OE ECHO VAN HET ZUIDEN. DAB DOOS VAM I', (IOcb PER ENKEL TABLET) TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Dinsdagavond kwam de Raad dezer gemeente voor een spoedeischende zitting bijeen. Voorzitter Edelachtb. heer Van der Ven. Bij de opening zijn afwezig de hee- ren J. vai Wagenberg, M. Boom en P. Prinsen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen is a. Besluit van Ged. Staten dd. 22 Juni '27. houdende goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 9 Juni tevoren, tot wijziging der begrooting. Wordt voor kennisgeving aangeno- men. q Bespreking aankoop grond H. Boom. Voorzitter. De vorige keer hebben we deze zaak in geheime vergadering behandeld, maar dat is nu niet meer noodig. We hadden besloten voor 't stukje grond aan Boom f 425 te bieden. Dientengevolge hebben we met Boom een onderhoud gehad. Boom is wel bereid om 't aan de gemeente te ver- koopen, echter voor f 600 en onder voorwaarde dat er nooit door een ander zal worden gebouwd. Zoo noodig zou 't wel in bruiklêen mogen worden gegeven aan de Hol- landsch Buurtspoorwegen. Van morgen ben ik met zes leden van den Raad ter plaatse geweest om den toestand eens in oogenschouw te nemen. Wenscht een van de heeren no van het vorige besluit af te wijken De Raad biedt dus f425, Wil Boom hiermede geen genoegen nemen zal er dan tot onteigening worden overge- gaan Van Buul. Als we t koopen dan zou ik toch in geen geval nog aan Boom medezeggingsschap verleenen. Voorzitter, Juist, zonder eenige voorwaarde. De gemeente moet er bij aankoop de vrije beschikking over kunnen hebben. We weten immers niet waar 't in de toekomst voor noo dig zou kunnen zijn. Misschien we' voor een muziektent of iets anders. v. Sprangen dien geest heb ik ook een voorstel gedaan en de bezwaren welke ik naar voren bracht betroffen die van zindelijkheid maar de voor naamste factor was dat de veiligheid van het verkeer in 't gedrang komt. Ik kan in zooverre van 't besluit af wijken om Boom niet f 425 maar f 6ÜÜ te geven. v. Halder. De vorige maal maakte ik bezwaar om te bouwen, maar nu ik gezien heb hoe de toestand ter plaatse is, heb ik geen bezwaar meer. Maar als er gebouwd wordt moet Boom rekening houden met de brand put die op zijn grond ligt. v. Buul. Als we toestemming gaven zouden we 't dan niet doen onder voorwaarden, dat Boom langs den weg geen haag of hek mag zetten. Voorzitter. Dat is niet noodig. Wan- neer hij zulks zou doen kwam hij in strijd met 't Prov, Reglement op we gen en voetpaden. Daar dreigt dus geen gevaar. v. Halder. Toen we aan Oosterwaal een terrein gegeven hebben bedongerf we de voorwaarde dat 't andere stuk met het oog op de veiligheid vrij zou blijven. En nu heeft hij 't toch geno men. De Voorzitter zegt dat hem dit reeds bekend is. v. Halder. Dat kon hier ook wel eens gebeuren. Voorzitter. Ja, daar zijn we toen mee ingeloopen. Toen 't er op aaa- kwam om de akte te teekenen wei gerde hij, en intusschen-Stond het huis er al. v. Sprang. In de vorige vergadering heb ik er al zwart tegen aan gezien maar nu ik het punt wederom in oogenschouw heb genomen, zie ik het nog donkerder in, 't gevaar is er be slist heel groot. Reeds 10 jaren geleden plaatste men er een waarschuwingsbord „ge vaarlijk", toen was het verkeer na tuurlijk niet te vergelijken met van daag en toch was 't reeds een ge vaarlijk punt. En nu 't verkeer eiken dag toeneemt en in vergelijk met voor 10 jaar wel 10 maal is toegenomen, nu kan ik niet begrijpen dat men nu toestemming zou kunneen geven om daar te bouwen. Ik zou dan ook wil len voorstellen om den grond te koo- i pen. Voorzitter. Ik ben 't volkomen met U eens, dat er de veiligheid van het verkeer in 't gedrang komt. 't Is wer kelijk te gevaarlijk om er te bouwen. De leden meenen misschien, dat er geen ongelukken gebeuren maar ze komen herhaaldelijk voor. Indien we aan de politie vroegen hoeveel onge lukken daar gebeuren, dan zou men er van staan te kijken. In mijn tijd geloof ik wel al 20 maal. v. Helvoirt. M. i. \s f 600 veel te hoog, want de grond blijft toch steeds braak liggen. Daelmans. Met f 425 is 't flink be- aald. v. Sprang, 't Bedrag is inderdaad hoog. Maar hoe dikwijls komt 't in de jroote steden niet voor dat met 't oog op het verkeer heele complexen hui zen worden opgeruimd waarvoor dui zenden guldens worden uitgegeven. Ik ben van oordeel, dat we hier om een verschil van een goede f 100 de veiligheid niet in gevaar mogen brengen. Wat 't zwaarst is moet ook iet zwaarst wegen. Daelmans. Dal is wel waar maar 425 is al ten zeer hoogen prijs die nergens voor zoo'n stukje grond wordt gegeven. Als er bij onteigening jeschat wordt zal hij 't er nooit voor (rijgen. Voorzitter. De redenatie van Boom s, dat er op enkele plaatsen in de gemeente voor bouwgrond evenveel wordt gegeven. v. d. Udenhout. Wanneer Boom zou jouwen dan zou 't hem f 100 rente opbrengen, nu vraagt hij f 100. v. Buul. ik zou er meer voor voelen om opnieuw met Boom in onderhan deling te treden. Voorzitter. We kunnen hem zeggen, dat we geenszins onder beperkende voorwaarden zullen koopen. v. d. Griendt. Ik vind de prijs nog niet zoo buitensporig. Maar m. i. is 't gevaar niet zoo groot als er ge bouwd wordt, 't Huis zal 't gezich op den weg wel eenigszins wegnemen maar men zal dan ook gedwongen zijn om stapvoets te rijden wat men nu niet doet. Voorzitter. Vanmorgen, in het korte oogenbllk dat ik er stond te kijken, moesten plotseling twee auto's vlak tegenover elkaar stoppen. Wanneer er nu een huis had gestaan, zou men elkaar niet hebben kunnen zien en een botsing was onvermijdelijk ge weest. v. Sprang. Ik heb daar gezien hoe tal van auto's tegen elkaar botstenen later op sleeptouw moesten worden genomen. Ik heb gezien hoe twee auto's tegen elkaar opdeden, zoo hard dat ze in elkaar schoven. Ik heb botsingen gezien tusschen auto's en de tram en gewonden wer den weggedragen, neen, mijnheer de voorzitter ik kan er mijn stem niet aan geven dat men daar op dat gevaarlijk !unt éen woning zou zetten. Na eer korte gedachtenwisseling zegt de heer van Sprang geen be zwaar te hebben als B. en W. eerst nog eens met Boom willen onderhan delen. Voorzitter. En als Boom 't niet voor f 600 wil verkoopen zullen we dan onteigening aanvragen? v. Sprang. Dat is ook mijn voor stel. v. d. Griendt. Als er onteigening bij te pas moet komen, ben ik er tegen. v. d. Udenhout. 't Vorige jaar heb ben er geregeld een paar tramwagens gestaan. Die belemmerden toch ook 't gezicht op den weg. Voorzitter. Toch haast niet. v. Sprang. Aan de tramwegmij. is reeds voor 30 jaar geleden dat stukje grond In bruikleen gegeven. Toen was er ook nog geen snelverkeer. v. Buul. We kunnen toch nog wel eens onderhandelen Maar in elk geval zou ik toch niet meer bieden dan f 425. Voorzitter. En als Boom er dan geen genoegen mee neemt zouden we al weer moeten vergaderen. v. Sprang. Of we zouden B. en W. kunnen machtigen om het zoo goed koop mogelijk te koopen. Hiermede kan de Raad zich veree nigen. 3. Wijziging begrooting 1927. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering (geheime zitting) werd besloten om de ontvreemde gelden bij den gem.-ontvanger door de gemeente te doen bijbetalen. Een en ander denkt men te bestrijden uit de meerdere ontvangst der belasting dan aanvankelijk geraamd was. Vol gens opgave bedraagt deze opbrengst f 7775. Hiermede gaat de Raad accoord, 4. Ontheffing aanslag schoolgeld 1926. Wordt na toelichting door den voor zitter verleend, 5. Vaststelling der wijziging van den legger der openbare wegen en voetpaden. Voorzitter. Dit komt bij laatste in stantie in den Raad. Er zijn geen be zwaren tegen de wijziging inge bracht. Wij stellen derhalve voor om't om de Kerkpad op te heffen en 't Akker pad te verleggen naar de Pastorie straat. Wordt goedgevonden. Rondvraag. v. Sprang. Mij is gebleken, dat door de vele regens op verschillende plaat sen langs de dijk de klinkers zijn weggestroomd. Zou de opzichter er niet eeno naar kunr.^vi ai«». De Voorzitter zegt zulks toe. v. d. Griendt. Men vroeg onlangs een kleine verbetering voor 't fietspad in 't Ven. Is er al iets aan gedaan? Voorzitter. Dat is nu goed in orde. Maar men zal bedoelen het dwarsstuk van Blok 1 en 11. Doch dat is geen fietspad. We zullen er echter wel eens naar omzien. Hierna sluiting der openbare verga dering. De Raad ging ip geheime zitting over. DRUNEN. Vergadering van den Raad dezer Ge meente op Donderdag 30 Juni 1927, des avonds 8 uur, ten gemeentehuize. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Loetf. Bij de opening der vergadering zijn afwezig de heeren Van Halder, Klerks en A. van Huiten. Agenda: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a.: a. een dankbetuiging van de Dru- nensche Voetbalvereniging voor de toegekende subsidie; b. goedkeuring van Ged. Staten tol het doen van eenige af- en overschrij vingen, begrooting 1926; c. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 28 Juni, waaruit blijkt dat in kas was J 1709,23 Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Schrijven van den ontvanger dei- registratie, houdende mededeeling, dat het Rijk genegen is de bewuste Spie in de Maaien tegen een vergoeding van 125 aan de gemeente af te staan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog eens ter plaatse hebben gekeken en van oordeel zijn, dat men op dit aanbod moet ingaan. Met een korte toelichting leest spr. daarop voor art. 659 van het Burg. Wetboek. Naar spr. zegt, heeft de ontvanger al zijn medewerking gegeven en B. en W. zijn inderdaad van meening, dat het een zeer aannemelijk aanbod is. Ruim 2000 M2 grond is beplant met 15-jarige jonge dennen, die door B. en W, werd geschat op 150,—. Nu men 't geheel voor 125,kan krij gen is het zeker goedkoop. Op 't res- teerende deel, een lialve bunder, staat de mast ook zeer goed. Indien de grond nog braak lag en men zou hem in laten omwerken en met mast beplanten, dan kwam men zeker over 300,aan onkosten. Resumeerende besluit spr., dat het in 't belang der gemeente is om op de voordeelige aanbieding in te gaan. Ech ter is spr. ook bereid om 't eventueel tot een volgende vergadering aan te houden, zoo er nog leden mochten zijn, die eerst nog eens even ter plaatse zou den willen gaan zien. v. Spijk. Dat is toch niet noodig, want 't is werkelijk goedkoop. (Weth. v. Halder koiul ter vergade ring). v. Drunen. Ik ben er ook wezen kij ken, maar m. i. is J 125 wel wat veel. 't Rijk heeft de overboschjes veel goed- kooper verkocht, voor 70,Ik ben er voor om te probeeren of we 'l niet voor 75 kunnen krijgen. Voorzitter. Ik wil 't wel probeeren, maar de ontvanger stond aanvanke lijk veel liooger. Hij had de kosten van omwerking en beplanting opgegeven en vreesde daarom, dat 't Rijk niet zou ingaan op 't voorstel van 125, Werkelijk, 't is niet duur. Over een paar jaar zullen we er een mooi per ceeltje aan hebbeu. Wanneer we een halven bunder lieten omwerken en met mast beplanten kwamen we niet met ƒ.100,klaar. Van Drunen. Dat is wel zoo, maar ik wil maar zeggen, da1, 't Rijk toch ook goedkooper heeft verkocht. Voorzitter: als wij dit milde aanbod niet aannemen, dan vrees ik, dat straks het Rijk 't pereeel zal laten taxeeren en dan komen we veel duurder uit. We moeten ook niet probeeren om 't on derste uit de kan te hebben.' v. Spijk, 't Is m.i. onverantwoorde lijk als de gemeente niet op die bil lijke aanbieding zou ingaan. A. v. d. Wiel. Ik vind 't erg goed koop en zou er zeker op ingaan. Muskens. Ik heb 't ook eens bezien, maar de mast is me erg meegevallen. v. Halder. 't Is ook mijn overtuiging dat 't heel goedkoop is. De mast alleen is 't al waard. W. v. d. Wiel. Kan de gemeente 't Rijk ook verplichten om 't publiek te verkoopen? De Voorzitter antwoordt ontken nend. v. Halder. Wanneer 't Rijk te dwin gen zou zijn en de mast was er al, en de gemeente dus alleen den grond had, dan stonden we ér verder af. W. v. d. Wiel. Ik dacht om 't op die manier misschien goedkooper te krij gen, want aan de mast alleen, hebben anderen niets. Voorzitter. Als we 't plantloon en de meerdere waarde zouden moeten beta len dan kwamen we veel duurder uit. v. Drunen. Dat is allemaal waar, maar 't Rijk heeft toch goedkooper verkocht. v. Halder. Een enkel smal perceeltje. Voorzitter. Enfin, ik heb de zaak goed uitgelegd en voorgerekend. Ik ben den ontvanger zeer dankbaar, dat hij aan 't Rijk zoo'n mild voorstel heeft gedaan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat vergeten is oui op de agenda te paatsen, de royee ring van de zekerheidsstelling van den oud-gem. ontvanger. Aangezien de re kening is goedgekeurd kan deze thans worden opgeheven. Wordt goedgevonden. 2. Verzoek van de Harmonie „Vol harding" om een subsidie van 100,— eventueel garantie van 300,voor een door haar op 13, 14 en 15 Augus tus a.s. te houden festival. Voorzittér. B. en W. kunnen in zoo ver het verzoekschrift deelen, dat goede muziek voor een geme'ente van belang is te achten en een gunstiger, invloed lieeft op de goede zeden. En onze harmonie geeft werkelijk goede muziek. Maar we meenen dat 100, wel wat veel is en stellen daarom voor een subsidie van 50,te verleenen. De vorige maal is de gemeeyte gerant gebleven, maar toen is de harmonie er zelf mee uitgekomen. Maar we achten het heter om 50,te verleenen en niet garant te blijven. v. Drunen. Of als wij eens voor 50 gulden garant bleven? Voorzitter. Och, dat zegt zoo weinig. Als we een kleine subsidie verleenen dan geven we tevens een bewijs van waardeering. Muskens. De vorige maal is de ge meente geen garant geweest. Wel werd er gezegd, als je te kort komt dan kom maar bij de gemeente. Voorzitter. Dat is wel mogelijk, ik weet 't niet, want 't was voor mijn tijd. De notulen zijn omtrent dit punt ook niet erg duidelijk. liet voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De volgende punten worden na cenig commentaar zonder meer goedge keurd 3. Wijziging gemeeïitebegrooting 1927. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1926. 5. Wijziging begrooting G. E. B. 1926. 6. Verzoek van A. Pb. van Huiten om in afwijking van de rooilijn in de Torenstraat een huis te mogen bou wen 6 M. uit de kantlaag van den daar liggende steenweg. De Voorzitter heeft van den heer v. Drunen eenige vragen ontvangen, welke hij zal beantwoorden. Hoeveel kermisgeld is er ontvangen? Voorzitter: 1560, in den Raad kunnen mededeelen? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Is de schouw reeds gevoerd naar Turf hoef? Voorzitter. Ja, en 't is gebleken, dat Ier niets meer aan den weg gedaan wordt. Ik heb er nog met den burge- meester van Nieuwkuik over gespro ken. Maar de gemeente Nieuwkuik heeft inmiddels een eigen weg aange legd. Moeten we nu al de betrokken eigenaren streng aanvatten? 't Is geble ken dat er nooit iets aan den weg gedan I wordt,, ofschoon de menschen er zelf wel belang bij hebben. Zullen we ze nu aanschrijven en een zekere tijd geven I waarbinnen ze den weg in orde moeten hebben? daar anders de gemeente er toe zal over gaan op hun kosten. v. Drunen: Onder de fam. Sassen, I heeft er altijd iemand aan den weg ge- I werkt. Voorzitter. Ja, men is verplicht om den weg te onderhouden. v. Drunen. Zeker, de menschen van I hoven klagen er ook zoo over. Men kan |er niet meer doorkomen. Muskens. Als ze verplicht zijn om den weg te onderhouden dan zou ik |ze er toe verplichten. Voorzitter. Goed, dan zullen we hen aanschrijven en dan kan de Raad er in een volgende vergadering over be slissen. v. Halder. Dat zal èen moeilijke I kwestie worden. Toen 't nog één per ceel was, is de weg misschien wel on derhouden, maar toen 't in verschil lende perceelen verkocht werd niet meer. We kunnen de menschen toch niet verplichten om er nu een gladde baan van te maken. M. i. moet men hier met elkaar overeenkomen. De gemeente zou b.v. eens een arbeider. kunnen zenden, anders komt er geloof lik niets van terecht. Voorzitter. Juridisch zouden we ze wel kunnen verplichten. Billijkheids halve valt er ook veel te zeggen voor I het standpunt van weth. v. Halder. v. Drunen. De kosten zijn toch niet I zoo groot. Met wat grond zou men den weg al aardig in orde kunnen laten I maken. Besloten wcfrdt een onderhoud te hebben met de eigenaren der belenden- de perceelen. Nog vraagt de heer van Drunen om de takken van de hoornen der familie I d'Oltriemont over den weg v. d. Gouw en kinderen de Haan, te doen verwij- deren. De Voorzitter zegt, dat men reeds be- Izig is zulks te doen. No. 52. Zaterdag 2 -Tnli 1927. Jr SUNLIGHT ZEEP PRUS TtlAMS TWtt DUBBELE STUKKEN V. I>« ZoU La «Jat vuui ia;iH ook

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5