ÜE ECHO DIN HEI ZUIDEN, De W.W.W. Nr 58. Woensdag 27 Juli. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 |uli 1927. Jaarmarkt tc Waalwijk op Donderdag 28 Juli. Examen. Mej Willy Moonen alhier legde 1.1. Vrijdag te Breda met gunstig gevolg het Mulo-examen af Aan de R. H. B. S. te 's Bosch werd o.m. bevorderd van de 3e naar de 4e klasse W. Lackamp alhier. Algemeene Vergadering R.K. Middenstandsvereeniging. Behoeven wij nog wel aan een onzer lezers te verklaren wat W.W.W. beteekent En is het nog wel noodig over het doel en het groote belang dezer a.s. Waalwijksche WinkelWeek hier nog verder uit te weiden, nu in ons blad, evenals zulks in de verschillende in onze streek verschijnende dagb.aden geschiedde, regelmatig reeds artikelen over dit belangrijk gebeuren zijn ge publiceerd en dus reeds algemeen de belangstelling voor de W.W.W. is ^Deze belangstelling veronderstellen wij zeker op de eerste plaats bij de belanghebbenden, dz. de winkeliers, zelf En het verwonderde ons daarom zeer dat op de algemeene vergadering, welke Maandagavond in Hotel Ver- wiel gehouden werd. van de ruim 140 die door de Centrale van Actie waren genoodigd, slechts nauwelijks 20 aan den oproep bleken gehoor te hebben gegeven. En steeds had men op een vergadering van winkeliers aangedrongen! Wij weten maar al te goed dat dit vergadering—bezoek gelukkig geen maatstaf is ter beootdeeling van de belangstelling onder den winkelstand, 't Is niet gemakkelijk deze categorie zoo warm te laten loopen dat men spontaan ter vergadering komt; men laat bestuur en comité het zaakje maar opknappen. Doch dat de deel name en medewerking algemeen zullen zijn, dat staat thans reeds onomstoote- lijk vast. t Als appreciatie van het werk van het comité, dat tevens gaarne zooveel mogelijk met ieders wenschen reke- ning houdt, hadden wij echter gaarne meerderen ter vergadering gezien. De voorzitter, de heer P. Verwiel, opent ten 9 uur de vergadering. Hij zegt dat het bestuur en de Centrale van Actie deze algemeene vergade ring hebben bijeengeroepen om alle belanghebbenden met den stand der voorbereidende werkzaamheden en verdere plannen bekend te maken. Zij kunnen dan eventueel wenschelijk geachte wijzigingen en verbeteringen aan de Centrale van Actie bekend maken, die dan zal overwegen of er rekening mede gehouden kan worden. De voorzitter doet dan voorlezing van het voorloopig plan en van de later definitief ontworpen plannen, waarin uitvoerig het doel eener Win kelweek wordt uiteengezet en de middelen worden aangewezen om dit te bereiken. Waar hierover reeds meermalen in deze kolommen is ge schreven, behoeven wij deze niet nader te omschrijven. Bijzonder vestigt de voorzitter de aandacht op een speciaal Winkelweek nummer dat De Echo van het Zuiden bij die gelegenheid zal uitgeven en dat driemaal zal verschijnen. Het bestuur spoort allen aan om door het plaatsen van advertenties dit nummer een zoo flink mogelijk aanzien te geven, opdat er een inslaande re clame van zal uitgaan. Spr. doet verder mededeelingen omtrent de te houden feestelijkheden, den wedstrijd in étala ges, het tijdstip waarop de winkelweek wordt gehouden, enz. Waar geen aanmerkingen op deze plannen gemaakt worden, gaat de voor zitter over tot mededeeling van den stand der voorbereidende werkzaam heden, door de diverse comité s ver richt. Tot heden is reeds een flink bedrag aan bijdragen ontvangen, terwijl ook voor prijzen reeds een bedrag aan con tanten bijeen is. Met den uitgever van het winkelweek-nummer is een gunstige overeenkomst getroffen, waardoor duze aan het comité een flinke bijdrage per nummer afstaat. Aan eiken deelnemer zullen 50 roos jes voor den étalage-wedstrijd verstrekt worden, waarvan hij er een getal naar verkiezing in zijn étalage kan leggen. Qrootere winkels zullen er natuurlijk meer noodig hebben en kunnen zij deze tegen den billijken prijs van f 8 f 9 per 1000 bekomen. Het publiek moet raden hoeveel roosjes er in alle winkels te samen zijn. De bedoeling is verder om de win kelweek op Zaterdag 27 Aug. officieel ten stadhuize te openen, indien zulks althans wordt toegestaan, waaraan men meent niette behoeven te twijfelen, ter wijl dan dienzelfden avond nog een concert op de Markt zal gegeven worden gegeven en op Woensdag (Ko ninginedag} zal Waalwijks Belang een concert doen geven en vanwege de Winkelweek-organisatie een vuurwerk worden ontstoken. Zaterdags daarop worden er door W. B. kinderspelen georganiseerd, waarvoor de Winkelweek-organisatie de prijzen zal beschikbaar stellen en zullen op de Markt gymnastiek- demonstraties plaats hebben. DeEerw Geestel Adviseur kapelaan Martens wil er nog eens met nadruk opwijzen, dat men door het speciale winkelweek nummer zulk een zeldzaam goede en goedkoope gelegenheid krijgt om reclame voor zijn zaak te maken. Dit blad zal in alle plaatsen tot in verre öihgeving huis aan huis worden rondgébfèfcht en 3 maal verschijnen, waarvan eenmaal (de iaatste maai) in een - bijzonder fraaie uitvoering, leder winkelier moet begrijpen, dat vaneen goede reclame hier zeer veel afhangt. Hier wordt de gelegenheid daartoe geboden op een zeer billijke manier, want de advertentie-tarieven zijn uiterst laag. Bovendien zou een extra-uitgave met weinig advertenties al een zeer slecht effect maken. In het eigen- en algemeen belang-raadt Spr. dus ten sterkste aan om, als de uitgever van „De Echo" om advertenties voor dit speciaal nummer laat vragen, daaraan allenzonder uitzondering mede te doen. Ook de Etalagewedstrijd vindt spr een belangrijke factor, omdat deze het volk vbor de etalages moet trekken. Wenschelijk is het niet zoo'n groot aantal doch wel flinke cadeaux daar voor beschikbaar te stellen. Wat de financien aangaat kan spr. nog niet optimistisch zijn. In Helmond waar men een winkelweek op veel kleinere schaal hield, beliepen de kosten nog circa f 500.— De opzet wordt hier veel grooter en de kosten zullen vanzelf naar evenredigheid stijgen. Ofschoon van vele winkeliers een ruime bijdrage was ontvangen, was bij verschillenden de bijdrage be neden de verwachting geweest. Zij konden alsnog door het beschikbaar stellen van een prijs voor den etalage wedstrijd, hoe gering ook, de zaak goedmaken. In v.m. Baardwijk en Besoijen moe ten de bijdragen nog opgehaald wor den, doch de vooruitzichten dienaan gaande stemden minder optimistisch. Op een desbetreffende vraag deelt spr. nog mede. dat iedereen vrij was hoe en in welk kwantum hij de roosjes in zijn etalage wou leggen. Liefst zoodanig dat men niet gemakkelijk het aantal kan vaststellen. De heer L. van Well was van mee ning dat een concert van,8 tot lO'/a uur, niet in het belang van de winke liers zou zijn. Het publiek gaat dan naar de muziek luisteren en geen 'enkel winkelier zal dan iets te doen hebben. De WelEerw. Heer Martens merkt op dat bij weglaten van die concerten in het geheel geen volk naar Waalwijk getrokken zou worden En dat is toch het doel. Al wordt er dan niet zooveel verkocht, men moet vooral naar de Waalwijksche winkels komen zien. De heer van Adelberg oppert het denkbeeld aan B. en W. voor die dagen een goedkooper tarief voor electrieiteits verbruik te vragen. Alleen door het aanbrengen van veel electrisch licht kan men een bijzonder mooie etalage verkrijgen, maar dat zou bij den ge wonen stroomprijs te duur kunnen zijn. Verschillende leden meen:n dat al eens meer in den St. Nicolaastijd een dergelijke reductie op den stroomprijs is toegestaan. Men acht de technische moeilijkheden voor het G.E B. wel te ondervangen en zal een daartoe strek kend verzóek worden ingediend. De heer Chr. Klerkx zegt nog geen succes te hebben gehad met zijn po gingen om bussen vanuit het Land van Heusden en Altena naar hier te doen rijden. Dat schijnt met die tegen woordig benoodigde concessie een moeilijke kwestie te worden. De heereri Chr. Klerks en W. de Graaff zullen zich alsnog naar Meeuwen begeven om te trachten eene verbin ding tot stand te brengen. De heer Schouten had gaarne gezien dat een gedeelte der feestelijkheden ook in v.m. Baardwijk en Besoijen zou gehouden worden, opdat de zakenmenschen en anderen er daar ook eens iets van zouden kunnen zien en profiteeren, anders zal het alleen goec zijn voor het centrum van Groot Waalwijk. Waar altijd de indruk blijft bestaan dat de beide toegevoegde dorpen stiefmoederlijk behandeld wor den, zou hij van deze organisatie alles in het werk doen stellen dien indruk weg te nemen, waarmede eenige andere leden instemmen en het idee opperen van een muzikale wandeling door Baardwijk en Besoijen. De Voorzitter haalt als bezwaren aan dat Waalwijks Belang de organisatie der kinderspelen en van één concert in handen heeft; dat de harmoniën niet genegen zullen zijn alvorens hier op de kiosk te spelen een heel ver moeiende muzikale wandeling te maken; dat dit of afzonderlijke con certen op meerdere plaatsen tegelijk de organisatie te duur zou maken, enz. De heer W. de Graaff zegt, dat Koninginnedag in Besoijen wel bereid zou gevonden worden samen te werken. Zij zou dan op Woensdagavond in kunnen doen geven, als men zulks dan I in Waalwijk op dien dag niet. deed. De voorzitter acht hiermede het be zwaar voor Besoijen wel ondervangen, doch dan zit men nog met Baardwijk. De Weleerw. Heer Martens zou de beste oplossing vinden dat Woensdags in Besoijen een concert van Koninginne dag en in Baardwijk een van St. Jan gegeven werd en in Waalwijk na afloop vnurwerk. sche Taal en Handelscorrespondentie. H. Martens, leeraar Godsdienstleer. P. J. Menne, leeraar Schoonschrijven. J. Odekerken, leeraar DuitscheTaal en Handelscorrespondentie. L. Schoenmakers, leeraar Handels wetenschappen. De heer W. Verhoeven bleef als concierge aan den cursus verbonden. Gebouwen en Leermiddelen. Deles- i sen werden wederom gegeven in het De vergadering vindt dit de beste 1 gebouw der R.K. H. H. S. 5-j cursus, i goedkoopste oplossing. *Mr. v. Cooihstr. 27, daartoe door het np vnnr7itter zal er met W. B. over hestuur dier school te: De voorzitter zal er met W. B. over spreken. De Weleerw. Heer Martens denkt dat de bijdragen uit Baardwijk en Besoijen die nog opgehaald moeten worden gunstig door deze regeling zullen worden beïnvloed.. Nadat iedereen zijn instemming met deze regeling heeft te kennen gegeven, wordt de opmerking gemaakt dat ais men na afloop der concerten in Baard wijk en Besoijen, in Waalwijk vuurwerk ging afsteken, men dan weer al het volk naar Waalwijk trok en dus de zakenmenschen aldaar, vooral de café s op het beste uur, het publiek hun deur voorbij, inplaats van binnen zal zien gaan. Dit nieuwe gezichtspunt toont de onmogelijkheid van deze regeling aan en weer volgt een lange discussie over een andere manier om aan de verlan gens van Baardwijks en Besoijens colle ga's (die trouwens op een enkele Besoijensche na, niet ter vergadering aanwezig waren om hun belangen te bepleiten) te bevredigen. Ten slotte wordt het beste geacht het eerste voorstel te doen vervallen en door beide plaatsen een muzikale wandeling te doen maken door de harmoniën die hier concert zullen treven. Zulks zal niet zooveel kos en, zij moeten dit maar met hunne condi ties voor het concert overeenkomen. De harmonie St. Jan zou b.v. op Dins dagavond een muzikale wandeling van Baardwijk naar de Markt of omgekeerd kunnen maken, en St. Crispijn op Don derdag van Besoijen naar de kiosk of omgekeerd, terwijl dan het overige programma der feestelijkheden onver anderd blijft. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. R. K. Middelbare Handelsavondcursus te Waalwijk van den Bond voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Verslag over het cursusjaar 1926127. Onderwijs. De cursus ving aan 3 Sept. 1926 en eindigde 10 Juni 1927, zoodat 17 weken les gegeven werd in het najaar 1926 en 22 weken in het voorjaar r927, Onderwijs werd gegeven in 3 klassen en een examen klas op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag van half 7 tot 9 uur. bestuur dier school tegen een kleine vergoeding welwillend ter beschikking gesteld. Wat de leeimiddelen betreft, om fiiiancieele redenen werd van uit breiding afgezien, te meer, .omdat de directeur van de R.K. H H. S. de heer G. J. de Vries, evenals vorige jaren zoo vriendelijk was de verzame ling zijner school disponibel te siellen Met ingang van den cursus 1927/28 wordt de 2e examenklas geopend even als een cursus voor Stenografie en Machineschrijven. Daarmee is dan de organisatie van den cursus compleet. Het bestuur hoopt, dat daardoor deze instelling nog meer dan tot heden een zegen mogen wezen voor de jongelui van Waalwijk en verre om geving. Paardenkeuring. A s. Viijdag des voorm. 9 uur wordt alhier door de Provinciale regelings commissie eene paardenkeuring gehou den van stamvadeis en afstammelingen. Harmonie „St. Jan Door de leden van de onderafdeeling „tooncel" zal in studie worden genomen het groot gecostumeerd drama „Bran- comir". Verschillende leden der harmonie gaven zich op als leerling voor de op te richten Muziekschool. Voortaan zal men niet meer als lid der harmonie kunnen worden toege laten zonder de noodzakelijke muziek- kennis te bezitter., die men zich bij voorkeur op de op te richten muziek school of anderszins kan eigen maken. Ook voor enkele aspirantleden die deze week werden toegelaten werd dezelfde voorwaarde gesteld. Een voorbeeld dat algemeen navol ging verdient en er veel toe zal bij dragen belangstelling voor de nieuwe muziekschool te wekken. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt is door den Minister aan den dienstplichtige J. J. de Goey der lichting 1928 met ingang van 29 juli '27 voor één jaar vrijstelling van dienstplicht wegens kostwinnerschap verleend. Schoolreisje. A s. Dinsdag hopen een 20-tal leer In het programma van den 3-jangen lingen der Christelijke School alhier cursus kwam een kleine verandering: Schrijven werd als leervak in de le klas ingevoerd. Aan dezen curcus werd nu les ge geven in de volgende verplichte vak ken Godsdienstleer (alleen voor R.K Boekhouden, Handelsrekenen, Han delskennis, Nederlandsche taal, Aard rijkskunde, Schrijven en in de facul tatieve Fransch, Duiisch en Engelsch. De examenklas omvatte een cursus voor praktijkexamen Boekhouden, Fransche-, Duitsche- en Engelsche- -landelscorrespondentie. Voor elk dezer cursussen werd per week 3*/2 uur les gegeven. Leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg begin September 76 (56 jon gens en 20 meisjes). In den loop van den cursus kwamen er 11 bij en ver trokken er 21, zoodat het totaal aantal leerlingen bij het einde van den cur sus 66 was. Naar klas II werden bevorderd 20 leerlingen, naar klas III 10 leerlingen. Het einddiploma kon worden uit gereikt aan 12 candidaten afgewezen werden er 4. Tijdens het examen trok 1 zich terug en 3 leerlingen der 3e klas konden voor het diploma niet in aanmerking komen, omdat ze niet alle verplichte vakken hadden gevolgd. IJver en gedrag gaven over het algemeen reden tot groote tevreden heid. Ook dit jaar konden enkele leer lingen, door bemiddeling van den cursus, een betrekking verkrijgen. Personeel. Begin September werd aan den cursus verbonden de heer P. J. Menne, leeraar M. O. Schoon schrijven en onderwijzer te Waalwijk. De heer G. J- de Vries,, zag zich genoodzaakt na zijn benoeming tot Lector aan de R.K Handelshooge- school te Tilburg, wegens drukke werkzaamheden den cursus te verla ten. Gaarne brengen wij hem een woord van dank voor alles wat hij in het belang van den cursus heeft gedaan. Ter vervulling van deze vacature werd met ingang van 1 Januari be noemd de heer C. de Groot, hoofd onderwijzer te Kaatsheuvel. Na deze wijzigingen was het personeel als volgt samengesteld J. Siemer, directeur en leeraar Han delswetenschappen. C. de Groot, leeraar Aardrijkskunde. Mej. L. v. Iersel, leerares Engelsche Taal en Handelscorrespondentie. Drs. C. v. Imbeeck, leeraar Fran sche Taal en Handelscorrespondentie. a n j aarakker leeraar Nederland- f 1990. f 1845. f 1560. f 1235. f1230. f1155. laagsten een reisje te maken naar Apeldoorn, Het Loo en omgeving. Pluimvee-markt. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld dat a s. Zaterdag 5 prijzen op de Pluimvee- markt worden verloot. 20-jarig bestaan van het Kruisboog schuttersgezelschap „De Eendracht". Zatwdag j.l. vergaderde bovenge noemde vereeniging in haar clublocaal bij den heer L. Leijten ter bespreking van haar 20-jarig bestaan, wat zij op 7 Aug. as. hoopt te herdenken. Besloten werd op Zondag 7 Aug. receptie te houden van 12 tot 2 uur in het clublokaal. Verder om in het begin van het volgende seizoen een groot nationaal concours te houden, waarvoor nu reeds prachtige prijzen zijn toegezegd. Aanbesteding Dinsdag had ten overstaan van B. en W. de aanbesteding plaats van het binnen- en buitenverfwerk van het Openbaar Slachthuis. De uitslag was als volgt: J C. van Houten G. Hens P. A Dekkers W. Hens Zonen Th. v. d. Aa W. v. d. Heijden Het werk is aan den inschrijver gegund. Aanstelling. Tot machinist van het Openbaar Slachthuis is voorloopig aangesteld de heer J. Knuist, thans als zoodanig werkzaam san de gem gasfabriek. Verloting Quick. Maandagavond had in de zaal van den heer A. v. Berkel de trekklcg plaats van de zoo schitterend geslaagde verloting der Waalwijksche voetbal vereniging Quick. Reeds vroeg was de zaal tot ia ae uiterste hoeken met belangstellenden gevnld en toen de Quick-Voorzitter, de Heer H. van Engelen het woord Bam alvorens tot de trekking over te gaan waren de zaal en café stampvol. Spreker gaf eeo uiteenzetting van het doel der verloting en de wijze waarop getrokken zou worden. Tevens bracht hij dank aan de verlotingscom missie en verkoopers die alle9 in he werk hebben gesteld om de loten aan den man te brengen. En hier in zijn zij schitterend geslaagd daar reeds vijf dagen voor de trekking al de loten verkocht waren. Spreker verzocht twee dames om de nummers te komen trek ken waarna direct onder groote span ning van het publiek begonnen werd. Telkens werden er 10 nummers getrok ken waarna een oogenbllk gepauseetd werd om eventueele prijswinner9 huntc prijzen te overhandigen. De trekking liep zoodoende vlot van stapel en na afloop hiervan deelde de Voorzitter mee dat de avond verder met zang en voordrachten doorgebracht zou worden. Diverse humoristen traden voor het voetlicht en er heer9chle een aange name stemming In de zaal die tot laat in den avond duurde. Naast den heer v. Engelen die op de hem bekende wijze diverse liederen zong, mogen we/ niet onvermeld laten den heer Jan v. d. Grlendt die zijn naam al9 humorist gestand heeft gedaan. Hij heeft het publiek met zijn kod dige voordrachten laten brullen van het Uchec en een groot deel van het succes van dezen avond is aan hem to danken. Quick kan met groote voldoening terugzien op dezen avond en heeft wederom bewezen, dat als zij Iets organised t, dit steeds prima in orde is. De tien voornaamste prijzen vielen als volgt: 1 pr. 1501 Ktumpe, Buffetkast. 2 pr. 1076 W. Pullens, Koffieservies. 3 pr. 61 A. de Folter. Elect, fietsl. 4 pr. 113 Verwiel-v.Loon.Keukenrek. 5 pr. 1464 D de Graaf, Horloge met ketting. 6 pr. 876 Th. v. d. Wiel. Schoor steengarnituur. 7 pr. 330 v. Ehlert. Coupe op nikkelen voet. 8 pr. 1660 H v. Huiten, Waschstel. 9 pr. 940 B. v. d. Pennen, Wand- Koffiemolen. 10 pr. 182 G. Wingels, 2 Land schappen. Ongeval. De zoon van den landbouwer R. v. d. Br. in de 2e Zeine alhier, had bij het zandrijden het ongeluk zijn arm te breken. Bij het aanzetten der kar schoof hij uit en kwam met z'n arm onder het wiel. Dit lichaamsdeel werd zoodanig gekwetst, dat hij zich voor onderzoek naar 's Bosch moest begeven. Plotselinge dood. Mej. Wed. Fr. Moonen, die reeds langen tijd ziek was en bij wie men Zondagnacht nog tot drie uur had gewaakt, werd Maandagmorgen door haar dochter dood te bed gevonden. Volkszangdag. Zaterdagmiddag werd alhier een Volkszangdag gehouden. Niet zooals 't vorig jaar, toen op vier punten der gemeente (die op grooten afstand van elkaar liggen) de nummers werden gegeven, wat voorde kinderen veel te vermoeiend was, maar thans in het centrum der gemeente op de Markt rondom de kiosk De zangdemonstratie mag alleszins geslaagd heetenen genoot aardige belangstelling. Het geheel stond onder leiding van den heer J. van Kempen en getuigde van aardig wat repetitie met de kin deren, die zoowel als hun onderwij zers hierin ambitie toonen. De jon gens en meisjes mogen zich echter wel wat flinker laten hooren in de buitenlucht en de ouderen in de toe komst nog meer belangstelling be wijzen voor dit mooie werk. Tijdige publiciteit is hiervoor ook zeer ge- wehscht De burgemeester en familie woonden de uitvoering in haar ge heel bij. De harmonie St.Ciispijn begeleidde de zangnummertjes, die zeer goed ge kozen waren en gaf nog enkele extra nummers op de kiosk ten beste, wat natuurlijk zeer in den smaak viel. Concert Kon. Muziekvereeniging „De HarmonieOosterhout. Zondagavond ten 8 uur bood .Waalwijks Belang" op hare kiosk op de Markt het publiek een concert aan van de Kon. Muziekvereeniging „De Harmonie" te Oosterhout, onder leiding van haren straks 80 jarigen doch nog volijverigen leider den heer Kroes uit Breda. Het publiek was als steeds in grooten getale opgekomen en genoot op rustige wijze zeer van de presta ties dezer vereeniging, waarmee het voor het eerst kennis maakte. Deze eerste kennismaking was eene aan gename. de harmonie gaf ons wel verzorgde, beschaafde muziek te hoo- ren, al mochten natuurlijk hier en daar wel eens vlekjes vallen aan te wijzen, en al mocht de instrumentatie voor een concert in open lucht wel wat forscher zijn. Het meest konden ons bekoren de nummers „Grande fantaisie de Popera Tannhauser" en „Mosaique de l'opera Macbeth", die dan ook een dankbaar applaus verwierven. Wij mogen zeggen dat het publiek 'dezen avond weer een mooi concert werd aangeboden, waar voor we gaarne een woord van lof brengen aan het Oosterhoutsche Kon. Muziekcorps. Het correct op tijd be ginnen, zoowel bij den aanvang als na de pauze viel zeer op en is een mooi voorbeeld ter algemeene navol ging. Drinkwatervoorziening in het Land van Heusden en Altena. In Augustus (de dag zal nader be paald worden) zal te Heusden een vergadering worden gehouden ter VA» J Q

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5