Vernieuwing St. Autoniusstraat. Verlaging Electriciteitstariei gedurende de W. W. W. No 59. ZATERDAG 30 JULI 1927 50e Jaargang. VIERDE BLAD. Onder voorzitterschap van den Edel- achtbaren heer Moonen, vergaderde de Raad dezer gemeente* gisteravond ten gemeentehuize. Precies zeven uur opent de Voorzit ter de vergadering. Afwezig met ken nisgeving de heeren Timmermans en Oomens. De notulen der .vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken opgenomen in ons vorig uummer worden allen voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel inzake beschikbaarstel ling van gelden ingevolge de L. O. wet voor de uitbreiding der St. Petrus- scholen; (Prae-advies opgenomen in ons vo rig nummer). Voorzitter. We hebben nog eens overleg gepleegd met het Schoolbe stuur, dat de meening van de Inspec- trice naar voren brengt, n.l. dat 't bou wen van een rijwielbergplaats onder art. 72 der L. O. wet valt, de uitbrei ding eener bestaande inrichting. Maar we hebben ons in een andere richting laten overtuigen. Een Schoolbestuur heeft ergens getracht om 't bouwen van een z.g.n. overblijflokaal op grond van art. 72, door de gemeente te laten be kostigen. Maar bij hoogste instantie werd dit afgewezen. Waar 't bouwen van een fijwielbergplaats toch ze ker niet onder art. 72 valt te brengen, stellen wij voor, 't prae-advies ongewij zigd te handhaven. v. d. Geld. In het verzoek worden toch nog meer zaken genoemd, o.a. de verlichting B. en W. hebben daai nu wel het advies van den Directeur van de Gasfabriek, maar 't wil me toch voorkomen, dat die mededeelingen niet uit de aangewezen bron zijn, waarop we kunnen afgaan, want de Directeur zal zijn eigen zaak toch niet te kort doen. De verlichting kan werkelijk on voldoende zijn. In de stukken heb ik gezien dat er ook van een zolderver- lichting wordt gesproken, maar dat is toch niet noodig. Als men dit nu laat vervallen zal men dadelijk al een andei cijfer krijgen. In elk geval weten we, dat 't gas hier in doorsnee slecht is. Voorzitter. Er zijn ook nog konse- kwenties aan verbonden en die mogen we vooral niet uit bet oog verliezen. Maar er wordt bijna geen kunstleht gebruikt, en dan nog maar hoofdzake lijk bij liet schoonmaken. En voor na- tuurlicht is de school bijzonder gun stig gelegen. Van der Geld. Dan is 'twat anders. Ik dacht dat er ook 's-avonds school was. Voorzitter. Neen. Als we op dit ver zoek ingingen, zouden we een soort gelijke aanvrage van Zusters toch zeer zeker moeten billijken, want de Zusterschool is niet zoo gunstig gele gen; daar wordt het daglicht nog on derschept. We hebben den vorigen keer al groote kosten gemaakt. Eigenlijk treffen we hier een verzuim van den Directeur, die had zulks in de toe komst moeten voorzien. Had hij toen maar dadelijk gezegd dat de toeverpijp onvoldoende was. Ik heb met het schoolbestuur afgesproken om in het donkere jaargetijde eens te komen zien of de verlichting werkelijk onvol doende is. Tot zoover dit punt. Vroeger moest men aan de verzoe ken van schoolbesturen steeds voldoen als er wettelijken grond was, maar nu is er eindelijk een beslissing gevallen, waardoor bij een eventueel meenings- verschil de gemeente niet verplicht is om op een aanvrage in te" g^an. Hartog. Is het nu de bedoeling om wijdere gaspijpen te doen leggen? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hartog. Is er bij het bouwen dan geen rekening mee gehouden? Voorzitter. D'r is later nog weer een uitbreiding gekomen. Van Gent. Tot hoe laat wordt er onderwijs gegeven? Voorzitter. Tot half vier en verder niet meer. Van Gent. Bij de Zusters geloof ik wel. Die geven "s avonds nog nuttige handwerken en Fransche les. We moe ten hier dus meer op de konsekwen- ties letten. Hartog. Zou men in 't donkere ge tijde de schooluren niet met een half uur kunnen vervroegen? Voorzitter. Daar. zit zooveel aan vast. We moeten hier oppassen anders vangt men ons later in onze eigen woorden. M.i. is het 't beste om 't verzoek af te wijzen. Wil 't schoolbestuur in hooger beroep gaan, dan moet 't dit zelf we ten. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt besloten. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de inrichting van 6 koelcellen. (Praeadvies opge nomen in ons vorig nummer). Voorzitter, 't Was eigenlijk niet noodig geweest dit nog in de verga dering te brengen, maar we hebben echter gemeend U nogmaals de heele beslissing voor te leggen. Roxs. Is het de bedoeling om de andere 6 cellen open te stellen als er nog drie aanvragen komen Voorzitter. Er is al een aanvrage, die desnoods alle drie cellen wil betrekken. Dan zijn er nog meer voorloopige toezeggingen. Zoo is er iemand uit Kaatsheuvel van plan om hier een vleeschgrossierderij te vesti gen, Wanneer zoo iemand er bij komt, zullen de inkomsten dadelijk aanmer kelijk worden vergroot. Ruxs. De kwestie is maar zullen de k.e cellen nu dadelijk al worden mgeiicni Voorzitter. Ja, dat is in de vorige vergadering al beslist. Indien zeniet dadelijk in gebruik worden genomen kunnen ze zoolang worden atgesloten. Een meerder gebruik van electriciteii vervalt dan. De heer van der Geld maakt een opmerking naar aanleiding van de offerte van Grasso. Spr. heeft zoo den indruk dat men er eenig profijt van wil trekken, maar is er toch voor, dai overeenkomstig voorstel B. en W. aan een en ander wordt doorgewerkt. Als we de overige zes cellen niet exploi- teeren zegt de heer v. d. Geld, dan sluiten we weer de concurrentie uit. Dit wil spr. liever voorkomen en dit is ook het oogmerk waarom hij des tijds zijn stem gaf voor het slachthuis. De Voorzitter licht toe datdelucht- kanalen van de tweede helft der koelinrichting in prijs gelijk zijn aan de eerste, 't Verschil zit echter in de cehen. De heer Roxs zou er wel iets voor voelen om af te wachten tot er vol doende gegadigden zijn. Nu 't slacht huis er echter eenmaal staat, is spr. met den Raad van oordeel, dat er uitgehaald moet worden wat maar eenigszins mogelijk is. Voorzitter. De huur van de cellen is eigenlijk van ondergeschikt belang. In andere gemeenten moet men som f 100 of f 150 per cel betalen. Besloten wordt het tweede gedeelte der koelruimte in gebruik te nemen als er^drie aanvragen zijn. 4 Voorstel tot aanwijzing der be stemming van het terrein op den hoek van het Kerkpad en de Grootestraat. Prae-advies opgenomen iri 't vorig nummer. Roxs. De woningen die er achter staan, zijn die ook van de gemeente Voorzitter. Neen, van Van Loon. Op het overige gedeelte willen we dan een urinoir plaatsen met wat plantsoen. Roxs. Is het dan nog noodig om de monding van de straat te ver- breeden Voorzitter. Neen, maar wat in de toekomst gebeuren zal weten we nog niet. v. Gent. 't Zou natuurlijk zeer on- practisch zijn om het pand weer te bebouwen. Er wordt niet gesproken over de kosten van een urinoir. Nu klagen de menschen daar in de buurt over de bestaande urinoir. Zou men hier nu niet wat meerdere gelden aan ten koste kunnen leggen, dat er een beetje ooglijke urinoir komt en ook wat gunstiger gelegen, in elk geval niet zoo opvallend op den hoek. De Voorzitter zegt toe aan een en ander de noodige aandacht te zullen schenken. Wordt goedgevonden. ^5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van j de£St. Antoniusstraat en het St. Anto- niusplein. (Prae advies in het vorig nummer opgenomen). De heer van Driel wil gaarne er kennen dat de St. Antoniusstraat niet in' orde is. Maar, vraagt spr., zijn de keien van dien aard, dat ze geheel onbruikbaar zijn Spr. wijst daarom op een -zeker gedeelte van de Groote straat. 't Hoékeinde, waar keien liggen met ronde koppen en ook verbetering gewenscht is. Nu meent spr. dat hei mogelijk is om de oude keien aan te wenden tot verbetering der straat, die men dan b.v. zou kunnen verhoogen en meer rond leggen. Als er dan nog een fietspad wordt aangelegd, heeft men volgens spr. een goede verbeie ring die een besparing geeft van t 9000 Dit zou spr. dan willen zien aangewend voor verbetering van de Grootestraat, te beginnen met 't Hoek einde. Nog merkt de heer van Driel op, dat het gewenscht is een tijdvak te bepalen waarin hel verboden is om straten open te breken. Ook in andere gemeenten heeft men reeds een der gelijke bepaling genomen. De Voorzitter begint met de opmer king dat de heer van Driel een mis rekening heeft gemaakt. Bedoeling is ook inderdaad om de straat met hei nog bruikbare materiaal te verbeteren, maar daarnaast heeft men een hon- derd Meter nog onbestraat liggen. Hier zullen dus nieuwe keien voor noodig zijn Wat de opmerking betreft over de keien met ronde koppen, of te wel „kinderhoofdjes", zegt de Voor zitter dat deze vroeger plat zijn ge weest. v. d. Geld. U hebt daar al zoo juist de verkeerde rekening van den heer v. Driel recht gezet, 't Huidige ver keer in de St. Antoniusstraat weegt m. i. wel op tegen dat in de Groote straat. Als de St. Antoniusstraat nu weer bedeeld moet worden met de „kinderhoofdjes" uit het Hoekeinde, dan schieten we nog niets op. Hierna gaat de Raad met 't voor stel van B. en W. accoord. 6. Aanbieding der gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1926 en be noeming van een commissie van on derzoek. Het batig slot op den gewonen dienst bedraagt f 36000.en het na- deelig slot op den kapitaaldienst f 27000.- Voor de benoeming van een com missie merkt de voorzitter op, dat in verband met de a.s. wisseling van den Raad in Sept. met het onderzoek eenigen spoed moet worden betracht. Spr. verzoekt bij de verkiezing der commissie met de gemaakte opmer king rekening te willén houden. Aftredende leden zijn de heeren Smolders (niet herkiesbaar) Verwiel en Timmermans. De eerste stemming had tot resultaat Verwiel 5. Hartog 2, v. d Geld 1. Timmermans 1, v. Gent 1 endeGraaff 1, zoodat een herstemming volgde tusschen de heeren Verwiel en Hartog, waarbij de heer Veiwiel 8 en de heei Hartog 2 stemmen behaalde Bij de verkiezing van een tweede lid werd de heer Hartog gekozen met 6 stemmen, tegen 3 op van der Geld, 1 de Graaff en van Driel 1. De verkiezing van een derde lid bracht een herstemming tusschen de leden v. d. Geld endeGraaff waarbij de heer van der Geld werd gekozen met 7 stemmen tegen 2 stemmen op den heer de Graaff. 7. Goedkeuring dter .rekening van het R. K. Burgerlijk Gasthuis en liet Burgerl. Armbestuur in voorin. Baard wijk over 1926. Werd goedgekeurd overeenkomstig aanbieding. M cdedeeling. De Voorzitter deelt mede, dat liet aanvankelijk in de bedoeling heeft ge legen om heden aan te bieden 'trap- port, der Bedrijfscommissie nopens de vernieuwing van de gasfabriek. Maar waar nog enkele cijfers moeten wor den rechtgezet, zal dit rapport met dat van den Directeur benevens de exploitatiebegrooting, de volgende week den leden worden aan buis ge zonden. Het ligt dan in de bedoeling hierover op 19 Aug. a.s. in een geheime zitting bijeen te komen. De eerstvolgende vergadering zal dan op 2 Sept. d.a.v. worden gehou den. Nu vraagt spr. om, eventueele vra gen waarin cijfers worden verwerkt schriftelijk te stellen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat op 13 Sept. e.k. de nieuwe raad zal worden geïnstal leerd. Aanvrage Bestwwr W. W. W. om tij dens de a.s. reclame-week verlaging van het electriciteitstaricf te mogen genieten. De Voorzitter zegt dat^ bovenge noemd verzoek eerst lieden is ingeko men. B. en W. zijn van oordeel dat er wel termen zijn om aan het verlangen te voldoen en stellen voor om 't meer dere verbruik toe te staan tegen een prijs van 20 cent per K.W.U. Onmid dellijk vóór en direct nó. de winkel week zullen de meters worden opge nomen. Món ontvangt dus een reduc tie van 15 cent per K.W.U. De heer Roxs vraagt om, gezien liet doel, de aanvragers nog meer ter wille te komen en het gelieele verbruik ge durende de winkelweek op 20 cent per K.W.U. te stellen. Voorzitter. De lieer Roks is nog Roomscher als de Paus, want men vraagt niet meer, dan wij nu voorstel len in te willigen. De lieer Roxs zegt dat hij hiervan onkundig was, anders zou hij een der gelijke vraag niet hebben gesteld. Besloten wordt het verzoek overeen komstig het voorstel in te willigen. Rondvraag. - De heer Loeff merkt op, dat men bij liet begin der vacantie weer kan be speuren dat kinderen door de akkers slenteren en op sommige plaatsen plunderen en vernielen. Nu de boeren een afgevaardigde in den Raad heb ben vraagt spr. om een verbetering in deze. Voorzitter. U meent dus, scherper politie-toezicht? Loeff. Ja. Voorzitter. Nu, dat had U toch niet zoo officieel behoeven te doen. Ik ben 't hoofd van de politie dus u had zich tot mij kunnen wenden. Maar er zal op worden gelet. De heer Hartog vraagt of B. en W. in de toekomst eens in overweging willen wordt, sluiten aan bij het geleerde op de Lagere School en geven juist wat het practische leven vraagt. De Leeraren, aan den cursus verbon den, zijn in het bezit van een akte M. O., een deugdelijk bewijs voor de kwa- liteit van hun onderwijs. Het lesgeld wordt geregeld naar de draagkracht der ouders. De cursus is voor een ieder toegan kelijk en staat onder toezicht van den lieer Inspecteur van het Handelson derwijs, de Commissie van Toezicht van den R.K. Middenstandsbond, het Plaatselijk Bestuur van den R. K. Mid denstandsbond en de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Ouders is het nog noodig, na het bovenstaande, U aan te sporen Uw kind op te geven als leerling van den nieuwen 'cursus, die in September a.s. begint? De data, waarop de aangifte kan ge schieden, zullen worden bekend ge maakt in „De Echo van het Zuiden'' en in „Het Kerkklokje". Diploma. Mej. Ag. Verwiel behaalde dezer dagen het eind-diploma der Huishoud, school te Culemborg. W.E.K. Woensdagavond hield de Korfbal club W.E.K. eene algemeene vergade ring bij den heel A. C. Speekenbrink- Stationssiraat alhier, zooais in onze vorige nummers onder Agenda's stond aangekondigd. De voornaamste besprekingen gol- nemen, om voor de school in de Sta-1 ^en de kwestie »e'£en lerreIn en tionstraat een geluiddempende bestra-1 leider Men hoopt het een ting te maken. Door het rumoerige ver- zoowel als 't andere in t belang der keer ondervindt het onderwijs thans veel hinder. De lieer v. Gent meent dat dit vroe ger al eens Ier sprake is geweest. Met den opzichter is spr. eens naar Amers foort geweest, waar men ook voor een aan een straat liggend schoolgebouw een geluiddempende bestrating had aangelegd, die er zeer goed uitzag. Naar sprekers oordeel zijn de kosten hiervan niet zoo groot circa 4,- per vierkante meter. De Voorzitter zegt toe, de mogelijk heid hiervan te zullen onderzoeken. v. Driel. Wat is men voornemens om met de gemeente klok in Besoijen te doen. In Besoyen zitten ze thans zonder tijd. Voorzitter, 't Plan is om de klok weg te nemen. Ik heb eigenlijk de geheime bedoeling om dé klok op het slachthuis te brengen. van Driel. Is die daar dan wel goed. Voorzitter. Daar zou men de klok op stroom kunnen laten werken, wat nu niet mogelijk is zonder veel kosten. v. Driel. Is er dan niet wat anders voor Besoijen'te krijgen? Voorzitter. We krijgen toch binnen kort de kerkklok. v. Driel. Dan moet men er vlak voor gaan staan. Voorzitter. D'r worden toch drie wij zerplaten aangebracht. Roxs. Zou men de wegklok niet zoo lang in werking kunnen stellen tot dat de kerkklok gereed is? Voorzitter. Dan zouden we alweer kosten moeten maken voor 't vernieu wen van de elementen. Roxs. Verschillende menschen in de Pulstraat zeiden me, dat ze zoo'n las tige stookgelegenheid hadden in de keuken, dat er niet voldoende tocht zit in de schoonsteenen, zou men dal niet kunnen verhelpen? De Graaff. Ik begrijp niet waarom ze daarvoor juist bij den heer Roxs ko men. Waarom niet bij de Bouw-com- missie? Weth. Eibers, 't Is niet zoo erg als de menschen wel zeggen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. (Ongecorngeetd). PKOVINC1AAL NIEUWS. Waalwijk 29 luli 1927 HANDELSAVONDCURSUS. Door de Commissie voor het Han delsonderwijs uit den R. K. Midden standsbond is de volgende circulaire verzonden aan de ouders wier kinderen de Lagere School verlaten. U zoekt voor Uw kinderen een werk kring in ambacht op fabriek, op kan toor of in werkplaats, ofwel: U houdt ze thuis tot steun in het huishouden. Welke bestemming ge ook voor Uw kinderen denkt; steeds zult ge er op uit zijn de op de Lagere School verworven kennis te bevestigen en uit te breiden. Een uitstekende inrichting vindt U daarvoor in den: R.K. Middelbaren Handelsavondcursus. Deze is speciaal opgericht voor Kin deren, die geen voortgezet Dagonder wijs aan Middelbare School of Gym nasium kunnen volgen, om welke rede nen dan ook. De schooltijden zijn zóó geregeld, dat het onderwijs uitsluitend gegeven wordt na kantoor- of werktijd. De vakken, waarin les gegeven vereeniging zoo spoedig mogelijk te kunnen bereiken. Vandaag wordt een vriendschappe lijke match gespeeld tegen N.E.O. uit Sprang op het speelterrein van H.E.C. Duurder schoenen Toenemend tekort aan huiden. Het Vakblad voor de Schoenmakerij voorspelt een verhooging van de leder en dus ook van de schoenenprijzen, aangezien sinds Februari de huiden in Amerika 50 pet. en de kalfsvellen 35-40 pet. gestegen zijn. Ook op de ledermarkt zijn belangrijke prijsver- hoocingen gevolgd. Zonder twijfel vervolgt htt blad. moet deze iijzing van de markt toe geschreven worden aan een toenemend tekort aan huiden op de wereldmarkt. Overal zijn de beschikbare voorraden sterk geslonken en het slachten van vee is in Amerika en elders minder dan normaal. De laatste drie of vier jaar is het verbruik van leder in de wereld grooter geweest dan de aan maak ervan. Nu de ledervoorraden uitgeput raken, dwz. dat van 1927 af de beschikbare voorraden voor slechts een paar maanden toereiken, terwijl zij vóór dien wel voor een half jaar voldoende waren nu grijpt de lederindustrie uit alle landen naar de vaderde huiden en betaalt de hoogere prijzen, die het noodzakelijk gevolg van dien aandrang zijn. Dit is de logische gang van zaken. Men kan zich dit indenken, als men bijv. weet, dat de cijfers van de voor raden „packer"huiden aantoonen, dat de packers nu een maand tevoren uitverkocht zijn, terwijl vroeger door- g ans een voorraad van een halfmillioen opgestapeld lag Uit de Amerikaansche handelsstatistiek die zooveel vlugger en veelomvattender is dan de in het versplinterde Europa uit die statis tiek is aan te toonen, dat de voorraden zooileder bij de lederfabrieken in 1923 circa 11 mlllioen huiden bedroeg en In 1926 waren het er slech's 2 800.000. In boxrunds was in 1923 de voorraad in looiershanden 3 750 000 en nu nog geen 2 000 000. Deze cijfers, aldus het blad, spreken voor zich zelf Op grond van deze feiten kan met zekerheid voorspeld worden dat ook in schoenwerk een prijsverhoogirg voor de deur staat. Wanneer, dat is tnoeielljk te zeggen, maar in elk geval in den allernaasten tijd. De schoen fabrikanten. die een degelijk lederen artikel willen blijven leveren, kunnen dit niet klaarspelen zonder kostprijs- verhooging en. hoe fel de concurrentie ook mag zijn, hier valt niet te kiezen of te deelen, de prijs moet omhoog. Uit h°t Jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Lederhandel. Ondanks de steeds scherper wor dende - concurrentie in den lederhan del, waren de in 1926 behaalde resul taten in liet algemeen toch niet" on gunstig. Wel werd den lederimporteurs een belangrijk- gedeelte van hun afzetter- rein ontnomen door verschillende bui- tenlandsche fabrieken, welke, via aan gestelde vertegenwoordigers, recht streeks met den fabrikant in relatie zijn getreden. Gedurende het gelieele jaar bestond een enorme vraag naar gekleurd fan- De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 11