No. 61. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1927 50e Jaargang. TWEEDE BLAD. Den 7en April 1927 stelde ik in han den van de Bedrijfscommissie eenige beschouwingen omtrent den bestaan- den toestand aan de gasfabriek en de veranderingen, die door mij gewenscht of noodzakelijk werden geacht, verge zeld van een schetsteekening waarmee de door mij gedachte veranderingen in beeld werden gebracht. De heschou- wingen werden gegeven om te dienen als basis voor de verdere bespreking. De besprekingen hebben intusschen plaats gehad en heeft de Commissie bezoeken gebracht aan eenige fabrie ken elders, om zich op de hoogte te stellen van de inrichting en werkwijze van het door mij aanbevolen oven systeem en de met deze installatie te verkrijgen resultaten. i De besprekingen en de bezoeken aan andere fabrieken hebben mij aanlei ding gegeven hier en daar wijziging te brengen in den aanvankelijk door mij gedachten opzet. Toestand van de stokerij, j De stokerij verkeert in een zeer slechten toestand. Ovenkluizen als in onze fabriek zijn gebouwd, hebben een normalen levensduur van 20 jaar. De normale levensgrens is reeds met drie jaar overschreden en in het verslag vgn mijn voorganger van 1916 is reeds gewezen op de wenschelijkheid van liet ombouwen van de ovens om een meer economische distillatie te ver krijgen. Het ovenblok is naar alle zijden ontzet omdat de verankering, die ge heel versleten is, niet meer in staat is de steenmassa bijeen te houden. Ten gevolge van het ontzetten van het ovenblok vertoonen retorten en kana len telkens nieuwe scheuren, waardoor het meestentijds niet mogelijk is de' oventemperatuur te beheerschen en de door het ondervuur ontwikkelde hitte te brengen op de plaats, waar zij voor het distallatieproces in de retorten noodig is. Een gevolg hiervan is een naar verhouding te hoog cokesverbruik voor ondervuur, terwijl de gasproduc tie zoowel in kwantiteit als kwaliteit terugloopt. De toestand is van dien aard dat de mogelijkheid bestaat, dat ge deelten van het ovenblok instorten. Het gevolg daarvan zou zijn een ern stige stagnatie in de gasproductie. Ik acht het daarom dringend noodzakelijk dat nog dit jaar een begin wordt ge maakt met het bouwen van nieuwe ovens. Keuze van het ovensysteem. Bij de tegenwoordige productiewijze speeit de mechanische bediening een voorname rol. Bij het kamerovensy steem is automatische en mechanische bediening zoo ver mogelijk doorge voerd.' Tot heden wordt in onze fabriek de steenkool vergast in horizontale re tortovens. In de laatste jaren hebben in de grootere fabrieken de retortovens vrijwel afgedaan en zijn deze vervan gen door kamerovens. Bij de kamer ovens is de verhouding van verwar mend oppervlak tot de hoeveelheid te vergassen steenkool veel hooger dan hij de retortovens en is het cokesver bruik voor de verhitting der distillatie- ruimte ook veel gunstiger. In vergelij king met de retortovens is de hoeveel- heid geproduceerd gas van bepaalde calorische waarde en geproduceerde cokes hooger. De opbrengst en de kwaliteit van andere nevenproducten als van teer, ammoniakwater, is voor de kameroven gunstiger dan voor de retortoven. Daarenboven en dit is vooral een factor van beteekenis eischt de bediening van retortovens veel meer menschelijke arbeidskracht. Bij de kamerovens is het mogelijk automatische en mechanische bedie ning veel verder door te voeren. De be langrijke besparing die daarmede op den post Arbeidsloonen is te verkrij gen, maakt dit systeem zeer aantrek kelijk. Tot voor eenige jaren scheen het kamerovensysteem alleen bij een jaarproductie van ongeveer 1 millioen kubieke meter met gunstiger rende ment dan de retortovens te kunnen worden toegepast. Later konden ook kameroVens worden geconstrueerd, waarmee reeds bij een productie van 500000 M3 voordeel kom. worden behaald boven de retortovens. Aanvankelijk was ik geneigd aan te nemen dat het klein-kamer-oven- systeem met horizontale kamers voor onze fabriek het meest geschikt zou zijn, omdat de ladingseenheden voor de horizontale kamers kleiner zijn dan voor verticale kamers. Het aantal la dingen is bij eerstgenoemd systeem grooter en wordt dus over korter perioden versch gas verkregen, waar door dc calorische waarde minder aan schommelingen onderhevig zou zijn. Het is mij echter gebleken dat het ook met de nieuwere systemen van verti cale kamerovens mogelijk is de Lwa- wordt de trechtervormige vulwagen gebracht boven de bovenmonding van de kamer en is de kamer door het dienstbaar maken van de zwaarte kracht in enkele seconden ge heel gevuld door het opentrekken van de schuif in den bodem van den vul wagen. Gasverlies tijdens de vulling is dan ook tot een minimum terugge bracht. Ook hij het lossen wordt de zwaarte kracht benut. Zooals hiervoor is ver meld, rust de bodem van de kamer aan de eene zijde op den generator en aan de andere zijde op peilers. In de tus- schengelegen ruimte loopt de cokes wagen, die onder de uitlaat van de kamer wordt gereden. Door het openen van de benedendeur valt de geheele cokeskoek in eens in den cokeswagen, die daarna naar den bluschtoren wordt gereden, waar het cokesvuur met water wordt gedoofd. De stoom die daarbij wordt ontwikkeld, ontwijkt door een houten koker van den toren en komt niet meer, zooals thans, in aanraking met de ijzerconstructie van den oven, de minste storing in net neariji sieeu» groote moeilijkheden oplevert en zeer vaak de gasaanvoer naar de toestellen moet worden stopgezet. Dit levert niet alleen gasverlies op, doch daarenbo ven brengt dit steeds gevaren mede voor de ongestoorde gasaflevering, vooral wanneer de voorraad gas niet groot is. De buisleidingen naar de toestellen zijn zeer moeilijk te bereiken en nog veel moeilijker behoorlijk te reinigen liteit van het gas volkomen te beheer- schen, zoodat mijn aanvankelijk be- waardoor de nadeelige inwerking op zwaar' tegen de verticale kamers is het ijzer is voorkomen. komen te vervallen. Vergeleken met de horizontale ka mers zijn de verticale veel eenvoudiger te laden en te lossen. Voor de horizon tale kamers is men afhankelijk van een zeer gecompliceerde laadmachine. I)e cokes wordt, na gebluscht te zijn, gesorteerd of gebroken en naar de op slagplaats vervoerd. De geheele bediening is uiterst een voudig, eischt van het personeel wei nig inspanning en kan gemakkelijk met Een defect raken daarvan brengt zeer een man geschieden. Deze man heeft veel last met zich omdat het bijna hij een 12-urig bedrijf en drie kamers onmogelijk is deze kamers met een slechts om de 4 uur een kamer te laden schop of handlade te laden. Bij het en te lossen, waarvoor slechts 15 a 20 verticale systeem valt de steenkool minuten noodig is. Er blijft voor hem door eigen gewicht in de te laden dus nog ruim tijd over voor terrein kamer, terwijl bij het ontladen de co-1 of onderhoudswerkzaamheden, keskoek loodrecht naar beneden kan In de bij dit rapport gevoegde exploi- vallen. Een ophaalinrichting voorziet tatiebegrooting komen de voordeden vóór het laden een bunker met steen-1 van de kamerovens geheel tot uitdruk- kool voor de behoefte van 24 uur, zoo- king, voordeden door belangrijke be- dat bij eventueele reparatie aan deze I sparing van arbeidsloonen, mindere machine, daarvoor steeds voldoende onderhoudskosten, hoogere gas- en tijd en gelegenheid beschikbaar is. Bij cokesopbrengst, hoogere opbrengst van hel gebruik der laadmachine voor de teer enz. Plaats der te bouwen stokerij. Bij de overweging van dit punt is on middellijk de vraag gerezen of. het geen aanbeveling verdient, nu wij voor belangrijke uitgaven komen te staan, het reeds vroeger geopperde denkbeeld van het verplaatsen der gasfabriek naar de haven opnieuw in beschouwing te nemen. Het schijnt mij zeker de moeite waard dit te doen en ik heb horizontale kamers is men gebonden aan bepaalde soorten kolen, wat niet het geval is met verticale kamers, waar voor alle soorten kolen te gebruiken zijn. De bouwkosten van -een oven met verticale kamers zullen weliswaar iets grooter zijn dan die voor een oven met horizontale kamers, doch daar staat tegenover dat de eerstgenoemde in de open lucht kan worden gebouwd waar-1 (jaarom ^ij het ontwerpen mijner door de kosten van een stokerijgebouw J schetsplannen met de mogelijkheid noodig voor horizontale kamers, ko men te vervallen. Mijn conclusie is dan ook dat het bouwen van verticale kamers voor onze fabriek de voorkeur verdient en zou dan het bedrijf moeten kunnen beschikken over een ovenbatterij met twee ovens, ieder met drie kamers, elke kamer met een laadvermogen van 15ÜU a 1600 K.G. steenkolen en een distil- latietijd van 12 uur. Bij een gasop brengst van 42 M3 per 100 K.G. kolen zou dus per etmaal een productie zijn te bereiken van ruim 3900 M3 en van ongeveer 1.425.000 M3 per jaar. De pro ductie heeft over 1926 bedragen 867.289 M3, zoodat de voorgestelde installatie voldoende berekend is op uitbreiding van het gasdebiet. De hiervoor genoem de jaarproductie van ongeveer 1 mil lioen 425.000 M3 is te maken met één oven van 3 kamers, zoodat de tweede oven in reserve blijft. De levensduur van de kamerinbouw is te stellen op minimum 5 jaren. Met één oven wordt dan ook onafgebroken doorgewerkt tot het tijdstip dat de kamers moeten wor den vernieuwd; eerst dan komt, be houdens onvoorziene omstandigheden, de reserve-oven in bedrijf. Werkwijze met de verticale kamerovens. Uil een oogpunt van ovenbouwkun- de is de constructie van den vertica-.| len kameroven eenvoudig. In tegen stelling met onze bestaande retortovens zijn de distillatie-ruimten vierkant. De kamers zijn daarenboven conisch om het ontladen van de cokes te bevor- deren. Elke oven heeft een generator mogelijkheid van uitbreiding op het en drie gaskamers. Zooals de naam I bestaande ten ein. aangeeft zijn de gaskamers loodrecht - opgesteld. Zoowel de vulling van den wen van een nieuwe stokerij de ou generator als van de kamers geschiedt in bedrijf moet blijven, zoodat voor de 'vanaf den werkvloer boven de kamers, nieuwe ovens een andere plaats moe De generator wordt vanaf de fundee- worden gezocht Het meest geschikt ring opgebouwd. De onderkant der komt mij voor de plaats waar thans kamers wordt gesteund door peilers, het gebouwtje staat voor de verva, Tusschen generator en peilers bevin- ging van zwavelzure ammoniak Di den zich de benedenmondingen van de gebouwtje is geheel versleten en dre^,t kamers. Voor het vullen van de gas- op enkele punten in te storten. De kamers moet de steenkool gebracht gasdistillatie. naar het kameiove worden boven den werkvloer, waar de systeem brengt mee dat de gassen on- bovenmondingen van generator en der hoogere temperatuur in de oe- gaskamers zijn aangebracht. De steen- stellen komen, en het is daarom nood- kolen worden in de kolenloods in kip-1 zakelijk dat bij het bouwen van deze weging dit fabriekje niet weer op te bouwen. De prijzen van ammoniakzout zijn zoo laag, dat een verwerking van het ammoniakwater niet meer renda bel is. Ik verwacht in de toekomst geen verbetering der prijzen daar andere kunstmeststoffen het zooveel duurdere zwavelzure ammoniak verdringen. Het zal meer aanbeveling verdienen het water aan een groote ammoniakfabriek I te verkoopen of door een lagen prijs terwijl van het gemakkelijk inschake- de landbouwers er toe over te halen, len der reserve-toestellen, voor zoover het ruwe ammoniakwater voor direct- deze er zijn, eenvoudig geen sprake is. I bemesting te gebruiken. Op meerdere In het belang van de noodzakelijke be-1 plaatsen wordt dit reeds met succecs drijfszekerheid is dan ook naar mijne toegepast. meening een nieuwe opstelling der ma- I Bad- en Schaftlokaal, chines zeer gewenscht, zoo niet nood-1 .Het bad- en schaftlokaal, op welks zakelijk. Vervolgens is het zuiverhuis I onvoldoenden staat door dc arbeidsin- voor een goede regeneratie van de ge- j spectie reeds herhaaldelijk is gewezen bruikte, doch nog niet verzadigde ijzer- en tüt hcden nog toegelaten met het aarde weinig geschikt. De regeneratie-1 uitzicht op verbouwing, is onder te plaats is te donker en de toetreding van I brengen in een gedeelte der bestaande versche lucht, een eerste vereischte I stokerij, zooals op de begane grond- voor een goede regeneratie, onvol-1 teekening is aangegeven. Door liet doende. I aanbrengen van een binnenmuur kan De ligging van het zuiverhuis is ook I op cen hoogte van 3 M. uit den vloer ten opzichte van de bewoners in de het bad- en schaftlokaal worden ge- omgeving der fabriek ongunstig te noc-1 bouwd. Het ondergedeelte doel dan men. Bij de regeneratie ontwijken zwa-1 (ijenst als wagenbergplaats, vel- en cyaandampen, die voor de om- I fjet overige gedeelte der oude stokerij geving een onaangename lucht geven I vvordt dan ingericht als cokesberg- en het koper- en schilderwerk doen I pjaats voor, de gebroken cokes, een en aanslaan en bederven. I ander zooals op de begane grondteeke- De toestellen in het machinegebouw ning is aangegeven, en de zuiverkisten kunnen alle worden I overgeplaatst. I Al de hiervoor geschetste toestanden Het' magazijn dat thans boven ma-1 (jer gebouwen hebben mij er toe ge- chinekamer en fitterij ligt is geheel on- bracht U in ernstige overweging te voldoende, ten eerste omdat het ligt geven, het machinegebouw te verplaat- hoven de toestellen kamer en alle ma- sen naar de oostzijde van het fafarieks- terialen onmiddellijk aanslaan door I terrein. De daaraan verbonden kosten de ammoniakdampen, welke opstijgen wor(jen Voor eén gedeelte gecompen- uit den put onder in de machinekamer. I seerd door de waarde die het terrein, Meters of andere toestellen kan men in I thans ingenomen door het machinege- het magazijn geen plaats geven daar zij bouw, na afbraak zal krijgen. Dit er totaal bederven; de gas- en water- WOrdt dan een gunstig gelegen, bouw nieters zijn dan ook in. een der oude I terrein aan dc Stationsstraat, dat vol- woningen ondergebracht. j doende ruimte zou bieden voor zes be- Ook verkeeren daken en goten van I neden- en zes bovenwoningen. Bij een het oude magazijn in zoo'n slechten dergelijk bouwplan is gedacht den rij toestand, dat toch een algeheele voor- j dam naast het fabrieksterrein te ge- ziening zou moeten volgen. De onder I bruiken voor den aanvoer van hel magazijn aanwezige smederij en steenkolen. Deze kunnen dan van de fitterij zijn van dien aard, dat de naam wagens direct in de diverse afdeelin- van smederij en fitterij voor deze don- gen der loods worden gestort door in kere bekrompen ruimte zeker veel te den westelijken wand der loods aan te geflatteerd is. Van het maken van eenig brengen openingen werkstuk of van de reparatie van een meer belangrijk onderdeel der machi nes kan in het geheej geen sprake zijn, De zon lokt naar buiten, doch het is waschdag. En de waschdag stelt zijn eischen. De huisvrouw kan het goed niet in den steek laten. Toch kan zij vlug klaar zijn, door Rinso te gebruiken, 's Nachts weekt dan al het vuil los, hetwelk 's mor gens al het zware werk bespaart. Nog vóór den middag kan het goed al buiten hangen, klaar om te strijken. Koop nog heden een pakt eener verplaatsing rekening gehouden. Ik kom hierna op het plan eener nieu we fabriek aan de Haven nader terug en zal voor het oogenblik nagaan de Bouwplan. Hierbij gaan de noodige teekeningen genummerd van I tot VI. Teekening I geeft aan het geheele bouwplan, terwijl de overige de gebouwen afzonderlijk behandelen. Teekening VI geeft den bestaanden toe stand weer. Daaruit zal U blijken dat alle op het terrein aanwezige arbei derswoningen zullen moeten worden afgebroken. Deze woningen zijn het eigendom van het bedrijf met uitzon dering van twee woningen van H. Win- gels, welke naar mijne meening met een prijs van 3000 gulden behoorlijk betaald zijn. Mocht voor deze wonin gen eventueel een te hoogen prijs wor den gevraagd, dan bestaat de mogelijk heid, de werkplaatsen met het magazijn meer achteruit te bouwen waardoor deze woningen kunnen blijven staan. Een beter geheel zou .echter worden verkregen wanneer de woningen zou den kunnen worden afgebroken; uit de begane grondteekening zal U dit duidelijk blijken. De bouw- on installatiekosten van een nieuwe fabriek op het bestaande terrein aan de Stationsstraat zijn door mij begroot op 157.774,22 (Plan A). Voor het houwen eener nieuwe oven batterij met bij levering van de nood zakelijke toestellen, met behoud overigens van den bestaanden toestand 113.000,— (Plan B.) Voor het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op een aan te koopen terrein, gelegen a. d. Haven 236.261, (Plan C.) Bij het ontwerpen der bouwplannen is zelfs de minste luxe vermeden en is en moeten al deze werkzaamheden bui ten de fabriek geschieden. Voor het Electriciteitsbedrijf is in het geheel geen reparatie-inrichting I er naar gestreefd, een zoo economisch voor meters en toestellen beschikbaar; J mogelijk ingericht bedrijf te verkrij- thans geschieden deze werkzaamheden gen p>c begrootingscijfers zijn, wat de in een oude woning zoo goed en kwaad gebouwen betreft, door mij in overleg als het gaat. Al deze bezwaren in over- ,net (jen Gemeente-Opzichter vastge- weging nemende stel. ik U dan ook steld. voor een nieuwe smederij, metermaga- pjan zijn en electriciteitswerkplaats te bou- w'en met daarboven een magazijn voor De raming van de bouw- en instal a- de drie bedrijven, een en ander volgens tiekosten bedraagt voor dit plan wagens geladen, daarna gewogen op een automatisch registreerende meet- inrichting en vervolgens gestort in een elevator, die electrisch gedreven de kolen brengt in een bunker, eenige meters hoven den werkvloer van den ovens een paar waterpijpkoelers aan de bestaande toestellen worden toege voegd. In het bestaande machinege bouw ontbreekt daartoe echter de ruimte en zoo ben ik vanzelf gekomen tot de vraag, of het geen aanbeveling oven De elevator stort automatisch zou verdienen de verschillende toestel- zijn inhoud over in den bunker. De be-1 len opnieuw te plaatsen in een nieuw diening van den elevator is zeer een voudig; hij vervoert zoowel de kolen voor de kamers als de cokes voor den generator. Vanuit den hunker wordt de vul- machinegebouw. Toestand van het machinegebouw. Door de geleidelijke uitbreiding, die het bedrijf in den loop der jaren heeft wagen geladen, die een treclitervorm I ondergaan, zijn met het oog op de toe- heeft Deze wordt gevuld door het om- nemende productie herhaaldelijk Mei- zetten van een handel. De vulwagen nere of grootere veranderingen aange- liangt op rails en loopt op kogellagers, bracht, zoodat op liet oogenblik de zoodat ook de bediening hiervan hoogst toestand zoo is, dat de toestellen p eenvoudig is. zoodanige wijze in een betrekkelijk Nadat vooraf de kamer is ontladen, I kleine ruimte zijn bijeengebracht dat teekening. De kosten van dezen bouw zouden kunnen gedragen worden voor 50 door de Gasfabriek, 30 door het Electriciteitsbedrijf en 20 door het Waterleidingbedrijf. Kolenloods. Voor de kolenloods welke in verband met het meer naar achteren bouwen der fabriek bijna geheel moet worden verplaatst geef ik U in overweging deze te doen' optrekken in gewapend beton en te voorzien van twee tusschenwan- deri, waardoor het mogelijk is drie verschillende soorten kolen apart te houden. Ik dat dit zeer gewenscht voor een eventueele menging. Op" deze wijze is ook te voorkomen dat dc laatst aan gekomen steenkolen het eerst worden opgewerkt en de oudere steenkolen blijven liggen. De kolenloods kan op eenvoudige wijze met eterniet of mar- tinietleien worden afgedekt. Zoutfabriek. Het gebouwtje waar de toestellen voor het vervaardigen van zwavelzure ammoniak zijn ondergebracht, moet worden afgebroken voor de nieuwe '-i 157.774,22. Ik heb nagegaan, hoe de kapitaal- lasten zouden worden wanneer tot uit voering van dit plan zou worden be sloten. Voor de overzichtelijkheid laat ik hier volgen een specificatie van de vaste activa van het bedrijf naar de boekwaarde op 1 Januari 1928 (na toepassing van de afschrijving, in de begrooting 1927 geraamd): De Echo van het Zuiden. Gasfabriek Waalwijk. U V -J O DE LEVER'S ZEEP MIJ., VLAARD1NGEN R 511-23 1. Gebouwen en terreinen 48.329,— 2. Ovens 3-™9'*0 3. Toestellen en machines 11.464.414 4. Gashouders 29.860,90 5. Kolenloods en teerputten 3.431,884 6. Mnntmeterleidingcn 6.711,79 7. Buizennet .751.766,914 8. Straatlantaarns 3.934,76 9. Ammoniokinrichtlnit 499,13 10. Gasmeters f 12.187,29 11. Muntmeters 9-749,33 12. Gereedschappen 2.286,30 13. Electrische installatie 178.35 14. Meubilair 1 .606,984 15. Kolenloods aan de Haven 1.225, 16. Voertuigen 17. Kantoormachines 1.662,50 Totaal 186.644,95

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5