Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Gasiabriek Waalwijk. Happart van B. en W. 1 PUROL p m il to. IF. FEUILLETON D£X3R ERN4XM2S WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1927. 50e JAARGANG. NUMMtn UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een rapport van den Directeur der Gasfabriek betreffende de plannen tot verbouwing der fabriek, vergezeld van het advies der bedrijfscommissie. In beide stukken wordende verschil lende plannen uitvoerig behandeld en met cijfers toegelicht. Wij meenen ons dan ook van verdere uitwijding te mogen onthouden. Wij deelen het gevoelen der com missie dat met spoed voorzieningen moeten worden getroffen ter verzeke ring van een ongestoorde gaslevering, en dat aan eigen fabricage de voor keur moet worden gegeven boven aankoop van Tilburg. Voor Uwe vol- ledige informatie voegen wij hierbij een afschrift van het betreffende schrijven der gemeente Tilburg Nadat de commissie becijferd heett dat van de gestelde conditiën alleen reeds de prijs per M3, door de gemeente Tilburg gevraagd, zoo hoog is oat van verdere overweging van het aan- koopen van gas moet worden afgezien, wordt niet verder getreden in de beoordeeling van de overige conditiën alleen wordt nog even gewezen op het bezwaar van een 25-jarige ver bintenis en dat van de kolen- en co kesclausule, zooals die is geformu leerd in de prijsberekening. Ook wij achten een verbintenis voor zoo lang tijdsbestek zeker niet zonder bedenking. Wat de kolen en cokesclausule betreft, kunnen wij ons voorstellen dat niet gedacht is aan de mogelijkheid van een wijziging in de keuze van de te verwerken kolensoor- ten en de eventueel daaraan voor onze gemeente verbonden financieele gevol gen Een nadere omschrijving van de kolensoort, waarvan de prijsnoteering als basis zou dienen voor de kolen- clausule, zou het door de commissie aangeduide bezwaar hebben opgehe ven en verwacht mag worden, dat de gemeente Tilburg bereid zou worden gevonden daartoe mede te werken. Overigens merken wij op dat in het schrijven van het Gemeentebestuur wordt te kennen gegeven, dat de daarin genoemde conditiën eventueel zullen dienen als basisvoor onderhandelingen, wat in zich sluit dat aan bezwaren nader zou zijn tegemoet te komen. I Terecht heeft de commissie, alvorens I de plannen voor eigen gasfabricage nader te beschouwen, de offerten der gemeente Tilburg getoetst aan den eigen fabricage-kostprijs, waarvoor zij een prijsberekening heeft opgesteld op basis van de bedrijfrekening 1926. na enkele cijfers te hebben gerectifi ceerd. De stelling, dat in het gegeven geval de uitgaven, die bij de instelling van een distributiebedrijf zouden kunnen worden bespaard op de gerec tificeerde uitgaven van 1926, onze fabricagekosten zijn, achten wij goed gekozen. Wat de toepassing van dit beginsel betreft meenen wij echter, dat de commissie post 10 toch wel wat al te veilig heeft gesteld. Uit de toelichting bij dezen post blijkt, dat de daar genoemde fabricage- objecten een boekwaarde hebben van f 41.700. Aangezien de afschrijvings- en aflossingsbedragen steeds ongeveer aan elkaar gelijk zijn geweest, moet worden aangenomen dat op deze ob jecten een schuld rust van f 41.700. De Commissie neemt aan dat bij de instelling van een distributiebedrijf de rente van dit bedrag, zijnde f 2085, zou kunnen worden bespaard. Dit is naar onze meening alleen geheel juist wanneer het zou blijken mogelijk te zijn. uit de liquidatie van de fabricage- afdeeling de schuld van f 41.700 te kunnen dekken. Omdat wij twijfelen aan deze mogelijkheid, hebben wij aan de hand van de schattingen, vermeld in het rapport van den Directeur, en diens nadere raming van enkele daarin niet genoemde activa, nagegaan in hoeverre de schuld zou kunnen worden afgelost uit de opbrengst van de li quidatie. Wij zijn daarbij gekomen tot de volgende cijfers a. Afbraak: 1. Machinegebouw 2. Kolenloods 1200,-* 200.-* 300.-* 500.-* 3000.-* 600.-* 4212.- 2000 1400.— 3 Bergplaats a.d. stokerij f 4. Cokesklopperij f 5. Ovens 6. Stokerijgebouw f b. Bouwterrein: 1. Afgebroken mach'.negeb. f 2. Overig terrein c. Kolenloods a. d. Haven f b. Opbrengst v. d. slooping van machines en toestellen f 5000. f 18912.- Uit het rapport v. d. Directeur. De Commissie heeft aangenomen een boekwaarde per 1 januari 1927 van f41.700,-, terwijl bij post 12 is gerekend op een afschrijving van f4788,27, zoodat de boekwaarde per 1 Januari 1928 (welk tijdstip wij ook voor de liquidatie zullen aannemen) nog bedraagt f 41700 f4788.27 is f 36912,73. Na aftrek van de opbrengst der liquidatie zou dus nog f 18000 ongedekt blijven. De commissie heeft Ingezonden Mededeelingen. Doorzitten Stukloopen blijkbaar aangenomen dat dit verlies bij de instelling van een distributie bedrijf zou worden afgeschreven. Zuiverder lijkt het ons voor een vergelijking met de Tilburgsche offerte aan te nemen, dat bij distributie slechts is te besparen de rente van de uit de liquitatieopbrengst af telossen schuld, welke aflossing f 18000 kleiner zou moeten zijn dan de commissie aanneemt en de besparing dus voor dezen post 5 pCt. van f 18000 of f 900 minder. Ook de besparing op de afschrijving, post 12, zou in ons geval niet bedragen het door de commissie uitgetrokken bedrag, doch in elk geval verminderd moeten wor den met de afschrijving van de nie gedekte i 18000, hiervoor bedoeld. De door de commissie opgestelde fabricage-kostprijs is dus in verge lijking met de aanbieding van Tilburg zeer aan den veiligen kant gehouden. Dat de sloopwaarde ver beneden de gebruikswaarde blijft, spreekt van zelf. Dat de liquidatie van de fabri catie-objecten niet de daarop rustende schuld zou kunnen dekken, kan niet tekort doen aan de schattingen in het rapport van den Directeur, op bladz 8. Bij de beoordeeling van de daar *enoemde waarde van het fabrieks terrein ad f 17 509.- is er op te rekenen, dat in het terrein aanwezig zijn de teer- en ammoniakwaterputten en het niet voor slooping bestemde egenwoordige stokerij gebouw, dat )ij uitvoering van Plan A zal worden ingericht voor wagenloods, bad en schaftlokaal en cokesbergplaats. Wij vroegen aan de Commissie nog nadere toelichting waarom.op bladz. 4 van haar advies post nr. 15 met f 1400 werd verminderd, waarop het volgend werd meedegedeeld. De be staande stokerij heeft drie ovens. Om de drie jaar moet een oveninbouw worden vernieuwd, jaarlijks was dus te rekenen op 1 inbouw en iuist om dat het een jaarlijks terugkeerende uitgaaf betrof, werd het inbouwen ge rekend tot het gewone ovenonderhoud. In 1924 is van deze gewoonte afge weken en de nieuwe oveninbouw niet gebracht ten laste van gewoon onder houd, doch ten laste van de uitbrei- dingsrekenirg met de bedoeling, de uitbreiding in drie jaren af te schrij- Onzin zij mijnheer Verduret ne slist, men brengt zulk een schurk niet van den weg af en stelt hem nog min der gerust. Zijn plan was echter ook klaar, want op dien korten toon, die geen tegenspraak duldt, hernam hij: Ik weet heter. Heeft Clameran, na dat hij ontdekte, dat zijn papieren ont dekt zijn, Raoül al gesproken? Neen, patroon. Maar hij kan hem geschreven hebben. Ik zou er mijn hoofd op wagen, dal hij het niet heeft gedaan. Volgens uw voorschriften, die luidden, om Vooral zijn correspondentie te bewaken, heb ik een systeem georganiseerd, dat mij waarschuwt, zoodra hij een pen in de hand neemt en sinds vier en twintig uur zijn de pennen niet van hun plaats geweest. Clameran is gisterenmiddag uit geweest. Hij heeft onderweg niet gesclire- ven; de man, die hem volgde, heeft het mij verzekerd. Dan, gauw op weg. Ga dadelijk naar beneden, en ik geel u een kwai- tier, om u een ander hootd, u weet wel hoe ik 't meen, te geven. Ik zal intus- schen hier op Clameran letten. Zonder te aarzelen of een woord te spreken, verdween Joseph en mijnheer Verduret en Prosper bleven voor het raam staan, om Clameran te bespion- neëren en die, naarmate de volle dei straat het hem toeliet, verscheen of verdween, zonder eenige inlichtingen gekregen te hebben. Waarom houdt gij u uitsluitend met den markies bezig? vroeg Prosper. Omdat, mijn jongen, omdat, hij zocht naar een gegronde reden, ot een uitspraakje, maar er geen vindende, voegde hij er spijtig aan toe: Dat is mijn zaak. Joseph Dubois gebruikte het hem geschonken kwartier niet eens, want na tien minuten verscheen hij weer. Van den mooien huisknecht met het roode vest, de bakkebaardjes a la Ber- gami, met zijn norsch, doch zeltvol daan uiterlijk was niets meer over. De man, die zich nu vertoonde, was er een waarvoor zelfs de naiefste gauwdieven als musschen wegvliegen. Zijn zwarte das, die om een boordje gedraaid, en met een valsche speld prijkte, zijn zwarte hoogtoegeknoopte jas, zijn zoo mooi gepoetste laarzen, waar een coquette zich in zou spiege len, en eindelijk zijn dikke wandelstok verraden den ondergeschikten beambte ven. In plaats van de inbouwkosten ;eheel te laten drukken op 1924, zijn die kosten verdeeld over 1924, 1925 en 1926. Aangezien in 1926 een inbouw is vernieuwd en deze geheel ten laste van de onderhoudingsrekening van dat jaar is gekomen, heett de Commissie, en naar ons oordeel ook terecht, het bedrag van f 1400, dat feitelijk ten laste van 1924 had moeten worden gebracht, van de post Ovenonderhoud afgetrok ken. Wat de ramingen van bouw- en in- stallatiekosten betreft, komen ons deze aannemelijk voor en meenen wij ons op de met zorg overwogen cijfers te kunnen verlaten. Ten aanzien van de exploitatiebe- grooting voor plan A meenen wij het volgende te moeten opmerken. De omschrijving van post nr. 5 is minder juist omdat het niet in de be doeling ligt, het ammoniakwater nog te verwerken tot ammoniakzout. Het voornemen bestaat, het ammoniak water voorloopig kosteloos ter beschik king te stellen van de landbouwers, om, wanneer het verwerken daarvan is ingeburgerd, een billijke vergoeding voor afname te berekenen. De raming van post 6 is wel wat hoog. De commissie heeft voor een gemakkelijke vergelijking van het eindresultaat dezen post gelijk ge houden aan de raming 1927, doch in doorsnee valt op niet meer dan 1200 per jaar te rekenen. Wat de in de begrooting aange houden afschrijvingspercentages be treft, zijn ook wij met de commissie van meening, dat deze tot dusver wel wat al te zeer aan den hoogen kant zijn gehouden. Zoo heeft het ons getroffen dat b.v. voor straatlantaarns 5 pCt. wordt afgeschreven, terwijl vernieuwing van branders, kappen, reflectors enz. uit den onderhoudspost worden betaald. De afschrijving betreft dus alleen de gietijzeren palen, die een vrijwel onbegrensden levensduur hebben. Ook door de Commissie is meteen enkel voorbeeld aangetoond dat de afschrijvingen wel wat ruim zijn gesteld. Men bedenke hierbij dat de afschrij ving, die gaat boven het voor den vermoedelijken levensduur berekende percentage, den kostprijs van het gas der geheime politie evenzeer, als de roode broek een soldaat aanwijst. Joseph Dubois was verdwenen en uit diens uniform kwam zegevierend en schitterend de slimme Fauferlot, bijgenaamd „de eekhoorn" te voor schijn. Toen hij binnenkwam, slaakte I ros- per een kreet van verrassing en schrik, want hij herkende nu het mannetje dat op den dag van den diefstal den com missaris van politie hij het voorloopig onderzoek geholpen had. Mijnheer. Verduret beschouwde hem met voldoening en zei: Nu, ge ziet er niet slecht uit. Er komt een politie- achtig reukje van je al, om een eerlijk man te doen beven. Ge hebt me goed begrepen, zoo wilde ik u hebben. Dat compliment scheen Dubois-Fau- f er lot bijzonder veel genoegen te doen en hij vroeg: Nu hen ik klaar, patroon, wat moet ik doen? Niets moeilijks voor een handig man. Maar let wel, van de nauwkeu righeid waarmee ge handelt, hangt het welslagen van mijn plan af. Voordat ik mij met Lagors bezighoud, wil ik met Clameran klaar zijn, want nu zij ge scheiden zijn, moeten wij vermijden, dat zij weer tezamen komen. Begrepen, zei Fauferlot, met het oog knippend, ik zal een bliksemal lei der zijn. Zoo is het. Dus ge gaat 111 de rue de la Huchet uit en de brug Saint- Michel over. Daar gaat ge op een der trappen van de kade staan, maar zoo onhandig mogelijk, zoodat Clameran u zien kan en begrijpt (lat hij zelf ge- spionneerd wordt, terwijl hij op do wacht staat,. Als hij u niet opmerkt moet ge verstandig genoeg zijn, zijn aandacht op u te vestigen. Duivels! Ik zal een steen in het water gooien en verheugd over dien goeden inval wreef Dubois-Fauferlot zich vergenoegd in de handen. Maak geen gekheid, vervolgde mijnheer Verduret, zoodra Clameran u gezien heelt, zal hij ongerust worden, als hij bemerkt, dat hij met de politie te doen heeft zal hij doodsbang wor den en alle mogelijke moeite doen, u te ontvluchten. Ge moet dus goed op passen, want hij is uitgeslapen, de schurk. Goed, ik ben ook niet van van daag of gisteren. Des te heter. Dat moet ge hem be wijzen. Hij zal natuurlijk niet naar het hotel du Louvre durven terugkeeren, vreezende daar opgewacht te worden. Dat is voor mij de hoofdzaak. Maar als hij er teruggaat, vroeg Fauferlot. Mijnheer Verduret scheen even na te denken en antwoordde toen: Het is niet waarschijnlijk als hij den moed daartoe echter heeft, laat ge hem gaan en blijft buiten op hem wachten en zoodra hij er uitkomt, volgt ge hem weer. Het zal hem echter eer in de ge dachte komen, met den een of anderen trein te vluchten. Doch dan verlaat ge hem ook niet, al gaat hij naar Siberië. Hebt ge geld? Ik zal het bij me thuis halen. Nu ik zal uw rekening niet te nauwkeurig nazien. Nog twee woor den. Als hij op het spoor gaat laat het mij dan weten. En als hij tot vanavond rondloopt, en het donker is, houdt dan vooral het oog op eenzame plaatsen. Hij is tot alles in staat. Mag ik op hem schieten. Halt, geen kinderachtigheden. Maar toch als hij u aanvalt moet gij u verdedigen. En nu op weg, mijn jon gen, op weg. Toen Fauferlot vertrokken was, na men Verduret en Prosper hun wacht post weer in. Waartoe al die moeite? vroeg Prosper. Mij werd niet half zooveel ten laste gelegd, als Clameran en men heeft toch zooveel omslag niet ge maakt. Maar begrijpt ge dan niet, dat ik die twee zaken van Raoul en den mar kies wil scheiden? Doch stil kijk eens Clameran had zijn plaats verlaten, naderde de leuning van de brug, en wandelde heen en weer alsof hij iets goed wilde onderscheiden. Ha, zei de heer Verduret, hij heelt onzen man ontdekt. Werkelijk was de onrust van Clameran zichtbaar, bij deed eenige passen, alsof hij de brug wilde oversteken, maar opeens be dacht hij zich, keerde om en verwij derde zich in de richting van de rue Saint-Jacques. Hij is in de val, riep de heer Ver duret vroolijk uit. Op hetzelfde oogen- blik ging de deur open, en Nina Gipsy, dat wil zeggen, Palinyre Chocareille, stond in de kamer. Arme Nina, iederen dag in dienst bij Madeleine, was een jaar voor haar ge weest! De tranen hadden de uitdruk king harer groote zwarte oogen, uitge doofd, hare frissche wangen waren verbleekt de glimlach was van haai vroeger zoo schoon gelaat verdwenen. Wordt vervolgd. De ïlcho van het Zuiden, Waalwiiksehf en Langstraatsclie Courant prtjg der Advertentië Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moet6n Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE EOHO VAN HET ZUIDEN' OF 83) En <lan? Nu Clameran /.al mevrouw Fauverlot komen uithooren en als u haar de les liebt gelézen, weet u wel dat /.ij bij de hand ge noeg is, hem /.oo van den weg af te bren gen. dat hy niet meer weet wat er van te deuken.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1