Zomerwarmte gevraagd H.H. Autobezitters. WOENSDAG a.s. SI. AnUniusslraal 16 Waalwijk. Trlamph, 0. D. n F. N. Motoren. Reparatie en Mslaii van isco's. I Pils, Stoul ei Later kier. I Dina Velthoven y I. C. MORTIER ZONEN S Dodge Brothers Automobielen Ford Service Station: Firma L. JANSSEN Co. 33 's-HERTOEENBOSCfl, Tel. 639. Eerste klas Electrische Reparatie- Inrichting van alle soorten Auto's. Uiltjes-sigaren 8 en 10 ct. j E Cadena de nieuwste 8 ct. sigaar, Trio-, Binnenhof- en Johan E v. Oldebarneveldt-sigaren. E Robox hoog fijn sigaartje, in gedecoreerd blik, 10 stuks 50 ct. PRIMA LIMONADE j Eau de cologne, Imperial i E en 4711. VEEKETELS, KEUKENFORNUIZEN, WASCHFORNUISJES. geschablonneerd naar een ontwerp van den heer Th. van Delft. De heer de Geer uit 's Bosch biedt uit naam van enkele afgestudeerden van dit jaar een ets aan van de Sint Jan te 's Bosch. Hij hoopt, dat in een gelukkige omgeving dit blijk van groote dankbaarheid een bescheiden plaatsje zal inogen innemen. Ontroerd door zooveel blijken van sympathie dankt Mej. van Mackelen- bergh het Bestuur voor het vertrouwen in haar gesteld, den Directeur voor zijn gewaardeerde hulp, haar collega's voor de joviale hartelijkheid, waarmede zij haar zooveel jaren steeds tegemoet kwamen en de jongelui, ook de afge studeerden die door hun betrekking af wezig zijn, voor den ijver, waarmee ze haar lessen hebben gevolgd. Uw mooie cadeaux, zoo besluit ze zullen me een aangename herinnering wezen aan het prettige werk, dat il aan de B. K. Hoogere Handelsschool moclit verrichten. Dat zij moge groeien en bloeien, en dal hel U allen welga zal steeds zijn en blijden mijn vurige wensch Na het applaus, waarmede haar woorden waren begroet kon Mej. v Mackelenbergh nog inededeelen, dat ze daartoe gemachtigd door Bestuur en Directeur de jongelui Woensdagmor gen vrij gaf, wat natuurlijk met gejuich werd begroet. Dit treffend afscheid geeft een mooi bewijs, van de buitengewoon goede harmonie, die aan onze R. K. Hoogere Handelsschool tusschen Bestuur, Di recteur, Leeraren en Jongelui heerscht, een verstandhouding, die een goeden invloed op het daargegeven onderwijs moet hebben. Zooals reeds eerder in ons blad werd gepubliceerd is in de vacature voorzien door de benoeming van Mej. Dra. San ders te 's-Bosch en Mej. L. van Iersel, alhier. WAALWIJKSCHE WINKELWEEK. Over Kleinhandel. Het Comité Pers en Reclame van den R. K. Middenstandsbond verzoekt ons opname van het volgende: Aan het slot van ons vorig artikel zijn we tot het besluit gekomen, dat de winkelier, als hij met kennis van za ken werkt, zijn loon waard moet zijn. Dit is evenwel niet het geval, wan neer hij denkt: hoe zal ik de inen- schen dit of dat artikel het best in de maag stoppen. Of zij er goed mee zijn, kan ine niet schelen, als ik hel maar kwijt ben en het noodige er aan ver dien. Immers, hij is zijn loon waard, wan neer hij zijn taak goed verricht heeft, wanneer hij gewerkt heeft voor dege nen, die hem dat loon in den vorm van winst uitkecren, n.l. het publiek. Een arbeider verdient zijn loon toch ook pas, als hij er goed voor gewerkt heeft. Wanneer men nagaat, wat in het vorig artikel is aangegeven als taak van den winkelier, valt hel onmid dellijk op, dat alles gericht is op het belang van het publiek en dat zijn al lereerste doel moet zijn het publiek te dienen. Het publiek is dan op zijn beurt niet ongenegen daarvoor een redelijke ver goeding te geven in den vorm van winst. Deze winst mag beoogd worden hij het werken, maar pas op de tweede plaats en nooit ten koste van hel aller eerste doel. Dit laatste is het geval in het hierboven aangegeven voorbeeld. Voor den winkelier moet het dus een wet zijn: arbeid om in de behoeften van het publiek te voorzien, dan komt de winst van zelf. De bedoeling van den winkelier om zijn klanten hel een of ander minder waardig artikel aan te smeren, zooals men dat noemt, is, derhalve geheel met zijn taak in strijd en dat wreekt zich op den duur, wijl de inenschen zich niet graag hij den neus laten nemen. Ook deze redeneering is verkeerd: hoe hoog kan ik dit of dat artikel prij zen, dat hel nog verkoopbaar is? Zoo toch wordt er te weinig aan het belang van het publiek gedacht en teveel aan eigen belang. Het winkelbedrijf, dat uit haar aard op het belang van de ge meenschap is gericht, moet als zoo danig ook opgevat en uitgeoefend wor den. Zoo bezien is er een ideaal in ge legen en wordt het overdreven-zelf zuchtige, dat in sommige gevallen wel eens sterk naar voren treedt, terugge drongen op haar plaats, dat is twee- dens. Aldus krijgt men een ruimere opvatting van zijn taak, waardoor men het heerlijke in zich gevoelt anderen van dienst te zijn. Ook op dit terrein moet de overdreven zelfzucht beteu geld worden en ingeperkt binnen de redelijke grenzen. Nu zal wellicht deze of gene denken: och kom, dat is maar praat, slechts theorie, de praktijk is heel anders. Best mogelijk, maar als de praktijk anders is, komt dat, wijl men er een andere theorie op nahoudt, een door- en door zelfzuchtige en die ook toe past. Maar is het dan te verwonderen, dat het werk van den winkelier dikwijls zoo weinig waardeering vindt? Is het te verwonderen, dat de menschen in zulk een winkelier geen vertrouwen stellen en dat er op allerlei wijze ge tracht wordt deze tusschenschakel, wat feitelijk de winkelstand toch is tuschen producent en consument, uit te lichten, om de procenten, die anders den win kelier ten goede komen, in eigen zak te houden, wijl zulke winkeliers niet het belang van het publiek zoeken, maar uitsluitend dat van hun eigen. VAKSCHOOL TE PIRMASENS. De verbouwing van de vroegere schoenfabriek der firma Griesser Lang te Pirmasens tot schoenindustrie- school, die 1 September geopend wordt is weldra gereed. De directeur, de heer Stütz, zal medio Juli uit Waalwijk daarheen vertrekken. Leeraren zijn Ingezonden Mededeelingen. reeds opgeroepen. Ook zal de benoe ming van een beheerschcollege („Ver- waltungsrat") uil de betrokken veree- nigingen en lichamen binnenkort plaats hebben door den gemeenteraad. Er hebben zich over de 10U leerlingen aangemeld, waaronder enkele uit het buitenland, meer dan de school er voorloopig plaatsen kan. V.v.d.S. DE WATERSTAATSTOESTANDEN IN NOORD-BRABANT. In cene te 's-Hertogenbosch gehou den vergadering van den Kring ,,'s-Her- togenbosch van den N. C. B.' bracht de voorzitter dank aan het Eerste Kamer lid Mr. W. van Lanschot, die onlangs in de Kamer zoo krachtig gesproken heeft over den treurigen waterstaats- toestand in Noord-Brabant. Mr. van Lanschot antwoordde, als Voorzitter van het waterschap Noord oostelijk Noord-Brabant na zijn rede gehouden te hebben. Dat deze rede scherp was, gaf spre ker toe, doch de waterstaatstoestand in Noord-Brabant is van dien aard, dat deze niet langer zoo kan worden ge duld. Allereerst is noodig verbreeding van het Drongelsche kanaal. De capa citeit hiervan is veel te gering 0111 al het water van Dommel en Aa te ont vangen. De heer van Lanschot besprak de afwatering van Noord-Brabant zoo ver die behoort te worden geregeld door Dommel en Aa op hel Dronge- lensch kanaal. Spr. meent, dat er binnen zeer kor- tentijd met de verbetering van het kanaal zal worden aangevangen en acht daarom thans den tijd gekomen, dat alle belanghebbenden onderling van gedachten wisselen 0111 hun wen- sehen aan de Regeering over te bren gen. Zoolang de plannen nog niet vast staan, kan met die wenschen re kening worden gehouden en het zou te betreuren zijn, indien na voltooiing van het denkbeeld, dat in overweging was, om de afdeeling loodswezen, be tonning, bebakeningen verlichting van het departement van marine onder te brengen bij het departement van water staat. Een onderzoek naar de wenschelijk- heid van die verplaatsing moet hebben uitgewezen, dat de voordeelen, die men er van verwachtte, door de na- deelen zouden worden overtroffen. De commissie van deskundigen, die tot taak had, de bij Indoenesische studenten in beslag genomen papieren en documenten te onderzoeken, heeft haar rapport aan de justitie verzonden. Naar verluidt, zou uit dit rapport dui delijk blijken, dat er een geregelde verbinding bestond tusschen de sowjet- regeering te Moskou en tnkele voor aanstaande figuren uit de nationalis- tisch-Indonesische studentenkringen hier te lande. Ook de financieele relatie zou voldoende bevestigd zijn. Het aantal slachtoffers v. d. vree selijken ramp in 't Ertsgebergte is nog steeds niet bekend, steeds weer worden lijken ontdekt onder het puin van inge storte huizen en uit rivieren en beken opgehaald. Uit de officieele lijst die het gemeentebestuur van het zeer ge teisterde stadje Bergieshübel publiceert blijkt dat 84 inwoners der gemeente, 3 zomergasten en 6 kabelarbeiders, die niet in de stad thuisbehoorden. om het leven zijn gekomen. In het geheel zijn daar dus 93 menschenlevens te betreu ren. Hierbij komen 10 te Lauenstein, 12 te Glashütte, 6 te Wiesensteiu, 12 te Rottwernsdorff, 8 te Gottleuba enz. het getal zal zeker ruim 150 bedragen. In het geheele gebied van de ramp zijn manschappen van de rijksweer en de schupo aan het werk, bijgestaan door vrijwilligers van Roode Kruis- rijksbanier en communistisehen front- strijdersbond. De arbeid is zwaar, daar HEEREN ARCHITECTEN EN AANNEMERS. WÊÊ Vraagt offerte voor HANG- en SLUITWERK en andere BOUWART1KELEN Groote voorraad. Correcte bediening onder technische leiding der uitvoeringswerken blijkt, dat men in de verwachtingen is teleurgesteld. De heer van Lanschot verzocht dat alle afgevaardigden in hun afdeelingen deze zaak rustig zullen bespreken, zoo dat op eene binnen korten tijd te hou den Kringvergadering nader kan wor den bepaald hoe de verbeterings wer ken zouden gewenscht worden. De lieer van Lanschot wil die wenschen gaarne aan den Minister overbrengen. BREDA. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 16886 geldige stemmen. Daarvan verkregen: R.K. Staatspartij 9753, Vrijz.-Dem. 348, R.K. Volkspartij 72, Vrijheidsb. 1288, Anti Rev. 360, acob 76, Haaiman 554, Chr. Protestan ten 432, chauffeurs 122, S.D. A P. 3024, K. Kiesvereeniging dr. Schaapmann lib, kath.) 857. Gekozen vermoedelijk 17 r k., 2 v.-b6 s.-d.. 1 Haaiman, 1 Schaapman. Gekozen zijn de volgende r.k. Spijart van Woerden, Brantjes, Kuy- laars, Kroone, Eiich, Broos, Looncn, Pelster, Schrauwen, van Groer.endael, v. d. Ven, Moll, v. d. Boom, Bogmans, ir. Esbach, van Buitenen, van Mierlo de volgende v.-b.Zijlmans, van Veen, dem. partij Haaiman; de volgende socialisten Gruys, Meyvis, Cohen van Houten, Rippen, van Werkhooven ib.-kath. Cerutti. GEMENGD NIEUWS. Te Manheim heeft een arbeider die werkloos was geworden en de huur niet meer kon betalen, gisteren met vrouw en twee kinderen zelfmoord jepleegd. Toen de buren de woning binnendrongen vonden zij de vier ijken. Een Engelsch legervliegtuig van het Chineesche expeditiecorps is gis teren bij Hongkong verongelukt, waarbij de bestuurder is omgekomen, Men meldt uit Berlijn Te Burghansungen bij Kassei sloeg de bliksem in de woning van een heere- boer. De vrouw des huizes wilde met haar kleinen jongen uit de woning vluchten, kon dit echter niet meer, daar de trap reeds in brand stond. Daarop sprong zij met haar kind van het 9 neter hooge dak van het huis. Zij werd veliswaar door de brandweer opge vangen, maar had reeds zulke zware brandwonden, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis te Kassei overleed. Het kind bleef ongedeerd. Gisterenochtend hebben in 't Westen van Canada heftige onweders gewoed waardoor vier menschen zijn omge- 1 komen en groote schade is aangericht. Dadelijk na de totstandkoming van de transatlantische radiotelefoni- sche verbinding tusschen Engeland en de Vereenigde Staten heeft de Neder- landsche postadministratie pogingen in het werk gesteld om ook Nederland in dit verkeer,te betrekken. De Engel- sche administratie deelde toenmaals evenwel mee, dat zij het tijdstip daartoe nog niet gekomen achtte, omdat het verkeer Engeland-Amerika zelf nog het karakter van een proefdienst droeg. Thans is van de Engelsche admi nistratie bericht ontvangen, dat zij be reid is. mee te werken tot een onder zoek naar de technische mogelijkheid der opening van den bedoelden dienst. Zoodanig onderzoek is thans gaande. Naar wij vernemen is afgezien de meeste wegen en alie electriciteits- installaties vernield zijn en rnen dus niet over licht beschikt. Het station Lauenstein is geheel verdwenen, niets is overgebleven van de gebouwen, de spoorbrug en de rails. Stukken verbogen rails zijn in de omliggende velden terechtgekomen, een goederentrein die op het station siond, is een paar meter verder op straat ge slingerd, een wagon kwam op onge veer 1 K.M afstand in de rivier terecht. Journalisten die zich naar het gebied hebben begeven, meiden dat destreek er uitziet alsof er net een groote veld slag is geleverd, overal vernielde huizen, waaruit de meubelen grootendeels zijn vernield of weggespoeld, tot in de bovenverdiepingen ligt overal een dikke laag modder. Nabij Neuenberg was onlangs een kade van beton gebouwd, een werk dat honderd duizenden heeft gekost. Deze is geheel verwoest in een paar seconden tijds; nabij Gotiieuba sliepen 7 arbei ders. die straten in dit gebied aanlegden, in een hut, zij werden door de golven weggesleurd en zijn allen omgekomen. Een steenzagerij is geheel vernield; alleen de zware blokken bazalt uit de bergen zijn overgebleven. Glashütte heelt eveneens zwaar ge leden; van een der bekendste horloge fabrieken der stad is een groot deel verwoest. Muren van 75 c.M. dik zijn gebarsten en door scheuren in de Ingezonden Mededeelingen. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. muren kan men in de verwoeste fabriek kijken. Een kostbaar instrument, dat juist was vervaardigd en ontworpen voor het Geodetische Instituut te Potsdam, is weggespoeld. In het station Glashütte zijn twee spoortreinen omge worpen; drie wagons van een trein kwamen ir. de Müglitz terecht en het is niet uitgesloten, dat er zich nog dooden in deze wagons bevinden. Een nabij het station gelegen brug is geheel verwoest. Volgens de laatste schattingen beloopt de stoffelijke schade door den ramp aangericht, ongeveer 30 millioen Mark. In overleg met den rijkskanselier heeft minister Kohier onmiddellijk een miljoen Mark ter beschikking gesteld voor eerste hulp aan de zwaarst ge troffen gezinnen. LAATSTE BERICHTEN. „Nou nog mooier «Geest, stof en humor", op dezen trits is Bouwmeester's revue gebouwd en met een rapheid zooals we in nog geen enkele Hollandsche revue zagen. Zeker, we gelooven, dat de meeste revue's op dezen drieklank worden gezet, maar.te dikwijls in ongelijke verhouding b.v.i humor zonder eenig geestelijk element of een stof feering waarbij de technisch-aestheti- sche zijde zeer zwak staat. Bouwmeester heeft in zijn nieuwste schepping echter een harmonische ge bondenheid bereikt tusschen de drie genoemde factoren. Naar men ons zeide heeft Bouw meester voor de vervaardiging van Aan alien die bij gelegenheid van het Gouden Huwelijksfeest van onze oudeis A. LEIJTENS A. LEIJTENS-v d. Mee van hunne belangstelling hebben doen blijken, brengen wii bij deze onzen oprechten dank. Hunne dankbare kinderen 36852 en behuwdkinderen. pHj mijn vertrek uit Waalwijk breng ik hartelijk dank aan allen wier vriendschap mijn ver blijf in Waalwijk zoo aangenaam en gezellig heeft gemaakt. PIERRE DUMITROV. In de toekomst worden steeds meer 38650 en voor Electrisch-, Motor- en Stoombedrijf. Wendt U voor schriftelijke of mondelinge opleiding tot den «Nou nog mooier" zijn licht opgesto ken in Parijs. En nu mag de „Veree- niging tot Bevordering van het Ne- derlandsch Fabrikaat" hierover be denkelijk 't hoofd schudden, wij doen I 't niet omdat Bouwmeester zich daar bij niet schuldig heeft gemaakt aan de „copieerkunst des dagelijkschen levens." Het geheele werk zit vol schitte rende tafereelen van ongekende schoonheid en kleurenweelde die fascineerend werkt op den ontvanke- lijken toeschouwer. Meen echter niet dat 't riekt naar de protserige-pronkzucht van een O W.er, daarvoor is de zoon van wijlen onzen grooten Louis een te fijn artist, 't Is voor alles artisticiteit die tot u spreekt in een atmosfeer als van een Couperus' kunst. Voeg daarbij knappe artisten als Siem Nieuwen- huizen, Mimi Boesnach, Henriëtte Da vids e.a. die door heïl het stuk trek ken een ronden, gezonden Holland- schen lach. Het is onmogelijk om het stuk te beschrijven, en dovenaien achten wij het ongepast om de vele verrassingen in deze revue te verraden, want 't effect zou er onder kunnen lijden. Ge moet deze revue zelf zien, hoe Siem Nieuwenhuijzen, Mimi Boesnach en Henriëtte Davids met een puntkogel, afgeschoten van Mars op Hawaïn landen en de eilandbewoners mee nemenge moet zelf zien de „da mestasch" en zelf Henriëtte Davids' hooren de „Charlestonnitis" en ge moet ook zelf de rijk-gemonteerde shawls- en struisveeren weelde ge nieten. Naast de artistieke verzorging viel ook het muzikale gedeelte zeer te prijzen. De eerste uitvoering, gisterenavond, is een groot succes geworden en de belangstelling was zeer groot ook van buiten. Wij raden dan ook ieder aan in plaats en streek om de a. s. avonden een kijkje te gaan nemen, 't Is werkelijk overweldigend en bij zonder amusant, zooals we tevoren zeiden, een groot evenement op dit gebied voor onze plaats. Denkt aan de Kinder-Revue van hedenmiddag. Danswedstrijd. In de danssalon van Jacobs had gisteravond een danswedstrijd plaats. De jury had een moeilijke taak. Het ging er zeer druk en gezellig naar toe. De prijzen werden behaald als volgt Step: le prijs danspaar Senden 2e idem Pennings. Wals: le pr. v. d. Lee; 2e pr. v. d. Aa. Foxtrot: le pr. Blok; 2e pr. v. Bremen. Getrouwde paren: le pr. J. de Leur2e pr. Trommels. Ongetrouwde: le pr. Jac. Mulders; 2e pr. J Pulles. De jury bestond uit de heeren jos de Folter, E. Verdurmen, M. v. d. Heijden en Jan Princen. Hei wonnen Levenskracht. De speldjes verkoop voor Herwon nen Levenskracht heeft 11. Zondag in onze genuente opgebracht f 131.40 netto. Oproer te Weenen. WEENEN. Er is een straat-oproer uitgebroken, aangestookt door de com munisten. Het paleis van Justitie staat in brand. Er zouden reeds 40 dooden en 100 gewonden zijn. De telefonische gemeenschap is verbroken. ADVERTENTIEN. Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de talrijke blijken van belangstelling ont vangen bij gelegenheid van hun Gouden Huwelijksfeest. A. LEIJTENS. A. LEIJTENS-v. d Mëe. Waalwijk, juli 1927. 38651 Vertegenwoordigers van de beroemde 38655 Beleefd aanbevelend, IBBBBBBBBBBBBBBBBEEB BBBBU Geplaatst Kapitaalf 4.000.000.— Pandbrieven in omloop 17.500.000.— Eigen Hypotheken. „18.000.000.— Gewaarborgde 4,000.000.— De Bank heeft Kapitaal Beschikbaar voor belegging op hypotheek. Zij neemt zoowei stedelUke eigendommen als landerijen en Boerderijen tot onderpand aan« Hare condities zijn tot nadere aankondiging: Voor Stedelijke Jrente 5 pCt. bij verstrekking van hoogstens 60 pCt j harer taxatiewaarde, eigendommen 'rente 5 'U pCt. bij verstrekking van meer dan 60 l pCt. tot 2|3 dier waarde. Yoor landelijke - rente 5 P^. ook bij verstrekking tot 2 3 harer P08ten f taxatiewaarde. Voor inlichtingen betreffende pandbrieven en hypotheken vervoege men zich tot den Vertegenwoordiger te WAALWIJK den heer ARNOLD A. C. VERWIEL, Box 30. Grootestraat 252. Telefoon No. 90. Wandgedierte, Mieren, Motten, Kippenluis, etc. Koopt een pakje „HELIOS", wettig gedeponeerd, zuiveringspoeder, a 45 ct. per pakje. Bij de meeste drogisten verkrijgbaar. Een ware uitkomst. Neemt proef. ZiiiimimiiimmiiBmiemimiiiiimBiiiiii; Bij aankoop van 100 UILTJES een prachtig j UILTJES ASCHB AKI E CADEAU. Sigaren van de voornaamste fabrikanten 0. m. Z van LOKIN en WE1SZ, ANTONIO. van IOSIAH RUSSELL. 38613 Aanbevelend, Markt - WAALWIJK =1 immuun tiiiiimiiiiiiimiiiiiiimiiim. Adm..adres M0LLERUSLAAN 33 d-5 I. E R S 7 2 op dit gebied. 37839 Groote voorraden. Lage Prijzen, Hoogstraat A. 7 8. GORINCHEM KESZZSBEBBHSfflBHSWEEHESHf'f'S Parol bij doorzitten eo stukloopen der Huid. mm de imhke „CENTRAAL" Heeil II last van Vlooien 1 V1

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10