DE ECHO VAN HET ZUIOEN. „De prima Ballerina" Fietstochten BEN TURPIN BEZOEKT WITTE BIOSCOOP. No. 45. Zaterdag 4 Juni 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. STORMRAMP. Oproep van het Nederlandsch R. K. Huisvestingscomité. Wederom is het R. K. Huisvestings comité, opgeschrikt door den Storm ramp van 1 Juni, genoodzaakt zich in actie te stellen ter leniging van den nood, die, zooals de eerste berichten luiden, zeer groot is. Met hetzelfde vertrouwen als bij den Stormramp van 1925 en den Watersnood van 1920 wenden wij ons thans wederom tot liefdadig Nederland met het ver zoek ons Comité in zijn hulpactie te steunen. Ons Comité heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met burgemees ters en Pastoors der geteisterde streken alsook met het Bestuur van het Oranje- Kruis en zullen alle maatisegelen geno men worden om tot eeii doelmatige steunverleening te komen ongeacht tot welke gezindheid de slachtoffers be- hooren. Mogen milde giften ingewacht aan het adres van het Ned. R. K. Huisves tingscomité Zuid Willemsvaart 103, 's Hertogenbosch Gironummer 34348, ons en liefst zoo spoedig mogelijk, in staat stellen den noodigen steun te ver- leenen. Het Dagelijksch Bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité. L. S., Het dagelijksch bestuur van hel Ned. R. K. Huisvestings-Comité te 's-Herto- genhosch is heden in spoedvergadering bijeengekomen en heeft besloten door zijne afdeelingen in hel geheele land eene geldinzameling te doen houden ten behoeve van de door de nieuwe stormramp getroffenen, gelijk het co mité ook deed bij de stormramp in Borculo en Noord-Brabant. Het Comité is voornemens geheel op dezelfde wijze als dit bij den jongsten watersnood is geschied samen te werken-* met een eventueel lichaam, dat heiast zou wor den met een nationale inzameling, zoo dal dus de door het comité in te zame len gelden ten slotte terecht zullen ko men in een eventueel te vormen natio naal fonds. De afdeelingen van het R. K. Huis vestings-Comité worden door dit be richt voorloopig uitgenoodigd alle voorbereidingen voor een geldinzame ling te treffen, terwijl haar schriftelijk nadere instructies zullen worden ge zonden. Het Dagelijksch Bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité. DE NIEUWE STORMRAMP IN DEN ACHTERHOEK. DEELNEMING VAN DE REGEERING. Bezoek van Prins Hendrik en Minister Kan. Weer is Oost-Gelderland in rouw en ellende gedompeld. Nauw waren de ge volgen van den ramp, welke Borculo voor twee jaar trof, te niet gedaan, of een nieuwe orkaan is over het Ooste lijk gedeelte van ons vaderland neerge streken. Het is wel opmerkelijk, dat de cycloon, welke.Woensdagmiddag heeft gewoed, weer bijna dezelfde streken heeft getroffen .Ging hij toen over Bor culo, thans nam hij zijn weg iets Ooste lijker, langs het stadje Groenlo, over den afstand van Lichtenvoorde tot Neede. Booinen werden ontworteld, pannen vlogen overal van de daken. In grooten angst vluchtte men in de huizen. Een voerman die een wagen varkens ver voerde, werd het eerste slachtoffer. De wagen werd rondgeslingerd en de voer man, Geerkink genaamd, tegen den muur van een huis gesmeten. Zoo snel als de wervelstorm was aangekomen, zoo snel was hij ook weer verdwenen. De menschen kwamen naar buiten, nog angstig of nieuwe onheilen dreigden. Op het gekerm van den man namen zij dezen op en droegen hem een huis bin nen. Hij bleek verschillende ernstige heenfracturen te hebben bekomen en was bloedend verwond aan het hoofd. Ook een.vrouw bekwam een diepe hoofdwonde. In de gemeente Lichtenvoorde, waar onder ook valt de Lievelder weg, schat men het aantal huizen, dat schade heeft hekomen, op ongeveer 70. Niet minder clan 33 boerenhuizen zijn zoo vernield, dat zij voor bewoning niet meer ge schikt zijn. Op initiatief van den burgemeester, den heer Van der Laan, is hier ook reeds een steuncomité in het leven ge roepen. Wanneer wij de bevolking te midden van deze ruine aan het werk zien, om alles wat nog waarde heeft uit de puin- hoopen bijeen te zoeken, dan staan wij voor hetzelfde raadsel: de gelatenheid, waarmee deze het wel zware lot dragen. De dooden en gewonden in de omgeving van Groenlo. In de omstreken van Groenlo zijn 3 dooden, 1G zwaar gewonden en tallooze gewonden als slachtoffer van den ramp. Met behulp van ziekenauto's en alles wat maar gewonden vervoeren kon, waren zij van heinde en verre hierheen gebracht. De namen der drie slachtoffers zijn: de 20-jarige G. Spiek- ker, ongehuwd, de 35-jarige J. Papen, gehuwd en de 52-jarige H. Brink, ge huwd. De eerste en de laatste werden dood onder de puinhoopen vandaan ge haald, terwijl Papen zwaar gewond in het ziekenhuis aankwam en kort daar op overleed. Het geteisterde Neede. Het Zuid-Oostelijk deel van het dorp, hij het station moest er verschrikkelijk aan gelooven. De groote textielfabriek der Firma Ter Weeine Zoon, waar 300 man werkt, werd grootendeels ver nield en van de omliggende arbeiders woningen bleef niet veel meer over. Ook hier toonde de lornade zich in al zijn felheid, hetgeen wel blijkt uit het aantal slachtoffers. Er zijn te Neede twee dooden te betreuren, n.l. een 13- jarig dochtertje van den spoorwegcon ducteur van Zandwijk. De houten nood woningen, waarin de familie van Zand wijk gehuisvest was, werden van den grond opgeheven en de lucht in gesla gen. Het meisje, dat alleen thuis was, vluchtte den spoordijk op, doch werd toen door een goederenwagen, die dooi den storm werd voortgedreven, over reden. Het tweede slachtoffer is de tim merman Wormmeester, werkzaam op de groote textielfabriek. "Buiten deze slachtoffers zijn er in Neede nog 24 ge wonden, die naar de ziekenhuizen in de naaste omgeving te Lochem, Eiber gen, Enschede en Deventer vervoerd zijn. Het aantal woningen, dat te Neede werd verwoest, bedraagt onge veer 140, hetgeen wel een indruk geeft van den omvang van de ramp. Gisterenavond is de Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Baron van Heemstra, overal ter plaatse den toestand, reeds wezen opnemen. Vanuit Deventer zijn gisternacht, vrachtauto's, beladen met materialen voor het oprichten van noodwoningen aangekomen. Hedenmorgen is men on middellijk begonnen met het houwen van barakken, om den dakloozen een onderdak te verschaffen. De verwoestingen in en om Lichtenvoorde. Een der correspondenten van het Persbureau Vaz Dias, heeft een bezoek gebracht aan Lichtenvoorde en Lievel- de. De burgemeester de heer A. J. van de Laar deelde hem het volgende mede: „Nadat de wervelstorm eenige malen 0111 den kerktoren had gecirkeld zonder dezen evenwel te treffen, ging hij ach ter de Vereenigde Fabrieken langs over eenige huizen, waarvan de daken wer den afgerukt en neergesmeten. Hierna trok de wervelstorm over het tot de ge meente Lichtenvoorde behoorende gehucht Lievelde, waar liij vreeselijk heeft huisgehouden. Het eerst werd hier een huis getrof fen, waarin zich vijf personen bevon den. Een hevig gekraak werd gehoord en van het huis bleef niet veel meer dan een puinhoop over. Wonder boven wonder werd niemand ernstig gewond. Dertig boerderijen, waaronder eenige pas gebouwd zijn, werden door den wervelstorm verwoest. Zij vielen als kaartenhuizen in elkaar. In totaal zijn te Lievelde zeventig woningen ver woest. Groote boomen knapten als lu cifershoutjes af en kwamen hoven op de huizen terecht. Van de grootsche eikenlaan bleef niet veel over. Alle hoornen zijn gevallen. Op een der landwegen fietste een jongen. Toen hij in de verte de wervel storm zag naderen, stapte hij van zijn fiets en hield zich vast aan een boom. De boom knapte, toen de jongen mid den in den wervelstorm zat, ter halve hoogte van den jongen af. Hij werd zelf opgenomen en een eind verder neerge smeten. Zijn jast en vest werden hem afgerukt en waren nergens meer te vinden. Zijn fiets kwam eenige honder den meters verder terecht. I)e jongen is er vrij goed afgekomen en is niet ern stig gewond. Lievelde biedt een troosteloozen aan blik. Met moeite baant men zich een weg door stukken afgerukt hout, bal ken, kalk, puin, steenen, enz. Van groote boerderijen staat hier en daar nog een enkele muur en overigens is alles verwoest. Van een boerderij staat nog een muur en een schoorsteen, waaronder een totaal verwrongen for nuis. HULPVERLEENING. 25.000 van het Oranje Kruis; 20.000 van het Nationaal Steuncomité Cycloonramp van Borculo. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, heeft het Oranje Kruis 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor eerste noodleniging. Verder is aan het Roode Kruis medegedeeld, dat het bedrag van 20.000 van het Nationaal Steun comité Cycloonramp Borculo, dat nog bij het Roode Kruis berustte, als over schot van het geld, dat voor Borculo was ontvangen, eveneens mag worden besteed voor eerste noodleniging. De Voorzitter van den Gezondheids raad dr. N. M. Josephus Jitta is met den hoofdinspecteur dr. Terburgh naar het terrein van de ramp vertrok ken. Gisteravond zijn twintig marechaus sees uit het depót te Apeldoorn naar de geteisterde streek in den Achterhoek gezonden. Vanwege het departement van oorlog is aan den commandant van het regi ment genietroepen opgedragen, van daag een officier te jenden naar het ge teisterde gebied, ten einde ter plaatse na te gaan, welke hulp vereischt wordt, en naar mate van zijn bevinding zich in verbinding te stellen met den comman dant over de verder door de genie te verleenen hulp. Naar aanleiding van den oproep van het Roode Kruis zal van heden af tij dens de vertooningen der revue door het gezelschap-Henri ter Hall in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage ten behoeve van de slachtoffers van den ramp in den Ach terhoek worden gecollecteerd. De directie van het revue-gezelschap besloot hierin met een gift van 500 voor te gaan. Tal van gemeenten hebben reeds tot oprichting steunco'hiité's besloten. H. M. de Koningin, de Prins en Mi nister Kan hebben de geteisterde streek bezocht. Noodweer boven Zeeuwsch Vlaanderen. DinsdagmiddagheeftbovenZeeuwsch- Vlaanderen, meer speciaal in de om streken van Axel, Terneuzen. Sluiskil, Philippine, Westdcrpe en omgeving, een noodweer gedurende eenige tien tallen minuten gewoed, zooals er sedert jaren slechts weinige zijn ge kend. De veldgewassen hebben ontzettend geleden. Groote partijen vlas en gra nen werden tegen de aarde gelegd. Schade werd berokkend aan gebou wen en woningen. Van eenige houten gebouwtjes werder de daken o. m. finaal afgerukt en in het kanaal geslin gerd. Verschillende boomen, telegraaf- en telefoonpalen werden uitgerukt o' tegen den grond gelegddaken wer den gehavend pannen weggeslingerd kortom; een schade welke nog niet is te overzien, is op vele plaatsen aangericht. Een schuur ingestort. Een landbouwschuur, waarin zes menschen voor het noodweer schuil den, zakte in. Twee van hen, de ar- beiders v. d. Wijngaard en Wolfert werden vrij ernstig gewond. Eerstge noemde bekwam een gebroken dijbeen, de andere borstkneuzingen. In som mige straten bleef nagenoeg geen en- keJe woning; zonder gebroken ruiten. In één straat zijn meer dan 400 ruiten vernield. Tal van boomen zijn ontwor teld. Het onweer duurde niet langer dan ongeveer een kwartier. De velden vernield, De velden rondom de buurt Stop- peldijkerveer, werden zwaar door den striemenden hagel geteisterd. Heele perceelen gerst en aren werden ge knakt, vlasakkers ontredderd, aardappe velden tot scharwinkel gegeeseld. boonenvelden ontbladerd, kortom alle vrucht leed erg. Moestuintjes liggen, geradbraakt. Veel jong fruit werd van de boomen gegrist. Boomen staan half bladerloos. Een uur na de stugge bui kon daar de grove hagel nog met schoppen worden opgeschept. Kind gedood. Te Tholen is het 14 jarig zoontje van Christ, de Jong door den bliksem getroffen en gedood. Ingezonden Mededeelingen. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Mei 1927. Gezondheidscommissie. Ter Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is verschenen het jaar verslag der gezondheidscommissie zetelende te Waalwijk, over 1926. Wij ontleenen daaraan 'tvolgende: Algemeene beschouwingen. Voor zoover de beschikbare gegevens ons tot eene beoordeeling in staat stellen, meenen wij den gezondheids toestand in ons ressort in 1926 gunstig te mogen noemen. In de gemeente Waalwijk kwamen nu en dan gevallen van roodvonk voor, overigens werden epidemische ziekten slechts sporadisch waargenomen. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1926, 48299 zielen, tegen 47976 op het einde van het vorige jaar zijnde dus een toename van slechts 326. Het aan tal geboorten, inclusief de levenloos aangegevenen, was 1340, zijnde per 1000 inwoners 27.4, tegen 28 4 in het vorige jaar. In de verschillende gemeenten liepen deze cijfers nogal uiteen. Voor Waal wijk was dit 26 27, Loon-op-Zand Kaatsheuvel 34 87, Dongen 31.90, Raamsdonk 30 36, Dussen 26.48, Was pik 22 63, Sprang—Capelle 25.95, 's-Gravemoer 17.55. Hieruit blijkt, dat iet geboortecijfer het hoogst is in die gemeenten, waarin de bevolking het meest in de industrie haar bestaan vindt (Loon-op Zand, Dongen), terwijl het lager is in de gemeenten, waar men zich meer op den landbouw toe- egt. Deze conclusie geldt echter niet voor Waalwijk, waar het geboortecijfer merkelijk minder is dan in de beide andere genoemde industrieele gemeen- ten en wat te meer opvalt, wijl ook vorige jaren een zelfde ongunstige verhouding te zien geven. Het aantal sterfgevallen was 524. per 1000 inwoners 10.84, tegen 10.77 in 925 Slechts 77 kinderen stierven in het eerste levensjaar, zijnde 5 74 per 100 levend geborenen, hetgeen weder om belangrijke vermindering beteekent, daar het in 1925 nog 6.86 bedroeg. Geneeskundige Armenverzorging. De geneeskundige armenverzorging werd in de verschillende gemeenten van ons ressort voldoende waarge nomen. Klachten hieromtrent kwamen bij de Commissie niet in, Van den Voorzitter van den Gezond heidsraad ontving de Commissie het verzoek een onderzoek in te stellen in welke gemeenten van ons ressort een schoolarts was aangesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat in de gemeenten Waalwijk, Loon op zand en Raams donk de gemeente-geneesheeren met deze functie waren belast. De instruc ties, in hoofdzaak de bepaling bevat tende, dat op geregelde tijden de lagere scholen moesten worden bezocht, wer den mede aan genoemden Voorzitter opgezonden. Drinkwatervoorziening. Behalve de gemeente Waalwijk, die zich reeds vanaf het jaar 1902 in het bezit van een drinkwaterleiding mag verheugen, en de gemeente Dussen, waar deze nog tot de pia vota behoort, zijn al de gemeenten van ons ressort aangesloten aan de drinkwaterleiding Noord-West-Brabant. De gemeentebe sturen hebben de bepaling in de bouw verordening opgenomen, dat alle wo ningen, die op hoogstens 25 M. afstand van de buizen der waterleiding liggen, daaraan moeten worden aan- Zaterdag en Zondag (DE SCHELE) 38441 in de Tweeden Pinksterdag onder leiding van Watten ll2Wtkt\ Het Watt-Orkest in volle werking. gesloten, tenzij de bewoners kunnen aantoonen, dat zij op andere wijze over deugdelijk en onschadelijk drinkwater kunnen beschikken. In de gemeente Waalwijk kan de aansluiting algemeen genoemd worden. In Loon op Zand was op 1 Januari 1927 het aantal aansluitingen 766, in Dongen 624, in Raamsdonk 791, in Waspik 332, in Sprang Capelle 511, in 's Gravenmoer 131. |n de vier laatst genoemde gemeenten wordt vooral door de bewoners der buitenwijken nog gebruik gemaakt van vaart-, sloot- en regenwater en van welpompen. In de gemeente Dussen zijn, een enkele uit zondering daargelaten, geen welpom pen aanwezig, zoodat daar uitsluitend vaart-, sloot- en regenwater als drink water wordt gebruikt. Een drinkwater leiding zou in 'n zeerdringende behoefte voorzien, doch de tot'stand koming daarvan zal, naar het zich laat aanzien, noggeruimen tijd op zich laten wachten. St. Antoniusfeesten. De jaarlijksche St. Antoniusfeesten beginnen op Zondag 12 Juni. Maandag, den feestdag van den Patroonheilige, begint de noveen en wordteen plech tige H. Mis met assistentie opgedragen. Voorts zijn Dinsdag en Woensdag de speciale bedevaartdagen uit geheel Brabant. Ter herdenking van het 25- jarig bestaan der Broederschap wor den bijzondere plechtigheden aange kondigd. Kruisboogsport. Zaterdag j.l. hield het Kruisboog schuttersgezelschap „De Eendracht" gevestigd bij den heer L. Leijtens zijn jaarlijksch Koningschieten. De Voorzitter heette allen welkom en zette verder uiteen dat elk lid recht heeft op 20 pijlen, welke verschoten worden in 4 series. Na dit inleidend woord van den voorzitter neemt de strijd een aanvang met het volgende resultaat: J. Hombergen, L. Leijtens en H. Bergmans 87 punten, zoodat tusschen deze' drie gekampt moest worden, elk met 3 pijlen. De uitslag wasI Hom bergen 13, L. Leijtens 13 en H. Berg mans 12. Kamp tusschen J. Hombergen en L. Leijtens: J. Hombergen 13 en. L, Leijtens 12, zoodat J. Hombergen welverdiend als Koning uit 't strijdperk trad De Voorzitter reikte onder een toe passelijk woord den nieuwen Koning het eereteeken over, de hoop uitspre kende, dat hij zich ook Koning zal too- nen op de eerstvolgende concoursen. Dhr. J. Hombergen dankte den voorz. voor zijne woorden en beloofde zijn best te zullen doen om de hoop van den voorzitter te bevredigen. De heer M. Schoofs roemde de prestaties van den schutter, die na herhaalden kamp als overwinnaar heeft gezegevierd, terwijl de heer L. Leijtens meende, wijl hij tot het laatst toe in den kampstrijd heeft gestaan, ook een woordje te mogen spreken en den nieuwen Koning gelukwenschen te moeten bieden, bezegeld met een glaasje op de gezondheid van den nieuwen Koning. Lang bleef men nog gezellig bijeen. Muziekfeesten te Kaatsheuvel. A.s. Zondag zullen de Liedertafel .Oefening en Vermaak" en de Har monie „St. Crispijn" deelnemen aan het festival der G I.M.K. te Kaatsheuvel. Polderbestuur. In de plaats van wijlen den heer C. van Tuil is de heer L. v. Woensel benoemd tot lid van het Polderbe stuur van den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk. N.V. Lederfabriek van den Assum- Kanters te Dongen. Oprichters: J. van den Assum, par- ticulier, G. F. P. van den Assum, le derfabrikant, mej. C. A. M. van den Assum, particuliere mej. J. M. J. van den Assum; particuliere en mej. P. A. M. van den Assum, particuliere, allen wonende te Dongen. Doelhet exploiteeren eener lederfabriek, den handel in huiden, leder en looistoffen en het deelnemen in aanverwante be drijven, alles in den meest uitgebrelden zin des woords. Duurtot 1 Jan. 1957. Kapitaal: f 150000 verdeeld in 150 aandeelen aan toonder van f 1000, waarvan 48 aandeelen bij de oprichters zijn geplaatst. De volstorting pari der geplaatste aandeelen is geschied door inbreng in de vennoot schap door de oprichters onder meer van de huizen met lederfabriek. ge bouwen én getimmerten en erf te Dongen, met al de tot gemelde fabriek behoorende machinerieën, werktuigen en gereedschappen. Bestuur: een directie, bestaande uit ten hoogste 2 directeuren, al dan nietonder toezicht van één of meer, doch ten hoogste 3 commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeur de oprichter G. F. P. van den Assum, voornoemd. Niéuw invoertarief in Noorwegen. Op 14 Mei is in Noorwegen een nieuw tarief van Invoerrechten voor loopig in werking gesteld, waarin het Storting echter nog wijzigingen kan aanbrengen, zoodat de eventueel te veel of te weinig betaalde rechten dan nog gerestitueerd of nagevorderd zul len worden. De posten voor schoenwerk onder letter c. welke onder anderen omvat chevreau schoenwerk en waarvan het recht kronen 4 50 bedroeg en dat onder letter d. omvattende boxkalf- schoenwerk, waaraan het recht kronen 2 bedroeg, is onder één groep samen gebracht met kronen 4.20 per K G. De 50 pet. toeslag zal behouden blijven, de grondtoeslag denkelijk te gen 1 juli vervallen. Kartel van vacheleerfabrikanten. Op 27 Mei heeft te Breda een ver gadering van vacheleerfabrikanten plaats gehad, welke zeer druk bezocht was en een geanimeerd verloop had. Een ontwerp-statuten voor een te stichten vereeniging „De Nederl. Le derunie" werd ampel besproken. Hoe wel de kartel nog niet definitief tot stand gekomen is en er nog geen ab solute beslissing werd genomen, kan die toch spoedig tegemoet gezien worden. V. v. d. S. Gemeenteraadsverkiezing te Waalwijk. De verkiezing voor den gemeente raad heeft van de 13 leden 8 leden in den raad gebracht die betrokken zijn in de schoen- en lederindustrie, n.l. een Iederfabrikant, 3 schoenfabri-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9