Hel Festival le Dnioen. binnenland. onnoodig verhoogt en de verlaging van den verkoopprijs in den weg staat. Wij stellen ons ook voor, bij aan vaarding van het advies der Commis sie d ze in overweging te geven, de verschillende atschrijvingsrekeningen zoo noodig te herzien. Het heelt onze aandacht getrokken dat nóch in het rapport van den Directeur, noch in het advies der commissie wordt melding gemaakt van een voorziening voor de gemeente- waag, wanneer het bestaande machi negebouw. waarin de waag is onder gebracht, zou komen te vervallen. Zooals wij vroeger bij de behande ling van de slachthuisplannen te kennen hebben gegeven, achten wij het zeer gewenscht dat de gemeente- waag blijft gehandhaafd en zal dus bij de uitvoering van plan A zijn te rekenen op het bouwen van een een voudige lokaliteit voor de waag Wordt dit plan aangenomen dan zal, naar verwacht wordt, het terrein van het gesloopte machinegebouw worden bebouwd. Om het voor de omgeving hinderlijke bij het gebruik der waag voor het wegen van vee weg te ne men achten wij het beter het gebouwtje voor de waag achter op het fabrieks terrein te bouwen met als toegangs weg de bestaande rijdam tusschen de fabriek en het gebouw van de firma Van Gend Loos. Het zal naar wij meenen aanbeveling verdienen, de waag zooveel mogelijk In het cen trum der gemeente te houden. Ten slotte heeft de Commissie in de exploitatiebegrooting geen rekening gehouden met de lasten, die voor het bedrijf zouden voorspruiten uit een eventueelewachtgeldregeling Ofschoon de Commissie een dergelijke regeling aanbeveelt, heeft zij gemeend het ontwerpen daarvan aan ons te moeten overlaten. Bij aanvaarding van plan A zou aan twee vast aangestelde werklieden ont slag moeten worden verleend; het zelfde zou het geval zijn bij aanneming van een der plannen B en C. Wij achten in dit geval een wachtgeld regeling alleszins op zijn plaats Door ons wordt reeds een regeling over wogen nadere voorstelleji daarom trent zullen U in een der eerstvolgende vergaderingen bereiken. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Burgemeester E. MOONEN. VAN LIEMPT, Secretaris De harmonie .De Volharding" Ie Drunen. die haar zilveren jubileum meteen schitterend geslaagd festival herdacht. Voor wie het genoegen hadden de drie Festivaldagen van de jubileerende vereeniging „De Volharding" bij te wonen, moet 't verwondering hebben afged wongen, dat dit feest onder zulke i uw» uugcnuim uai wij nei voor- siecnte weersomstandigheden, nog zoo nemen hadden een Festival te geven uitnemend geslaagd is. Dit is beslist steeds ten gunste van ons heeft aan- Over de geschiedenis onzer harmonie behoef ik hier niet breedvoerig uit te weiden. Gij kunt ze, zij het ook verkort, vinden in onzen feestgids. Daaruit zal U voldoende blijken dat ook ons pad niet altijd met rozen was omzoomd en ook wij vaak tegen wind en stormen moesten oproeien. Onze harmonie echter, getrouw aan haar devies: .de Volharding" wist gelukkig iederen tegenspoed het hoofd te bieden en dan zag zij 't gezond verstand van bestuur en werkende leden en hare liefde voor de edele nooit volprezen toonkunst over zichtbare en onzichtbare vijanden zegepralen. Hoe dankbaar herdenken wij op dit oogenblik de diensten ons bewezen door hen die reeds naar een beter vaderland hierboven zijn heen gegaan, alsmede door de velen die van den boei en groei onzer vereeniging nog de levende getuigen zijn. En niet minder danken wij U, deelnemende gezelschappen, die aanstonds Uwe welluidende kianken over dit feestter rein zult doen uitschallen die vriend schap en waardeering hier van alle zijden ondervinden zult. Over veel zou ik hier nog kunnen spreken doch gelet op hetgeen hier morgen en overmorgen van officieele zijde zal worden verteld meen ik te mogen volstaan met deze korte Inleiding. Na aan de harmonie der Jongens Congregatie nog een woord van dank toe te spreken voor hare welwillendheid waarmee zij ons heden avond een concert aanbiedt en daar door belangrijk medewerkt tot de een drachtige samenwerking in Drunen en nog een woord van dank aan de Pers die haren ongetwijfeldmachtigcn invloed vanaf het oogenblik dat wij het voor- karakteriseerend voor „De Volharding" en de beste graadmeter voor den opzet en organiseering van dit feest. Immers alleen een festival georgani seerd op zoo'n hechten grondslag als te Drunen kan en moest slagen, in weerwil van de vele kwade buien gewend. Na U deelnemende gezelschappen van harte een succes te hebben toe- gewenscht verklaar ik dit Festival voor geopend. (Applaus.) Na de opening voerden de korpsen gezamenlijk den feestmarsch uit onder waarmee Pluvius t feest dreigde kapot directie van den heer Ant. v. Huiten te doen regenen. HiArn, te doen regenen. De vele bezoekers schenen maling te hebben aan de grillige regenbuien en donkere onweerskoppen, die nou niet bepaald tot een uitstapje noodden. We mogen hierin dan ook gerust zien. de groote waardeering van het publiek •voor de musiceerende gezelschappen en niet in t minst voor de feestvieren de vereeniging. Voor allen moet dit ongetwijfeld een groote voldoening zijn geweest. Vandaag zou de opening plaats vinden. Tegen 5 uur verschenen de deelnemende gezelschappen op het festival terrein. Dit was gelegen achter het café van dhr. Th. Elshout, voor deze gelegenheid hiervoor bijzonder genieten van de geboden muziek en zang mogelijk was. De Opening. Te ruim vijf uur beklom de voor. zitter der jubileerende vereeniging de heer L. Sikkers de kiosk en sprak het volgende openingswoord Geachte Toehoorders. Het is mij een aangename en eer volle taak op dit zoo gedenkwaardig moment eenige woorden tot U te mogen richten. Liever had ik die taak over gelaten aan ons Lid van Verdiensten de heer Aug. van der Heijden uit Waalwijk die echter wegens een reis naar Brussel daartoe thans niet in de gelegenheid is Als Voorzitter der Harmonie roep ik U deelnemende gezelschappen van ganscher harte het welkom toe. Ons gezelschap dat zijn 25-jarig bestaan herdenkt meende dit jubileum niet beter te kunnen vieren dan met een festival waarop talrijke muziek- en zanggezelschappen zich in broederlijke samenwerking zullen ontmoeten en waardeeren. Hierna werden de eere-leden, bene vens de besturen der deelnemende vereenigingen in de Harmoniezaal verzocht, alwaar door de jubileerende harmonie den eerewijn werd aange boden. De heer Verhoeven, voorz. van het Festival, heette allen welkom en bracht een eersten dronk uit op 't welslagen van het festival. De heer L. Sikkers, voorz. van „De Volharding" wijdde een dronk aan de Zaterdag, goede verstandhouding en onderlinge I saamhoorlgheid der muziek- en zang gezelschappen. Namens de Fanfare „Kunst na Ar- beid" feliciteerde de heer Michael de jubileerende vereeniging. De heer Sikkers dankte en gaf de verzekering, dat indien ooit Capelle gunstig ingericht waardoor een rustig I n3 genieten van dp ophoer, I een festival zou geven, men zeer zeker ook „De Volharding" als 0 gast zal aantreffen. Hierna begaf men zich wederom op het festivalterrein. Een huldiging. Met 't feest der vereeniging vieren ook 'n drietal mede oprichters vandaag een jubilé, n.I. de heeren P. Elshout Jos. van Delft en H. van Delft, die vanaf de oprichting onafgebroken wer kend lid der vereeniging zijn geweest Begrijpelijk Het men dit feit niet on opgemerkt voorbijgaan. De heer Sikkers beklom andermaal de kiosk om hulde te brengen aan 't edele drietal, dat in praktijk bracht de woorden, geschreven in het vaandel „de Volharding*. Gij verdiendet, aldus de heer Sikkers, een schitterende toe spraak en we missen nu zeer onzen zoo sympathieken spreker, den heer Aug y. d. Heijden uit Waalwijk. Maar al feliciteeren wij u met een enkel woord, 't is even oprecht gemeend als van den besten redenaar. Hierna bood spr. aan alle drie een zilvere horloge aan als bewijs van erkentelijkheid en in de hoop, dat dit geschenk moge levendig houden de 25 jaren bij de harmonie doorge bracht. Spr. spoort aan om trouwe leden en een voorbeeld te blijven voor allen. De heer P. Elshout antwoordde hierop met een kort dankwoord, waar bij hij spr. tevens memoreerde, dat door den „geschiedschrijver" verge ten was te vermelden, dat de veree niging eerst na veel jaren en weder waardigheden een naam ontvangen heeft. Thans kan de vereeniging, aldus de heer E,, met een „gespekte kas", veel ambitieuse leden en een krachtig be stuur gerust 't hoofd in den wind steken. Hierna begon 't Festival en traden de vojgende muziekverenigingen op: Harmonie „De Volharding" Drunen. Harmonie „Kunst na Arbeid"'s Gre- velduin—Capelle. Harmonie „Heusdensch Harmonie" Heusden. Fanfare „Sirena" Vrijh-Capelle. Zonder uitzondering gaven alle korpsen voortreffelijke muziek. Tot een waardig slot van dezen dag werd het avondconcert welwillend «aangeboden door de harmonie der Jongens Con gregatie te Drunen Wat beschikt dit korps met jonge krachten toch over een goed muzikaal gehalte. Alle nummers werden uitste kend vertolkt en verwierven telkens een dankbaar applaus. Dit in alle opzichten schitterend geslaagde concert zal ongetwijfeld veel hebben bijgedragen tot verster king der onderlinge saamhoorigheid van beide plaatselijke vereenigingen. Zondag. Ook vandaag zijn de regenbuien niet van de lucht. Geen enkele ver eeniging heeft zich hierdoor echter laten ontmoedigen. Om half vier werden de deelnemen de gezelschappen officieel ten Raad- huize ontvangen. Wegens uitstedigheid van den EdelAchtb. heer Burgemeester werden de vereenigingen door den waarne- menden Burgemeester wethouder van Halder als volgt toegesproken. M. H. Wegens afwezigheid van onzen EdelAchtb. Heer Burgemeester, welke tot zijn spijt ni t in de mogelijkheid verkeert om thans hier aanwezig te zijn, valt mij als lid van 't dagelijksch bestuur dezer gemeente de eer te beurt U M. H. bij deze officieele ont vangst een woord te mogen toespre ken; wij weten het M. H. dat deze ,ontvangst U allen oneindig meer vol doening zoude schenken wanneer onze EdelAchtb. Heer Burgemeester zijn welsprekend woord tot U kon richten, doch wij durven vertrouwen dat onze weinige en eenvoudige woor den door U M H. welwillend zullen worden aanhoord. Wij meenen op de eerste plaats de harmonie „De Volharding" te moeten gelukwenschen met het heugelijk feit van haar 25-jarig bestaan, zij heeft ons weer getoond haar naam waardig te zijn, wij spreken tevens de hoop uit dat zij onder leiding van haar dege lijk bestuur steeds in groei en bloei moge toenemen. U Heeren bestuursleder van aan dit festival deelnemende gezelschap pen roepen wij een hartelijk welkom in Drunen toe, het doet ons zeer veel genoegen M. H. dat gij het 25 jarig bestaansfeest onzer harmonie De Vol harding hebt willen komen opluiste ren, laten wij hopen dat dit festival naar ons en Uw aller genoegen moge slagen en gij allen steeds in aange name herinnering aan dit feest zult mogen terugdenken; thans M. H. ne men wij de vrijheid U den eerewijn aan te bieden en U te verzoeken een glas te willen drinken op ons aller vriendschap en op den groei en bloei van uw aller vereenigingen. Na aanbieding van den eerewijn trok men gezamenlijk naar 't Festival terrein. Door de volgende vereenigin gen werd toen aan het Festival deel genomen Harmonie „De Volharding" Drunen. Harmonie „St. Cecilia" Haarsteeg. Harmonie „Concordia" Vlijmen. Kon. Erk. Harmonie „Sophia's Ver- eeniging" Loonopzand. Harmonie Tilburgsche Capelle „St. Jan" Tilburg. Mannenkoor „St.Jozef" van de R K. Werkliedenbond. Loonopzand. Mannenkoor „Uitspanning door In spanning" Jongens Congregatie, Els hout. Harmonie „De Eendracht", Herpt en Bern 0 „Fanfare der H. Familie" Heusden. Harmonie „de Eendracht" van On senoord en Nieuwkuik. Harmonie „Tot OnderlingGenoegen" Engelen. Mannenkoor „Oefening en Vermaak" Vlijmen. Jammer dat na eenigen tijd zoo'n zware regenbui viel. dat men genood zaakt was om het festival in de har moniezaal voort te zetten. Het glanspunt van den avond werd het concert, aangeboden door de ver in den omtrek bekende Kon. Erk. Harmonie „Sophia's Vereeniging" uit Loonopzand, Directeur de heer Piet van Abeelen, Tilburg. Het programma was voor dit feest- concert met alle zorg gekozen. De geheele uitvoering was onberispelijk en droeg een artistiek cachet. Maandag. Vandaag liet het weer zich ook niet gunstig aanzien, toch bleef het iets beter dan gisteren, vooral tegen den tijd toen het Festival weer zou be ginnen. Om half vier werden de be sturen der deelnemende vereenigingen in de harmoniezaal ontvangen. Bij het aanbieden van den eerewijn werden ze welkom geheeten door den heer Verhoeven. Namens het Mannenkwartet „Cres cendo" feliciteerde de heer Tom Bur manje de jubileerende vereeniging Hierna werd het Festival voortgezet waaraan door de volgende gezelschap pen werd deelgenomen Harmonie „St. Jan" Waalwijk Baard wijk). Mannenkoor „Oefening Baart Kunst" Nieuwkuik. Mannenkoor „Tot Bloei der Toon kunst" Waalwijk. Mannenkwartet „Crescendo" Waal wijk. Liedertafel „Oefening en Vermaak" Waalwijk. Harmonie Jongens Congregatie Dru nen. Kon. Erk. Harmonie „Concordia" Loonopzand. Gemengd Koor der Liedertafel „Oe fening en Vermaak" Waalwijk. De harmonie „Arbeid Adelt", Hel voirt was niet verschenen. De harmonie van de Jongens—Congregatie alhier bood toen welwillend aan om deze leemte te vullen. Voorwaar een zeer sympathiekedaad die dankbaar werd geapprecieerd. Alle nummers werden zonder eenige storing goed vertolkt. Een groot succes is geworden het Feesfconcert welwillend aangeboden door de beroemde Kon. Erk. Harmonie „Concordia" Loonopzand, Directeur dhr.M. v. Loon. De prestaties van dit corps hadden een ongekende bewon dering. Een mooier en grootscher slot had men voorzeker niet aan dit Festival kunnen geven. „Concordia" heeftaan hare zustervereenigingen veel geleerd, en vooral getoond, wat er met ijverige studie door dilettanten te bereiken is. standhouding steeds zal bestendigd olijven en men in volle harmonie met elkaar zal blijven werken. Ten slotte dankte spreker ook de bezoekers, die wind en regen hebben getrotseerd De sluitingsrede van dhr. Sikkers werd met een hartelijk applaus ont vangen Te voren had verloting der prijzen plaats. Deze werden als volgt behaald: le prijs f 25 harmonie „Tot Onder ling Genoegen" Engelen. 2e pr. f 15 harmonie Jongens-Con gregatie" Drunen. 3e pr. f 10 Fanfare „Kunst na Arbeid" 's Grevelduin Capelle. 4e pr. f 5 Mannenkoor „Uitspan ning door inspanning" Jongens Con gregatie Elshout. 5e pr. f 2 50 Fanfare „H. Familie" Heusden. Zoowel „De Volharding" als de vereenigingen welke aan het Festival deelnamen, kunnen hierop met groote voldoening terugzien. Nationale Landstormdag 1928. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Instituut tot steun aan't Wettig Gezag, sterkte zes en vijf tig duizend vrijwil ligers, heeft het voornemen in de eer ste helft van September 1928 zijn 10- jarig bestaan te herdenken en te dezer gelegenheid een bijeenkomst van alle afdeelingen, circa 1100, te beleggen te sGravenhage, alwaar tusschen de t'en en twintigduizend vrijwillige Land- stormers worden verwacht. Alle Vrijwilligers zullenongewapend, alleen met den oranje armband, aan de bijeenkomst deelnemen. De meer dan duizend aangesloten Officieren zijn echter in uniform. De Commissie tot voorbereiding is met de uitwerking van 't programma reeds ver gevorderd. Mej. Anna Cuypers-Mommers uit Tilburg over wier opzienbarende ge- nezing te Waspik wij 1.1. Zaterdag een en ander uit haar mond ver telden. INGEZONDEN STUKKEN Sluiting. Bij het eindigen van dit goed ge- geslaagde Festival bracht de heer Leo Sikkers een woord van dank aan allen die op eenigerlei wijze hun steun aan dit Festival hebben verleend. Ten eerste dankf spr. het Dagel. Bestuur der gemeente voor den onder- I vonden steun zoowel financieel als moreel. De steun in laatsten vorm is vooral zichtbaar geweest op't Festival en heeft op den goeden geest hiervan een grooten invloed gehad. Dank bracht spr. ook aan de leden van het Eere Comité, daarbij de hoop uitspre kende, dat ook zij de vereeniging zullen blijven steunen, omdat dit van groote beteekenis kan worden geacht voor het moreel en kultureel belang der gemeente. Ook brengt spr. gaarne dank aan het Comité, hetwelk dit fes tival heeft georganiseerd, vooral den heer H. Verhoeven, wien moeite noch opoffering te veel was E eneens be dankt spr. de drie harmonieën, welke zoo bereidwillig een teestconcert aan geboden hebben. Vooral richt spr. zich hierbij tot de harmonie v. d Jongens- Congregatie, wier medewerking op bijzonder hoogen prijs werd gesteld. Spr. hoopt ernstig, dat de goede ver- Verzoeke beleefd onderstaande in Uw geeërd blad te willen opnemen waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met groote belangstelling heb ik kennis genomen van het rapport der Gascommissie, geplaatst in Uw blad van 10 dezer No. 26 en heb ik hieruit kunnen afleiden, dat deze commissie 'n zware taak heeft gehad alvorens dit rapport ter kennis van den gemeente-! raad te kunnen brengen. Een ding bevreemdt mij. dat, waar deze hoogst belangrijke kwestie reeds zeer langen tijd een ernstig punt van bespreking bij deze commissie heeft uitgemaakt, zij eerst thans, nu de Raad op het punt staat, af te treden met een officieel rapport komt, waarin zij tevens dezen Raad van advies dient betreffende de keuze der drie voorge stelde plannen. Wanneer men mij de vraag zou stellen, of ik aan de hand van deze gegevens als lid van den Gemeente raad tegenover de ingezetenen van Waalwijk verantwoord zou wezen over het al of niet geven van mijn stem aan het door bovenvermelde commissie geadviseerde plan, dan zou ik volmon dig moeten antwoorden, neen. Immers, waar hier een zoo groot belang te dienen is, is het mijn inziens voor den Gemeenteraad niet doenlijk in den korten tijd die hem nog ter beschikking is gesteld, zich behoorlijk te orienteeren en waar het hier blijk baar de bedoeling is, deze kwestie nog door den ouden Raad te doen afhandelen, daar was het naar mijn meening noodzakelijkgeweest, dat deze plannen reeds vroeger waren voorge legd. Waar deze commissie bestaat uit leeken met slechts een deskundigen «"«uv, uuicii sv-uuiwuiijR ucii icesiuiaiscn uii onaer (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2