GEMEENTERAAD. Hoe eenvoudig wordt het werk van den waschdag met Rinso, het moderne zeeppoeder! Het lost dadelijk op en geeft een overvloedig vet sop Laat Uw waschgoed eens in dit sop weeken en zie dan eens wat een werk U dit be spaart! Neem nog heden een proef en koop een pak ook enkele uit Nederlandsch-Indië, terwijl het groote contigent kan ver wacht worden, als straks de eindexa mens H. B. S. en Gymnasium voorbij zijn gedreven. Blijkens het studieprogramma zal Professor Weve O.P. elke week 1 uur Algemeene Denkleer, 1 uurAlgemeene Zielkunde en 1 uur Ethica doceeren. Prof. J. Cobbenhagen 2 uur Alge meene leer der Economie en 1 uur Organisatie en techniek van den handel. Prof. H Kaag luur Munt-, crediet-en bankwezen, 1 uur Ondernemings- en bedrijtswezen, 1 uur Handels- en ver- keerspolitlek en 1 uur Financiewezen van de onderneming. Lector J. de Quay 1 uur Psycho techniek van het bedrijf. Prof. E. Gimbrère 2 uur Rechts wetenschap. Lector L. Deckers 1 uur Sociale Wetgeving. Prof. Th. Goossens 1 uur Econo- nomische Geschiedenis. Lector M. de Haas 1 uur Econo mische Geschiedenis van den nieuwen tijd en 1 uur Economische Geschiedenis van den nieuwsten tijd. Lector G. de Vries 1 uur Econo mische Aardrijkskunde en 1 uur Eco nomische beschrijving van landbouw, handel en nijverheid. Lector H. Gelissen 1 uur Scheikun dige Technologie en 1 uur Waren kennis. Verder is voor elk der vakken van het Voorbereidend en aanvullend On derwijs 1 uur bestemd. Aan de cursorische voordrachten is nog toegevoegd de behandeling van Capita selecta over het bankwezen in Nederlandsch-Indië door Prof E. Gim brère. We vermelden voorts nog, dat het studiejaar aanvangt den 3en Maandag in September. De plechtige opening echter van het eerste studiejaar zai nader worden aangekondigd. Als dies der R. K. Handelshoogc- school is bepaald 7 Maart, de feestdag van den H. Thomas van Aquine en tevens de dag, waarop het Doorluchtig Episcopaat der Nederlandsche Kerk provincie de stichting der R. K. Han- delshoogeschool officieel aan Zijne geloovigen mededeelde en de stichting onder Zijne hooge bescherming nam Op dien dag alsmede op den dag der opening van het studiejaar zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, welke officieel zal worden bijgewoond door de hoogleeraren in ambtsgewaad door docenten, studenten en beambten. HOLLAND—TNDTë-VLUCHT VAN LUIT. KOPPEN. Naar de „Avondpost" verneemt is thans definitief vastgesteld, dat de vlucht van luitenant Koppen op 1 Oc tober a.s. zal aanvangen. Als passa giers gaan mee do vlieger-sergeant Fryns en de hoofdwerktuigkundige van de Fokker-fabriek, de heer Etten- ma. Het plan is, om in tien dagen naar Indië te vliegen, vijf dagen te Batavia te blijven en dan weer terug naar Hol land. zoodat, indien alles meeloopt, luit. Koppen op 25 October a.s. weder in Holland zou moeten zijn. Thans zijn alle benoodigde gelden bijeen. K. L. M. Dubbcldaagschc dncnst Amsterdam Rotterda mLonden. Naar het Haagsclie Aneta-kantoor verneemt, zal de K.L.M. morgen, een dubbeldaagschen dienst aanvangen van Amsterdam en Rotterdam naar Lon den en terug. De ochtenddienst en middagdienst zullen in beide richtin gen uitgevoerd worden met passagiers, post en goederen. SAMENKOMST VAN OPSTANDE LINGEN IN DE AFDEELTNG BONI. v Makassar, 14 Juni, (Aneta). Zondag j.l. verzamelde zich onder leidhig van den communist Ali en de talisman verkoopster Ibasse, die beiden recidi vist zijn in kampong Tellang in bet Soppengsche (afd. Boni) een veertig in bet wit gekleede lieden, die deels roode vlaggen, deels blanke sabels droegen. Ali viel bij aankomst der po litie een der agenten met een stok aan, waarop een vechtpartij volgde. De be- stuursassistent en één agent werden gewond. Drie rebellen wedden neerge legd. Toen de gezaghebber en de assis tent-resident op het terrein, waar dit geschiedde, aankwamen, was de rust weer hersteld en waren de verzetslie den gevlucht naar hun eigen kam pongs. Twaalf der opstandelingen, onder wie de leider Ali, die zeer zwaar gewond, was en Ibasse werden gevat. Ali werd in het bezit gevonden van communistische lectuur, geheime cor respondentie en een roode vlag, waar in een draak. Onmiddellijk zijn troepen daarheen gedirigeerd. Alles is rustig. HEUSDEN. Raadsvergadering van Maandag 13 Juni 1927. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken fenBmam Afwezig was slechts de heer F. Verhoeven en wel met kennisgeving van verhindering. Punt 1. Notulen der vorige verga dering Het lid Ruitinga wees op een kleine onnauwkeurigheid. Deze zal worden hersteld. Punt 2: Mededeeling van ingekomen stukken. Vooreerst waren er een paar goed keuringen van Ged Staten betreffende besluiten als: wijziging der Gem be grooting 1926vaststelling van het huishoudelijk reglement der school commissie; verkoop van boomen be- hoorende aan de Gemeente. Verder was er een brief van Ged. Staten, berichtende de ontvangst van de wij ziging van Art. 36 der algem. politie verordening en een, waarin werd aan gedrongen op een wijziging van het huishoudelijk reglement der Commissie tot wering van Schoolverzuim De Voorzitter stelde in verband hiermede voor Art. 1 te doen luiden „De gewone vergaderingen worden gehouden den len en 3en Donderdag der maand des avonds om halfzeven, terwijl buitengewone vergaderingen kunnen worden gehouden, mits zij 24 uren van te voren schriftelijk zijn aangekondigd", wat de raad goed vond. Punt 3. Beslissing over de geloofs brieven der op 17 Mei j.l. gekozen raadsleden. De Voorzitter stelde de stukken in handen van een Commissie, waarin hij benoemde de leden Van Everdingen, De Mol en De Haan. Terwijl deze de stukken gingen nazien, werd de ver gadering geschorst. Na het onderzoek bracht het lid Van Everdingen verslag uit. Alles was in orde bevonden, waarom hij voor stelde te zijnertijd de gekozenen als raadslid toe te laten. Dit werd goed gevonden. De Voorz. zegde dank voor de ge nomen moeiten en zal den uitslag ter kennis brengen van Ged. Staten. Punt 4. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen ter ver vanging van wijlen den heer Reckleben. Aanbevolen werden de heerenj Roza en J. M. van Wijk. Na de stemming bleek dat de eerste gekozen was met 5 stemmende laatste kreeg 1 stem.' Punt 5. Rekening over 1926 en be grooting over 1928 van de Gezond heidscommissie. Als batig slot der eerste noemde de Voorz. f 330.04, waarna hij voorstelde de rekening goed te keuren, wat geschiedde. Uit de begrooting over 1928 blijkt, dat Heusden zal moeten bijdragen f95 90 (5 cent per inwoner). Ook dit werd goedgevonden. De Voorzitter zei dezen post te zullen brengen op de Gem. begrooting 1928. Punt 6. Wijziging der Gemeentebe- grooting en der begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf, beide over '26 De Voorzitter deelde als tegenvaller mee. dat de Rijksuitkeering over 1926 verminderd wordt met f 1480.70, door restitulie aan aangeslagenen in de Gem. Inkomstenbelasting. Verder dat de winst ad f342,50 van het vleesch keuringsbedrijf moet worden verdeeld over de aangesloten gemeenten. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Punt 7. Voorstel B en W. tot ver hooging van de wedde van den Amb tenaar ter Secretarie, den heer A. van Delft, met f 100 per jaar en wel met ingang van 1 Juli. De Voorzitter lichtte toe, dat dit voorstel werd gedaan met het oog op de 5 jarige trouwe dienstvervulling van genoemden Ambtenaar. Met alge meene stemmen werd daartoe besloten. Punt 8. Verzoek om vrijstelling van schoolgeld. De Voorzitter stelde voor dit te be handelen in comité generaal Daar bij de Rondvraag niemand het woord verlangde, stelde de Voorzitter voor over te gaan tot behandeling van Punt 8 in besloten vergadering. DRUNEN. Door de Harmonie van het Jongenspatronaat is thans definitief besloten op 8 en 15 Januari 1928 een solisten-concours te houden, waarvoor reeds maatregelen worden getroffen. De collecte met open schaal in de Kerk voor de geteisterde streken, Zondag gehouden, heeft ruim f 280 opgebracht. Maandag is alhier de oudste inwoner van Drunen overleden, n.l. N. Merks, in den ouderdom van ruim 96 jaren. In de jongst gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „Hei of Meerdijk en Polder" werd door den penning meester G Pijnenborg verslag uitge bracht over het afgeloopen boekjaar. De rekening sluit met een batig slot van f 22 52, terwijl de inkomsten en uitgaven der begrooting sluiten met een gelijk bedrag ad f 1638.09. NT EU WKIJ IJK. mze Tooneelver- eeniging „Kunst Na Arbeid" besloot dit jaar haar pot-vertering te doen bestaan in een leerzamen, genotvollen tocht naar Nijmegen en omstreken. In opgewekte stemming vertrok men Zondagmorgen per „Cito". Onder leiding van een gids bezocht men de meest bezienswaardige plek jes in en rond de Keizer-Karelstad. Een zeer interessant bezoek was wel aan liet Bijbelscli Museum, de H. Landstichting, waar de JJerw. Pater Mantfortiaan een leerzaam verkla- rings-tournee hield. Vandaar ging men naar Berg en Dal en andere beziens waardigheden. Hoogst voldaan keerde men 's avonds weer huiswaarts. Een woord van dank aan 't Bestuur dat dezen schoonen dag organiseerde. Dinsdag des voormiddags 11 uur hield het waterschap „de Polder van Nieuwkuijk" met de stemgerechtigde ingelanden zijn jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. van den Brand Wzn., opent de vergadering en geeft verslag over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat de ontvangsten be droegen 923,55, uitgaven 985,83; nadeelig saldo 62,28. De begrooting bedraagt 3221,82. Rekening en begrooting werden al dus goedgekeurd en vastgesteld. Besloten werd om aan de Stieren- vereeniging een subsidie toe te kennen van 100. Dit bedrag was eerst 50, alzoo met 50 verhoogd. Na eeue bespreking aangaande de klachten die waren ingekomen betref fende de vergrooting sluis Hoevenschc polder, daar de bestaande sluis niet voldoende in de aflossing van water voorziet, besloot men dit te onderzoe ken en dan zoonoodig hierin te voor zien. Hierna sluiting. WASPIK Onze dorpsgenoot, de heer W. Baaten, leerling van de Bisschop pelijke Kweekschool te 's Hertogen bosch, slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzer. De processie van Waspik en Omstreken naar Scherpenheuvel zal dit jaar worden gehouden op 23 en 24 Juli. Op 23 Juni a.s. zal in de voor malige openbare lagere s hool alhier een cursus in pluimveeteelt geopend worden voor vrouwen en meisjes. Onze dorpsgenoot de WelEerw. Heer P. de Glas ontving j.l. Zaterdag uit handen van Z.D.H. den Bisschop van 's Hertogenbosch de H. Wijding van 't Subdiaconaat. Zondag om 10 uur werd in de Parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen door den Zeer Eerw. Heer A. de Glas, rector te Olrschot met assistentie zijner beide broeders, den WelEerw. Pater J. de Glas, uit het Benedictijnerklooster te Oosterhout als Diaken en den WelEerw. Heer P. de Glas als subdiaken. De 63 jarige L B. had 't ongeluk onder een rijwiel te geraken, tenge volge waarvan hij achterover viel. In bewusteloozen toestand werd hij in de woning van v. G. binnengedragen. Dr. Wijffels, die spoedig ter plaatse was, constateerde lichte hersenschudding. Per auto van den heer S. werd de ongelukkige naar z'n woning vervoerd. Door Burg. en Weth. is aan C. Boezer alhier vergunning verleend tot het uitbreiden zijner broodbakkerij. RAAMSDONK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 18 Juni 1927, des namiddags ten zes ure. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop aan H. C. de Bont, te Raams- donk, van een uitweg naast zijne wo ning. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot openbaren verkoop van de woning met school en tuin, gelegen aan de Molenstraat op het Dorp. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling der gemeentelijke vergoe ding ex. art 101 der Lager Onder wijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1925. 5. Voorsiel van alsvoor tot vaststel ling van het voorschot op de gemeen telijke vergoeding ex. art. 101 aan alsvoor over 1927. 6. Ontwerp besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1927 7 Bezwaarschrift tegen den aanslag in het vergunningsrecht Drankwet. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 Juni '27. Donderdagavond werd 't Heusdensch Mannenkoor, dat zoo'n schitterend succes had op 't concours te Papen- drecht, gehuldigd in „'t Wapen van Amsterdam". Het eerst door de Heusdensche Harmonie bij monde van haren President. Daarna werd de directeur gehuldigd door den President zijner vereeniging, die hem een blijvend souvenir aanbood, waarna de Edelachtb Heer Burgemeester het woord voerde en de prestatie's van het jonge zang gezelschap naar verdiensten roemde, zich verheugende over de vriendschap tusschen de aanwezige vereenigingen. Het Mannenkoor zong de beide con coursnummers, terwijl de Harmonie zich ook niet onbetuigd liet. Na het officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd genoeglijk bijeen. De hovenier B. K. is ouderge woonte weer de eerste met goed eetbare nieuwe aardappels, die flink van stuk zijn. De collecte ten bate der slacht offers van de stormramp, j.l. Zaterdag gehouden, bracht op f351 05. Het Heusdensch Mannenkoor be sloot deel te nemen aan het concours in Augustus te Ammerzoden, het komt uit in de 2e afd. Zaterdag vertrok naar zijn nieuwe standplaats (Veldhoven) de Eerw. Heer Kapelaan Van der Vleutz. Slechts ruim 2'/a jaar was hij hier werkzaam en verrichtte in dien tijd veel goed werk met betrekking o.a. tot het verenigings leven waarbij we denken aan Debating club, Leesbibliotheek, Tooneelver. e.a. De zangvereeniging „Heusdensch Mannenkoor" ontving de uitnoodiging a.3. Zaterdagavond een concert te komen gevente Wijk in samenwerking met de dito vereeniging „ConAmore* aldaar en heeft zulks aangenomen. KERKNIEUWS. H H. Wijdingen. Zaterdag, Quatertemper Zaterdag, dien de Z. D. H. Mgr. Diepen inde Kathe draal van St. Jan de navolgende H H. Wijdingen toe Het H. Subdiaconaat aan de Eerw. Heeren H. J. G. W. van den BoogaardJ. C. H Burgers, H. M. H. Op de Coul, L. H. J. Custers, J. M Diels, C. H. v. Gestel, P. 1. de Glas, W. J. A van Haaren, P. A. van der Heijden, H. L. M. Hoek, J. J. Loeff. M. H. C. Pijnen borg, B. A. M. Rijken. P. J. H. van de Spijker, J. J. M. van Susante, C. A. M. J. Swagemakers, A. van der Vaart, A. N. Verhoof, J. C. A. v. d. Vleuten en W. C. van der Wiel, alien van het Seminarie te Haaren. Aan de Eerw. Fraters: Maximinus van Rotterdam, Walterus van Eist, Epiphanius van Dongen, Ca- pistranus van Arnhem, Gerardus van Dinther, Pachomius van Helmond, Calasanctius van Gilze, Donatianus van Veghel, Norbertus van Amsterdam, allen van de Orde der Capucijnen en aan den Eerw. Frater Th. Vloet, van het Gezelschap van Maria. Het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren H. E. van Abeelen (Liempde), H. A. G. Bos ('s Bosch), A. C. Fr. Claassen (Hapert), A. J. P. Damen (Moerdijk), C. A. M. Damen (Moerdijk), C. A.M. Damen (Zevenb. Hoek), A. J. P. M. van Doornmalen (Uden), J. O. C. C. Duffhaus ('sHage), J G. J. van Elk (Leeuwen-Boven), H. J. M. I. Goyarts (Tilburg), J. A. M. van Heertrum (Schijndel), H. M. A. van Heivoort (Zeeland), J. A. J. van Herpt (Herpt), H. H. M. van Iersel (Tilburg), L.J. M. Kerssemakers (Gestel en Biaarthem), A. J. H. Knegsel (Tilburg), R. Lover bosch (Ommel), W. P. A. M. v. Miert ('s Bosch), P. J. W. M. Strijbosch (Meerveldhoven) en A. B. C. Willems (Best), allen van het Seminarie te Haaren. Aan de Eerw. Fraters: T. Hooy- schuur van de Orde der Carmelieten, J. Peerboom, J, de Ponti, J. Ramaekers en V. Vaessen, van het Gezelschap van Maria, J. Stroosnijder, G. A. Zegers en J. A. G. van Son, van de Missio narissen van de H. Familie. Zestig jarig Priesterfeest. De nestor van het dekenaat, de Hoog Eerw. heer Mgr. Antonius Johannes Norbertus Vermeulen, Deken van Horssen, is geboren te Waalwijk in 1843, als zoon van Dr. Vermeulen, die woonde in het huis, thans van den heer en mevrouw Maiburg-v. d. Heijden aan de Haven. Op 12-jarigen leeftijd trad hij in 't Bisschoppelijk Seminarie „Beekvliet", Regent Adr. Kamp was toen nog slechts een jaar belast met het bestuur. Onder de eminente leiding van den Hoogwaardigen President Mgr. Jac. Cuijten zette hij in 1861 zijn studie voort en op 15 Juni 1867 was het einddoel bereikt. Hij was „Sacerdos in aeternum"als zoodanig kwam hij in de St. Augustinus te Nijmegen en vanaf jongsten kapelaan is hij opge klommen tot eersten kapelaan, tot St. Nicolaasavond 1856, toen hem de parochie van Horssen ter leiding werd opgedragen. Wat pastoor Vermeulen was, geweest is en nog is voor Hors sen, in de geschiedenis dezer parochie zal menige bladzijde gewagen van het belangrijke werk door Mgr. Vermeulen gewrocht, een werk gewaardeerd door den Bisschop, door den Paus. door de Regeering: in 1910 benoemde Mgr. v. d. Ven den Pastoor tot Deken van Druten in 1911 bij zijn zilveren jubilé als Pastoor Eere-Kamerheer van Z. H. Paus Pius X op 31 Aug. 1922 werd Mgr. Vermeulen door H.M. de Koningin benoemd tot Oificier in de Orde van Oranje Nassau. En wanneer we gewagen van het vele dat Mgr. Vermeulen, zelfs toen hij reeds de 70er jaren was gepas seerd, gedaan heeft, dan wijzen wij op de prachtige kerk, die een sieraad is voor Maas en Waal, de pastorie, het patronaat.* De dekanale waardig heid heeft Mgr. Vermeulen nimmer als een senicure beschouwd, als het zijn moest trotseerde hij noodweer. Menig priester van zijn dekenaat heeft hij in de laatste stonde des levens bijgestaan en Gods barmhartigheid in het H. Sacrificie afgebeden. Zijn 40-jarig pastoraat is verleden jaar de inzet geweest van dit 60 jarig priesterfeesthet geschenk, dat Mgr. Vermeulen het aangenaamst is een groep van het H. Hart, in den trant van 'tH. Hartmonument te's Bosch wordt nu heden onthuld en zal aan de Maas en Waiers door alle tijden heen, trots hagel- en stormgeloei, trots watervloeden of andere orkanen blij- ven verkonden de liefde en hoogach ting. welke Horssen's geheele bevol- Icng koestert voor den eminenten Herder, den algemeen beminden pas- toor'Mgr. A. J. N. Vermeulen, wlen God geve nog vele jaren dezelfde goede gezondheid als tot heden. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Juni 1927. Geslaagd. Mej. M. van den Broek alhier, legde dezer dagen met goed gevolg examen af als onderwijzeres. Zij genoot hare opleiding aan de R K. Kweekschool te Moerdijk. Weg naar Roestelberg. Maandag heeft het bestuur van „Waalwijks Belang", bijgestaan door deskundigen, een bezoek gebracht aan den weg naar den Roestelberg, om ter plaatse r.a te gaan of het mogelijk zou zijn de zoo gewenschte verbetering van den weg aan te brengen. Men is tot de conclusie moeten komen, dat met het oog .op de ligging en den toestand van den weg en niet minder der afwatering een te groot bedrag zou noodig zijn om dit werk, b.v. het aanleggen van een sintelweg, uit te voeren, zoodat vooralsnog van dit plan zal moeten worden afgezien. ren B 307-23

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2