DE ECHO HET ZUIDEN. tweede blad. Waalwijksche WinkelWeek No. G6. Woensdag 24 Aug. '27. 50e Jrg. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 AUGUSTUS. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Aug. 1927. 27 Augustus—3 September. Mededeelingen. Het moet er in Waalwijk bij gele genheid der Winkelweek feestelijk uitzien, dat begrijpt ge. Daarom moeten de vlaggen voor den dag worden gehaald. Al de winkeliers, maar ook al degenen, die met onze Winkelweek als met een Waalwijk sche onderneming sympathiseeren en meeleven, worden dringend verzocht, te beginnen met Zaterdagnamiddag ongeveer 5 uur, te vlaggen. Dat zal de plaats een feestelijk aanzien geven en des te meer de aandacht vestigen op onze winkelweek. Zooals U reeds is meegedeeld, zal de oificieele opening plaats hebben ten gemeentehuize. Moet het er ergens feestelijk uitzien, dan zal het daar moeten wezen. Nu hebben we geboft. De heer Nic. van Dongen, bloemist, heeft zich gepresenteerd, om gratis daar een prachtige bloemenversiering aan te brengen. Daar zijn we dus op een goedkoope manier mee klaar. Dit aanbod evenwel, zoo sympa thiek ten opzichte van al de winke liers, zal, wanneer er hier of daar bij het etaleeren bloemen noodig zijn, van zelf den weg wijzen, waar men wezen moet. Vervolgens nemen wij de vrijheid den winkeliers het nogmaals op het hart te drukkenzorgt er voor, dat uw etalage er schitterend uitziet. Hoe mooier, hoe beter, want dan gaat er ook des te meer reclame van uit. Ten slotte nog een klein verzoek aan de heeren winkeliers, maar het is een heel dringend verzoek. De tijd, bepaald voor de officieele opening, is half zes. Nu verzoeken wij al de winkeliers beleefd, dat zij hun Winkelweek etalage in geen geval voor dien tijd openen. Wij hopen en vertrouwen, dat men zich aan dit verzoek stipt zal houden. In onze laatste vergadering is dit zoo bepaald en wij twijfelen niet, of iedereen zal zich bij deze beslissing neerleggen. Comité Pers en Reclame. groeid is, weggaat, maar gelukkig staat of valt ons onderwijs niet met een enkelen leeraar. Wij behouden onze vakbekwame praktijkleeraren en ook de voor hun taak volkomen berekende leeraren in de andere theoretische en technische vakken. Het praktisch onderricht In de machinale schoenmakerij in engeren zin blijft dus volkomen intact en ver zorgd. Wij moeten dus trachten eerfleeraar te vinden, die de theorie beheerscht en voldoende organisatievermogen en praktisch inzicht heeft. Een dergelijke kracht is gevonden in den heer Mustert, die als Nederlander werkzaam in de Nederlandsche groot industrie het onderwijs zich geheel kan doen aanpassen aan de behoefte van die industrie. Het onderwijs zal bovendien voor de Nederlandsche leerlingen en hier denken wij ook aan de winter- avondcurcussen met meer vruchi te volgen zijn. Wij hebben dus hoopvolle verwach tingen, dat de schoenmakerijafdeeling een nieuwe periode van bloei tegemoet gaat, daar zooals reeds gezegd de heer Mustert uit de volle industrie komt en dus volkomen op de hoogte is van den nieuwsten technischen vooruitgang in onze schoenindustrie, die de verge lijking met de Buitenlansche industrie in alle opzichten kan doorstaan. de Directeur VAN DER WAERDEN. eenigingen sterk tegen elkander op en wist „Hotel Gerris" met een kleine meerderheid te winnen. De uitslag was als volgt Hotel Gerris. P. v. d. Loo 75 J. Kools 64 J. Beerens 75 Jos. Moonen 68 P. Bergmans 72 A. van Baal 75 Ons Genoegen. M. Leijtens 73 K. Leijtens 75 H. Puilens 48 A. Verheijden 75 A. v. Helvoirt 75 K. Maas 72 418 Het vuurwerk is en blijft be paald op Woensdag 31 Augustus a.s. tusschen de pauze der harmonie St. Crispijn, ondanks de tegenspraken enz. in andere bladen, dus NIET Zaterdag, maar Woensdag. Rijksvakschool. De nieuwe cursus is weer aanstaande en daarom zullen onze lezers wel belang- stellend zijn iets te vernemen omtrent het aantal leerlingen. Dat is werkelijk wederom goed te noemen. Voor de leerlooierij zijn ingeschre ven 4 leerlingen, terwijl nog met eenlgen onderhandeld wordt. Voor de schoenmakerij (Bovenwerk- afdeeling), dus nieuwe leerlingen) 18 inschrijvingen, waarvan 9 Hol landers, 2 Zweden, 1 Tsjecho-Slowaak en 6 Duitschers. Onderwerk-afdeeiing (terugkeerende en nieuwe leerlingen) 13 inschrijvin gen, waarvan 10 Hollanders, 2 Duit schers en l Zwitser. Dus op het oogenblik 35 leerlingen voor den nieuwen cursus. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Bij het heengaan van den heer Stütz als leeraar aan de Machinale Schoen- makerij-afdeeling van onze school lijkt het ons nuttig in het kort uiteen te zetten, hoe de toestand was en hoe die geworden is door de benoeming van den heer C. J, Mustert. De heer Stütz is vanaf de oprichting der school daaraan verbonden geweest als leeraar voor de machinale schoen makerijafdeeling en heeft zich, vooral in dien begintijd, toen wij blijkbaar in Nederland niet dergelijke theoretisch onderlegde vakleeraren hadden, ge steund op z'n ondervinding in Wermels- kirchen, veel moeite gegeven, om zijn afdeeling mede op gang te brengen. Mede dank zij zijn ijverom nieuwe leerlingen te helpen opsporen en zijn organisatorische eigenschappen, gecom bineerd met de groote vakbekwaam- hekl van de praktijkleeraren en andere leeraren aan dit instituut, kwam deze afdeeling snel tot bloei. Het is natuurlijk voor ieder instituut een verlies als iemand, die daaraan van het begin af aan verbonden was en die dus met het instituut meege- Geslaagd. De Eerw. Broeder Cephas (C.Stout- hamer), onderwijzer aan de R.K. Jon gensschool alhier, slaagde te s Gra- venhage voor de acte Duitsch L.O. Letterkundig Comité. Door het Letterkundig Comité zijn reeds de data vastgesteld waarop a.s. seizoen verschillende mannen van naam een lezing zullen houden. Op 21 October a.s. zal het program wor den geopend met een voordracht van Herman Moerkerk, vervolgens zullen hier optreden18 November Herman Poort, Groningen; 16 December Frits Bouwmeester, Den Haag; 14 Januari 1928 Huib Luns, Amsterdam, (Huib Luns zai over Rubens spreken); 17 Februari Antoon van Duinkerken, Bergen op Zoom en 2 Maart B. Koldewey, Voorburg. De onderwerpen zullen spoedig definitief worden vastgesteld. Vertrouwelijke bespreking inzake reorganisatie Gasfabriek. Maandagavond kwam de Raad dezer gemeente in vertrouwelijke zitting bij een ter bespreking van de ingediende plannen betreffende reorganisatie der gemeentelijke gasfabriek. Wij vernamen daaromtrent dat de verschillende plannen onder het oog gezien en besproken werden. Ofschoon men ook de mogelijke uitvoering van plan C (verplaatsing naar de Haven) ernstig overwoog, werd dit plan toch losgelaten, omdat men 't offer (nl. een winstderving van ruim f 5000) voor de gemeente te zwaar vond Plan A daarentegen werd zeer goed ontvangen en de besprekingen hierover hadden een vlot en aange naam verloop. Aan de Bedrijfscommissie werd dank gebracht voor de wijze waarop zij zich van haar moeilijke taak heeft •gekweten, vooral voor de uitvoerige en zaakkundige inlichtingen die ver strekt werden. In de eerstvolgende openbare raads vergadering op 2 Sept. a s krijgen we dus de openbare behandeling en misschien ook eene definitieve beslis sing dezer aangelegenheid. Mobilisatie-Kruis. In hotel Verwiel vergaderde Maan dagavond het voorloopig comité „Mobilisatiekruis". Na een inleiding van den heer Math, van Loon werd tot vorming van een comité over gegaan, besiaande uit de heeren Math van Loon, voorzitter; Jac. v d. Lee, secretaris; Willem v. d. Mee, penningmeester; J. Wiesman, J. C. van Kempen, van Eijkelenburg en C. Pullens, leden. Vermoedelijk zal het comité nog met twee leden worden uitgebreid. Binnenkort zullen alle oud-gemobi- liseerden een schrijven ontvangen waarin gevraagd wordt of men in aanmerking wenscht te komen voor 't Mobilisatiekruis. Besproken werd de vorming van een Eere-Comité, waarvoor verschil lende namen genoemd werden, welke aangelegenheid eerst met den voor zitter van 't Kringbestuur zal worden besproken. Biljartmatch. Zaterdagavond had de aangekon digde vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen de 2e zestallen van de Biljartclubs „Hotel Gerris" en „Ons Genoegen" (café 't Vosje) in het clublokaal van laatstgenoemde. Gezien den uitslag speelden beide ver- 429 Opening. Naar wij vernemen zal de nieuwe garage met showroom van de N.V. A, de Graaff en Co's Automobiel handel alhier Zaterdag a.s. officieel geopend worden. Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond StWillebrordus" afd. Baardwijk. Jaarvergadering op Zaterdag 27 Aug. a.s. des namiddags half acht. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaar- en financieel verslag. 4. Benoeming Controle-Commissie. 5. Bespreking contributie werkloos heid. 6. Rondvraag en sluiting. In deze vergadering zal als spreker optreden de Bondspenningmeester de heer J. Heijnis. E. H. B. O. Dinsdagavond om 8 uur werd een algemeene ledenvergadering vanE.H. B, O. gehouden. De heer Th. van Dongen opende de vergadering, dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling vooral Dr. Langemeijer, die aan de uitnoodiging van E. H. B. O. gehoor heeft gegeven. Hierop volgde eene bespreking over de op 19 Sept. a.s. te houden demon stratie. Van Dr. Langemeijer werd de mede- deeling ontvangen, dat hij het eere voorzitterschap voor dien avond aan- vaardt. J J Aan de demonstratie zal mede deel nemen de vereen. E.H B.O. uit Oister- wijk. Tusschen de demonstratie zullen enkele nos. gymnastiek gegeven wor den en zal tevens voor muzikale af wisseling worden gezorgd. De H.H. Fabrikanten en besturen der verschillende vereen, zullen worden uitgenoodigd deze demonstratie bij te wonen. Wij vertrouwen, dat ai deze genoo- digdenidie bij het kweeken van goede E.H.B O.-ers zooveel belang hebben, door hunne aanwezigheid zullen blijk geven, het schoone streven dezer vereeniging op prijs te stellen. Vrijwillige Landstorm. Wij vestigen de aandacht van de jongelui die in 1909 geboren zijn, dus van de lichting 1929, op de publicatie aangeplakt bij den ingang van het gemeentehuis waarin nadere bijzonder heden over opgave, duur, voordeelen, enz. betreffende deze vooroefeningen zijn vermeld, temeer waar hierin nieuwe gunstiger bepalingen zijn op genomen. Radiodistributie. Naar wij vernemen zijn bij het ge meentebestuur door een firma uit Zaandam en eene uit Zeist verzoeken ingekomen om concessie voor een radio-centrale. Ingevolge een ingediend wetsont werp behoeft een installateur hiervoor eerst nog de toestemming van den Minister. Ford journaal van the Wapaw Fellows. Een der Fellows schrijft ons: VEGHEL. Zondag 21 Aug. 's avonds. Vertrokken uit Waalwijk om 9 uur, d.w.z. 10 uur zaten we er nog, dank zij de afwezigheid van onzen pianist, die thuis nog aan z'n 14e kadetje zat, maar ons wilde wijsmaken, dat de schuld niet bij hèm, maar bij de bus lag, die beslist 7 minuten te vroeg uit Kaatsheuvel moet zijn weggegaan. 't Waalwijksche publiek en Pluvius schonken ons hun zegen, zoodat wij veilig te Veghel arriveerden. Na in- en uitwendige verfrisschin- gen werd 't Matinée ingezet met een geweldige marsch, waaronder 't zaaltje volliep, en die ons zoo'n machtig applaus bezorgde, dat we in onze eigen achting stegen. De stemming van publiek en jasz- band steeg echter ten top bij de soirée, waarbij de leden van de jasz zóó vaak eikaars plaats innamen, dat nóch publiek, nóch strijk meer wist, wie viool, wie piano en wie slagwerk speelde. Nou krijgen we slaap, we gaan maffen, tabéh Maandag 22 Aug. Schitterend ontbijt met 53 broodjes en 7 kannen koffie, mitsgaders vuur werk van ons spiritusstel, ózi natuur lijk omdonderde. Na de plechtige verlakking van onze bus begon de zegetocht door Veghel's straten lach niet, lieve lezer, het whs een zegetocht. Onze jongste sprutt zette zoo'n hevige knip oog tegen een stuk publiek, dat de kam van z'n viool door de schok brak. De sympathie van de inboorlingen was geheei aan onze zijde, wat bleek uit 't feit, dat een juffrouw, die onze muziek in den wind zag fladderen, uit eigen beweging met 4 waschknijpers kwam aansjouwen, om ze vast te zetten. Na 3'/2 uur bleek onze kas 2 maal het geraamde bedrag te bevatten, wat onze stemming zóó verhoogde, dat onze beroemde veelvraten (2 in aantal) hun honger bij uitzondering vergaten. Na 'n roerend afscheid (geen enkele keel bleef droog) van de gezamenlijke bevolking van Hotel Peeters, die geheel met ons meegeleefd had en ons met raad en daad terzijde gestaan had, verlieten we Veghel en gingen, gewapend met een vrijwillig verstrekten aanbevelingsbrief van den Burge meester, die den vorigen avond onze prestaties bewonderd had, naar St. Oedenrode. Daar werd op de kermis nog een uurtje gespeeld, wéér met zeer goed gevolg en toen ging 't met een vaartje van 0,6 naar Geldrop. Daar zitten we nu en daar slapen we nu vannacht in 't schuurke (ditmaal zonder de geit.) Verder alles wel aan boord. Tabéh. Maf ze. Liedertafel Tot Bloei der Toonkunst11. Zondag j.l. hield bovengenoemde liedertafel eene drukbezochte leden- vergadering, welke speciaal belegd was om de eindresultaten van het onlangs gehouden groot Festival bekend te maken. Het ijverige .festival-comité heeft een zwaren arbeid achter den rug. Niet alleen de voorbereicingen van het festival vragen veel werk, doch ook een goede afwikkeling der zaken na afloop der festiviteiten brengt vele beslommeringen en moeiten mee. Doch het comité komt alle hulde toe voor de accurate wijze waarop het zich van zijn geheele taak gekweten heeft Aan de groote toewijding van alle comitéleden is het dan ook te danken, dat niettegenstaande alles scheen samen te spannen om het Festival geheel te doen mislukken, (men denke aan de aanhoudende regens, aan de verschillende vermaKkelijkheden in de naaste omgeving, enz.) toch nog kan worden gewaagd van een schitterend slagen, zoewel wat den opzet, de regeling, de deelname, het bezoek, enz. betreft als het finantieel resultaat. Niemand zal hebben kunnen ver moeden dat het comité na al die ongunstige factoren nog in staat zou zijn een flink bedrag als batig saldo aan de liedertafel te kunnen afdragen. De liedertafel zal zich dan ook niet onbetuigd laten en met algemeene stemmen is besloten om het ijverige comité een welverdiende feestavond aan te bieden. Ook den leden der liedertafel zal ter gelegenheid van hun 40-jarig bestaan, dat destijds met het oog op het festival-risico slechts op zeer bescheiden wijze is gevierd, nog een feestavond worden aangeboden. Ook de jubilarissen der liedertafel n.l. de heer L. v. Cromvoirt (directeur) en de heer L. Burmanje hebben zich niet onbetuigd gelaten voor de hulde die hen door de leden is gebracht. De heer L. Burmanje heeft de liedertafel, als herinnering aan het zeldzame jubilé een paar mooie koren aangeboden, die zeer dankbaar werden aanvaard en direct in studie zijn ge nomen. De heer L. v. Cromvoirt heeft zijn zangers een gezelligen feestavond toegezegd, welke mededeeling even eens met applaus werd begroet, zoodat men gerust mag zeggen dat het jubileum-jaar 1927 door de lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" op waardige wijze is gevierd en een onvergetelijk jaar zal worden, dat de onderlinge uitnemende verstandhou ding nog zal bevorderen. lederwerk komt bijna weer uit Europa en Amerika, trouwens het dragen van schoenen is in Indië onder dea inlan ders niet gebruikelijk, en dus is van zelf de behoefte niet zoo groot en kan er ook rustig uitgevoerd worden Het gevolg van dezen grooten uitvoer is weer, dat de prijzen voor de huiden op Java absoluut worden bepaald door de markt in Europa en Amerika; een Java-noteering bestaat niet; zij is zui ver uitvloeisel van die te Amsterdam, Rotterdam, enz. De behoeften voor Java zijn klein, naast een aantal min of meer primitieve looierijen en looierijtjes vanChineezen en Javanen zijn er echter voor zoover bekend, slechts twee flinke moderne looierijen op Java, één te Djocja en en één bij Soerabaja. Hoe komen nu de huiden in handen der groote exportfirma's. Eenige coö peratie van slachters of huidenhan delaren bestaat niet. Het is nog zuiver de concurrentiehandel op Java, niet alleen tusschen de kleine handelaren, maar ook tusschen de groote export firma's. Op de grootere, zoowel als op de kleinere plaatsen, zijn de slachters en veehandelaren in de eerste plaats Chineezen, daarnaast Javanen en ook hier en daar wel eenige Europeanen. Wanneer een gewone inlander, die geen slager is, soms een geit of zelfs een buffel slacht, ergens in de dessa, gaat als regel de huid direct naar zoo'n Chineeschen of anderen hande laar, die hem dan nat koopt. Soms echter zijn er wel dessa's die zoover weg liggen dat een huid niet binnen gebracht kan worden voor zij reeds verrot is (binnen 24 uur ongeveer zijn ze haarloos) en dan worden ze door zulke menschen wel zelf gespannen. Daar komt dan in den regel niet veel van terecht, want niet alleen het span nen zelf, maar ook eerst het netjes uitschaven is vakwerk. Zulke dessa- ïuiden behooren dan ook onder de uitschotsoorten, en zijn direct te her kennen. De uitschotsoorten worden in het algemeen niet uitgevoerd. Ten deele is het een raadsel wat ze daar mee doen, ten deele echter worden ze ver werkt tot een eetbare massa die bij de rijsttafel geconsumeerd worden, en er dan uitziet als opgebakken aard appelen, luchtig en croquant en zeer goed eetbaar. Die nog niet zoo heele- maal verrot of onbruikbaar zijn, worden door de inlandsche looierijen nog verwerkt. De huidenhandel op Java. In het laatste nummer van het orgaan van de Amsterdamsche Huidenclub komt van de hand van F. J. v. d. H. een artikel voor over den huidenhai - del op Java, waaraan wij het volgende ontleenen: De toon in den huidenhandel op Java wordt aangegeven door de groote exporthuizen op de kustplaatsen van Java, Batavia, Semarang en Soerabaja. Deze exportfirma's zijn van Neder landsche, Engelsche, Amerikaansche, Chlneesche en ook nog wel van andere nationaliteit. Zij hebben hun eigen kantoren of hun makelaars in Europa en Amerika (Europa hoofdzakelijk voor groothuiden, Amerika geiten, schapen en reptielen beide) of leveren recht streeks aan afnemers in andere landen. Javahuid^n worden in bijna alle landen van Europa verwerkt. Slechts een klein gedeelte van de huiden blijft op Java om daar te worden verwerkt, en dan nog in hoofdzaak voor reparatie- en technisch leder want al het fijnere i Telefonccren bij nacht. Naar wij vernemen is door wethou der Eibers in 't Dag. Bestuur de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid om de gelegenheid tot telefoneeren ook des nachts open te stellen. Uit de naar aanleiding daarvan door liet Gemeentebestuur gevraagde inlichtingen zou zijn gebleken, dat de Postadministratie in het algemeen geen bezwaar heeft tegen de openstel ling, mits de kosten daaraan verbon den, door anderen, de gemeente of de aangeslotenen, worden gedragen. Hoe hoog die kosten zullen zijn, zal in hoofdzaak afhangen van het honora rium dat zal moeten worden gegeven aan den persoon, die des nachts de centrale telefoonpost zal te bedienen krijgen. In de keuze van dezen persoon wordt door de Postadministratie aan belanghebbenden groote vrijheid ge laten. Zou het mogelijk zijn iemand te vin den, die bereid is des nachts de wacht te houden voor b.v. 500.per jaar, dan zouden de jaarlijksche kosten van de nachtverbinding komen op dit be drag, verhoogd met eenige niet be langrijke kosten van vergoeding voor verlichting en verwarming. Nemen we deze aan op b.v. 100.dan zouden de jaarlijksche kosten komen op 600. Wij weten natuurlijk niet of er iemand te vinden is, die voor 500 per jaar dezen wachtdienst wil waarnemen en of de kosten van verlichting en ver warming met 100 zijn gedekt, doch men kent nu de basis waarop een kos tenberekening kan worden gemaakt. Of de plannen tot uitvoering kun nen komen, hangt af van de belang stelling die van de zijde van de aange slotenen aan de telefoon wordt ge toond. Er zijn op het oogenblik circa 200 telefoonaansluitingen. Zouden de kosten over al deze aansluitingen kun nen worden verdeeld, dan zou dit in het door ons gedachte geval neerko men op 3 h 4 per aansluiting en per jaar. Wij meenen dat dit een punt van werkelijk belang is voor onze plaats. Wat kan zulks diensten bewijzen voor zaken misschien na 9 uur des avonds, bij brand o^ ander onheil, bij ziekte of wat ook. We zouden daarom gaarne zien, dat degenen, die hiervoor iets voelen, belangstelling betoonen, door aan onze redactie een kaartje te wil len zenden. We hopen dat aldus dit initiatief weldra tot werkelijkheid ruoge komen.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5