Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. P De Yrom van dee Bankier U li FEUILLETON DOOR ERVARING Dit blad verschfjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38, Telegr.-Adre»ECHO. Prijs der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur ln ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Onder presidium van den Edelachtb. heer v. Besouw vergaderde de Raad der gemeente Loon op Zand Zaterdag j.l, des nam. 3 uur. Bij de opening door den Voorzitter zijn afwezig de heeren de Bresser en Snoeren. 1. Mededeeling kasopname. De Voorzitter deelt mede, dat kas en bescheiden bij den gemeente-1 ontvanger zijn onderzocht en in orde bevonden en dat zich in overeenstem ming met de boeken f 2326.37 in kas bevond. 2. Verslag betreffende den toestand der gemeente over 1926. 3. Idem de Volkshuisvesting (Art. 58 der Woningwet.) Beide verslagen worden voor H.H. Raadsleden gedurende 14 dagen ter visie gelegd. 4. Voorstel wijziging verordening regelende de samenstelling en inrich ting van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. De Voorzitter zegt, dat^ de wijziging van ondergeschikt belang is. Ged. Staten verzoeken om de wijze van altreden in de verordening eenigszins te wijzigen en te lezen dat niet '/5 maar '/7 der leden telken jaren moet aftreden. Overeenkomstig wordt besloten. 5. Voorstel verhuring gemeente lokaal te Loonopzand. De Voorzitter zegt, dat de verbou wing van 't gemeentegebouwtje tot winkelhuis te Loonopzand bijna ge reed is en verhuurd kan worden. B. en W. hebben de kosten van verbou- wing etc. eens nagegaan en meenen dat met een huur van f5 per week alle kosten gedekt zijn. Vrinten. Zijn er ook al liefhebbers Voorzitter. Ja. van Nooijen uit Loon opzand. Weth. v. Lier licht toe, dat de toe komstige huurder rijwielreparateur is Wordt besloten de woning aan van Nooijen te verhuren voor f 5 per week. De heeren Snoeren komt ter ver- gadering. 6. Verzoek van het bestuur der Stichting R K. Land- en Tuinbouw school te Breda, om subsidie ten behoeve dier school. De Voorzitter zegt dat één persoon uit deze gemeente de school bezoekt, wie 't is weet men echter niet. Spr. vraagt om 't verzoek naar de begroo ting te verwijzen. Van Amelsfoort. Wordt er ook een bedrag genoemd. De Voorzitter antwoordt ontkennend Van Amelsfoort. Dan zou ik 't naar de Begrootingscommissie willen ver wijzen. Aldus wordt besloten. 7. Verzoek H. A. de Bruin inzake electrificatie van den Berkdijk. De Voorzitter licht toe dat de costenopgave ad f 1000 niet klopt met de gemaakte begrooting van den Di recteur. Vandaag is er nog naar aan- eiding hiervan een schrijven ingeko men van de fa. Snels en Broeders te Dongen, waarin uiteen wordt gezet dat 't voor een buitenwijk nietnoodig is om zoo'n kostbaar net te bouwen, zooals door den Directeur werd om schreven. Volgens de fa. Snels en Broeders zou de electrificatie niet meer behoeven te kosten dan f 1450. .n elk geval, zoo merkt de Voorzitter op. gaat de fa. nu toch al f450 boven de eerste aanbieding. Van Amelsfoort. Zou men aan niet kunnen bouwen onder toezicht van de P.N.E.M. Voorzitter* Ja, de P N.E.M. verklaar de dat men voor f 1000 geen behoor lijk net kan bouwen. Dat blijkt dan ook wel. want de eerste aanbieding van f 1000 heeft men niet meer ge handhaafd. Maar ik zou willen voor stellen om 't verzoek naar de Licht- commissie te verwijzen en eerst den Directeur te hooren. In een volgende vergadering kan dan de rentabiliteit onder de oogen worden gezien. Aldus wordt besloten. 8. Verzoek van J. Haverhals om voor zijn nieuw gebouwde ^woning aan den Loonschendijk voor licht en kracht aan het electrisch net van Capelle te mogen worden aangesloten. De Voorzitter meent dat eventueele inwilliging van het verzoek groote moeilijkheden mee zou brengen, waar om B. en W. afwijzend adviseeren. De heer van Amelsfoort vindt dit van DE ECHO VAN HET ZUIDEN onbillijk omdat men Haverhals wel toestemming heeft gegeven voor kracht- verbruik. Voorzitter. Als we hier toestemmen, dan komen er meerderen opdagen. Van Amelsfoort. Dat zijn toch andere omstandigheden. Voorzitter. Hij heeft toch gas en nu zijn we hem met kracht tegemoet ge komen. Als hij nog b.v. een garantie kon stellen van minstens f60 per jaar. Secretaris. Als hij op het net van de P.N.E.M. aansluit moet hij f60 garandeeren. Snaphaan. In de gascommissie is er gezegd, als men Haverhals helpt dan heeft heel Sprang recht op verlichting. Dat zijn de moeilijkheden. De VoóTzitter beaamt dit. Van Amelsfoort. Ik ben er voor om 't te geven. Waar het voorstel van v. Amels foort door geen enkel lid wordt ge steund, kan de raad zich met het voorstel van B. en W, vereenigen. 9. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. De Voorzitter schorst de vergade ring. De heeren "Snaphaan, Wijdemans en van Amelsfoort worden aangewe zen om de stukken te onderzoeken. Na heropening deeit de heer Wijde- 70) Raoul kon zich niet weerhouden tegen te sprekenO Ilij is eerlijk, zult ge mij zeggen, dat geloof ik ook. Ik was het vroeger ook. Zij bemint hem, zegt ge? Welk bloed stroomt er door zijn aderen, als bij zich, de geliefde vrouw zoo laat ontrooven? O, als ik Ma deleines hand zoo in de mijne had gehou den, zou de geheele wereld haar mij niet kunnen ontnemen. Wël van dengeen die mij den weg ver spert. Prosper is injj in den weg zal ik my ontdoen. Met uwe hulp zal ik het zoover brengen, dat hij in een modderkuil valt, waarin Ma deleine hem niet zal opzoeken. Louis sprak met zooveel woede, met zoo veel wraakzucht, dat Raoul, die waarlijk bewogen was, moest nadenken. Ge deelt mij een afschuwelijke rol toe. Heeft mijn neef bezwaren? Bezwaren, dat niet, maar ik moet be kennen. Wat? Dat ge zin hebt terug te treden? Daarvoor is het te laat. Zoo, zoo. Mijnheer wil wel het genot der weelde, wel zijn zak ken vol goud hebben, enfin, alles wat blinkt en nijd opwekt, maar mijnheer wil deugd zaam en eerlijk blijven. Hy moest maar rijk geboren worden. Domoor! Hebt ge ooit menschen als wij de milli- oenen uit de zuivere bronnen der deugd zien scheppen Men vischt in troebel water en naderhand wasclit men den modder af. Ik ben nooit rijk genoeg geweest om eerlijk te kunnen zijn, zei Raoul, maar die twee weerlooze vrouwen zoo te kwellen, een armen jongen te ver moorden, die mij voor 'n vriend houdt, neem mij niet kwalijk, maar dat is hard. Die in Louis' oogen belachelijke weerstand verbitterde hem in hooge mate., Ik heb heusch medelijden met u, riep hij uit. Er doet zich een onver wachte gelegenheid voor, om in één slag ons gelukkig te maken en gij spartelt tegen. Alleen een ezel zou aarzelen te drin ken, als bij dorst heeft, omdat hij een beetje vuil onder in zijn emmer ziet. Gij zoudt zulke zaakjes in het klein willen doen', niet waar? Weet ge waar heen uw systeem leidt? Naar het hos pitaal of naar de gevangenis, onder be geleiding van gendarmes. Weet ge hoe ver ik het vóór een jaar gebracht had, na twintig jaar lang wonderen verricht te hebben, die alle geslepenheid in de schaduw stellen. Ik was op het punt om mijn pistolen te gebruiken. Gij zoudt zeker liever voortsukkelen en iedere maand per gratie één of twee bankbiljetten van 1000 francs van mevrouw Fauvel af bedelen. Ik ben noch eerzuchtig noch wreed, zei Raoul. Zoo. Veronderstel eens, dat me vrouw Fauvel vandaag komt te ster ven, zult ge dan met een rouwband om uw hoed naar haar man gaan en hem mans mede dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden. De heer v. Amelsfoort maakt naar aanleiding van dit onderzoek de op merking, dat alle kletspraatjes na de stemming dan toch maar niets dan fantasie waren. Snaphaan. Wat meent U eigenlijk? Van Amelsfoort. Na de stemming gingen er immers de praatjes over konkelarijen dat in Berkdijk stemmen acnter gehouden zijn. Nu blijkt dat alles in orde is. 't Is wel eens goed dit in een openbare vergadering te zeggen. lü. Vaststelling vergoeding (exploi tatieuitgaven) over 1925 aan de be sturen der Bijz. Lagere Scholen in deze gemeente. De totale vergoeding wordt vastge steld op f 7226. 11. Voorstel tot verleenen van een voorschot aan de besturen der Bijz. Lagere Scholen in deze uitgaven voor 1927. Van de vergoeding wordt 80 pCt. verleend zijnde f 6817,40. 12. Voorstel wijziging der begroo ting voor het jaar 1926. De af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. 13. Vaststelling' politie verordening. In de vorige vergadering had men de verordening reeds behandeld. Werd zonder commentaar vastge steld. De Voorzitter zegt, dat is ingeko men een adres van alle caféhouders te Kaatsheuvel om met de kermis toe stemming tot dansen te willen verlee nen tot 12 uur. Spr. 'voegt daaraan toe, de heeren zijn echter aan 't verkeerde adres" Een en ander behoort niet tot de com petentie van den Raad, maar bij mij. Ik zal hen hierop antwoorden. Rondvraag. Snaphaan. Hoe staat het met de Bouwvereeniging Voorzitter. We zullen daar binnen kort een nieuwe vergadering over hebben. Men komt nu in den Haag wel wat nader en wij zijn op den goeden weg. De heer Snoeren vraagt naar de overeenkomst Gasthuisstraat. De Voorzitter antwoordt dat men nog niet zoo ver is. Wel zijn er ban den gelegd maar er moeten ook waar verzoeken uw maandelijks inkomen door te betalen? Raoul viel Louis driftig in de rede en sprakr Genoeg, ik ben geen oogenblik van plan geweest, mij terug te trekken. Al die tegenwerpingen maakte ik alleen om u te bewijzen wat ge van mij verlangt en dat ge zonder mij niets kunt doen. Ik heb nooit het tegendeel be weerd. Dus wat zal mijn deel zijn? Wat biedt ge mij aan als ik slaag; wat als alles mislukt? Ik zei u immers reeds, dat ge vijf- en-twintig-duizend francs rente zult hebben, en alles, wat ge van af heden tot mijn bruiloftsdag nog verovert. Goed. Maar welke waarborgen geeft gij mij? Dat dit punt moeilijk te regelen was wisten beiden; zij hadden alle reden elkander wederzijds te wantrouwen. Wat vreest ge? vroeg Louis. Alles, antwoordde Raoul. Waar moet ik voldoening vragen, als gij mij bedriegt? Aan den dolk? Neen, dank u, men zou mij uwe huid zoo duur' laten beta len, als die van een eerlijk man! Eindelijk na lang beraadslagen werd alles naar beider genoegen geregeld, en zij scheidden met een warmen band- druk. Helaas? Mevrouw Fauvel en haar nicht zouden de gevolgen van die tijde lijke eendracht ondervinden. Alles ge beurde precies, zooals Louis de Cla- meran voorspeld had. Nogmaals, juist toen mevrouw Fauvel het waagde rui mer te ademen, veranderde Raoul zijn gedrag plotseling en begon hij zijn schuwingsborden komen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. SPRANG-CAPELLE. Uit den Raad dezer gemeente. De bekende Schoolkwestie van de baan Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Meijer, Burgemeester vergaderde de Raad dezer Gemeente op Maandag 27 Juni '27, des namid dags 3 uur ten Gemeentehuize. Bij de opening door den voorzitter is de heer van Beek afwezig. Aan de orde 1. Voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling voor aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve der bijz. lagere school te Capelle. (Het nemen van een besluit met betrekking tot deze aangelegen heid werd wegens staking der stem men in de vergadering van 21 Juni uitgesteld). Voorzitter. Wegens staking der stem men in de vorige vergadering komt deze kwestie nu wederom aan de orde. De onderwerpelijke aanvraag is 31 Maart gedateeid. waarop we dus binnen drie maanden moeten beslis sen. Een eventueele afwijzing moet met redenen omkleed worden. Den vorigen keer is dit punt genoeg besproken zoodat we wel terstond tot stemming kunnen overgaan. ln stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 6—4. Tegen stemden de heeren Rijken, Moonen, Verheijden, Michaël, Middelkoop en Oerlemans. Voorzitter. Welke redenen zullen we nu aangeven. De heer Michaël antwoordt, dat de motie van afkeuring inzake het beleid van B. en W. en het daaraan vooraf gaande raadsbesluit ter secretarie lig gen en 't genomen besluit geen nadere aanduiding behoeft. Oerlemans. ln het besluit was een bedrag vastgelegd van f 10.000 voor bouw en eerste inrichting. Ditbediag was als maximum te beschouwen. Maar 't blijkt nu dat er niet de hand aan is gehouden. Dit zijn de redenen van afwijzing. Michaël. 't Ging over schoollokalen, maar niet over 't bouwen en inrichten oude leventje met hernieuwde kracht. Vroeger had mevrouw Fauvel zich telkens afgevraagd, wat hij toch met a dat geld deed, nu behoefde zij zich die vraag niet meer te herhalen. Raoul blufte op zijn buitensporige hartstochten, hij vertoonde zich over al, als die soort jongeheertjes gekleed, die de'boulevards versieren; bij alle eerste voorstellingen zag men hem in de voorste loge en bij de wedrennen in een rijtuig met vier paarden bespan nen. Nog nooit had hij zoo dikwijls en dringend om geld gevraagd, nog nooit had mevrouw Fauvel in zulke enorme uitgaven moeten voorzien. Hij nam zich ook volstrekt niet meer in acht en had alle kieschheid op zijde gezet. Vroeger had hij haar met dui zenderlei verontschuldigingen om geld gesmeekt, nu gebood bij, alsof hij iets vroeg wat zij moest doen, bij eischte en bedreigde haar bij de minste tegenwer ping op erge wijze. Op die wijze geraakten de bronnen der beide vrouwen langzamerhand uit geput. Binnen een maand had de ellen deling hare spaarpenningen verteerd. Toen namen zij haar toevlucht tot die schandelijke redmiddelen der vrouwen wier geheime uitgaven de ruine voor een huishouding zijn. Zij bezuinigden alles, lieten de schuldeischers wachten en kochten op krediet. Daarna ver grootten zij rekeningen of verzonnen er zelfs eenige. Zij wendden zulke kost bare grillen voor, dat de heer Fauvel meer dan eens glimlachend tot haar zei: Wel, wel dames, ge wordt ^rg coquet. Arme vrouwen! In geen maanden hadden zij iets gekocht, zij leefden van hun vervlogen weelde, lieten hunne vroegere kleederen vermaken en zucht ten over hun stand, dien zij moesten ophouden. Madeleine zag met schrik het oogenblik naderen, waarop zij zou den moeten weigeren en alles uit zou komen. Niettegenstaande zij alle opofferin gen als onnuttig beschouwde, zweeg zij. Als Raoul er van overtuigd zal zijn, dat wij hem niets meer kunnen geven, zei zij tot haar tante, zal hij ophouden en zich beteren. En het oogenblik kwam, waarop zij beiden onttakeld waren. Den vorigen dag had mevrouw Fauvel eenige gas ten gehad en slechts met groote moeite had zij den kok het noodige geld kun nen, geven, om inkoopen in Parijs te doen. Op dien dag kwam Raoul en be weerde nog nooit in zulke verlegenheid te zijn geweest, hij had bepaald 2000 francs noodig. Zij zeiden hem, hoever het gekomen was en smeekten hem te wachten, maar hij wilde er niets van hooren en was zonder medelijden. Maar ongelukkige, riep mevrouw Fauvel wanhopig, ik heb niets meer ter wereld. Gij hebt mij alles ontno men. Alleen mijn sieraden bezit ik nog, wilt ge die? Als ze u kunnen dienen, neem ze dan! Hoe schaamteloos hij ook was, bloos de de jonge bandiet even. Hij had me delijden met die ongelukkige vrouw, die zoo goed en toegevend voor hem was geweest, hij beklaagde dat onge lukkige meisje, dat het slachtoffer was van een werk, waaraan zij part nog deel had. Wordt vervolgd. De ïlcho van het Zniien, W nnIw ijkschc en Laiigstraatsche Courant, OF

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1