f5000. Prinses Juliana f3000, Mgr. Diepen f500 aan 't Huisvestings comité, de N. Rott. Crt. heeft reeds f 36.000 en tal van andere giften komen in. Eerste Kruisgesprek met Indië. Zaterdag is door Philips het eerste kruisgesprek per radio gevoerd met Ned. Indië (Malabar)een zeer belang rijke gebeurtenis, temeer waar het geschiedde door Nederlandsche inge- nieurs met uitsluitend Nederlandsch materiaal. Sluis ie IJmuiden De (groote deur van de sluis te IJmuiden werd door 't binnenkomende stoomschip „Adonis" ernstig bescha digd. Zij werd door een groote bok gelicht en door een nooddeur ver vangen, zoodat weer spoedig geschut kon worden. De schade is f 80 000. Het stoomschip P. C 't Hooft kon niet opstoomen, zoodat de Inlandsche mili tairen die de bijzetting van generaal van Heutz komen bijwonen, per trein naar Amsterdam vertrokken. De R. K. Radio Gids. Naar wij vernemen zal de R.K. Radio Gids met ingang van 1 Juli a.s. worden uitgebreid met de volledige binnen- en buitenlandsche programma's. Daar een ander blad (De Radio Luistergids) deze week door bijzondere omstandig heden verschijnt ook met het officieel programma—gedeelte van den K. R.O. en de andere bijzondere Omroepen (welk volledig programma met 1 Juli uitsluitend als bijvoegsel voor den R.K. Radio Gids wordt gedrukt) zou bij Katholieken een misverstand kun nen ontstaan, waardoor zij zich abon- neeren op de Radio Luistergids of eenig ander niet R.K. Radioblad. Men zal nu begrijpen, dat zulks niet noodig en zelfs niet wenschelijk is, omdat Katholiek Nederland met ingang der volgende maand over een eigen vol ledig Radioblad de beschikking krijgt en wel den bestaanden R.K. Radio Gids, Officieel Orgaan van den K.R.O. en den Bond van R.K. Radio Vereent- gingen, welke zooals gezegd over eenige weken met de volledige pro gramma's zal worden uitgebreid. Naar de Moskousche „Iswestija' meldt, zal binnenkort tusschen de Zwarte Zeehavens en Nederland en België een geregelde scheepvaartver binding toi stand worden gebracht. In den loop van Juni zullen, volgens genoemd blad, groote goederenzendin gen, die aanvankelijk voor Engelsche havens bestemd waren, naar Antwerpen en Rotterdam gedirigeerd worden. Minister Kan en Minster de Geer hebben het verwoeste gebied bezocht en met de burgemeesters geconfereerd over weder-opbouw en schaderegeling. Morgen heeft met groote militaire plechtigheid de bijzetting van generaal van Heutsz plaats. Elk onderdeel van 't leger zal vertegenwoordigd zijn. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) GEERTRUIDENBERG. "Mijnheer de Redacteur Met gemengde gevoelens las ik het bericht van de tentoonstelling van teekeningen der Teekenschool, gehou den op Donderdag 26 Mei j.l. Ik zeg gemengde gevoelens, omdat de geachte schrijver een woord van welverdienden lof sprak over het werk der leerlingen onder de bekwame leiding der aan de school verbonden leeraren en dit was voor mij een werkelijk genoegen. Anderzijds dat de omliggende ge meenten (in casu Raamsdonk en Was pik) jammerlijk geen bijdrage voor het scheepsbouwteekenen op eene aanvrage daartoe hebben willen ver leenen, zoodat schrijver aan het slot van zijn schrijven vraagt zouden ze dat ook thans nog in welwillende overweging willen nemen.? Zie, ge achte schrijver dit laatste stuit me tegen de borst en dat is de oorzaak van mijn gemengde gevoelens. De Teekenschool is geen inrichting waar uit voor de leden een slaatje is te slaan. Haar werk is te zorgen voor de vakontwikkeling van den opkomen den ambachtsman, dus een zuiver algemeen belang. Het gaat voor de bovengenoemde gemeenten om een bijdrage van een slordige f 30.— elk Het kan toch niet waar zijn dat in die gemeenten zoo weinig beseft word dat goed ontwikkelde vakmenschen de steunpilaren zijn voor de maatschap pij, waarvoor dit bedrag hun te vee wordt. Zie geachte schrijver, ge zult nu toch begrijpen dat ik mij voor de tweede maal niet aan den zelfden steen wi' stooten. Laat ons liever wachten tot in die gemeenteraden of onder de belanghebbende en belangstellende burgerij een licht opgaat en dat ze zullen beseffen dat zonder de scheeps bouwwerven de bestaansmogelijkheden hunner gemeenten sterk zouden vermin deren. Aan U. Mijnheer de Redacteur mijn hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, M. BAMMENS, Voorzitter der „G'bergsche Teekenschool". DRUNEN. De kermisdagen zijn we derom voorbij, 't Ztjn dagen geweest van uitgelaten vroolijkbeld, echte feest dagen en niet de minste wanklank heeft do vreugde verstoord. Het be zoek van buiten is evenwel niet bijster groot geweest, vooral niet op de beide werkdagen, terwijl de feestelijkheden te Kaatsheuvei ook zeker een massa menscben hebben getrokken, die anders wellicht onze kermis hadden bezocht. Toch wa9 een bezoek de moeite wel waard want er was voor voldoende attractie op het kermisterrein gezorgd eu in de harmoniezaal zijn bijna eiken avond uitvoeringen gegeven. In hotel Vissers was op den eersten dag en op de belde Pinksterdagen een schitterend strijkje aanwezig, hetgeen de gezelligheid zeer veiboogde. Evenals andere jaren is des Maandags door de tooneelvereeniglng der Jon genscongregatie een matiué gegeven en voor het matiné in de harmcniezaal waren de Gebrs. L'ps uit Zevenbergen geengageerd, Op belde plaatsen was dc zaal tot in de hoeken gevuld en werd er schitterend spel geleverd. Op het kermisterrein trok de stoom- caroussel van de firma Roels weer het meeste publiek. Er was regelmatig veel belangstelling. Verder is ook de bioscoop van de Gebrs. Riossi als steeds zeer druk bezocht en zijn er dan ook weer prach'.ige filmen vertoond als >De drie Musketiers* en >Dc koerier van den Czaat*. Ock de houders van gebakkramen, suikerwerkkramen enz. hebben over 't algemeen geen reden tot klagen. De ee>rw. soeur Marie Fracgoiie (Marie Boom), Religicuse Urseline van de Romeinsche Unie in 't klooster te Malang (Oost-Java) behaalde 't diplo ma voor L. O. op't gehouden examen te Soerabaja. Geslaagde profiat. Dat zij met vrucht onder de Javaan- sche kindertjes moge atbeiden. CAPELLE. Op het Maandag 2en Pinksterdag te Rotterdam gehouden Nationaal Concours behaalde onzen dorpsgenoot, de& heer A. Christ, met de Chr. Gemengde Zangvereeniglng >Excelslor« uit 's-Gravenmoer, van w»lke,. vereenlging hij directeur is, een eersten prijs met 335 punten. Ds. J. H. v. Paddenburg, eertijds predikant bij de Ned, Herv. gemeente alhier, thans te Elspeet, heeft het be roep naar de Ned. Herv. gemeente te Dlrksland niet aangenomen. Naar men ons mededeelt hoopt het echtpaar F. y. Tilborg, wonende aan het naburige Vaartje op 30 dezer zijn gouden huwelijksfeest te vierea. Ongetwijfeld zal het hun dien dag niet aan belangstelling ontbreken. RAAMSDONKSVEER. Tot be stuurslid van den Nieuwen Polder werd herkozen dhr. J. R. v. Wagecin- gen en tot bestuurslid van den Cart- huijzerpoider dhr. J. G. Lankhuijzen Pz Door de auto van dhr. v. Str werd het kind van dhr. Br, overreden Hoewel h t betrekkelijk goed sfliep moest toch geneeskundige hulp worden ingetoepen. Dhr. A. S. die de benzinepomp had gevuld stak een sigaret aan eu zijn kleeren geraakten daarbij in brand Toegeschoten hulp van Vader en Moeder wist dc vlammen spoedig te blusschen. Natuurlijk bekwam A. S enkele brandwonden. RAAMSDONK. In het gezin van H v. d. E. in de Molenstraat doet zich een geval van roodvonk voor. Bij de plaatselijke arbeidsbeurs staan als werkzoekend ingeschreven 45 grondwerkers, waarvan 15 gedee telijk werkloos1 sigarenmaker en 1 metaalbewerker. Op 15 Augustus a s. is onze rijvereeniging Juliana" weer van plan een groot concours-hippique te geven Op het Veer, Heereplein, is een bos sleutels gevonden Inlichtingen verstrekt de politie. As. Donderdag vertrekt van hier onder leiding van den broeder meester P. de Bont, een processie naar den Briel. Bij C. B. achter 't klooster wer den dezer dagen 12 kippen wegge haald. Van de daders geen spoor Een kind van H. B. werd op het Sandoel aangereden door den vrachtwagen van den grossier V. De kleine, die onder dokters handen is, maakt het naar omstandigheden vrij goed. Bij W. de J. op 't Sandoel is gisternacht getracht om in te breken De Harmonie „de Eendracht behaalde gisteren, 2en Pinksterdag, te Rotterdam op het nationaal muziek concours, den tweeden prijs in de eereafdeeling en nog een Directeurs- prijs. Zondag a.s. wordt in de kerk van den H. Bavo een schaalcoliecte gehou den voor de slachtoffers van den stormramp in den Achterhoek. GEERTRUIDENBERG. Naar we ver- nemen zal de heer W. Sassen alhier, op verzoek van de R.K. Standsorga nisatie,zijn autogarage laten ombouwen een Bondsgebouw, hetwelk voor- waar een uitkomst is voor bovenge noemde vereeniging. Het kan niet anders, of de R.K. beweging zal dit dankbaar aanvaarden en groot gaan op zulke leiders. Voor ruim 1200 toeschouwers werd 2en Pinksterdag de wedstrijd Good—Luck 1 Amsterdamsche Toer- combinatie gespeeld, met eindstand —5. De stand bij de rust was 0-0. Door den sterken wind werd een goede Dalcontrole bemoeilijkt. Naar we uit goede bron vernemen leeft de heer Sassen alhier, thans z'n benoeming tot gemeenteraadslid aan vaard. - De hoofdingenieur, Directeur van den Rijkswaterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het scheep vaartverkeer door de Rolbrug over de Donge alhier, van Woensdag 15 Juni .s. 6 uur voorm. tot Donderdag 16 uni d.a.v. 9 uur nam. zal zijn gestremd voor schepen, die niet onder de ge sloten brug kunnen doorvaren. - Naar we uit goede bron vernemen heeft de Edelachtbare Heer J. Bianchi, burgemeester alhier, het voorzitter schap aanvaard van den Bijz. Vrijw. -andstorm, afdeeling Geertruidenberg- Raamsdonksveer. - Op Donderdag 9 Juni a.s. zal van hier uit een bedevaart naar Brielle worden gehouden, v.m. 5 uur H. Mis om 6 uur v.m. vertrek per S.S. „Thor", ^a terugkomst PI. Lol en Te Deum. St. jOACHIMSMOER. Zondag 5 Juni hield de Vereeniging T. B. D. M. alhier een goed bezochte vergadering. Er waren enkele belangrijke agendapun ten te verhandelen, waarvan het in te dienen voorstel aan 't Bestuur der Boterfabriek te Dongen wel 't voor naamste was. Na een inleiding door den Voorzitter den heer M. v. Rooij, tevens bestuurslid der bedoelde Stoom- zuivelfabriek en een druk hoor en wederhoor werd door belanghebbenden besloten 't schriftelijk in te dienen voorstel te onderteekenen. Mededee lingen omtrent aangekochte slakken meel en bestelde kalizout gingen spoe dig onder den hamer door. De bespre king betreffende 't abonneeren op dezelfde couranten werd uitgesteld tot een volgende bijeenkomst. Het Be stuur vroeg de leden te overdenken om gezamelijk de a. s. landbouwten toonstelling te Boxtel te bezoeken Staande de Vergadering gaven zich a een 10 tal deelnemers op. Terecht beval de Voorzitter dit nuttige uitstapje aan in de welwillende aandacht van de jonge landbouwers. BOXTEL. H. Bloedfeesten. Zondag 12 Juni openen de parochies van Boxtel wederom de reeks vaR H. Sacraments processies ter gedachtenis aan het H Bloedwonder der XiVe eeuw. Zooals men zich zal herinneren werd voor eenige jaren de kostbare H. Bloed doek uit Hoogstraten in België naar Boxlel teruggebracht es werd dit feit met grooten luister te Boxtel gevierd Dit jaar beloven de plechtigheden niet minder schitterend te worden. Het heerlijke Processie-park met he majestueuze rustaltaar spreiden hun pracht ten toon in afwachting van de grootsche hulde die hier wederom gaat gebracht worden aan jezus in het H Sacrament. Duizenden pelgrims uit Tilburg, 's- Hertogenbosch. Eindhoven en vele andere plaatsen zullen dit jaar in Boxtel het H. Sacrament komen huldigen. Reeds bereids zijn de datums van 12, 13, 16. 19, 26, en 29 Jun' vastgesteld voor officieele Hoogmis en namiddagprocessie, terwijl nog vele andere dagen kleinere groepen van pelgrims H. Sacramentsprocessie hou den. Het zoo schitterend geslaagde Twee de Bossche Diocesane Eucharistisc Congres, dat verleden jaar in Boxte werd gehouden zal niet weinig er toe bijdragen om den toeloop van pelgrims dit jaar te doen toenemen en de hulde aan den Eucharistischen Koning nog luisterrijker te doen zijn. 17 Juni e, k. herdenkt het echt paar J. Veihei]-Scnlt9 den dap, waarop het vcor 50 jaren in 't huwelijk trad. Op 't concours te Papendrecht behaalde j. I. Maandag onse zangver- eeniging >Heusdensch Mannenkoor*, directeur de heer C. Merks Jr. In de 3e afdeeling den len prijs. Bovendien werden verdiend den len prijs is den eerewedstrijd; den len prijs voor het hoog9te aantal punten voor mannen koren, den len prijs voor het hoogste aantal punten voor alle mannenkoren, den len prijs voor het hoogste aantal punten voor alle zangverenigingen en den directeursprijs. Hierbij dient ver meld, dat deze vereeniging nog geen twee jaren besi&at. Mej. A. Hiiwlg behaalde bij het ocgste examen het Directeursdiploma voor bibliotheken en openbare lees zalen. Brabantsche Illustratie. Alweer een nieuw tijdschrift zal men zeggen bij de vele die tegenwoordig geregeld de leesmarkt overstroomen. ZekerEen nieuw tijdschriftMaar een dat eene bijzondere aandacht ver dient, de aandacht van heel Brabant. Want het is het eerste specifiek Brabantsche Geïllustreerde tijdschrift dat verschijnt, een tijdschrift, dat ons Brabant wil laten zien en leeren kennen n zijn werken, leven en cultuur. Een tijdschriit, dat ons vertellen zal van ons mooie Brabantsche land. Z'n schilderachtige steden, z'n industrie, z'n leven, Roomsch leven vooral. Want dit tijdschrift is de uitgaveder 4. V. Drukkerij De Spaarnestad de bekende uitgeefster van Roomsche lec tuur. o. a. van de Katholieke Illustratie. Deze Brabantsche Illustratie geeft ons ontspanning en ontwikkeling. Bovendien bezorgt zij ons zeer goed koop viermaal per jaar een mooi boek werk of plaatwerk en zorgt er voor dat de zin voor humor bij ons niet teloor gaat, door gratis een humoristisch weekblad voor gezonden humor, dat iedereen lezen mag, aan de Illustratie toe te voegen. KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT HEUSDEN. Ia de jaarvergadering der Fanfare de H. Famiie, werd het jaarverslag uit gebracht en verantwoording gedaan door den penningmeester. De reke ningen, nagezien door J. Smits en L. v. d. Staak werden in orde beyonden. Tot eerelid werd benoemd de h«>er Norb. Brouwers en gekozen resp. tot perfect en onderperfect de leden J. v. d. Staak en N. Walraven. Besloten werd bovendien deel te nemen aan de festivals te Waalwijk, Vught en Drunen waarna de vergadering werd gesloten. Bij Haarloo, onder de gemeente Borculo, is gisterenmiddag te onge veer vier uur een auto uit Rotterdam door den trein, komende uit Borculo, gegrepen, en totaal vernield. Van de drie inzittenden werd er één gedood, een licht en een zwaar gewond. Deze overweg is buitengewoon gevaarlijkaan beide, kanten werd het uitzicht door hoog-opgeschoten rogge bemoeilijkt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, vertelt het Volk, inden Grooten IJ polder een brutale inbraak met geweldpleging plaatst gehad. In een houten keetje, midden in den polder, een eind voorbij het Tuindorp Oostzaan, woont geheel alleen een 71-jarige landarbeider, die door het houden van kippen in zijn onderhoud voorziet. Omstreeks drie uur in den nacht werd de oude man die in een bedstede sliep, door eenig 'gestommel wakker en toen bleek hem, dat de deuren van zijn slaapplaats gesloten waren doordat er een kast voor was geplaatst Met alle kracht waarover de grijs aard beschikte, duwde hij de deuren open, maar op hetzelfde oogenblik bracht een hem onbekend persoon hem waarschijnlijk met een hout een slag toe Doordat hij den klap afweerde, kreeg hij den slag op een zijner pol sen. De indringer nam onmiddellijk daarop de vlucht. Toen de oude man daarop uit zijn bed kwam, bleek hem, dat zijn kleeren, die op een sloe! hadden gelegen, waren doorzocht en dat daaruit een portemonnai, inhoudende ongeveer dertig gulden, was ontvreemd. De indringer, die door het ontwaken van den bestolene blijkbaar was ge stoord, heeft ook nog een poging gedaan om het houten keetje in brand te steken. Een paar stukken papier, alsmede eeq paar kledingstukken, die lagen te smeulen, werden door den bewoner gebluscht. De politie tracht thans den dader van dezen brutalen overval op te sporen. Zaterdagavond 6 uur, toen de arbeider C. Martens, die aan een fabriek te Gilze werkt in de buurtschap Molen- schop, huiswaarts keerde. vond hij nabij den put van zijn huis, zijn vrouw ge heel bewusteloos, druipnat, zwaar bloe dend uit drie wonden, waaronder een ernstige aan het hoofd. De man vond de deur van zijn huisje gesloten, terwijl het bosje sleutels, dat de vrouw bij zich droeg, verdwenen was. In het huisje zelt was niets te bespeuren, maar op de vrouw, die een belangrijke som gelds bij zich droeg men zeide f 100. werd het geld vermist. De vrouw, die over 3 weken haar eerste kind verwacht, is tot dit moment haar spraak geheel kwijt. Vermoed wordt, dat er meer dan een aanvaller aan het werk zijn geweest, die de vrouw, na haar eerst in een ondiepen put geworpen te hebben, daaruit, bij nader inzien, hebben verlost. Het huisje ligt ver in de hei, op meer dan 600 Meter afstand van andere huizen. Ver moed wordt, dat de misdaad tegen 4 uur in den middag heeft plaats gehad. De politie stelt een nader onderzoek in, maar is de(n) dader(s) nog niet op het spoor. Tusschen half vier en vier uur, had nog een zuster van de vrouw deze be zocht. Naar wij vernemen is de vermoe delijke dader van den roofoverval te Molenschop onder de Gemeente Gilze gearresteerd. Nader meldt men; De 25 jarige vrouw A.M het slacht offer van de aanranding bij haar woning op molenheide onder Gilze, is Maandag tot bewustzijn gecomen. Als pleger van den misdaad weid door haar genoemd zekere H. uit Gilze. Deze werd op hare aanwijzing gearres teerd, maar bleef alle schuld ontkennen. Bloedsporen op zijn kleeren zouden een gevolg zijn van een neusbloeding. Het auto-ongeluk te Veendam, heeft tot dusver twee slachtoffers ge vraagd, den landeigenaar T. Kram van Veendam, en de logée mej. Lién Noord hof van Borgsweer, een meisje van 19 jaar. Een derde inzittende, mej. Bettie Huisman, van Stadskanaal, ook een ogée, ligt nog gevaarlijk ziek en mag niet vervoerd worden. Mej DienSmit, van Kalkwijk, en mej. Rika Kram zijn ongedeerd. De dappere redder Tem- minga, van Veendam, heeft allen door te duiken in het erg stinkende water utt de gezonken auto gehaald. in de groote pannenfabriek De Valk te Echt. die 2 jaar geleden ook al eens grootendeels is afgebrand, is gisteren omstreeks half 6, weer brand ontstaan. De oorzaak was een gasontploffing in twee aaneengrenzende ovens. Vier ar beiders, die zich nabij de ovens bevon den, bleven ongedeerd Maar het vuur greep terstond hevig om zich heen. De eene vleugel na den anderen van de zeer uitgestrekte fabriek vatte vuur. zoodat ztj weldra geheel een prooi der vlammen werd, uitgezonderd de machi nekamers. Ook hetaangrenzende woon huis van den directeur, den heer de Haas, bleef vrij. Er waren vier motor spuiten aanwezig: een van de fabriek zelt cn uit de gemeenten Roermond, Venlo en Maastricht, welke met een twintig slangen het vuur trachten te bedwingen. Bij de geweldige vlammen zee viel het blusschingswerk echter uiterst moeilijk. De schade wordt op 3 ton geschat. Te Ees (gem. Borger) worden 2 kinderen van den arbeider H. Brongers vermist. Het zijn een meisje van 15 en een jongen van 11 jaar die door de moeder waren uitgezonden om aardappelen te halen. Zij zijn echter niet terug gekomen. Te 's Hertogenbosch is Zaterdag in de Zuid-Willemsvaart een zesjarig zoontje van den schippeiC. verdronken. Het ventje was ongemerkt van het schip te water geraakt. Het lijkje is opgedregd. Te Schneeberg in Saksen heeft een 30 jarige ongehuwde arbeidster haar 8 jarig dochtertje van het leyen beroofd door haar met. een mes den hals door te snijden. Het kind was onmiddellijk dood. Vervolgens trachtte de moeder zelfmoord te plegen door zich een mes in de keel te steken. In zwaargewonden toestand werd de vrouw, die een aanval van zwaarmoe digheid had, naar het ziekenhuis gebracht. Op het oogenblik waarop Vrijdag nacht te Jena een volle tram van het eindpunt naar de stad wilde terug- keeren, werd de conducteur plotseling aangevallen door drie mannen, die hem zijn geldtasch ontrukten en hem neer schoten, toen hij zich tegen zijn aan randers trachtte te verzetten. Enkele oogenblikken later, nog voor de reizi gers van hun eersten schrik waren hersteld, waren de onbekenden reeds verdwenen. De gewonde conducteur werd naar een ziekenhuis gebracht, hij bevindt zich in levensgevaar. Te Boeckowen in het Z W. van Berlijn poogden gistermiddag een paar agenten een lang gezochten misdadiger, die op straat werd ontdekt, in te rekenen. De man haalde onmiddellijk een revolver te voorschijn en schoot op de agenten, die daarop eveneens van hun wapens gebruik maakten. De man was intusschen in een huis ge vlucht en poogde toen over de daken te ontkomen Hij schoot voortdurend op zijn achtervolgers, maar werd ten slotte onschadelijk gemaakt door een kogel van een der agenten; hij was op slag dood. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3