neemt doorloopende kaarten oi dad kaarten dit is teel vonrdeeliüer ei veel gemakkelijker. Enkel entree 30 cent, Dagkaarten f0 OFFICEELE FEESTGIDS 20 CENT. .75, Doorloopende kaarten fl.50, Kinderen halven prijs, alles inbegrepen, Voorverkoop: L. Burmanje, Hoogeind, Josa. v. d. Mee, Laageir GEMEENTERAAD. A. Stolzenbach le 's Hertogenbosch werd door den Raad van Elf der Oetel donksche Club aan het zilveren paar een oorkonde aangeboden benevens een hou onder couvert waarin het getal elf of te wel het gekkennummer, royaal tot zijn recht kwam. Bossche Dioc. R. K. Vrouwenbond. Dinsdag werd te 's Hertogenbosch onder leiding der presidente mevrouw Van Swaaij-Schutjes in „Lohengrin' de goedbezochte jaarvergadering ge houden van den Bosschen Dioc. R. K Vrouwenbond. De presidente deed de aangename mededeeling dat het bestuurslid Mej Rubbens, Waalwijk, die ernstig onge steld is geweest, herstellende is en in een opgewekt schrijven van groote be langstelling in de jaarvergadering van den Dioc. R. K. Vrouwenhond had blijk gegeven. Spr. memoreerde de actieve werkwijze in liet bestuur steeds door Mej. Rubbens betoond in het be lang der afdeelingen. I)e presidente stelde voor een telegram met aller har- lelijke groeten van deze vergadering aan Mej. Rubbens te zenden. (Applaus) Uit het jaarverslag der Secretaresse Mej. M. Rubbens, Waalwijk, bleek dat de bond 711b leden telt verdeeld over 13 afdeelingen. Pogingen tot oprichting van meer dere afdeelingen hadden geen succes. De staat van ontvangsten en uitga ven sloot niet een bedrag van 1151,68 gulden. De begrooting over 1927 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op 1041,04. Iu het bestuur werden 'herkozen de periodiek aftredende leden mevrouw Van Swaaij en mej. B. Moubis, heiden 'l Bosch. In de vacature mevr. Roinbouts- Eversniann werd in het bestuur geko zen mevr. C. van der Hey den-van dei- Spek, presidente der afdeeling Nijme gen. Mededeeling werd gedaan van een pogen der Federatie om te hereiken dat het Internationaal Congres van R. K. Vrouwenhonden in 1928 in ons land zal gehouden worden en wel in Den Haag. Van iemand die onbekend wenscht te blijven werd toezegging verkregen tot bijdrage van een belangrijk bedrag in het garantiefonds voor voormeld con gres. beginsel werd besloten tot aan- koopTlffNCgn honds vaandel. Uitvoerige ^besprekingen werden gewijd aan liet voorstel Eindhoven om le komen tot uitVoering van een Cen- tralisatieplan. De bedoeling is alle R. K. Vrouwenverenigingen te brengen in één Centrale, onder voorbehoud ech ter van de rechten voor iedere vereeni- ging om op eigen terrein naar eigen inzicht en programma te werken. De kwestie is nog niet voor afdoe ning rijp en het bleef dan ook tot voor- loopige bespreking. Bij de rondvraag verzocht de afdee ling Nijmegen o.in. in de vergaderingen van den R. K. Vrouwenbond ontwik kelde vrouwen uit eigen midden als spreeksters te doen optreden. Voorts werd verzocht om uniforme regeling voor ontspanningsavonden. Na afloop der vergadering werd een gezamenlijk bezoek gebracht aan den gothisehen raadhuiskelder waar van wege de Bossche firma's ververschin- gen werden aangeboden. Mevrouw Moonen Waalwijk, sprak hierbij een speciaal dankwoord. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kaatsheuvel 22 Juni, 1927 Met ingang van 20 Juni zal trein 243 die tot tiu toe niet te Kaats- heuvel-Capelle slopte, aldaar voortaan te 10 55 stoppen, voor het in- en uit laten van reizigers. SPRANG-CAPELLE. Wederom de Schoolkwestie. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 21 Juni 1927, des nam. 3 uur ten gemeentehuize. Voorzitter: de Edelachtb. Heer Meijer. Bij opening door den Voorzitter zijn afwezig de leden Middelkoop, Weth, van Willigenburg en Zwart. Agenda 1. De notulen der vorige vergade ring geven geen reden tot aanmerkin gen en worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten op de gemeentebegrooting 1927; b. goedkeuring van Ged. Staten op de gem. rekening 1925; c. goedkeuring van voornoemd col lege tot het doen van eenige af- en overschrijvingen d. goedkeuring alsvoor op het raads besluit tot het aangaan van een kas geldleening ad. f 5000 bij de Capelsche Boerenleenbank e. Mededeeling van de nieuw be noemde leden van den Raad dat zij hunne benoeming als zoodanig aan vaarden; Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. f. Aanmerkingen van Ged. Staten op de ingezonden verordening op de heffing van keurloonen. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten bezwaar hebben dat de gem. voor in te voeren vleesch een keurloon wil heffen van 3 ct. per KG, waarom en W. adviseeren een gelijke rege ling te treffen als in de geni. Waalwijk waar voor in te voeren vleesch een keurloon wordt geheven van 2 cent per K.G. Wordt m. a. s. aangenomen. g. Adres van de Ata. Waalwijk van den Ned. Bond van Typografen hou dende verzoek om alleen drukwerk te gunnen aan die werkgevers die 't contract hebben ingevoerd. Waar het aares ongezegeld was, weid liet onbesproken terzijde gelegd. h. Verzoek van alle verlot- en ver guuningnouders te Capelle om ge durende het tijdvak 1 Mei—1 Nov. hei sluitingsuur te bepalen op 11 uur. Voorzitter, B. en W. stellen voor hierop afwijzend ie beschikken. De neer Verheijdeu heett geen be zwaar om het verzoek in te willigen Michaël. Tot iü uur is m.i. een geschikte tijd, maai aangezien er een categorie menschen is die hierin een oesiaan vinden, kan er m.i. betrekke lijk weinig tegen zijn, om het sluitings uur gedurende de zomermaanden met 1 uur te verlengen, ik siel voor om er in dezen geest een voorstel van te maken en bij wijze van proet dezen zomer het sluitingsuur op 11 uur te stellen. Men kan dan al wachten ot de aanvragers er het volgende jaar weer op terug komen. Voorzitter. Uw voorstel is dus van geiijke strekking als dat van den heer Verneijden, met uitzondering dan van den proetujd. De heer Michaël antwoordt bevesti gend. De heer Verheijden wijst er nogmaals op, dat het huidige sluitingsuur voor de zomermaanden veel te vroeg is terwijl de heer Michaël opmerkt, dai de aanvragers toch ook de belasting- oeiaiers zijn. in stemming gebracht wordt hel voorstel Michaël aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de neeren Kerst, Verbeek en v. d. Hoeven. i. Verzoek van 't Burgerlijk Arm bestuur om goedkeuring eerier be grotingswijziging over 1926, die ver- oand houdt met de uitgave voor den Douw van een noodwoning en de nooge uitgaven voor btdeeling. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. j. Mededeeling van Ged. Staten van de instelling eener Zaterdagsche pluim veemarkt te Waalwijk, waartegen door buurtgemeenten eventueele be zwaren kunnen worden ingediend. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Hiermede de behandeling der inge komen stukken afgeloopen zijnde, gaat de Voorzitter over tol punt 3. Voorstel tot het vragen van vrijstelling van de verplichting tol het Moen geven van onderwijs in vak j. Verheijden. Wordt dat nou stop gezet? Voorzitter. Neen, 't is nog nooit gegeven. Hierna wordt het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. 4. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van huur voor het school huis te Sprang aan J. C. Gouw en toi onderhandsche verhuring van dit perceel over het tijdvak i Aug.—31 Dec. 1927. De Voorzitter licht toe dat de heer Gouw is overgeplaatst waarom deze om onthelfing vraagt als boven be doeld. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beslissen. In verband met het vertrek van Gouw is ingekomen een verzoek van 3. Wouters, ambtenaar bij de Dir. Belastingen, om met ingang van 1 Aug. a.s. het huis te mogen huren tot 31 Dec. 1927. B. en W. wenschen t echter te verhuren tot 31 Dec. 1928. Michaël. Of voor een geheel jaar, dus tot Aug. 1928. Met dit laatste voorstel kan de ?aad zich vereenigen 5. Benoeming van leden voor de schattingscommissie voor de Rijks inkomstenbelasting. Alle altredende leden werden her benoemd, zijnde de heeren Meijer Burgemeester), Middelkoop, Kerst en v. d. Hoeven. 6. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer gem. inkomstenbelasting 1927/28. Aan de hand van eenige cijfers icht de Voorzitjer toe dat men voor dit jaar het vermenigvuldigingscijfer wederom kan handhaven op 1.5. Verheijden. 't Valt me mee dat we geen verhooging krijgen. Is er ook al iets bekend hoeveel de vermogens belasting heeft opgebracht. Secretaris Neen, maar dat zal ver moedelijk gelijk zijn aan dat van het vorige jaar. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 7. Voorstel tot het beleggen van gelden afkomstig van verkoop van jemeente—eigendommen. De Voorzitter zegt dat men de opbrengst van den verkoop van het oude raadhuis, zijnde f6500, wenscht te beleggen tegen 3 pCt. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 8. Voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening ten bedrage van ten hoogste f 10.000. Voorzitter, Wij stellen U voor deze leening aan te gaan bij de Capelsche Boerenleenbank tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. De leening is be doeid ter vervanging van de bestaande kasgeldleening welke moet worden opgeheven. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. Thans brengt de Voorzitter aan de orde het kardinale punt van de agenda n.l, 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van sctiool- meubelen en leermiddelen len behoeve der Bijz., Lagere school te Capelle. De Voorzitter geeft een korte toe lichting op deze bekende zaak, hoe f 10000 beschikbaar is gesteld voor eerste inrichting enz. thans wordt voorgesteld nog t 2UÜ0 te verleenen. Verheijden. Met verbazing heb ik deze aanvrage van twee mille gelezen. Zeker had ik gedacht dat de toe gestane tien milie meer dan vol doende waren geweest. Eenige maanden geleden heb ik deze lokalen eens in ougerischouw genomen en viel mij aanstonds eene overbodige weelde op. Onbegiijpeiijk komt mij den aankoop voor van een kast met allerlei overbodige natuur kundige instiumenten, die wel opeen Hoogere Burgerschool ot Handels school thuis behooren, doch hier totaal misplaatst zijn. Vergelijk alle lokalen der openbare Sprang—Capelsche scholen nu eens met de bovengenoemde en eenpang zal men het eens zijn dat nier in een tijd waarin .bezuiniging" gepredikt wordt, ijdel gepraat is. Naar de bestrating ot begrinting der openbare scholen wordt niet omge zien. Het vuile wasenwater van boven genoemde school stroomde eenigen ujd geleden op de speelplaats der openbare school, waar ik één modder poel vond. Met reent moppert het personeel dezer scholen. Deze geldverspilling ergert mij nog des te meer, daar mij van betrouw bare zijde is medegedeeld, dat het rap port uitgebracht aan Gedeputeerde Staten eener Nederlandsche provincie door verschillende overtuigd reent- sche Burgemeesters, zeer somber luidde. Algemeen is door deze Heeren ge zegd, dat indien er geen ingrijpende verandering kwam in de nieuwe on derwijswet 1920 het faillissement van vele kleine en groote gemeenten voor de deur staat. Het platteland met eene gemengd godsdienstige bevolkingstaat in dit opzicht er finantieel het slechtst voor. Waarlijk ik had van 't schoolbe stuur en in 't bijzonder van de Anti revolutiorinairen een zuiniger beheer verwacht. Zij hebben speciaal het pre- dicaat voor zich opgeëischt, den gul den te hebben gered, doch in werke lijkheid sturen deze Heeren wederom op eene inflatie aan, daar het Rijk overal bij zal moeien springen, zie o.a. Emmen, en de kleine boerenstand en arbeidersklasse worden het kind van de rekening. De rest redt zich wel. Het klein beetje respect dat ik voor eenigen van ditschoolbestuur nog had gaat bij mij geheel verdwijnen. Kerst. Ik heb met verwondering de critiek van V.erheijden gehoord. De heer Verheijden schijnt dus te hebben geneusd, naar aanleiding waar van hij met deze critiek komt over de weelde die daar zou heerschen. Nu wil ik niet de vraag stellen, of het wel met de waardigheid van een Raads lid strookt om zich zonder eenige toestemming in een schoolgebouw te begeven. Maar er is geen reden voor eenige critiek omdat men de zaken zoo zuinig mogelijk heeft beheerd. Verheijden maakt daar nogal kapsie over de natuurkundige instrumenten. Hij heeft 't altijd een vitaal belang ge noemd als er goed onderwijs wordt gegeven en was o m. ook een voor stander om op de lagere scholen de Fransche taai in te voeren Maar in onzen tijd van technische ontwik keling mogen de kinderen van de lagere school op dit gebied toch ook wel iets meer leeren. En daar is nou een bedrag van f 100 voor uitge geven. Dit is een uitgave die toch niet elk jaar terugkomt. Veronderstellen we eens dat die natuurkundige instrumen ten mfnstens 10 jaar mee gaan, dan wil dit zeggen een jaaruitgave van f 10,—. Dat de lokalen er netjes uitzien weet ik. Laten de heeren daar maar eens gerust een kijkje gaan nemen, 't Personeel van de school doet inde vrije uren alles om de school en meu belen netjes te houden. Bovendien, als men nieuwe meube len heeft kan 't er ook netjes uitzien, maar als we over een jaar of vijf komen, zal er de eerste glans ook wel af zijn. Ik geloof niet dat 't de weg is om heden op die manier tegen het bijzonder onderwijs op te treden, te meer waar er overal te bespeuren valt een streven om de schetpe schei ding tusschen openbaar- en bijzonder onderwijs minder fel te doen zijn. De heer Verheijden zal door zijn critiek echter de tegenstellingen verscherpen en op den spits drijven. Verheijden. Ik heb eerst eens ge- informeerd of ik in die school mocht komen, en toen werd mij gezegd van ja Toen ik aan de school kwam was de heer Rijken tot mijn spijt juist afwezig. Neen, mijnheer Kerst, ik zal niet vallen over die nieuwe banken, maar ik kan nu niet begrijpen dat daar zoo'n kast vol met instrumenten noodig is. Van bevoegde zijde werd mij gezegd, dat 't L. O dergelijke leermiddelen niet noodig heeft, althans niet zóó uitgebreid als in de Bijz School. Ik voor mij geloof dat er aan die school voor f 5000 verprutst Is. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdagavond 7'/2 uur repetitie voor de adspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu Zaterdag 6XI2 uur verplichte oefening Korfbalclub WEK Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Excursie der leerlingen der Loeit afdeeling der Rijksschool voor Lte, looiers en Schoenmakers te Waalwi, aan de N. V. Looiextract Industrie Dongen. (Door een leerling Vrijdag 17 Juni werd onder leidii r van ingenieur Van der Hoeven cioi de leerlingen van den looierijcursi aan de Rijksvakschool te Waalwijk excursie gemaakt naar de N. V. Loo extract Industrie te Dongen. We we den zeer vriendelijk ontvangen do den directeur, den heer Willems, zich geen moeite bespaard heeft, o ons het geheele bedrijf te laten zie en de verschillende onderdeelen tot de kleinste bijzonderheden te veiklare In het magazijn lagen vele duizende kilo's looimateralen, waarvan de mees soorten in zakken tot kleine bale verpakt zijn. Van het magazijn wor de schors gebracht in 'n schorsmole: die de gemalen schors voert in ee transporteur en het stof zuigt in zakkei (Dit stof wordt later in kuipen uiig trokken en levert met nog andere afval uit de fabriek het z.g. gemeng extract.) De eigenlijke extractie van h gemalen materiaal geschiedt in diffusiebatterij, bestaande uit koperen ketels, die 3"/2 M. hoog zi en een diameter hebben van ongeve l'/2 M. Een transporteur brengt h gemalen materiaal boven de ketei weike voor ongeveer 2/3 hiermee g vuld worden. Dan wordt er water den ketel gedaan van 60—70° C. ond een druk van 1 1'/2 aimospheer. D voedingswater moet natuurlijk gehe zuiver zijn. Voor de watervoorziening heeft mi op de fabriek een watertorengebouw waarin het water gepompt wordt een stroomende beek, Er is 'n enorn hoeveelheid noodig, niet alleen vo< het extraheeren zelf, doch ook vo< de koeling en het spoelen van ketels en reservoirs, als men tot h bereiden van een ander soort extra overgaat. Bij de extractie past me het z.g. tegenstroomprincipe toe, terw een der ketels steeds buiten werkin blijft. Na de zevende ketel komt h dunne extract (het z.g. „dunsap") het dunsapreservoir, waarin het, zo noodig gefiltreerd wordt. Hierna wori het dunsap overgedrukt in een d vacuumpannen, waarin het onder luch verdunning verdampt wordt bij ee temperatuur van ca 60° C., totdat h een extract geeft van het gewensch aantal graden Beaumé. Voor elke soo extract is een reservoir aangebrac van beton, waarin meer dan 11000 bewaard kunnen worden. Een apa gedeelte van de fabriek is ingeric voor de bereiding van de vloeiba quebrachoextracten, die zoowel kou als warm oplosbaar gemaakt worde Alleen van deze extracten worden g middeld reeds 500 vaten per wee verzonden. De fabriek werkt continue dag e nacht op volle capaciteit. Speciaal werd ons nog gewezen o de economische werking van't bedri; welke al ten zeerste bevorderd wori door de gunstige ligging der fabric aan het Wilhelminakanaal, waardoi de transportkosten zeer beperkt worde Verder is er o a een speciale inric ting aangebracht voor het drogen va de uitgetrokken looimaterialen, die a brandstof in de ovens gebruikt worde Achter de fabriek bevindt zich ee kuiperij, waar de extract vaten geco troieerd en eventueel gerepareerd wc den. De vaten worden in de fabric gevuld uit de reservoirs, dan op balans gewogen en vóór de fabric gerold, yanwaar ze dan direct per sch vervoerd kunnen worden. Ook bezichtigden wij nog het goe ingericht laboratorium, waar deoplo baarheid der extracten voortdurer gecontroleerd wordt, evenals het soo elijk gewicht en de verdere samer stelling. LAATSTE BERICHTEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. De H. Sacramentsprocessie die ree< meer dan 25 jaar achtereen op kerkhof gehouden is, werd Zond evenals het vorig jaar om het ongi stige weer binnenkerks gehouden. VL vlaggen die oudergewoonten waren i k gestoken moesten het ontgelden werden aan flarden binnen gehaalU Men is momenteel bezig nie kerkbanken in onze kerk te plaalhl 't Is velen reeds jaren een doorn in f oog geweest dat onze parochiekerk k banken uil de oude kerk voor lief bi' nemen. Op de eerste plaat?, daarj een minder passende meubileer vormden voor ons overigens sch' rend verzorgd Godshuis en op de t\ de plaats wijl ze veel te weinig pL boden aaii^allen die een vaste zit- ven een staanplaats verkozen. De ma v. Groenendaal, fabriek „De Md uit Breda levert de banken, die van eenvoudig doch sierlijk model zij zijn uitgevoerd in eikenhout. 30 .lunia.s. begint alhier de/ mis. De Markt zal met eenige vari dezelfde vermakelijkheden bieden, andere, terwijl de bestaande mi gezelschappen het programma als nf gewoonte zullen laten afloopen. N' we vernemen is Berkdijk bezig zelf kermis te organiseeren. Of het besti' onzer gemeente hierin ten volle her ten zal betwijfelen we ten zeerste. u Michaël. Ook ik heb met verbazing dit voorstel gelezen. In 1926 is er een motie van afkeuring aangenomen tegen 'tbeleid van B. en W. om 10.000.beschikbaar te stellen. Nu zyn er uit dit. bedrag 3 loka len betaald wat niet in de bedoeling van liet besluit lag. B. en W. zyn hier (lus bui ten bun boekje gegaan. Nu komt men om 2000 voor inrichting van een derde lokaal. Waarom werd er eigenlijk van bet genomen besluit afgeweken? Ik heb de teekeningen gezien, waarin toch ook niet die vrij beid lag. I)an is er een bedrag aangegeven voor aankoop van stoelen. Deze kan men toch moeilijk tot de leermiddelen rekenen. Maar afgescheiden daarvan, wil ik even berinneren aan een vroeger genomen besluit. Deze aanvrage van 2000 is niet goed te keuren, want dan zou nu 4000 gebruikt zyn voor bet inrichten van een paar lokalen. Hoe de heeren er nu toe komen om 2000 aan te vragen voor inrichting van een derde lokaal, gaat boven mijn verstand. In elk geval verzoek ik om een heldere toelichting. Destijds werden er immers 10.000 be schikbaar gesteld voor twee lokalen en niet. voor drie. Kerst. Ik wil alleen dit nog even zeggen, dat do critiek van den beer Verheijden, ont daan van allo hoogere politiek, alleen slaat op de door bet Bestuur ten behoove van het onderwijs aangeschafte kast met natuur kundige instrumenten. En waar dit maar een klein bedrag geldt, dat tenslotte toch goed l>estee<l is, kan or geenszïhs van over bodige weelde worden gesproken. Wgt de beer Michael zegt is me niet recht duidelijk. Er is toen besloten om 2 lokalen af to staan, of z«>oveei als er blij ken zouden noodig te zyn, verband houden de met de toename van 't aantal leerlingen. Doordat de Baad zich uitsprak voor twee of meer lokalen, kan—er ntt toch geen be zwaar bestaan tegen de inrichting van een derde lokaal. Michaël. Zoo. is u dat wiet duidelijk? Kerst. Neen. Michaël. Net zoomin is 'tmy duidelijk, toen ik in 1920 aan B. en W. vroeg boe root 't aantal leerlingen was, my door den voorzitter werd te kennen gegeven, dat dit geheim was. (De heeren Zwart en van Willigenburg komen ter vergadering). Kerst. Pardooi, dat wisten we toen nog niet, net zoomin als 'tn bekend was, toen ik zulks vroeg, hoeveel leerlingen do open bare school telde. Michaël. Daar bad u toen niets mee te maken. Kerst. Net zoo goed nis u. De beer Oerlemans spreekt zich ook te- ;en deze aanvrage van 2000 uit en zegt, dat. toyn 't besluit door den Raad genomen was. de zaak verder binnen de grenzen van B. en W. bad kunnen worden afgehandeld. Ook zou de verbouwing volgens wettelijke eischen geschieden. Verheijden. Men moest toch ook een kof fiekamer t je hebben. De beer Kerst kan zicli niet met die zienswijze vereenigen en releveert nog even eenige oude feiten. Door de motie gaf de Raad te kennen dat de 10.000 was voor twee lokalen. Nu zegt de beer Oerlemans, dat hierin tevens begrepen zou zijn een bedrag voor even tueele uitbreiding. Als 't Bestuur door toe name van leerlingen nu eens een paar loka len er by bad moeten hebben, dan zou de Raad zeggen, er is toen 10.000 gegeven? Dit acht spr. niet denkbaar en kan ook niet in 't besluit gelegen hebben. Oerlemans. Als er geroeid was met de riemen die men bad. zou 'tdan niet anders gekund hebben? "ÏJ zei, dat de verbouwing tegen is gevallen, maar er is toch een be grooting gemaakt! Hoe is 'tdan mogelyk dat deze met 20% werd overschreden? Verheyden. Toen 't bestuur zag, dat men boven de begrooting ging bad men dit da- (lelyk moeten zeggen. Kerst, 't Schoolbestuur staat bier buiten. De gemeente zou de school overdragen. Oerlemans. De plannen zyn toch in elk geval door 't Bestuur in overleg met B. en W. gemaakt. B. en W. zullen toch niet een leermiddelenlokaal hebben aangeboden. Is daar toen nooit aanmerking op gemaakt? Kerst. Men moet toch een lokaal hebben om de leermiddelen te kunnen bergen. Michaël. D'r zijn wel aanmerkingen ge maakt op bet leermiddelenlokaal en de groote bal, omdat men bier in geen enkele school zooiets aantreft. Maar ik stel voor dit punt in omvraag te brengen. Verlieyden. Ik maak den heer Kerst niyn compliment voor zyn repliek. U had geen lid van den Raad maar advocaat moeten wor den. Kerst. Dank U voor dit. compliment, maar U scliynt uw carrière ook gemist te hebben. In stemming gebracht staken (1e stemmen 55. Tegen stemden de lieeren Verheyden, Oerlemans, Moonen, Michaël en Rijken. Het volgende punt wordt zonder meer goedgekeurd. 10. Voorstel tot wyziging der begrooting dienst 1926. 11. Mcdedeelingen. De voorzitter deelt mede, dat krachtens besluit destyds aan den architect (der by- zondere school), via "tschoolbestuur ƒ868.80 werd gehonoreerd. De architect beeft hier mede echter geen genoegen genomen en vraagt aan 't schoolbestuur 1000. Het be stuur beeft intussclien aan dit verzoek vol daan, waarom B. en W. voorstellen bet. resteerende bedrag, 131.20, aan bet schoolbestuur uit te keeren. Verheyden. Daar stem ik tegen, en d'r valt bier niets te commandeeren. Michaël. 't Schoolbestuur beeft een archi tect ontboden en 't slot is geweest dat Ged. Staten aan de gemeente de keus hebben ge laten. of de gemeente of 't Schoolbestuur zou plannen laten ontwerpen. Toen is er 100 uitgetrokken voor een schoolplan. Tot myn spyt was ik. op die vergadering, waar in dit besluit, genomen werd, afwezig, an ders bad ik er togen gestemd, 't Schoolbe stuur kan op eigen boutje wol drie of vier plannen laten ontwerpen die 3 of ƒ4000 kosten. Maar wie moet dat betalen? 't Ge meentebestuur beeft de plannen te ontwer pen. Die 86S.80 zyn al beelemaal wegge geven. Ik ben er tegen om 't aanvullend be drag te geven. Kerst. Ofschoon de Raad destyds oordeel de dat 't honorarium van den architect bil- ïyk was. nam deze er toch geen genoegen mee en gaf de zaak in banden van een ad vocaat. Toen bobben wy 't bedrag zelf aan gevuld in de hoop. dat de Raad 't'ons later zou terugbetalen en ook ter voorkoming van proceskosten, meenden we zoo in het alge meen belang te bandelen. Verheyden. Dan zouden we dus ook nog 't proces moeten betalen? Goeie morgen. Oerlemans. De gemeente staat, hier buiten elk proces. De. architect kan tegen ons geen proces voeren, onulat de gemeente niet de opdraggeefster was. Verheyden. Zou je denken dat we 'tbe drag nog terug zouden kunnen vorderen? Oerlemans. Dat geloof ik niet. Kerst. Verwerpt de Raad 't voorstel, nou goed. dan zullen we ons om die 131.20 ook al niet verder druk maken. Oerlemans. 't Architectenhonorarium heb ben wy betaald naar 't plan dat door ons werd aangenomen. Ik meen dat 't 2 was. Dat is toch zeker billijk geweest. Weth. van Willigenburg wil er niet veel meer over zeggen, daar beide partyen zich op 't eenmaal gestelde standpunt blyven handhaven. 8pr. wil er alleen op wyzen, dat de zaak vanaf 't begin niet goed is aan gepakt geworden. Toen 't schoolbestuur de plannen indiende overeenkomstig de wet, bad do gemeente niets anders te doen dan ze goed te keuren en gelden beschikbaar te stellen. Vanaf 't begin, is deze kwestie vol gons spr. in verkeerde banen geleid. Michaël. Welke fouten zyn er dan ge maakt? Wetli. van Willigenburg. De Raad bad niets anders te doen dan <le plannen goed te keuren en de noodige gelden te voteeren. Michaël. We hebben bier niets met een advocaat te maken. Ged. Staten hebben ons trouwens in 't gelijk gesteld. Verheyden. Ged. Staten hadden verder kunnen gaan on ons de zaak uit de banden kunnen nemen. In stemming gebracht staken ook bier de stemmen, 55. Tegen bet voorstel van B. en W. stemden de boeren Verheyden, Mi chaël, Moonen, Rijken en Oerlemans. Rondvraag. Verheyden. M. de V. Gaarne vernam ik eens of T' reeds op audiëntie zyt geweest by Minister Kan. betreffende de herplaat sing <ler wachtgelders en behoorden de twee U bekende heeren tot de sollicitanten? Voorzitter. Ik ben naar den Haag ge weest. maar kon) Minister Kan niet te spre ken krygen, omdat by dien dag op de Vee markt in Leeuwarden was. (Gelach.) Vervolgens zegt spr. er met den referen daris van 't Departement over te hebben ge sproken en deze de situatie nader uiteen gezet. Spr. kreeg de toezegging (lat men zou steunen waar mogelyk is. Waar echter ge wezen ministers naar 't' ambt van Burge meester dingen, zullen de Capelsche wacht gelders z.i. wel achteraan komen. Spr. wil een dorgelyk reisje naar den Haag gaarne aan den beer Verheijden afstaan, mogelyk dat die meer kan bereiken. Verheyden. Ik dank U voor Uwe mede deeling. doch betreur bet dat TJ Minister Kan persoonlijk niet gesproken hebt. daar Z.Exc. vry goed op de hoogte is met de Sprang-Capelsche toestanden. My persoon lijk ontving Z.Exc. tweemaal in een parti culier onderbond als secretaris-generaal bij den Raad van State. Eenmaal zelfs in 't liy- zyn van twee Capelsche heeren. en was ons in geenendeele ongenegen, al mochten wij geen succes boeken. Hoogere, duistere mach ten schenen achter (le coulissen hierin een rol gespeeld te bobben. Onze kans om de lieeren Valter en Van Santen herplaatst te krygen scbynt voor- loopig weer van de baan. Katwyk is weer vergeven aan Mr. Dr. Sehokking, advocaat, dominé en lid van Ged. Staten. Kamerlid, éénmaal tydelyk Minister van Justitie. Van al deze posities beeft deze cliristelyk his torische burgemeester groote pensioenen, die eveneens door de belastingbetalers wor den vergoed. Zyn voorganger, de beer de Waal Malefijt. bad o.a. aan slordige pen sioenen c.a. dertig mille per jaar inkomen. Bij my blyft de vraag, waarom nu enkele wachtgelders gemeente-ambtenaren niet be noemd en wachtgelders onderwyzers wel? Ten zeerste wordt van christelyke zyde met deze benoemingen wederom bewaarheid ..Wie beeft, dien zal gegeven worden en wie niet beeft, van dien zal genomen wor den. ook wat by beeft." Het Sprang-Capelsche volk slikt, slikt dit alles van eene zich ..cliristelyk" noemende regeering, tot. lierstens toe. Mijnbeer de Bur gemeester. wij hebben gediTan, wat wy doen konden, doch blyft U hameren op 't zelfde aanbeeld, dit wordt U vrieiulelyk verzocht. Weth. van Willigenburg merkt op. (lat de vorige spr. alles op rekening der Christelyke Regeering zet. Naar spr. oordeel zal ook Minister Kan betrekkelyk weinig kunnen doen. De beer Michaël zegt, (lat. men eens aan den Commissaris der Koningin in deze pro vincie moest vragen, de reden waarom Val ter nooit wordt voorgedragen. Vervolgens vraagt spr. of ook 'tbagger- werk in de haven van Capelle i9 aanbe steed. De voorzitter licht toe dat zulks nog moet geschieden. Michaël. Men kan in de Heystraat wel een grasvèrpachting houden, zoo ziet "ter daar uit. Elk jaar wordt er voor onderhoud een bedrag uitgetrokken en men doet er niets aan. De beer Verheyden wyst nog op de zeer slechte afwatering op het schoolplein der openbare school. De Voorzitter zegt, dat men beeft voorge nomen om er een sabelput te laten maken. De beer van Willigenburg zegt, dat de opmerkingen wel gegrond zyn, maar om er den toestand te verbeteren mocht men van de betrokken personen wel wat meer me dewerking verwachten. Verheyden. Mot (le speelplaats van de| Ca pelsche school is 'teen pot nat. Wanneer 't regent staat er dadelijk de lieele boel on der water. Hierop volgt een korte gedaclitenwisse- ling over de keibestrating van enkele straten en wegen. I)e voorzitter meent, dat men 't volgende jaar 't best kan beginnen met den Capel- scben dijk vanaf Waalwyk. Hierna ging de Raad over in geheime zit ting. \T'

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6