DE ECHO VAN HET ZUIDEN" uoieerl ll nu nel lenzoen aannreehl legen i oei a.s. 99 WAALWljKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. WAALWIJK. BESTAAT 1 JANUARI a.s. 50 JAAR. DIT BLAD geeft U uit alle plaatsen der Langstraat, 't Land van Heusden en Altena en Omgeving het meest uitgebreide plaatselijk nieuws door eigen correspondenten, burgerlijke stand, beschouwin gen, ingezonden stukken over plaatselijke gebeurtenissen en toestanden. DIT BLAD geeft de MEEST UITVOERIGE RAADSVERSLAGEN van eigen verslaggevers, uit Waalwijk, Drunen, Nieuwkuijk, Vlijmen, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Elshout, Eethen, Dussen, Made, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, Sprang-Capelle en Loon-oP-Zand. DIT BLAD geeft U hoofd-artikels, week-overzichten, Berichten uit Buiten- en Binnenland, Jeugd-Hoekje, uitvoerige gemengde berichten enz. DIT BLAD is (ook om zijn advertenties o-a- Notaris-advertenties uit de geheele streek) om al deze redenen llGt b 13 d voor de bewoners der Langstraat en Omgeving Dan ontvangt U de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS U leest dan 6 weken voor niets. DE ADMINISTRATIE. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Uitbreiding van de A.T.O. Over enkele maanden exploitatie in Noord Brabant. Uit Utrecht wordt aan het Hbl. gemeld Nu de eerste buslijn van de nieuwe onderneming der Ned. Spoorwegen, de A.T.O. op het traject Gorkum— Papendrechtsche Veer eenigen tijd in werking is, hebben wij eens naar de resultaten geïnformeerd, die, al naar in sommige bladen werd bericht, vrij poover zouden zijn. Inderdaad valt over de exploitatie tot dusver weinig gunstigs te berichten omdat het publiek vrij algemeen nog de voorkeur geeft aan de reeds jaren bestaande particu liere onderneming. Degenen echter die van de Ato bussen gebruik maakten, hebben zich hierover zeer waardeerend uitgelaten, zoodat verwacht wordt dat op den duur de animositeit wel zal verminderen en de lijn rendabel zal worden. Intusschen zijn dezer dagen nieuwe concessies afgekomen, voornamelijk in Oost- en West-Brabant, terwijl ook in Gelderland en Utrecht op de lijnen Vianen, Culemborg, Buren, Tiel en Geldermalsen, Buren, Zoelmond, Mau- rik, Lienden, Kesteren binnenkort bus sen zullen rijden. Door het in exploitatie brengen va.i de lijn Eindhoven, Gemert, Uden, Grave met Nijmegen als eindpunt, zul len ongetwijfeld velen, die in laatst genoemde stad de R K. Universiteit bezoeken, gebaat zijn, maar ook de heele Peelstreek zal, vóór het drie maanden verder is, zeer ten gerieve van de verschillende ontginningonder nemingen, o.a. die van de Heidemaat schappij, van behoorlijke verb ndingen zijn voorzien. Nieuw materiaal is bij een dergelijke uitbreiding vanzelfsprekend noodzake lijk en zoo werden wederom 50 chas sis Mercedes Benzte Gaggenau besteld, waarvoor ditmaal het koetswerk aan Werkspoor werd gegund. Centrale garages moeten eveneens worden gebouwd, en hiervoor heeft men Uden en Boxmeer op het oog, tenminste wat Oostelijk Brabant betreft terwijl de wagens voor het Westelijk deel der provincie in Dongen zullen worden gestationneerd. Zoodra de personendiensten goed functioneeren, gaat men beginnen met de inrichting van den nachtgoederen dienst. waarvoor agentschappen bij ter plaatse bekende particulieren in het achterland worden gevestigd. Van Gend en Loos. Op onze vragen of men dan vóór het beëindigen van het contract met Van Gend en Loos, dat, naar men weet, in Juli van het volgend jaar afloopt, niet in concurreerend conflict met de onderneming zou komen, werd geant woord dat voorloopig alleen daar bestelhuizen worden gevestigd, waar geen agentschappen van Van Gend Loos zijn. Hoe het dan na verstrijking van den contracttermijn met de besteldiensten zal gaan Hierop kon men ons met zekerheid nog niets zeggen. Tot heden werd alleen het contract met Van Gend Loos opgezegd en de eerste bespre king met deze onderneming moet nog plaats hebben. Niettemin vernamen wij van zeer bevoegde zijde, dat de kans groot ge acht wordt dat Van G. L. bereid zal zijn haar bedrijf aan de Ato over té doen. De nieuwe A.T.O.-concessies. Behalve op de reeds door ons ge noemde trajecten kunnen nu met enke Ie maanden de Ato-bussen tegemoet gezien worden op de volgende ver bindingswegen Uden, Heesch, Den Bosch; Grave, Kuyck, Boxmeer, Vierlingsbeek, Maas hees, Venray; Boxmeer, St. Anthonis, Mill, Grave; Boxmeer,- St. Anthonis, Oploo, Rips, Bakei, Helmond; Gemert, Bakel, Helmond; Gorkum, Keizersveer, Geertruidenberg, Wagenberg, Terhei den, Breda; Willemstad, Klundert, Moerdijk, Lage Zwaluwe, HoogeZwa luwe, Wagenberg; Achtmaal, Zundert, Rucphen, St. Willebrord, Etten, Breda; Roosendaal, Zegge, Oudenbosch; Oudenbosch, Bosschenhoofd, Rucphen; Gorkum, Almkerk, Dussen, Meeuwen, Drongelsche Veer, Waalwijk, Kaats heuvel, 's Gravemoer, Dongen, Gilze- Reijen (Station); Geertruidenberg, Was pik, 's Gravenmoer. Ook in Drente is voor het traject Assen Groningen vergunning verleend, maar hier zal het mogelijk nog iets langer duren dan drie maanden alvorens gereden kan worden. Tenslotte is nog de aanvraag inge diend voor den dienst Baarle-Nassau (grens) Tilburg. Uit de routes in Oostelijk Brabant blijkt, dat daar vrij wel» het tracé van de oude Peelbuurtspoorweg is gevolgd, terwijl uit den overigen opzet geheel en al de oorspronkelijke bedoelipg spreekt, n.l. dat de Ato wil zijn een verlengstuk van en een aanvulling op de spoorwegen. Groote Land- en Tuinbouwtentoon stelling N.C B.t Boxtel 1927. Van 27 tot en met 31 Augustus a s. wordt te Boxtel een groote land- en tuinoouwtentoonstelling gehouden, die in alle opzichten schitterend zal zijn. De inschrijvingen voor nagenoeg alle afdeelingen hebben de verwachtingen zeer ver overtroffen. Voor de verschil lende dagen is onderstaand program ma opgesteld. Zaterdag 27 Aug., 3'/2 n.m. Officieele opening. 8 10 uur n.m. Concert op het Tentoonstellingsterrein. Zondag 28 Aug. 12 uur v.m. Opening. 4 6 uur n.m. Groote attracties op het Tent.-terrern, waaronder oplaten be mande luchtballon. 7'/2—9'/2 uur n.m. Groot concert op het Tent terrein. Maandag 29 Aug 8 uur v.m. Opening. 9 uur v.m. Groote Fokveedag voor Midden Brabant. (Meer dan 300 run deren zijn hiervoor opgegeven). Fokvarkensdag. Wedstrijd in Hoef beslag. Melkdemonstratie. Herdenking 5 jarig bestaan van den R K. longen Boerenstand met meeting in het pro cessiepark en groote optocht. Ruim 3500 jonge boeren zullen hieraan deel nemen 8—10 uur n.m. Concert op het Tent.-terrein. Dinsdag 30 Aug. 8 uur v m. Opening. 9 uur v.m. Eerste Centrale Stierenkeu ring (zwartbont en roodbont veeslag in Noord-Brabant. Fokgeitendag. Voort zetting wedstrijd Hoefbeslag. 1 uur n.m. Voorbrengen bekroonde stieren in den ring. 7—10 uur n.m. Groot concert op het Tent-terrein. Woensdag 31 Aug. 8 uur v.m. Ope ning. 9 uur v m. Groote Fokpaarden- dag. 1 uur n.m. Voorbrenging bekroon de paarden op de renbaan. l'/2 uur n.m. Groot concours-hippique op de renbaan, opgeluisterd door muziek. In de lokalen der R K. Landbouw- winterschool en der St. Franciscus- school en op de tusschen gelegen terreinen worden geëxposeerd de in zendingen betrekking hebbende op A. Het organisatiewezen op land bouwgebied. B. Het landbouwonderwijs en het landbouwhuishoudonderwijs. C. Cultuurtechniek (Ontginning. Af watering, Ruilverkaveling, Bebos- sching). D. Pluimveeteelt. Bijenteelt. E. Zuivelbereiding. F. Akker- en Weidebouw. G. Tuinbouw. H. Het Proefstationswezen met den Plantenziektenkundigen Dienst en de Rijksseruminrichting. I. Kunstmeststoffen en Veevoeder met schitterende stand der Coop. Handelsvereniging N.C.B te Veghel. K. Landbouwwerktuigen. Ziektebe- stiijdingsmiddelen, enz. enz. Aan het bovenstaande kan nog toe gevoegd worden, dat meerdere vere nigingen tijdens de tentoonstellings- dagen te Boxtel haar algemeene ver gaderingen zullen houden o.a. de R K. Nederlandsche Boeren- en Tuinders bond, de Coop. Handelsvereniging te Veghel, de Pluimveehoudersbond N.C.B., de Bijenhoudersbond N.C B enz. Voor boeren- en tuinders en voor allen, die belang stellen in den land- en tuinbouw zal op de tentoonstelling te Boxtel veel te zien en te leeren vallen. Den bezoekers zij bij voorbaat een hartelijk welkom toegewenscht. BOXTEL. Ballonopstijging. Zondag 28 Augustuszal de beroemde Belgische luchtvaarder Gheude 's namiddags 4 uur vanaf het terrein der Groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling op stijgen, Deze attractie door het Bestuur der Tentoonstelling georganiseerd, zal zeer zeker bij gunstig weer vele be zoekers trekken. Bezoek Minister Kan. De Groote Land- en Tuinbouwten toonstelling N. C. B. te Boxtel mag zich verheugen in de belangstelling van de hoogste autoriteiten. Zijne Excellentie de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw zal Maandag 29 Augustus, dus op den dag waarop de Jongen Boerenstand zijn herdenkingsfeest viert, de tentoonstel ling met zijn bezoek vereeren en het défilé van den Jongen Boerenstand vanaf het Gemeentehuis in oogen- schouw nemen. Ook zijn reeds door het Ministerie 2 groote gouden medailles beschikbaar gesteld, welke zullen worden aange wend als Kampioensprijzen op de Centrale stierenkeuring. Naar wij uit goede bron verno men zullen op de Groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Boxtel op Zondag 28 Augustus ook enkele oude Gilden uit Noord-Brabant hunne mede werking verleenen. Wij hoorden noe men het St. Antonius en het St. Se bastian usgilde uit Gemert en het gilde uit Lieshout. De demonstratie dezer gilden op het terrein zal nog opge luisterd worden door vendelzwaaien, uit te voeren door den bekenden vendelzwaaier Lauwers uit Oirschot. De Gilden zullen op de Markt worden opgesteld en vertrekken van daar uit naar het Tentoonstellingsterrein. Het zal dus de moeite waard zijn voor liefhebbers van het oude gildewezen dien dag de tentoonstellingte bezoeken. BINNENLAND. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Juli f42.5 millioen opgeleverd, zijnde f3.1 mil lioen meer dan verleden jaar, welke stijging geheel op rekening van de dividend- en tantièmebelasting komt, die met f3.5 millioen is vermeerderd. Sedert 1 Januari bedroeg de voor uitgang- f 14 millioen, waarvan ruim f4 millioen door de hoogere opbrengst van dividend- en tantièmebelastingen f3.7 millioen van de successierechten De rijwielbelasting bracht in Juli f 144.855 op en over de eerste zeven maanden van 1927 f6.702.117 tegen f6 558.285 over dezelfde periode van 1926. De wegenbelasting bracht in Juli op f 409.487.54 en in de eerste zeven maanden van 1927 f5.287.264.66 De ,N. Crt.. meldt, dat Geysen- dorfer met den heer Van Lear Black nog verschillende vluchten onderneemt. Gisteren zouden ze naar Biarritz gaan. Vandaag weer naar Londen en van Londen naar Kopenhagen, Stock holm en Oslo. Vandaar weer naar Londen en dan hoopt Geysendorffer er een paar weekjes vacantie uit te slaan, om die rustig met zijn vrouw in Denemarken door te brengen. Den 24en September gaat hij met den Amerikaan naar Venetië om daar de vliegwedstrijden om den Schneider Cup bij te wonen. Men weet. dat deze wedstrijd verleden jaar in Amerika plaats had en dat toen Italië won Na het bezoek aan Venetië komt het Amerikaansche snoepreisje, door den heer Van Lear Black piloten en mecanicien aangeboden. Tegen januari mogen we den heer Van Lear Black in ons land terug verwachten, om dan weer 'n grooten vliegtocht te ondernemen, waarvoor Geysendorffer het plan nog moet opmaken. Waarheen het zijn zal, ligt nog in den schoot der goden. De directie van de Ned. Spoor- wegeng is voornemens aan het maken van reclame meer uitbreiding te geven. Werden daarvoor tot nog toe de stations en de bestelwagens beschik baar gesteld, thans zal ook de gelegen heid geopend worden om tegen ver goeding het rijdend materieel, speciaal bagage- en goederenwagens met aller lei reclamens te beschilderen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt het volgende mede omtrent de raming en opbrengst der posterijen, telegrafie en telefonie: De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over de maand Juli 1927 opgebracht respectievelijk f4 483.477. f 579.255 en f 4.775 921, tegen f4,509.557,f570.524en f4.604.478 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1927 resp. f 27.241.924. f 4 046.156 en f 15.135 197 tegen f 27 821.767. f3.797.929 en f 14 459.810 in 1926, terwijl de raming over zeven maanden voor 1927 beliep resp. f26.433.752, f 3.8J l 500 en f 12 091.450. Het voornemen bestaat Hr. Ms- pantserschip Hertog Hendrik, onder bevel van kapitein ter zee C. C. Kaij- ser, een reis te doen maken naar de West-Indische wateren, waarbij ook eenige plaatsen van de Antillenzullen worden aangedaan. In November zou het' vertrek plaats hebben en begin April 1928 in Nederland worden te ruggekeerd. Uit Oslo vernemen we, dat de Koningin en de Prinses gisteravond te Bygdin in het Waltenberghotel zijn aangekomen. Het gezelschap heefteen mooien tocht gemaakt en was opge togen over de prachtige natuur. Zij zullen ongeveer een week in Bygdin blijven en in dien tijd kleine uitstap jes maken. Prins Hendrik is nog niet aangekomen. GEMENGD NIEUWS. Op 93 jarigen leeftijd is onlangs in Siberië de herbergier üomischenko overleden. De man was 60 jaar geleden naar Siberië verbannen, had een her berg geopend en trok veel gasten. Zijn pasteien en koteletten waren be roemd. Nergens in den omtrek waren die zoo lekker te verkrijgen. Toen de man dood was, heeft de gendarmerie een afschuwelijke ontdekking gedaan. Zij vond achter de herberg een kuil met de geraamten van zeventig men- schen en in den kelder zes vat.n met gepekeld menschenvleesch Het schijnt, dat Domischenko eenzame reizigers dronken voerde en dan vermoordde. Achteraf blijkt, dat herhaaldelijk gasten plotseling verdwenen. De waard placht dan te zeggen, dat zij voor dag en dauw verder getrokken waren. Terwijl gisteravond eenige mo torbooten voor de gesloten spoorbrug over de Gouwe te Alphen aan den Rijn lagen te wachten totdat zij weder om vrijen doorgang zouden hebben, is de 18 jarige schippersknecht J. H. uit Rotterdam, die het roode voorlicht op een motorschuit zou aanbrengen, uitgegleden en overboord gevallen. De schipper, die den val in het water hoorde, sprong hem na, doch kon hem in de duisternis niet vinden. Na een kwartier dreggen is het lijk op gehaald. Aan het stille strand van Sche veningen heeft de zee weer bijna een slachtoffer geëischt. Met een reddingslijn werd de 20 jarige P, P. uit de Basiusstraat in Den Haag bewusteloos uit het water gehaald. Hij had zich te ver gewaagd en kon het strand niet meer bereiken. Een 73 jarige man is op de Weteringschans bij het Frederiksplein te Amsterdam door een tramwagen overreden £n tusschen de voorwielen terechtgekomen. Eerst nadat de wagen was opgevijzeld, kon hij bevrijd wor den. In het Binnengasthuis is hij aan de verwondingen overleden. Een Wolffbericht uit Innsbrück d d. gisteren meldt, dat bij schiet oefeningen van een Italiaansch artil lerieregiment in de omgeving van Franzenfeste, drie kanonniers, die oud Oostenrijksch geschut wilden afvuren, werden gedood. Wolff seint dd. gisteren uit Inns brück Bij Cortina—Dampezzo werden bij een ernstig auto ongeluk graaf Aurelio di Anstini en, dr. Spandri, hoofdgeneesheer aan het hospitaal te Venetië, gedood en dr. Casinelle gewond. De 350ste geboortedag van den beroemden schilder Rubens is in zijn geboortestad Antwerpen Zaterdag en Zondag luisterrijk herdacht. De stad was geheel versierd en prachtige illuminaties waren overal aangebracht, 't Vreemdelingenbezoek was overweldigend groot. Op de Groenplaats had de volkshulde plaats waarbij de burgemeester van Antwer- peh, Dr. Fr. van Cauwelaert een rede voering hield, waarin de Grootvorst j der Vlaamsche schilderkunst geest driftig werd herdacht. Zaterdagavond werden groote volks feesten gehouden. Zondagmiddag werd in het Konink lijk Museum van Schoone Kunsten een Rubenstentoonstelling geopend, een kostbare verzameling van de kost bare meesterwerken van den grooten schilder. De tentoonstelling duurt tot einde September. Wegens regen kon de Ommegang niet plaats hebben. Op den rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen, bij de bocht bij Ooster hout, heeft, zoo meldt de „N. Arnh. Crt." gisterochtend omstreeks half 12 een motorongeval plaats gehad. Op dat tijdstip reed de kunstschilder Schilt uit Arnhem op zijn motorrijwiel met een vaart van ongeveer 40 K. M. naar Nijmegen. Achter op de duo zat de heer G. Stout, gedelegeerde van den wielrennersbond en voorzitter van de afd. Gelderland van den N. W. B., die even te voren te Arnhem de con trole had uitgeoefend bij de doorkomst van de deelnemers aan de toer door Nederland. Bij Oosterhout moest men drie wiel rijders in de richting Nijmegen pas- seeren die naast elkaar op den weg reden. Van de tegenovergestelde rich ting naderden tegelijkertijd twee dames eveneens op de fiets. De heer Schilt kon niet meer door de haag van wielrijders heen komen en reed tegen een van de uit dè richting Nijmegen komende wielrijders op. De motor sloeg over den kop en de heeren Schilt en Stout werden een eind weg geslingerd. Zij liepen verschillende bloedende verwondingen op, terwijl van den heer Schilt een arm werd ontwricht. Door dr. Zeyder uit Lent werd hen geneeskundige hulp verleend. Ernstiger is het gesteld met de wielrijdster die aangereden werd. Deze mejuffrouw Hendriksen uit Zwolle, is zwaar gewond per auto naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. Te Wessinghuizen (gemeente Onstwedde) is de echtgenoote van den landbouwer J. Wilzing bij het plukken van morellen van een ladder gevallen. De ongelukkige brak den nek en was terstond dood. Te Harfsen is de landbouwer T. die een stier uit den stal wilde halen door liet dier zoodanig Verwond dat de dood onmiddellijk intrad. Zondagmiddag surveilleerde een igent in bürgerkleeding in het Haag- sche Bosch, toen hij proces-verbaal wil de opmaken tegen een man en een vrouw, die zich op andermans grond bevonden. De man was daarvan echter niet gediend en weigerde zijn naam op te geven. Bovendien ontstak hij zooda nig in woede, dat hij den agent te lijf png en hem een stomp tegen den neus gaf. De politieman trok zijn dienst- evolver om schrik aan te jagen, waar op zijn tegenstander met beide handen de revolver wist te grijpen. Een schot ging af en trof den wildeman in den buik. Hij bleek te zijn de mijnwerker H. J. W. B., zonder vaste woonplaats. B. is naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn toestand niet ernstig bleek. Auto-ongeluk. To Igensdorf by Fürfch is oen auto. by een kromming van den weg, met zoo'n vaart tegen een liuis in aanbouw gereden, dat alle zes inzittenden er uit geslingerd werden en op slag dood waren. Doodelijkc val. Gisterenmiddag zaten op hot Van Ver- scliuerplèin te Arnhem, zooals wel meer gebeurt, op den kleinen ladderwagen van bet, gemeentelijk electrisch bedryf eenige kinderen, die mochten meerijden langs de electrische-lichtpalen. Onder hen was één tweejarig kind van Pavert uit de Rietgracht. straat. Het jongetje viel van den wagen en kwam op de steenen terecht. Het be kwam een scliedelfractuur en is aan de ge volgen overleden. Verdronken. Dinsdagmiddag is te Waddinxveen de 7- jarige H. Molenaar in de Gouwe geraakt en verdronken. Hot lijkje is eenigen tyd later opgehaald. Inbraak. In een tijdelijk onbewoonde villa in Kweekduin onder de gemeente Bloemen- daal is ingebroken. Door het verbreken van een raam en het loswerken van een span jolet kon men binnenkomen. Kasten en la den zijn opengebroken en onderzocht. Het schijnt alleen om het geld te doen geweest te zijn. Hoeveel g stolen is, kon nog niet worden vastgesteld, daar de familie afwe zig is. Bru ta le schoentna kers jongen. Diefstallen, in politieburcaux. Sedert den laatsten tijd werden herhaal delijk collectebusjes, welke ten behoeve van de Centen-Vereeniging voor Hulpbehoeven de Blinden op de politiebureanx te Rotter dam hangen, in verscheidene bureaux ge opend gevonden, terwijl het geld er uit was gehaald. Doordat dit telkens geschiedde op Zaterdagen en op Maandagen, werd hier al spoedig een schoenmakersjongen, die op die dagen altijd reparaties kwam halen of te rugbrengen, van verdacht. Toen nu Zater dag j.l. in den stal van de bereden politie aan de korte Hillestraat wederom een bus je geopend was, terwijl dien dag de bewuste jongen in den stal geweest was, heeft men den jeugdigen dief van zijn bed gelicht. Aanvankelijk ontkende hij, maar toen men hem eens nader aan den tand voelde over de groote verteringen, welke hij had ge maakt er waren busjes, waaruit 7 en 8 gestolen waren viel hij door de mand. De jongen is in bewaring gesteld.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10