Weide pijnen Sananirii-lnbleilen Drukwerk Fin ft. y. fl. Wee-Ofiois. Wed. li- Mulst l lonen. jViachinerieen. 3533 prijfwerk. Stofzuig-inrichtinp Centrale verwarmingen 1 H.H.F F. van Wees Pakpapier. Pakpapier, Inwikkelpapier e. d. S. K. F. „HEERKENS" Waalwijk Tien minuten later is de hemel bedekt met dikke dreigende wolken, die door den sterken wind gedreven als angstige gevaarten door het lucht ruim tuimelen, 't Onweer komt nu snel opzetten. Felle bliksemstralen schieten door de lucht en de wind is aangezet tot een storm. Daar stonden we nou te midden van een angstige woestenij en naar 't ons voorkwam, afgesloten van de buitenwereld. De laatste boerderij lag al wel een twintig minuten achter ons. Dat we ons onder deze omstandig heden in deze streek verre van aan genaam gevoelden, zal niemand ver bazen. We liepen tien minuten storm naar een klein boschje. Toen we dat door waren zagen we in de verte de resten van een verwoeste boerenhoeve. Ondertusschen was 't muizenregentje in een kietterbui overgegaan, maar de wind werd iets minder. Toen we de puinhoopen van het huis genaderd waren zagen we, dat slechts de muren van een zijschuurtje door den cycloon gespaard gebleven waren. Teneinde zich tegen den regen te beschutten hadden de bewoners een groot zeildoek over de muren gespannen. Hier vonden we een schuil plaatsje. Toen we binnenkwamen, doorweekt van den regen, werd er bijna geen notitie van ons genomen. Op aller gezichten lag een verdwaasde uit drukking van schrik en telkens*ils een felle windstoot aan 't zeil en de lage muren kwam rukken, zagen de men. schen angstig omhoog. Een onde vrouw zat in een hoekske weggedoken en las luide uit den bijbel. Toenregenen wind bedaarden, kwam 't gezin weer eenigszins tot zichzelf en ook een jonge vrouw en twee kinderen hadden nu opgehouden te schreien. Wat een leed is er toch hier gevallen. De jonge boer vertelde ons Hoe de storm hun huis was overvallen en hoe men onder het vallend gesteente naar de kleine schuur was weggevlucht. „En werd niemand gewond „Neen, 't is de moeite niet mijnheer alleen grootmoeder kreeg een balk op 't been." Maar 't oude vrouwke in 't hoekske houdt zich goed. Ze klapt haren Bijbel dicht en zegt met 'n pijnlijk lachje: „met mij is 't zoo erg niet." En meteen laat ze er in 't dialect van den achterhoek op volgen: „De prinsesse is ook hier 'ewest. Ik had ze nog nie eerder 'ezien, maar wat un vrindelik en aardig deerntje is dat toch, zoo niks un prinses, en ze was zoo vrindelik en zoo lief veur ons. Ze zei dat eur moeder op dat oogenblik niet kos kommen die mos in Grol (Groenlo) zun. Maar ik zei veur Juliaantje, fre nemmen ut eur gansch nie kwalik, oe moeder kan toch nie in-ens overal tegeliek zun." Het hoofd en het hart vol indrukken kwamen we 's middags onder een fijn regentje te Groenlo. Hier werden we op verschillende straathoeken door vriendelijke damescollectanten opge wacht. En, wie de gevolgen van de cycloon heeft gezien, die geeft, geeft royaal, dikwijls boven zijn kracht. Van Groenlo ging onze tocht naar Lievelde en Neede, waar de gevolgen van den storm eveneens verschrikke lijk zijn. Maar de uitwerking,'t grond- beeld bleef gelijk aan hetgeen we reeds zagen. De fam. Zandwijk uit Neede, werd wel het zwaarst getroffen. Twee kin deren werden hier ontnomen, vader bekwam ernstige hoofdwonden en moeder brak beide beenen. De schade van de verwoeste fabriek v. Terweene wordt geschat op f 200.000.— terwijl de geheele ver- woesting op 2'/3 miüioen gulden worpen geraamd. Met de koninklijke familie mogen we zeggen Hier zal en hier moet geholpen worden. KERKNIEUWS. Mgr. J. Pompen. Mgr. Pompen, vicaris generaal van het Bisdom van 's Bosch, herdacht 1.1. zijn zilveren jubileum als zoodanig. Mgr. zal dit vieren tegelijk met z'n gouden priesterfeest op 26 Juni a.s. Benoemingen, Z D.H. de Bisschop van 's Hertogen bosch heeft benoemd tot pastoor te St. Anthonis den weleerw. heer A. H. J. van Delft, tot kapelaan te Geldrop den weleerw. heer A. J. C. van den Heuvel, tot kapelaan te Veldhoven den weleerw. heer C. A. v. d. Vleuten en tot kapelaan te Heusden den weleerw. heer P. H. Maas, die assistent was te Hintham. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. Leest en verspreidt het tegenwoordig prachtig Geïl lustreerde Sportblad „ONS ZUIDEN". Verder heeft Z. D. H benoemd tot Geestelijk adviseur van de afd. „Neer bosch" van den N. C. Boerenbond den Zeereerw. Pater B. Verhey, O. P. pastoor te Neerbosch, en tot Kerk meester der parochie „Besterd te Til burg den heer L. H. M. van Loon. Een aansporing tot steun door Z.D.H. Mgr. Diepen. Wij verleenen volgaarne voor ons Bisdom onze dringende aanbeveling aan den oproep van het R.K. Huisves- tings-Comité (door ons in ons vorig nummer opgenomen.) en verzoeken onze Geestelijkheid deze inzameling bereidwillig te steunen, door al de middelen, welke Wij in de Sint Jans- klokken van 4 Juni goedkeurden voor de voorgenomen Juni collecte ten bate van het Nederlandsche Kind. Wij ver leenen derhalve ook gaarne onze goedkeuring aan het houden van even- tueele Kerkcollecten. Onze Katholieken zullen, naar Wij vertrouwen, met offervaardige mildheid hun zoo zwaar beproefde evennaasten, om Gods wille, ter huip komen en zich bij voorkeur bedienen van de tusschenkomst van het R.K. Huisves- tings comité. O. L. H. zal hun die mildheid rijkelijk loonen in aardsche en hemelsche zegeningen. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. 's-Hertogenbosch, 2 Juni 1927. SPORT. H.E.C. speelde j.i. Zondag tegen het Amsterdamsche toerelfial en behaalde buitea aller yeiwachUng een groote overwinning. Het is een mooie pres tatie om van zulk een elftal met flinke cijfers te winnen. De H.E C.ers kunnen dan ook op een goed gespeelden wedstrijd terug zien. Er zat vuur in, zij speelden ais gold het een kampioenswedstrijd. Dit is de reden van dit succes. De Ams terdammers kregen geen gelegenheid hun spel te ontplooien. Reeds voor de rust was de 9tand 3—0. Na de thee leek het of de gasten den achterstand zouden inloopen. Z*J pakten fanatiek aan waardoor de stand spoedig 3—1 was. De H.E.C, verdediging hield verder stand. Vooral de keeper ver werkte de vele schoten onberispelijk. De H.E.C. aanvallen hebben meer succes. Nog driemaal moest Msinders vlsschan, waarvan een doelpunt ont stond doordat een back den bal van richting veranderde. Het laatste goaltje was een juweeltje- De linksbuiten zet mooi voor en Doru9 kopt schitterend no. 6 in 't doel. Hiermede komt het einde en heeft H.E.C. een mooie over winning behaald. Scheidsrechter Vugts uit 's-Bosch leidde uitstekend. R. w. B. R. W. B. heeft, thans om den wis selbal geen succes gehad. O/asje-Wlt was geheel compleet, R. W. B. met 2 invallers. Het weer was zeer slecht om te spelen soodat goed spel onmogelijk was. Na een spanaeaden wedstrijd welke tot het einde onzeker bleef won Oranje-Wit met 3—1. Het is echter nu wel gebleken dat er met onze na tionaal gestreeptea ^voortaan wel dege lijk rekening gehouden moet worden. Als ef gedurende de zomermaanden degelijk geoefend wordt kan er het volgende seizoen beslist meer bereikt worden. De jongste R.W.B.ers hebben zich op de seriewedstrijden te Aalburg kranig gehouden. De eerste wedstrijd tegen Haarsteeg was een goede wed strijd, tot zeer kort voor het einde was de stand 2-1 voor R.W.B.3, Haarsteeg maakte echter nog gelijk, zoodat het lot moest beslissen waarbij R.W.B.3 de gelukkige was. De finale moest ge speeld worden tegen Juliana Heusden. R.W.B.' speelde heel wat beter dan Heusden, deze slaagde er echter in door zeer robust spel den stand gelijk te houden 0—0, zoodat ook hier het lot moest beslissen en R.W.B13 was weer de gelukkige hoewel zij zeer zeker de overwinning ook verdiend hadden, R.W.B.' kwam zoodoende in het bezit van den len prijs zijnde een fraalee beker. 12 Juni beginnen de seriewed- strijden van R.W.B. en zullen eerst dr lagere elftallen In het veld komen. zijn niet te passeeren. Nu trekt ook de Juliana voorhoede ten aanval, de rechts binnen en rechtsbuiten brengen den stand op 5—1. Ook de Gele Duivels spelen een prachtige par,tij voetbal en de moeilijkste ballen worden door den Juliana keeper gehouden. Eindelijk moet hij zwichten voor een onhoud baar schot van den linksbinnen en met een 5—2 overwinning voor Juliana komt het einde en was het een der beste wedstrijden, welke onze geel zwarten in dit seizoen hebben gespeeld. In den seriewedstrijd op den 2en Pinksterdag gehouden te Wijk bij Aalburg door de voetbalclub „Wilhel- mina" behaalde onze vereeniging na loting wegens gelijk spel den 2en prijs. Den len bekwam R.W.B. uit Besoijen. A.s. Zondag komt het le en 2e elftal van .Vitesse" uit Den Bosch op bezoek, om zich te meten met het le en 2e elftal van onze voetbalvereen. „Sporters". Het tweede elftal speelt om 1 uur, terwijl de wedstrijd tusschen de beide le elftallen om 2 uur aanvangt. „Sporters", doet je best! Het congres van de F.I.F.A. heeft in de zitting van heden besloten onder de voorwaarden, vastgesteld door het Olympisch Congres van 1925 te Praag, geen toestemming te verleenen tot deelnemen aan 't Olympisch Voet- baliournooi in 1928 te Amsterdam, ten zij het Internationaal Olympisch Comi té zijn standpunt wijzigt en de ama teursdefinitie aanvaardt, welke het F I. F.A.-congres te Rome verleden jaar heeft vastgesteld. WAAROM BELANGSTELLING VOOR DE GYMNASTIEK? Met de beantwoording van boven staande vraag zonder een inleiding zou liet antwoord weinig beteekenen, omdat liet waarom meer vraagt. De mcnscli is een psychisch-physi- sclie eenheid. In deze eenheid kunnen ziel en lichaam niet anders dan afhan kelijk van elkaar functioneeren of werken. De ziel bedient zich hij de le vensuitingen van de uit milliarden cellen samengestelde lichamelijke or ganen. Deze organen (het organisme of lichaam) zijn derhalve de werktuigen of instrumenten van de ziel. Omge keerd heeft liet lichaam de ziel noodig /voor vitalen, actieven arbeid. Alleen wanneer en zoolang ziel en lichaam samen waarneembare levensteekenen geven, is er sprake van mensch en van leven. De waarde van den mensch en de beteekenis van. het Leven worden be paald door de levensuitingen, d.i. de resultante van den levensarbeid der millioenen lichaamscellen. Deze arbeid is afhankelijk van den toestand dier cellen en mede van den toestand dei- ziel. De quantiteit zoowel als de qua- liteit van den arbeid van een ziek en een gezond, van een, vermoeid en een friscli orgaan verschillen heide, dit heeft de ervaring geleerddoch het duldt evenmin twijfel, dat heide even eens sterk afhangen van den psychi- schen- of zielstoestand van den mensch. De activiteit 'opzichtens de omgeving ontleent het lichaam derhal ve aan de ziel en deze wederkeerig aan het lichaam met dien verstande, dat de mate der activiteit bepaald wordt door den meèr of minder gezonden toe stand van heel den mensch, d.i. van ziel èn lichaam beide. Kunnen en wil len staan dus niet op zich zelf. Deze wetenschap geeft den weg aan, te volgen bij de opvoeding tot een bruikbaar, tot een gezond, tot een ge lukkig mensch. Het is derhalve zaak naast de vervolmaking van de ziels eigenschappen, naast de vermeerde ring der kennis het lichaam, het werk tuig of de dienaar der ziel, zoo sterk en krachtig mogelijk te maken. ,,Hoe zwakker lichaam, hoe meer het gebiedt, hoe sterker het is, hoe meer het gehoor zaamt; "een goed dienaar moet gezond en krachtig zijn." De opvoeding heeft hiermede rekening te houden in dier voege, dat zij zich niet mag bepalen tot den geest alleen, doch mede heeft te omvatten de voor het aardsche le ven evenwichtige lichamelijke vorming en ontwikkeling. Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat de lichaamsgroei 2en Pinksterdag had de wedstrijd Juliana—Gele Duivels plaats, juliana beïnvloed wordt door uitwendige fac heeft eerst het voordeel van den sterken wind en is eenigszins in de meerder heid na een kwartier nemen dc Gele Duivels met een prachtig schot de leiding, terwijl even later de Juliana linksbinnen de partijen op gelijken voet brengt. De Juliana centervoor en rechtsbinnen weten elk nog eenmaal te doelpunten met welken stand rust komt. Na de rust zijn de Gele Duivels door den sterken wind gesteund* in de meerderheid, maar de Juliana ver dediging met den keeper aan het hoofd, toren, waaronder ook de lichaams oefeningen behooren. De beïnvloeding is van des te meer beteekenis, als zij plaats heeft tijdens de perioden van den sterksten groei van het individu, d.i. voor den laatsten lengte-groei dei- jongens tot het 17de en voor den laat sten breedte-groei tot het 20ste levens jaar. De logische gevolgtrekking is, dat de lichaamsoefeningen (die alleen de gymnastiek zoo systematisch en veelzijdig biedt) tijdens die perioden van zoo'n grooten invloed kunnen zijn. Uit een antJvropologisch oogpunt be zien, mag derhalve van de doelmatig toegepaste gymnastiek worden ge tuigd, dat zij voor een harmonische ontwikkeling of normale vorming van het lichaam onontbeerlijk is. Van een hygiënisch standpunt beschouwd, dus van het standpunt van den medicus bekeken mag hoe langer hoe meer met zekerheid worden gezegd, dat de sy stematische lichamelijke oefening een krachtig wapen kan zijn in den tot nu toe hopeloozen strijd tegen de tuber culose. Deze ziekte tast bij voorkeur die mensehen aan, die een zekere voor- beschiktheid, een praedispositie ver- toonen n.l. de habitus phthisicus; de menschen met een langen weinig be weeglijken borstkorf (thorax phthisi cus). In zulk een borstkas verkeeren de longtoppen in hoogst nadeelige om standigheden en, zooals bekend, zijn het juist de longtoppen, die door het proces het meest worden aangedaan. Door een rationeele gymnastiek, die den schoudergordel versterkt en de ademhaling verbetert, wordt die tho rax phthisicus voorkomen. (54 pCt. dei- sterfgevallen onder de scholieren van 5 tot 19 jaar zijn toe te schrijven aan t.b.c., van welke twee derde aan iong- tuberculose. Dr. Reys, den Haag.) Beschouwd van een aesthetisch standpunt mag van de gymnastiek worden verklaard, dat welgevormd heid of lichamelijke schoonheid zonder haar of zonder opzettelijke lichame lijke oefening niet bereikt wordt. Wa ren het niet de Ouden en zijn het niet de latere beeldende kunstenaren, die hun object of model kozen en nog kie zen uit de gymnastiek- of sportbeoefe naars? Wanneer de goed geleide gymnastiek voor de school- en rijpende jeugd de beste bondgenoot van de zedelijke op- voeding wordt genoemd, dat wordt (leze bewering gestaafd door de fouten van het intellectueele stelsel van z.g. opvoeden, dat reeds te veel slachtof fers heeft gevorderd en dan vindt die bewering steun in de opvattingen van j de moderne peadagogen, nopens het 1 systeem van opvoeden. Beschouwt men ten slotte de „licha melijke opvoeding" van een sociolo gisch standpunt, dan vindt men vrij heid de systematische gymnastiek (ook zooals zij onder deskundige lei ding in de vereenigingen wordt be oefend) te achten als onmisbaar voor de ontwikkeling van (le volkskracht, vermits de lichamelijke vervolmaking is de groote factor voor de oeconomi- sche ontwikkeling van de menschheid. Het is o.a. om de hiervoren aange haalde redenen, dat de gymnastiek onze warme belangstelling mag hebben en nog meer sympathie en vooral nog meer en krachtiger steun ten volle verdient. Den Bosch. W. H. NIJSTEN, Inspecteur v. d. Lichamelijke Opvoeding. Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 87a uur repetitie Tavenu. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liederlafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. LAATSTE BERICHTEN. Noord-Brab. Prov. Brandweerbond. Vergadering te Waalwijk. Bij hel ter perse gaan van dit num mer vergaderde de Noord-Brab. Prov. Brandweerbond in hotel Verwiel. De belangstelling whs zeer goed. We merkten o.a. op, de Burgemeester dezer gemeente, Wethouder Eibers, de Burgemeesters van Helmond, Geer- truidenberg, Drunen, Ginneken, Ter- heyden, Goirle, voorts afgevaardigden van gemeenten en Brandweer uit Eindhoven, Tilburg, Geldrop, e.a. Aan deze vergadering was tevens verbonden eene expositie van brand- •weermateriaal. Dc leiding was in handen van den EdelAchtb. Heer Burgemeester van Helmond. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter wijlen den heer Kiselbos, vice-voorz. van den Prov. Brandweerbond. Besloten werd wederom z.g. praat avonden te organiseeren, in verschil lende centra's. De contributiefactor werd wederom vastgesteld op 1. Als plaats van de algemeene verga dering voor 1928 werd m. a. s. Breda aangewezen. Verder werden gekozen als afge vaardigden naar de algem. vergade ring van de Koninkl. Nederl. Brand- weervereen., op 14 en 15 Juni '27 te Enschedé te houden, de heeren: Sprengers, Helmond; v. Gilst, Breda en Hoeks, Oudenbosch. Bij de bestuurskeuze werden geko zen de heeren: Kessels, Breda; Hars- selhart, Tilburg en v. d. Meulen, Ter- heyden. Na de vergadering werd gezamen lijk de lunch gebruikt. Wij komen a.s. Zaterdag op een en ander terug. DE PRIJZEN VAN HET aan rollen 1.—, 1.20, 1.40 M. (Java, Saeling, enz.) alsook van zijn aanzlenllfk verlaagd. Vraagt monsters en prijs. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. op elk gebied, laat men vervaardigen ter Voor Kaatsheuvel GEMENGD NIEUWS. Gisteren heeft de Officier van Justitie te Breda hooger beroep aan- geteekend tegen de uitspraak van de rechtbank te Breda, die den oud gemeente ontvanger van Bergen op Zoom. De M., voor kort had vrijge sproken. De Officier van Justitie had een voorwaardelijke veroordeeling gevraagd van 6 maanden met een proeftijd van twee jaren. Het 372-jarig dochtertje van den heer C. Koeman te Venhuizen, is door een auto van de N.V. Enkhuizer Beton- ijzerbouw overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Te Slochteren is de circa 70 jarige J. S. te water geraakt en verdronken. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdagavond 77a uur repetitie voor de adspiranten en 87* uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Interc. Telefoon No. 40. WAALWIJK, ooootooöoöoöooo<x>oqqoooo 8 9 Wilt gij eene enorme be sparing op Uwe bedrijfs kosten, laat dan Uw bedrijf monteeren met zelf instellende kogel lagers, 38027 S. K. F. Ijzeren- of houten riemschi|ven. GEBRUIKT ir VRAAGT OFFERTE. Tel. 159. ooo g*k) x :o cx x) cx >o ooo ooo ooo H. E. O. JULIANA. DRUNEN.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6