flTÏCÜÖlü MET ZülflEN. No. 48. Woensdag 15 Juni 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis". Een Kring „de Langstraat Om ook in Waalwijk, evenals in vele andere plaatsen des lands te ko men tot de oprichting van een kring van den Nationalen Bond „Het Mobi lisatiekruis" werd gisterenmiddag ten Raadhuize onder leiding van den Edel- achtb. Heer Burgemeester eene bespre king gehouden, waarbij tegenwoordig waren Pastoor van Riel, Ds. Louwe Kooijmans, Jac. de Vries, Hilversum, lid van 't Hoofdbestuur van den Nat. Bond „H. M.a, W. Waning, Comman dant v. d. Luchtwachtpost, Dongen; M. van Loon ep Ant. v. d. Lee Jr., beidenvan hier. De Edelachtb. Heer Moonen heette de aanwezigen welkom en gaf den heer de Vries de gelegenheid om de beteekenis en werking van den Bond nader uiteen te zetten. De heer de Vries begint met den Burgemeester dank te zeggen voor diens hulp en sympathie voor 't stre ven van den Bond. Spr. geeft vervol gens in korte trekken weer de tot standkoming, doel en ontwikkeling van den Bond. In 1924 had men de eerste mijlpaal tot herdenking van de mobilisatie. Dit woord .herdenking mobilisatie" heeft toen bij spr. een eigenaardig gevoel gewekt, 't Leek hem onzinnig om te herdenken het vele leed, dat demobi- satie gebracht had. Toen menspreker verzocht in 't comité zitting te nemen, bracht hij hiertegen dan ook zijne be zwaren in. Maar op een vergadering die daarop gehouden werd, gaf de voorz. dhr. van Terwisga eenebreede uiteenzetting, die er toe geleid heeft spr.'s oordeel in een ander licht te stellen. De Mobilisatieherdenking beoogde n.l. een herdenken hoe Nederland in 1914 zijn plicht heeft gedaan In die herdenking ligt tevens opgesloten een groote dankbaarheid, dat men door God gespaard werd voor den oorlog. Toen is spr. begonnen met Noord- Holland te organiseeren voor de Mo bilisatieherdenking. Hierbij bleek hem no^ de aaowMlgbeid van b?t Nationa liteitsgevoel der Nederlanders Ook werden toen gelden ingezameld voor de z g. „mobilisatie-slachtoffers".Toen de herdenking geschied was, scheen het dat hiermede de taak van het be stuur ten einde liep. Maar foen deed zich 't eigenaardige verschijnsel voor, dat zich honderden oud gemobiliseer- den spontaan begonnen te vereenigen, om den Bond te behouden en te ver sterken, de onderlingesaamhoorigheid te betrachten en onderling hulpbetoon te verleenen. Zoo werd in Sept. 1925 te Utrecht opgericht de Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis", die in zijn vaandel schreef: „Onderlinge saam hoorigheid en onderling hulpbetoon Het Mobilisatiekruis had wat men noemt „een goede pers". Maar toen de gelegenheid werd geopend om een „mobilisatiekruis" te koopen, open baarde zich het niet onbelangrijke verschijnsel, dat het kruis niet werd gekocht. Wat bleek nu? De massa wilde gaarne een herianeringskruis, maar niet koopen. Men verlangde dat het kruis van hooger hand gegeven werd, zoo mogelijk onder bijvoeging van een oorkonde. Tot op zekere hoogte had men gelijk, maar de massa verloor uit het oog den bezuinigingsmaatregel der Regeering om geen enkel eereteeken meer te koopen. Indien men een onderscheiding ontvangt, welke ook, moet de gcde coreerde persoonlijk de kosten van het eereteeken dragen. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. De commandant van het gewest Utrecht, dhr. Jansen, orga niseerde n 1. een feestavond voor oud gemobiliseerden, waarbij hij den Com missaris der Koningin uitnoodigde om aan de betrokkenen 't mobilisatiekruis uit te reiken. Dit is een groot succes geworden en vond overal navolging. Zoo is men thans ook in Brabant begonnen met het organiseeren van kringen en afdeelingen van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis". Als hoofdgedachte stelt de Bond zich voor de versterking van het Na tionaliteitsgevoel. Voorts stelt de Bond zich ten doel om, zoowel door finan- cieelen steun, als op alle andere wijzen te behartigen de belangen van kame raden en oud-kameraden (alsmede van hunne weduwen ep weezen), in het bijzonder hen te helpen in de moei lijkheden, waarin zij zijn geraakt door dienstverrichten in de periode, gedu rende welke de weermacht is gemo biliseerd geweest. Ten slotte geeft de heer de Vries aan, hoe men 't best tot de oprichting van een kring van den Nat. Bond Het Mobilisatiekruis" kan geraken. Er vormt zich een voorloopig comité, dat contact zoekt met de burgemeesters uit de omliggende ge meenten. Wanneer men dan in een gecombineerde vergadering tot over eenstemming is gekomen kan men plaatselijk met de werkzaamheden beginnen. Blijkt er voldoende belang stelling, dan kan men een dag bepalen waarop de uitreiking van het Mobili satie Kruis kan geschieden, in tegen woordigheid van de Regeering. De Burgemeester zegt met het doel en streven van den Bond zeer te sympathlseeren Spr. vraagt, of er hier wel voldoende kleefstof voor is te vinden, gezien 't verschil in mentaliteit tusschen Holland en 't Zuiden. De heer de Vries vindt de toestand in 't Zuiden veel gunstiger. In Drenthe, waar men toch de meeste denkrichtingen treft, heeft spr alle gemeenten kunnen organiseeren Maar hierbij is actie noodig. Ds. Louwe Kooijmans vraagt, of de oud-gemobiliseerde zelf het Kruis en contributie moeten betalen De heer de Vries antwoordt, dat de minimum contributie per jaar en per lid 25 cent bedraagt De meer gegoeden betalen uit eigen beweging meer dan dit minimum 't Mobilisatie kruis wordt hun echter geschonken De kosten hiervan worden bestreden uit vrijwillige giften van de burgerij In 1914 waagden de oud gemobili seerden immers een sprong in het duister en bleef de burgerij be schermd achter. Laten zij nu hun dankbaarheid toonen. Nog nergens heeft dit gefaald, overal leende men een gewillig oor als men iets vroeg voor de oud gemobiliseerden. Spr. geeft hiervan eenige voorbeelden, door hem zelf in Hilversum opgedaan. Daar vroeg Spr. aan den Inspecteur der Belastingen een lijstje van een aantal hoogst aangeslagenen in de gemeente Deze nu werden bezocht en de bijdragen vloeiden rijkelijk. Dit is een bewijs, zegt spr. dat men dank baar is voor hetgeen de oud gemobili seerden hebben gedaan. Ook van de zijde der industrieeien heeft men overal veel medewerking ondervonden. Na eenige besprekingen verklaarden de aanwezige heeren zich gaarne bereid om de voorbereidende werk zaamheden te treffen voor de op richting van een kring „de Langstraat" van den Nat. Bond „Het Mobilisatie Kruis". In dezen kring is men voornemens de volgende plaatsen te betrekken Waa'wijk, Nieuwkuik, Elshout, Heus- den (vermoedelijk), Drunen, Haarsteeg, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel, Loon op Zand. Waspik. 'sGravemoer, Dongen, Raamsdonk, Made en Geertruidenberg. De Burgemeesters uit de genoemde gemeenten zullen ter vergadering wor den genoodigd, te houden in hotel Verwiel op Donderdag 30 juni 1927. Ook anderen die belangstellen in de oprichting van een kring „de Lang straat" als hier bedoeld, kunnen deze vergadering bijwonen, waarbij de heer de Vries een nadere uiteenzetting zal geven. Wanneer men op grond van vol doende medewerking tot oprichting kan besluiten, zal op deze vergadering tevens uit de dan aanwezigen een Hoofdbestuur en Eere-comité van den Kring „de Langstraat" worden gekozen. Gezien het doel van den Bond twij felen wij niet of er zal voldoende belangstelling voor komen. Tragisch. Toen de 56 jarige Huisvrouw van den rietmeubelmaker Possimis, uit de Wagenstraat, gisteravond thuis kwam, voelde zij zich plotseling onwel wor den en zakte ineen. Pastoor Buijs, onmiddellijk ter plaatse, wist nog juist de stervende vrouw het H. Oliesel toe te dienen. De ijlings ontboden genees heer, Dr. Langemeijer, kon slechts den dood constateeren door hartverlam ming Heropening. De van ouds bekende slagerij in het pand Stationsstraat van de wed. C. van Oers, heeft een grondige vernieu wing ondergaan, die voldoet aan de meest hygiënische voorschriften. Het geheel ziet er nu kraak-helder en frisch uit. De muurbekleeding is geheel van witte tegels met hier en daar wat decoratief, waardoor een goede en frissche stemming werd bereikt. Ook is gezorgd voor een ruimen toevoer van licht en lucht. De Stationsstraat is hiermede een flinke zaak rijker geworden, welke 't niet aan belangstelling zal ontbreken. Vandaag is de heropening. We wenschen de wed. van Oers gaarne succes en feliciteeren den heer Jos. van Hulten-Krol opnieuw met z'n mooi stuk werk. Waarschuwing. Alhier heeft een onbekend persoon, die voorgaf zeeman te zijn, op verschil lende plaatsen gouden horloges te koop aangeboden, die echter achteraf bleken minderwaardig te zijn. Ver schillende menschen zijn hiervan de dupe geworden. Men zij dus op zijn hoede. Kruisboogsport. J.l. Zondag had het 2e Bondscon- cours plaats, uitgeschreven door den .angstraatschen Bond van Kruisboog schuttersgezelschappen „Door Een dracht Saam Verbonden, op de banen van het gezelschap „De Vooruitgang" gevestigd bij den heer Th. v. d. Dun den, café „Buitenlust" te Vlijmen. Ten 2 uur opende de voorzitter van den Bond, de heer joozen uit Elshout met een toepasselijk woord dit zeer druk bezochte concours en heette allen, vooral het pas toegetre den gezelschap „Al doende leert men" uit Herpt welkom, waarna tot schieten werd overgegaan. De uitslag der korpsbanen was als volgt: le Zestallen, ie prijs „Nooit Gedacht", Waalwijk 144 punten, 2e „de Vooruitgang Vlijmen 137, 3e „Rozenjacht". Vlijmen 137, 4e „de Eendracht", Waalwijk 136, 5e „O. O. G", Waalwijk 121,6e „Wil- helmina" Vlijmen 119, 7e „de Jonge Batavieren", Nieuwkuljk 111, 8e „Juli ana" Vlijmen 111, 9e „Excelsior" Elshout 107, 10e „Al doende leert men" Herpt 100, lie „De Vriendschap" Drunen 95. 2e en 3e zestallen le prijs „Nooit Gedacht" Waalwijk 143 punten, 2e „Rozenjacht" Vlijmen 133, 3e „De Eendracht" Waalwijk 124, 4e „Wilhelmina" Vlijmen 121, 5e „de Vooruitgang" Vlijmen 119 6e „Rozen jacht" 3e zestal Vlijmen 116. 7e „de Vriendschap" Drunen 110, 8e „Al doende leert men" Herpt 93, 9e „de Jonge Batavieren* Nieuwkuijk 89,10e „Juliana" Vlijmen. Personeele prijzen le prijs Jac van Helvoirt, Waalwijk 23 punten, 2e C. v. d. Meijden, Vlij men 23, 3e Th. de Ruijter Vlijmen 23, 4e P. Heijmans. Drunen 22, 5e H Braat, Vlijmen 22, 6e W. Coense, Vlijmen 21. Geluks prijzen le prijs W. van Vugt. Vlijmen 35 punten, 2e A. de Kort, Herpt 34, 3e C. v. d. Dungen, Vlijmen 31. le serieprijs Joh v d. Dungen, Vlijmen 27 punten, 2e serieprijs J Vrijhoeven, Vlijmen 26. Ten 7 uur werd door den Voorzit ter het concours gesloten, waarna hi met een toepasselijk woord d? prijzen uitreikte, waaronder een fraaie lau werkrans, geschonken door den heer A. Samuels uit Nieuwkuijk. en een prachtige lauwertak geschonken door den heer Th. v. d. Dungen uit Vlij men, welke beiden werden behaald door „Nooit Gedacht" uit Waalwijk zijnde de 2 eerste prijzen met hun le en 2e zestallen. Zooals uit bovenstaande blijkt, heb ben onze Waalwijksche gezelschappen de eer van Waalwijk op het gebied der Kruisboogsport op dit Bondscon- cours hoog weten te houden. Vooral „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J van Helvoirt Putstraat heeft zich kranig geweerd om met haar beide zestallen, waarmee ze aan dit concours deelnam beide le pi ijzen te behalen met een aantal punten welke er maar zeldzaam op deze bondscon coursen geschoten worden. Daarbij mag ook vooral niet ver- geten worden de heer Jac. van Hel voirt van bovengenoemd gezelschap een woord van hulde te brengan, die als jongste schutter welke aan dit con cours heeft deelgenomen (17 j ar) den le personeelen prijs wist te bemach tigen. Ook „de Eendracht" en „O. O G respectievelijk gevestigd bij de heeren L. Leijten en H. Holtzer-Passier, heb ben gezien de groote deelname nog mooie prijzen weten te behalen en zullen door oefening, evenals „Nooit Gedacht" nu heeft gedaan, op de ko mende concoursen van bovengenoemde Bond nog mooiere successen behalen. A.s. Zatermiddag ten 5 uur houdt het Kruisboogschutters—gezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij J. van Helvoirt, Putstraat alhier, zijn jaar lijks Koningschieten. Si. Antoniusfeesten. In de jaarlljksche bezoeken aan de Devotiekerk van den H Antonius van Padua, alhier, ligt een stijgende lijn. Maar ditmaal is de belangstelling ook al bijzonder groot, waarvan de reden zeker gezocht moet worden in het 25-jarig bestaan van de Broederschap van den H. Antonius Zoo arriveerden gistermorgen niet minder dan zestien groote autobussen, volgepropt met pelgrims uit verschil lende plaatsen der provincie. De ZeerEerw. heer pastoor A. Kuij- pers, gaf ons eenige statistische ge gevens van de Broederschap van den H. Antonius, die 't vermelden wel waard zijn. Gedurende 't 25 jarig bestaan telt de Broederschap 3400 overledenen, waarvoor ongeveer f 13000,is uit gegeven voor 't lezen van H. Missen. Voorts deelde Z.E. ons mede, dat allen die gedurende het bestaan van de Broederschap elk jaar de Devotie- kerk hebben bezocht, een herinnerings medaille zullen ontvangen. Het is wel opmerkelijk hoe pastoor Kuijpers met zulke eenvoudige mid delen de belangstelling voor zijne Devotiekerk heeft weten te wekken, geen grootsche optochten, geen mu ziek, niets van dat. Die sobere maar oprechte vereering zal ongetwijfeld zijn in den geest van den grooten H van Padua. Vandaag was eveneens de belang stelling groot. We zagen Zelatricen en Zelateurs, pelgrims uit Waspik. Raamsdonk, Geertruidenberg, Made, de Hout en vele andere plaatsen. Concert Harmonie De Volharding. Het concert der harmonie „de Vol harding" te Drunen, aangeboden door Waalwijks Belang, dat bepaald was op 26 juni a.s. zal thans met het oog op het groot festival van de Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" gegeven worden op as. Zondag 19 Juni des avonds ten 8 uur op de Markt. In ons volgend nummer zullen wij iet programma dezer zoo gunstig )ekend slaande harmonie geven en ïopen dat zij het nu met het weer beter moge treffen dan de vorige malen. Extra-trein congres Nijmegen. Het bestuur van de R.K. W. V. heeft van de Congres-commissie be- richt ontvangen dat op Zondag 17 Juli een extra-trein voor de Langstraat vanaf Zevenbergschen Hoek tot Den Bosch, is verzekerd. Collecte Stormramp. De collecte gehouden in de St. Cle- mensparochie heeft f260.80 opgebracht. Hoever is men met't collecteeren in de St. Antoniusparochie Een roover geknipt l Dezer dagen was een der schapen moordenaars op Plantloon wederom bezig met z'n snood-bedrijf, nl. het afmaken van hef 18e schaap, toen. hij ditmaal werd verrast door den bewo ner der bouwhoeve, die hem spoedig op een schot hagel tracteerde. Dit scheen hem niet te deren, in elk ge val de hond ging er vandaan, werd achtervolgd, maar wist te ontkomen. Later werd hij opgemerkt in de weide bij Galgenwiel en hier liet de scha pendief 't leven. Een der twee rooms is dus onschadelijk gemaaktde hond droeg een penning der gemeente Loonopzand, waardoor de eigenaar bekend is geworden. De metgezel van 't slachtoffer is men nu tevens op 't spoor, BROOD-OORLOG? Er is op het oogenblik voor de bak kers in onze gemeente een critieke toe stand geschapen en waar alle inwoners als zijnde de verbruikers van hun brood, de directe belanghebbenden zijn, wordt door iedereen met groote belangstelling toegezien hoe deze toe stand zich zal ontwikkelen. Wat is er eigenlijk aan de hand? Zooals velen reeds zullen weten, niet .het minst door de ingezonden stukken welke kort geleden hierover in ons blad verschenen, is er in Drunen en Elshout ernstige wrijving ontstaan tusschen de verschillende plaatselijke bakkers en de broodfabriek „De Hoop" van den heer Sneep te Capelle, met het gevolg dat van beide zijden de brood prijs aanmerkelijk werd verlaagd om elkaar te beconcurreeren, waarbij de broodfabriek ten slotte nog het verst ging en nog een paar cent onder de prijzen der andere bakkers ging staan. Zooals de heer Sneep in zijn laatste ingezonden stuk zelf verklaarde is zijn prijs veel te laag, doch kwam een en ander voort uit den onwil der bakkers om met hem samen te werken, n.l. den prijs te regelen. Het gevolg is echter dat de Drunen. sche en Elshoutsche bakkers vele klan ten verspelen en bovendien nog geen behoorlijken prijs voor hun brood kunnen maken. Het zou dus een kwestie worden: „Wie houdt dit het langst uit?" De bakkers overwogen'dat de brood fabriek den prijs van 't brood in Dru nen en Elshout zoo laag kon houden, zoolang zij in Waalwijk (ook v.m. Baardwijk en Besoijen) nog den aldaar gangbaren prijs kon handhaven en wil den daaraan een eind maken door met verschillende broodwagens in alle deelen der gemeente Waalwijk met brood te gaan venten tegen een prijs 4 cent minder dan de plaatselijke bakkers, om zoodoende de broodfa briek te dwingen ook in Waalwijk overal het brood beneden kostprijs te gaan verkoopen. Zij meenden zoodoen de het spoedigst een eind aan die con currentie te kunnen maken. En zoo zag men Maandag dan ook de bakkers van Drunen en Elshout hier huis aan huis hun brood gaan venten 4 cent beneden den prijs van de plaat selijke bakkers. Deze wisten natuurlijk niet wat aan te vangen. De huidige broodprijs was met de tegenwoordig stijgende meel- prijzen zeker niet te hoog en verlagen tot den prijs van de vreemde concur renten zou dus voor velen het verlies van liun broodwinning beteekenen. Van den anderen kant moesten zij het aanzien dat de vreemde bakkers hun klanten bedienden en zij zelf met veel brood en een beetje trouwe klanten bleven ztiten. Aanstonds heelt men dan ook ge tracht door overleg een einde aan dien ongezonden toestand te maken, waar toe Dinsdagavond in Hotel Gerris een drukbezochte vergadering van alle bakkers uit Waalwijk, Drunen en Els hout, alsmede de heeren Sneep uit Ca pelle werd gehouden. De Voorzitter der plaatselijke bak- kersvereeniging de heer Th. Festen had de leiding dezer bijeenkomst goed in handen en wist er voor te waken dat besprekingen telkens niet tó heftig werden gevoerd. Van alle zyden werden de grieven tegen de handelwijze der Drunensche en Elshoutsche bakkers naar voren ge bracht en te verstaan gegeven dat de Waalwijksche bakkers er desnoods toe zouden overgaan hun brooddn Drunen te gaan venten voor den lialven prijs, wat wel veel verlies zou beteekenen maar waardoor toch het beconcurree ren in eigen plaas veel spoediger een einde zou nemen. De Drunensche en Elshoutsche bak kers schoven de schuld op de brood fabriek, waarvan de heeren Sneep ech ter zeer bezadigd en zakelijk het tegen deel aantoonden. Gelukkig waren er onder de aanwe zigen velen die op een kalm en zake lijk overleg in deze omstandigeheden aandrongen en die het onverstandig oordeelden het zoover te laten komen dat men elkaar ten onder ging bren gen door in verbittering de concurren tie tot het uiterste door te voeren. Het resultaat der besprekingen kan voor de bakkers bevredigend genoemd worden, daar eenige vreemde bakkers reeds toezegden niet meer naar Waal wijk te zullen komen, waartegenover de broodfabriek den broodprijs in Drunen en Elshout zal stellen op dien van de bakkers. Men zal ook de andere niet aanwezige bakkers trachten te be. wegen niet meer met brood naar Waal wijk te komen. Mochten deze pogingen geen succes hebben en de Drunensche bakkers hun eenmaal ondernomen strijdplan blijven doorzetten, dan zal spoedig een waren broodoorlog ont branden. Dan zal vanwege de broodfa briek, zoowel als vanwege de plaatse lijke en vreemde bakkers het brood te gen ongelooflijk lagen prijs worden aangeboden en zal het er van alle zij den op gericht zijn om elkaar zoo spoe dig mogelijk af te maken, zoo men niet eerder tot overleg komt. Wie het onderspit zal delven, is moeilijk te voorspellen. Het publiek zou natuurlijk gedurende dien onderlingcn strijd profiteeren van den veel te lagen broodprijs. Dit profi teeren zou echter slechts van korten duur zijn en ten koste gaan van ver schillende nijvere middenstanders. Dit heeft een dergelijke broodoorlig in an. dere plaatsen wel geleerd. Men wacht intusschen met spanning de komende dagen af. Uitslag verloting der Harmonie St. Jan, gehouden den 13 Juni 1927 te Waalwijk, in het Patronaat aan de Mi nister-Loef f straat. le prijs, fiets, nummer 1278, 2e pi\, schoorsteengarnituur, 917, 3e pr. keu ken stel 1573, 4e prijs theeservies 819, 5e pr. heerenhorloge met ketting 1318, Ge pr. kapstok GGG, 7e pr. vulpenhou der 1255, 8e pr. luxe beeld 1357, 9e pr. gebak stel 282, 10e pr. koperen bloem pot 1026, 11e pr. nikkelen eierstel 458, 12e pr. theeblad 328, 13e pr. 2 schil derijen 1353, 14e pr. G alpacca thee lepeltjes 99, 15e pr. pijpenrek 878, 16e prijs 361, 17e pr. 321, 18e pr. 143, 19e pr. 70, 20e pr. 808, 21e pr. 1724, 22e pr. 1868, 23e pr. 1613, 24e pr. 425, 25e pr. 372, 26e pr. 671, 27e \pr. 1803, 28e pr. 1486, 29e pr. 1969, 30e pr. 26, 31e pr. 697, 32e pr. 1488, 33e pr. 1675, 34e pr. 1625, 35e pr. 466, 36e pr. 810, 37e pr. 1407, 38e pr. 1741, 39e pr. 1251, 40e pr. 1556, 41e pr. 1634, 42e pr. 1452, 43e pr. 1504, 44e pr. 22, 45e pr. 1299, 46e pr. 1888, 47e pr. 1627, 48e pr. 212, 49e pr. 1926, 50e pr. 1905, 51e pr. 1247, 52e pr. 951, 53e pr. 1898, 54e pr. 84, 55e pr. 1017, 56e pr. 1603, 57e pr. 1788, 58e pr. 1711, 59e pr. 1958, 60e pr. 1304. HERPT. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Herpt en het Herptsche Veld, hebben ingelanden besloten het salaris van den secretaris en penning meester, wat voorgesteld was op 75 en 100, te brengen op ieder 50. De jaarwedde van den polderbode ad Naar wij bij 't afdrukken van ons blad vernemen, is de kwestie opgelost en zijn de vreemde bakkers niet moer verschenen, en heeft dus onderling overle hier weer succes gehad.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5