p "Boekarest, 2 Aug. (H.N.) Het agentschap „Oriënt Radio" meldt, dat de verklaringen die prins Carol tegen over den redacteur van de „Matin" heeft afgelegd, op de openbare meening in Roemenië geen indruk hebben ge maakt. Men beschouwt in Roemenië het troonopvolgingsvraagstuk als opgelost en niemand denkt er aan een beroep op prins Carol te doen. Het eenige, waarmede de openbare meening zich bezig houdt, is het vraag stuk van de definitieve consolidatie van het rijk. De correspondent van de „West- minster Gazetie" te Shanghai meldt omtrent de aardbeving van 23 Mei in de Chineesche provincie Kansoe dat deze een der verschrikkelijkste in de geschiedenis blijkt. De missionarissen schatten het aantal slachtoffers op 100.000. De steden Siajang met 175 duizend inwoners. Lansj met 200.000 inwoners en Koelang met 50 000 in woners zijn van den aardbodem weg gevaagd. te Lantsjoe alleen zijn min stens 10 000 menschen gedood. De stad Toemen Tse is totaal vernielden onder een instortenden berg bedolven. Uit Shanghai wordt bevestigd dat de aardbeving in de provincie Kansoe 100 000 dooden heeft geëischt en dat de stad Koelang totaal in puinen ligt. Het verwoeste gebied beslaat 70 vier kante mijlen. Génève, 1 Aug. (B.T.A.) üe vol ledige zitting van de vlootconferentie, welke op morgenochtend bepaald was, werd op verzoek van de Amerikaan- sche delegatie twee of drie dagen uit gesteld. De Amerikaansche delegatie heeft in den namiddag den tekst ge publiceerd van de politieke veilig- heidsclausules, waarover men reeds gesproken heeft en welke door de de legaties is aanvaard in het geval dat de overeenkomst tot beperking van de vlootbewapening zou worden gesloten. De clausule voorziet in de mogelijkheid om vanaf 1931 de overeenkomst te doen wijzigen of eindigen. De Japansche delegatie heeft te Genève officieus een bemiddelings voorstel ingediend, waarmede men de vlootconferentie hoopt te kunnen red den. De regeeringen zullen over dit plan beraadslagen. Het is niet zeker, of Donderdag reeds de voltallige zitting kan plaats hebben. De ministerieele crisis in Grie kenland is voorloopig weer bijgelegd. President Coolidge heeft verklaard, dat hij zich in 1928 niet candidaat zal stellen voor het presidentschap der Vereenigde Staten. De mededeeling van den president Veroorzaakte groote sensatie onder liet Amerikaansche volk. Sommigen ach ten het niet uitgesloten, dat de presi dent zich toch nog candidaat zal stel len, wanneer het publiek dit vurig blijkt te wenschen. Fokkermachine, welke in Amsterdam voor hem gereed staat, een tocht van Engeland naar Amerika over den At* Iantischen Oceaan te maken. Binnen kort wordt Minchin te Amsterdam verwacht, om op Schiphol proefvluch ten houden KERKNIEUWS. BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vertrekken heden van Soestdijk naar Noorwegen, vanwaar zij 30 Augustus terugkeeren om zich voor eenigen tijd naar den Ru genhoek te begeven. Faciliteiten in verband met den feest dag van Maria Hemelvaart. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft: A. vergund, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van den R.K feestdag van Maria Hemelvaart op Maandag 15 Augustus 1927 geen .arbeid wordt verricht. Ie. door hoofden en bestuurders en door bakkersgezellen, op Zaterdag 13 Augustus 1927 bakkersarbeid wordt verricht tusschen 12 uur des nachts en 4 uur des voormiddags, met dien verstande, dat zoover betreft brood- bakkerijen, voor welke eene ver gunning, als bedoeld in art. 37, eerSte lid, der Arbeidswet 1919 Is verleend reeds op Vrijdag 12 Augustus 1927 om 10 uur des namiddags met den arbeid, bestaande in het gereed maken v<in deeg en ovens, mag worden aangevangen 2e. door bakkersgezellen, in af wijking van het bepaalde in artikel 40 eerste lid der Arbeidswet 1919, op Zaterdag 13 Augustus 1927 ge durende ten hoogste 13 uren arbeid wordt verricht. B, aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, die van de vergunning onder A bedoeld gebruik maken, vergund, dat, op Zaterdag 13 Augustus 1927 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is. Ie van 7'/2 uur de voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden. waarin zich de broodbakkerij bevindt wordt vervoerd 2e van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. r De Engelsche kolonel Minchin is voornemens met een driemotorige Mgr. Ph. M. van den Heuvel. De hoogeerw. heer Mgr. Ph. M van den Heuvel, regent van het klein seminarie te St. Michielsgestel, is voorzien van de laatste H.H. Sacra menten der stervenden. Mgr. Van den Heuvel vierde Dinsdag 1.1, zijn gouden priesterfeest. Steyl zendt 81 Missionarissen uit. De pauselijke gezant te Berlijn, Mgr E. Pacelli, heeft in het Moederhuis der missionarissen van het Goddelijk Woord te 8teyl. het Missiekruis over handigd aan 48 paters en 33 broeders, □e 81 missionarissen worden verdeeld over China, Mongolië, Jajfen, de Filip pijnen, Ned-Indië, Middel- en Nieuw- Guinea, Argentinië, Chili en Noord- Amerika. Nog nooit zond Steyl zoo'n groote groep missionarissen tegelijk uit. Processie Tilburg—Roermond. De voorbereidingen zijn getroffen, nadere regeling wat betiefi prijzen der treinen, uren van vertreken aankomst enz., kan men vinden op de alom aangeplakte alfiches. De leden der Broederschap zijn met honderden toe genomen: 21 en 22 Augustus gaat de Tilburgsche Processie weer naar Roer mond en de deelname belooft drukker te worden dan ooit. De Processie zelf wordt met nieuwe groepen uitgebreid en opgeluisterd. Geen wonder, dat de devotie tot O.L.V in 't Zand zoo toe neemt. Maria toont wel op buitenge wone wijze daar vereerd te willen worden. Na de buitengewone en plotselinge genezing te Rotterdam door de Voorspraak van O L V. in 'i Zand, worden er in een der laatste nummers van het PelgMmsblad niet minder dan 6 gebedsverhooringen vermeld. Met duizenden en duizenden stroomen van alle kanten vooral dit jaar de Pelgrims aan, nu het gouden Kroningsjubilé van O L.V. in 't Zand gevierd wordt Onze processie zal zich dit jaar op 21 Aug. aansluiten in het Kruiswegpa'k bij de groote Processie van Roermond en we zullen inv dit jubeljaar de kapel en hare heerlijke omgeving in prachtigen feestdosch vinden. Dit jaar zal er op aanvraag van verschillende zijden ook gelegenheid zijn 2e klasse te reizen Moge onder den zegen van Maria onze pelgrimstocht schitterend slagen. Zij, die aan de Processie willen deelnemen, kunnen kaartjes en inlichtingen be komen bij de Zelatricen en Broeder- meesters: voor Gilze Mej. H Brouwers Plein A 424 Kaatsheuvel Mef. joh v. Beers, Heulstr. 14, Dongen den Heer A. v. Dongen. Klein-Dongen den Heer Ant. Kops, Loonopzand den Heer A. Vermeer, Mej Ga. Kuipers, Ed. v. Mol, wn. Directeur. Drukte op de Heilig Land Stichting. 't Is wellicht interessant een staatje voor zich te zien van 't aantal bezoekers der Heilig-Land-Stichting in de eerste maanden van dit loopende jaar 1927. In dit staatje zijn niet opgenomen de gewone bezoekers van de parochie kerk en evenmin de bezoekers van de Heilig Land-Stichting op een abonne ment- of jaarkaart van persoon of gezin. Verder zijn in dit staatje apart ge houden de bezoekers, die afzonderlijk en de, bezoekers, die tegen geredu ceerde toegangsprijzen in vereeniging zijn gekomen. dien veel bloed opgaf, nam als zieke pelgrim deel aan een Lourdes-bede- vaart, en werd naar de piscine ge bracht, waar ze werd ondergedompeld. Van dat oogenblik af werd de toe stand der zieke beter. Haar genezing nam zienderoogen toe en is thans als volkomen erkend. Ingezonden Mededeelingen. Zonnebrand i%| |g)^| en Smetten I* U Ér5* SL 2 e 1927 jj'-H S 2 v SP 35 -2'Si Totaal co£ ca Januari 119 119 Februari 70 70 Maart 267 77 2 244 April 1244 103 3 1347 Mei 1968 1462 26 3430 Juni 4500 1656 42 6156 Juli 12043 4329 80 16372 Te zamen 27738 bezoekers in de afgeloopen maanden van 't jaar 1927, waarop bijna dag in dag uit de regen neerkletterde, is een aantal, zou men zeggen, waarop maar weinige bezienswaardige inrichtingen van Nederland kunnen aanspraak maken. Ook is 't merkwaardig, dat personen van allerlei geestelijke stroomingen deze Stichting bezoeken. Het aantal vereenigingen klimt dus tot 153. waarvan 17 uit Duitschland met 2066 personen. Zuster Marie van de orde der zusters Franciscanessen—ziekenver pleegsters te Alès, in de wereld me juffrouw Louise Louche, is te Lour- des van een van 1921 dateerende longaandoening genezen. De zuster, die aan bloedarmoede leed en zeer zwak was en die boven- ELSHOUT. Zondag werd door een grooie menigte knapen van het R.K jongenspatronaat van Kaaisheuvel per fiets een bezoek gebracht aan de Wonderbare Moeder van Elshout onderleiding van den Eerw. Heer ka pelaan van Kemenade. Bij de bid kapel werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor Willems een indrukwekkende predicatie gehouden voor de Wonder bare Moeder. DRUNEN. Op Maandag 15 Aug zal om 9,35 van Drunen Heusden vertrekken de processie naar Kevelaer Vanaf heden zijn bij de Broeder meesters kaarten verkrijgbaar tot 10 Augustus, na dien tijd worden geen kaarten meer verstrekt, pelgrims gc lieven hiermede rekening te houden. Vergadering van den Gemeen teraad op Vrijdag, den 5 Augustus 1927 des namiddags om 8 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek van de Geloofsbrie ven van de nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. 2. Ingekomen stukken. 3 Verzoekschrift van J. Siegers om haver te mogen verpachten welke Is geteeld op een perceel dat door hem van de gemeente is gehuurd. 4. Verzoekschrift van J. Bergmans om een winkelhuis'te mogen bouwen in de Torenstraat vijf meter uit de kantlaag van den weg. 5 Aanbieding gemeente rekening, dienst 1926, rekening GEB. dienst 1926. rekening van de Gezondheids commissie dienst 1926 6. Bespreking verpachting lande rijen. HEESBEEN. Mej. M. de Roon. die te 's Bosch een cursus volgde aan de huishoudschool der Eerw. Zusters, behaalde het diploma: costuumnaaien en knippen SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Zaterdag slaagde te Breda voor M U L O-examen diploma A. mej S. P. J. van Santen te Sprang. VRIJH.-CAPPEL. Het Fanfarecorps Sirena" zal Zaterdag a.s. met mede werking van de Gemengde Zangver- eeniging „de Heidebloem" voor de school te Vrijh Cappel een concert geven. Door onvoorziene omstandig heden is het concert Vrijdag j 1 niet door kunnen gaan. CAPELLE. De Kerkeraad van Ca pelle maakt bekend dat Zondag 7 Aug. des voormiddags 9'/2 uur hoopt voor te gaan in de bediening des Woords Ds. A. Meijers van Hooge veen en des namiddags 2'/2 uur Ds. Muhlnickel van Waalwijk. Toen j 1. Vrijdag enkele jongens bij den landbouwer J. H. aan den Winterdijk voor pleizier aan het paard rijden warën getogen kwam M. v. H. zoodanig te vallen, dat hij een poosje bewusteloos bleef liggen. De intusschen ontboden geneesheer Dr. Kohier ver leende de eerste geneeskundige hulp en de jongen kwam weer spoedig bij Hoewel hij onmiddellijk op medisch advies het bed in moest laat het zich thans wel aanzien dat een en ander betrekkelijk goed zal afloopen. Toen de vorige week de> land bouwer B. R. op een hooikar wilde klimmen om huiswaarts te keeren brak het touw waarmee hij zich wilde op halen met het noodlottig gevolg, dat hij zoodanig kwam te vallen, dat ge neeskundige hulp ijlings moest worden ontboden. Deze werd verleend door Dr. Kohier alhier, waarna hij per auto naar het ziekenhuis te Dongen werd overgebracht. Gedurende de maand Juli wer den ter gemeente secretarie voor den vleeschkeuringsdienst aangegeven 22 runderen, 39 varkens en 4 geiten. Aan H. H. de Roon, L. de Rooij, G. J. v. d Schans en P. van Zeist, dienstplichtigen der lichting 1928 dezer gemeente, werd bij ministerieele be schikking voor goed vrijstelling van den dienst verleend wegens broeder- dienst, terwijl aan A van Dongen, H. Spierings en M. Vissers voorloopige vrijstelling verleend werd. J1. Zaterdag is de heer M. V. uit Sprang op den Winterdijk onder Capelle door zijn motor gevallen, door dat de voorvork brak. Hij kwam zich daarbij dermate te bezeeren.. dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De materieele schade liep tamelijk goed af. J.l. Zondagavond kwam J. G. landbouwersknecht van J. Konings alhier, bij het stoeien zoodanig te vallen, dat hij niet meer op kon staan en door Dr. Kohier naar zijn ouder lijke woning moest worden overge bracht. Blijkens ontvangen schrijven van den heer Controleur der Grondbelas ting is het College van Zetters in deze gemeente opgeheven ingevolge de wet van 13 Mei j.l. WASPIK. Door de deelneemsters aan den cursus voor pluimveeteelt zal binnen eenige weken een reisje worden gemaakt naar Horst (Limburg) ter bezichtiging van het Fokstation voor Pluimveeteelt der C. R. E. De arbeider H. B. kwam in de Hooiperserij zoodanig te vallen dat hij een been brak. Dr. Wijffels ver leende geneeskundige hulp. Aan den heer J. van der Ven te Geertruidenberg is vergunning ver leend voor het bouwen van een woon huis met calé tegenover de St. Theresia- kerk in Waspik—Boven. RAAMSDONK. Het programma van het groot nationaal concours hippique, dat onze rijvereeniging „Juliana" op Maandag. 15 Aug a s weer geeft, komt eerstdaags uit. - Het concours wordt evenals vorige jaren gehouden op fret terrein van den Wel Ed. Heer M. de Roon, nabij het station en wordt geopend om 11 uur v.m. met een verrichtingsproef. Zooals we dat gewoon zijn van „Juliana" geeft het programma een keur van nummers en direct valt het op, dat de opzet weer breeder is dar. vorige jaren. D:t jaar is van het nieuwe, wel het meest belangrijk, het spring concours voor onderofficieren op militaire rijpaarden. Het voornaamste van hetgeen we op 15 Aug. dan zoo at te zien krijgen, laten we hieronder volgen. 1. I. 11 uur, verrichiingsproef voor fokpaarden van het lype tuigpaard, ingeschreven in het N.S.T.G. 7 prijzen, ter waarde van f 200 2. II. 2 uur, concours eenspannen, type tuigpaard, 4 pr. t w. van f 37 50. 3 Concours eenspannen, uitsluitend N S T.G merriën, 3 pr. t.w. van f 65 4 Hengsten ter opluistering, uit reiking prijzen verrichtingsproef. 5. Concours tweespannen, 3 pr. t.w. van f 35. 6. Concours luxe eenspannen (open klasse) 4 pr. t.w. van f 385.—. Aan dit nummer is verbonden een wisselprijs ter waarde van f 300. waarvan in 1926 de winnaar was de heer H. v. d. Laak uit Tilburg, met Sublime. 7. Sprinconcours voor onderofficie ren op dienstpaarden, pr. Kunstvoor werpen. 8 Demonstratieproeven landelijke rijvereenigingen, 3 pr. t.w. van f 45 9. Concours eenspannen, gereden door Dames, pr. Kunstvoorwerpen. 10. Humoristische wedstrijd voor eden van „Juliana". RAAMSDONK. Onze plaatsgenoot de Eerw. heer A. Broeders, frater- onderwijzer in Tilburg, slaagde dezer dagen voor de hoofdakte. Met ingang van 1 Sept. is tot onderwijzer aan de Chr School op t Veer benoemd de heer C Vermeu- en uit Gaasterland. Tengevolge van het niet tijdig nzenden van den geloofsbrief door den heer J Bakx is tot lid van den ?aad benoemd verklaard de heer M. Th. de Bruijn. Door de W. is aangifte gedaan dat hij op het Veer een portemonnaie heeft verloren met een belangrijke som geld. Inlichtingen verstrekt de chef van politie. Maandag is van hier een ploeg grondwerkers. 12 man, vertrokken naar de Zuiderzeewerken. RAAMSDONKSVEER. Geslaagd voor iet examen hoofdacte de heer J. J. van den Berg alhier. MADE. De verpachting van het te velde staande koren is dit jaar alhier en omgeving voor rogge 30 pet tarwe 25 pet. en haver 30 pet per Hectare duurder dan het vorig jaar. Men hoort in 't algemeen spreken, dat het dit jaar een zeer goede oogst zijn zal die de middelmatige opbrengst zal overtreffen. Voor rekening van Schipper R. Rullens alhier, is op de scheepswerf der firma van Suylekom te Raams- donksveer de Kiel gelegd voor een ijzeren motorschip hetwelk zoo verneemt men een draagvermogen van 60 last zal hebben. Vrijdagmiddag werd de werk man C. Akkermans, werkzaam in het pakhuis der Uienpellerij door een be- roerte getroffen Per auto is de man naar zijn woning gebracht. Geneeskundige hulp en geestelijken bijstand werd hem verleend. De toe-, stand des mans baart zorg. Bij onderhandsche inschrijving is het verven van een dubbel woon huis met winkelhuis en bijkomend werk, gelegen aan de Nieuwstraat, door den heer Jac Sins, ondernemer der genoemde panden opgedragen aan den mr. Schilder A Diepstraten alhier, als zijnde de laagste inschrijver. Als gemiddeld weekloon werd aan 135 gezinnen met het pellen en schoonmaken van St. Jansuiijes f 12 uitbetaald. Een aardige bijverdienste, daar dit werk door armen en kinderen gedaan wordt. Was het vorig jaar op gelijken tijd het handelsriet grootendeels ver kocht, dit jaar is echter het riet zóó laag in prijs, dat nog geen noe menswaardig quantum als verkocht is afgeleverd. De kosten der werk zaamheden en de vrij hooge pacht sommen kunnen, bij den tegenwoor- digen handelsdruk van het rietgewas nauwelijks gedekt worden. H. van Gils bekwam een onge val door beklemd te raken met zijn hand tusschen een schaafbank en dit lichaamsdeel zoodanig te kwetsen dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. ST. JOACHIMSMOER. Zondag 30 Juli 1.1. was 't in ons anders zoo stille dorpje druk. De kerk, die voor het klein zielental overvloedig ruimte biedt, kon thans niet de pelgrims ber gen, die van alle zijden toestroomden, om hier ver van 't stadsgewoel in echt godsdienstige stemming de H. Anna, patrones van de Huisgezinnen te vereeren. Nog nooit was 't op den Zondag in 't ociaaf van St Anna zoo druk geweest. En wie gekomen waren door hitte, over stoffige wegen om de na middag oefening bij te wonen, zullen zich die opoffering niet gespeten heb ben, toen zij de verheffende predica tie aanhoorden van den Z Eerw. Pater Capucijn, die voor deze gelegenheid was aangezocht. Hoe heerlijk is het werk der katholieke ouders, kinderen op te voeden in de schoonheden van onzen godsdienst, zooals de H.H. Joachim en Anna dat deden. Laten de vereerders der H Anna zich haar tot voorbeeld nemen en den rug wenden tot de wufte wereld, die kinderen beschouwen ais een last in plaats van een zegen, die de opvoe ding liever overlaten aan anderen en zelf willen genieten. Uit volle borst hieven de pelgrims hierna hun gezangen aan ter eere van de H. Anna. Mocht de toeloop van vereerders dezer heilige blijven toe nemen dan zou een processiesgewijze ordening der pelgrims de devotie zeker verhoogen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 3 Aug. 1927. Van de scheepswerf (fa. De Haan en Oerlemans) liep met succes te water het stalen Rijnschip„Muttersegen 11", gebouwd voor rekening van dhr. Jacob Kimpel te Altrip a. Rhein. Het schip meet 67 bij 8 20 M. en heeft een diepgang van 2.31 M. met een laadvermogen van goed 910 ton, terwijl het voorzien is van een Liasen motor (8 P.k,) voor het snelheffen der ankers. Tevens werd de kiel gelegd voor een Dortmund—Emskanaalschip groot ongeveer 910 ton. Zondag en Maandag werd in de school der Eerw. Zusters een tentoon stelling gehouden van wat in 't afge loopen jaar op de curscussen voor handwerken (nuttige en fraaie) ver vaardigd was. We zagen er jongens en meisjes onder- en bovengoed, alles even k urig en degelijk, zoodat er maar één roep over was. Verder was er keur van werk op 't gebied van chabloneeren, batikken, kunstbrei werk, etc., 't een al mooier dan 't ander, zoo waren er o.a. keus van theemutsen, shawls, kussens, etc., doch wat vooral de aandacht trok was het zeldzaam prachtige kerkwerk, zooals kleeden voor altaren, communiebanken e d. Zonder uitzondering getuigde ieder stuk van degelijke leiding en toonde, wat daaronder in korten tijd te bereiken is. Deze tentoonstelling zal dan ook velen aangespoord hebben, de handwerklessen te komen volgen. De Chr. Jongelingsvereeniging is voornemens Donderdag li Aug. een uitstapje te maken naar 's Hage. GEMENGD NIEUWS. De vermiste Belgische consul de Heer van Biervliet, is te Hankou ge arriveerd. De in het binnenland ge bleven Belgen en Nederlanders be vinden zich in veiligheid. Te Ibbenbüren in Duitschland is een 12.jarige scholier in een twist met twee kameraden door dezen dood geslagen. Zijn lijk wierpen de jongens in het Kanaal. Op de Rummelplatz te Berlijn— Schöneberg, werden Vrijdagavond ver- co .-* .5 bi co 5 a> O u N u. ai OJ bfi c C ra <U ra c

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2