aan B. en W. overlaten tot een ma- ximum van f 75. v. d. Veeken. En er dan bij de on derwijzers op aandringen dat de leer lingen zooveel mogelijk sparen. Hiermede kan de raad zich veree- j nigen. De Voorzitter zegt, dat andermaal is ingekomen een adres van het Kerk- bestuur te Made houdende verzoek, om alsnog een gedeelte van het speelterrein, bestemd voor de vrije- en ordeoefeningen te plavuizen. In de vorige vergadering maakte dit reeds een punt van bespreking uit. De raad was toen van oordeel dat de gemeente niet gehouden was om aan 't verzoek te voldoen. Wel was men bereid om een paar M2 waar de stee- nen hadden losgelaten opnieuw klin- kers te leggen. Ligtvoet Hoeveel denkt u dat de kosten zullen bedragen. Voorzitter, 't Oeheele plavuizen zal al gauw een f 500 a f 600 kosten, j v. d. Reijt. De bestrating ziet er nu keurig uit en de raad is niet ver plicht er plavuizen te laten leggen, 't Behoort tot de onderhoudskosten van het Kerkbestuur. v. d. Veeken. Wisten we dat maar zeker. Verbeek. Ze beroepen zich toch op een of ander artikel v. d. Reijt. Dat is jurisprudentie. Voorzitter. Ik stel voor om er ge zamenlijk een kijkje te gaan nemen. v. d. Veeken. Dat is goed, dan kun nen we 't beste oordeelen. Ligtvoet. Ik vind het wel wat be lachelijk om er met de heelen Raad op uit te trekken. Besloten wordt om zich ter plaatse van den toestand te overtuigen. Rondvraag. De heer Verbeek zag gaarne, dat de stationneering van een veearts in deze gemeente bij den Raad eens een punt van overweging uitmaakte. Als men in Oosterhout, Dongen en andere plaatsen een veerarts kan hebben, waarom hier dan niet? Met een uit gebreide boerenbevolking als in deze gem. acht spr. een veearts hoog noodig. Thans rijzen telkens groote moeilijkheden als men een veearts van buiten de gemeente moet halen. De Voorz. beaamt zulks doch deze kwestie behoort in landbouwerskringen te worden besproken. De heer Verbeek meent dat 't be hoort tot de competentie van den Raad. De Voorz. bestrijdt dit. Men kan deze kwestie b.v. in den Boerenbond bespreken, daar treft men ook de be langhebbende personen. De heer. v. d. Reijt is van gelijke gevoelens. Spr. meent, dat 't voor een veearts niet zoo erg gemakkelijk is om een goed bestaan te vinden. Segeren Wzn. Een veearts hebben we hier wel noodig. Wanneer nu blijkt, dat hij hier geen voldoende bestaan kan vinden, zou de gem. dan een subsidie kunnen geven Voorz. Laten we hierover toch voor al voorzichtig spreken, 't ls een kwestie voor belanghebbende boeren. Verschillende leden zijn 't geheel met den Voorz. eens, dat deze vraag 't eerst in boerenkringen besproken moet worden. De heer v. d. Sluis wijst op den slechten waterafvoer bij de openbare school. De Voorz. zegt, dat de gezondheids commissie reeds ter plaatse is geweest. Een eventueele verbetering behoort echter te geschieden door het Polder bestuur. waaraan men inmiddels ver zocht heeft om er een buis te leggen. v. d. Sluis. Dan wil ik de gemeente feliciteeren metweth.v. d. Veeken, die onlangs tot Dijkgraaf werd benoemd. De gemeente zal in hem alszoodanlg een grooten steun vinden.y Weth.v. d. Veeken dankt den heer v d. Sluis en geeft de verzekering, zijn beste krachten te zullen geven. Hierna sluiting. De ouderwetsche waschdag be hoor t thans gelukkig tot het ver leden, met al het moeilijke zware werk aan de waschkuipl Laat Rinso, het moderne zeep poeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los. Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken BINNENLAND. Jhr. mr. A. van der Goes, thans Nederlandsch gezant te Caïro, ls be stemd voor den post van gezant te Rome. Aneta seint uit Batavia: Geysen dorffer heeft meegedeeld, dat de terug reis van het Fokkertoestel is bepaald op 6 of 7 Juli. R.K. Staatspartij. Zaterdag heeft te Utrecht eenezeer belangrijke vergadering der R.K. Staats partij plaats gehad. Alle afgevaardig den waren tegenwoordig en zeer vele adviseerende-leden. Er was een breedvoerige discussie en besloten werd het aantal kwaliteits zetels in het nieuwe reglement te be palen op hoogsten 2/3. Het geheele nieuwe reglement werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Misbruik van de Katholieke vlag Het kamerlid Hermans schrijft in 't bondsorgaan van het R. K. Werkl. verbond: Dezer dagen kregen we weer in han den 'n circulaire van'n katholieke Ver zekeringsmaatschappij Hierin worden de katholieken weer aangespoord om tot die maatschappij toe te treden, om- dat deze de katholieke missies, kerk en scholenbouw ondersteunt. Met groote letters staat 't langs de zijde: „Helpt ons krachtigen steun te verleenen aan de Missie-actie 1" En dan staat aan het slot: Er worden gere geld H. H. Missen gelezen voor de le vende deelnemers. Een vierde van de door de Maatschapij gemaakte winst wordt gestort in het studiefonds van de a. s. Priester-Missionarissen„. Dit is een reclame die niet door den beugel kan. Er is meermalen op gewezen. Al is eene maatschappij ook nóg zoo soliede, zij mag hare financiecle belan gen niet op zulke wijze aanbevelen. Van het kwaad hierdoöt gesticht, hebben wij al genoeg te lijden gehad. Wanneer wordt hieraan nu eens 'n einde gemaakt. Rijkswegenplan. Het Saatsblad no. 169 bevat 't <on. besluit van den 4den juni, tot vaststelling van den Rijkswegenplan,be slaande uit een staat van bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofd- verblndingswegen zullen vormen voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen, en een toelichtend kaart, zooals deze bij dit besluit zijn gevoegd. Provincie Noord—Brabant. De volgende bestaande Rijkswe gen in Noord—Brabant zullen gebracht worden op een breedte van ongeveer 6 M. (tegenwoordige breedte is4 h 5M): Gorichem-Breda, Moerdijk—Breda. Breda-^Belgische grens, Princen— ïage—Bergen-op Zoom, Bergen-op Zoom—Tolensche veer, Tilburg-Breda ^driesprong), Vucht—Tilburg, 's-Herto jenbosch—Eindhoven, Tilburg— Bel gische gr..Eindhoven—Belgische grens _indhoven—Limburgschegrens, 's Her- ogenbosch—Grave, Hedel—'s Herto genbosch. (Alleen de wegen 9, 10 en 11 worden gebracht op een breedte van 5 a 5.5 M). Nieuw aan te leggen en bij anderen door het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen. Men ziet dat onze geheele streek 's-Bosch-Geertruidenberg of nog meer Waalwijk-Tilburg ook hier weer ver- geten is! Bergenop-Zoom—Belgische grens, Geldrop-Helmond. Tilburg-Eindho- ven, Helmond—Grave, Helmond—Lim- burgsche grens in de richting van Ven- lo, Moerdijk—Rijsbergen. DRUNEN. Even als andere jaren kampeerden in de heide bij Giersber- gen, een 15 tal Padvinders uit Eind hoven die hunne vacantie komen doorbrengen. In de onmiddelijke na bijheid van bosschen en duinen kun nen zij, bij gunstig weder vol op genieten van het prachtige natuur- schoon, dat in die omgeving te vin den is. CAPELLE. Gedurende de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank en op 't hulppostkantoor alhier ingelegd f 3799.92 en terugbetaald f 1093. Het aantal inlagen bedroeg 43, dat der terugbetalingen 16. Tijdens het hevig onweder van j.l. Donderdagavond werd de schoor steen van de woning van M. B. aan de Vaartkant alhier door den bliksem getroffen. De schoorsteen benevens een aantal dakpannen werden vernield, terwijl in huis geen noemenswaardige schade werd aangericht. De bewoners waren tijdens het ongeval niet in huis. Door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid* zullen dezen zomer onder leiding van den heer A Christ een drietal concerten gegeven worden en wel in de Nieuwevaart en in de Kom. De loting voor de ingeschreve-, nen der militielichting 1928 zal voor deze gemeente gehouden worden op Zaterdag, 13 Augustus des voormid- dags half elf te Waalwijk. Bij de jongsleden gehouden aan besteding voor het schoonhouden der gebouwen en terreinen derO. L. Scholen in deze gemeente werd dit werk gegund aan de laagste inschrijfster, zijnde S. Mesch de Roon (school Kom), A. E. Rykers (school Nieuwstraat) en W. Rosenbrand (school Vrijhoeve Ca- pelle.) Het nader-onderzoek der dienst plichtingen van de militielichting 1915 zal voor deze gemeente plaatshebben te Waalwijk op 18 Juli e. k. des voorm. half negen. Naar men ons mededeelt is de heer C. Haverhals, are dezer dagen slaagde voor zijn onderwijzersexamen, aangesteld als assistent aan de Bijzon dere lagere school te Waspik. Bij ministerieele beschikking werd aan den dienstplichtige S. A. v. Vuuren der lichting 1924 en aan J. Ph. van Tilborgh der lichting 1925 dezer ge meente voor een jaar vrijstelling ver leend wegens kostwinnersschap. Door den heer G. Dekkers alhier zal te Vrijhoeve-Capelleeenstoomgraan- maalderij worden opgericht, waarvan de aanbesteding deze week zal plaats hebben. Mej. van der Leer, onderwijzeres aan de Chr. school a/d Loonschendijk komt voor op het viertal ter benoe- ming van een onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Raamsdonk (dorp). Voor rekening van dhr. J. Haver hals is aan den Loonschendijk een schoenfabriek gezet, welk werk is uitgevoerd door den aannemer C. Michael te Vrijhoeve Capelle. Plechtige intocht der Eerw. Paters Carmelieten en inzegening der St. Theresia-kerk te Waspik-Boven. De dag van 2 Juli 1927 zal bij Was- pik's parochianen doch vooral bij die van Waspik-Boven nog langen tijd in dankbare en aangename herinnering blijven voortleven. Het betrof immers de plechtige intocht der Eerw. Paters Carmelieten uit Geleen en de inzege ning der St. Theresiakerk. Reeds in den vroegen morgen heerschte er in de omgeving der nieuwe kerk een groote drukte ten einde aan de versie ringen de laatste hand te leggen Om ongeveer half vier des namiddags had zich bij het klooster der Eerw. Zusters een groote menigte verzameld. Dank zij de energieke leiding van het feestcomité, met zijnen Voorzitter den heer C. Savelkouls, was de stoet spoe dig opgesteld. Voor de pastorie der parochiekerk waren reeds aanwezig de Hoog Eerw. Pater Provinciaal der Carmelieten, de Z.Eerw. Pater Gabriël rector der nieuwe kerk, de Z.Eerw. Heer Pastoor, de Z Eerw. Pater Wor- telboer, Overste van het Missiehuis der H. Familie te Kaatsheuvel, de Weleerw. Pater Archangelus O.M.C., benevens nog eenige Eerw. Paters Carmelieten. Mede was tegenwoordig de Wel Edele Philips Donders, architect der nieuwe kerk. De Edelachtbare Heer Burgemeester heette in een hartelijke toespraak de Eerwaarde Paters welkom binnen de grenzen zijner gemeente, waarna onder begeleiding der harmonie het volgende welkomstlied werd gezongen op de j wijze van Wien Neerlands Bloed. Wij zingen hoog een heilzang uit, De Paters nu ter eer. De geestdrift viert in feestgeluid, De Priesters van den Heer. Zij doen hier hunne intree thans, Op Waspiks' dierbre grond. Wij vieren feest met zang en krans. In dezen blijden stond. Als Godsgezant, door God gewijd, Zoo rijzen zij voor 't oog. Hun Priesterdom straalt wijd en zijd, Hun woord richt ons omhoog. Om hen ruischt bêe en jubelklank, Uit borsten gansch verheugd. Aan God zij glorie, eer en dank, Aan Waspik heil en vreugd. Wij juichen op deez' grooten dag. En zingen fier en blij. Om aller mond straalt nu een lach. En allen wenschen wij Dat God U zegen schenk en kracht. Naar lichaam en naar geest. En na Uw dood de kroon U wacht, Van 't eeuwig jubelfeest. Vervolgens trok de stoet onder de lustige toonen va Waspiks' Harmonie naar de nieuwe kerk te Waspik-Boven. Even over den spoorweg aan de grens der nieuwe parochie werd wederom bovenstaand lied gezongen. Bij de nieuwe Kerk hield de heer C. Savelkouls, Voorzitter van het Feest comité, eene toespraak, waarin hij namens de bewoners van Waspik- Boven het welkom aan de Paters toe riep. Spr. uitte den wensch dat de Eerw. Paters nog langen tijd aan het zielenheil der parochianen van Was pik Boven mochten arbeiden. Thans werd door de kinderen van de R.K. Bijzondere scholen, wederom onder begeleiding der harmonie, het navolgende feestlied gezongen, woor den van den Heer A. F. Maas, hoofd der R K Bijzondere Jongensschool, getoonzet door den Heer P. Kuijten, directeur der harmonie, beiden alhier woonachtig. Welkom, hartelijk welkom hier, Heeten U onz' zangen. Nu wij blijgemoed en fier. Hier U moog' ontvangen. Wij verheugen ons zoo zeer, U te ontvangen d'eersten keer. Dank zij daarvoor U bereid. Hartelijk dank van allen. 't Blijde welkom U gewijd, Moge U tegenschallen. Waspik-Boven viert nu feest, juicht en jubelt om het meest. Mogen w'ons door lust en vlijt, Uwer waardig toonen. Godsdienstzin en naarstigheid, Zal Uw liefde Ioonen. Moog gestaag de blijde jeugd, Zijn der Paters eer en vreugd. Na een keurig toespraakje bood de Jongeheer Savelkouls aan de Paters de sleutels van kerk en klooster aan, waarna met de inzegening der kerk een aanvang werd genomen. De plech tigheid geschiedde door den Hoog Eerwaarden Pater Provinciaal, met assistentie van den Hoog Eerwaarden Pater Cornelis, oud-provinciaal en den WelEerw. Pater Canisius. Onder het zingen van den Psalm „Miserere", werd eerst de kerk van buiten gezegend, terwijl daarna onder het zingen van de Litanie van Alle Heiligen de kerk werd binnengetrokken.' Na afloop der liturgische plechtigheden beklom de ZeerEerw. Pater Gabriël den kansel. Op welsprekende wijze bracht de ge wijde redenaar op de eerste plaats dank aan God voor Zijn onmisbaren zegen bij het bouwen der kerk ge schonken, verder een woord van dank tot den ZeerEerw. Heer Pastoor, aan wiens initiatief het hoofdzakelijk te danken is, dat de kerk met klooster werd gesticht, een woord van dank aan Burgemeester en Wethouders voor hun verleende medewerking, aan den heer H. van Son die geheel belange loos zich met de leiding der koor zangers heeft willen belasten, aan den heer A. Maas met zijne onderwijzers voor het doen zingen van het feestlied door de schoolkinderen, ten slotte een woord van dank aan allen die voor het welslagen der feestelijkheden hunne medewerking hebben verleend. Spr. hoopte dat de parochianen van Was pik-Boven, nu eindelijk aan hun reeds lang gekoesterden wensch was voldaan, dikwijls in de kerk zouden komen neerknielen om tot God en de patrones der Kerk, de H. Theresia van het kindje Jezus te bidden. Na het zingen van het „Salve Regina" werden de aanwezigen door den Hoog Eerwaarden Pater Provinciaal geze gend waarmede de plechtigheid was beëindigd. De bloemen, die voor de versierin gen werden gebruikt, werden geleverd uit de bloemisterij van den heer C.v. Dongen-Zijlmans alhier. WASPIK. Bij de N.V.Scheepsbouw- wèrven v.h. P. en A. Ruijtenberg werd met goed gevolg te water gelaten de sleepkraan „Marjo", laadvermogen on geveer 650 ton, in aanbouw voor Mej. de Wed. Nelis alhier. Terstond werd de kiel gelegd voor een Dortmund Eemskanaalschip groot ruim 900 ton, voor rekening van den Jjeer P. Kielen te 's Gravemoer. Onze dorpsgenoote Mej. A. Zijl mans slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzeres. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de maand |uni aangegeven 17 varkens, 9 runderen en 1 kalf. RAAMSDONKSVEER. De aangekon digde bevestiging tot Ouderling en Diaken had Zondag in de Herv. Kerk niet plaats, volgens Ds. Ewoldt was het Clas. Bestuur van 10 Mei onwet tig, daar niet alle leden van het Be stuur aanschrijven van die vergadering hadden ontvangen. Geduldig zullen bovenbedoelde heeren het verdere verloop afwachten. Mej. D. Timmermans werd be noemd tot Onderwijzeres aan een Chr. School te Arnhem. Tot Afgevaardigde naar de jaar vergadering van den C. N B. Bond te Utrecht te houden, werd benoemd dhr. C. Sneep. In de Rijkspostspaarbank gedu rende de maand juni werd alhier in gelegd f 14 135.24 en terugbetaald 'f 20.020,48. De Eerw. Heer Goosen heeft bedankt voor de beroeping als predi kant der Gereformeerde Kerk alhier. GEERTRUIDENBERG. Aan 't post kantoor alhier werd gedurende de maand Juni 1927 cp de Rijkspost spaarbank ingelegd f 7030 52 en terug betaald f 10.587.14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7065 Het personeel van de P.N.E.M. alhier maakte Zondag j 1 met de S S. „Thor" een plezierreisje naar Hoek van Holland De stafmuziek van het 6e Regiment Infanterie, die mede op dezen tocht uitgenoodigd was, zorgde onderweg voor de noodige muzikale afwisseling. Bij het passee- ren van Drimmelen werd de boot met het gezelschap gefotografeerd. Naar we uit goede bron verne men, zijn plannen in bewerking tot het bouwen van twee heerenhuizen op het terrein tegenover het station, naast het huis van den heer J.Lucas. Door den aannemer v. d. Heuvel uit Made' is een aanvraag ingediend tot het verkrijgen van terrein voor opslagplaats aan de Spoorhaven alhier in de omgeving van het gebouw van de C.B.B. De leden der in Hotel Centraal alhier gevestigde Sociëteit S.T.1K. zullen op 13, 14 en 15 Aug. as. een reis maken naar Luik en Brussel en omgeving. Toen 11. Maandag 2 collectanten van het Leger der Heils in de Dord- schestraat aan het collecteeren waren, kregen ze eenig meeningsverschil met een der bewoonsters van die straat. Een der buurvrouwen, die bij wijze van adhaesiebetuiging zich in dit ge sprek mengde, betichtte daarbij de collectanten van oplichterij. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan. Bij het gemeentebestuur is een verzoek ingediend om vergunning tot het bouwen van een winkelhuis op het terrein gelegen op den hoek van de Zuid Wal, tegenover den heer v. Boekei. Wanneer al deze bouwplannen tot stand komen, zal dat terrein spoe dig volgebouwd zijn. De heer .S. J. P. Goossens, can- didaat te Amsterdam, heeft voor het beroep tot predikant bij de- Gerefor meerde Gemeente alhier bedankt. Toen Dinsdag 5 dezer te ruim 10 uur de huishoudster van de R.K. Pastorie eenige malen achtereen hoorde bellen, zonder dat naar gewoonte de dienstbode de deur opende, ging ze eens boven kijken waar laatstgenoem de verbleef. Op de kamer van den weleerw. heer Kapelaan vond ze toen tot haar groote ontsteltenis de twee en vijftig jarige dienstbode Mej. Lucia Smits tegen den grond liggend. De Ijlings ontboden geneesheer Dr. Eer- kensteijn, kon slechts den dood con- stateeren. De ongelukkige was Maan dag den geheelen dag nog in de kerk werkzaam geweest en had s morgens om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters nog de Godsdienstoefening bijgewoond. Wel voelde zij zich de laatste dagen niet erg wel, doch des morgens had zij haar gewone ontbijt nog gebruikt en ze deed haar dage- lijksche werkzaamheden. Klaarblijke lijk is ze daaronder door een hart verlamming getroffen, die een einde maakte aan haar werkzaam leven. Lucia was om haar aangenaam karak- ter algemeen zeer bemind. Men is in de gemeente dan ook zeer onder den indruk van dit plotselinge sterfgeval. R309-2J

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2