IE ECHO in HET ZOlflEH No. 46. Woensdag 8 Juni 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 juni 1927. Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Naar wij vernemen zal de Kamer van Koophandel voor de Langstraat eene vergadering in pieno houden op Donderdag 16 Juni a s., als wanneer het uitgebreid jaarverslag zal worden aangeboden. Lucien. De feestelijkheden in onze omgeving waren zeer zeker oorzaak, dat het optreden van Lucien in de -Flora- Bioscoop alhier niet zulk een belang stelling trok als men had mogen ver wachten. Velen hebben blijkbaar er zich niet direct rekenschap van gege ven, dat de simpele mededeeling den van ouds bekenden, den oer-komischen en gedistingeerden Lucien bedoelde, anders had 't er drukker moeten zijn. Die er waren, hebben genoten, want hij was weer buitengewoon, bijzonder zelfs. Hij had veel succes en we mogen verwachten, dat hij in 'ta.s. seizoen nog eens voor een avond komt. De Blinde Vink. Lief en leed in de vogelwereld, door A. C. v. d. Heijden. Uitgave Ant. Tielen, Waalwijk. Wij lezen in de Katholieke School Een leerdicht van rond 90 pagina's, waarin op werkelijk onderhoudende, soms boeiende wijze het „lief en leed in de vogelwereld" den -jongen lezer wordt voorgelegd, Het boek getuigt niet alleen van groote kennis, maar •meer nog van de groote liefde van den schrijver voor het gevederde volkje van bosch en veld En het doel. die liefde ook te wek ken bij onze jeugd, zal in menig geval zeker bereikt worden. Een boekje, dunkt ons, om met de hoogste klasse, elke week een uurtje door te werken. Ook de taal van het gedicht is daarvoor geschikt. Niet te „hoog" en zeker niet te „flauw"' „De Blinde Vink" verdient ver de voorkeur boven menig leesboek met zoutelooze verhaaltjes. Het is voor zoover wij weten, eenig in zijn soort en iets goeds, waarmee men niet ver- zuime kennis te maken. T. 24-Uurrit door Noord-Brabant. gezorgd en de menschen waren wat goed te spreken over de regeling te Met de Pinksterdagen werd voorde derde maal de 24 uur betrouwbaar- heidsrit door Noord Brabant, georga niseerd door de Zuid-Ned. Wielerfe deratie, gereden. De afstand was on geveer 326 K,M. De route was verdeeld over 5 etappes. Ie. 's Hertogenbosch (Markt), Berli- cum,Middelrode. Heeswijk.Veghel, Erp, Gemert, Beek, Helmond, Gel drop, Eindhoven, le rustplaats, 1 uur rust. 58 K.M 2e. Eindhoven, Best, Oirschot, Moer gestel, Tilburg, Kruispunt Gilze- Reijen, Breda, Etten, Roosendaal, Wouw, Bergen op Zoom, 2e rust plaats, 11 2 uur rust. 92.7 K.M. 3e. Bergen op Zoom, Halsteren, Steen bergen, Kruisland, Oud-Gastel, Oudenbosch, Stafldaardbuiten, Ze venbergen, G'berg, Waalwijk, 3e rustplaats, l'/a uur rust. 76 6 K.M. 4e. Waalwijk, Nieuwkuik, 's Bosch, Vught, St. Michielsgestel, Scbijn- del, Boxtel, Esch, Haaren, Oister- wijk. 4e rustplaats, 1 uur rust. 56 5 K M. 5e. Oisterwijk Tilburg, TWEM finish. 14 8 K.M. Zondagmiddag ten 1 uur werd van de Markt te 's Bosch gestart met 72 deelnemers, waarvan 3 dames, n.l. Mevr. Schreinemacher, Mej. v. d/Hout, Eindhoven, Mej. Krijgsman, Helmond. We zullen niet behoeven te zeggen dat deze sport-enthousiasten het met het weer ontzettend slecht getroffen hebben. Degenen, die met ons Maan dagochtend ten omstreeks 6 uur deze ploeg te Waalwijk aan de controle zagen binnenkomen, hebben er zeker van verbaasd gestaan, hoe men met zulk een weer den tocht volhoudt. De menschen zagen er erbarmelijk uit, vanaf Bergen op Zoom, toen men ten 1 uur des nachts onder een vreeselijke bui opsteeg (men kon niet schuilen, daar geen uur verlenging voor dit doel verkregen kon worden, naar men ons mededeelde) heeft men den geheelen donkeren nacht doorgereden, altijd door een pijpenstelenregen, tot men in Waalwijk ten 6 uur in den morgen aankwam, nat tot op de huid toe en verwisseling van kleeren was natuurlijk uitgesloten. Werkelijk men moet dan toch heel wat voor de sport over hebben. De controle-formaliteiten wa ren spoedig vervuld en toen zat men spoedig in den Pinkstermorgen lekker rondom de kachel bij Max Govaerts en Hotel Gerris. Er was hier goed Waalwijk, al was het dan ook opeen zeer ongelegen uur. De commissie, teruggeslonken tot een paar man, heeft gedaan wat ze kon, offreerde alle deelnemers en officials eenlge versnaperingen enz. en ook E H.B O. was present en deed weer aardig dienst. Werkelijk deze vereeniging verdient meer waardeering, of liever financieelen steun, zij is van het allergrootste belang. Met het oog op het slechte weer en om de menschen gelegenheid te geven zich flink op te drogen, werd besloten een uur langer te pauseeren en vertrok men ten half negen, nu onder zeer groote belangstelling, 't Was vrij goed weer toen men opsteeg, maar nauwe lijks een kwartiertje ver, daar begon hei weer te stortregenen en alle goede zorgen ten spijt, zat men weer met een nat pak gedurende de laatste etappe over 's Bosch, Vught naar Oisterwijk en dan naar de TWEM 64 Deelnemers kwamen aan de finale. Een reuzen prestatie onder zulke om standigheden van weer en weg. Als bijzonderheid vermelden we nog dat een vader en zoontje uit Amsterdam meereden, die 's morgens eerst van Amsterdam naar 's Bosch kwamen ge peddeld om toen de groote route te beginnen. De oudste deelnemer was 67, de jongste 15 jaar. H. Kindsheid. A s. Zondag 12 Juni zal de jaarlijk- sche Kindsheidoptocht weer door de gemeente trekken. Er 1^ natuurlijk aan aankleeding, uitbeelding, enz. weer bijzondere zorg besteed, terwijl de harmonie St. Crispijn den stoet met hare tonen zal opvroolijken. Er zijn een 5 tal mooie wagens en voorts verschillende zinnebeeldige voorstel lingen. Men zal de collecte voor de Missie wel terdege gedenken. De aan vang is 5'/2 uur. Collecte Stormramp. Vandaag en morgen houden ver schillende dames een collecte langs de huizen tot steun in de geweldige gevolgen van en stormramp in den Achterhoek. De collecte wordt geor ganiseerd in Noord-Brabant door het R K. Huisvestingscomité te 's Bosch, dat de gelden afdraagt aan't Nationaal Comité, dus is bestemd voor alle ge zindten. Wij twijfelen er dan ook niet aan of allen zullen zooveel mogelijk geven. De ramp is groot en Waalwijk heeft ook hier z'q goeden naam op te houden. St. Willebrordus. De afd. Baardwijk van den R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willebror dus, hield gisteravond 8*/a eene vergadering in de zaal van het Patro naat. Ofschoon de opkomst heel wat be ter genoemd kan worden dan de vorige maal. had de belangstelling nog wel iets grooter mogen zijn. De voorzitter opende de vergadering met den Christel, groet en heette allen welkom. Door den Secretaris werden de no tulen der vorige vergadering voorge lezen en onveranderd vastgesteld. Bestuursuitbreiding. De voorzitter deelt mede, dat 't be stuur door verschillende omstandig heden is teruggeloopen tot 3 leden. Verschillende personen werden reeds aangezocht maar hadden er geen ooren naar. Na eenige bespreking stelt spr. voor tot stemming over te gaan. Gekozen werden J. Leijten, C. Leij- ten, B. van Bavel en G. Mulders. Waar Piet Verhoeven zijne benoeming niet aanvaardde, werd G. Mulders be- j noemd. De voorzitter wenschte de nieuwe bestuursleden geluk en hoopte, dat men eendrachtig zou samenwerken in het belang van den Bond. Een bestuurslid werd aangewezen om de afdeeling te vertegenwoordigen op dea.s. Bondsvergadering te Utrecht. Hierna volgde een losse gedachten- wisseling omtrent de plannen van de werkgevers inzake oprichting Zieken fonds. De voorzitter zegt hieromtrent na dere inlichtingen te zullen vragen bij den heer Fr. Passier. Rondvraag. Het lid C. Pullens stelt voor om f 20 of 25 beschikbaar te stellen voor den stormramp. Dit voorstel vindt algemeene in stemming. Men zal een bedrag zen den gelijk aan dat van 1925. Na eenige discussie over de benoe ming van een bode wordt dit punt aangehouden .tot de jaarvergadering en sluit de voorzitter de vergadering met den Christel, groet. Gouden Bruiloft Dinsdag 7 Juni 1.1. is er een verga dering gehouden in het café 't Vosje voor het a.s. Gouden-feest van A. v. d. Mee te v.m. Baardwijk welk feest op Maandag 4 Juli a.s. zal gevierd worden. Door de buurt, welke zich uitstrekt over geheel het Laageind, is reeds een bestuur gekozen, dat de zuster der kleintjes, den dag van haar regeling van het feest op zich neemt. 40-jarig professiefeest. Hoewel dit Het bestuur is samengesteld als volgt Jos. Loeff, - Voorzitter. 26 181 247 j. v. d. Hoven, H. Pullens, J. Kleijberg, Fr. de Vries, Jac. Maas, Jac. van Hilst, A.s. Zaterdag wordt reeds een col lecte gehouden en Maandag 13 Juni Is er een vergadering voor de Dames boven de 18 jaar. Keuringsdienst van waren. Verschenen is het verslag betreffende de werkzaamheden van den Keurings dienst van 's Hertogenbosch. Voor deze gemeente werden de vol gende werkzaamheden verricht Totaal aantal inspecties van winkels, pakhuizen, markten, enz. 157 Totaal aantal inspecties van bakkerijen Totaal aantal genomen monsters volle melk Hiervan oudeugdellijk van sa menstelling Hiervan van toestand Totaal aantal genomen monsters van andere waren Totaal aantal ter plaatse van ver koop afgekeurde partijen Totaal aantal partijen, naar aan leiding van het onderzoek in het laboratorium afgekeurd en in be slag genomen Totaal aantal waarschuwingen, aan fabrikanten of verkoopers in het keuringsgebied uitgereikt Totaal aantal mededeelingen en uitnoodiglngen tot een onderhoud den verkoop van waren betreffende 4 Totaal aantal processen-verbaal door den dienst opgemaakt 1 R.K. Middelbare Handelsavondcursus. A.s. Vrijdagavond ten half zeven zal in 't gebouw der R.K. Hoogere Handels school de uitslag worden bekend ge maakt van het eind-examen van den R.K. Middelbaren Handelsavondcursus. Harmonie St. /an. Zondagavond geeft de harmonie St. Jan een concert op de kiosk alhier, daartoe uitgenoodigd door Waalwijks Belang. Aangehouden. Tweeden Pinksterdag werden door de gem.-politie van Drunen in de bosschen aldaar een zestal personen gezien, die er verdacht uitzagen. Ioen de politie naderde sloegen zij haastig op de vlucht maar werden nog sneller ingehaald, 't Bleken te zijn 5 personen van Poolsche nationaliteit en 1 Cana dees. De mannen liepen zonder kousen of schoenen en waren uitgeput van honger en vermoeienis. Waar men in Drunen geen plaats had voor deze menschen werden ze overge bracht naar Waalwijk. De Inspecteur van politie alhier zette het onderzoek omtrent deze individuen verder voort. Hieruit bleek dat ze ontvlucht waren uit de werk- kolonie Hoogstraten (België). Men had 't ontvluchtingsplan reeds lang tevoren in elkaar gezet. Vrijdag namen zij de kans waar en trokken er met twaalf personen tusschen uit. Even over de grens verdeelden zij zich in twee groepen, een van 7 en een van 5. De bedoeling was om naar Duitschland te vluchten. Overdag hielden zij zich zooveel mogelijk in de bosschen schuil om 's nachts de vlucht voort te zetten, Een vluchteling bezat niet voldoende uithoudingsvermogen en werd uitgeput van honger en kou achtergelaten. De andere zes kwamen van Zondag op Maandag in Drunen aan. Waar de menschen er zeer gehavend uitzagen en onvoldoende gekleed wa- ren, hebben zich eenige landgenooten en vriendelijke Hollanders over hen ont fermd en hen van kleeding en schoeisel voorzien. Dezer dagen zullen ze vermoedelijk weer naar de „Heimat" terugkeeren. Gisteren werd door de gem politie alhier een minderjarige Hon gaar aangehouden. Jubilea. De Eerw. Overste van het klooster te Heeswijk, Mère Adelheid, die vier en dertig jaren in ons midden ver toefde, en 6 jaar te Boxtel, herdach 2en Pinksterdag haar gouden professie- feest. Men zal begrijpen dat haar, die op elk gebied zooveel deed, we noe men hetonderwijs, verpleging van zieken en ouden van dagen, ontelbare blijken van belangstelling bereikten. Om haar persoonlijk te gaan geluk- wenschen vertrekken Donderdag per groote autobus naar Heeswijk alle zusters en verpleegden van het St. Theresia-gesticht alhier, die met de jubilaresse hier in 't klooster en gast huis vertoefd hebben. Men begrijpt dat dit èn voor Mère Adelheid een verrassing èn voor d§ deelneemsters 'n prettige dag zijn zal. Dinsdag 7 juni herdacht de al gemeen geachte soeur Adoline, de jubileum eigenlijk in 't kloosterleven niet wordt gevierd, ontbrak het haar toch niet aan vele blijken van belang stelling, waaraan ook wij gaarne onze felicitaties toevoegen. Aanrijding. Ter hoogte van de Pulsteeg werd gisteren de motorrijder S. uit Kaats heuvel met zijn motor door een „Cito"- )us aangereden, De motor liep daarbij eenige averij op, de berijder bekwam geen letsel, zoodat het ongeval zeer >elukkig afliep. Geen der bestuurders trof eenige schuld. Ziekenfonds. Naar wij vernemen zal dezer dagen een conferentie gehouden worden tusschen het bestuur der Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten en het bestuur van't R.K. Ziekenfonds, terzake de uitvoering der Ziektewet en Ziekenfonds-aangelegenheden. Winkelweek. In vervolg op ons bericht betref fende de a.s. Winkelweek kunnen wij mededeelen, dat vorige week eene be spreking plaats vond tusschen het bestuur van den R.K. Middenstands bond en het Bestuur van Waalwijks Belang. Eerstgenoemd bestuur gaf te kennen, dat de Middenstandsbond het op prijs zou stellen deze Winkelweek te organiseeren, als vallende meer in het kader van den Middenstand zelf, terwijl terzake van de daaraan te verbin den feestelijkheden gaarne overleg zal worden gepleegd met het bestuur van Waalwijks Belang. Dit laatste kon zich met dit voorstel geheel vereenigen, temeer waar aller deelneming ten zeerste wordt op prijs gesteld en alles gedaan zal worden om de belangen van den winkelstand zooveel mogelijk te behartigen. Eenieder dus in gareel om deze aangelegenheid met vereende krachten zoo goed mogelijk te doen slagen. Ons werd de opmerking ge maakt dat de tijd, speciaal voor het manufacturen- en modevak, slecht is gekozen, men is dan aan 't eind van het seizoen, dus den opruimingstijd en niet aan het begin van een nieuw seizoen, zoodat men met de nieuwste snufjes kan komen. Enfin, dat is een kwestie voor de deskundigen. Benoeming Brandmeester. Wegens verhuizing van den heer A. Pulles-van Gerwen, Brandmeester, van Stationsstraat naar Mr. van Cooth- straat, werd in diens plaats benoemd de heer Bernard Hendriks, voor de Sectie Stationsstraat. De heer Pullens- v. Gerwen werd onder dankzegging voor de bewezen diensten iot eerelid benoemd. Station S S. Aan het station zullen binnenkort eenige veranderingen worden aange bracht, waardoor het niet meer moge lijk zal zijn om als thans, zonder perron-kaartje in de wachtkamer te komen. Het bagage-bureau zal daartoe als in- en uitgang worden ingericht. Ongetwijfeld zal het meerendeel van het publiek met dezen maatregel niet bijster ingenomen zijn. Aanrijding. Door verkeerd uitwijken kwam mej. V.uit Drunen met haar fiets in botsing met een wielrijder. Ze kwam zoodanig te vallen, dat ze het bewustzijn ver loor. Binnengedragen bij Dr. Lange- meijer wist deze het bewustelooze meisje weer spoedig bij te brengen. De dokter bracht haar toen per auto naar huis. Verdere verwikkelingen de den zich niet voor. Levenskunst en Levensvreugd Zaterdagavond klonk in Musis de laatste echo van de zoo schitterend gevierde gouden bruiloft van den heer en mevrouw A. H. van Schijndel-van Well, nl. de opvoering der revue „Levenskunst en Levensvreugd" van den heer W. Donker Pzn. voor de ouders, familieleden enz. der mede werkenden in deze revue. Men had er natuurlijk nog een paar mooie nummers van 't programma aan toegevoegd, zoodat den 4 k 500 tegenwoordigen een zeer prettige en kunstvolle avond werd geboden. De gouden jubilaris met de directeuren der Koninklijke en andere genoodigden vereerden ook de zen avond met hun tegenwoordigheid. We noemen op de eeróte plaats de schoenen-spuwmachine, eene vernuf tige uitvinding, die per dag eenige millioenen partjn schoenen vervaardigt, zoodat men vijf dagen van de week kan rentenieren en kan genieten van z'n, aan eik lid van 't personeel toe- gedacht, Fordje. Een ingenieuse ma chine, waarin men alles werpen kan maar die alleen schoenen aflevert, be wonderd door Duitschers, Amerikanen, Franschen enz.een dol-vermakelijke, zeldzaam gevonden klucht, met veel echte zetten 1 Dan „de Gouden Huwe lijksmorgen", een allermooiste creatie op schitterende wijze gegeven door Mej. Lucie Foolj en den heer Thom Burmanje. De revue, die we reeds een paar malen bespraken, vond dezen avond al een heel bijzondere vertolking, haast zou men zeggen „lest best". Zoowel zang als actie vielen in elk opzicht te loven. Een bijzonder woord van hulde mag nog wel eens openlijk gebracht aan de hoofdpersonen, de fee, Mej. van Osch en den schoenmaker, den heer Thom. Burmanje, ze hebben beiden in elk opzicht van hun rol alle goeds gemaakt; ook 't ballet dat meermalen herhaald werd, was in alle opzichten af, zoowel als de geheele opvoering 't was één succes. Ten slotte alle hulde aan den onver- moeiden muzikalen leider, den heer H. van Heijst en den genialen ontwerper den heer W. Donker Pzn. te Rotterdam, 't Was een waardig slot van een rij van waardige feesten. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 7 Juni 1927. De Stormramp. Een kijkje in den geteisterden Gelderschen Achterhoek. „Om een denkbeeld te krijgen hoe de storm den schoonen Achterhoek heeft geteisterd, moet u zelf gaan kijken", zoo werd ons door iemand gezegd die met de laatste berichten over de ramp binnenkwam. Wij hebben dan ook de verwoeste plaatsen bezocht maar, staande voor zoovele ruïnes kan men zich nog geen denkbeeld vormen van hetgeen hier gebeurd is. Bij den ramp te Bor- culo had men b.v. meer een geheel beeld der catastrophe. In de eerste ontsteltenis heeft men alleen oog voor het geweldige van den ramp. Men voelt zich klein en huiverig worden onder het peinzen op de ongewoon brute natuurelemen ten die zich hier openbaarden. 't Is of de grillige hand van een reus lukraak door een miniatuur landschap heeft geslagen. De verwoesting biedt iets titanisch iets waar ge ineens bang voor wordt: voor de resten der verwoeste huizen, voor de kaalgerukte boomen en den opengescheurden grond. Daar ligt in die verwoesting soms Iets onbestemds, zooiets als een bijtende, hoonende waarschuwing voor de kracht die zoo grillig en verschrikkelijk heeft gewerkt. In den vroegen Zaterdagochtend bevonden we ons op de binnenwegen van Beltrum. Door den regen waren sommige wegen niet meer te berijden. Tot op een zeker punt was ook geen loopen meer mogelijk en trokken wij door veld en hei en wei. 't Is prachtig zomerweer en 't zon netje lacht vriendelijk over de ver woeste streek. De boeren zijn al weer druk met 't opruimingswerk bezig; ze arbeiden zwijgend onder den indruk van het gebeurde. Eigenlijk moet men zoeken om de plaatsen te vinden waar onheilen zijn gebeurd. We komen op een plaats waar de cycloon tot een geweldige kracht moet zijn geworden. Drie groote, zware eikenboomen liggen gespleten aan den grond en absoluut bladerloosvier Meter verder werd een flink gebouwde boerderij als los zand uit elkaar geblazen. Huisraad, muren, deuren, ramen en kozijnen liggen als speelgoed van den cycloon over het weiland verspreid. En het klinkt ongelooflijk wanneer de oude boer ons zegt, dat men zich op 't oogenblik van den ramp in huis be vond en slechts twee personen onbe duidend gewond werden. Schrille contrasten ziet men hier. Een 300 Meter verder staat te midden van een moolen boomgaard een groote boerderij en een koppel koeien loopt er rustig te grazen. Hier heeft de storm geen blaadje afgerukt. De man van deze boerderij weet ons te vertellen hoe de cycloon er uitzag „als een groote spiraalveer van donkere wolken met vuur. Ik zag 'm over 't weiland gaan van onzen buurman recht op z'n hofstee af. Voordat ik eigenlijk wist wat er gebeurd was, hoorde ik een geweldig gekraak. Toen was 't jneens doodstil". Als we verder door deze eenzame en woeste streek' trekken wordt de lucht plots betrokken. Een zware donkere wolk komt opzetten en in de verte hooren we den donder rommelen. 2e Secretaris. Penningmeester. Commissaris. Op oen telegram van gelukwensch, door de beide feestvierende corpsen aan H. M. de Koningin gericht, mochten de Voorzit ters van Euphoniu en Apollo het volgende antwoord ontvangen Paleis 't Loo, 6-6-'27. Hare Majesteit de Koningin draagt rnü op, U als Voorzitters van „Euphonia" en „ApoUo" te verzoeken, wel Harer Majes- teits erkenteiyken dank te willen overbren gen aan Uwe jubileerende vereenigingen voor het Haar gezonden telegram van hulde. De Adjudant van Dienst, DE JONGE VAN ELLEMEET. Aan Voorzit ter 8 van Euphonia en Apollo te Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5