Waspik-Doven. SïSSSïg I rtStÊSS I Sfiaasa De Geer in 1922 als lid van het Kabinet-Ruys begonnen en nadien door Minister Colijn met krachtige hand tot 1925 doorgezet, begint thans vruchten af te werpen. „De Nederlander" vestigt hierop als volgt de aandacht; Laat ieder zijn thans ontvangen aanslagbiljet eens leggen naast het reeds betaalde biljet over het dienst jaar 1926-1927. Wat ziet of liever wat mist dan zijn oog? Het mist de 25 pCt. ver hooging voor het Rijksleeningfonds, het vorige jaar nog betaald. De be lastingschuldige, die dus dit jaar, in hoofdsom, gelijk in het vorige jaar, mocht zijn aangeslagen voor flOO.— betaalt thans in totaal f25— minder. Komt, met Januari 1928, het aan- slagbiljet voor de Personeele belasting, dan zal er weder nieuwe stof zijn tot blijdschap, want ook bij deze belasting treedt vermindering in, echter eerst met het volgende dienstjaar. En wie weet welke verrassingen Troonrede of millioenennota ons nog brengen I Als de belastingvloed den Minister van Financiën toelaat op den ingeslagen weg voort te gaan, zal in Nederland het belastlngbetalen nog een waar genot worden. Dit laatste is wellicht iets over dreven, merkt de Tijd op, maar toch zullen velen, ook onder hen, die tegen de krachtige maatregelen van Minister Colijn hebben gesputterd, met vreugde ervaren, dat de al te zware belastingdruk, althans voor zoover het de aanslagen van het Rijk betreft, iets wordt verlicht. Ook bij eventueele verrassingen, die de Troon rede of millioenennota ons nog mocht brengen, zal plicht van dankbaarheid ons nopen den vruchtdragenden arbeid van Minister De Geer's voorganger aan Financiën en de rechterzijde, die hem steunde, te herdenken. Proclamatie van Prins Willem van Oranje dd. 5 October 1830. Wij, Willem, Prins van Oranje, aan de inwoners van de zuidelijke Provin ciën van het Rijk. Belast door Onzen Doorluchtigen Vader met het tijdelijk Bestuur der zuidelijke Provinciën, komen wij tot U lieden terug in de hoop het herstel en het geluk van het Vaderland te bewerken 1 Ons hart is diep getroffen van de ongelukken, welke gij geleden hebt. Mogten Wij, medegeholpen door alle weldenkende Medeburgers, zoo geluk kig zijn van U lieden af te weren de rampspoeden, welke u nog zouden kunnen drijgen 1 Naer van U lieden over weijnige dagen te zijn vertrokken, hebben Wij aan den Troon kenbaer gemaakt den wensch door vele onder U lieden aan den dag gelegd voor de scheijding der twee deelen des Rijks, dewelke echter aan denzelfden Scepter onder worpen zouden blijven 1 Deze wensch is aenvaerd geworden en voordat de wijze en de voorwaer- den van dezen gewichtigen maetregel volgens den grondwettelijken gang, waertoe het opvolgen van vele formali- teyten onvermijdelijk is, kunnen wor den vastgesteld, heeft ZM. neds besloten voorloopig aan de zuydeiijke Provinciën een op zich zelf staende Bestuer te geven, waervan ik het Opperhoofd ben en hetwelk geheel uit Belgen zamengesteld is. De zaken zullen bij het Bestuer met de onderscheidene administratiën en de particulieren behandeld worden in de tael, welke de belanghebbenden zullen verkiezen. Al de posten, welke van dat Bestuer afhangen, zullen ver gund worden aen de inwonenden der Provinciën, welke onder hetzelve ressorteeren. Men zal de grootste vreyheid genieten in al wat het onder wijs der jeugd aengaet. terwijl andere verbeteringen zullen worden bewerk stelligd, overeenkomstig de wenschen der natie en de aengelegenheden des tijds. Medeburgers, ten einde dit alles te verwezenlijken, verzoeken Wij niets anders dan uwe pogingen met de Onze te vereenigen; dan verzekeren en waerborgen Wij Ulieden de ver- getenheid van alle staatskundige mis slagen, welke Onze tegenwoordige proclamatie zullen hebben vooraf- gegaen. Om des te beter Ons Oogmerk ten deze te berijken. zullen Wij Ons met alle mogelijke inlichtingen omringen met genoegen zullen alle nuttige adviezen ontvangen worden, terwijl Wij Ons tevens aenzienlljke en ver dienstelijke inwoonders, die zich door hunne Vaderlandsche Liefde ken schetsen, zullen toevoegen. Dat dan al degenen, welke met dezelfde gevoelens bezield zijn met vertrouwen tot Ons komen, Belgen, het is op zoodanige wijze, dat Wij hopen met Ulieden deze schoone landstreek, welke Wij zoo teerhertig- lijk beminnen, te zullen redden. Gegeven te Antwerpen, den 5 October 1830, WillemPrins van Oranje. Ter drukkerij van j. Jouan Groene Plaats N 480 te Antwerpen. Bovengenoemde proclomatie heeft in 1830 niet meer kunnen helpen om de daarin bedoelde schoone land streek, die door den Kroonprins zóó teerhertiglijk bemind werd, nog te kunnen redden voor het Vaderland 1 Het was éénmaal te laat voor het doen van nieuwe beloftende Belgen hadden er genoeg van 1 Nóg wordt in Brabant én in Lim burg én in Zeeuwsch-Vlaanderen de Koningin „teerhertiglijk" bemind, ge tuige de overal onlangs plaatsgehad hebbende feesten, ter eere Harer Ma jesteits Verjaardag, al hebben voora de beide „zuijdelijke Provinciën" zich de laatste jaren diep te beklagen over de economische politiek Harer Majes- teits Regeering 1 Schelle noodkreten hebben weer klonken 1 En er gebeurt niets om de Brabantsche en Limburgsche Industrie te helpen Oók de land- en tuinbouw sluit zich aan bij de actie voor Actieve Welvaarts politiek en de N.C.B. heeft met hare 70.000 leden achter zich dit dezer dagen maar al te duidelijk aan de Regeering kenbaar gemaakt 1 Rotterdam vraagt juist hettegendeel, wat Brabant en Limburg vragen 1 Wat zal de Regeering thans doen?? Wat zal de Troonrede hieromtrent zeggen Zal Rotterdam 't winnen?? Zullen de ruim l'/a millioen inwo ners van Brabant, Limburg en Zeeuwsch Vlaanderen het pleit tegen over Rotterdam verliezen, zooals Rot terdam óók reeds gezegevierd heeft in zake het Verdrag met Belgie??? „Nederland let op uw saeck"! I Het gist en broeit in Brabant en Limburg 1 Getuigde niet onlangs zelfs het Boven-Moerdijksche „Centrum", dat de stemming soms heftig en bitter wordt Zou het zóóver moeten komen, dat als straks België en Nederland een eeuw gescheiden zijn, onze Kroon- prinses zich genoodzaakt zal moeten zien óók eene proclamatie tot de „zuijdelijke Provinciën" te richten als destijds het wijlen Haar Overgroot vader, Kroonprins Willem van Oranje, de latere Koning Willem 2, die voorai in Brabant zóózeer bemind was, heeft moeten richten tot de toenmalige „Zuijdelijke Provinciën"??? Zou het dan óók niet eens te laat kunnen wezen om „deze schoone landstreek" welke „Wij zóó teerhertig lijk beminnen" nog voor het Vader land te redden „Nederland iet op uw saeck In angstige spanning wordt in „deze schoone landstreek" naar de komende Troonrede uitgezien; de tijd van wenschen en vragen gaat zoetjes aan voorbijhet geduld van 't lankmoedige, verdraagzame, eeuwen onderdrukte volk der voormalige „Generaliteits landen" raakt ten einde alle teekenen wijzen er op, dat het ontwaakt, dat het zijn kracht bewust wordt, breng dus dit volk niet tot het uiterste I EEN BRABANDER. Mr. Dr. Deckers en de regeling der voor oorlogsschulden. Men meldt uit Den Haag belang van Nederlandsche beleggers. Het R. K. Kamerlid Mr. Deckers deed naar aanleiding van de uiteen zetting verschillende vragen, en gaf den voorzitter van Effectenbescher ming te kennen, dat het streven der vereeniging om op te komen voor de belangen van gedueerde Neder landsche beleggers waar zoo vele kleine spaarders onder zijn, hem zeer sym pathiek is. Ook kon hij er zich geheel mede vereenigen dat de Vereeniging voor den Effectenhandel zich waar noodig, krachtig voor dezen op de bres stelt. Mr. Dr. Deckers verzocht ook ver der op de hoogte te worden gehouden van de meest belangrijke gebeurtenis sen op boven behandeld gebied. ONTVANGST MGR. DIEPEN. De plechtige Kerkconsecratie. Met stijgende belangstelling hebben de parochianen van Waspik—Boven voor eenige maanden den bouw van llldtU ün5 „uiae-oetoor een eigen parochie-kerk zien voltrek- geldt toch in de eerste plaatsden opper- ken. En welk een oprechte vreugde priester en plaatsbekleeder van Jezus werd ontvangen. Nadat Mgr. voor t hoofdaltaar een kort gebed heeft ge stort, spreekt de ZeerEerw. Rector, pater Gabriël. den bisschop ongeveer als volgt toe. Toespraak pater Gabriël. Monseigneur. Wat blijde dag is het, dat wij U Mgr. plechtig mochten inhalen in onze nieuwe Kerkblij, omdat Waspik- Boven voor de eerste maal Z.D.H. mag ontvangen. Wat vreugde is er in de geloovige harten van Waspik—Boven, dat zij hem begroeten, waarin zij erkennen den plaatsbekleeder vanZ.H. den Paus, die op zijne beurt Christus plaats op aarde bekleedt. Deze blijde en feestelijke ontvangst doet denken aan Jezus' intocht te Jeruzalem. Zie de versierde wegen, de bogen en vaandels, zij getuigen van onze oprechte vreugde, maar zij zijn is ook een getuigenis van ons Katholieke geloof. Wij eeren U als man van groote verdiensten maar ons hulde-betoon mijn hartewenschen zal ik nu het altaar opgaan om u mijn bisschoppe- lijken zegen te geven. Daarna gaf Mgr. op plechtige wijze den Bisschoppelijken zegen en verliet, uitgeleide gedaan door de priesters, de kerk. «en. ging er door de harien der geloovi- gen toen goede paters Carmelieten uit het moederklooster Geleen (L.) tier hun intrek namen om zich met hun zielezorg te belasten. Maar de voorgaande belangstelling en vreugde werd j 1. Zondag nog over troffen toen Z. D. H. Mgr. Diepen verscheen, om de St. Theresia-kerk plechtig te consacreeren en daarmede de kroon op het werk te zetten. Reeds dagen te voren was men in de weer om Mgr. een feestelijke ont vangst te bereideneerebogen en poorten werden opgericht, groote „welkom"-borden geschilderd, en de schooljeugd hield zich onledig met het instudeeren van liederen. Een ieder en alles had medege werkt om aan zijn omgeving een fees telijk cachet te geven. Jammer dat Pluvius zoo vernielzuchtig was. Toen Zondagnamiddag het oogen- bük aanbrak waarop Mgr. zou arri- veeren, zat de lucht vol bonkerige donkere regenwolken. De Edelachtb heer Burgemeester ïad zich naar den Bosch begeven om Vlgr. af te halen. Precies half vijf arriveerde Mgr. Diepen met zijn Secretaris den Z Eerw. heer W. Mutsaerts en den Edelachtb. heer Burgemeester aan de grens der gemeente Waspik. Hier werd de auto van Mgr. door een twintigtal fiere ruiters omringd en zoo reed de stoet in galop naar Waspik—Boven. Even over den spoorweg op de grens der parochie werd halt gehouden. Een groote menigte stond hier op de komst van den bisschop te wachten. Welkom Mgr. Toen de Bisschop met gevolg uit de auto stapte werd hem 't welkom toegeroepen door den Edelachtb. heer Burgemeester Dekkers. Het is mij bijzonder aangenaam aldus dhr. D., U in Waspik na mens allen 't welkom te mogen toe roepen. Welkom dan Mgr- in ons midden. 't Is vooral aan Uwe bemoeiïngen te danken dat in Waspik een nieuwe kerk en parochie werd gesticht. Deze Christus op aarde. Wat zouden we ons reeds ver heugen indien we U mochten begroeten in 't open veld 1 Dubbel blij zijn we nu we U Mgr. mogen ontvangen in Christus kerk, in onze kerk. Reeds lang heeft Waspik-Boven nitgezien naar 't ideaal, zelf een kerk te bezitten. Dit bleef echter lang uit, zóólang zelfs, dat 't ideaal nimmer te verwezen lijken leek. Maar nu is 't werkelijk heid geworden. De kerk waarnaar men sedert een halve eeuw verlangde staat er nu. Nu Gij dezen tempel gaat consa creeren Mgr. moet het ook voor U een blijde dag zijn. Wij allen kennen Uw zielenijver, Mgr. en ook de Paus kent uw grooten ijver en onvermoeide werkkracht. Daarom zond Hij u naar verre landen om daar 't zielenheil van anderen te bewerken. Geen wonder, als uw hart [groot genoeg is om de geloovigen uit verre streken te ontvangen, dan zal het zeer zeker de zielen van uw eigen bisdom kunnen omvatten. Door de Goddelijke Voorzienigheid geleid, plaatste Gij Mgr, aan 't hoofd der parochie van Waspik een man die uwe D.H. in ijver evenaart. Hij was zoo onbaatzuchtig dat hij gaarne een stuk van zijne parochie voor de nieuw te stichten parochie afstond. En op zijn zilveren feest had hij als wensch, dat men een fonds voor den bouw dezer kerk zou stichten. Mgr. wees welkom! Moge de lieve beschermheilige van deze kerk, de H. Theresia van het Kindje Jezus, u D.H.W. zegenen en rozen strooien op gansch uw bisdom. Dankwoord Mgr. Diepen. Mgr. Diepen beklom daarna den preekstoel om, zooals hij zeide, aan zijn bisschoppelijken zegen een kort woord van dankbaarheid te doen voorafgaan. In de eerste plaats brengt Mgr. dank voor de feestelijke ontvangst, ook den Burgemeester, die als hoofd der gemeente Z.D.H. in Den Bosch had afgehaald. Mgr. zeide getroffen Vigilie. Na eenigen tijd van rust begaf Mgr. zich in gewone toga met H.H. Geesie- lijken wederom naar de kerk tot het verrichten van eenige voorbereidende ceremoniën voor de plechtigheid van Maandag. Deze ceremoniën bestaan o a. hierin dat de bisschop de H.H. Relikwieën der Martelaren met een blad perka ment in een fraai kistje legt, hetwelk Mgr. met drie korrels wierook dicht— sluit en verzegelt. Dit kistje met de H.H. Relikwieën wordt op een ver sierd tafeltje In de Sacristie geplaatst, waarbij des avonds door de Geeste lijkheid de Metten en Lauden der Martelaren worden gezongen en ge durende den geheelen nacht twee kaarsen blijven branden. Maandag. De Consecratie. Maandag j.l. geschiedde de eigen lijke kerk consecratie. De zinrijke en indrukwekkende plechtigheden bij de kerk consecratie zijn zeker algemeen bekend door de mededeeling onlangs in ons blad in extenso gedaan, zoodat een uitvoerige beschrijving niet noo dig is. Geruimen tijd nog voor de ge loovigen in de kerk, mochten was er reeds voortdurende belangstelling bij de kerk. J Jammer dat 't weer niet meewerkte. Toen de Relikwieën plechtig werden binnengedragen, mochten ook de ge loovigen in de kerk volgen. Pontificale Mis. Als vierde deel en slot der plechtige consecratie werd als bekroning van het werk door den Bisschop een pontificale H.. Mis opgedragen met assistentie. De kerk was toen tot in alle hoeken gevuld, als medeleven in de groote plechtigheid en als bewijs van dank baarheid der geloovigen over deze nieuwe parochie. GEMENGD NIEUWS. Ben verpleegster van f 20.000 beroofd. De dief opgesloten en toen geknipt Zaterdagavond werd in trein No' 15, van de richting Rotterdam, die om 22,15 uur het station Roosendaal binnenliep, door de maréchaussée een man gearresteerd, die een brutalen diefstal in den trein bleek gepleegd te hebben. Een verpleegster, woonachtig en op reis naar Goes, die geheel alleen in een eerste klas coupé zat, was in slaap gevallen. Toen zij wakker werd, kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat haar tasch. inhoudende een bedrag van f 5000,- in contanten en pl.m. f 15.000,- in waardevolle papieren, was verdwenen. Zij verwittigde ter stond den conducteur Verkerk uit Roosendaal, van het gebeurde. Deze stelde een onderzoek in in de andere coupé's van den doorgaanden wagen "n7'vor"aó«L7«' C«" u llanS gevoeIde behoefte en wij hopen De Vereeniging Effectenbescherming dal Qods rijksten zegen op Uw be- elt ons mede. dat waar zli rpprf« I deelt ons mede, dat waar zij reeds voeling heeft met den heer Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Kamerlid van den Vrijheidsbond, zij zich met ver zoek om een onderhoud ook gewend heeft tot de Kamerfractie van de R.K. Staatspartij, de Antirevolutionnairen, de Christelijk-Historische Unie en de Vrijzinnig-Democraten. Naar aanleiding van dat verzoek kreeg de vereeniging naar zij me dedeelt een schrijven van het RK Kamerlid, den heer Mr. Dr. L. N Deckers, met de mededeeling dat hij bereid was tot een onderhoud Gedu rende dat onderhoud, dat de vorige maand plaats had, zette de voorz. der vereeniging, Dr. D. Hulshof Pol, aan het R.K. Kamerlid Mr. Deckers uiteen, hoezeer de Nederlandsche be legger benadeeld wordt door de ver schillende valutalanden. Hij wees er ook op, hoe de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam getracht heeft, naar aanleiding van de voor Nederlandsche effectenbezitters hoogst onbillijke valorisatiewet, deze te steunen, doch dat de getroffen maat regelen niet tot den gewenschten uitslag hebben geleid. De voorzitter wees op het gevaar dat o. m. ontstaat, wanneer het Rus- sische schuldenvraagstuk te eeniger tijd tot regeling moet worden gebracht. Namens Effectenbescherming werd dan ook op de noodzakelijkheid ge wezen, dat wettelijke bepalingen in het leven worden geroepen om meer effect te verzekeren aan de maatrege- len, die door de Vereeniging voor den Effectenhandel getroffen werden in het sluit, om deze kerk te consacreeren, zal nederdalen. Wij vertrouwen ook Mgr., dat u in de feestelijke een hartelijke ontvangst zult mogen en willen zien een bewijs van onze liefde jegens het kerkelijk gezag, een getuigenis van ons Roomsche geloof en aanhankelijkheid. Nadat het Dagel. Bestuur der ge meente was voorgesteld, nam Mgr. in het gereedstaande rijtuig plaats. Inmiddels stelde zich een groote feest stoet op, samengesteld uit de verschil lende comité's, organisaties en ver- eenigingen op verschillend gebied, bruidjes en schoolkinderen, Was- piksche Harmonie en gardes ó'Hoh- neurs. In den stoet werden tal van bloem- stukken meegevoerd. Onder vroolijk klokke gebeier en de lustige tonen der harmonie begon de rondgang door de parochie. Bij de Kerk hield de stoet even stil van welke gelegenheid de Eerw. paters gebruik maakten om hun opwachting te maken bij den bisschop. Gedurende den rondgang door de parochie werd Mgr. eenige malen door de schooljeugd toegezongen. Toen de stoet bij de Kerk terug was gekeerd, barstte een hevige regenbui los. 't Was een oogenblik van groot gedrang toen allen in eens de Kerk wilden binnen stormen en niet dan met groote moeite wisten wij vooraan een plaatsje mach tig te worden. Na een korte pauze begaf Mgr. zich in vol ornaat naar de Kerk, (waar hij door den Rector, pater Gabriël, den ZeerEerw. heer pastoor van Waspik en andere h.h. geestelijken liturgisch en zooveel tastbare bewijzen liefde en aanhankelijkheid. Nog grooter dank, aldus Mgr. zeg ik u allen voor de totstandkoming van deze kerk, die zoo geheel aan mijn vaderlijke wenschen voldoet. Toen ik vier jaar geleden in Waspik 't H. Vormsel kwam toedienen, zei ik tot den pastoor, dat ik Waspik niet zou verlaten alvorens een rond gang te hebben gemaakt door de parochie en te zien waar een nieuwe kerk gebouwd kon worden. In dit Huis wordt gebroken het Brood des Levenshier wordt ge beden voor de tijdelijke en eeuwige belangen. De gebeden die ik krachtens mijne zending en wijding tot God zal op zenden, zullen Hem als 't ware ver plichten ons zijn zegen te schenken. Deze tempel moet voor u zijn een Poort des Hemels, waardoor gij op gaat tot het Eeuwig leven". Dan brengt Mgr. dank aan allen die aan de totstandkoming dezer kerk hebben bijgedragen. Mgr. brengt ook dank en hulde aan de paters, voor hun edelmoedigheid, die door eigen offeranden, gebed en levenswandel Gods zegen over deze parochie zullen afsmeeken. Dankbaar is Mgr. ook voor de goede wenschen van den Rector. Spr. is zelf getuige en mede bewerker ge weest van de Heilig-verklaring van Theresia. Daarom meent Mgr. ook op de voorspraak van de H. Theresia voor deze parochie en hem te mogen vertrouwen. De liefde Gods zal dan rijkelijk vloeien in aller harten. Mgr. besluit aldus: Nogmaals dank aan u allen en ter bevestiging van wellicht iemand, die er verdacht uit zag, in den zijgang had zien loopen.- Toen deze bevestigend antwoordde en de conducteur zijn onderzoek voort zette, zag bij juist iemand de W.C. binnengaan. De conducteur deed de deur achter hem op slot en bleef de wacht houden. Bij aankomst te Roosendaal werd aanstonds de op het station dienst doende maréchaussée gewaarschuwd. Toen deze den opgeslotene wilde arresteeren, ondervond hij zooveel tegenstand dat eerst hulp uit de kazer ne moest worden gerekwireerd, alvo rens den verdachte de boeien te kunnen aandoen. Bij fou lleering op het perron bleek de gearresteerde in het bezit te zijn van f 5000,-. De verpleegster ver klaarde, dat dit bedrag niet klopte met den inhoud der tasch, waarin voor nog een waarde van f 15000 aan papieren aanwezig was geweest. Verdachte bekende, dat hij deze papieren met de tasch verscheurd had en door het gat der W. C. uit den trein had geworpen. Daarop is hij naar de kazerne over gebracht. Ook de gedupeerde begaf zich er heen om te wachten op het resultaat van het verdere onderzoek. Onmiddellijk werd door de mare chaussees langs de spoorlijn naar het weggeworpene gezocht en zij mochten het genoegen smaken ze terug te vinden. De diefstal moet plaats gehad heb ben tusschen Dordrecht en Roosen daal. De gearresteerde is een berucht in dividu uit Amsterdam. Door de politie aldaar was zijn aanhouding reeds al

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2