w. w. w, ëqod Tieten. Winkelweeknummers van dit blad, die onder re dactie staan van het Comité »ers en Reclame van het Winkelweek Comité. No 62. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1927 50e Jaargang. TWEEDE BLAD. Elk Winkelier of zakenman plaatse natuurliik zijne ad vertentie in de Geef uw advertentie tijdig op om U een goede plaats te verzekeren. 1197,30 24G.12 3963,76 40,— 75.— Het eerste a.s Zaterdag. nummer komt 42156,24 18G8, 44024,24 ALL van de fijnste E DRUKWERKEN meest gewone tot de speciaal ook GROOTE OPLAGEN EN BOEKWERKEN. Schitterende reclame vloei cartons Algemeen Advertentie Bureau Abonnementen op alle bladen. Boekwerken op elk gebied. Kant' or-. School- en Studieboeken Pakpapier aan rollen, vellen en ir wikkelpapier. De Echo van het Zuiden. Gasfabriek Waalwijk. In ons vorig nummer hebben we reeds een uittreksel gegeven uit liet Rapport der Gascominissie aan B. en W. ter zake de aanhangige plannen tot verbetering der gasfabriek. Het volgt hier thans in extenso: Reeds in den loop van 1926 bracht de Di recteur der gasfabriek onder onze aandacht dat de gasovens de normale leeftijdsgrens hadden overschreden en dan ook teekenen van verval begonnen te geven. Herhaalde malen werd de koinende noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen terloops besproken, totdat de staat van liet ovenhlok zoo ongunstig werd, dat den Directeur op dracht werd gegeven plannen tot het bou wen van een nieuwe ovenbatterij voor te bereiden. In het begin van April bereikten ons diens voorloopige plannen, vergezeld van zijn beschouwingen, en vormden deze do ba sis voor herhaalde breedvoerige gedachten- wisseling: Hetgeen vervat i9 in het hierbij gaande rapport van den Directeur, is ten deele het resultaat van die gedaclitenwis- seling. Het spreekt vanzelf, dat "belangrijke plannen als U thans worden aangeboden, in onze Commissie eerst van lieverlede tot rijpheid zijn gekomen, temeer omdat de groote verantwoordelijkheid werd gevoeld, die de Commissie met haar advies op zich 20. Verlichting fahrlek, water, - electriciteit 21. Machinekamerbehoeften 22. Fabricageloonen 23. Emballage 24. Huur terrein kolenloods aan de Haven Bruto productiekosten 66057,38 25. In mindering komt netto op brengst by producten 18991.34 Netto productiekosten Geproduceerd gas 867289 M3. •gas 802976 M3, kostprijs Het enkele feit dat de bestaande oven- batterfl reeds bytia drie jaren de normale leeftydsgrens had overschreden was op zich zelf reeds een duidelyke aamvyzing, dat liet tyd9tip voor het bouwen van nieuwe ovens naderde. De feiteiyke toestand, zooals die nader is beschreven in het rapport van den Directeur, bevestigde daarenboven dat de ovens inderdaad versleten waren en dat met het verder uitstellen van het treffen van maatregelen voor een spoedige voor ziening, het gevaar voor ernstige storingen in de gasproductie steeds toenam. Deze voorziening zou kunnen bestaan ofwelin het zoo spoedig mogeiyk bouwen van nieu we ovens, ofwel in het betrekken van gas van een nabij gelegen grootere fabriek. Om beide mogeiykheden te kunnen beoordeelen, adviseerden wy U, de Gemeente Tilburg te vragen of deze bereid zou zyn de voor onze gemeente benoodigde hoeveelheid gas te leveren en zoo ja, welke conditiën daarbij zouden worden gesteld. Tegeiyk werden door ons, ter voorkoming van vertraging, in studie genomen plannen tot het bouwen van nieuwe ovens en tot geheele, eventueel gedeelteiyke vernieuwing der fabriek. Hét verzoek aan de gemeente Tilburg werd gedaan l>y Uw schryven van 24 De cember 1926 No. 1810echter kwam het antwoord daarop eerst 18 Juli 1927 binnen. Behoudens nadere bedingen blykt de ge meente Tilburg bereid te zyn gas te leve ren tegen een prys van 5} cent per M3 in de houders op ons terrein met een minimum afname van 900.000 M3 per jaar, hetgeen boven dit kwantum in hetzelfde jaar wordt afgenomen te berekenen tegen 4 cent per M3; zou ook de gemeente Loou-op-Zand tegelyk het gas van Tilburg betrekken, dan zou de prys van 5$ cent voor de eerste 900.000 M3 worden teruggebracht tot 5 ct. per M3. Alvorens deze aanbieding te toetsen aan de resultaten die met een moderne ovenin- stallatie zouden zyn te bereiken, meenen wij goed te doen, deze te vergeleken met den fabricage-kostprys van het gas in ons tegenwoordig bedrijf. Wy hebben daarom een fabricage-k^stpi-ys opgesteld, waarby wy uitgingen van de volgende stelling De bedragen waarmede de uitgaven voor ons tegenWoordig bedryf by aankoop van het gas zouden kunnen worden verminderd, zyn onze fabricagekosten wat overbiyft zyn distributiekosten. In het algemeen is deze opstelling voor een fabricage-kostprys wel licht niet geheel juist, doch om een zuivere vergelyking met de aanbieding der gemeen te Tilburg te kunnen maken, ljjkt zy ons de eenige bruikbare. Het zou, meenen wy, om een voorbeeld te noemen, in dit byzon- dere geval een fout zyn, om, zooals gebrui- keiyk, een zeker deel van de Directie- en Administratiekosten te brengen ten laste van de fabricagerekening, omdat men de zekerheid heeft dat die kosten, ook al zou het gas worden aangekocht inplaats van gefabriceerd' gelyk zouden blyven. In ons ge val moeten wy aannemen, dat, althans voor beide genoemde posten, deze uitgaven niet zullen verminderen. Op deze basis kwamen wy tot de volgende opstelling: Fabricage-kostprysberekening van liet Gas, naar de gegevens van de exploita tie-uitgaven 1926, uitsluitend in verge lyking met een aanbieding voor de le vering v.an gas door de gemeente Tilburg. Algemeene Kosten. 1. Salarissen 890. 2. Bureaubehoeften en druk werk 120. 3. Assurantie 60.50 4. Grondbelasting enz. 131.21 5. Sociale wetgeving 2007,37 6. Telefoon 45. 7. Algemeene kosten (bezems, zeep, kaarsen, diversen) 250. 8. Zegels 50- 9. Kindertoeslag 219,60 Rente. 10. Rente geldleeningen 2085. 11. Rente in rekening-courant 885,96 Afscbryvingen. 12. Afschry vingen 4788,27 Productiekosten. 13. Steenkolen 32759,77 14. Onderhoud gereedschappen 177, 15. Onderhoud ovens 5237,31 16. Onderhoud stokery-gebouwen 570. 17. Onderhoud machines 604.83 18. Stookloonen 9410.36 .19. Hulpstoffen 243,02 47066,04 kostprys 5,42 cent. Afgeleverd 5,86 cent. Toelichting op de kostprijsberekening. 1. Aangenomen is, dat de kosten van Directie en Administratie ook by een dis- tributiebedryf gelyk zullen blyven met die van thans, behoudens vermindering met het salaris van den magazynmeester, die tegelyk dienst doet als fabrieksbaas 2. Aan de hand van de factuurs zyn deze kosten verdeeld over fabricage en distributie. 3. Een bedrag van 121.000.ft 0,50 per mille. 4. Betreft een evenredig deel in ale grondlasten voor fabrieksgebouwen en ter rein. 5. Dit bedrag wordt gevormd door 15 van de loonen van het fabriekspersoneel als volgt: 1 stoker ft 24 per week, il 26,64. 1 :1 28 en 3 ft 29, 1 plaatswer ker ft 23, 1 fitter-smid jaar) 795,60 en de bezoldiging van den magazynmeester ad 890,totaal 12950,88. 6. Betreft een evenredig deel, ten laste der fabricage. 7. Zyn artikelen, welke speciaal voor het stokersbedryf en de fabricage noodig waren. 8. Is aan te nemen als aangewend voor zaken, betreffende de fabricage. 9. Kindertoeslag is berekend voor het zelfde personeel als sub 5 opgenoemd. 10. Deze post is, afgerond als volgt sa mengesteld Ovens 5700, Toestellen f 12000, Kolenloods, teerputten 3600, Kolenloods aan de haven 1400, Gereedschappen 1500. Stokery-machinegebouw 17500, 802976 X 35600 X zoodat de keuze moet worden beheersclit door het antwoord op de vraag, welk sys teem by een aanpassen aan de jaarafname door de aangeslotenen aan onze fabriek het hoogste rendement geeft. Om het nntwoord op deze vraag te kunnen geven, dienen tal van factoren, die op het rendement van in- Vloed zyn, te worden beoordeeld. De jaar statistieken van de gasfabrieken in de ver schillende gemeenten, zooals deze worden gepubliceerd in het vaktydsclirift „Het Gas", mogen, hoewel deze zeer nuttige ge gevens verschaffen, toch niet als uitgangs punt dienen, omdat de daarin gegeven cy- fers moeten worden bezien in het licht van plaatselyke omstandigheden en toestanden in het bedryf zelf. De jaarproductie bedroeg in 1926 867289 M3, de grootste etmaalaflevering 3298 M3, de kleinste 1651 M3. De Commissie achtte het, om de volle verantwoordeiykheid te kunnen aanvaar den voor een uit te brengen advies voor de verbouwing onzer gasfabriek, ook noodza- kelyk zich persooniyk op de hoogte te stel len van de werkwijze van de kamerovens om door persooniyk contact met de ver- 0,0525 0,0525 De kostprys van het verkocht gas zou dan bedragen 44024.24 802976 is cent, terwyl de eigen fabricagekosten naar den toestand 1927 zouden bedragen 4M cent, makende een verschil van 0,(9 cent per M3. wyi hebben dan nog buiten beschou wing gelaten de verplichting om minimum 900.000 M3 af te nemen, terwyl met inbe grip van verlies en* eigen gebruik slechts 838.5S2 M3 afgeleverd wordt. Dit aanmerkeiyke verschil maakt de aan bieding van Tilburg op zich zelf reeds on- aannemeiyk. Wanneer de gemeente Loon- op-Zand hare fabriek te Kaatsheuvel stil zou leggen om al haar gas, ook voor het dorp Loon-op-Zand te betrekken van in burg, zou de gemeente^ Tilburg haar gas schillende bedryfsdirecteuren zich een oor deel te kunnen vormen omtrent den invloed, die de diverse factoren in het fabricage proces op het bedryfsresultaat uitoefenen Omdat de Commissie voorop stelde dat de keuze van het ovensysteem kon beperkt blyven tot het kameroven. en het klein- kanierovensysteem, is een bezoek gebracht aan fabrieken die met «het eene of het an dere ovensysteem' werken en die eene jaar productie hebben, welke zoo dicht mogeiyk die van onze fabriek naby komt. Het resultaat van deze bezoeken is neer gelegd in ons vertrouweiyk rapport dat U den 24 Mei werd toegezonden, wy handha ven ten volle de aan het einde daarvan op genomen conclusie, n.l. dat, wanneer tot vernieuwing der stokery wordt besloten, niet meer kan gedacht worden aan retort- ovens, en dat by de keuze tussehen klein- kamerovens (horizontale kamers) en kanier- ovens met verticale kamers, de voorkeur is te geven aan de laatste soort én om het kan zyn; niettemin verwachten wy een hoo- ger rendement dan 40 M3. wy hebben waar genomen dat ook aan andere fabrieken, die door ons worden bezocht, onder dezelfde omstandigheden zelfs 47 M3 werd bereikt. By post 31 is eenige wyziging gebracht in de afschryvings-percentage... Deze zyn op het oogenblik naar ons voorkomt onnoo- dig hoog, wat de praktyk aan onze fabriek reeds heeft aangetoond. Zoo worden b.v. nieters afgeschreven in 12} jaar, terwyi op het ooge«blik nog gewone meters in ge bruik zyn van 1860 en muntmeters van 1904? Deze meters zyn zeker eens of meer malen gerepareerd, doch de kosten daar van komen onder het gewone onderhoud. Muntmeterleidingen worden afgeschreven in 14 jaar, terwyl de leidingen die 23 ja ren geleden gelegd zyn nog in goeden staat verkeeren. De gebruikswaarde van verschillende objecten overtreft dan ook de boekwaarde veel meer dan noodig is. Bestendiging van dezen toestand komt ons niet gewenscht voor. De afsc-hryvingspereentages, zooals zy thans worden voorgesteld, achten wy al leszins in overeenstemming met een goed beleid. Wy hebben het daarom ook beter 41700,— ft 5 11. Ten laste van de fabricage is ge bracht een aandeel in de rente, evenredig aan het totaal bedrag der op 31 December aanwezige wisselendè activa, voor zoover die betrekking hebben op de fabricage. 12. De afscliryving is berekend naar evenredigheid van de waarden, sub 10 aan gegeven. 13. 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22 en 24 zyn overgenomen van de jvostpi-y sberekening verslag 1926. 14. Aan de hand van de factuurs zyn deze kosten verdeeld over fabricage en dis tributie. 16. Na aftrek der kosten voor Direc teurswoning, woningen achter de fabriek en kantoren, komt dit bedrag ten laste van de fabrieksgebouwen. 23. Is veilig geschat. 25. Is overgenomen van de kostprijsbe rekening verslag 1926. Blijkens liet Verslag 1926 werden in dat jaar verwerkt 2234.33 ton gaskolen. Deze hebben gekost 32759,77 of per ton 14,66. De tegenwoordige contractprys der kolen bedraagt 13,77 per ton. Naar dezen prys berekend zouden de kolenkosten in 1926 minder hebben bedragen 2234,33 x 14.66 13.77) 198S.55. In den onderhoudspost van de oven9 is 1400 begrepen van uitgaven in vorige jaren gedaan, de werkelyke onderhouds kosten bedroegen in 1926 dus feitelyk 1400 minder. De prys der cokes bedroeg de eerste 3 kwartalen van 1926 0.50 daarna 0.60 en later 0.80 per H.L. Wanneer de in 1926 geproduceerde cokes waren berekend naar 0.80, zooals thans de geldende prys is, zouden de nevenproducten ruim 6000 meer hebben opgebracht. Om de vergelyking met de Tilburgsclie offerte zuiver te stellen, zou men de beide bovengenoemde posten, samen 1988,55 -f- 1400 3388,55 van de totale productie kosten moeten aftrekken, terwyl de op brengst bijproducten 6000 hooger zou moeten worden. Wy moeten immers aan nemen dat Tilburg zijn offerte baseert op de thans geldende kolen- en cokesprijzen °n niet op die van 1926. De productiekosten zouden dan bedragen hebben 66057,38 3388,55 62668,83; de opbrengst by- producten 1S991.34 6000 24991,34; de netto productiekosten du9 62668,83 24991,34 is 37677,49; de kostprys van het geproduceerd gas 37677,49 867289 4,34 cent, en van het afgeleverd gas 37677,49 802976 4,69 cent. De Gemeente Tilburg biedt het gas aan tegen 5,25 cent per M3. Om 802976 M3 te kunnen afleveren moet méér worden aan gekocht: le het verlies ad ruim 2} 2e het verbruik voor terreinverlichting enz., 3e verwarming der kantoren, 4e het ver bruik voor de Directeurswoning, waarvoor in totaal is te rekenen op de volgende hoe veelheden le. ruim 2} van 802976 M3 is afgerond 21.000 M3. 2e. terreinverlichting enz. 10.057 M3, (verslag 1926). 3e. verwarming kantoren 3.349 M3, (verslag 1926). 4e. directeurswoning 1,200 M3, (verslag 1926). Totaal 35.606 M3. De inkoopkosten bedragen dus voor ver kocht gas; - overgelegde exploitatiebegrooting A biykt, dat de exploitatieuitkomsten voor een nieuw bedryf belöngryk beter zullen zyn, dan voor 1927 is geraamd, zoodat ver geleken met eerstbedoelde begrooting de aanbieding der gemeente Tilburg nog on gunstiger wordt, wy komen hierop by de bespreking van de begrooting voor plan A nog even terug. Overigens is naar onze meening een vei- bintenis voor ^25 jaren op zichzelf reeds een ernstig bezwaar. Men weet niet lioe techniek en wetenschap zich op liet terrein van verlichting en verwarming zullen ont wikkelen. Gedwongen te zyn gedurende een zoo lang tydvak onder alle omstandig heden tenminste 900.000 M3 gas af te ne men. achten wy een zeer bezwarende con ditie. By de handhaving van een eigen be- (li-yf blijft men ten minste, als men het zoo noemen mag, baas in eigen huis. Een af name van 900.000 M3 bedraagt ongeveer 50 000 M3 meer dan tie tegenwoordige be hoefte, zoodat de hiervoor berekende in koopkosten feitelyk met 50000 X 5} cent of 2625 zouden moeten worden verhoogd. De prysberekeniiïg is gebaseerd op een ko len- en cokesclausuh Wij zullen hierop niet verder ingaan, orrtuat wy meenen aan getoond te hebben dat de grondprys in de aanbieding op zichzelf een onoverkomenlyu bezwaar oplevert. Alleen willen wy hier omtrent nog opmerken dat de offerte is ge baseerd op een kolenpi-ys van 10.—. Blykbaar .wordt dus een goedkoope ko- lensoort verwerkt. Mocht te eeniger tijd worden overgegaan tot het verwerken van een betere, duurdere soort met een hoogere gasopbrengst, dan zou zonder meer voor ons de gaspi-ys aanmerkeiyk kunnen sty- gen, omdat, wy van de hoogere gasopbrengst geen voordeel zouden kunnen trekken. Wy hebben dan ook gemeend de oplos sing te moeten zoeken in het aanbrengen van vernieuwingen en verbeteringen in ons eigen fabrieksbedryf. Wy deelen het ge voelen van den Directeur, dat zoo spoedig mogeiyk en in elk geval nog dit jaar een begin moet worden gemaakt met het bouwen van een nieuwe stokery. De nieuwe stokery kan echter een onderdeel zyn van drie ver schillende plannen, n.l. PLAN A: Het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op het bestaande terrein; PLAN BHet bouwen van nieuwe ovens met handhaving van het te restaureeren gebouw en de toestellen voor natte en droge zuivering, eveneens op het bestaande ter rein, en PLAN C: Het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op een terrein by de haven. Het voornaamste element in elk der drie plannen vormen de ovens, wy hebben ons op de hoogte gesteld van de vorderingen, die ook de gastechniek in de laatste jaren heeft gemaakt en het is ons daarby geble ken dat de retortovens, en zeker in den vorm als zy tot heden in onze fabriek in gebruik zyn, het veld hebben moeten rui men voor kamerovens, die niet alleen een gunstig rendement geven, doch ook door een uiterst eenvoudige bediening^ geringe on derhoudskosten en andere technische voor- deelen, nader omschreven in het rapport, vele voordeelen bieden boven onze retort ovens. By het uitbrengen van een advies geste.d voor de keuze van een ovensysteem, werd door onze commissie behoefte gevoeld aan een persoonlyke kennismaking met de ka merovens en met de daarmede elders ver kregen resultaten. Kamerovens werden aanvankelyk alleen toegepast voor grootere bedryven. In de laatste jaren zyn echter ook ovens gebouwd, die wat toegepaste beginselen betreft, over eenkomen met de grootere kamerovens, doch door den stand der kamers en gerin gere di9tillatieruimte niet onbelangryk daarvan afwyken en onder den naam van „klein-kamerovens" in eenige gemeenten met kleinere fabrieken in bedryf zyn ge steld. De gewone kameroven eisclit weliswaar voor bediening een minimum van arbeid, doch de kamers (distillatieruimte) zyn, vergeleken met de retorten in onze be staande ovens, veel grooter, zoodat, om de groote productie-eenheid van elke kamer tot zyn recht te kunnen doen komen, ook op een evenredig groote gasafname moet kunnen worden gerekend. De klein-kamer- oven laat'een kamerinlioud toe, die niet in die mate afwykt van die onzer retorten doch in bediening wel meer arbeid vraagt dan de gewone kameroven. Wat het rendement betreft, wyken beide vormen niet zoo heel veel van elkander af door onze commissie de voorkeur gegeven aan Plan A. By vergelyking van dit plan met plan C, springt onmiddellyk in het oog, dat de kosten van uitvoering van dit laatste plan aanmerkeiyk hooger zyn dan van plan A, zonder dat deze kosten worden gecompenseerd door gunstiger rendement. De besparing op transportkosten biykt in verre niet toereikend te zyn om de lasten als gevolg van hoogere stichtingskosten te dekken. Toegegeven, moet worden, dat men een gasfabriek bij voorkeur niet zal bou wen in het centrum der gemeente. Nu het terrein eenmaal aanwezig is, met daarop gebouwd de gashouders, teer- en ammoniak- waterputten, Directeurswoning met kan toor en twee opzichterswoningen, wordt het geval wel heel anders. De omstandig heid daarenboven dat de bedryven voor gas, water en electriciteit zyn vereenigd, maken het gewenscht dat de distributie van personeel, materiaal, producten enz., uit een thans voor liet publiek gunstig ge legen centrum plaats vindt. Het voor de omgeving liinderiyke dat de bestaande fabriek met zich brengt, zal by uitvoering van plan A zeker aanmerkeiyk verminderen. De ovens en het zuiverliuis worden meer oosteiyk gebouwd. Vooral voor het zuiverliuis, dat uiteraard niet reu keloos is, zal de afstand, gemeten vanaf de Stationsstraat, belangryk grooter wor den. Feitelyk is het de regeneratie van de ijzeraarde voor de zuiverkisten, die thans plaats vindt in het zuiverliuis, grenzende onmiddellyk aan de straat, die voor de om wonenden een minder aangename lucht verspreidt. In dezen toestand zal dan ech ter door de verpaatsing een groote verbe tering worden gebracht, terwyi tegeiyker- tyd door een meer doelmatige opstelling der toestellen een aanmerkeiyk betere outilago van het nieuwe zuiverliuis wordt verkre gen. Ofschoon voor Plan B de kosten belang ryk minder zullen bedragen, een omstan digheid die het plan wel aantrekkeiyk maakt, meenen wy toch daaraan niet (le voorkeur te moeten geven. By het bezoek dat op 30 Mei j.l. door de leden van den Raad aan de fabriek is ge bracht, hebben ook deze zich ervan kunnen overtuigen, dat de toestand in machineka mer, zuiverliuis, werkplaats en schaftlokaal, bepaald zeer slecht is en bestendiging daar van moeilyk kan worden overwogen. Naar ons oordeel moeten deze ondoelmatig inge richte lokaliteiten, die slecht zyn verlicht en er zeer onooglijk uitzien, nadeelig wer ken op een nauwkeurig onderhoud. Wan neer daarentegen, zooals wy ook elders za gen, de apparaten zyn opgesteld in ruime, goed verlichte en geventileerde vertrekken, zal niet alleen het onderhoud veel gemak- keiyker zyn. doch wordt ook ordelijkheid en zindelykheid in de hand gewerkt, wat niet onder cyfers te brengen besparing op omlerh oudsuitga ven zal meebrengen. Het ontbreken van reservetoestellen en reserveleidingen achten wy eveneens een ernstig bezwaar, dat thans met minder kos ten zal zyn te ondervangen dan door later aan te brengen wyzigingen. Het thans be staande gebouw voor de toestellen zou geen ruimte bieden om alle apparaten na com pleteering tot dubbelstjellen voor reserve, doelmatig op te stellen, zoodat by uitvoe ring van plan B geen verbetering wordt verkregen ten aanzien van de bedryfszeker- lieid. In de aan het rapport toegevoegde ont- werp-exploitatiebegrooting voor plan A ko men de resultaten van een moderne gas- oven tot uitdrukking. Voor de overzichte lykheid zyn naast de ramingen de eorres- pondeerende cyfers geplaatst un geoordeeld de afschrijvingsrekening, voor zooveel betreft gebouwen en toestellen, op nieuw op te zetten. Voor de gebouwen is* de afschryvingsrekening als volgt opgesteld: GEBOUWEN (zie blz. 8 van het rapport) Directeurswoning en kantoor 10.000, Twee woningen voor beambten der fabriek 12.000, Fabrieksterrein 17.509, Stichting nieuwe gebouwen 42.549,22 82.058,22 MACHINES EN TOESTELLEN. Boekwaarde op 1 Jan. 1928 11.464.41} Vernieuwing en uitbreiding 55.000, 66.464.41} Machines en toestellen worden tot heden in 16} jaar afgeschreven. De installatie van het machinegebouw dateert van 1907. De meeste van de thans nog aanwezige toestellen zyn dus geheel afgeschreven en is ook hier de afschryvingsrekening al te veel aan den veiligen kant gehouden. De aanwezige toestellen kunnen op een enkele uitzondering na weer gebruikt worden. Nu zy opnieuw worden opgesteld na grondig te zyn gereinigd en opgeschilderd, zyn zy nog jaren bruikbaar. Wij meenen dat voor de nieuwe opstelling van deze afschryvings rekening voor de aanwezige toestellen de boekwaarde op 1 Januari 1928 veilig kan worden aangehoudenhet meerendeel is immers geheel afgeschreven, terwyi op nieuw wordt afgeschreven op de kosten, die een gevolg zyn van het opnieuw opstellen. De begrooting toont aan dat bij uitvoe ring van plan A is, te rekenen op een winst van 13303.72}. Wy vestigen er evenwel de aandacht op, dat alleen door verlaging de be dryf srekening 1926 en van de hedryfsbe- grooting 1927. Met hetzelfde -doel is voor de raming zooveel mogelyk dezelfde basis aangehouden als gebezigd voor de begroo ting 1927. Ernkele posten daarvan wensclien wy nog even te bespreken Een raming by post 12 van een gasop brengst van 40 M3 is zeer aan den veiligen leant. In de aanbiedingen voor liet bouwen van een nieuwe oveninstallatie die wy reeds ontvingen, varieeren de gegarandeerde pro- ductiecyfers voor goede gaskool en voor gas van 4200 tot 4300 calorieën, van 48 tot 57 M3. By deze cybers is gerekend op de toevoeging van een zekere hoeveelheid wa terjas, Dit watergas wordt verkregen door op het einde van het distillatieproces stoom in de kamers te brengen. Wy hebben aan genomen dat deze garantiecyfers worden bereikt by volle belasting der ovens, wat zeker niet het geheele jaar door het g°val van de afschx-yvlngs-percentages, vergele ken met de begrooting van 1927, een voor- (leelig verschil wordt verkregen van ruim 4500,zoodat de winst die enkel het nieuwe bedryf oplevert, zou bedragen 13303,72} 4500 8803,72}. Uitvoering van Plan A zou meebrengen een vermindering van stokers- en plaats- personeel, zoodat een gedeelte van dat per soneel zou moeten worden ontslagen. Voor zooveel betreft het ontslag van vast aan- gestelden zal wellicht een wachtgeldrege ling zyn te overwegen, wy hebben nage gaan dat het ontslag aldus kan worden ge regeld. dat door overplaatsing in een ande ren diensttak en door pensionneering ten slotte slechts twee vast aangestelden even tueel in aanmerking zouden komen voor wachtgeld. Wy hebben gemeend dat het niet op onzen weg ligt een voorstel te doen omtrent (1e regeling van het wachtgeld en is daarom in (1e exploitatiebegrooting geen rekening gehouden met de lasten, die even tueel uit een wachtgeldregeling voor het bedryf zullen voortvloeien. Resumeerende, staan, voor de toekomstige voorziening in de gaslevering (1e volgende mogelykheden open: le. het bouwen van een geheel nieuwe fabriek op het bestaande terrein; de be staande machines en toestellen worden ge demonteerd en. na grondig te zyn nagezien, opnieuw opgesteld en aangevuld tot (lub- belstellen voor reserve, plan A, raming 157.774,22. 2e. het bouwen van een nieuwe stokery op het bestaande terrein, herstellingswer ken aan bestaande gebouwen en eenige aan vulling van de toestellen, plan B, raming 113.000,—. 3e. het bouwen van een geheel nieuwe fabriek aan de Haven, waarin bestaando maehibes en toestellen worden overge bracht en aangevuld tot dubbelstellen voor reserve, plan C, raming 236.261. 4e. aankoop van gas van de fabriek te Tilburg. Wordt ons gevoelen gedeeld, dat eigen fabricage van gas de voorkeur verdient, dan blyft (1e keus, tussclien de plannen 1 3. Daarvan is plan B het goedkoopste, dan

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5