ÜtilMM HET iUlDEM. ILJ m\m\ 33, 's-lertioenboscH, lel. 859. Op Reis PUROL Hia HEEREN ARCHITECTEN EN AANNEMERS. M No. 59. Zaterdag 30 Juli 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 juli 1927. AALWIJKSCHE EEK 27 Augustus—3 September. Wat is het zwaartepunt van al de werkzaamheden Nemen we alles bij elkaar wat er gedaan moet worden, om een winkel week te doen slagem dan komt er heel wat kijken. Er zijn heel wat onder deelen, die ieder voor zich hun spe ciale zorg vereischen. Die verschillende onderdeelen zijn evenwel lang niet van gelijke beteekenis, het eene is heel wat gewichtiger en doeltreffender dan het andere. Wanneer we ons nu de vraag stellen, wat dan wel op de allereerste plaats moet komen, dan is daarmee echter niet gezegd, dat het overige zijn nut niet afwerpt en de moeite niet waard is. Volstrekt niet 1 Het is noodig dat wij tijdig ons bovengenoemde vraag stellen, wijl datgene, wat het voornaamste is, met de meeste toewijding dient verzorgd te worden. Dat is toch billijk en zakelijk Welnu dan: wat is het voornaamste van de winkelweek, m. a. w. wat zal de reclame voor den winkelstand van Groot—Waalwijk het meest moeten bewerken Hierop meenen we met het volste recht te kunnen antwoorden: de etalage wedstrijd. Immers, om de zaken ter plaatse te leeren kennen, om te weten te komen, in hoeverre zij de menschen van dienst kunnen zijn, moet men de etalages bekijken, waarin dat staat uitgedrukt. En wat is het nu, dat het meest van heel de Winkelweek de aandacht op de etalages vestigt? Dat is de etalage wedstrijd. Zij, die daaraan deelnemen, zijn noodgedwongen verplicht al de étala ges nauwkeurig te bezien, waardoor zij van zelf al de geëtaleerde artikelen leeren kennen. Hieruit volgt, dat van den eenen kant elke winkelier zijn beste beentje vooruit moet zetten, om van zijn étalages iets bijzonders te maken en van den anderen kant, dat de Centrale van Actie al het mogelijke doen moet om dit onderdeel van de Winkelweekbeweging doeltreffend te maken. De Centrale moet dit punt ver op den voorgrond stellen, hier de meeste zorg en onkosten aan be steden. Hiertoe is geen andere weg, dan te zorgen, dat er zoodanige prijzen worden uitgeloofd, dat iedereen de lust krijgt aan den étalage-wedstrijd deel te nemen Daar zal dan ook naar gestreefd worden. Het Comité Financien (penningm. W. de Graaff v.m. Besoijen) zal elke gift voor dit doel bestemd, in dank aanvaarden. Met de hulp van hen, die daarvoor iets opzij hebben gelegd en met een bezuiniging door het Winkelweek- bestuur zal er voor gezorgd kunnen worden, dat de étalage-wedstrijd het glanspunt wordt van heel de beweging Daarom willen we het publiek er nu reeds op attent maken, de mede deelingen omtrent de Winkelweek te - houden, opdat U de van de groote prijzen niet de Langstraat (aftreding J. B. de Lange, Kaatsheuvel) zal de verkiezing (can- didaatstelling) plaats hebben op 17 Augustus a.s. Tot leden van het Hoofdstembureau zijn benoemd: B., J. H. C. Timmer-, mans, voorzitter; G. van Loon, plaats vervangend voorzitter; M. Beerens, B. Verschuren en M. A. J. van Liempt, leden. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd J. van Nuenen, j van Mierlo en J. van Nispen. De heer J. B. Verschuren is woonachtig e Loon op zand, de overigen te Waalwijk. Waalwijks Belang. De algemeene vergadering van Waal wijks Belang zal gehouden worden op Maandag 22 Aug. a.s. des avondsten Vraagt offerte voor HANG- en SLUITWERK en andere BülWAH IIKELEN Grooie voorraad Correcte bediening onder technische leiding '/a uur In Musis Sacrum. Besloten is dat W. B. een adres zal richten aan Ged. Staten met het verzoek om een aan te leggen weg t isschen de Langstraat en 't Landjjvan Altena over de Westerhavenkade te Waalwijk, die bij inundatie de eenige verbinding vormt vanat Heusden tot Keizersveer, op te nemen in het Pro vinciaal Wegenplan dat in October in een speciale zitting van Prov. Staten zal worden behandeld. Ook op andere wijzen zal voor deze aangelegenheid steun worden verzocht. Wij vestigen er de aandacht op dat ten kantore van den secretaris van Waalwijks Belang, Grootestraat 205 te Waalwijk, voor de leden van W. B. steeds ter inzage liggen: Gidsen uit verschillende mooie streken van ons land o.a. van.'t Gooi, den Achterhoek, Walcheren, de Noordzee-badplaatsen, de Noordzee eilanden, de streek om Arnhem, voorts van verschillende steden als Amsterdam, Utrecht, Amers foort, Alkmaar, Velp, Baarn, Bussum, Middelburg, enz. en gidsen voor hotels in ons land. Tevens verleent de secretaris gaarne zijn bemiddeling tot 't bekomen van gidsen of inlichtingen omtrent be paalde plaatsen of streken. Gouden bruiloft. De buurtbewoners der geheele Put- straat zijn opgeroepen ter vergadering, welke hedenavond ten 9 uur zal ge houden worden in het café van den heer J. van Helvoirt aldaar, ter be spreking der viering van het gouden huwelijksfeest der echtelieden H. Sleenhof- Hamers, welke zal plaats hebben in November a.s. Kruisboogsport. goed bij publicatie ontgaat. Comité Pers en Reclame. Naar wij vernemen heeft onze burgemeester zich bereid verklaard de W.W.W. Zaterdagmiddag 27 Aug. officieel ten raadhuize te openen. De levering van een tweekleuren reclame-biljet voor de W.W.W., naar een teekening van den heer Chr. Klerx alhier, is opgedragen aan de Waalwijk sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Examen. Op het te 's Hage gehouden examen voor Coupeuse slaagde mej. A. G. v. Ceam alhier (v.m. Besoijen). Zij genoot hare opleiding bij mej Corry v. d. Griendt, Coupeuse-Leerares alhier. De heer N. Zijlmans te 's Bosch is geslaagd voor het diploma Boekhou den der Vér. van Leeraren in de Han delswetenschappen. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den Heer J Siemer leeraar Boekhouden M. O. alhier. Bij het gisteren te Breda gehouden examen voor ULO-Diploma, slaagde met ongeveer de beste cijfers Me Koosje Kuijsten, leerlinge der Nuts ULO-school alhier. Kamer van Koophandel. Ter voorziening in de vacature in de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Morgen, Zondag, houdt de Lang- straatsche Bond van Kruisboogschut tersgezelschappen „D. E. S. V." haar derde concours op de banen van het gezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstraat alhier. Aanvang 1 uur. Wij raden eenieder aan daar eens een kijkje te gaan nemen. Aanbesteding. Donderdag j.l. had in het café van den heer D. v d. Zaken alhier plaats de aanbesteding van den verbouw van het café voor rekening van A. de Graaff en Co's Automobielhandel. Ingeschreven werd als volgt: (ieinloog, Genderen f 2600 C. Vos, Meeuwen f2415 v. d. Meijs, Waalwijk f2265 W. v. d. Hammen, Waalwijk f2250 H. Scholt, Waalwijk f2065 'a. Bonis, Waalwijk f2147 M. Kleingeld, Waalwijk f2002 A. Vermeer, Waalwijk f 1974 De begrooting was f2100. Het werk werd gegund aan den aagsten inschrijver. De verbouwing van het winkelhuis van den heer van Engelen-Staal, Groo testraat, onder architectuur van v. Ree en Bossaerts, werd bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den heer H. v. Huiten. Het metselwerk werd opgedragen aan den heer Klijngeld. Koe overreden. Uit een der weilanden tusschen 's Bosch en Vlijmen was Woensdag middag een jonge koe gebroken. Het beest liep vrij langs den weg toen de tram van 6.35 uit 's Bosch naderde. Voor dat de machinist tijdig kon rem men sprong het dier plotseling voor de locomotief, met het noodlottig g&volg dat het aan stukken werd ge reden. Van een en ander werd dadelijk aangifte gedaan bij de politie teVlijmen. Met twintig minuten vertraging kwam de tram hier binnen. om a s. Dinsdag 2 Aug. (verjaardag der Koningin Moeder) desavondsten 8 uur een concert te geven op de kiosk op de Markt. Vakschool te Pirmasens. De nieuwe Schoenmakers-Vakschool, directeur de heer Al. Siütz, nadert hare voltooiing en wordt 27 Augustus feestelijk ingewijd. Voor leeraar heb ben zich 74 sollicitanten aangemeld. Het aantal aanmeldingen als leer ling bedraagt 164 Duitschers en 14 buitenlanders; van dit getal kan zeker uiterst de helft op toelating rekenen. Verloting Elisabeths— Verloting. Zooals wij vroeger reeds meedeelden, zal de Sint.-Elisabeth-vereeniging van v.m. Besoijen binnenkort hare verloting houden, voorafgegaan van drie ont spanningsmiddagen. Er wordt door de vereeniglng alles in het werk ge steld om drie middagen, zijnde 11-12-13 Aug. a.s. aanvang 2 uur voor iedereen zoowel jong als oud zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. In de mooie versierde zaal van de R K school, zullen allerlei attractie's gegeven wor den, die vooral bij de jeugd zeer in den smaak zullen vallen, terwijl in eene afzonderlijke eveneens versierde zaal. de prijzen zullen worden tentoonge steld, waarbij tevens gelegenheid zal zijn een heerlijke kop v. Nelle's kolfie o! thee te gebruiken met een gezellig zitje in den theetuin opgeluisterd met muziek. Wij raden daarom eenieder aan een kijkje in de zalen te gaan nemen, opdat de vereeniging succes en vol doening vooral ook steun voor het door haar beoogde doel mag onder vinden. Brabantsche Illustratie. De „Brabantsche Illustratie" brengt deze week weer vele mooie kieken uit de provincie. O.a. eenige over het kasteel Maurik te Vught met een arti kel van Th. v. d. Gr. van Eindhoven en Helmond zijn taliijke mooie toto's opgenomen. Ook verschillende ac'.ueele gebeurtenissen in Den Bosch en de provincie vonden een plaats, waarvan wij in het bijzonder noemen de ope rette-uitvoering van Het Nut van het Algemeen's-Bosch, het jubilé van den heer Verhagen aldaar, de aanbieding van het v. d. Elzenmonument van den N. C. 3 enz. Van dm Brabantschen kunstschilder C. Pasmans, die thans in Tilburg met zooveel succes expo seert zien wij een zelfportret opge nomen. Ingezonden Mededeelingen. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, tube 80 ct. Reederij Thor Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der reederij „Thor", geves tigd te Slikkerveer, aan de Haven alhier een kantoor en pakhuis te stichten. Een en ander zal gebouwd worden op het terrein van de gemeente, aan de Oostzijde naast het pakhuis in gebruik bij den heer I. C. Mortier. Concert. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der harmonie „St. Crispijn" Provinciale Staten. O m. werden behandeld Ontwerp afwijzende beschikking op het verzoek van het Dagelijksch Bestuur van het waterschap .Het Oudland van Altena" om toekenning van een pro vinciaal subsidie in de kosten van herstel van den Hoogen Maasdijk onder Rijswijk. (De C. v. R. gaat met het ontwerp accoord). Het lid Gulden wijst erop dat het provinciaal belang door dit werk zeer gediend wordt; hij had daarom van Ged. Staten in deze een andere houding verwacht. Een soepeler houding zou z.i.bijde waterschappen een prikkel zijn geweest meer dergelijke werken uit te voeren. Het lid mr. Van Ommeren is van oordeel, dat het waterschap lof ver dient voor dit werk. Hij acht het niet slechts een werk van streekbelang, doch ook van algemeen belang. Spr. stelt voor dat de Staten in be. ginsel besluiten aan het waterschap een subsidie te verleenen, waarvan het bedrag nader is vast te stellen, indien blijkt dat van andere zijden buiten het waterschap, in de kosten van het weik wordt bijgedragen. Het lid mr. Loeff erkent, dat het waterschap lof verdient voor zijn ijver en voortvarendheid. Spr blijkt bevreesd te zijn voor de consequenties welke verbonden zijn aan het voorstel-Van Ommeren. Hij acht het een principieele fout als ingegaan wordt op dit voorstel. Het lid mr. Van Ommeren verdedigt nader zijn voorstel. Het lid G. van der Ven verklaart het niet eens te zijn met mr. Van Ommeren. Spr sluit zich aan bij de opvatting van Mr. Lcfeff Al is het voorstel Van Ommeren hem sympathiek, met het oog op de toekomst kan hij er zich niet mee vereenigen. Het lid De broekert verklaart zich tegen het voorstel Van Ommeren. Hei lid Bogers bepleit het ver leenen van de gevraagde subsidie. Voorts betoogt hij dat een andere waterschapsindeeiing in het Land van Heusden en Aliena zeker een stap in de goede richting zou zijn. Daarna wordt het amendement-Van Ommeren in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 44 tegen 9 stemmen. (Voor stemden de heeren Bogers, Dane, Van der Schans, Putman Cramer, Giuys, Gulden, Mr. Van Ommeren, De Waaid). Het Voorstel van Ged. Staten wordt daarmede aangenomen. Brief van Ged. Siaten betreffende de voortzetting van de uitvoering der weiken tol verhooging en verzwaring van den Maasdijk, vanat de Limburg- sche grens tot aan de Dieze. (De Commissie van Rapp. stelt voor nog niet tot verdere uitvoering der weiken over te gaan, doch de beslis sing van het Rijk (omtrent de te ver leenen bijdrage) af te wachten. De voorzitter gat voorlezing van een telegram van den Minister van Water staat, waarin deze zegt dat de zaak nog in onderzoek is, maar dat de weiktn moesten worden voortgezet, onafhankelijk van het al of niet ver leenen van subsidie. De voorzitter constateert dat men dus nog even ver is als voor het recés. Meer dan hopen kan men op het oogenblik niet. De voorzitter acht het 't beste, dat de vergadering voortgaat in de eenmaal ingeslagen richting. In afwijking van het voorstel van de C. v. R. adviseert hij Ged. Staten te machtigen de uit voering der werken voort te zetten. (Instemming). Het lid Kipp dankt voor de woorden van den voorzitter. Spr. gevoelt zich gedrongen, na de vele moeiten van alle kanten om den minister te bewegen de helpende hand toe te steken, uiting te geven aan zijn teleurstelling dat men door het antwoord van den minis ter nog niet verder is. Spr. zou het zeer betreuren indien de Prov. Staten met het voorstel der C. v R. zouden accoord gaan. Eindelijk moet er toch hulp geboden worden. Kamerleden deden het hunne. Ged Staten heoben steeds op steun aan gedrongen, deskundigen hebben her haaldelijk de aandacht op den toestand gevestigd. Spr. zal niet treden in een bespre king der talrijke plannen, die er al bestaan hebben en die steeds plannen bleven. Jammer genoeg moet getuigd morden dat de werken aan Nieuwen Maasmond, Bergsche Maas, Drongeiensch Kanaal enz voor de Maasstreek niet vervul den de gekoesterde verwachtingen. In plaats van lagere rivierstanden, kregen we hooger water. De aanslibbing van de rivier, mede een oorzaak, had de aandacht moeten hebben van het Rijk De verarmde Maasstreek was niei bij machte de dijkverbeterir.g alleen of grootendeels te bekostigen. Spr. brengt hulde aan den voor zitter, de Gedeputeerden, de Staten en de ingenieurs, die de plannen maakten. nog algeheel doelloos; door den nog te grooten toevoer van Dommel- en Aa water kan geen Maaswater ter bevloeiing worden ingelaten Spr. meent een protest te moeten doen hooren tegen de wijze waarop men ons contractueel recht tracht te mis kennen. Telkens moeten wij onder vinden dat men in Den Haag doof is voor de noodklanken uit onze pro vincie. Als in Holland's steden door zwaren regenval de kelders onder water loopen, durft men van een ramp le spreken, doch als in onze provincie winter op winter welvarende streken onder water staan tot groote schade én last der landbouwersbevolkirg, beschouwt men dit als een doodge wone zaak Spr. huldigt den voorzitter, wiens krachtige hand bij alle gelegen heden heeft ingegrepen. Hij stelt de vraag of de voorgenomen verbreeding wel voldoende zal zijn om den water- aanwas te verzetten. Wanneer geen betere toestand aan de sluizen te Drongelen wordt geschapen, zal de verbreeding niet alleen nutteloos, maar gevaarlijk zijn. Spr. stelt,ten slotte een motie voor, waarin de Staten, overwegende dat uit deskundige rapporten en uit de jaren lange practische ondervinding is komen vast te staan dat het kanaal in de verste verte niet heeft beantwoord aan de eischen, die daaraan werden en mogen gesteld; dat het rijk zich in 1883 tegenover het waterschap, N O. gedeelte Noord Brabant" contractueel verbonden heeft te voorzien in de afwatering der landen, gelegen in het inundatiegebied van den Dommel en Aa bij 's Hertogenbosch, den minister dringend verzoeken maatregelen te nemen, dat de aangevraagde verbree ding van het kanaal spoedig en op voldoende caoaciteitop 's Rijks kosten zal worden uitgevoerd. De voorzitter deelt desgevraagd mede, dat het college geen meening heeft over deze motie. De zaak is in onderzoek Het lid mr. Loeff wil dan liever af wachten hij is niet voldoende op de hoogte. De heer van der Ven neemt er ge noegen mede, dat de motie naar Ged. Staten wordt gerenvoyeerd, waartoe besloten wordt. Daarna wordt de zitting opgeheven. Afwateringskanaals-Hertogenbosch - Drongelen. 'Bij de rondvraag bespreekt de Edel- achtb. heer G. R van der Ven, Vlijmen het afwateringskanaal 's Hertogen bosch Drongelen. om te betoogen, dat spoedige verbreeding noodig is. Spr. dankt hoofdingenieur Kersse— maekers en het Eerste Kamerlid mr. W. van Lanschot voor wat zij ten dezen gedaan hebben. Het rijk heeft zich in 1883 contractueel tegenover het waterschap „N. O. Noord-Brabant" verbonden te voorzien in de afwate ring der landen in het inundatie gebied van Dommel en Aa bij den Bosch en tot den aanleg van het kanaal Den Bosch Drongelen. Het waterschap droeg 2 millioen in de verschillende werken bij, het rijk heeft zich thans bereid verklaard het kanaal te ver- breeden en de bodembreedte te brengen van 18 op 25 meter doch wil in dit werk slechts 43 pet. bij dragende rest moet door Provincie en rechtstreeks belanghebbenden wor den gedragen. De minister wil echter niet toegeven dat het kanaal niet aan de gestelde eischen zou hebben vol daan. Daartegenover voert spr. ver schillende bewijzen aan, dat het kanaal niet heeft voldaan. Door de te kleine capaciteit van het kanaal met de on voldoende sluizen te Drongelen wordt het Dommel- en Aa-water niet vol doende en niet vlug genoeg afgevoerd en ligt het werk der waterschappen Geslaagd. De jongejuffr. Frarcisca Kemperman legde met goed gevolg het examen af voor Kantoor stenograaf systeem Pont en voor Machineschrijven Geslaagde genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters alhier. Rijkstelefoon. Onder No. 27 is bij de Rijkstele foon aangesloten Chr Montens, Hotel te Waspik Mobilisatiekruis. Naar wij vernemen is men thans dtuk ezig aan de vorming van een plaatselijk comité ter voorbereiding der plechtige uitreiking van het Mobi- lisatiekiuis in de afd Langstraat alhier ook zal een eere comité worden saamgesteld Het zou volgens onzen zegsman in de bedoeling liggen Z K. H. de Prins en bij diens verhindering generaal Snijders, oud opperbevelhebber, uitte noodigen -deze onderscheidingen te willen komen uitreiken. Autobus-concessie geweigerd. Gedeputeerde Staten hebben aan de Maatschappij „Cito" te 's Bosch de concessie geweigerd voor een autobus dienst van Waalwijk over Drongelen en Meeuwen naar Dussen 1 Sterke stijging van den schoenen uitvoer van Tsjecho Slowakije. De Tsjecho Slowaaksche schoenen industrie, die zich de laatste jaren met buitergewone snelheid en kracht heeft ontplooid, en binnen korten tijd andere uitvoerstaten op dit gebied achter zich heeft gelaten, heeft dit jaar een uitvoer- record te boeken. In 1924 volgde Tsjecho Slowakije met 2.1 millioeri paar op Engeland met 11 millioen. op Amerika met 6, en Dultschland met 4 millioen paar. In 1925 was Duit*ch!and ingehaald, in 1926 Amerika. De Duitsche uitvoer was achieruitgeloopen tot 2 millioen paar, de Amerikaansche tot 5.7 mil lioen paar. In 1925 bedroeg het maandelijksche gemiddelde van dezen export onge veer 20 millioen kronen, In de eerste helft van 1926 27 millioen kronen in de tweede helft van dat jaar 36 mil lioen kronen, en in het eerste kwar taal van het loopende jaar 42 millioen kronen. In April steeg de schoenen- export tot 58 millioen kronen en in Mei zelfs tot 69 millioen. De beste afnemer was Duitschland, die in Mei voor 25 millioen kronen aan schoen werk uit Tsjecho Slowakije betrok. Naar Nederland exporteerde deTsjecho Slowaaksche schoenenindustrie voor 3 millioen kronen, tegen 1 miHioen in Mei van het vorige jaar. N. R. Ct. w

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9