uan HF FP.Hn VAN HET ZUIDEN. - Uitgegeven ter gelegenheid der WaalwijkscheWinkelWeek. ra lie 11.1. Een Hie aan de Naalwijttsi De Winkelweek. Roomsche Organisaties. 8X9 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927. 50e JAARGANG. Wil Waalwijk blijven vervullen de taak waarvan het zich in het verleden met eere heeft gekweten, n.l. om niet alleen in naam, maar ook metterdaad te zijn de hoofdplaat^ van de Lang straat, het centrum, waarheen zich de bevolking uit een wijde omgeving be weegt ter bevrediging van die behoef ten, waarvoor de naaste omgeving geen gelegenheid biedt, dan zullen, dat heeft de ervaring van de vooroorlogsche ja ren wel geleerd, de bakens worden ver zet. Wat geweestis, is niet meer, althans niet in dezelfde mate als voorheen, historische banden werden verstoord omdat de afleiding naar de grootere be volkingscentra door uitbreiding der verkeersmogelijkheden niet door at- doende tegenmaatregelen werd beant woord. Waar op de gemakkelijkste en voor- deeligste wijze voorraden kunnen wor den aangevuld en aankoopen gedaan voor huiselijk en bedrijfsgebruik, daar heen richt zich de trek der bevolking; de benoodigde verkeersmiddelen wor den automatisch naar behoefte inge schakeld. Omgekeerd echter is 't orga- niseeren van een autobusdienst om de bevolking uit de omgeving de gelegen heid te bieden in een bepaalde gemeente haar inkoopen te doen, tot mislukking gedoemd als diezelfde bevolking, zij het ook door een langeren busrit, op ge makkelijker en voordeeliger wijze elders het tekort kan aanvullen. Wat behoort te worden gedaan om het verloren terrein te herwinnen? Alleen een krachtige, georganiseerde actie van allen, die in Waalwijks bloei belangstellen, hetzij uit ideëele dan wel uit zuiver zakelijke overwe gingen, kan tot het beoogde doel lei den. In dit verband mag nog wel eens de aandacht worden gevestigd op het vele, dat door de Vereeniging Waal wijks Belang in deze richting is gedaan en nog steeds gedaan wordt, en het is werkelijk ontmoedigend te ervaren, dat nog zoovelen, wier zakelijke be langen rechtstreeks door Waalwijks Belang worden gediend, hun steun aan deze vereeniging onthouden. Het naast is echter de Middenstand bij deze actie betrokken; hij toch beheerscht de middelen die den trek uit de omgev ing naar Waalwijk kunnen leiden. Wan neer de Middenstand door oordeelkun dig gekozen voorraden zorgt, dat de bevolking uit de omgeving in deze ge meente even voordeelig en gemakkelijk in haar dagelijksche behoeften kan voorzien als in verder afgelegen be volkingscentra, dan lijdt het geen twij fel dat de stroom, die nu langs onze gemeente heen wordt geleid, lang zamerhand ten deele in de richting Waalwijk zal worden getrokken. De elementen ,die dan nog aan volledige behoefte-bevrediging blijken te ont breken, worden dan wel vanzei 1 inge schakeld. Volledige bevrediging van de meest voorkomende behoeften moet echtei op den voorgrond staan. Als men in deze gemeente daarin slechts ten deele •kan voorzien en zich voor andere aan koopen naar elders moet begeven, dan worden daar, waar aan alle veilangens kan worden voldaan, ook alle inkoo pen gedaan, dat leert de ervaring. Gelukkig behoeft voldoening aan dezen eisch geen onoverkomenlijke bezwaren meer op te leveren, nu de Middenstand in onze gemeente geor ganiseerd is. Door onderling overleg moeten eventueele moeilijkheden over wonnen wordenals er een wil is, is er een weg. De omstandigheid, dat aan de A. T. O. concessie is verleend voor het inleggen van een autobusdienst van het Land van- Altena over Waalwijk, Loon op Zand en Dongen naar Station Gilze-rRijen v.v. moge den Middenstand prikkelen alle zeilen bij te zetten, nu de wind gunstig is. Van harte juich ik deze winkelweek toe, echter slechts als inleiding van de noodzakelijke actie om het verloren terrein te heroveren. Zij moge intus- schen den winkeliers en andere nering doenden de overtuiging schenken dat de koopers moeten worden getrokken en geleid, en dat niet meer kan worden volstaan met in kalme berusting te wachten op de dingen die komen zullen. E. MOONEN, Burgemeester. DIT WINKELWEEKNUMMER WORDT UITGEGEVEN DOOR DE ECHO VAN HET ZUIDEN IN SAMENWERKING MET DEN R. K. MIDDENSTANDSBOND TE WAALWIJK. afdeeling van den Bosschen dioce- sanen bond. Moge dan deze Winkelweek er toe bijdragen, dat alle middenstanders, die zich nog afzijdig hielden van hunne vereeniging, zich zoodra mogelijk daarbij aansluiten. En moge vooral deze Winkelweek worden een succes voor de Waalwijksche winkeliers, door bij allen te brengen, als overtuiging dat men voor zijn inkoopen ten volle kan slagen in eigen plaats en in eigen om geving. JOS. E. A. M. MEIJRING, Voorz. v. d. Diocesanen Middenstandsb. 's-Bosch. Augustus 1927. De middenstand begint zich allengs] zij het aanvankelijk in langzaam tempo, meer en meer te herstellen vai den druk der economische depressie] die het begin van het huidige decen- stand nog in het bijzonder zwaar ge troffen door de daarmede nauw ver band houdende debacle zijner instel lingen. De daardoor verwekte teleurstelling en onverschilligheid, zelfs afkeer van den middenstand voor zijn vroegeie organisaties brachten een verval en zelfs ondergang van vele zijner af dee lingen, die ten slotte het meest funeste gevolg van den middenstand zelt heb ben opgeleverd. Gelukkig is, mede ten gevolge van omstandigheden der latere jaren en het stand houden van een overtuigde kern van leden, dat besef wederom ge leidelijk tót hem doorgedrongen, dat hij vereeniging en organisatie niet kon ontberen. En is hij zich weder reken schap gaan geven van de ernstige ge varen, die zijn bestaan mèer en meer bedreigen. De indiening van wetten, als die op de Weelde- en Verbruiks belasting, die den winkelier midden stander van groot nadeel dreigden te worden, heeft hem doen zien, wat organisatie vermag, daar de actie dei vereenigingen en vooral het krachtig verzet van den Middenstandsraad, hem deze groote schade heeft doen afwen den. Hij heeft toen duidelijk gaan in zien van welk groot belang deze Mid denstandsraad, het college door de re geering als zijn belangenbezorger bij haar ingesteld, voor hem is en hij is gaan begrijpen, dat deze instelling is gebouwd op de organisaties van den gcheelen Nederlandschen middenstand, waaraan elk lid van dien stand dooi zijn lidmaatschap eener vereeniging zijn aandeel heeft e zi.in medewerking dient te verleenen, terwijl daarvoor ge- eischt wordt, dat ook elke plaatselijke middenstandsvereeniging aangesloten zij in breeder gewestelijk en landelijk verband. Voor dit verband is voor den katholieken Middenstand den weg door het Doorl. Episcopaat aangewe zen in den diocesanen bond van zijn bisdom. En meer actueel nog spreekt weer de noodzaak tot aansluiting, nu opnieuw een wetsontwerp staat inge diend te worden bij de Tweede Ka mer, dat aan groote belangen voor den winkelier raakt. Ik bedoel het voor ontwerp van wet op de winkelsluiting, wat reeds aan den Middenstandsraad en den Hoogen Raad van Arbeid tei adviseering door den Minister van Ar beid werd voorgelegd. nstand van Waalwijk heeft In de algemeene beschouwingen, die voorafgaan de verzameling van de ge gevens omtrent den economischen toe stand in het district der Langstraatsche Kamer van Koophandel, voorkomende in het jaarverslag 192G dier Kamer, wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de latere jaren in het algemeen de economische verhoudingen en inzich ten buitengewoon sterk zijn gewijzigd en dat in verband daarmede noodzake lijk is een nieuwe oriënteering in veler lei richting, zoowel ten aanzien van het industrieproduct als van de productie methoden, bedrijfsorganisatie, afzetge bied, rationaliseering der productie, enz. Ofschoon in deze beschouwing in het bijzonder in het oog werden genomen de conjunctuurverhoudingen voor de industrie, is, wat in die beschouwing gezegd wordt, voor het grootste deel evenzeer van toepassing op de midden standsondernemingen. Het zijn juist de in velerlei opzicht gewijzigde omstandigheden, die den tegenwoordigen tijd voor den mid denstand, den winkelstand, buiten gewoon moeilijk maken. Ik stip slechts aan de tot nog toe ongekende onder linge concurrentie, de steeds toene mende expansie van de groot winkel bedrijven, waarvan de invloed ook op het platteland wordt gevoeld, de hoo- gere eischen die het publiek stelt naast een zich in dalende richting bewegen de koopkracht, verruiming van de ver- keersgelegenheden met als gevolg een trek naar grootere centra, moeilijkhe den veroorzaakt door cadeau- en pre miestelsels, verkoop met afbetalings systemen, beperkter credieten en meer andere. Deze greep uit de moeilijkheden, die. zich tegenwoordig voor den winkelier voordoen, is ruimschoots voldoende om aan te toonen, dat ook voor hem nieuwe oriënteering een eerste eisch is, wil hij den strijd om het bestaan met succes kunnen blijven voeren. Die moeilijke strijd kan nog noode- loos worden verzwaard door onder linge verdeeldheid, naijver, doellooze concurrentie; hij kan aanmerkelijk worden verlicht door eendrachtige sa menwerking, gemeenschappelijk over leg, onderling vertrouwen, eenheid van gedachte ter bestrijding van de moei lijkheden. Reeds te lang heeft in onze gemeente de winkelstand onverschillig gestaan tegenover de eischen van den tijd, is te veel gebouwd op eigen kracht in den moeilijken strijd, heeft men moeten missen de groote voordeelen van de ge meenschappelijke actie. Het verheugt ons daarom in bijzon dere mate, dat de belanghebbende groe pen zich thans aaneen hebben gesloten en met een goed opgezette winkelweek naar buiten blijk geven van deze aan eensluiting. Opzet en voorbereiding van deze reclamecampagne laten niets te wen- schen over. De inzet is hoog; moge het resultaat daaraan evenredig zijn. Dat dit resultaat vooral de onderne mers tot de overtuiging moge brengen, dat de tot stand gekomen samenwer king een ruim arbeidsveld voor zich heeft, dat alleen bij onverflauwde vol harding met vrucht zal kunnen worden bewerkt. Wanneer dit wordt bereikt, dan zal deze winkelweek niet nalaten ook voor de verdere toekomst goede vruchten al te werpen, wat ik de jeugdige midden standsvereeniging van harte toewensch. B. Timmermans Verschure, Voorzitter d. Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. ving dier beginselen maakt de organisatie in werkelijkheid en met de daad tot een „roomsch" instituut. Laat een vereeniging, bij haar actie, zich niet leiden door katholieke begin selen, dan moge zij al een vereeniging zijn van katholieken, een „katholieke' vereeniging is zij niet. IVink elweeknammer i j;___ I v>:; niian ir» hvnnrtpn nl« nvertuisinfi dal

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5