IE ECHO V&N HET IUIDEN. Fa. MUM 33, MrtpM HL 659 Stenografie. M a chine schrijven. CONCERT tot Vrijdag 16 September, 9 uur. HEEREN ARCHITECTEN EN AANNEMERS. WÈ DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Sept. 1927. Gemeente Teekenschool. Wij hebben tijdens den vorigen cursus medegedeeld, dat de commissie van toezicht op de Teekenschool van meening was dat in 't gebrek aan plaatsruimte door t groot aantal leer lingen moest worden voorzien, door een lokaal van de openbare school als leslokaal bij te voegen, alsook dat de benoeming van een nieuwe leerkracht gewenscht was. De Inspecteur die de toestand in oogenschouw kwam nemen was het met deze meening eens, doch van de regeering is bericht ontvangen, dat men den huidigen toestand vooralsnog bestendigd wenscht te zien, om af te wachten of de groote toeloop van leerlingen blijft aanhouden, als wanneer dan later nog maatregelen voor uit breiding zijn te nemen. R. K. Middelbare Handelsavondscgool. Naar wij vernemen hebben zich voor de cursussen uitgaande van de R.K. Middelbare Handelsavondschool reeds een 80-tal leerlingen aangemeld. Men denkt zeker aan een honderdtal te komen. Eigenaardig is het dat voor de nieuwe cursussen in stenografie en machineschrijven, waarvoor juist zulk een groote belangstelling verwacht niet veel deelnemers zich Concert W. B. As. Zondag zal da gunstig bekende harmonie der jongens-Congregatie te Drunen een concert geven op de Markt alhier, daartoe uitgenoodigddoor Waalwijks Belang. Het programma luidt als volgt: 1. The Gladiators Farewell, Marsch, Blankenberg. 2. Le cheval di Bronze, Ouverture, Auber. 3. Orphée Aux Enters, Ouverture, Offenbach. 4. Trés jolie Walzer, Waldteuffel. Pauze. Aanmelding bij den Directeur 's avonds tusschen half 7 en Cursussen uitgaande van den R.K. Middelb, Handelsavondcursus, werd, nog opgaven. Plechtige uitvaart van Mier op. Onder zeer groote belangstelling had Donderdagmorgen in de kerk van Si. Jan Baptist de plechtige uitvaart plaats van wijlen den Eerw. heer J. van Mierop alhier. Welk een diepe en blijvende indruk moet deze ver heven plechtigheid op de talrijke aan wezigen hebben gemaakt. Zoowel aan de physieke als de geestelijke atmos feer kon men niet ontkomen en het is bijna onmogelijk een denkbeeld te peven van de gewaarwordingen, die zich bij zoo'n lijkdienst aan u op dringen. In de eerste plaats was er de uiterlijke, de zichtbare en hoorbare dienst; de katafalk, de groote met zwarte gewaden overdekte baar tus schen vele slanke kaarsen, waarop evenzooveel vlammekens stonden te tongelekken, de statig ernstige be wegingen der vele priesters, het plechtig rhytme en den zacht gedragen zang, unisono gezongen door de Schola Cantorum, onder leiding van den Eerw. heer F. Knegtel. De uitvaart werd gehouden door den HoogEerw. Heer A. Sweens, Presid Groot Seminarie, met assistentie van de Eerw. Heeren: Diaken: H. Bos, Subdiaken J. Locff, Caeremoniarius H. Hens. Acolythi H. Bless, j. Schey, Ceroferariï: B. de Beer, W. Völker, Th uriferariusLouis Holtus. Tijdens de uitvaart hebben volgende Eerw. Heeren de H Mis gelezen: W. v. Mierop, (broeder v. d. over ledene), A. Verwiel. (neef v. d. over ledene), N. van Delft, Kap. te Bergen (Noorwegen), P. de Bree. Naast een groot aantal geestelijken en leeken uit deze omgeving merkten wij bij deze plechtige uitvaart o.a. nog op de professoren van het Groot Seminarie, de ZeerEerw. ZeerGel. heeren F. Goyaerts, Directeur, P. v. Grinsven, j. van Welie, Dr. J. Teulings, W. Sengers. Klein Seminarie: C Sprengers, Geestelijk Directeur, P. de Bree, A. van den Eerenbeemt, Pater Plechelmus O. M. Cap. Voorts nog de ZeerEerw. heeren, pastoors A. Kuypers, J. Buys, A van Erp en een 100-tal theologanten van 't Groot Seminarie. In Memoriam Jac. Pulles. De laatste van de oude garde der Liedertafel, de heer Jacobus Pulles, heeft Donderdag j.l. het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Tot 1904, ge durende een tijdperk van 40 jaren, heeft hij de Liedertafel „Oefening en Vermaak" trouw gediend en haar veie en groote diensten bewezen. Begaafd met een krachtige tenorslem, een zui ver gehoor, eert fijn muzikaal gevoel, blonk hij uit Aft als koorzanger èn als solist, gfvenal echter als muziek- onderwijzer heeft hij zijn sporen ver diend. Dozijnen jeugdige zangeis hebben bij hem hun opleiding genoten en ongetwijfeld zullen velen dezer, vooral nu, met dankbaarheid terug denken aan hun leermeester, die steeds zijn hart en zijn ziel in z'n werk legde. Niet ten onrechte werd hij vaak de voedstervader der Liedertafel genoemd en als zoodanig meermalen in Musis Sacrum gehuldigd, het laatst nog bij zijn aftreden, toen hem door den j huidigen Voorzitter der Liedertafel een fraaie leunstoel als bewijs van erken telijkheid werd aangeboden. Ook als leeraar destijds aan de gemeentelijke muziekschool, als koorzanger der Parochiale kerken van Waalwijk en Besoijen. als prefect der zangerssectie der H. Familie, enz. heeft hij vele verdiensten gehad. Het jongere geslacht moge hem als zanger weinig of niet gekend hebben, de ^ouderen van dagen des te beter en velen dezer zullen gewis met wee moed het stoffelijk overschot van den Oud Commissaris der Liedertafel naar ziin laatste rustplaats vergezellen. Moee de Grootmeester der toon- kunst dien hij hier op aarde zoo trouw gediend heeft, plaats in de geven hebben. hem reeds een koren 'der Engelen ge- 5. Cortège de Ballet. Montagne. 6. Le Calif de Bagdad, Ouveriure, Boieldieu. 7. Le Pardon de Ploërmel G. Meijerbeer 8 Finale. Liederta/el Oefening en Vermaak: Het openings-concert van het a s seizoen der Liedertatel Oefening en Vermaak" waarop, zooals wij vroeger mededeelden, de heer Jos.Groenen zijne gevierde medewerking zal verleenen, is bepaald op 3 October a.s. De opvoering van de opera „De dochter van madame Angot" door T.A.V.E.N.U. heeft plaats op 30 en 31 October a.s. Uitvoering. Naar wij vernemen hoopt de be kende tooneelveieenigirg „Geestbe schaving* uit Oosterhout, die hier een vorig jaar met zulk een buitengewoon succes optrad, ook in het a s. seizoen in „Musis Sacrum* eene uitvoering te geven. Extra tram. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie der H.B.S waarbij wordt medegedeeld dat de laatste tram uit 's Bosch naar Drunen, des avonds ten 10.42 op Zondagen 11 en 18 dezer met Bossche keimis doorloopt naar Waalwijk. W. G. V. Dezer dagen had de door de W.G.V. in uitzicht gestelde tractatie plaats aan de jonge Dames, die zich vorige week Zaterdag onledig hielden met den verkoop der W.G.V.- speldjes. Het was voor deze meisjes een aangename bijeenkomsi. Op het einde dankte de Voorzitter de meisjes voor het mooie resultaat dat zij bereikt hadden. Ook de firma Van Mil-van Sprang (Maison Goutière), waar deze bijeenkomst plaats had, werd niet vergetenhet een en ander was dan ook keurig verzorgd. Politiecursus. Bij voldoende deelname zal door den Inspecteur van Politie alhier wederom een cursus'worden gegeven ter verkrijging van het politie diploma. De cursus is een onderafdeeling van de politle-vakschool te 's Bosch. Nadere inlichtingen omtrent dezen cursus, welke 1 October a.s. begint, worden gaarne door den Inspecteur van Politie alhier verstrekt. Concert Concordia In ons verslag van 't schitterend concert van „Concordia" van Loon- opzand op Zaterdagavond 1.1., dat plaatsing vond In ons vorig nummer, komt een vergissing voor. Wij noemden daar speciaal de Fantaisie uit Willem Teil, dit is onjuist. Er werd gegeven de Ouverture Willem Teil", eene ouverture die bij zeer weinig koren berust en door nog minder corpsen kan worden uitgevoerd wegens hare vele technische moeilijkheden. Deze ouverture is voor harmonieën gearran geerd door den heer A. A. Groot. Wij rectificeeren gaarne deze ver gissing, omdat wij dit keurcorps gaarne alle eer geven, die het zoo dubbel toekomt. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De Winteravondcursussen, die met October wederom beginnen, zijn voor de industrie en ook voor de werk lieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerlj-afdeeilng zal onderricht gegeven worden in ai de onderdeden van het vak, voor zoover die zich voor winteravondcursussen leenen, zooais: Snijden en teekenen van bovenwerk. Grondbeginselen van onderwerk. Modelleeren met de Gradeermachine. Snijden van bovenleder. Stikkerij voor meisjes. Stikkerij voor jongens. Aan de Looierij-afdeeling zullen cursussen gegeven worden o.a. in: Bereiding van Vacheleder. Bereiding van tuig- en riemenleder. Bereiding van vetoverleder. Aan deze onderwerpen zal niet streng vastgehouden worden, indien het mocht blijken, dat in de industrie aan cursussen over andere onder werpen meer behoefte bestaat.. Gaarne zullen wij dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvangsuur der cursussen zal rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrieken met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabri ken en het uur van aanvang der cursussen een tijds ruimte ligt van 111 /2 uur. Dit is bepaald om ieder in de ge legenheid testellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De Winteravondcursussen zullen gegeven worden vanaf I October tot I Maartgedurende 2—-3 uur per avond zonder pauze, terwijl aan het beginuur streng de hand zal worden gehouden. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en dus der leerlingen. Wij verwachten een grooteen vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van f 2 50 onder de 17 jaar en f 5,— daarboven, behoeft voor niemand een bezwaar te zijn Inschrijvingen kunnen geschieden aan de Rijksschool opWoensdag 21 en Donderdag 22 September van 7 '/2 8Vi uur 's avonds, als wanneer de Directeur daarvoor zitting houdt en gaarne mondeling alle inlichtingen verstrekt. Belanghebbenden, wien het niet doenlijk is zich op die avonden op le geven, kunnen zich daarvoor ook gedurende deze maand dagelijks aan de school vervoegen van 2—4 uur. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAARDEN. Militaire Zaken. Naar het bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt zal de gemeente Waalwijk voor de lichting 1928, hebben te leveren 23 manschappen. Tengevolge van verleende vrijstel lingen zal lotingsnummer 30 nog dienstplichtig zijn. De nummers 31 tot en met 40 zijn dus vrij. Gemengde Zangvereeniging. A.s. Dinsdag worden de repetities der Waalwijksche Gem. Zangvereeni ging voor de a.s. uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten" wederom hervat. Torenuurwerk R.K. Kerk v.m. Besoijen. Naar wij vernemen kan volgende week de plaatsing van het torenuur werk in de nieuwe kerk te voorm. Besoijen worden verwacht. Expositie Theo van Delft. Theo van Delft werkt momenteel ijverig met 't penseel om over eenige maanden, vermoedelijk in November, met 't resultaat van z n arbeid te exposeeren in de Kunstzaal van „Triborgh" te Tilburg. Met groote belangstelling zien wij naar deze expositie uit en t doet ons tevens de vraag stellen, wanneer deze sympathieke kunstenaar eens in eigen plaats zal exposeeren hebben vele inschrijvingen. Bij de luxe eenspannen treffen wij eene klasse aan van 16 stuks alle zeer bekende concours paarden. Het nummer schoonste rijpaard, doet zeer veel verwachten, terwijl de groote attractie van dezen middag zal zijn een groot springconcours met meer dan 30 deelnemers. Tot slot een behendigheidswedstrijd, waarbij bijzondere ruiterhandigheid te zten zal zijn. Zonder twijfel zal bij goed weder dit concours een van de aardigste zijn welke in de provincie Noord Brabant gegeven worden. Dus allen op 10 en 11 September naar Oirschot. DRUNEN. Reeds eerder hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat langs den Parallelweg nabij de Veiling en het station Drunen— Heusden, door den heer H. v. Son zou worden ge opend een naar de eischen des tijds ingericht café. Thans is de bouw zoover klaar, dat 't café Zaterdag a.s. officieel zal geopend worden. Het café-restaurant genaamd „Buitenlust", hetwelk onder architectuur van den heer J. van Vlijmen te Vlijmen enden aannemer J. Bonis te Waalwijk is uit gevoerd, is een ruime, mooi ingerichte moderne zaak. De opzet is inderdaad heel goed. Het geheel maakt een prettigen Indruk. Voor licht en lucht is bijzonder gezorgd, in een woord, het is Ingericht volgens de nieuwste eischen en van alles voorzien, 't Zal den heer van Son de komende dagen dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. Wij wenschcn hem veel succes met zijn onderneming De Handboogschutterij „De Wet's Zonen" zal deelnemen aan't concours te .Boxtel a.s. Zondag. NIEUWKUIK. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer A. Merkx deze week voor de tweede maal enkele ponden aard beien werden geplukt. De vruchten, die ons werden getoond, waren flink van stuk en zagen er weel frisscher uit dan de aardbeien dezen zomer in hun tijd. De alhier opgerichte voetbalclub heeft een prachtig voetbalveld ge huurd gelegen buiten den dijk. De Vraagt otterte voor HANG- en SLUITWERK en andere BOUWARTIKELEN 8 Corracte bediening onder technische leiding Groote voorraad. We B. bezoekt zondagavond op de Marks te Waalwijk door de gunstig bekende HARMONIE DER jONGENS -CONGREGATIE te Drunen. Nieuwe Naamlooze Vennootschappen N.V. Schoenenfabriek Messelink en van Rossum, Nijmegen te Nijmegen. Oprichters: H. J. M. Messelink. G. B. Messelink, kooplieden te Velp gem. Rheden, J. B. van Rossum en M. van Rossum,schoenfabrikanten te Nijmegen. Doel: het fabriceeren van en den handel in schoenen, een en ander in den ruimsten zin genomen. Duur: 30 jaar. - Kapitaal: 1 50.000, ver deeld in 100 aandeelen, luidende op naam of aan toonder, van f500, waar van 20 aandeelen bij de oprichters zijn geplaatst, welke onmiddellijk na het passeeren der akte van oprichting worden volgestort, hetzij in goederen, hetzij in contanten. Bestuuréén of meer directeuren, onder toezicht van ten hoogste drie commissarissen, waaronder, zoo geWenscht, een gedele geerd commissaris. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren, de heeren M -van Rossum en G. B. Messelink, voornoemd en tot commis sarissen de heeren G. J. Messelink, koopman te Velp, J. B. yan Rossum en H. J. M. Messelink, beiden voor- noemd, waarvan eerstgenoemde als gedelegeerd commissaris optreedt. Concours Hippique Oirschot op 10 en 11 September. Nü de inschrijvingen binnen zijn gekomen, is het mogelijk om zich een klein denkbeeld te vormen van wat er op beide dagen op het gebied van paardensport in Oirschot te ge- nieten zal zijn. Op Zaterdag 10 September zal na den "middag een Cross country gereden worden in de omgeving van de ter- reinen van het concours op den I Eindhovenschen dijk, waaraan een kleine 20 paarden zullen deelnemen, Een schitterend gezicht zal het zijn. de ruiters te zien aanstormen over sloot en heg in vliegenden galop. De humoristische wedstrijd voorde leden van de Oirschotschc Rljveree- niging zal menigeen doen schudden van het lachen. En dan op Zondag 11 September. Frisch ligt nog in ons geheugen de massale indruk die een 20 tal ruiters maakten op de Hipp, feesten te Boxtel. Te Oirschot is reeds door meer dan het dubbele aantal rijvereenigingen ingeschreven. Wat betreft de tuigpaardnummers, treffen wij daarin aan klassen van stamboekmerrien, welke zeer goed be zet zijn. Ook de luxe tuigpaardnummers gaols zijn reeds geplaatst. HERPT. Maandag 1.1. hield het Schuttersgilde „St. Cathailna" haar ouden Herptschen kermisteerdag waar aan verbonden een onderlinge wed strijd. De uitslag hiervan was in 10 schoten: 1 Adrlaan de Kort 10 p., 7 Cornells de Kort 10 p.( 3 Martlnus Fitters 10 p 4 Jacobus Kuljs 10 p., 5 Johan van Sprang 10 p., 6 Adr. van Sprang 8 p., 7 Mart. de Kort 7 p., 8 Am. de Kort 7 p., 9 Jan Ver hoeven 5 p., 10 Joh v. d. Wensch 4 p. Op de Landbouwtentoonstelling te Boxtel behaalde de heer Chr. A. v. Herpt alhier een len prijs met een inzending Wilhelmina-tarwe en een 6cn prijs met een inzending Gouden- regen-haver. SPRANG CAPELLE (V.m. Sprang) A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v. d. Anker van 's-Gravtmoer. Vergadering der Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimo nium" alhier, op a.s. Zaterdagavond 8 uur in de zaal van de Chr. Volksbond. Agenda Opening, Notulen, Ingekomen siukken, Bespreking Bondsagenda, Benoeming twee afgevaardigden naar de Bonds vergadering te Utrecht, Sluiting. Met ingang van 1 October gaat de heer M. Zwart onze gemeente metterwoon verlaten. Als diens opvolger voor lid van den Raad der gemeente Sprang—Capelle is in diens plaats dan aan de beurt de heer C. Timmermans alhier. De najaarskeuring van spring- stieren zal voor onze gemeente wor den gehouden te Waalwijk op a.s. Maandag 19 Sept. des voorsn. 11 uur. Woensdagmiddag Is de opper man H. S. alhier van een dak van een woning gevallen. De val was zoodanig dat geneeskundige hulp ten zeerste noodzakelijk was. Per auto Is hij huis waarts vervoerd. De heer C. is op den Ooster- houtschen weg met zijn motor met een anderen motorrijder in botsing gekomen. Wonder boven wonder kwa men beide motorrijders heelhuids eraf. De motoren van beiden zijn zoo goed als vernield. CAPELLE. Inde plaats van Mej. v. d. Leer, die 1 Sept. j.l. in verband met haar benoeming aan een Bijzondere School te Raamsdonk vertrokken is. zijn door het bestuur der Chr. School aan den Loonschendljk sollicitanten voor tijdelijk onderwijzeres opgeroepen waarvoor zich een 50-tal gegadigden hebben aangemeld. Wel een bewijs dat er nog verschillende onderwijze ressen zonder betrekking zijn. Tijdens het hevig onweer, dat j. 1* Maandagavond boven deze ge meente woedde en vooral ten zuiden van de spoorlijn vergezeld ging van een geweldigen regenval, is den blik sem ingeslagen in de woning van H. K. in de Eikebossche Steeg, evenwej zonder belangrijke schade aar te richten. Ook werd het electrisch net getroffen, waardoor een gedeelte dezer gemeente in het donder zat. Voor de Ned Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half drie uur op te treden Ds. Jonkers uit Waspik. Ds F van Asch te Den Ham (O) heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gem alhier bedankt. Bij OTiderhandsche aanbesteding is het verfwerk van het nieuw ge bouwde woon en winkelhuis voorden heer R. A. Maayers te Besoyen, opge dragen aan den heer J. v. d Schans schilder alhier. In de Ned. Herv. kerk a/d Loon schendljk zal a. s. Zondag des nam 2 uur optreden Ds Ewoldt uitRaams donk. WASPIK. Woensdagmorgen werd in de parochiekerk de plechtige uit vaartdienst gehouden voor den Heer Franciscus de Winter, oud hoofd der school te Hoeven en oud secretaris der vereenlging van den H.Vincentius a Paulo. Aan het in zwaren rouw gehulde hoogaltaar werd de solemneele lijkdienst opgedragen door den Zeer- Eerwaarden Heer Pastoor met assisten tie van den WelEerwaarden Heer Damcn, kapelaan alhier als diakenen den Weleerwaarden Heer P. de Glas, theologant aan het Groot Seminarie te Haartn als subdiaken. Het zangkoor voerde op verdienste lijke wijze de meerstemmige Requiemmis van Miiterer uit. Onder de H. Mis dtoeg de WelEerwaarde Heer J Brog- trop, kapelaan te Ginncken, neef van den overledene, aan een derzljaltaien een stille H. Mis op. Na afloop der H. Mis werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedra gen door de verpleegden van het St. Franciscus gesticht. Tot volontair ter gemeente-,secre- iarie alhier is toegelaten de Heer de Bot uit Geertruidenberg. Maandag a.s. wordt dc nieuwe kerk te Waspik Boven door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch geconsacreerd. A. s. Zondag 5 uur hoop Z. D. H. te arriveeren. Aan de grens der gemeente zal Z. D. H. door den Edelachlbaren Heer Buigeineester worden toegesproken, waarna in optocht, waarin verschillende vereenigingen zullen deelntmen, naar de nieuwe kerk te Waspik-Bovcn wordt getrokken. De consecratie der kerk vangtMaandagmorgcn aan. Z.D.H. brengt den nacht door in het klooster der Eerwaaarde Paters Carmelieten. RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. gemeente treedt Zondag om half tien in de Vecrsche keik op Ds. Ewold; des namiddags om half drie leêsdienst in de Dorpsche kerk. De heer L. Heurler Gz. werd gekozen tot Voorzitter van het Chr. mannenkoor Oefening Baart Kunst. Naar wij vernemen verloor de werkgever S. een zijner oogen, terwijl het tweede eveneens zeer veel gevaar loopt. MADE. De arbeider C. Rozenberg alhier, had het ongeluk met een z g. zicht zoodanig in zijn onderbeen te slaan dat zijn hieispier zoo ernstig gekwetst werd dat hij ter behandeling per auto naar een ziekenhuis te Breda vervoerd moest worden. Een dochter van J. v. B., her komstig van Terheijden, werd op den Oosterhoutschen weg door twee jon gens van haar fiets getrokken, waar door zij een harer beenen zoo ernstig bezeerde, dat ze zich onder genees kundige hulp moest stellen. Ter gelegenheid van H. M, de Koninglns' verjaardag zal ook onze zu8tergemeente Drimmelen hare feest viering treffen. Een uitgebreid en prachtig programma is reeds gereed. De uitvoering der verschillende spelen zullen door twee muziekgezelschappen nl. „St. Cecilia" van Made en „Apollo" uit Geeitruidenberg opgeluisterd wor den. Ook zang-en muziekuitvoeringen zullen afwisselend gegeven worden. Woensdag 14 Sept. a.s. zal door Zijne D. H Mgr. Diepen, Bisschop van het Bisdom 's Bosch, aan Made 't 4e jaarlijksch bezoek aan onze par. gebracht worden tot het toedienen van het H. Vormsel aan de kinderen van Made en die van Hooge-Zwaluwe. die hiertoe naar Made komen. Zondagmiddag werden de nieuwe lokalen der R.K. Meisjesschool door den ZeerEerw. Heer Pastoor ingeze gend. D; lokalen maken een prettigen indruk en voorzien inderdaad in een groote behoefte, daar de R.K. Meisjes school reeds lang veel te klein was. EETHEN. De tweede veefokdagder Fok- en Controlervereeniging 'tLand van Heusden en Altena" te Eethen zal op 20 Sept. a.s. wederom te Gen- deren worden gehouden. Er zijn 19 klassen en gezien de talrijke reeds ingekomen aangiften, belooft deze dag weer zeer belangrijk te worden. NMUWS UIT KAATSH1UVSL. NIEUWS UIT HEUSDEN, Heusden, 9 Sept. 1927. Tot onderwijzeres bij het Openbaar Lager Onderwijs te Zaltbommei is benoemd onze stadgenoote, mej. Chr. Reas, die hier met 1 Jan. j.l. op wachtgeld werd gesteld. Vanwege het Groene Kruis wordt aan vrouwen of meisjes van 19 tot 40 jaar de gelegenheid aangeboden tot het volgen van een gratis-cursus, om te worden opgeleid tot baker. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Kaatsheuvel, 10 Sept. '27. Nat. Militie. Daar het aandeel der Gemeente oonopzand— Kaatsheuvel voor de lichting 1928 bepaald is op 30 is met het oog op de verleende vrijstellingen Mo. 41 der gehouden loting nog vrij van dienst. Nieuwe School. Dinsdagmorgen werd de nieuwe schooi der Eerw. Zusters alhier plech tig ingezegend. Om 9 uur waren alle kinderen in de kerk om de H. Mis bij te wonen tot die intentie opgedragen. Om halt elf had de plechtige inze gening plaats, waarbij uitgenoodigd waren de heeren Kapelaans, het Kerk bestuur, deComm. van Schooltoezicht, de Inspecteurs van Bijz. en Lager ondeiwijs, het Dag. Bestuur der Gem het hoofd der O. L. School, de archi tect, Dag. Opzichter en Aannemer. De Burgemeester wasdoor lichte ongesteld heid verhindeid Ook de Inspecteur van 't Bijz. onderwijs was atwezig. Onze HoogEerw. Heer Pastoor Mgr. Völker opende de plechtigheid met een welkom aan alle aanwezlgin. Hij bracht dank aan allen die hadden medegewerkt tot het totstandkomen der school, meer bijzonder aan Burge meester en Wethouders der gemeente, aan Mej Jansen, inspectr. van het lager onderwijs, aan de Comm. van School toezicht, aan architect Tirion voor het keuiige werk, aan opzichter Prins en aannemer Roovers voor de degelijke uitvoering, aan den Gem. Secr. M. A. v. d. Wee voor zijn ijverige bemoeiin gen in zake meubileering der school, aan de Eerw. Zusiers voor de schit- terende aankleeding van T gebouw. Spreker wees op 't groote werk van 't onderwijs en op de gevolgen, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied. Hierna verrichtte zijn HoogEciw de zegeningen van gebouw en lokalen, waarna hij de Eerw. Zusters compli menteerde met de nieuwe school. Mej. Jansen sprak een woord van geluk aan de Eerw. Zusters, een woord van dank aan hen, die de school hielpen stichten en wees op de groote verbeteringen, die het onderwijs der Eerw. Zusters, alhoewel steeds zeer goed, door dit nieuwe gebouw, zal krijgen. Zij sprak de hoop uit dat de oude school spoedig de bestemming zal krijgen, die bij den bouw der nieuwe school hieraan werd toegedacht. De aanwezige meisjes zongen eenige liederen, waarna het gebouw onder leiding van architect Tirion bezichligd werd. De totograai maakte kiekjes vari gebouw genoodig- den en personeel der school. Iets van 't gebouw der nieuwe Bijzondere Meisjesschool in Kaatsheuvel. Het massale gebouw met zijn groote ramen en zijn forsche lijnsn valt Ieder een aanstonds op, evenals de nieuwe richting in de bouwkunst onherroepe lijk in de buiten-architectuur van dit gebouw tot uiting komt. Het is opgetrokken van geelgrijze klinkers met een plint en bekroning van Fransche klinkers, alles Waalsteen. Boven den hoofdingang en hieruit voortspruitende staal de patrones der school welks schulptroon ziek geheel aan den bouw aanpast, terwijl de lijnen, hiervan uitgaande, eindigen in een kruis dat zijn stralen over de school uitzendt. Bij ons bezoek aan dit gebouw, rondgeleid door den architect A. M. Tiron, zagen wij al spoedig dat het inwendige niets voor het uitwendige onderdoet, integendeel, ook dat Is tot in de flnesscn verzorgd en we kunnen zonder ophef verklaren, dat Kaatsheu vel thans een gebouw rijker is ge worden, waarop het trotsch kan zijn. De school die gebouwd is door den aannemer Th. Roovets le Made, onder het dagelijksch toezicht van den heer j. Prins, is naar den laatsten eisch des tijds ingericht, In de gangen valt aanstonds de keurige wandbekleeding van kwik porflentegels op evenals de zeer mo derne deuren welke alle hetzelfde kruis motief hebben en waarvan de zachte kleuren, in harmonie met de wand bekleeding, er het hunne toe bijdragen, om met de velelichtramen, een vriende lijk aanzien te geven. Voortal vielen ons de doelmatige gesmeede kap stokken op. welke een geheel met de wanden vormen, In de klassen, voorzien van centrale verwarming, valt aanstonds het rustige intieme der lokalen op, en twijfélen we niet, of het onderwijs zal hiervan zeker zijn vruchten plukken. De scheidingswanden tusschen de lokalen onderling zijn geluiddempend bewerkt, evenals de plafonds tusschen be neden- en bovenverdieping en de pla- fonds onder het platdak, welke tevens zorgen voor isolatie. Een ruime gra- niet'e trap, waarop een groot glas in loodraam uitkomt geeft toegang tot de bovenlokalenook op het trapbordes treffen we een groot beeld van de schoolpatrones aan. Verder Is er gezorgd voor goed ventlleerende en afgesloten ruimten voor toiletten, terwijl de onderwijzeressen geregeld, ook onder lestijd, toezicht hierop en op de gangen kunnen houden, door doel matig aangebrachte spionramen. De school heeft verder nog een spreekkamer, leermiddelenkamer en bergruimten, welke direct naast den hoofdingang liggen, zoodat eventueel bezoekers niet voorbij de lokalen be hoeven te gaan en daardoor de kinde ren afleiden. Voor de school is een fraaie tuin aangelegd ook naar ontwerp van den architect en het geheel is afgesloten van den weg door een solied en sierlijk ijzeren hek achter de school vinden we de zeer ruime Kr. 71. Zaterdag 10 Sept. 1927. 50e Jr*. HET

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9