11 terwijl des middags een vergadering wordt gehouden, waarin de historicus, de ZeerEerw. Heer Dr. J. Witlox, leeraar aan het Kiein-Seminarie te St. Michiels-Gestel de gedachtenisrede zal houden. Voor het op te richten monument van Mgr Zwijsen is reeds een bedrag van f 8000 bijeengebracht. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft in overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan den Hoogen Raad van Arbeid verzocht, een onder zóek in te stellen naar den toestand van de landarbeiders en naar de middelen, welke kunnen worden aan gewend om in dien toestand ver betering te brengen. Er zal een bijzondere commissie uil den Hoogen Raad van Arbeid worden ingesteld, die met die opdracht zal worden belast en die aan den Raad preadvies zal uitbrengen. De Ned. Middensta dsbond viert onder veel blijken van belangstelling zijn 25-jarig bestaan. Er is een uitbreiding der L 0.- wet verschenen, waarbij de wacht gelders bij een benoeming eerst aan de beurt moeten komen, waar anders geen bijdrage van 't rijk meer ver leend wordt in de salarissen Dit geldt zoowel voor openbaar als bijzonder onderwijs. Pluimvee zal waarschijnlijk bin nenkort onder de veekeuringswet be grepen worden. HET MOND- EN KLAUWZEER. Nederland vrij van de ziekte. Gedurende de week van 31 Juli tot 7 Augustus kwamen in Nederland geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Een demonstratieve vergadering der R. K. Bedienden. De Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft op Zondag, 18 September a.s. een vergadering voor zijn afdeelingsbe- van den senaat en professor te Leu ven, die wegens verhindering van Prof. De Langen Wendels de inlei dingsvoordracht hield over het onder werp De sociale taak van den op voeder in staat en maatschappij. In een volgende lezing van Pater Hyacinth Hermans O. P. over „Cine- mathografie en Onderwijs", bepleitte deze de oprichting van een R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en ontwikkelingsfilmen, in gelijken geest zooals wij nu ook een Centraal Bu reau voor R.K. Radio bezitten. Zulk een Bureau zou dan hel Cen trale lichaam moeten zijn, van waaruit de onderwijsfilmen worden gedistri bueerd en betrokken kunnen worden. Dit Bureau zou zich moeten belasten met den aanleg van een beredeneerden catalogus van voor het onderwijs ge schikte en bruikbare filmen, in zoover deze in het binnen- zoowel als in hel buitenland voorradig zijn. Dit Bureau zou ook moeten beschikken over een kleinen staf van technisch en didak tisch goed geschoold personeel, dat een z.g. reizende onderwijsbioscoop zou kunnen bedienen, ten behoeve van scholen, instituten, patronaten, die nog over geen eigen installatie be schikken. Woensdagmorgen werd de lange rij van sprekers geopend door Mr.Dr C. Deckers uit Den Haag die als onderwerp had„Wat verwacht de maatschappij van de Lagere School". Spr. wees sterk op de noodzakelijke samenwerkingtusschen gezin en school in de opvoeding der jeugd. Wilde school een wezenlijke levens gemeenschap zijn, opvoedend tot het gemeenschapsleven, dan moet de onderwijzer liefde hebben voor dit leven. De opvoeding van een mensch is niet slechts beslissend voor dien éénling, maar veelal voor den moed en de levensblijheid van geslachten. Daarom moet de school behalve leer- ook levensgemeenschap zijn. De onderwijzer, die slagen wil in en te 12.26 was ook zijn electrocutie M. C. Merrie's uit ons heele land, voltrokken. voornamelijk uit deze streek den Sacco en Va„ze,ti schenen hun 0en lot te berusten. Het einde. Wij laten hieronder nog het een en ander volgen over dj»n laatsten dag van de terechtgestelden en over de voltrek king van hel vonnis. Er werd gisteren nog een laatste beroep gedaan op gouverneur Fuller, brengen. j Bij den heer M. v. Dijk, alhier, van Zevenbergen zullen elkander den voorsprong betwisten. Men rijdt af des morgens 9 uur zomertijd van Meeuwen, terwijl de eerste ruiters ongeveer 9 45 te Eethen kunnen worden verwacht. Waar dit nummer voor het eerst om gratie in den een of anderen vorm vo'gens een geheel nieuw systeem waarop de volgende Limb. 25-5782.' letters: Holl. sturen belegd, welke zal worden ge- zijn opvoedingstaak, zal belangstelling houden des namiddags VU uur. in moeten toonen in het Int en He ipu«nc te verleenen, en de veroordeelden aan den dood te onttrekken. Kort daarop maakte een advocaat van de verdediging bekend dat alle hoop-was opgegeven. Om 20 minuten voor tien 's avonds (PI. T.) deelde de gouverneur van de gevangenis aan Sacco, Vanzetti en Ma deiros mee, dat hel zijn pijnlijke plicht was hen ervan te verwittigen, dat zij nog dien nacht zouden moeten sterven. Vanzetti was de eenige, die daarop wat zeide. In zijn cel op en neer loopend merkte hij op: „Wij moeten, ons in het onvermijdelijke schikken". Madeiros sliep. .Hij moest door den directeur worden wakker gemaakt. Hij scheen totaal onverschillig. Sacco was bezig een brief te schrij ven aan zijn vader en vroeg den direc teur dien briel voor hem te willen ver zenden, hetgeen de directeur, Hendry, beloofde. Ook werd nog een laatste poging ge daan door den pastoor van de gevange nis om den veroordeelden de vertroos tingen der kerk te schenken; maar de drie mannen weigerden dit met de grootste beslistheid. Er bereikte ons over de terchtstelling zeil, via Berlijn, nog eenig nieuws, het welk wij zij het onder voorbehoud laten volgen: „De terechtstelling van Sacco, Van- zetli en Madeiros duurde een half uur. Sacco was bleek, doch spraakzaam. Hij riep in het Italiaanseh: „Leve de an archie! Vlak vóór de terdoodbrenging riep hij zijn familie een „Leeft wel! houden des namiddags l'/3 uur, in Huize „Nieuw Boschlust" te Zeist. Het ligt in de bedoeling, om daar te bespreken de houding van de Re geering in zake de uitvoering van de Werktijdenbesluiten voor Kantorenen Winkels, de Rijkswet op de Winkel sluiting, .waarvoor in eerste instantie wel overleg werd gepleegd met den Middenstandsraad, maar niet met een moeten toonen in het lot en de levens omstandigheden der ouders. Een ge degen kennis der Katholieke geloofs- en zedeleer is daarbij hoogst noodig. De school zij dus volks- en levens gemeenschap. Van haar mag verwacht worden, dat zij op de jeugd een beschavenden invloed hebbe, welge manierdheid en beleefdheid leere4 eer bied kweeke voor Gods heerlijke vertegenwoordiging der bediendenbon- natuur en het geestelijk en wereldlijk den, terwijl ook diverse andere aan- gezag. gelegenheden aan de orde zullen wor den gesteld, als de arbeidsbemidde ling voor de Kantoorbedienden, de beroepsomvorming en de emigratie, waarvoor de Regeering verschillende commissies heeft ingesteld zonder rekening te houden met den door den bond geuite wenschen, om bij die aangelegenheden, waarbij het belang der bedienden zoo nauw is betrok ken, ook aan een vertegenwoordiging der bediendenorganisaties te denken enz. Eveneens ligt het in de bedoeling om daar te komen tol vaststelling van een plan de campagne, zoowel plaat, selijk als landelijk, inzake de actie en de propaganda in den komenden winter. Naar ons wordt medegedeeld, is het welslagen van dit congres, voor wat betreft de deelname, alleszins verzekerd. De heer G. Bulten uit Voorhout, behandelde „Het sociale element in de paedagogisch-didactische taal van het L. O.", waarin spr. in groote lijnen aangaf hoe individueele en sociale opvoeding hand aan hand moeten gaan Dr, M. Verhoeven hield hierna een lezing over „De sociale idee in de geschiedenis der paeaagogiek". Verschillende sprekers behandelden dien dag nog opvoedkundige vraag stukken. Op de avondvergadering te 8 uur hield de heer Huib Luns uit Amster dam een lezing met lichtbeelden over de 70 teekenfngen, die spr. maakte voor het Bijbelsch Leesboek van Dr. F. Rutten, Prof. P. Groenen en Dr. Th Verhoeven (uitgave Paul Brand, Hil versum). Hel kalmst en ook het meest gelaten, was Vanzetti. Toen hij het doodsver- tek binnentad, gaf hij den twee bewa- kes de hand en zeide hun vaarwel. Hij betuigde nogmaals onschuldig te zijn en eindigde met de woorden: „Ik vel geel allen, die mijn terdoodbrenging hebben veroorzaakt' Toen de zuster van Vanzetti van een bezoek aan gouverneur Fuller terug kwam, vertelde zij aan de dagbladcor respondenten, dat haar broeder haar had verzocht, aan den gouverneur mede te deelen, dat wanneer aan hem (Van zetti) maar meer tijd ware gelaten, er leiten zouden zijn aan het licht ge komen, die zijn onschuld zouden heb ben bewezen. zal worden verreden, twijfelen wij er niet aan, of massa's paardenliefheb bers zullen samenstroomen om den uitslag te aanschouwen. Een wedstrijd in het Carousselrijden voor achttallen van rijvereenigingen zal volgen pl.m. 11 15 z. t. v.m. Dit nummer voor deze streek iets nieuws, wordt door zes achttallen betwist. Men verwacht in dezen prijskamp een fei len strijd. Door terrein moeilijkheden te Meeu wen zullen deze twee nummers op het oefeningsterrein der Vereeniging te Eethen worden gehouden. Des namiddags half 3 zomertijd, wordt hel concours hervat te Meeuwen, op het terrein „de Boterkamp". Als eerste nummer prijkt op het programma Concours van eenspannen N. S. Tg. merriën. Ongeveer 25 paarden, waar onder vele bekende prijswinnaars, zullen hieraan deelnemen. De jury zal een moeilijke taak te vervullen hebben om de paarden naar hun verdiensten te rangschikken. Onmiddellijk hierna volgt: Concours eenspannen, afstammelin gen van de hengsien Caladijn of Ho land, waarvoor de Coöperatieve Ver- eeniging tot Verbetering van het Paar denras in het land van Heusden en Altena een flinke subsidie gaf. Wanneer dit is afgeloopen, komen in den ring de ingespannen dekheng sten. Uit den aard der zaak zijn hier voor weinig inschrijvingen, doch het gehalte vergoedt, wat aan de hoeveel heden ontbreekt. Het volgende nummer is voor: tweespannen landbouwtuigpaarden, gespannen voor oogstwagens. Dit is een nummer, dat op geen enkel con cours mag ontbreken. Men ziet dan de paarden SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang). Gistermorgen omstreeks 9 uur ont spoorde op den wissel alhier de loco motief van den stoomtram richting Tilburg. Verschillende reizigers zetten hun reis per autobus voort. Na een oponthoud van ruim-1 uur kon ook de tram zijn reis weer voortzetten. CAPELLE. J. 1. Zaterdagmiddag werd op een weiiand van den heer A. v. d. Hoeven tegenover het Kasteel „Zuydewijn" op de Hoogevaart alhier de le landdag van den Ring, 's Gre- velduin-Capelle en omstreken van de Ned. Herv. Jongelingsver. op Geref. grondslag gehouden, die ondanks het minder gunstige weer, het regende den geheelen middag gestadig aan, een goed verloop gehad heeft. De land dag werd opgeluisterd door het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" uit deze gemeente en de Chr. gemengde zangver. „Hallelujah" alhier „Halle lujah" uit Besoyen en „Excelsior" uit, 's Gravenmoer. Ongeveer half drie werd de land dag in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, welk aantal zeker heel wat grooter zou zijn geweest. aJs het weder had me dewerkt, door den Ringvoorzitter, Ds. F. Anker uit 'sGravenraoer geopend, waarna achtereenvolgens het woord werd gevoerd door den Bondssecre- taris Ds. H. A. de Geus uit Waddinx- veen, die een inleiding hield naar aanleiding van het onderwerp „Onze Driehoek", Ds. G. Koolhaas uit Oud-Beierland, die het onderwerp „Ons Kompas" inleide, Ds. W. J. Lokhorst uit Delfshaven Rotterdam, die sprak over „De |onkheid niet veracht". Ds. A. van Willigen uit Woudrichem. die een rede hield over „De Heilige Oorlog" en Ds. H, Ewoldt uit Raamsdonksveer, die sprak naar aanleiding van het onderwerp „We reldoverwinnaars". De redevoeringan van deze begaafde sprekers werden door de talrijken (1700 man) die den regen trotseerden met de grootste belangstelling gevolgd.De verschillende spreekbeurten werden afgewisseld met muziek en zang der medewerkende vereenigingen, hetgeen een gewenschte afwisseling in het programma bracht. Ds. H v. Paddenburg, eertijds predikant alhier, thans te Elspeet, heeft voor de toezegging van beroep naar de Ned Herv. gem te Dintel- oord en Prinseland bedankt. Vrijdag maakten de leerlingen uit de hoogste klassen der Chr. school Vierde R.K. Paedagogische Week. Te Tilburg is Dinsdag de vierde R.K. Paedagogische Week geopend, waaraan verbonden is een tentoon stelling van leermiddelen en R. K. Jeugdlectuur. Prof. Dr. Th. Goossens sprak ter inleiding een kort woord. Spr. con stateerde dat de R.K. paedagogische weken een groote groeikracht hebben ontwikkeld, hetgeen de derde week reeds heeft bewezen, toen het aantal deelnemers de 600 overtrof. Spr. bracht dank aan pater Lamers S. J., den ijverigen secretaris der vorige paedagogische weken en aan dr. M. Verhoeven, die thans deze taak heeft overgenomen en daarbij reeds bewe zen heeft, dat ook bij hem voor de toekomst het werk in goede handen is. Bij de opening waren o.a. tegen- BUITENLAND. Sacco en Vanzetti. De terechtstelling is voltrokken. Zij schenen te berusten. BOSTON 23 Aug. Onmiddellijk na middernacht heeft de terechtstelling van Madeiros, Sacco en Vanzetti plaats gehad. De politie had zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen voor de bewaking van de gevangenis. Machinegeweren en zoeklichten wa ren opgesteld om een eventueele po ging de gevangenis te bestormen te kunnen tegen gaan. Om negen uur 's avonds (Amer. tijd) werden de drie gevangenen er van in kennis gesteld, dat zij onmid dellijk na middernacht zouden moeten sterven. Op de vraag of zij geestelijken bijstand wenschten gaven zij een in hun werktenue, ge spannen voor het voertuig, waarvoor zij hunne dagelijksche diensten ver richten. En, gezien de flinke inschrij vingen, waarbij verscheidene deelne mende paarden een lange reis zullen moeien maken, kan het publiek erop rekenen, dat prachtige spannen zich in den ring zullen vertoonen. Des namiddags ongeveer 4 uur ko men de bekroonde M. C. Merries, die des morgens aan de verrichtings- - proef hebben voldaan, in den ring om, o Voor de terechtstelling maar ooi- hunne PriJzen in ontvangst te nemen. Ult df hoogste klassen der Chr. school na Ziin I Daarna zullen de rijvereenigingen ^N'euwstraa. alhier onder leiding gezamenlijk een parade rijden, nadat hun de prijzen des morgens in het Carousselnummer behaald, zijn over handigd. Een indrukwekkend gezicht, wan neer de 50 ruiters, allen keurig in rij en gelid, in stap, draf en galop den ring rondrijden. Het is ons reeds op meerdere concoursen opgevallen, hoe het publiek hiervan een oogenblik diep onder den indruk is en dan be seft, wat deze jonge vereenigingen in zoo'n korten lijd reeds hebben weten te bereiken. Niemand verzuime dit te gaan zien! Het slot van het concours zal be staan uit een spring concours voor leden van landelijke rijvereenigingen. Als steeds Is dit een nummer dat voor het publiek buitengewoon inte ressant is. Een 20-tal ruiters, de beste uii de verschillende vereenigingen in den omtrek, heeft zich doen inschrijven. Acht weliswaar eenvoudige, maar toch tamelijk moeilijke hindernissen zullen zij moeten overwinnen met hunne paarden, die toch hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf werkzaam zijn. Of velen dit zonder fouten kunnen vol- er na zijn in alle landen haast ernstige betoogingen gehouden. In Parijs werd met stoelen voor de café's gebombar deerd en is elke betooging verboden. In Genève is het Volkenbondsge- bouw zeer beschadigd en was de politie een oogenblik niet meester van de situatie. In Amsterdam, Den Haag en Rotter dam heelt de politie danig moeten op treden en zijn verschillende gewonden gevallen. In Den Bosch heeft inen zelfs meege daan en heelt de politie krachtig moe ten handelen. In Amsterdam zijn in een magazijn en 't Amerikaansch Consulaat de ruiten ingesmeten. 't Is overal vrij rumoerig. Een ergerlijk bericht komt ten slotte thans weer uit Amerika, n.l. dat de lijken der gevonnisten tentoongesteld zullen worden in verschillende plaatsen van de Unie! Het zal velen reeds gedurende lan gen tijd hebben verwonderd, dat in een paardenfokkende streek als het land van Heusden en Allena, niet I brengen is vooraf niet te zeggen, n meer of minder helana. w£| is het ong bekend, dat er woordig de Hoogeerw. heer deken J. weigerend antwoord, banders en het gemeentebestuur van Sacco werd gisteravond nog door Tilburg vertegenwoordigd door den zijn vrouw, Vanzetti door zijn'zuster burgemeester mr. dr. Vonk de Both, bezocht. wethouder J. v. d. Oudenhoven en' den gemeente-secretaris. Verder mo- gen nog worden opgemerkt het lid der Eerste Kamer de heer H. Blom- jous, de superior der congregatie van de Fraters van Tilburg, frater M. Tarcisio, de Zeereerw. heer dr. P. v. Gils, inspecteur van het Bisschoppe lijk onderwijs in het Bisdom van Roermond, de Zeereerw. heer dr. J. J. Witlox, leeraar aan het seminarie te St Michielsgestel en vertegenwoor digers van verschillende onderwijs organisaties. Na de opening werd het woord verleend aan Prof. Dr. A. Carnoy. lid Tegen middernacht was alles voor de executie gereed gebracht. Om half twaalf waren de getuigen in het doodenhuis gearriveerd en onmiddel lijk na middernacht werd met de terechtstelling een aanvang gemaakt. Twee minuten na middernacht werd allereerst Madeiros de doodenkamer binnengeleid. Zeven minuten later werd hij door den dokter dood verklaard. Daarna had de executie van Sacco plaats. Te elf minuten over twaalf betrad hij de kamer en te 12.19 verklaarde de dokter hem dood. Een minuut later werd tenslotte Vanzetti binnengeleid jaarlijks een meer of minder belang rijk concours hippique is gehouden. Gebrek aan samenwerking, waar door de voorbereidingen tot een der gelijk paardenfeest geheel op de schouders van enkele enthousiaste liefhebbers rustte, was hiervan welde voornaamste oorzaak. Intusschen heeft de sedert eenige jaren bestaande Rijvereeniging de zaak ter hand genomen en, nadat het plan in het vorige jaar moest worden terzijde gelegd, is het aan deze ver eeniging van echte paardenliefhebbers thans gelukt, een concours ineen te zetten, dat klinkt als een klok. De Nederlandsche Vereeniging „Het Legerpaard" de belangrijkheid van deze streek als paardenfokgebied in ziende, begon met voor een verrich- lingsproef van M. C. merriën een flinke subsidie te geven. En de ver wachtingen, dat velen hunne paarden voor dit rijk gedateerde nummer zou den inschrijven, is bewaarheid ge worden. Ongeveer 40 van de beste wel onder de ingeschreven paarden uit stekende springers zijn. Teneinde het publiek nog eenigen tijd aangenaam bezig te houden, wordt door de Fanfare „Kunst en Vriendschap" te Meeuwen des avonds om 8 uur een prachtig concert gege ven. Deze muziekvereeniging die te recht een goede naam heeft, heeft door ernstige oefening haar best ge daan iets goeds ten gehoore te bren gen. De Zangvereniging „Polyhymnia" zal eveneens eenige nummers ten beste geven, terwijl het slot van het feest zal worden gevormd door een schitterend vuurwerk. Wanneer het weer niet tegenwerkt, verwacht men het tot in de puntjes verzorgde terrein zwart van de men- schen. Reeds zijn maatregelen gene men om voor de bezoekers, die per auto komen op het terrein der N.V. „Alad" een behoorlijk onder toezicht staand autopark en terrein in orde te van het personeel een schoolreis naar Rotterdam, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de Diergaarde. Hoogst voldaan keerden ze met den laatsten trein huiswaarts. Door Ds. Snoek, Geref. Predt alhier is voor hetophem uitgebrach' beroep naar de Geref. gem. te Haam stede bedankt, Toen j.l. Zaterdagmiddag C. P. rijwielhersteller alhier, met zijn motor rijwiel zich huiswaarts wilde begeven sprong den achterband van dit ver voermiddel. tengevolge waarvan hij kwam te vallen en zich dermate aan het hoofd bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. A.s. Zaterdag oes avonds 7 uur zal door de Afd. Sprang Capelle van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm haar eerste schietoefenig worden gehouden achter het voormalig Raad huis te Vrijhoeve Capelle onder leiding van den commandant P. v. d. Schans. WASPIK. Vrijdagavond had in de voormal ge openbare lagere school alhier de sluiting plaats van den cur sus in pluimveeteelt voor vrouwenen meisjes. Na afloop der les bracht de heer Teurlings, leeraar van den cursus, een woord van dank aan de cursisten voor de getrouwe opkomst en voor den ijver bij het bijwonen der lessen betoond. Mevrouw A. Brokx—Smits dankte den heer Teurlings voor de uitmun tende wijze waarop hij zijne lessen had gegeven Mede namens hare mede cursisten bood spreekster den heer Teurlings bloemen aan. De heer A van Strien, Voorzitter der Waspiksche Eiervereeniging, bracht op de eerste plaats een woord van dank tot heeren Burgemeester en Wet houders dezer gemeente voor het be schikbaar stellen van het schoollokaal, verder aan het bestuur vandenNCB. voor het in gebruik geven van tafels en banken, en tenslotte tot den heer Teurlings, die zich zoo bereidwillig had getoond de lessen te geven. Spreker hoopt, dat de cursisten de lessen, door den heer Teurlings gege ven, in toepassing zullen brengen. Zondag droeg de WelEerw. pater Mauritius van de orde der ongeschoeide 1 net .ouu I n3ür poot werd een rlng gevonden> I Cl I O V' 11V II I 1 11 I 1V.' 1 y mm wm mam III VI V/V/l II V. I. V.W1 vl ww.. ««.HV '«VI v>vuo iltcilljuc

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2