Dt LGHQ Vin Dtl ZUIUtN. Rollen Pakpapier, Inwikkels e.i, Pluimveeteelt l No. 59. Zaterdag 30 Juli 1927,. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. Kippenhouders, die ons vragen stellen in verband met hun bedriji of liefheb berij, vermelden als regel—zooals wij trouwens reeds meermalen verzochten die bijzonderheden omtrent de dieren en dezer verzorging, welke we noodig hebben om de oorzaak van 't kwaad te onderkennen. Uit die opgaven blijkt ons telkens weer opnieuw, welk 'n ontstellende onkunde in 't algemeen nog heerscht omtrent het voedings- vraagstuk van nutpluimvee. Bijna alle klachten over te geringe eierenproduc tie kunnen we beantwoorden met de mededeeling, dat van de voedermethode niets deugt en daarin de oorzaak der onvoldoende legresultaten gezocht moet worden, Leerden de kippenhouders toch maar eens inzien, dat het volgen van een juiste voedermethode volstrekt niet duurder is dan de door hen gebezigde manier en dat alleen met het volgen van een rationeele voederwijze het be halen van een behoorlijke productie mogelijk is. De ernstigste fout is een kip te goed te doen Gewoonlijk is vetheid de oorzaak dat ze weinig of niet leggen. Men moet dus allereerst een rantsoen mijden, dat tot vetheid lijdt. Door het hardvoer menge men daarom geen mais en evenmin geeft men groote porties brood en ander tafelafval. Een te veel aan voeder zet zich ge woonlijk in vet om en krijgen de dieren te weinig, dan hebben ze het verstrekte voer geheel noodigvoorinstandhouding van het lichaam, zoodat er niets over blijft voor de formatie van eieren. Het geheim eener juiste voedermethode berust dus op de kennis van de juiste hoeveelheid voeder, van een zoodanige samenstelling, dat het dier de noodige grondstoffen voor den opbouw van 't ei product ontvangt. Moeilijk is het om voor elk dier individueel de portie vast te stelllen, omdat de behoeften der onderscheidene rassen en individuen uiteenloopen; in het algemeen kan men zeggen, dat de kippen in 2 3 maaltijden per dag zooveel verstrekt moet worden, als ze met graagte achtereen opeten; als 10 minuten na de voedering nog niet alles verorberd is, kregen ze te veel. Men zal bemerken, dat de hoenders, aldus gevoederd, per stuk en per dag circa 120 130 gram meel-en hardvoer tot zich nemen. Om met die hoeveelheid voer de gunstige uitwerking te verkrijgen, is het noodig, dat ze al zulke stoffen bevat die èn voor het lichaam van het dier èn voor het produceeren van eieren noodig zijn, te weten o. a. vet. eiwit, zetmeel, asch, fosforzuur, kalk enz. De verhouding waarin die stoffen aanwezig zijn, kan natuurlijk maar geen willekeurige wezen en daarom is het niet voldoende te weten, dat de dieren genoeg voer krijgen, maar het dient ook van de juiste samenstelling te wezen. Van groot belang is de hoeveelheid verteerbaar eiwit voor een behoorlijke productie benoodigd. Dat eiwit voeren "we doormiddel van vleesch of visch- meel, vermengd met andere meelsoor ten, fosforzuur, kalk enz* Het vormt te zamen het z.g. ochtend-beter gezegd meelvoer, hetwelk onze kippen voor een behoorlijke productie noodig hebben, Maar, we hebben goed op te letten, dat we het betrekken van een bekende en betrouwbare firma, daar met geen artikel zoo geknoeid wordt als met het meelvoer voor kippen Van dat meelvoer verstrekken we per kip een flinken eetlepel vol per dag, d i. ongev er 50 gram. Daarbij krijgen ze dan nog 70 a 80 gram ruim een hand vol— graanvoer ook wel hardvoer genaamd, samengesteld uit gelijke deelen tarwe, gerst en haver, of wel men verstrekt afwisselend den eenen dag uitsluitend tarwe den twee den dag gerst, den derden dag haver, en zoovervólgens. Aan deze laatste methode geven we de voorkeur, omdat de dieren anders eiken dag uit het gemengde graan één bepaalde soort uitzoeken, omdat die voor haar de smakelijkste is. Ze ontvangen dan een éénzijdige voedering en die is altijd verkeerd en schadelijk. Naast die 50 gram meelvoer en 70 80 gram graan, krijgen ze dan enkel nog zooveel versch groenvoer als ze lusten, doch verder niets, omdat alle bijvoedering de juiste verhouding slechts verstoren, kan. Bijvoedering van brood en ander tafelafval is dus niet goedslechts als men een klein koppeltje hoenders houdt en voor de voedering daarvan genoeg tafelafval zou hebben, zou de verstrekking ervan aan te bevelen zijn, omdat de eieren dan zoo goed als niets kosten. De productie zal echter ver beneden het mogelijke blijven en de dieren dienen na de i eersten leg te worden afgeslacht, omdat haar welgedane lichaamsvormen j een beletsel zijn om in het tweede jaar eenige vulling te geven aan de eierenrekjes. Hoe nu moet het boven-genoemde rantsoen van 50 gram meelvoer en 7C a 80 gram gra^n, plus het groenvoer, worden verstrekt? Een goede methode is de volgende. Het meelvoer geven we des morgens zoo vroeg mogelijk, met water des winters warm water aangemaakt tot een rulle massa, d i. dus kruimelig en niet papperig. In het middaguur geven we ruim groenvoer en'n weinig van de portie hardvoer, bij voorkeur ondergeharkt in een dik krabbed van turfmolm, zand, droge bladeren, kaf of anderszins. Des avonds, even voor de dieren op de stokken gaan, geven we de rest van het hardvoer, zooveel, dat ze den krop behoorlijk kunnen vullen. We moeten echter opmerken, dat die methode van het aangemaakte ochtend voer, hoewel zeer goed, toch al niet modern meer is en op de groote hoen- derbedrijven vervangen is door de droog-voedering, welke een aanzien lijke arbeidsbesparing geeft. Het meelvoer wordt dan voor meer dere dagen tegelijk in 'n automatischen voederbak gedaan en heel den dag is het droge voer ter beschikking van de kippen. Doordat 't droog en uiterst fijn is, kunnen de hoenders er maar heel weinig ineens van tot zich nemen, zoodat men over eenige dagen de balans opmakende tot de conclusie komt, dat per kip en per dag niet meer dan 50 gram is verbruikt. De dieren, die van de voederbak gebruik maken, hebben veel behoefte aan water om 't droge meel naar binnen te spoelen, zoodat zuiver drinkwater steeds in de onmiddellijke nabijheid van den bak moet staan. Behalvé dat deze methode arbeid bespaart, is ze ook goed voor de ontwikkeling der iegcapiciteiten, daar de hoenders een groot deel van den dag van voeder- naar drinkbak moeten loopen om de noodige portie naar binnen te kunnen krijgen. Automatische voederbakken zijn in den handel, maar men kan ze ook zelf maken door vertimmering van een kist, die een behoorlijke hoogte en lengte, maar weinig diepte moet hebben Het voorschot wordt uitgenomen en met de onderzijde naar achteren gebracht, weer vastgespijkerd; heel van onderen wordt een opening tusschen bodem en voorschot gelaten, waardoorheen het voer, door eigen druk. steeds in een ruif je of trogje vloeit. Van de boven zijde maakt men een deksel. Een door snede ziet er aldus uit In het begin wennen de kippen soms nietv gemakkelijk aan het droge voer. Men strooie daarom wat graanvoer tusschen het meel, tot ze den smaak van het droge voer te pakken hebben De graan- en groenvoeding blijft bij deze methode dezelfde, als hiervoren genoemd. Vragenbus. de B. heeft kippen loopen in een land met prachtig lang gras. Een paar dieren zijn echter ziek geworden, hebben zware hangkroppen en uit den bek loopt een kwalijk riekend vocht Antw Die lijden aan kropziekte. ge volg van het eten van „prachtig lang gras." Allerlei groenvoer uit den moes tuin is zeer geschikt voor de hoenders en ook kort, jong en malsch gras. In oud en lang gras zit niet veel en de lange, taaie vezels, die er doorheen loopen, verteeren niet, maar vormen kropverstoppingen, waaraan de dieren dikwijls sterven. In uw geval zouden we een kropoperatie aanraden, die niet gevaarlijk is, maar waarvoor u liever een kippenhouder moet zoeken, die dat werkje meer gedaan heeft U kunt ook probeeren den krop der dieren die afgezonderd moeten worden eenige malen per dag te kneden, strijken en te drukken (masseeren). In het drinkwater geeft men enkele druppels zoutzuur. Het gras op de weide moet kort ge houden worden. Wil men lang gras voeren, dan moet het eerst heel klein worden gesneden. A, G's kippen, losloopende opeen weiland krijgen diarrhee, wanneer hij ze ochtendvoer (meelvoer) geeft. Antw. Geeft u ze er dan minder van en indien ze ook dan nog diarrhee krijgen, voorloopig in den zomer heele- maal niet meer. Onze adviezen gelden als regel vastzittende kippen Sommige weiden, waar de kippen den geheelen dag kunnen scharrelen, bevatten veel dierlijk voedsel, als wormen, emelten en allerlei insecten, soms zooveel, dat de kippen daardoor genoegzaam eiwit stoffen naar binnen krijgen. Geeft men ze dan ook nog een goed meelvoer, dat circa 20% vleeschmeel bevat, dan ontvangen ze van het goede teveel en ontstaat diarrhee. Andere vragen per brief en kaart beantwoord. BINNENLAND. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen het plan opge vat, om tijdens de Olympische Spelen goedkoope week abonnementen uit te geven, die geldig zullen zijn vooralle trajecten. De directie hoopt op deze wijze het verkeer van en naar Amster dam te bevorderen. De prijs dezer abonnementen kon ons nog niet wor den medegedeeld. ALVORENS UW elders te bestellen, gelieve U onze monsters en prijzen te vragen. U zult hiermee groot voordeel behalen. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. (Alle correspondentie te richten aan Oom Wim, „De EchoWaalwijk.) CORRESPONDENTIE. M. v. d. B. Dankbaar heb ik je opstellen ont vangen en zooals je ziet, gaat hier reeds nummer twee. Een enkel penne- vruchtje, met plaatselijke kleur, zal ik maar niet publieeeren. Nut. Wanneer krijg ik van de kleine Nut een mooi verhaaltje? Je zit nu reeds in de vierde klas en dan moet je zooiets toch kunnen. Groet vader en moeder en de hakker. Piet, Rotterdam. Hoe gaat 't met je vriend? Ik heb nog steeds een ver haaltje van je, maar 'tis minder ge schikt voor de jeugd. Wanneer hoor ik weer iets? Hebben Tacitus, Homerus en Erasmus nog geen hoofdacte? Lily. Spoedig krijg je een langen brief van me. Met belangstelling zie ik naar een nieuw spj-ookje uit. Dag. Hartelijke groeten. „GROOTE JUFFROUW". 't Was Onnoozele Kinderen, en Fietje, 't Benjaminnetje van de familie Plevier, was dus dien dag de haas in huis. 't Was 'n vief, klein ding, met 'n lief zwart polkakopje, waarop 'n groote witte strik vlinderde. De levendige bruine kijkertjes, in 't blozende, gui tige gezichtje, keken vroolijk in 't rond. Bewust van haar waardigheid, stap te Fietje met opgeheven hoofdje 't huis door en speelde haar rol voor treffelijk. Ze deelde, waar 't haar goed dunkte, hevelen uit, die lachend door de huisgenooten werden volbracht, als 't tenminste mogelijk was. Juffrouw Fietje, wat zullen we vandaag eten, kwam moeder heel on derdanig vragen. 's Kijken, zei Fietje, terwijl ze het vingertje op haar gefronst voorhoofdje hield en heel ernstig keek. 't Was moeilijk te vinden! Er was zooveel, dat 't hummeltje overheerlijk vond. Jaappeltjes en peultjes en puddingenneo ja! ook nog piefstuk, ennenog 'n heele- boel meer, zei Fietje, terwijl ze de armpjes uitstrekte om te laten zien, hoe groot die „heele boel" wel was. 't Was zoo moeilijk al die heerlijk heden op 'n rijtje op te sommen! 't Zal gebeuren juffrouw, lachte moeder, en ging weer naar de keuken. Kom Puk, zei groote zus, terwijl ze Fietje bij de hand nam, als jij de ^aas bent in huis, moet je toch ook zoo gekleed zijn, hè. Zal ik je eens mooi maken, net als 'n groote juffrouw? Fietje glunderde! Dat was iets! Blij huppelde ze met zus naar boven, naar de kleerkast, waar moeders afge dragen spullen bewaard werden. Met schitterende oogjes bekeek 't kleintje de „schatten", die zus daar netjes voor haar uitspreidde, 'n Bonte mengeling van kleuren, alle door Fietje om 't hardst bewonderd. En als zus haar alle kleeren aangegeven had, die Pukkie uitzocht, zou ze, was 't dan niet zoo groot, toch minstens zoo dik zijn ge weest als 'n „groote juffrouw". Zus had zelf ook schik in 't geval. Lachend takelde ze Fietje op 'n aller- potsierlijkste manier toe, en stond haar schaterend van 't lachen te bewonde ren, toen juist broer Frans, de student, heel brutaal weg, z'n hoofd om de deur stak. Bij 't zien van 't eigenaardig tooneel- tje smeet hij de deur wijd open en bleef met 'n verbaasd gezicht staan. Goeie genade! Menschen, wat voeren jullie hier uit?! Ikke groote juffrouw, ikke groote juffrouw!, schetterde Fietjes hoog stemmetje, terwijl ze trots op Broer toestapte. Lang leve de groote juffrouw!, galmde Frans, en tilde Fietje hoog op. Haar bolle wangetjes werden nog bol ler onder 't schatterend gelach, en hee- lemaal niet „groote juffrouwachtig" spartelde en zwaaide ze met armen en beentjes, lot groote schrik van broer, die haar gauw neerzette. Nou naar beneden, commandeerde Frans, terwijl hij heel galant Fietje z'n arm aanbood. Beneden defileerde zusje heel statig met 'n gewichtig gezichtje voor Moe en de overige huisgenooten, die bij 't hooren van 't lawaai boven in de gang hadden post gevat. Naar papa, naar papa, kraaide Fietje. Alleen zette ze haar tocht naar vaders werkkamer voort. Mijnheer Plevier; die mei 'n gefronst voorhoofd achter z'n paperassen ver scholen zat, keek vreemd op, toen hij z'n guitig lachend Fietje vóór zich zag staan. En terwijl z'n oogen ondeugend tintelden vroeg hij heel onnoozel: Wel, wie hebben we daar? Ikke, de groote juffrouw, papa. lachte de kleine. 'k Ken geen groote juffrouw, zei vader ondeugend. Fietje keek even beteuterd en zei toen: Jawel, Fietje, groote juffrouw, ikke, papa's Fietje. Verlegen vluchtte 't hummeltje op vaders knie, terwijl ze 't hoogrood ge zichtje aan zijn schouders verborg. - Haha!, ben jij mijn Fietje, 'k kende je niet meer, lachte vader. Met „de groote juffrouw" op z'n arm stapte mijnheer Plevier naar de keu ken, waar moeder Fietjes „diner" aan 't klaar maken was. M. v. d. B. GEMENGD NIEUWS. Gistermiddag is op den Amers foorischen straatweg bij de buiten plaats Kampoord op de grens van Amersfoort en Soesterberg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Dr. W. H. Melchlor uit Bilthoven was om halt zes uit Amersfoort, waar hij dien mid dag bij den Raad van Arbeid wasge- weesl, naar zijn woonplaats Bilthoven teruggekeerd. Daar zijn eigen auto een herstelling onderging gebruikte hij een vreemde open wagen. Door een nog niet opgehelderde oorzaak vastge steld is wel dat er een band van den auto is gesprongen, doch niet uitge maakt is, of dit voor of tijdens het ongeval is geschied heeft de auto ter hoogte van Kampoord eerst een wielrijder aangereden, die vrij ernstig weid verwond, en is toen naar de rechterzijde van den weg geslingerd en tegen een boom aangereden, waar door de auto geheel werd vernield Dr. Melchior werd uit den auto geslin gerd, kreeg een oogenschljnlijk onbe duidende schaafwond aan het hoofd, bleef echter liggen en is na eenige oogenblikken overleden, na slechts enkele woorden te hebben geuit. Ge- neesheeren en verschillende autoriteiten waren spoedig ter plaatse. De politie auto uit Zeist heeft het lijk naar Bift hoven gebracht. Gistermiddag is te Vlaardingen binnengeloopen het Noordzee visschers vaartuig Katwijk 149, genaamd Aria. schipper A. Vooys en toebehoorende aan de N.V. Katwijksche reederij en harlnghandel, voorheen A. v. d. Duik met aan boord hetlijk van den 25 jarigen C. v. d. Gever utt Katwijk aan Zee, die door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. Zondag j.l. terwijl hij zich tusschen de voor- en mtdden- mast bevond, kwam plotseling een hijschblok, dat niet gebruikt werd, naar beneden, waardoor hij geraakt werd. Zwaar gewond werd hij opgenomen en enkele uren later overleed hij. Het schip was op weg naar Vlaardingen, daar het een zieken matroos aan boord had. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk het losraken van een moer, waarmee het blok was vastgezet. Bij een beklimming van den Pierre Caboz, een berg van ruim 2700 meter, in de buurt van Aigles, kanton Waadtland, door den Nederlandschen toerist mr. J. van Walré de Bordes, lid van het Volkenbondssecretariaat, bege leid door een gids, is aan den laatste een ongeluk overkomen. Terwijl de twee bergbeklimmers, door een touw verbonden, 'n steilen rotswand beklom men, waarbij de gids voorging, brak een steen, waaraan de gid£ zich optrok, af, waardoor deze naar beneden stortte. Mr. de Bordes slaagde erin. zijn val te breken door middel van het touw, waardoor de gids na een val van 30 meter bleef hangen.Mr.de Bordes kon hem daarna neerlaten op een even lager gelegen platte rots, waar hij zich ook zelf in veiligheid kon brengen. De gids heeft vermoedelijk een dij- been gebroken, waardoor de twee toeristen genoodzaakt waren, boven te blijven en hulp af te wachten. Het ongeluk gebeurde Donderdagmiddag om half twee en den volgenden mor gen om acht uur werden beide berg beklimmers opgemerkt door passee- rende toeristen. Daarna kwam een hulp colonne uit de vallei, welke den gids naar beneden bracht. Mr. de Bordes is zelf niet gewond, hij heeft slechts zijn hand licht bezeerd door het schuren van het touw op het oogenblik van den val. De Zwitsersche pers is vol lof over het optreden van mr. de Bordes, die door zijn moed en volharding den gids het leven heeft gered. Gisterochtend heeft zich aan het politiebureau te Nieuwer-Amstel aan gemeld de 23-jarige boerenarbeider B. H. die kwam mededeelen dat hij In den afg loopen nacht een 36 jarigen slager uit Amstelveen in het hoofd had geschoten. Uit een ter plaatse ingesteld onderzoek bleek, dat de getroffene zich in een schuur van H's patroon had bevonden, waar hij wel vaker kwam. H was door zijn komst in zijn nacht rust gestoord en als gevolg daarvan was een woordenwisseling ontstaan, welke daarmee eindigde dat hij een dubbelloops jachtgeweer nam en op den slager richtte. Het eerste schot miste, doch het tweede schot hagel trof het slachtoffer in de keel. De toestand van den getroffene Is ernstig, hij moest onmiddellijk naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam worden vervoerd De dader, die gunstig bekendstaat, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een echtpaar uit de Westerstraat te Amsterdam, waarvan devrouw 63 yvas en de man 48 jaar. hid voortdu rend oneenigheid. Gistermiddag be vonden beiden zich in e n café in ge noemde straat, waar ze weerwoorden kregen. Plotseling trok de man een mes en stak er zijn vrouw mee. Hij trof haar recht in het hart, met het gevolg dat de vrouw dood neerviel. Het lijk is naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. De man is gearresteerd. Gistermiddag omstreeks halfzes fietste de 38 jarige ech'tgenoote van den aannemer van Aken uit de Kerk straat In Wassenaar, na een bezoek aan haar zoon in het ziekenhuis te Leiden, nabij Zuidwijck in de richting Wassenaar. Zij wilde zich van den rijweg op het fietspad begeven, toen zij door een haar achterop komenden auto werd gegrepen en op slag ge dood. Nader meldt men ons, dat de auto met zeer groote snelheid in de rich ting Wassenaar reed. Hoewel de chauf feur krachtig remde toen hij bemerkte dat mevrouw van A links uitweek naar het rijwielpad, kon hij de aan rijding niet voorkomen. Mevrouw van A werd over den berm. die rijweg en rijwielpad scheidt op dit pad geworpen. De chauffeur was zeer onder den indruk en niet in staat, den auto ver der te besturen, zoodat de inzittende mej. R. den wagen naar de garage den Deys reed, waar hij door de Was- senaarsche politie in beslag werd ge nomen. De chauffeur werd aangehou den, maar na verhoor heengezonden. Tegen hem is proces-verbaal opge- maakt. Het lijk van mevrouw van A. is naar haar woning vervoerd. Terwijl het bedrijf van de N.V. Reuvers houtzagerij, kuiperij en kisten-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5