mi De diepere beteekenis van de Winkelweek. Zoo is 't Daarom heeft het Nederl. Episcopaat herhaaldelijk aangedrongen op het stichten van „katholieke" vereenigin- gen. ,,'t Is ons ernstig en uitdrukkelijk verlangen zoo zeggen de gezamen lijke Bisschoppen in hun communiqué van 190(5 de ons onderhoorige katholieken te vereenigen en vereenigd te houden in katholieke organisaties". En aanstonds daarop laten zij vol gen: „omdat alleen in deze de katho lieke beginselen tot hun volle recht kunnen komen". Tot hun volle recht! Ja, inderdaad! Ieder neutraal georganiseerde katho liek toch loopt gevaar, te eeniger tijd geplaatst te worden voor de keuze: óf zijn beginsel-overtuiging te verzaken ól' bruusk met zijn neutrale organisatie te breken. Maar bovendien en vooral kunnen alleen in katholieke vereenigingen de katholieke beginselen daarom tot hun volle recht komen, wijl de roomsche organisatie principieel gehouden is, hare leden positief en duurzaam te be wegen en te overreden, zoowel in hun particuliere, als in hun zaken-leven, alsmede in het openhaar maatschap pelijk verkeer, zich te gedragen naai de eischen en voorschriften, die de be lijdenis der katholieke leer lien oplegt. Daarbij komt dat de Katholieke Mid denstandsorganisatie tot laak heeft, door samenbinding en samenwerking van katholieke standgenooten, naar vermogen rechtstreeks invloed uit te oefenen op de ontwikkeling in chris- telijken zin van de maatschappelijke verhoudingen in onze tegenwoordige samenleving. Van de richting toch, waarin die ontwikkeling zich zal vol trekken, hangt ontzaglijk veel af voor de toekomst van kerk en maatschappij. Welnu, des te machtiger zal die in vloed zijn, naarmate het aantal geor ganiseerde katholieke middenstanders grooter zal blijken. Ook om wille derhalve van een vruchtbare vervulling dezer gewichtige taak, behoorcn de katholieke midden standers in zoo groot mogelijk aantal zich aan te sluiten hij hun roomsche stands- en vakvereeniging. Daardoor vervullen zij als „katholie ken" een plicht, die vooral in onzen tijd van ongemeen groote en verdra gende beteekenis is. Ik zeg: vooral in onzen tijd, nu van andere zijde er alles opgezet wordt, om door rustelooze aansterking der eigen organisatie, de ontwikkeling dér samenleving te dringen in een rich ting, die niet de „onze" is, ja, die som wijlen lijnrecht daaraan is tegenge steld. De feitelijke loop, dien het maat schappelijk leven in de naaste toe komst zal nemen, zal dan ook mede voor een goed deel worden bepaald door de bereidwilligheid onzer katho lieke middenstanders, om krachtig in katholieke organisaties zich aaneen te sluiten en actief aan dezer veelzijdigen arbeid deel te nemen. I)e katholieke middenstanders we ien dus, waartoe zij gehouden zijn. Laten zij die wetenschap belijden door de daad! Dan toch zullen zij hebben vervuld een socialen plicht van hooge gods- dienstig-zedelijke waarde J. van Beurden. In het extra-nummer van de Echo, dat verscheen bij de opening van de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie, in 1925 hier gehouden, schreef ik o.m. dat aan de positie, die Waalwijk inneemt als cen trum der Langstraat, een groot deel van do welvaart onzer plaats is te dan ken, maar dat het daarom ook onze dure plicht is den titel van Centrum der Langstraat hoog te houden en te doen wat noodig is om onze positie te bevestigen en te versterken. Wij kunnen gerust zeggen, dat in onze gemeente in het algemeen deze plicht zeer goed wordt begrepen. De steun en de belangstelling die de ver- eeniging Waalwijks Belang bij voort during ondervindt zou onder meer als een bewijs daarvan kunnen worden aangehaald. Door de organisatie van een winkel week toont de pas opgerichte Midden- standsvereeniging, dat ook zij begrijpt dat niet het minst de winkeliers en andere middenstanders in deze rich ting een taak hebben te vervullen. Dit is ook inderdaad noodzakelijk, wil de winkelstand onder de zoo sterk gewij zigde tijdsomstandigheden hare gun stige plaats handhaven. Te lang heeft deze, naar mijne meening' een al te be rustende houding aangenomen en valt het dan ook niet te onl kennen, dat bij grooter activiteit van die zijde, het verkeer op onze gemeente, speciaal voor het doen van inkoopen, grooter had kunnen zijn dan het thans is. Nog steeds is waar dat men tijdig de ba kens moet verzetten tegen het getij gaat verloopen. Des te verheugender is het dat met het houden van een winkelweek, die met het verschijnen van dit nummer zal zijn geopend, een krachtige daad wordt gesteld, die, zal de opzet naar wensch slagen, uitzicht opent op een herleving van het initiatief voor een levendige actie in de richting van een versterking der positie van onze ge meente ook als winkelplaats. Omdat de VereenigingJ Waalwijk,s Belang geen ander doel heeft dan het bevorderen van al datgene wat den naam onzer plaats kan goed doen en wat kan strekken tot welzijn van Waalwijks Burgerij, spreekt het van- zcll dat wij ons bijzonder verheugen over het herleefde initiatief en gaarne het onze bijdroegen om voor de opge zette plannen de kans van slagen te vergrooten. Het lijkt zoo natuurlijk, dat in moei lijke tijden steun gezocht wordt in hel gezamenlijk streven naar het gemeen schappelijk doel om steun te hebben aan elkander en in eendracht de kracht te vinden lot het overwinnen van tal rijke moeilijkheden, die de zooveel wisseling veroorzakende tijd met zich brengt. Dat de lijden van thans al evenmin ook voor den middenstand gunstig zijn, behoeft nauwelijks te worden aangehaald en niettemin heeft het tot voor kort toch maar niet willen boteren met het samenbrengen van de elementen, die zoo natuurlijk bij elkan der behooren. Wanneer de winkelweek slechts alleen tot resultaat zou hebben, dat daarmede de vereeniging, die haar or ganiseerde, zou groeien tot een hecht en krachtig verband 0111 levendig te hou den het besef dat nog zoo veel is te doen 0111 in de gewenschte richting vooruit te komen, dan kan dat resul taat, naar ik meen, niet beter zijn. Het initiatief moet levendig blijven, de actie mag niet verslappen, dat is de hoofdzaak, hel is niet mogelijk dat dan het resultaat nog uitblijft. VAN LIEMPT, Voorz. v. Waalw. Belang. Na de heroprichting van de Vereeni ging R. K. Middenstandsbond na de noodzakelijke vergaderingen voor het vormen van een Bestuur, liét vaststel len van Statuten en Huishoudelijk Re glement is een der voornaamste punten van het programma geweest het houden van een Waalwijksche Winkelweek, en menig woord is bij de rondvraag gewisseld over dit voor name punt. Het Bestuur en de meeste leden van den Bond waren overtuigd van hel nut van een dergelijke week, maar ook vele bezwaren werden ge opperd en niet hel minst financieele, die het houden hieraan tegenhield of ten minste lot lateien tijd verschoven. Thans staan we aan den vooravond dezer gewichtige gebeurtenis voor den Winkelstand, en dagen en dagen heb ben Centrale van Actie met hare ver schillende subcommissiën, gewerkt 0111 dit werk te doen slagen. Met groote verwachting ziet dan ook dit Bestuur de a.s. week tegemoet, want de organisatie dezer Waalwijksche Winkelweek is voor de R. K. Midden- standsverecniging een feit van betee kenis. Het al of niet slagen hiervan mogen wij niet vooruitloopen. Wel staat nu reeds vast: de Middenstandsvereeniging heeft hiermede een werk aangepakt dat bewijzen zal, .dat bij eendrachtig sa menwerken er iets te bereiken is. Het zal de overtuiging versterken dat we elkander noodig hebben en leert hoe men samen moet werken om te trachten het bezoek der omstreken haar Waal wijk te bevorderen. Moge de W. W. W. er in slagen de aandacht der omgeving op onzen win kelstand te vestigen en een druk bezoek van vreemdelingen dit streven der ver eeniging met succes bekronen. Dit wenschl De Voorzitter: P. Verwiel. I)e financieele beteekenis der Win kelweek is voor iedereen duidelijk'. De winkelier heeft er belang bij, dat er bij hem druk gekeken en gekocht wordt en het publick, dat het goed be diend is, naar zijn zin heeft kunnen koopen en tevens beter op de hoogte is gebracht, waar men in eventueele gevallen terecht kan. De Winkelweek heeft echter nog een dieperen zin. Er kan nog heel wat meer door bereikt worden, dan men oppervlakkig zou meenen. Aan die diepere beteekenis is nog veel meer gelegen, wijl ze grootere waarde heeft dan het geld op zich genomen. Het geld alleen brengt nog geen ge luk en vrede, maar veeleer de verhou ding, die er tusschen de inenschen onderling bestaat, de wijtze, waarop men elkander beschouwt en behandelt. Het geld maakt den mensch zoo licht zelfzuchtig, maakt hem vaak gevoelig voor zich zelf en hard voor anderen en brengt dan een afscheiding teweeg tus schen de inenschen. Dat hangt er maar vanaf, op welke wijze het geld 'er gekomen is, het financieel voordeel is- behaald. Slechts dan, wanneer het winnen van het geld tevens ten voor-' deele van een ander heeft gestrekt en diens belang tegelijkertijd daarmee is beoogd en gediend, heeft het een die pere beteekenis, n.l. dat hel dé inen schen aan elkander verbindt. Dit is reeds in zekere mate het ge val, wanneer men uit bloot mensche- lijke beweegredenen zoo te werk gaat en zoo zijn zaken drijft, maar veel groo ter nog wordt de beteekenis er van als men 't doet, geleid door christelijke be weegredenen, den evenmensch als kind Gods beschouwend. Dan is daar geen sprake van zelfzuchtig zaken doen, waarbij het eigenbelang de eenigste drijfveer is en dat de inenschen van elkander vervreemdt. Eerst dan, wan neer hel zakendoen christelijk wordt opgevat, heeft het zijn juiste beteeke nis en is er een ideaal in gelegen. Dan pas komt het tot zijn recht en heél't zijn volle schoonheid en brengt het geluk, tevredenheid en welstand onder de inenschen. Is 't zoo het géval met zaken doen in het algemeen, op heel bijzon dere wijze kan dit verwezenlijkt wor den door middel van de Winkelweek. De Winkelweek kan en zal een dub belen band leggen, n.l. tusschen de winkeliers onderling en tusschen het publiek en de winkeliers. Vooreerst brengt hel de zakenmen- schcn zelf tot elkaar en verbindt hen met elkander. Eerst toch stond iedereen op een be hoorlijken afstand van anderen. Men zag alleen het kringetje van eigen be langen, een uitsluitend eigen belangen- sleer, waaruit men ieder ander op alle mogelijke wijze wilde weren. Aan samenwerking werd niet gedacht, zelfs niet mogelijk geoordeeld. Ieder bewoog zich als het ware op het eilandje van eigen zaak, zonder contact met ande ren. De verhouding lot elkaar was ten gevolge daarvan niet steeds de beste en aangenaamste, de beoordeeling van elkaar lang niet altijd overeenkomstig de werkelijkheid. Gelukkig is men tot een ander en beter' inzicht gekomen. Men ziel nu breeder uit en heeft ontdekt, dat de be langen van elkaar niet legen elkander inloopen, maar een heel eind weegs parallel gaan, terwijl daar, waar ze zich splitsen, geen tweedracht behoeft te ontstaan. Deze verandering van verstandelijk inzicht heeft natuurlijker wijze een verandering van den wil, van werken en handelen tengevolge gehad. Men heeft elkander, hoewel concur renten, toch als collega's leeren ken nen en toen ook besloten als collëga's samen te werken. De verhouding tot elkaar en elkanders waardeering is een geheel andere geworden, gelukkig een veel betere en tevens de eenig ware. Dit gevoel van saamhoorigheid en deze wederzijdsche waardeering zal in de toekomst nog toenemen, wijl men door het nauwer contact, dat men bij de voorbereidingen der Winkelweek met elkander gehad heeft, elkaar nog beter heeft leeren kennen en tevens het inzicht heeft gekregen, wat men tezamen vermag. Vervolgens is een nieuwe band te wachten tusschen het publiek en den winkelstand. Immers, ontstaat niet vanzelf een band tusschen dengene, die geholpen wordt en hem, die hulp biedt, tenmin ste als die hulp en dat dienstbetoon zoo verricht worden, dat daar duidelijk de goede wil uit spreekt, de bedoeling 0111 werkelijk van dienst te zijn en te helpen. Daaraan was vroeger toch vooral de relatie te danken, die er tusschen tal rijke winkeliers en hun klanten be stond. De klanten voelden zich daar thuis, werden als goede vrienden ont vangen en van weerskanten kon men er op rekenen dat er graag hulp gebo den werd, wanneer de omstandighe den dit vroegen. Men kende elkander en zoo bestond er van weerskanten vertrouwen, dienstvaardigheid en we derzijdsche waardeering. I)at was niet dat koude, zelfzuchtige zakendoen, het ging niet uitsluitend 0111 het geld, maar het waren tevens vriendendiensten, waaruit vanzelf zulk een verhouding moest ontstaan. Deze toestand is veranderd, wijl door gemakkelijker verkeersmiddelen naar elders men van elkander vervreemdde. Nu evenwel daarin verbetering zal worden gebracht en tevens door mid del van de Winkelweek de winkelier opnieuw zich volledig aan het publiek van heel de omgeving laat kennen, mag men met alle reden verwachten, dat de verhouding van vroeger weer zal te- rugkeeren. Dat de oude relaties van vroeger opnieuw worden aangeknoopt en versterkt en nieuwe gemaakt! De bedoeling van den kant der winkeliers, de inenschen van Groot-Waalwijk en van heel de wijde omgeving werkelijk van dienst te zijn en te helpen, zal van zelf vertrouwen bij de inenschen wek ken en publiek en winkelier nader tot elkander brengen. De gemoedelijke volksaard van onze streek zal niet wei nig daartoe bijdragen. Dit is de diepere beteekenis van de Winkelweek, het hocgere doel, dat er mee te bereiken is en dat wij hopen te verwezenlijken. Moge derhalve behal ve het financieele voordeel ook dit het gevolg zijn van onze Winkelweek, dat n.l. zulk '11 dubbele band ontstaat tus schen al die inenschen, die naast el kander en in eikaars nabijheid wo nend, op elkander zijn aangewezen, waaruil een veel betere verhouding en aangenamer samenleving zal voort vloeien. H. MARTENS, Adviseur van den R. K. Middenstandsbond. I oen Mark Twain nog redacteur van een dagblad in Missouri was, schreef hem een abonné, dat hij bij het open vouwen van zijn blad een spin gevon den had, en dat hij niet wist, of dat geluk ol pech beteekende. Per omgaan de antwoordde de humorist, dat dit 'l een noch het ander beteekende. De spin had zich alleen willen overtuigen, of de abonné ook ijverig adverteerde. Daar dit niet het geval was, werd het voor de spin hoogste tijd 0111 haar net te spinnen voor de deur van den briefschrijver, omdat de spin dan zeker wist, dat zij in haar bedrijf niet door clientèle gestoord werd. Zoo is 'l en niet anders! Wij zien hel 0111 ons heen, dat zij die adverteeren en op tijd door middel van reclame hun waren aanprijzen vooruit gaan. aaroni doet 11 hel ook niet? Vraagt onze tarieven voor adverten ties! Laat ons offerte maken voor uw drukwerk!

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6