CIGARETTES 21 ct. VERT 31 ct. ORANGE 2 ct. ROUGE 3 ct. BLEU fabriek te Oss in vollen gang was, sloeg gisterenmiddag plotseling met donderend geraas het pl.m. 3000 K.G. zware vliegwiel in ettelijke stukken door het dak der machinekamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur gerukt en verbogen. Zware stukken vlogen links en rechts. Een der stuk ken trof de woning van A. Bijkersma Jiet sloeg door het dak en den zolder en kwam terecht in de kamer, vlak bij een wieg, waarin een kind lag te slapen. Wonder boven wonder bleef het kind ongedeerd. Een ander stuk van het vliegwiel trof de op ongeveer 300 M. afstand gelegen tramrail zoo danig. dat deze afbrak en totaal ver bogen werd. Dakpannen en stukken hout liggen over honderden meters verspreid. De machinist keerde van het stook huis terug en had den toegang tot de machinekamer gesloten, toen het on geluk gebeurde. Van de overige in de machinekamer aanwezige machines is niets be schadigd. Omtrent de oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeggen. De kosten van de oorlogspen- sioenen en de administratie daarvan in het loopende jaar hebben in Enge land 61.442 000 pond bedragen, het geen de grootste post van eer.ig de partement van algemeen bestuur is, die bij haar parlement wordt ingediend. Dit brengt de geheele uitgave van de natie voor oorlogspensioenen sinds - 1914 op 786 millioen pond, hetgeen bijna 20 pet. meer is dan de geheele openbare schuld bij het uitbreken van den oorlog, bedroeg. De politie heeft gisteravond in de Anna Paulownastraat te Delft aan gehouden den 23 jarige fabrieks arbei der I. R. wonende in Delft. Deze heeft verkeering met de 23-jarige J. C. T., een Oostenrijksch meisje, dat in dienst is bij een familie in de Anna Paulowna straat. De twee geliefden hadden nog al eens ruzie en toen Zondagavond R. bij haar op bezoek was, ontstond op nieuw ongenoegen, dat in een vecht partij eindigde. R heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hij een scheer mes trok en zijn meisje een tamelijk ernstige wond in den hals toebracht. De jongeling is hierop naar Delft ver trokken en vertoonde zich gisteravond weer in de Anna Paulownastraat. waar hij aangehouden werd. Hij zeide daar te komen om te weten hoe zijn slacht offer het maakte. Hij had in drift ge handeld, naar hij zeide en had het mes in den vijver van het Haagsche Bosch geworpen. Het mes is nog niet teruggevonden. Mej. M. was, hoewel zij veel bloed verlies had, gewoon naar bed gegaan. Den volgenden ochtend kwam de daad echter aan het licht en werd genees kundige hulp verleend. De jongeman zal aa i de justitie worden overgeleverd. Gistermiddag is de vervoerbaas H. Martens te Mill (NB) door het in aanraking komen met een electrische geleiding om het leven gekomen. Gistermiddag is te Twelloo tijdens een hevig onweer de 17 jarige zoon van den heer Hollink uit Gorsel ge troffen en gedood. De jongen was in de nabijheid van een boerderij aan 't hooien. Tijdens het hevige onweder van gistermiddag werd de 60 jarige onge huwde H de Graaf uit Voorst te Empe door den bliksem getroffen en gedood. Twee kinderen, die bij hem waren, sloegen tegen den grond, doch bleven ongedeerd. Op 't vliegterrein Molenheide" is Donderdagmiddag het instructie vliegtuig S. 4, uit Soesterberg afkom stig, naar omlaag gestort. Kort na het starten, toen het vlieg tuig c.a. 35 M boven den grond zweefde is het ongeval gebeurd. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd De twee inzittenden werden gewond; de aviateur sergeant Radstaen kreeg en de leerling vlieger korporaal Pos- humus bekwam vrij ernstige kneuzin gen en een hoofdwonde. Nadat dr. Hoeks aldaar de eerste hulp had verleend, werden de beide gewonden naar het hospitaal in Breda vervoerd, waar zij ter verpleging wer den opgenomen. (V. D.) Op den Haagweg bij de meel fabriek van de firma Verhoef te Delft is gisteravond omstreeks 7 uur een ernstig auto-ongeval gebeurd Een per sonenauto wilde op genoemd punt van den weg een anderen personen auto passeeren, doch de ruimte daartoe bleek veel te beperkt. In volle vaart vloog de auto tegen een ijzeren paaltje, dat daar langs den weg staat. De inzittenden, twee dames, twee heeren en een jongetje, werden er uit geslingerd Twee van hen, een dame en een heer uit Rotterdam, de heer en mevrouw Van V., werden zeer ernstig gewond en zijn in het zieken, huis alhier opgenomen. De chauffeur en de jongen kregen lichte verwon dingen, terwijl de andere inzittenden ongedeerd bleven. De auto was nage noeg geheel versplinterd Door de botsing knapte een der bevestigings draden van den paal af, welke in aan raking kwam met een der draden van de H.T. M. Hierdoor ontstond kort sluiting ten gevolge waarvan de ge heele electrische installatie van de fa briek van de firma Verhoef stukgeslagen werd enop een drietal plaatsen een be gin van brand ontstond. De vlammen kon den echter spoedig worden gebluscht Door het ongeval moest alle verkeer langs den drukken Haagweg worden stopgezet, terwijl ook het tramverkeer van 7 tot 9 uur moest worden stilge legd. 1)E MOORD IN DE DE RIEMER- STRAAT TE 's-GRAVENHAGE. Woensdagmiddag is door een inspec teur van politie van de afd. E. te Den Haag aldaar aan boord van het s.s. „Volendam" te Rotterdam aangehou- den de 40-jarige varensgezel L. H. S., verdacht van den moord op 25 Juli 1924 op den lieer van der Stijl in de De Riemerstraat te 's Gravenhage. S. was aan boord als „opstapper" hiermede wordt bedoeld iemand, die zijn overtocht verdient met het ver- j l ichten van werkzaamheden aan boord Hij werd destijds reeds door de po- gen. De verslagene was gevonden met een koord om den hals. Vischkoord, werd aanvankelijk gezegd. Deskundigen hadden evenwel vastgesteld dat het be- hangerskoord was van een soort, die zeer zeldzaam geworden was. Het bleek dat S., nadat hij, afgekeurd, uit Indië terug kwam, een beetje behanger ge speeld heeft. In hel louw lag een zeemansknoop. S. bad gevaren! Men vond in Februari twee koffers, die S. achtergelaten had, toen hij naar Amerika ging. En in die koffers vond uieneen kluwen touw van precies de zelfde soort als aan liet lijk gevonden was. Verder den sleutelring van v. d. Stijl en ecnige sleutels. Toen in 1924 kwam vast te staan dat de sleutelbos van v. d. Stijl verdwenen was, heeft commissaris Kramer rustig weg, liet eene slot na het andere uit v. d. Stijl's huis op verscheiden manieren mee naar het politiebureau genomen. In de koffers vond men sleutels, welke op deze sloten passen. Al informeerend vernam men ver der dat S. voor zijn vertrek naar Ame rika een gouden horloge te koop had aangeboden, dal volgens de beschrij ving het horloge van v. d. Stijl moet zijn geweest. S. was na zijn eerste reis al in Ame- litië verhoord. In den loop der jaren j r'ka gedeserteerd. Hoe .noest men in ™n«. vpr^hiitend» „„„wit-Ainenka S. vinden? Het geluk diende. Hij werd ontdekt als hotelportier in New-York. De eerste gedachte was: nit- lieeft de politie verschillende aanwij zingen legen hem gekregen, welke haar voldoende toeschenen om tot zijn in arrest-stelling over te gaan. Kort na den moord was S. naar Ame rika vertrokken. Hij bevindt zich thans in bet arrestanten-lokaal aan liet Alexanderveld en zal dezer dagen aan de justitie worden overgeleverd. De aanhouding van S. In aansluiting op ons bovenstaand bericht, laten wij hier hel volgende relaas uit het Vad. volgen: Toen Dinsdagmiddag het stoomschip Volendam uil Amerika aan de Wilhel- minakade te Rotterdam meerde, stond onder de menigte mensclien, die vrien den en kennissen opwachtten, ook de inspecteur der Haagsche politie M. J. v.d. Heuvel, met eenige rechercheurs. Nauwelijks lag de loopplank vast. of zij begaven zich aan boord en arres teerden daar L, H. S., die verdacht wordt de dader te zijn van den moord op den ouden heer v. d. Stijl, op 24 Juli 1924 in diens woning aan de De Riemerstraat gepleegd. S. was eenige dagen na den moord reeds door de recherche aangehouden. Door een geval van overlijden was de familie S. een erfenis ten deel gevallen, waarin stak een post van een hypo theek, welke de overledene op het huis van den heer v. d. Stijl gegeven had. Toen de erfeniszaak uitgezocht werd, bleek evenwel dat de beer v. d. Stijl de hypotheek reeds geheel afgelost had. De post was door een verzuim ^jpen blijven staan. De notaris bevestigde deze verklaring. Het thans gearresteerde lid der fa milie S. bleef echter aan de juistheid van deze opgave twijfelen. Hij had daar geen enkele reden voor, maar het feit dat hij bij de Marine in Indië afge keurd was wegens geestelijke afwij kingen, verklaart niet alleen dit onbe grijpelijke feit. Bij het onderzoek in 1924 werd be kend dal S. den heer v. d. Stijl over deze kwestie nogal eens lastig viel. Er was toen dus voldoende aanleiding om hem te verhooren. Temeer daar een in de kamer van den verslagene gevon den tramkaartje een kleine aanwijzing tegen hem was. Het kaartje was n.l. den avond van den vorigen dag afge geven op eeh wagen van lijn 8 naar Scheveningen. S. werkte destijds als bordepwasscher in een groot hotel op Scheveningen. Het lag voor de hand dat men den chef van S. ging vragen of de verdach te den dag van den moord op zijn werk geweest was. De chef verklaarde perti nent dat S. op tijd te werk gekomen was en den geheelen morgen het hotel niet verlaten had. Hij had hem meer malen aan het werk gezien. Op deze verklaring liep het spoor dood. Maand na maand is voorbijgegaan zonder dat men eenig houvast aan dp zaak vond. Daar kwam in Januari van dit jaar een rechercheur uit Schevenin gen terug met de boodschap, dat de chef, die destijds verhoord was, ont slagen werd, omdathij zijn perso neel nooit controleerde. Onmiddellijk werd de man aangehouden. En nu hij toch ontslagen was, bekende hij maar, dat hij destijds gelogen had. Hij had geen idee of S. op zijn werk geweest was. Hij had hem dien morgen niet gezien. De argwaan steeg. Waar zit S. nu?, was de volgende vraag. In Amerika, rapporteerde al spoe dig een rechercheur. De argwaan steeg nog meer. Men zocht en zochten vond hoe langer hoe meer aanwijzin- werd doodgeslagen. Een windhoos te Weesperkarspel. Uit Weesp: Om vijf uur Woensdagmiddag is een windhoos over Weesperkarspel gesto ken, die zeer veel materieele schade heeft veroorzaakt. I)e hoos streek eerst over het Gein en nam het dak van een melkhuis van een boerderij mee. Bij een bootenhuis werden de booten op den wal gesme ten. Ook ging de hoos over hel Mer- wedekanaal. Bij een huis van den rijks waterstaat werden de pannen van het dak gezogen. Daarna kwam de ammo- niakfabriek van de firma van der Eist en Matthes aan de beurt. Van de oude fabriek werd het dak afgerukt; de stukken liggen over het fabrieksterrein verspreid. Het dak van het in aanbouw zijnde magazijn werd ingedrukt en stortte in. Eenige personen, die daar werkten, hadden juist die afdeeling verlaten. De directie heeft maatregelen getroffen om de verwoestingen zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De schade wordt geschat op 25.000. Men hoopt a.s. Maandag het werk te kunnen hervatten. De hoos, die slechts enkele minuten duurde, greep ook nog een boerderij aan van T. H. Roozenboom, waarvan het dak op vele plaatsen beschadigd werd. De hooiberg werd uit elkaar ge slagen en een hooiwagen een eind weg gereden. De windhoos loste zich tenslotte in de richting Muiden. op DE KWALITEITS SIGARET TEGEN POPULAIRE PRIJZEN leveren. Maar deze omslachtige manier bleek gelukkig niet noodig, want S. monsterde al spoedig op de Volendam. Hij zal niet weinig verrast zijn ge weest toen hem in Rotterdam de boeien werden aangelegd. Hij is van daag nog in politiehanden, maar zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de justitie worden gesteld. Om trent zijn houding hebben wij niets kunnen vernemen. De politie verstrek te op verzoek der justitie alleen een sobere vermelding dat S. gearresteerd was. Naar wij vernemen, moet de 40-ja- rige varensgezel S., die, zooals gemeld, te Rotterdam is aangehouden, verdacht van den moord op den heer v. d. Stijl, in Juli 1924 te 's Gravenhage gepleegd, ook thans, evenals vroeger, toen hij ook reeds door de politie werd ver hoord, ontkennen, iets met den moord te maken to hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn ech ter de aanwijzingen, waarover de po litie tegenover den verdachte beschikt, van dien aard, dat het te verwachten is, dat S. nog deze week in het huis van bewaring zal worden ingesloten. CONFLICT MET SMOKKELAARS. Een smokkelaar doodgeschoten. Uit Gennep wordt gemeld: In den afgeloopen nacht is er op de Duitsch-Limburgsche grens een con flict geweest tusschen Duitsche com miezen en smokkelaars. Er is door de commiezen op de smokkelaars gescho ten, waardoor zekere H. in het hoofd is getroffen. In het hospitaal te Weeze is de man overleden. ONWEER. Een windhoos over Westerbroek. Men meldt uit Hoogezand: Tijdens een hevig onweer trok Woensdagmiddag een windhoos over het naburige Westerbroek. Verscheide ne hoornen werden ontworteld. Een geweldige hagelbui vernielde land- en tuinbouwgewassen. Vee in de weide Te Born bij Sittard is gistermid dag omstreeks 1 uur hij een hevig on weer de 14-jarige A. Mekels, die op het land werkte met een paard dooi den bliksem gedood. Ook het paard is gedood. Een oom van den jongen, die in de nabijheid werkte, werd bewuste loos geslagen. Uit Oldeboorn wordt gemeld Heden is tijdens een hevig onweer, dat boven deze streek woedde, de blik sem ingeslagen in de boerderij van Sikkema onder Oude Schouw. De be woners konden zich redden, doch de inboedel g'ing totaal verloren en de boerderij brandde tot den grond toe af. Alles was verzekerd. Ook in de buurt van Oldeboorn, bij Wartena, Boornbergum, De Dillen on der Deersum staan verschillende boer derijen in brand. Een groote roggemo- len in St. Jacobi Parochie is totaal afgebrand. Dinsdagmiddag is te Simpelvekl hij den overweg der spoorlijn Simpel veklKerkrade de 60-jarige gehuwde J. Meyer hij het rangeeren van een ko- lentrein tusschen de buffers geraakt. De borstkas werd ingedrukt en de man overleed spoedig. De afsluitboomen waren neergelaten, maar M. meende op eenvoogenblik toch nog te kunnen passeeren. Dinsdagavond ging de 20-jarige metselaar J. S. zwemmen in de Geul achter kasteel Oost te Valkenburg. Net te water, zonk hij. Op zijn geschreeuw kwamen personen toeloopen en J. I). wist den drenkeling vrij spoedig op het drooge te brengen. Ofschoon alle pogingen in het werk werden gesteld, gelukte het nochtans niet de levens geesten op te wekken. Donderdagmorgen isi uit de rivier de Nieuwe Maas te Bolnes een kinder lijkje opgevisclit. Het bleek te zijn een vierjarig jongetje, genaamd A. Riet veld uit Sliedreeht, welk kind sedert eenige dagen werd vermist. Op den Teerdijk, den weg van Grave naar Nijmegen, is vanochtend omstreeks 11 uur de auto van den burgemeester van Wychen, jhr. van Rvckevorsel, bij het inhalen van een anderen auto met dezen in aanraking gekomen, met het gevolg, dat de wa gen, welke bestuurd werd door me vrouw van Ryckevorsel, van den Teer dijk sloeg en onderste boven in een drooge sloot kwam. Behalve mevrouw van Ryckevorsel bevond zich de chauf feur in den auto. Beiden werden door glasscherven licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Woensdag had het vier-jarig kind van den heer B. Louwers te Eindhoven het ongeluk spelenderwijs te vallen in een waschkuip met heet water. De kleine is hedennacht aan de bekomen brandwonden overleden. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gem. alhier hoopt a s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds. van der Vlugt uit Drunen. Woensdag bracht Ds. J. D. van Hof uit Wilnis, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse, een bezoek aai deze gemeente. Na kennismaking met kerkbestuur en kerkeraad werden kerk en pasto rie bezichtigd. In verband met huise lijke omstandigheden was Z.Eerw. zooals gewoonte is. verhinderd des avonds een preekbeurt te houden. De levering van hooi en stroo gedurende het tijdvak 1 Aug* a.s. tot en met 31 Oct. e.k. voor het garnizoen te 's Bosch is na gehouden aanbeste ding opgedragen aan de N.V. Adr. Oerlemans en Zonen's fouragehande! alhier. Naar men ons mededeelt zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hal lelujah" te dezer plaatsen onder lei ding van den heer N. Snljers deelne men aan het Nationaal Concours te Gorinchem en wel op 11 Aug. a.s. Tot predikant bij de Ned. Herv. gem. a/d Loonschendijk is beroepen Ds. A. Pop te Vaassen bij Apeldoorn. Ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal onder leiding van zijn directeur den heer A. Christ, op Za terdag 13 Aug. a s. deelnemen aan het door de muziekvereniging „de Vol harding" te Drunen georganiseerde festival. Voor deze gelegenheid worden een paar mooie nummers ingestudeerd. De hooibouw die tengevolge van het ongunstige weer dit jaar lan ger van duur is dan andere jaren, loopt op een eind. Vooral de laatste dagen is er hard gewerkt om het in hoopen staande hooi uit het veld te halen. De graanoogst die andere jaren om dezen tijd al in vollen gang is, valt dit jaar heel wat later. A s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loonschen dijk optreden Ds. Louwe Kooimans uit Waalwijk. VRIJH. CAPELLE. Door het instituut voor Warenkennis I. W. A. gevestigd te Groningen werd aan onzen dorps genoot den heer Adri Hommei een diploma uitgereikt als bewijs dat hij met goed gevolg heeft deelgenomen aan den schriftelijken cursus voor warenkennis van genoemd Instituut Koloniale waren en aanverwante artikelen. - Gijs Gouda leerling aan de Rijks H. B. S. te 's Bosch is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse. WASPIK. Nadat Maandagavond de begrafenis plaats had van den Heer Waltherus Klazen, in den ouderdom van 50 jaren alhier overleden, waarbij net stoffelijk overschot grafwaarts werd gedragen door de leden der Vereeni- ging van den H. Vincentius h Paulo, werd Woensdagmorgen om 10 uur in de Parochiekerk de solemneele uit vaartdienst voor de zielerust van den overledene gehouden. Aan het in zwaren rouw gehulde hoogaltaar werd de H. Mis opgedragen door den Zeer- Eerwaarden Heer Pastoor,.terwijl aan de zijaltaren door de vier broeders van den overledene stille H. Missen werden opgedragen. De kerk was schier te klein om de talrijke aanwe zigen te bevatten Naast de vele fa milieleden' en vrienden waren o. m. aanwezig: de leden der Vereeniging van den H Vincentius a Paulo, het R K. Kerkbestuur, het bestuur der Ver- eeniging het Wit Gele Kruis, het Alge meen Burgerlijk Armbestuur. Door het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur en het Bestuur der Vereeniging het Wit Gele-Kruis werd een prachtige krans geschonken. Na afloop der H. Mis werd wederom door den Z.Eerw. Heer Pastoor de plechtige oefening van den Kruisweg verricht. Bij den landbouwer G. v. D. werd ónder het vee een geval van miltvuur geconstateerd. Het cadaver is onder politie toezicht verbrand. Door den Voorzitter van het centraal stembureau is tengevolge van het overlijden van den Heer W. C. Klazen tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard de Heer A. G. Vloeimans. LAURENS

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6