Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, F FEÜILLET mPR EIBftRlHE FP.K' GEMEENTERAAD. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegi'.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. RAAMSDONK. Zaterdagavond vergaderde de raad dezer gemeente ten gemeentehuize. Afwezig de heeren v. Dongen-Tor- man en Kanters. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Van den heer v. Dongen-Torman is bericht van verhindering ingekomen, en waar dit vermoedelijk de laatste zitting van den ouden raad is, maakt schrijver van de gelegenheid gebruik om B. en W. en den Raad dank te brengen voor de aangename samen werking. Aan de orde 1. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De Voorzitter schorst de vergade ring en verzoekt de leden Zijlmans, Netten en v. Rijn om de stukken te onderzoeken. Na heropening deelt de Commissie mede, dat alle geloofsbrieven in orde zijn bevonden, weshalve tot toelating wordt besloten. 2. Ingekomen stukken. a. Verdaging van het raadsbesluit tot "erkoop van het oude Schoolhuis met tuin. b. Procesverbaal van kasopname. c. Mededeeling dat de gemeente in het gelijk is gesteld inzake aan slagen woningen Dongebrug. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede. dat door het gekozen raadslid Bakx de geloofsbrieven niet tijdig zijn in|e" zonden, waardoor in diens plaats het lid M. Th. de Bruin tot lid van den Raad is gekozen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. om de door het bestuur van de Bijzondere Lagere School voor Meisjes op het Dorp gevraagde medewerking tot be schikbaarstelling van de benoodigde gelden voor de bestrating van de speelplaats, niet te verleenen. De Voorzitter zegt, dat de aanvrage niet te brengen is onder Art. 72 der L. O.-wet, weshalve B. en W. advr seeren het verzoek niet in te willigen- De heer Schoenmakers is van oor deel dat het Schoolbestuur wel recht heeft op een bestrating van de speel plaats. Waar ook andere schoolplei nen bestraat zijn, wil spr. het verzoek inwilligen. •Voorzitter. Dat kan niet, want we zouden dan in strijd met de wet han delen. 't Zou wel kunnen als uit de aanvrage blijkt dat de bestrating dien stig is voor lichamelijk onderwijs. Als bij 't Schoolbestuur een dergelijke be doeling voorzit, dan kan men opnieuw een aanvrage indienen. 4. Voorstel alsvoor tot aankoop strook grond van J. A. Lankhuijzen, ter verbreeding van den Merkweg op het Dorp. De Voorzitter zegt dat Lankhuijzen een strook grond wil verkoopen voor f 10.000 per H.A. 't Betreft een strook grond van 10 12 M. De heer Lankhuijzen acht het niet ondienstig om de geheele bocht uit den weg te halen. De Voorzitter meent echter, dat 't beter is met een dergelijk plan nog een jaar tc wachten. De heer Lankhuijzen geeft nog een toelichting en wijst er op hoe thans de kopwilgen bij de kerk 't uitzicht op den weg belemmeren. De Voorzitter beaamt zulks. Besloten wordt dat B. en W. nog eens met het Kerk- en Armbestuur over een en ander overleg zullen plegen. 5. Ontwerp besluit tot wijziging Gemeentebegrooting dienst 1927. Wordt goedgevonden. 6. Bespreking plan van het bestuur van het Waterschap „de Beneden— Donge" betreffende den waterstaats toestand in deze gemeente. De Voorzitter licht toe welke plan nen er zijn om de watertoestanden in deze gemeente te verbeteren. B W. hebben hieromtrent reeds met stelt men o.m. voor een schutsluis te plaatsen in het Zuidergat, waardoor een eventueele dijkverhooging zou komen te vervallen. De heer Lankhuizen vraagt of de gemeente ook van een stoomgemaal zal worden voorzien, opdat men al het overvloedige water voldoende kan afvoeren. De heer Schoenmakers zegt dat in de ontworpen plannen niet van een be maling wordt gesproken. Spr. meent echter dat wel op afdoende wijze zal worden gewerkt. De heer Lankhuijzen wil. steunende op opgedane ervaringen, zwart op wit hebben. Zooals de ontwerpen daar liggen kunnen ze theoretisch heel goed en knap zijn, practisch ziet spr. er niet veel heil in. De heer Schoenmakers vindt de ingediende plannen een belang voor de gemeente, die bij de uitwerking er van voldoende gedekt zal zijn tegen overstroomingen. Lankhuizen. Maar we moeten ook 't regenwater kunnen afvoeren. Voorts wil spr. in de notulen op-, genomen zien dat hij zijn stem wel aan de plannen kan geven, indien er zoo noodig ook een bemaling komt. Na eenige losse gedachtenwisseling stelt de voorzitter voor om nog eens een conferentie aan te vragen met het Bestuur van den Benedenpolder en daarbij mede uit te noodiger. Ir. Bongaars. Hiermede kon de raad zich veree- nigen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. BUITENLAND. en den .Benedenpolder" geconfereerd. Ook hebben B. en W. overleg ge pleegd met de eigenaren van de ver schillende vaartjes, welke geeni be zwaar hadden om de vaartjes te dich ten. Verschillende plannen zijn thans ontworpen waaruit de gemeente naar keuze kan kiezen Als leek kan spr. er echter moeilijk over oordeelen. Zoo Oü Prins Carol van Roemenië. Tegenover Jules Sauerwein van de Matin heeft prins Carol van Roemenië, de ex-kroonprins van het Roemeen- sche rijk, de volgende verklaring af gelegd in zake zijn politieke houding ten opzichte der gebeurtenissen in Roemenië, als gevolg van den dood zijns vaders. In de smart om mijn beminden vader is mij wel het hardst geweest, niet tegenwoordig te hebben kunnen zijn bij zijn sterfbed. Ofschoon ik herhaaldelijk mijn ver langen had te kennen gegeven, tegen woordig te willen zijn bij zijn begra fenis, werd mij duidelijk te kennen gegeven, dat mijn tegenwoordigheid bij die gelegenheid niet gewenscht werd. Ofschoon mij werd-meegedeeld, dat zulks de uiterste wil mijns vaders was, heb ik naderhand vernomen, dat dit juist andersom het geval is geweest. Vreesden zij. die voor dit onmen- schelijk gebaar onverantwoordelijkzijn, dat mijn aanwezigheid onlusten in Roemenië zou verwekken? Ik dacht er absoluut niet aan aan welke agi tatie ook in mijn land voedsel te geven. Als ik, al anderhalf jaar geleden, afstand heb gedaan van mijn rechten dan heb ik dat gedaan omdat ik, om een kwestie van waardigheid, daartoe gedwongen werd in ernstige omstan digheden, door personen en middelen waarover ik liever niet in bijzonder heden treed en geen oordeel wensch uit te spreken. Ik was uitermate bedroefd in de noodzakelijkheid te zijn tot dien stap te moeten beslissen waarvan ik al de consequenties van harte betreur. De sentimenteele verhalen, die men over mij heeft verspreid, hebben niets te maken met mijn bestemming. Sindsdien is de situatie veranderd want op het moment vorderde de toe komst van Roemenië ernstige werk zaamheden, terwijl, juist op dit oogen blik menschelijkerwijze gesproken, ze zich zeer gunstig liet aanzien. Niets deed vreezen voor de gezond heid des konings en men meende te recht op een nog lange regeering te kunnen rekenen. Sedert is mijn vader heengegaan, een drukkende erienis achterlatend. Voor niels ter wereld kan men toe laten, dat de intensieve en vruchtbare eerbied van twee geslachten in ge vaar wordt gebracht. Ik meen, dat ik als Roemeen en als vader, het recht en den plicht heb te waken, dat de grootheid der natie, voorwerp van de zorg van twee roemrijke souvereinen, geen enkele aanslag onderga, opdat mijn zoon als zijn tijd gekomen zal zijn, een onge repte erfejiis kan aanvaarden. Deze situatie geeft mij het recht persoonlijk' tusschenbeide te komen. Ik ben en ben altijd geweest een vurig en loyaal vaderlander, ik koes- ter in mijn hart het levendig verlan gen nuttig te zijn voor mijn land en daar geen onlusten te voorschijn te roepen, maar nooit zal ik kunnen weigeren te gehoorzamen aan den wensch van mijn volk, en zijn oproep te beantwoorden, als het dien tot mij richt. Uit Washington wordt gemeld, dat op den gezant van Guatemala, brancisco Latour, in t legatiegebouw 'n schot gelost is. Hij is naar't zieken- huis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Naar verluidt zullen in October a s. de onderhandelingen hervat worden tusschen Nederland en België, met betrekking tot de kwesties, welke nog hangende zijn tusschen beide landen, tengevolge van de verwerping van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag door de Eerste Kamer. Voordat de besprekingen heropend zullen worden, zal minister Beelaerts van Blokland in het begin van Sep tember te Genève een onderhoud heb ben met minister Vandervelde. De ministers zullen elkaar ontmoeten ter gelegenheid van de Volkenbondsver gadering. Zij' zullen de voorwaarden onder de oogen zien, waarop de onder handelingen tusschen Nederland en België hervat kunnen worden. De Echo van het Zuiden, Rulijjksrhf en Langstraatsche Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgen9 om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 79) Aan den een waren zij 2000. aan een an der 1000 francs schuldig. De slager, de krui denier, de wijnhandelaar kwamen ieder op hun beurt en met alle mogelijke moeite werden zy betaald; eenigen dreigden den bankier aan te spreken. Helaas, mevrouw Fauvel bad ongeveer 15.000 francs schulden Aan den anderen kant waren beide da mes, die den geheelen winter niet waren uitgegaan, om de onkosten voor toiletten te vermyden, genoodzaakt bet bal der heeren .Tandidier, intieme vrienden der Fauvels te bezoeken. Maar boe op dat bal, tot overmaat van smart een bal masqué, te verschijnen zon der geld voor costumes te hebben? Want zoover was bet met die vrouwen gekomen, die niet gewoon waren zich te be helpen, daar zij vroeger over banden vol goud te beschikken hadden. Sedert een jaar was de modiste niet be taald, zoodat zij baar een groote som schul dig waren. Zou deze baar wederom credi^t geven? Een nieuwe kamenier van Madeleine met name Palmyre Chocareille, redde baar uit die verlegenheid. Dat meisje, dat ondervinding van de ïnoeielyklieden de9 leven scheen te hebben, bemerkte de zorgen barer meesteressen. Hoe ook. zonder dat bet baar verzocht was, noemde zy een zeer goede modiste, die pas begonnen en zelf geld had. en zeker ver eerd zou zijn, het noodige te leveren, zon der dadelijk betaald te worden, en daar door het vooruitzicht kreeg dat de dames Fauvel baar bij hare kennissen zouden be kend maken, en alzoo klanten aanbrengen. Maar dat was niet alles. Mevrouw Fauvel, noch Madeleine konden zonder eenig sie raad naar het bal gaan, en baar kleinodiën waren allen in den lommerd beleend en Raoul bad de bewijzen in banden. Toen kreeg Madeleine de gedachte, naar hem toe te gaan en hem te verzoeken een deel van het gestolen geld te gebruiken, om eenige sieraden in te ruilen. Zy deelde dit plan aan bare tante mee en zei: Schryf Raoul om een rendez-vous, by zal niet durven weigeren en dan zal i£ gaan. En wei'kelijk nam bet moedige meisje twee dagen later een rijtuig en begaf zich, ondanks het vreeselijke weer. naar Vesinet. Weinig dacht zij toen, dat de beer Ver- duret en Prosper baar gevolgd, en op de ladder staande, getuigen van baar onder houd met Raoul waren- Die moedige poging bleek echter nutte loos. Raoul verklaarde, dat by met Prosper gedeeld bad, dat zyn deel al verteerd was en by geen geld bad. Zelfs wilde hij de briefjes niet teruggeven en Madeleine moest al bare wilskracht in spannen, om liem vier of vyf briefjes van voorwerpen van weinig waarde af te per sen. Dit alles bad Clameran voorzien en be volen zoo te bandelen. Hij hoopte, dat zij zich in een oogenblik van wanhoop tot hem zou wenden. En Raoul bad liem gehoorzaamd, maar elkaar na die woordenwisseling, waarvan Joseph Dubois, de nieuwe kamerdienaar van Clameran, getuige was geweest, niet meer gesproken. De twee misdadigers vertrouwden toen elkaar zoo weinig mogelyk. Clameran zocht naar een, al niet eerlyk, dan toch weinig gevaarlijk middel, om van Raoul af te ko men en deze had een voorgevoel van dat voornemen. Alleen een groot dreigend ge vaar kon ben weer verzoenen en dat ge- vaar (leed zich op het bal der heeren Jandi- dier voor. Wie was? die geheimzinnige lians\vors„, die na zyn fijne toespelingen op mevrouw Fauvel op zoo zonderlingen toon tot Louis had gezegd: - Ik hen een vriend van uw hroedei Gaston. Zy kond(*i het niet gissen, maar zy her kenden een zoo heslisten vijand in hem. dal zij een poging aanwendden, hem na afloop van het bal te dooden. Nadat zij hem gevolgd en zoo door hem misleid waren, stonden zij zeer verslagen. Laat ons oppassen, had Clameran ge zegd wij zullen te vroeg weten wie die man is. Raoul had toen nog geprobeerd, Clame ran er toe te bewegen van Madeleine af te zien, maar deze had daarop uitgeroepen Neen, ik zal haar bezitten of sterven. Zy meenden dat, nu zij .in dien hansworst hun vijand gezien hadden, zy voorzichtig moesten zyn, en zoo het gevaar ontkomen, maar zy wisten ni t met welken persoon zij te doen hadden. DE ONTKNOOPING. Dat waren (1e feiten, die de heer Ver- (luret met bijzondere nasporingskunst ver zameld en gerangschikt had. Hij was 's avonds ten negen uur te Parijs gekomen, niet zooals hij gemeld had met t spoor van Lyon, maar met dat van Orleans, had zich dadelijk naar 't hotel „Den Aarts engel" begeven, waar de kassier vol onge duld op hem wachtte. Nu, gij zult wat moois hooren, zei hy. en gy zult u verhazen, tot hoever men dik wijls in het verleden moet teruggaan, om de eerste oorzaken van een misdaad te vin den. Alles staat hier op aarde met elkaar in verband. Als Gaston de Clameran voor twintig ja ren geen kop koffie in het café Jarnegue, in Tarascon was gaan drinken, had men voor drie weken uw kas niet bestolen. Valentine de la Verberie heeft de messteken, die in 1840 ter wille van haar gegeven werden, in I860 duur moeten betalen. Alles komt toch vroeger of later uit, luister maar. En hij vertelde hem alles, en bediende zich daarbij nu en dan van do aanteekenin- gen uit zijn zakboekje. In de laatste acht dagen had de heer ver- duret nauwelijks vier en twintig uren rust genoten, maar dat hinderde hem niet. Zijn ijzersterk gestel trotseerde alle ver moeienissen en de bronnen van zijn geest waren te vol, om ooit uitgeput te worden. Ieder ander zou gebroken zijn, maar hy hield zich staande en met vuur vertelde hij het drama, waarvan hij dc ontknooping voorbereidde; hij sprak kalm of ^opgewon den. naarmate de tooneelen, die hy verhaal de, het eischten en trad om zoo te zeggen in de handeling van de personen, die hij voorstelde. Prosper luisterde, verbaasd door die ver rassende klaarheid, door die verwonderlij ke onthullingen. Ily hoorde toe, en vroeg zichzelf af, of dat verhaal, dat alle gebeur tenissen tot in de kleinste bijzonderheden verklaarde, dat vluchtige gedachten ont leedde en gesprekken weergaf, die geheim moesten blijven, geen roman was, in plaats van werkelijkheid. Zeker, al die gebeurtenissen waren ver nuftig. en grensden aan het waarschijnlijke maar waarop berustten zij? Waren het geen droomen van, iemand met een sterke verbeeldingskracht? De heer Verduret had langen tyd noodig hem alles (luidelyk te maken, en het was l.ijua vier uur. toen hij eindigde en zegevie rend uitriep: En nu zullen zy op hun hoede zyn, maar daar spot ik mee, ik heb ze in mijn macht en zy zullen niet ontsnappen. Binnen acht dagen zflt gij in uw eer hersteld, Prosper, ik heb het aan, uw vader beloofd. Hoe is het mogelyk, zeide de kassier, die door al dat nieuws geheel verward was, hoe is het mogelyk? Wat? Alles wat u my verteld hebt. De heer Verduret sprong op. Hy was niet gewoon, dat zyn toehoorders aan de zeker heid zijner inlichtingen twyfelden. Of het mogelyk is, riep hy uit, maar ik verzeker u dat het de zuivere waarheid is, zoo klaar als de dag. Wat! Zulke dingen kunnen in Farjjs gebeuren, in ons midden, zonder dat Duivels, viel de ander hem in de rede, gy zyt nog jong. En gebeuren nog wel an dere dingen zonder dat gy liet weet. Ge ge looft slechts aan de geschiedenissen, die aan liet gerechtshof verhandeld worden. In liet politieblad meent ge de. bloedigste drama's van het leven te lezen. Maar in de familie kringen zelf spelen zich (likwyis de bloe digste drama's af, de verraders dragen er handschoenen, de schurken vermommen zich achter medeiyden en achting en de slachtoffers sterven wanhopig. Ik begryp niet, hoe u dit alles hebt kunnen ontdekken. De heer Verduret glimlachte en zei met zelfvoldoening: Wel, als ik my een taak opleg, wjjd ik er my ook geheel aan. Let wel. iedere man met middelmatig verstand, die zyn gedachten en zijn wil op één punt vestigt, geraakt byna altyd tot zyn doel. Overigens hel) ik nog andere middeltjes. Er zyn toch aanwyzingen toe noodig, ik kan er geen vinden. Ja, dat is zeker, om in zoo een duis tere zaak door te dringen, is licht noodig. Maar de blik van Clameran. toen ik hem den naam van zyn broeder Gaston noemde, is mijn lantaarn geweest. Vanaf dat oogen blik ben ik recht op de oplossing van het vraagstuk afgegaan, als op den vuurtoren. Prosper zag hem vragend en smeekend aan, hy wilde de hulpmiddelen van zyn be schermer zoo gaarne kennen, want nog twfl- felde hy en kon hy niet aan liet geluk ge- looveneen schitterend herstel in zyn eer. Het zou u zeker heel wat waard zyn om te weten, hoe ik achter de waarheid ben gekomen, zei de heer Verduret. Natuurlyk, o, het ïykt my alles zoo een wonder. De heer Verduret verheugde zich over Prospers verbazing. Hy was wel geen goed beoordeelaar, maar het is toch altyd aan genaam, om oprecht bewonderd te worden, door wien het ook zy. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1