JÜCHI) W liü ZUiJtH TWEEDE BLAD. V Onder dit opschrift driestart „Het Centrum" van gisterenavond het vol gende „Uit het Zuiden des lands, meer nog uit Limburg dan uit Noord Bra bant. bereiken ons telkens weer bi ichten over groeiende ontevreden heid. Men is verstoord op de Regeering, die niets doet om aan de nooden der industrie een einde te maken. Fabrieken worden gesloten, arbeiders ontslagen. Op de binnenlandsche markt wordt men verdrongen door de buitenlandsche concurrentie, al of niet met dumping gepaard. Uit het buiten- land wordt men geweerd door hooge invoerrechten. met invoerverboden practisch gelijk staande. Men voelt liefde voor Nederland, maar acht het Zuiden opge< ff;rd aan Holland. Niet het landsbelang wordt gediend, maar de belangen van Amsterdam en Rot terdam. Vaak heftig komt deze meening tot uiting. Wat hebben wij roept men uit aan Ministers, die hier komen zien, maar niets doen, die mooie wocr den spreken, maar niet weten, wat zij willen, die onze industrie ten gronde laten gaan, zonder een hand ter hulpe uit te steken. Er is een sterk groeiende ontevre denheid, veel sterker dan waarvan men zich in het Noorden bewust is Hier is gevaar in niets doen, gevaar vooral in woorden zonder daden. Mr. W. H. de Beaufort schreef eens een hard woord („Geschiedkundige Opstellen", 11 31). Staatsman, als historicus gevormd, schreef hij „Wie in oogenblikken van krisis aan het roer van den Staat geplaatst is moet partij kiezen. Ontbreekt het hem daartoe aan moed en vastheid van overtuiging, dan is terugtreden plicht matig. Kan hij hiertoe niet besluiten, dan wordt een smadelijke val onver mijdelijk Al gelooven we dat „Het Centrum den toestand in het Zuiden wel wat krachtig 'ypeert. overdreven is 'ttoch niet. Inderdaad zijn er teekenen van ontevredenheid en deze zijn des te erger omdat ze stil morrend in verne- pen boezem worden rondgedragen. Een hol geschreeuw is spoedig gestopt, maar een geheime verkankering is slechts door zware en gevaarlijke ope raties te genezen. Dat het Noorden eens een meer practisch oog opent voor de belangen en behoeften van het Zuiden. Een waarachtig landsbelang zal er door wnrdpn gediend GEMEENTERAAD. SPRANG—CAPELLE. Woensdagnamiddag 3 uur verga derde de Raad dezer gemeente ten Oemeentehuize. Voorzitter Edelachtb Heer Meijer Bij de opening door den voorz. zij afwezig de heeren Middelkoop en Zwart, waarvan de eerste met kennis geving. Agenda. 1 Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 21 en 29 Juni 1927 Deze worden onveranderd goed gekeurd en vastgesteld 2 Ingekomen stukken. Ingekomen is o a. goedkeuring van Ged. Staten tot het aangaan eener kasgeldleening van f 10 000 b alsvoren, tot het beleggen van f 6,00.-; c alsvoren, tot verhuring van het Schoolhuis te Sprang; d. bericht van ontvangst door Ged. Staten van de wijziging der politie verordening e Koninklijk besluit waarbij de ge meente in 't ongelijk wordt gesteld inzake geschil met 't Christelijk School bestuur. Verheijden. 't Is toch wel eigen aardig, dat de ontwerper van de wet, Visser, destijds bij hoogste zondere school niet meer kost als een openbare Hierna gaat de Voorz. door met de benandeling der ingekomen stukken. bericht van de leden der schat- tingscommtssie, dat zij hunne benoe ming alszoodanig aanvaarden g proces verbaal van Kasopname bij den gemeenteontvanger; h. veislag van den toestand dezer gemeente worden ter visie gelegd i. Schrijven van den Ned Christel. Bond van Typografen, houdende ver zoek om eventueel drukwerk voor de gemeente alleen te gunnen a n die patroons welke collectief zijn aange sloten. Voorzitter. B. en W stellen voor te besluiten aan het verzoek te voldoen en drukwerk op te dragen aan geor gantseerde werkgevers. Maar- in be paalde gevallen zouden we toch ook vrij willen wezen. Oerlemans. Ik zou algeheele vrij heid willen. Voorzitter. En Oerlemans. Het adres voor kennis geving aannemen. Als en ongeorga^ niseerde drukker even zoo goed kan leveren, en nog goedkooper is waar om zouden we 't dan zoo iemand niet gunnen? Ik stel voor 't adres voor kennisgeving aan te nemen. Michaël. Ik kan me met het voorstel van den heer Oerlemans wel vereenigjn Voorzitter. Is er nog iemand die dit voorstel wenscht te steunen? Mij-iheer Veiheijden Veiheijden. Nou, vooruit dan maar Voorzitter. Dan zal ik eerst het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Dit wordt verworpen met b—J stemmen. Vóór stemden de heeren van Beek, v. d. Hoeven en van de Wiliigenburg - Het voorstel van den heer Oerlemans wordt aangenomen met 6 3stemmen Tegen stemden de heeren v. Beek. v. d. Hoeven en v. d. Wtlligenburg Schrijven van den huurder van het schoolhuis te Sprang, houdende verzoek om, in_ verband met de ge zondheid van zijn vrouw, onthelfing van het doonr hem gehuurde woonhuis Voorzitter. Wij stellen U voor om van 15 Aug. ontheffing te verleenen. zoodat hij nog een maand huur moet betalen, Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. k. Verzoek van Bogers en Vos om meerdere uitbetaling voor het opsteken van lantaarns. Voorzitter. Dit is nu 't tweede ver zoek, maar we zijn nog van oordeel, dat zij er geen recht op hebben Wij stellen U dan ook voor het verzoek af ie wijzen op gronden als in de vorige vergadering aangegeven. v Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten Verzoek van Q Baks a. t. s. om salarisverhoogtng van f 250. Verheijden. Ik heb persoonlijk niets tegen Baks, maar ik ben wel tegen deze salarisverhoogirg. In particuliere oedrijven zien we een daling in den loonstandaard en hier nu het tegen overgestelde, Nu mag 't waar zijn. dat jongelui in andere plaatsen meer verdienen, maar Baks hetft toch ook nog geen akte Als hij solliciteeren wil, goed. ik zal hem met alle-pleizier van dienst zijn en de beste inlichtingen ver strekken. IK weet toch, dat er genoeg jongelui zijn, die van't Gymnasium of Hoogere Handelsschool van Waalwijk komen, welke graag een betrekking ter secre- tarie willen hebben voor minder sala ris Ik ken er wel, die 't voor f600 zouden willen doen En zoo iemand van de Hoogere Handelschool heeft dan toch oök nog meer onder de pet. Ik zeg nogmaals, 't is absoluut niet per soonlijk maar we zitten hier voor de bezuininging. (De heer Zwartkomt ter vergadering Oerlemans. Wat is 't voorstel van B. en W.? Voorz Wij vinden 't salaris van den heer Baks ook werkelijk te laag en stellen voor 't verzoek in 't willigen De heer v. d. Wiliigenburg zegt dat wanneer een ambtenaar al eenige jaren in dienst is en eoed zijn best doet een salaris van f 1000 te weinig is En al komt iemand van de Hoogere Han delsschool zegt spr. administratie- Dr. de instantie de beslissing genomen h-eft routine bezit hij niet. om dergelijke kosten niet op de ge meente te schuiven. En nu denkt minister Waszink er anders over. 't Is me de wettenmakerij wel. Net als bij de Zegelwet. Ik wil dan ook ernstig in overweging geven, om straks bij 't nieuwe Ministerie in beroep te gaan. Dan gaan er geruchten, dat de hee ren van de Sprangsche School op reis zijn geweest en zich per auto naar 't Station te Waalwijk hebben laten brengen Me dunkt, dat kon toch ook wel goedkooper. v d Wiliigenburg. Ofschoon dit een kwestie is die op 't oogenblik niet in den Raad thuis hoort, kan ik u, toch wel geruststellen en verzekeren, dat die geruchten onjuist zijn. Verheijden. Dat doet me pleizier. v. d. Wiliigenburg U moet in't oog houden, da! 't met die z.g geldsmij terij niet zoo erg is en dat eer» bij- Spr. wijst er voorts op hoe in tal van andere kleine gemeenten, de sala rissen voor de ambtenaren veel hooger zijn. Spr.-Capelle staat, wat dat be treft, naar spr. onder aan'tlijs'j v Ten slotte merkt spr. op, dat vóór de vereeniging. in oud Capelle d« post salaris even hoog was als nu. Spr zegt, dat men ook de billijkheid van het verzoek te overwegen heeft. Verheijden. U noemde daar even eenige olaatsen, maar hoe zitten die er voor Maar aan een statistiek heb ik hier trouwens niets. We moeten met de werkelijkheid rekening houden. Iemand van de Hoogere Handels school kan hier in acht dagen de administratie leeren. Kleine gemeenten moet men dan maar als een door gangshals beschouwen Ik ben in elk geval tegen salarisverhooging, dat heb ik ook tegen Baks gezegd. Oerlemans. 't Voorstel van B enW. heeti mij ook zeer bevreemd en ik ga volkomen met den heer Verheijden accoord. M t. handelen B en W. hier niet konsekwenl. Als aan Baks een vertiooging wordt gegeven, dan heeft Verhoeven er ook recht op Bij de vereeniging heeft Baks ook 25°/0 verhooging ontvangen en Ver hoeven niets. Dat is toch niet billijk I Als hier twee ambtenaren op ver- schillende wijze worden behandeld, dan zaaien we een slechten geest onder hen. Kerst. Ik wil niets zeggen over de noodzakelljkncid van salai ïsvartiooglng maar zou hel nier nlcl op den weg van B. en W. liggen urn eens voor de a. t. s. een vasic regeling te omwerpen Nu komt men mei stukken en mist elk veiüand, zoodat we straks eind ntel Kunnen overzien, 't Lij KI me wen- scnelijk dal B. en W. in de volgende vergadering eens mei een plan komen, waarin met vcr»cnrliende factoren is rekening gehouden. Als we geen vaste regeling Krijgen, dan loopt 'l 'n keer vast. Lin is ook in 't belang van de rechtspositie van den amotenaar. Zoo is er nier geloot ik ook geen vacantie- regeling dat gaal ook maar willekeurig, uil zouden we tevens in een regeling kunnen vasileggen. v. d. Hoeven Toen 't in behandeling kwam bij B. en W. beb ik ook gezegd, ik ben er wel voor mus Verhoeven niet vdorbij wordt gegaan. Kerst. Wal is hier i verschil tusschen den eersten en tweeden ambtenaai Dat is leis wat in de salaiisregeling moet woroen uitgemaakt. Voorzitter. Dat mogen we dan wel ernstig voorbereiden. Micnaët. In particuliere bedrijven zoekt men toch ook naar goedkoopere kracn.en. Ik vindt 't vreemd, dat als we 't hier ook kunnen, waarom 't niet gedaan wordt. Voorzitter.Zullen we dan een regeling maken Verheijden. D'r is wel iets voor, doch ik zou er toch maar niet zoo haastig mee zijn, anders kan straks 't Kijk nog bijspringen. Vervolgens zegt spr. onlangs ook op de lezing van den heer Colijn te Tilburg te zijn geweest, waar hij eveneens 't genoegen had Weih. v. Wiliigenburg aan te tuffen. Naar aanleiding van hel aldaar gesprokene en de door oud- minister Cuhjn aangegeven lijnen, moet net spr. eentgszins verwon deren, dat Weth. v. Wiliigenburg vóór salaris verhooging Is. x Weth. v. Wiliigenburg zegt zijn ooren goed open te hebben en ook wel iets van die lezing te hebben mee genomen. De heer Colijn sprak vooral over de hooge taiietswaarde, zegt spr in elk geval gaai 't niet aan om een ambtenaar droog biood te geven, een dergelijk standpunt mag door de gem. met worden ingenomen. Vertuijden. Alle gekheid op een stokje, maar overal wordt toch aan- gesnueid lk ben ook nog van meening dat hier te veel baamjes gemaakt worden. Als de Gem ontvanger bijv eens wegging dan waren er genoeg rnenschen te vind-en voor die betrekking tegen een salaris van f600 terwijl er nu 12500.— aan wordt uitgegeven. Waar men een of twee dagen per week voor moet werken is toch ook maar etn bijbetrekking. v Wiliigenburg Ged Staten stellen hier het salaris vast. Verheijden. Dan zullen ze ook wel veranderen. Voorzitter. Ik zal het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Dit wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren van Beek. v Wiliigenburg, v d. Hoeven,Zwart Het voorstel Kerst werd aangeno men met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de hiervoren ge noemde leden. 3 Vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten 1926. Voorzitter. Dit zullen we na ctuop in geheime zitting behandelen. 4 Goedkeurig wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur Sprang dienst 1926 Wordt goedgekeurd. 5. Goedkeuring der rekening van ontvangsten en uitgaven van Burg. Armbestuur te Capelle over 1926 De ontvangsten waren f 11230 84 De uitgaven f 9538 69 Batig slot f 1692 15 Wordt m. a. s: goedgekeurd. 6 Goedkeuring begrooting Burg. Armbestuurde Capelle over \928. Wordt goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven aangevende een gelijk bedrag van f 8513 Waar dit de laatste zitting van den ouden Raad is, brengt de voorzitter dank aan de scheidende leden Van Beek en Moonen voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben v r richt Spr. hoopt, dat hun werkzaam heden in aangename herinnering zullen blijven voortleven. - Hierna ging de Raad in geheime zitting CORRESPONDENTIE. (Alle correspondentie te richten aan Oom Wim, ,^>e Echo", Waalwijk.) Cupido. Besten dank voor vriendelijk schrij ven, jonge vriend Ndiuurlijk ontving ik heel graag je opstel over de Waal- wijkscne kermis; ik zal reeds een plaatsje voor je open houden, Cupido. Aan je wensch zal ik tegemoet komen. Ik heb vroeger trouwens al eens ge zegd. dat wie iets te vragen heeft dit gerust kan doen Maar onze neefjes en nichtjes schijnen niets te vragen te hebben. Wel mijn vriend begin jt] maar eens. dat zal de anderen prik kelen en doen navolgen. Wederkeerig hartelijke groeten, ook van Tante en Mina. De stevige vijf, Cupido. Piet. Je brief in dank ontvangen. Dus a s. winter ga je weer voor ons hoekje werken Mijn dank'hoorl lk lees daar juist dat vriend Tacitus zijn hoofdacte gehaald heeft. Pn.ficiat 1 De anderen zullen er nog wel wat mee te lobben hebben, hé. Spoedig meer. Marie v. d. B. Ook je andere opstellen ontvangen Marie, waarvoor mijn allerhartelijksten dank. Later hoor je meer hierover. Dag. ZELFVERGETEN. Langzaam zinkt de roode zonnebol weg in 't Westen, 't Wordt schemerig donker Overal zien we lantarens ont stoken worden, die hun helder licht over de straten verspreiden Door de kiertjes van de dichtgeschoven gordij nen voor de ramen dringen lichtstie pen naar buiten. In de huiskamer van een flinke woning zit een grijzende vrouw in gebogen houding over 'n handwerkje. Onrustig heft ze af en toe het hootd op. alsof zij luistert en jaagt dan weer met zenuwachtige rukjes de naald door het tijne linnen. Daar hoort ze de belZe staat op, legt haar hand werkje op de tafel en loopt haastig naar de voordeur. Als ze die opent, staat ze voor haar zoon Leo, een jeugdig priester, die den anderen dag naar de missie zal vertrekken en nu den laatsten avond heel knusjes en gezellig bij zijn moeder zal doorbren gen. Hartelijk is de begroeting tusschen beiden. Moederije neemt jas en hotd van.haar zoon aan, bergt die weg en samen gaan ze naar de gezellig ver warmde huiskamer. ongen wat ben je laat," zegt moeder zacht verwijtend, „ik had j< hr-usch al eer verw cht Uuuide hei afscheid bij de var. Reis zoo lang?" .Och ja. ze hadden nog zooveel te vragen en te vertellen Wat zal ik n vragen te beantwoorden hebben in mijn brieven. M'n „geebjes" zouden er ten laatste bij inscnieten", zegt hij schalks lachend, met een blijde tinte llr.g in zijn oogen, als a lijd, wanr.eer hij over zijn toekomstig missieleven spreekt. Zoo pratend troont hij z'n. moeder mee naar tiaar stoel en schuiti zelf ook bij. Na een pretiig babbeluunje staat de vrouw op om de tafel te dekken voor het avondeten. Bedrijvig loopt ze heen en weer, zei alles ntijcs gereed en 'n oogenblikje later zitten beiden aan de welvoorziene tafel. Van daag is het maal natuurlijk extra fijn klaar gerpaakt. 't Is immers den laat sten avond! Toch is moederije dezen avond niet zoo kalm en rushg als anders Bij het overreiken van de schalen trillen haar handen licht en 'n weemoedige tiek ligt op haar ge zicht. Ze moet zich soms geweld aan doen om haar tranen te bedwingen, die telkens opnieuw weer bovenkomen, en haar oogen eeri ongewone schitte ring geven Maar ze houdt zich in. ter wille van haar jongen, voor wie deze laatste avord zoo gezellig mogelijk voorbij moet gaan Leo, die moedtrs zenuwachtigheid opmerkt en telkens die ongewone, vochtige glans in haar oogen ziet,'staat plotseling op, loopt op z'n moeder toe. en terwijl hij haar hoofd tusschen zijn handen neemt en in de weemoedige oogen blikt, drukt hij een innigen kus op haar voorhoofd en zegt zacht: „Mijn lief. klein dapper gebed zal hel je niet ontbreken," is moeders antwoord. Hand in nand zitten ze nu samen en spreken over de aanstaande scnciding, over Lco's mooie taak, die hij zoo Dlijmocdi^up zien neemt en waaraan nij zich met nart tn ziel wijden wil. De Jonge priester spreekt met vuur ovci zijn verneven ideaal. Ul al zijn Krachten wil nij werken met dat eene mooie doel vour oogen „Zieltjes winnen voor God In zijn Jeugdigen overmoed denkt hij ntel aan tegenspoed, aan iiioeilijkneden, waaraan net hem toch zeker niet ontbreken zal 1 Eu oen 1 Wat beteekent du ten slotte bij de krachtige hulp, die hij van boven verwacnien mag ?Mcigecsidnti spretkl hij over dit alles, terwijl z'n moeder met een zachte blos op de wangen luistert naar de mooie, neerlijke resul taten van het missiewerk, zuuals haar jongen die haar voorspiegelt. Het ts ongemerkt laat geworden. Zacht staan betden op en verlaten de nurskamer. 1 ceder wet.scht Leo ztjn moedertje voor 't laatst goeden nacht, en gaal dan naar zijn kamer, 't Is 'n mooie avond I De hemel is bezaaid met duizenden schitterende stenen, kleine lichtpuntjes als engelenoogen, die waken over de menseden in den donkeren nacht. Een zacht windje woei door het openstaand raam van Leo's kamer. Peinzend zei de jonge priester zich voor hel raam en kijkt naar bulten. Hij wordt weemoedig onder den invloed van den kalmen, rusugen nacht. Voor het laatst zit hij hier, morgen zal hij vertrekken en zijn moederije heel alleen hier achterlaten, in zijn volle zwaarte ürukj hem nu 't offer dal hij brenger, gaai. Wel iszijn verlangen naar de mn.sie groot, maar dat neemt niet weg. dat 't hem ont zettend zwaar vail van z'n motdenje ie schelden. Zijn blik richt zich naar Boven, waar hij z'n Hcmelschen Vader weet. ZdCht prevelen zijn lippen een vurig gebed om sterkie en hulp van omhoog. En in de andere kamer zit een grijs moederije, geknield voor het beeld van de Moedermaagd aan wie zij het missieleven van haar jongen aanbeveelt en voor zichzelt smetki om kracht bij 't brengen van haar offer. M. v. d. B. Knapper dan etn projessor. In zekere siraat in Londen woonden een vrouw en 'n klein mei*je. Daar de vrouw zeil haar kost moest verditntn, vtrnuuroe zij vljt kamers van haar huis uitsluitend aan Profes sors. - Op zekeren dag was de kachel in de huiskamer ut'gegaan. Hoe nu weer de kachel aangemaakt? De houtvoor- raad was op. „Wacht", zei moeder, „neem de tang m<ar mee en ga naar den professor, daar heo ik een halt uur geleden de kachel pas aangemaakt." Op kamer vijt zal de geleerde heer die in de natuurkunde s»udeeide- Marietje, zoo heette 't meisje, ging naar boven, klopte heel neijts aan de kamerdeur van den proltssor en wachtte tot zij binnengerotptn werd. De professor vroeg: „En wat is er van je dienst, beste kind „Wel meneer", zei Maneije, „bene den is de kachel uitgegaan mag ik astublieft een klein kooltje vuur „Wel ja. beste kind, maar hoe wou je dat meenemen, je hebt geen test ul vuurdrager bij je zeide de professor. „Ja meneer, dat weet ik wel, maar daar weet ik wel 'n kunstje op". Daarna nam zij een beerje asch en legde het in het holletje van haar hand, waarna zij 't koohje met de tang uit den haard haalde en 't in het holletje van haai hand legde. De professor siond verbaasd en zeide „Nu heb ik al zoo lang in de natuur- kunde gesiudeerd. maar dat heb ik toch nog nooit geweten". qerr|t Jongens, geeft U op voor de Kinderspelen op Koningin nedag aan 't bureau van dit moedertje, u zult u wel heel erg een zaam voelen als ik weg ben. is 't nie O L Heer vraagt een groot f ff-r, zoowel van u als van mij We zullen het ook samen brengen, hé? Ik werk en u bidt voor m'n Chineesjes Samen zullen we er voor zorgen, dat er veel „geeltjes" voor O. L. Heer gewonnen worden." „Goed zoo, mijn jongenAan mijn Voor de Eerste Waalwijksche WinkeiWeek maakt men natuur lijk zijn reclame in een Waal- \*ijkï>ch WinkelWeek-Nummer, dat onder redactie en leiding staat van het bestuur en comité van den Waaiwijkschen R. K. Middenstandsbond. Daarenboven bereikt men voor de Langstraat en omgeving de meest afdoende reclame in dit blad. Zendt tijdig uwe annoncevoor het Winkelweeknummer van a.s. Zaterdag- No. G5. Zaterdag 20 Aug. 1927. 50e Jrg.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5