrijf thans willen wij de nieuwe industrie nader bespreken. Op een van de gemeente in erfpacht gekregen terrein groot 520 M2, gele gen langs de haven is onder architec tuur van den heer Snijers uit Raams- donksveer een flink fabrieksgebouw verrezen. De uitvoerders de heeren Jac. Blij levens uit Geertruidenberg. voor den onderbouw en de aanleg- stijgers en de heer J. den Teuling voor den bovenbouw hebben alle eer van hun werk. Voor het grootste gedeelte wordt dit fabrieksgebouw in beslag genomen door een groote ruimte waarin de voor de fabricatie van veekoeken benoo- digde machines staan opgesteld. Men stelle zich niet een serie naast elkan der opgestelde machines voor. Het is eigenlijk slechts één machine, van ge weldige afmetingen. Een onderdeel er van n.l. de z.g. kollcgangar, vraagt al leen reeds 20 P.K. voor aandrijving, terwijl verder de transport-schroef met koek-pers eveneens 20 P.K. ver- eischen. Deze kolossale machine geleverd door de fa. Frans Smulders uit Utrecht produceert 3300 koeken per uur, dus zoowat één per seconde. In de. aangrenzende machinekamèr staat een prachtige nieuwe Deutz 2- eylinder (Diessel) opgesteld met een vermogen van 00 P.K. Het ruime fabrieksgebouw is vlak aan het water gebouwd waarin het een eigen aanlegsteiger heeft. Wanneer men daar echter een kijkje gaat nemen biedt de haven een allertreurigsten aanblik en kan men zich niet voorstel len hoe de schepen daar aan den stei ger kunnen komen, 't Is niets dan vuil en modder wat men ziet met een smalle vaargeul er door heen, welke echter ook spoedig onbevaarbaar zal worden als men niet tijdig aan het baggeren gaat. Hieraan zal het ge meentebestuur zijn aandacht dienen te wijden. Wij vinden verder zeer ruime op slagplaatsen voor de grondstoffen en afgewerkte producten, garage's!, enz. Alles is er op ingericht om deze nieuwe industrie, die in haar soort eenig is in geheel deze streek, tot groote ontwikkeling te brengen, waar omtrent zich ook reeds gunstige pers pectieven openen. Immers is reeds thans de productie van een flinke pe riode verkocht en het zakenbeleid en de goede naam dei' firma spreken ons borg dat ook deze afdeeling van haar bedrijf tot grooten bloei zal ko men. Wij hopen dit voor de sympa thieke ondernemende heeren Teurlings, speciaal de heeren Waltherus en Anto- nius Teurlings die in Waalwijk de za ken drijven en hier metterwoon geves tigd zijn, terwijl de andere firmanten in de zaak te 's-Bosch werkzaam zijn. Wij hopen het tevens in het belang van onze industrieplaats, ^Taar hier im mers weer meer werkgelegenheid wordt geboden. Al vraagt een dergelijk bedrijf uit den aard der zaak niet zooveel per soneel, toch zal er thans een 20 man personeel aan de zaak verbonden zijn. Woensdag a.s. zal de nieuwe fabriek in werking worden gesteld. Het beste succes zij den ondernemers toegewenscht. M. M Wij hebben ontvangen eene schitterende collectie Engelsche en Amerikaansche VOOR RECLAME DOELEINDEN. Wij zullen U gaarne onze pracht-collectie toonen. Aanbevelend, WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN ADVERTENTIëN. Hiermede bericht ik mijn geachte Clientèle dat mijn tot nu toe gevestigd Laageinde 10, wordt naar het nieuw gebouwde pand (tegenover de oude zaak). A.s. Woensdagavond zal de 38413 van dezen nieuwen, geheel naar de eischen des tijds ingeriehten plaats hebben. U beleefd tot een bezoek uit- noodigend en zich minzaam aan bevelend Runds-, Kalfs- en Varkensslagerij Laageinde, WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7