3E ECHO MN «ET IÜ10EM. Onie Raadselwedstrijd. ONS VRMNBREME. Nr. 71. Zaterdag 10 Sept. 1927. 50e .Trg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. NIEUWKUIJK. Dinsdagvoormiddag om 10 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alvorens tot het afhandelen der agenda over te gaan wenscht de Voor zitter den nieuwen raad van harte proficiat. Spr. hoopt dat de leden steeds zullen doordrongen zijn van hun plicht en geen persoonlijke belangen, doch die der gemeente te doen behartigen. Alle leden legden hierna in handen van den Voorzitter de vereischte eeden at. Verkiezing wethouder in de vacature H. Mostermans. H. Mostermans wordt wederom herkozen. Verkiezing wethouder in de vacature A. Mostermans. Ook deze wordt wederom herkozen. Weth. A. Mostermans bedankt de leden voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt in een aangename samenwerking met hen de belangen der gemeente te behartigen. Weth. H. Mostermans sluit zich aan bij de woorden van dezen spr. De heer J. Wilgers geeft zijn eere woord steeds de belangen der gemeente onder het oog te zullen zien. Ook de heer van den Besselaar en overige leden sluiten zich hierbij aan. Ingekomen stukken. Schrijven van de bewoners der wijk z.g. „het hof" om electrische verlichting aldaar. De Voorzitter zegt hierover reeds gesproken te hebben en naar de kosten daarvan gevraagd te hebben bij E. Daams De kosten hiervan zullen zijn f 92.voor 2 lampen. Echter meende hij beter te doen hierover eens overleg te plegen met de P.N E.M. en dan 2 lantaarns te plaatsen. Weth. A. Mostermans. Hoeveel zal dat kosten? Voorzitter. Zoo iets van fl2U.— De heer van de Ven is van meening dat als men daar licht plaatst, de menschen aan den anderen kant achter Doremans en wel terecht ook om licht zullen komen. Voorzitter. Daams heeft gezegd het voor 92 gulden te maken, doch dan moet hij toch eerst nog bij de P. N. E. M. hooren. De heer Wilgers zou willen dat de P,N E M. hierin ook tegemoet kwam. Weth. A. Mostermans vindt een be drag van f40.— voor twee lampen hoog genoeg. Ook in de St. Jorissteeg vooraan, zou hij graag een lamp geplaatst zien. De Voorzitter zegt toe over een en ander in overleg met de P.N.E.M. te zullen treden. Verzoek R K. Militaire-vereeniging te Venlo om subsidie van f 10.— Voorzitter. Ook vorig jaar is deze bijdrage van f 10.— toegekend en daar de meeste jongens dezer gemeente daar ter plaatse in dienst zijn, zou hij willen voorstellen ook nu dit bedrag toe te kennen. Wordt goedgekeurd. Verzoek tot het snijden van sierhout. De Voorzitter stelt voor dit in ge heime vergadering af te handelen. Wordt goedgekeurd. Voorloopige vaststelling gemeente rekening en rekening Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf 1926. Wordt vastgesteld gewonen dienst in ontvangsten op f 35145 64, in uit gaven op 132377.14'/,. Batig slot van f2768 497a. Kapitaaldienst in ontvangsten op 41763 84, injuitgaven op f 41447.42Va. Jatig slot van f216 42'/3. De heer van den Besselaar vraagt om de begrooting, te meer daar er nieuwe leden gekomen zijn, punt voor punt voor te lezen. Door den Secretaris wordt hieraan gevolg gegeven Behalve van nog enkele posten vraagt het lid Wilgers bij den post .subsidie musschengilde- om een verslag van dit gilde te vragen of het wel werkelijk van belang is dat deze post blijft. Ook zou de heer Wilgers graag zien dat voor herijking van maten en ge wichten de menschen hiervoor niet altijd naar een ander behoeven en dit ook hier eens te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt toe een en ander te zullen vragen. Hierna worden de notulen goedge keurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt den raad mede dat naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit betref fende den verkoop van iepenboomen langs de spoorlijn, hieraan gevolg is gegeven en deze zijn geschat. De verkoop hiervan is bepaald op 24 Sept. a.s. We hebben hieraan pu bliciteit gegeven en ik verzoek de leden op den dag van verkoop hier aanwezig te zijn ter regeling van een en ander. De heer van de Ven zou, indien de boomen bij den verkoop gelijk staan in koopen en massa, ze in koopen laten afeaan, dan hebben hier de menschen ook geiegenheid een koopje te doen. Voorzitter. Daarom wordt de raad op dien dag hier verzocht om dit tc beslissen. Bij de rondvraag wordt door het lid Wilgers gevraagd of het niet gevonden zou kunnen worden dat een vaste bij drage werd gegeven door de gemeente tot onderhoud van het fietspad naar de Hoeve. Hierover ontspon zich nogal een breedvoerige discussie, waaraan door alle leden werd deelgenomen. Ten slotte werd voorgesteld tot al gemeen onderhoud van dit pad een öedrag van f 15 beschikbaar te stellen, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Hierna gaat de raad over in geheim Comité. GEERTRU1DENBERG. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 6 September 1927 des namiddags 2 uur. Voorzitter de Edelachtbare Heer J. Bianchi, Burgemeester. Aanwezig alle leden, met uitzonde ring van den heer S. G. Meijers, die wegens ziekte afwezig is. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend heeft, is aan de orde van behandeling de installatie van de op 17 Mei j.l. benoemde leden van den raad, die allen de gebruikelijke eeden aflegden. Hierna werden de nieuwe raadsleden toegesproken door den Burgemeester, die hen geluk wenscht met hunne benoeming en hen kracht toewenscht om het welzijn en de be langen van de Gemeente en hare in gezetenen naar behooren te beharti gen. Hij hoopt, dat zij elkanders mee ningen zullen respecteeren, en dat zij alle gedachten van sympathie en an tipathie terzijde zullen stellen. Ver volgens doet spr. een beroep op de welwillende medewerking van allen om het peil der raadsvergaderingen hoog te houden en daarmede het al gemeen belang van Geertruidenberg te dienen. Ten slotte hoopt spr. dat de nieuwe raad onder Gods zegen kracht zal ontvangen om als Gemeentebestuur nuttig werkzaam te zijn tot voorspoed en welvaart van deze gemeente. De heer de Kroon dankt den voor zitter voor de toegesproken woorden en zegt steeds alles te zullen doen om voor de belangen van de gemeente samen te werken op dezelfde wijze, als de leden dit in de laatste jaren steeds hebben gedaan. Hierna worden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en z. h st. goedgekeurd. Vervolgens heeft de stemming plaats voor de benoeming van twee Wet houders. Bij de eerste stemming behaalde de heer A. de Kroon (aftr.) 4 stemmen en de heer M. j. Timmermans (V.D.) 2 stemmenbij de tweede stemming zag dhr. C. Tak (aftr.) 4 stemmen en de heer M. J. Timmermans 2 stemmen op zich vereenigdzoodat tot wet houders herbenoemd werden de hee- ren A. de Kroon (R K.) en C. Tak (R.K.) welke beiden hunne benoeming aanvaardden. De Voorzitter feliciteert beide hee- ren met hunne herbenoeming en spreekt den wensch uit om weder op dezelfde wijze met hen samen te werken in het belang van Geertrui denberg. Spr. denkt met genoegen terug aan den goeden geest die steeds de vergaderingen van B. en W. ken merkte en hoopt ook in de komende periode steeds die medewerking te mogen ondervinden, die hij van hen steeds heeft ondervonden. Daarna heeft de aanbieding van de rekening van de Sted. Godshuizen plaats, waarbij de voorzitter mede deelt. dat deze rekening gedurende 14 dagen voor de leden ter inzage ligt, en dat in de volgende vergadering eene commissie benoemd zal worden om de rekening na te zien. Bij punt 4Ingekomen stukken deelt de voorzitter mede, dat alleen is ingekomen een schrijven van den heer Jacob Fransen, om de huur van een gedeelte bouwterrein, gelegen achter het z.g. woonwagenkamp, welke met ingang van 31 December e.k. zal ein digen, weder onder dezelfde voor waarden te verlengen met een termijn van 3 jaar. De datum is gebleken niet heel juist te zijn, daar de termijn reeds op 1 Dec. e.k. verstreken is. Overigens hebben B. en W. tegen de verlenging van de huur tegen den ouden huurprijs van f 10 per jaar geen be zwaren en stellen zij den raad voor de gevraagde verlenging te verleenen voor een maximum van 3 jaar en onder beding, dat de huur ten allen tijde zal eindigen indien de gemeente het terrein voor andere doeleinden zou blijken noodig te hebben. Wordt zonder hoofdelijke stemming i aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Timmermans het woord om enkele punten naar voren te mogen brengen, die z.i. in deze gemeente dringend verbetering behoeven, o.a het ver nieuwen van de trottoirs en bestrating in de Koestraat en Brandestraat en van het trottoir van het z.g. Villapark, iet maken van een behoorlijken ver bindingsweg naar Drimmelen, het weg breken van het oude Militaire gebouw in de Koestraat en het doortrekken van de Koestraat tot den weg naar Made. Het voorbereiden van den bouw van winkelhuizen en midden stands- en arbeiderswoningen, het plaatsen van een reclamebord, het kappen van hout en egaliseeren van terreinen in verband met eventueele werkverschaffing in den komendenwin- ter, enz. De kosten meende spr. groo- tendeels te kunnen bestrijden, door den verkoop van oude boomen. De Voorzitter antwoordt dat ver schillende punten al meerdere malen in bespreking gebracht zijn en dat deze allen al reeds begroot zijn, doch om bepaalde redenen, die hij later den heer Timmermans zal mededee- len, nog niet uitgevoerd kunnen wor den. Zoo zijn o.a in de Koestraat nog 50 perceelen niet aangesloten aan de waterleiding, zoodat een eventueel nieuw trottoir in deze straat voor 1930 nog 50 maal zou moeten wor den openbroken, mogelijk zou echter na onderling overleg, hier verandering in te brengen zijn. Dan, wanneer men de belasting zou gaan verdubbelen, zou men ook meer kunnen uitvoeren, doch als de belasting met een kwart procent vermeerderd wordt, komen er al klachten, dat men het niet dragen kan. Genoemde punten zullen echter onze aandacht hebben vooral ook wat arbeiderswoningen betreft, over mid denstandswoningen hebben we het nog niet gehad. De heer Sassen zegt met belang stelling geluisterd te hebben naar de punten die door den heer Timmer mans naar voren zijn gebracht. Ook spreker heeft deze punten al vaak en voor enkele jaren geleden met veel enthousiasme besproken. De midden stand alhier, verkeert echter over het algemeen niet in schitterenden tot s and en de attractie om hier te kunnen koopen is zeer verminderd. Het over land komt hier niet meer, Made gaat grootendeels in Breda inkoopen doen, en zoodoende kan de middenstand minder belasting opbrengen. Spr. dringt er op aan om te trach ten den middenstand op peil te bren gen op 't gebied van handel. Als er festiviteiten zijn komt men ook wel naar den Berg toe dus voor den han del zou men ook wel publiek kunnen trekken. Is de midderstander in staat meer belasting op te brengen, dan zal men zich ook kunnen permiteeren om tot grootere uitgaven over te gaan. Als je dus weer iets onderneemt, leg dan geheel je hebben en houden in de schaal. Ga daarbij niet haastig te werk maar leer overwegen. Neem deze algemeene punten eens ter harte, je zult er zelf voldoening van hebben Tot later! De stevige vijf en harte lijke groeten. veel He imwee. Miesje Verhagen lag in bed op Engelenzaal-, de slaapzaal van ,de de Lieve Nichtjes en Neefjes! Nauwelijks heb ik iets laten hooren over onzen raadselwedstrijd, of van alle kanten komt men mij met vragen bestormen, als: wanneer plaatst U de raadsels? zijn ze moeilijk? moeten we ook weer een opstel maken t enz. enz. Luister eens vriendjesIk heb er eens met den uitgever van ons blad, den heer Tielen, over gesproken. Nu zijn we overeengekomen, dat we vandaag over drie weken, dus 1 October, de raadsels zullen plaatsen. We doen dit juist op 1 October, omdat er voor 't nieuwe kwartaal een zeer groot aantal lezers is bijgekomen. Zoo stellen we dus ook de kinderen van die ouders, welke zich voor 1 October op .De Echo" hebben ge abonneerd in de gelegenheid om mee te doen. Daar kunnen jullie je toch zeker wel mee vereenigen héNatuurlijk, dat dacht ik wel. Hoe meer zielen, hoe meer vreugde, zeg ik maar. Evenals vroeger zullen we ook dit maal weer een wedstrijd houden voor twee groepen, zoodat de winkans zoowel voor de kleinen als voor de grooteren even groot is. Dat is toch eerlijk zou ik zeggen. Naast raadsels verlang ik van jullie ook weer een versje of opstel, maar eigenhandig gemaakt hoor Wie dus de pen kan voeren, doet goed nu reeds zijn krachten te be proeven. Je zult er straks heusch geen spijt hebben, want de prijzen zijn werkelijk mooi. Volgende week praten we nog hier over. Dag allemaal. 6 Uw aller Oom WIM. CORRESPONDENTIE. PietRotterdam. In dank alL.s ontvangen, spoedig krijg je een briet van me. Wat een prettige herinnering riep je in me wakker: Koninginnedag, IJzerlo 192b. Daar had ik niet meer aan gedacht vriend. Wat was dat voor ons toch een mooie tijd hé! Jammer, heel jammer, dat C. A. uiteen moest. 't Verhaaltje kon ik zóó niet plaatsen, vriend, ik zalerwataan moeten snoeien. Tot ziens! Vriend Toon. Je werk heb ik gelezen Toon, maar in welk verband maak je zoo iets r Zooals 't opstel over Thijm nu is, heeft 't geen waarde, 't Is te algemeen en te los. Ik geloof goeie vriend, dat je nogal eens van den hak op den tak springt, dat kan niet goed zijn Je blijft oppervlakkig en raakt dedingen niet. We moeten in de wereld iets presteeren, onverschillig wat. en dat gene wat we doen moet afzijn. Als je b.v. aanleg en idee hebt om literaire of wijsgeerige beschouwingen te houden, goed, je kunt je dan nuttig maken, maar dan eischt die taak en dat werk ook je geheele persoonlijk heid. kleintjes van de kostschool te H. Ze ceek eens rond. 't Was hier allemaal zoo vreemd, zoo heelemaal anders als thuis. Al die zusters met die groote kappen en zooveel vreemde kinderen waar ze er nog geen één van kende Ze zou wel gauw wennen, had de zuster tegen Paatje gezegd toen die wegging. Miesje had gehuild en wilde niet van Vader weg. Maar zachtjes hac deze 't schreiende meisje uit zijn armen losgemaakt. Toen Paatje de deur uit was, had ze, met haar hoofdje op tafel, 't uitgesnikt van verdriet. Zuster had haar laten uithuilen en toen ze wat gekalmeerd was, had ze haar bi de andere kinderen gebracht. Om 8 uur had zuster haar meege nomen naar de slaapzaal, tegelijk met de andere meisjes. En nu lag piesje hier, heel alleen, met een bedroefd hartje aan thuis te denken. Aan Paatje, die nu wel weer thuis zou zijn, aan broertje, die zich nu wel heel eenzaam zou gevoelen, nu hij geen speelkame raadje meer had. Leefde moesje nu nog maar, dacht ze, dan had ze bij Paatje en broertje thuis mogen blijven, inplaats van naar kostschool te moeten. Ze liet haar oogen eens rondgaan door haar „nieuw kamertje-, zooals ze 't noemde. Kijk. toch wel aardig 1 Daar in den hoek stond 't kastje. Haar e gen kastje nu. In den anderen hoek stond de waschtafel en daarboven de mooie spiegel. Die had ze met haar laatste verjaardag nog van moe gekregen voor op haar eigen kamertje thuis Nu zou ze nooit meer iets van moesje krijgen. Want moesje was dood. Lt was naar O.L. Heertje gegaan, had Paatje gezegd. En vanuit den Hemel zag ze of Miesje braaf was en goed d'r best deed. Nu. dat had ze ook aan Paatje beloofd. Ze wou 'n heel flinke meid worden, waar Paatje later plezier van zou hebben. Ze liet haar blikken verder rond dwalen. O. daar aan den muur hing moesjes portret. Blij verrast nam ze het van den spijker af en drukte een kus op 't lieve gezicht. En opeens kwam weer dat levendig verlangen in naar op, naar moesje en naar de anderen thuis, waarvan ze toch zoo veel hield. Zacht begon ze te schreien. „Moesje", snikte ze, „waarom ging toch naar O L Heertje, waarom bleef niet bij Paatje en broertje en mij. Kom nou nog eens terug moesje. Dan zal ik heusch nooit meer stout zijn en broertje niet meer plagen Snikkend verborg ze haar hoofdje n de kussens Moe van 't schreien viel ze eindelijk met betraand gezichtje in slaap, ter wijl ze moesjes portret stevig in de armen gedrukt hield. M. v. d. B. Wat is gevulcaniseerde rubber Beste Oom Wim. Ofschoon ik me niet tot uw neefjes kan rekenen, misschien ben ik net zoo oud als U - durf ik 't toch wagen om een vraag op te zenden voor Uw vragenhoekje, in de hoop, dat U deze zult kunnen beantwoorden. Zooals U misschien wel weet is er de laatste jaren in de schoen- en leder industrie veel belangstelling gekomen voor 't artikel rubber. Nu wilde ik eens gaarne weten wat gevulcaniseerde rubber is en of het waar is, dat deze rubber niet zoo elastisch blijft. Weet U misschien ook iets van de werkmethode van Parkes 1 Voor de beantwoording bij voorbaat dank U zult 't mij niet kwalijk nemen dat ik alleen onderteeken met UW 40 JARIGE VRIEND. Wel 40 jarige vriend met alle plezier wil ik je bovengestelde vragen beant woorden. Ik doe dit met te meer vreugde, omdat hier weer eens be- vestigd wordt, dat ons jeugdhoekje ook de belangstelling heeft der ouders mijner vele nichtjes en neefjes. Zoo moet 't ook zijn en ik kan U niet zeggen hoe buitengewoon aangenaam ik 'i vind dat U zich tot mij richt. Ik hoop dat meerderen Uw voorbeeld zullen volgen, 't is nuttigen leerzaam en 't zal den band tusschen jong en oud en ons blad versterken. Maar nu zal Ik e rst Uw vraag beantwoorden. Gevulcaniseerde rubber verkrijgt men door een zekere hoeveelheid zwavel bij de zuivere rubber toe te voegen. Deze bewerking heeft ten doel, de rubber ongevoelllg te maken voor de werking van warmte en koude. Het mengen van de zwavel met de rubber geschiedt of koud, of warm. Het vul- caniseeren werd in 1843 uitgevonden. Volgens een eerste methode verwarmt men een mengsel van zwavel en rubber tot 13°, waarbij een gering gedeelte van de zwavel zich met de rubber veibindt, en een ander gedeelte (20°/0) mechanisch er door wordt vastgehou den. Volgens een andere werkwijze dompelt men de rubber in een zwavel bad van 13°. De door Parkes gevonden koude vulcaniseerings methode be staat in het dompelen van de rubber in een bad van in zwavelkoolstof op gelost chloorzuur van zwavel Na enkele minuten is de vulcanisatie tot stand gebracht. Al naar de gebruikte hoeveelheid zwavel, verkrijgt men verschillende soorten gevulcaniseerde rubber, Zoo behoudt rubber, verbonden met een geringe hoeveelheid zwavel zijn elasti sche eigenschappen, terwijl dit niet meer het geval is, wanneer de hoeveel heid zwavel, die tot 60°/o kan bedragen, hooger wordt opgevoerd. Men krijgt dan harde rubber of eboniet, waarvan men de talrijke toepassingen kent. Leest en verspreidt het tegenwoordig prachtig Geïl lustreerde Sportblad „ONS ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5