1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i» F 11 Co. De Vroon wden Bankier. Deurwaarder Gerris te Waalwijk, FEUILLETON NUMMER 53. WOENSDAG 6 JULI 1927. 50e JAARGANG. IV UITGAVE WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 88, Telegr.-Adre»ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT tWee BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. De Raad dezer gemeente vergaderde j 1. Donderdag. Voorzitter de Edelachtb. heer van GUs. Afwezig de leden Diepstraten, An- tonissen en Schüler. Ingevolge art. 13 der Gemeentewet deelt de voorzitter mede, dat alle nieuw gekozen leden van den Raad bericht van aanvaarding hunner be noeming hebben gezonden. Agenda 1, Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. De Voorzitter schorst de vergade ring en verzoekt de heeren Norbart, A. Segeren Azn. en Ligtvoet om de geloofsbrieven te onderzoeken. Na heropening deelt de heer Nor bart mede, dat alle stukken in orde bevonden zijn. Tot toelating der nieuwe leden wordt besloten. 2. Ingekomen stukken, Ingekomen is o.m. a Goedkeuring van Ged. Staten op het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ad f 12300, b. Proces verbaal van kasopname bij den gem. ontvanger, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 20321T.31 en de uitgaven f 194560.265 alzoo een batig slot van f 8657.045. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Verzoek van een aantal notabe len uit deze gemeente om verbetering van het pad van Made naar Drim- melen. Voorzitter. We hebben ons dan eens op de hoogte gesteld, maar t bedoelde pad is een polderweg, ergo mag de gemeente er niets aan ten koste leggen. Een andere vraag is, zouden wij, als 't polderbestuur tot verbetering van het pad overgaat, in deze ook eenigszins tegemoet komen. We zouden b.v. palen beschikbaar kunnen stellen. v. d. Sluis, -t Pad is bedorven door melkwagens en karren. v. d. Reijt. 't Is niet als voetpad afgezet. Maar de polder moet dat doen. Wij kunnen toch niet aan 't Polder bestuur vragen, mogen we asjeblief jullie weg in orde maken. Enkele onderteekenaars hebben er mij om ge vraagd, Jnaar ik heb gezegd dat ze aan 't adres van den Polder moeten zijn. 't Polderbestuur kon dan zoo noodig met ons overleg plegen. Voorzitter. Wanneer men zich da delijk tot het polderbestuur had ge wend, dan zou de zaak vlugger zijn afgewerkt. v. d, Veeken. Bij 't Polderbestuur is nog geen verzoek ingekomen, 't Is waar, de weg ziet er treurig uit, de menschen kunnen er bijna niet meer over komen. Als de leden van de Pol der 't met mij eens zijn, dan zal 't wel spoedig in orde komen. Ik zal het in de poldervergadering in elk "geval verdedigen. Ligtvoet. Zou men dan de palen niet wat dichter bij elkaar kunnen zetten? Anders rijden de boeren er toch tusschen door. .$r Voorzitter. Naar gelang we palen hebben kunnen we dat doen. A. Segeren Wzn. Maar dan kunnen ze van de Voorstraat ook wel komen en als de polder er eenmaal mee be gint fietspaden aan te leggen dan komt er geloof ik geen eind aan. Voorzitter. Daar is toch nog eenig verschil in; u moet niat vergeter, dat 't hier een vergunningsweg be treft tusschen twee belangrijke ge deelten der gemeenten. v. d. Sluis. Zouden we de aanvra gers er eerst op attent maken, dat ze aan 't verkeerde adres zijn en er bij zeggen, dat de gemeente wel genegen is om te steunen. Dat de paden worden stuk gereden komt ook omdat ze niet officieel als rijwielpaden staan aangegeven. Wan neer we dat doen, dan mag er geen geit meer opkomen of ze krijgen een proces. Dat zal toch ook wel niet de bedoeling zijn. A. Segeren Wzn. Neen, want dan zou er ook geen hondenkairetje meer mogen rijden en in den winter is het onmogelijk om met een hondenkar midden op den weg te komen, zoodat men dan gedwongen is om op het voetpad te rijden. Weth. v.d. Veeken meent, dat 't voor den polder geen bezwaar kan zijn. Ligtvoet. 't Ergste is dat er straks ook weer paarden cn koeien over zul len trekken. A. Segeren Wzn. Dat kan men toch niet altijd tegenhouden. Ligtvoet. ln Oosterhout zal 't toch niet gebeuren. Voorz. Laat ons schrijven, dat 't verzoek bij 't Polderbestuur behoort maar dat de gem. bereid is ompalen te geven. Wordt goedgevonden. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1926 en 1927. Wordt goedgekeurd. 4. Benoeming correspondent werk loosheidsverzekering. De Voorz. zegt, dat door 't overlij den van v. d. Elshout de plaats van Correspondent der werkloosheidsver- zekening vacant is gekomen en J. de Jong hiervoor in aanmerking zou wenschen te komen. Waar Jansen, 'a.t.s. de afd. arbeids bemiddeling onder zich heeft, acht Spr. het wel gewenscht, dat deze ook de werkloosheidsverzekering onder zich krijgt, 't Salaris bedraagt f 150, waar van door 't Rijk f 60 wordt bijgedragen. De heer Jansen werd benoemd met 7 stemmen tegen één siem op den heer Loozen. 5. Crediet voor verbouwing post- zal Vrl|dag 8 Juli a.s., 'snam. 2 ure in de Concertzaal der Dames GERRIS te Waalwijk a contant publiek verkoopen: Eene groote partij eerste kwaliteit gekleurde Stikzl|de voor de Schoenmakerij, w.o. de merken La Soie Paris, Ringwald etc., zoomede eene gesorteerde collectie plm. 5000 prima Sigaren, in kistjes van 50 en 10 stuks afkomstig van eerste klas Fabriek. kantoor en verhuring. Hierover gaat de Raad in geheime zitting Na heropening deelt de Voorz. mede, dat besloten is het postkantoor zoo goed mogelijk te doen verbouwen en het bovenhuis te verhuren voor f 300. Wat de benedenwoning betreft zal men tot overeenstemming trachten te komen met 't Rijk en den huurder. 6. Verzoek voor het Wit-Gele Kruis om een subsidie van f 300. De heer Verbeek zegt, dat men wederom dezelfde uitgaven heeft als verleden jaar. De Voorz. vraagt of er afgeloopen jaar nog leden bij zijn gekomen. Verbeek. Twintig, maar 't zijn alle maal kleine bijdragen. Wordt m.a.s. besloten aan de aan vrage te voldoen. Nog is ingekomen een schrijven van de hoofden der Lagere scholen inzake gemeentelijke bijdrage voor school reisjes. Gevraagd wordt f 1.per leerling. Verbeek, is 't ook bekend hoeveel deelnemers er zijn. De Voorz. antwoordt ontkennend. Verbeek. We weten dus niet hoe hoog de kosten zullen worden. v. d. Sluis. Vermoedelijk f 200.— of 250.—. Weth. v.d. Veeken zegt,dat door de kinderen wordt bijgedragen. Naar spr. oordeel zouden de kinderen al een heel aardig uitstapje kunnen maken, indien ze per week of per maand bij- droegen. De kinderen zullen dan tevens sparen leeren. Norbart. De gem. bijdrage zal ge vraagd worden als aanvulling in de kosten voor die kinderen welke niet kunnen sparen en van een schoolreisje zouden worden buitengesloten. Onder dit voorbehoud zou ik althans een bijdrage willen geven. 72) Hij wist, dat het nog maar van hem afhing. Madeleine tot zijn vrouw te maken, maar hoe? Hij had haar in zijn macht, maar hij werd woedend bij de gedachte, dat haar lichaam hem zou toebehooren, terwijl hare genegenheid altijd voor Prosper zou zijn. Hij had een plan gemaakt Prosper vóór zijn huwelijk in het een of ander ongeluk te storten, waaruit hij zich onmogelijk zou kunnen oprichten; hij had er zelfs aan gedacht, hem te ver moorden, maar hij wilde hem liever onteeren. Tot nu toe had hij zich ver beeld, dat het gemakkelijk zou zijn den ongelukkigen jongeling te verlei den en hij veronderstelde, dat deze er zelf aanleiding toe zou geven, maar hij had zich vergist. Prosper leidde wel een leven, dat meestal tot een noodlottig einde voert, maar hij stelde toch een zekere orde op zijn zaken. Al was zijn positie slecht en gevaarlijk, al had hij veel geld noodig en dreigden de schuld- eischers hem, al inoesl hij zijn toevlucht tot allerlei hulpmiddeltjes nemen, hij had zijn voorzorgen genomen, zoodat het onmogelijk was, iets van dat alles te bemerken. Alle aangewende pogin gen, hem spoediger ten val te brengen, waren mislukt en tevergeefs had Raoul met handen vol goud geprobeerd, hem te verleiden. Hij speelde grof, maar zonder harts tocht, bijna zonder genoegen, en noch winst noch verlies, deden hem ooit zijn koelbloedigheid verliezen. Zijn be minde Nina Gipsy gaf veel geld uit, maar daar zij van hem hield, over schreden haar grillen nooit zekere grenzen. Indien men zijn gedrag goed bestu deerde, ontdekte men, dat hij een van die ongelukkigen was, die zocht te vergeten, doch alle hoop nog niet heeft verloren en bovenal tijd zoekt te win nen. Als intieme vriend van Prosper was Raoul met bijzondere scherpzinnigheid in de geheime zaken van den kassier doorgedrongen. Geloof niet dat die jongen dwaasheden zal begaan, had hij tot Louis gezegd, zijn teleurgestelde liefde heeft hem voor alles onverschil lig gemaakt, Wat hij van de toekomst verwacht, weet niemand, misschien zal hij zich ten einde raad, een kogel door het hoofd jagen; maar zeker is het, dat hij nooit tot het plegen eener lage, of zelfs tot een onkiesche daad zal overgaan, hij zal de aan hem toe vertrouwde kas nooit bestelen. Daar zullen wij hem wel toe brengen, antwoordde Louis, ge moet meer met hem omgaan, hem geld lee- nen, zijn ij delheid streelen, en Gipsy tot dwaasheden aanzetten. v. d. Reijt. Ik geloof dat men 't alleen vraagt voor de kinderen die wel bij dragen. Norbart. Dat is niet in orde. v. d. Veeken. Maar 't verzoekschrift bevat geen enkele aanduiding dat de subsidie bedoeld zou zijn voor onver mogende kinderen. Norbart. We zouden er die voor waarde aan kunnen verbinden. v. d. Veeken meent, dat 't dan te duur zou komen voor de gemeente. v. d. Reijt. Mij deelde een hoofd van de school mede, dat 't heele be- drag f 75.— zou zijn. Voorzitter. Een dergelijke bijdrage hadden we ook gedacht. A. Segeren Wzn. Maar we mogen dan de kinderen van minvermogenden geenszins uitsluiten. Weth. v. d. Veeken zou eerst willen weten hoeveel kinderen zoo'n reisje mee maken. Voorzitter. Als we eens een maxi- mum bijdrage geven van f 75 te ver- deelen over de verschillende scholen. Segeren. Wzn. Als subsidie wordt gegeven alleen voor die kinderen welke elke week iets bijdragen dan ben ik er tegen. Norbart. Dat zal de bedoeling ook wel niet zijn. Het lid v. d. Sluis merkt op dat het alleen betreft de kinderen uit de hoogste klas. Segeren Wz. Ik hoorde, dat er kin deren zijn die elke week 5 ct. geven, dat is f 2 50 per jaar. En zou men daarvoor nog f 1 bijdragenDan vind ik het overbodig dat de gemeente hiervoor f 1 zou bijbetalen. Dc heer Norbart raadt aan om met de hoofden van scholen overleg te plegen. Weth. v, d. Reijt zou gaarne een beetje meer speling laten en het be drag op f 100 bepalen. Segeren Wzn. We kunnen 't wel Raoul was van het onnut dezer po gingen overtuigd en zei: Gij kent Prosper niet, men verandert geen doode. Toen Madeleine hem verbande heeft zij hem vermoord. Alles is hem onverschillig, hij stelt in niets meer belang. Wij zullen wachten. Zij wachtten werkelijk en tot me vrouw Fauvel's groote verbazing werd Raoul weer voor haar, wat hij tijdens Louis afwezigheid was geweest. Op die verkwistende bui volgde weer een zeer zuinige. Onder voor wendsel van spaarzaamheid, zei hij, zijn huis in Vesinet, waar het in den winter zeer onaangenaam was, niet te verlaten; hij wilde in de eenzaamheid boete doen voor zijn buitensporighe den. In waarheid bleef hij er, omdat hij dan meer vrijheid had, en mevrouw Fauvel hem niet zoo vaak zou bezoe ken. In drie dagen maakte zij, verheugd over deze verandering, het plan, Raoul een plaats op haar mans kantoor aan te bieden. De heer André Fauvel nam er genoegen mee. Hij had over Raoul's uitspattingen hooren spreken en hem zelfs geld geleend. Overtuigd dat een jong mcnsch gelijk hij zonder bezig heid, dikwijls tot dwaasheden over ging, bood hij hem een plaats aan met 200 francs salaris per maand. Raoul was met dit voorstel ten zeer ste ingenomen, maar op een wenk van Clameran weigerde hij, voorgevende, hoegenaamd geen roeping voor de be zigheden eener bankierszaak te gevoe len. Die weigering verbitterde den ban kier zoodanig, dal hij Raoul scherpe verwijten deed en hem waarschuwde dat hij voortaan niet meer op zijn vrij gevigheid behoefde te rekenen, waarin Raoul een aanleiding vond, zijn bezoe ken te staken. Mevrouw Fauvel zag hem nu alleen eens of tweemaal per week, als hij zeker wist, dat de ban kier niet te huis was; toch kwam hij dikwijls genoeg, om van de zaken die er voorvielen, op de .hoogte te blijven. Die plotselinge stilstand kwam Ma deleine zeer verdacht voor. Meer dan ooit was zij overtuigd, dat die veran dering aan een vooraf beraamd plan toegeschreven moest worden. Zij be greep dat die kalmte evenals die, welke een onweer vooraf gaat, de voorbode van een dreigend gevaar was. Zij deel de echter haar tante niets van die voor gevoelens mede, maar was zelf op alles voorbereid. Wat doen zij toch? vroeg mevrouw Fauvel soms, zouden zij ons met rust laten? Ja, sprak madeleine dan, wat doen zij? Louis en Raoul gaven geen enkel teeken van leven, terwijl zij zich stil hielden als een jager, die op den loer ligt en geen achterdocht hij zijn slacht offer wil opwekken. Zij wachten of het toeval hen gunstig zou zijn. Raoul had alle mogelijke' middelen aangewend om Prosper te compromil- tecren, of hem in de een of andere zaak le betrekken, waardoor hij zijn eer zou verliezen; maar, zooals hij voorzien'had, was de kassier veel te voorzichtig om zich te laten meeslee- pen. Clameran werd ongeduldig en dacht op een middel, toen hij 's nachts om 3 uur door Raoul gewekt werd. Hij be greep dat alleen een zaak van groot ge wicht zijn neef op dat uur hij hem voerde. Wat is er? vroeg hij angstig. Misschien niets, misschien alles. Ik verlaat Prosper zooeven. Welnu? Ik had hem, evenals Nina en drie vrienden mee te dineeren genomen. Daarna hebben wij gespeeld, maar niettegenstaande Prosper eenigszins was aangeschoten, heb ik er hem niet kunnen laten in loopen. Louis trok een teleurgesteld gezicht en zei: Ge zijt zelf dronken, mij midden in de nacht voor zulke baga tellen te komen wekken. Wacht even. Er is nog meer. Wat dan? Spreek dan tenminste. Nadat wij gespeeld hadden, zijn wij gaan soupeeren en Prosper, die nu bepaald dronken was, heeft zich het woord laten ontvallen, waarmee de kas gesloten is. Clameran kan een vreugdekreet niet onderdrukken, en dat is? De naam zijner beminde. Gipsy ja, dat kan vijf letters. Hij was zoo opgewonden, dal hij uit zijn bed sprong, en, na een kamerjas te hebben aangetrokken, liep hij met groote passen de kamer op en neer, en zeide: Nu hebben we hem. Als hij dan die kas niet bestelen wilde, die brave kas sier, dan zullen wij het voor hem doen en hij zal er niet minder door onteerd worden. Wij hebben het woord, gij weet waar de sleutel is, hebt ge mij gezegd. Als de heer Fauvel uitgaat legt hij dien bijna altijd in een lade van de schrijftafel op zijn kamer. Wordt vervolgd. Auliljksfkr en Langslraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Pr Us der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1,50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en VrUdag des morgens om ulterlUk 9 uur ln ons bezit zUn. van „DE EOHO VAN EET ZUIDEN". OF

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1