lang verzocht, daar hij verschillende diefstallen en andere strafbare feiten gepleegd heeft. Zaterdagnacht omstreeks 3 uur is het Nederlandsche stoomschip IJsel- monde in den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Poortershaven, in aanva ring gekomen met het Engelsche stoomschip Ellerdale. De IJselmonde is kort na de aanvaring gezonken. Er worden vier opvarenden vermist. De Ellerdale heeft met ingedeukten boeg en met water in de voorpiek de reis naar Rotterdam voortgezet. De IJselmonde behoort toe aan de N V. Gebroeders Van Uden's scheep vaart en agentuur-maatschappij. Het schip was op reis van hier naar de Oostzee met een lading kolen. Nog denzelfden middag is veel ber gingsmateriaal langszij van de IJsel monde gekomen en dadelijk is men met het bergen van schip en lading begonnen. Het ligt in de bedoeling eerst staal draden onder het schip door te bren gen en het daarna overeind te zetten. Hiermede zal wel ongeveer een week zijn gemoeid. Daarna wil men de IJselmonde verder omhoog zetten tegen den Zuidwal. Vervolgens wordt het deel van de lading cokes, dat nog niet uit het schip is gespoeld, gelost. Daarna zal een bekisting voor het gat worden aangebracht en het schip wor den lens gepompt. Vervolgens wordt hel dan weer vlot gebracht en in een dok geplaatst om te repareeren. (Jit den aard der zaak zal een en ander nog vrij veel tijd en moeite kosten. M. Piere Meurice-Caron, handels vertegenwoordiger, wonende rue de Maréchal Foch, te La Madeleine, had zich met zijne familie naar Arcachun begeven, waar hij een villa heeft. Na eenige dagen aldaar te hebben doorgebracht met zijne vrouw en zijne vijf kinderen: Antoinette 1.6 jaar oud, Pierre 15 jaar, Jeanne 14 jaar, Denise 10 jaar en Michel 8 jaar, keerde hij naar La Madeleine terug om zijne bezigheden te hernemen. Na een paar dagen begaf M. Meurice zich naar Arcachon, om te zien hoe het zijne familie stelde; hij vond zijne drie kinderen, Jeanne, Denise en Pierre ziek. 's Anderendaags werd zijne vrouw, alsook zijne dochter Antoinette, even eens ziek. Dadelijk ontbood hij een geneesheer, die vergiftiging constateerde door het eten van oesters, te Arcachon gekocht. Aan de vijf zieken werden krachtige geneesmiddelen toegediend, maar he laas, een zijner dochters,Jeanne, stier' en 's anderendaags Antoinette. De twee jonge meisjes waren be zweken aan de typhus door het eten van oesters. De moeder en de kleine Michel en Denise verkeeren in stervensgevaar Terwijl een motorrijder uit Maas- tricht te Leende (N Br.) jl. Zondag middag benzine bijvulde, stak hij een sigaret aan, waardoor de benzine vlam vatte. De man wierp de slang der aftapinrichting weg, juist in de richtin waar zich eenige kinderen bevonden wier kleertjes in brand geraakten. Om standers snelden toe en doofden de vlammen. 2 kinderen beliepen brand wonden, terwijl de moeder van een der kinderen en een der omstanders eveneens vrij ernstige brandwonden kregen. Hedennacht half een is een nood lottig ongeluk geschied tusschen Wijhe en Olst. De chauffeur de heer ten Koppel uit Zwolle, die den heer en mevrouw H. J. de Groot uit Zwolle vervoerde, wilde halfweg Wijhe—Olst benzine bijvullen. Mevr. de Groot verliet den wagen, haar echtgenoot bleef in den vier- persoons-auto achter. Terwijl de chauffeur het reservoir vulde heeft de heer de Groot voor bijlichting vermoedelijk een lucifer ontstoken, waardoor de benzine vlam vatte. Onmiddellijk stond de auto in lichte laaie. De chauffeur kon zich nog bijtijds redden, doch de heer de G. kon niet zoo snel den wagen verlaten, mede door de opstaande rugstukken van de voorste zitplaatsen. De fel oplaaiende vlammen belemmerde iedere poging tot redding, zoodat de heer de G. voor de oogen van zijn vrouw en den chauffeur verbrandde. De marechaussee uit Wijhe was spoedig ter plaatse. Na een ingesteld onderzoek werd het lijk naar Olst overgebracht. Het slachtoffer was ongeveer 50 jaar. Zondagmiddag heeft op den weg van Akkrum naar Oldeboorn nabij laatstgenoemde plaats een ernstig motorongeval plaats gehad. De ge broeders J. en H. Zwaagstra uit Knijpe reden met een motorrijwiel tegen een auto. Het motorrijwiel sloeg om en beide berijders bleven bewusteloos op den weg liggen. De bestuurder van den auto schijnt de aanrijding niet bemerkt te hebben en is door gereden. De beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Heerenveen overge bracht, waar zij hedennacht aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Zaterdagavond ontstond te Ter Aar brand in den hooiberg van den landbouwer B. Dank zij het actieve optreden van de brandweer, wist men de belendende gebouwen te behouden. Denzelfden avond brak eveneens brand uit in een korenschuur van den land bouwer V. Hier werd ook de woning door het vuur aangetast. Beide ge bouwen brandden af. Omtrent de oor zaak werd nog geen zekerheid ver kregen. Nader meldt men Zondagmiddag om 4 uur is opnieuw brand uitgebroken, thans in zeven voer haver, welke de brandweer bij het blusschingswerk uit de boerderij van V. had verwijderd. Van hieruit sloeg het vuur over naar den hooizolder, welke geheel met hooi was gevuld. Het kleinvee kon worden gered. De landbouwmachines zijn vernield. De politie vond aanleiding V. en diens zoon in verzekerde bewaring te stellen. Het vorig jaar zijn bij V. eveneens drie hooibergen afgebrand. V. was verzekerd. Hedenmorgen heeft de politie v. dood in het arrestantenlokaal gevon den. Hij bleek zich door ophanging van het leven te hebben beroofd. Het parket uit den Haag is erheen ver trokken. Men schrijft uit Roermond Zoo langzamerhand komt men tot de overtuiging dat het drama te Roer mond, waarbij mev. M. het leven verloor, met voorbedachten rade is opgezet. Denzelfden dag nog, is M. met zijn vrouw uft geweest, heeft op verschillende plaatsen gewandeld, was opgeruimd, vroolijk en zeer voorko mend voor zijnvrouw, (opdat toch ieder een zou zien, dat de verstandhouding nog niets te wensehen overliet?). De striemen op den hals van het slacht offer zijn zuiver rond, alsof een koord, met de hand om de keel is dichtge trokken en vertoonen niet het beeld van iemand die gehangen heeft. Het mes, waarmede de gaten in de gasbuizen zijn gemaakt, is in 't bezit van den verdachte gevonden. Overal op de loopers en op de trap is ben zine gegoten. Als de brand was door gegaan, waren alle sporen van mis daad vernietigd en waren de manne lijke en vrouwelijke bedienden die boven in het oude, licht brandbare gebouw sliepen waarschijnlijk mede verbrand. De Winter in een rioolput gevallen en gestikt. Kinderverlamming. Wolf seint uft Weenen: Het epidemisch optreden van kinder verlamming in Roemenië wordt hier met groote aandacht gevolgd. Reeds worden alle uit Roemenië komende personen hier van stadswege in obser vatie genomen, en nu berichten ont vangen zijn, dat de ziekte ook in Hongarije voorkomt, worden de raaat- reg len nog verscherpt. Nader wordt uit Weenen gemeld, dat in één enkel Roemeensch district van 135 kinderen, 134 aan kinderver lamming zijn gestorven. De scholen te Boekarest blijven tot nader order gesloten. Tot nu toe zijn daar 220 ziektegevallen aangemeld. De Hongaarsche autoriteiten hebben gelast dat alle uit Roemenië komende kinderen aan de grens geneeskundig onderzocht worden. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTBANK. Aan beide kanten. A. v. E. en M. v. Elandbouwers te Nieuwkuik, waren op 26 Juni 1927 in een café te Vlijmen. Er kwam daar ruzie tusschen gebroeders Kuijs en die herrie werd buiten uitgevochten. Th. v. d. Wiel uit Vlijmen geraakte er tusschen en werd door verdachten mishandeld. Marinus v. E. riep tot Janus v. E. „Toe, jij slaat er van achter op en ik van voren". Alzoo was 't de bedoeling van de Wiel aan beide kanten met de biljart queue te beuken als was le 'n stokvisch. Marinus mepte er geducht op, doch niemand heeft gezien dat Janus ook sloeg Ergo werd Janus vrijgesproken. Marinus komt 't op f 15 boete te staan. Van een gelegenheidsdrinker. J. v. W., koopman te Kaatsheuvel, stond terecht wegens vernieling. Hij had in kermisroes in een café de ruiten ingeslagen en had de schade niet willen vergoeden. Toen hij nuchter was, zeide hij geen geld te hebben om te betalen, wat hij dronken misdaan had. De politie zegt van verdachte, dat deze alleen drinkt en dronken loopt met kermis en andere feesten en dan zeer luidruchtig doet. Vorig jaar is verdachte ook nog veroordeeld wegens mishandeling bij dergelijke gelegenheid. Verdachte is gehuwd en heeft twee kinderen. De eisch van het O. M. luidde f25 boete, de uitspraak f 15 boete. Mishandeling. H. N.( scharenslijper te Kaatsheuvel, stond terecht wegens mishandeling op van Wanroy te Kaatsheuvel. Verdachte was boos omdat zijn vrouw 's avonds tevoren was geslagen ge worden. Doch niemand wist van die mishandeling iets af en zeker v. Wan roy niet. Toen verdachte hem tegenkwam, stompte hij hem in 't gezicht er ver wondde hem zoodanig, dat een lid- teeken nog aanwijst, waar de bloedige stoot terecht kwam. De eisch wegens mishandeling luid de f20, de uitspraak f 15 boete. Burenvermaak. In Sprang was Petronella Timmer mans de goot aan 't schoonmaken, toen E. H., een boer uit Sprang, de flauwigheid uithaalde, om de uitge- schuurde goot vol zand te gooien. Burenvermaak 1 Doch daar bleef het niet bij. Buur man Eimert bracht buurvrouw Pietje ook nog een paar fiksche slagen toe op hoofd en schouder, zoodat het bloed uit de wonden sprong. Eisch en uitspraak wegens mishan deling f 15 boete. Verdachte neemt er ge en genoegen mee„En gooit het in" Smaad. Donderdag 15 September a.s. wordt voor de Bossche rechtbank de straf zaak behandeld tegen A. P. arbeider te Almkerk, beklaagd ter zake dat hij op 25 Januari 1927 te Woudrichem aan den wachtmeester der Maréchaus- sée van Koeveringe aangifte heeft ge daan, dat ter zitting van het Kanton gerecht te Heusden door den onbe zoldigd rijksveldwachter J. Buchner, meineed was gepleegd, doordat deze zou hebben verklaard dat het door hem, verdachte, ter zitting mede ge nomen geweer, niet hetzelfde was, waarmede hij door dien veldwachter was bekeurd; zulks terwijl hij wist, dat die meineed niet was gepleegd. Vanwege het O. M. zijn 5 getuigen gedagvaard. J. B., timmerman te Almkerk, ten- lastelegging als boven. Vanwege het O. M. zijn 6 getuigen gedagvaard. In verband met de polemieken in de Deensche pers over de bewering, „dat de electrische sloel niet doodt, en dat het dus in Amerika de genees- heeren zijn, die de veroordeelden executeeren, wanneer de electrocutie heeft plaats gehad heeft, naar „Politi- ken" uit Kopenhagen meldt, de Deensche schrijver, Thorkild Barfod, den Amerikaanschen staat aangeboden zich vrijwillig te laten electrocuteeren. Barfod stelt de volgende voorwaar den De electrocutie zal moeten plaats hebben op dezelfde wijze als voor wer kelijk ter dood veroordeelden pleegt te geschieden. Amerikaansche en Europeesche (doctoren moeten er bij tegenwoordig zijn eveneens vertegenwoordigers van de pers uit beide werelddeelen. Onmiddellijk na gde electrocutie moeten de doctoren alle mogelijke middelen op hem toepassen, om de -evensgeesten weer op te wekken. Zij mogen daarmede niet ophouden, voor het overlijden ontwijfelbaar zeker vaststaat De Amerikaansche regeering betaalt de reis, eventueel ook de terugreis van het vrijwillig „slachtoffer". Blijkt, dat de electrocutie den dood tengevolge heeft, dan verplicht de Amerikaansche regeering zich, aan de weduwe van den overledene een jaar- lijksche som uitte keeren, gelijkstaande met de normale inkomsten van den overledene. Heeft de electrocutie den dood niet tengevolge, dan moet Amerika dit executie-middel afschaffen. Te San Martin, een voorstad van Buenos Ayres, zijn bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek dertien men- schen om het leven gekomen. Een autobus, die op weg was naar de Littausche hoofdstad Kowno. is bij een steile helling teruggegleden en met haar 16 passagiers over den kop geslagen en in een ravijn terechtge komen. Tien personen waren onmid dellijk dood. De anderen zijn zwaar gekwetst naar Kowno vervoerd Een brand in de zakenwijk van Konstantinopel heeft 400 huizen ver woest. Gisteren ongeveer 5 uur is het 5 jarig zoontje van den koekfabrikant HET OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM. EEN GROOTSCHE MODERNE INRICHTING. Wat Nederland in 1928 de sportwereld bieden zal. Allengs nauwer wordt de tijd, welke ons van de Olym pische Spelen 1928, die in Amsterdam zullen gehouden worden, scheidt. Nog slechts enkele maanden en de ge- heele sportwereld zal te Amsterdam vertegenwoordigd zijn door haar beste athleten. Ten einde een algemeen overzicht te verschaffen en een duidelijke kijk te geven van de inrichting van terreinen en gelegenheden waarop de wereldathleten zich met elkan der zullen meten, geven we hier een beschrijving van het Olympisch Stadion, zooals dat in uittreksel is gegoten in het Bulletin Mensuel van het Bureau Permanent des Féderations Sportives, naar aanleiding van een artikel van de hand des heeren Scharroo, voorzitter van genoemd bureau te Amersfoort en Jan Wils, architect van het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Het zal eenieder zeer wel duidelijk zijn, dat een derge lijk grootsch gebeuren als de Olympische spelen in veler lei opzicht bijzonder ingrijpende maatregelen en voor bereidingen vraagt. Niet in het minst dient zorg te worden besteed aan de plaats waar de spelen zullen worden gehouden. Deze dient toch in overeenstemming te zijn met het plechtig internationaal karakter van het feest en moet bovendien voldoen aan tal van technische eischen. Aanvankelijk bestond het voornemen om over te gaan tot verbouwing van het bestaande stadion, maar omstan digheden leidden ertoe tot het bouwen van een nieuw stadioncomplex te besluiten, waarbij het maken van een Olympische stad, waarbinnen alle wedstrijden zouden kun nen worden gehouden, als grondgedachte werd aangeno men. Daarbij moest in het oog worden gehouden, dat de Olympische spelen zijn een samenstel van een aantal sporten en als zoodanig één en onverdeelbaar. In verband hiermede moest de architect voldoen aan de opdracht aan de gebouwen een zoodanige ligging ten opzichte van elkan der te geven, dat elk gebouw of speelveld wel een zelf standig geheel is, voldoend aan alle daaraan te stellen eischen, maar daarnaast ook weer alles te samen één grootsch samenstel vormt, overeenstemmend met en uiting gevend aan de verheven grondgedachte der Olympische spelen. Uit den aard der zaak vormt het eigenlijke stadion de kern. Dit hoofdgebouw zal zich kenmerken door een een- voudigen, rustigen opbouw, die geheel is voortgekomen uit het grondplan. Beheerschende momenten daarin zijn de marathonpoort en de groote trappen. Afdalend van het hoofdgebouw zijn de andere gebouwen ontworpen, als lange, lage gebouwen. De horizontale lijn is hierbij over- heerschend gebroken door den Marathontoren. De onder linge groepeering der gebouwen is nu, dat midden op het terrein, het eigenlijke stadion ligt, met links en rechts van den hoofdingang en gebouwen voor krachtsport en scher men, terwijl het tentoonstellingsgebouw met bijbehoorenden verdiepten tuin, bestemd voor het opstellen van beeld houwwerken der kunsttentoonstelling, terzijde is ontworpen. Aan de breede gracht, die het geheele terrein omsluit komt een restaurant met terrassen en aanlegsteigers. De tennisbanen (centre court met 3 banen en 10 oefen- banen) zijn ontworpen in den uitersten, rustigen en goed beschutten hoek van het terrein, terwijl het zwemstadion eveneens in de „Olympische stad" zal worden opgetrok- I ken. In het aldus gevormde geheel is het bestaande stadion als oefenstadion voor het houden van de voorwedstrijden opgenomen. Voordat men echter tot den bouw kan overgaan, moest eerst het terrein, waar eenmaal dit grootsche complex zou verrijzen en dat niet anders was dan een moeras, geschikt worden gemaakt voor den bouw. Hiermede werd in Fe bruari 1926 begonnen. Niet minder dan drie kwart millioen kubieke meter zand moesten daartoe op het terrein worden gebracht. Tevens werd de gracht om het terrein gegraven. De oriëntatie van het stadion, lange as Noord Zuid, be paalde, dat de hoofdtribune, de eeretribune, moest liggen aan den Westkant. Zulks met het oog op den heerschen- den wind en de meerdere beschutting tegen de zon, die in de middaguren in de richting Zuid West Noord- Oost op het terrein staat. Het middelpunt van de eere tribune vormen de loge der Koningin, die van het interna tionaal Olympisch comité en die van de voorzitters der internationale sportfederaties. De Marathonpoort, met haar plechtige historische betee- kenis en derhalve een belangrijk decoratief moment bij de spelen, moest komen, recht tegenover de Koninklijke loge en midden in de marathontribune. Het monument, dat ter nagedachtenis, aan den eersten voorzitter van het Nederlandsch Olympisch comité, F. W. C. H. Baron van Tuyl van Serooskerken, zal worden op gericht, zal bij deze marathonpoort een plaats vinden, Het ontwerp van dit monument is van de beeldhouwster, mej. G. J. W. Rueb en van den architect Jan Wils. Behalve door de marathonpoort, is toegang tot het mid denterrein alleen mogelijk door twee tunnels. De bouw van het stadion toch heeft als grondgedachte, dat de bezoekers geheel afgescheiden moeten worden gehouden van het wed strijdterrein. De noodzakelijkheid hiervan is in de praktijk overtuigend gebleken, zoodat deze oplossing in bijna alle moderne stadions is doorgevoerd, Tegenwoordig is dit, be halve om een goed verloop van de wedstrijden te verze keren te meer noodig om de kostbare loopbaan, welke in elk stadion en trouwens op elk sportveld, aanwezig behoort te zijn, voor beschadiging te vrijwaren. In de eeretribunen zullen alle lokalen worden onderge bracht, die meer in onmiddellijk verband staan met de be zoekers, de deelnemers aan de wedstrijden en de pers. De gedeelten van den beganen grond tusschen de breede trap pen der staanplaatsentribunes, zoowel aan den Noord- als aan den Zuidkant van het stadion waren aangewezen als ruimten voor het gebruiken van ververschingen. Overigens zijn op den beganen grond de kleedkamers voor de deelnemers ontworpen, terwijl in den Noordwes telijken hoek eenige ruimten voor brandweer, politie, tele fooncentrale enz. zijn bestemd. De kleedkamers krijgen elk haar eigen waschkamer met douches, voetwaschbakken en waschtafels. De toiletten zijn in groepen tezamen gebracht. Uit den aard der zaak zullen alle vertrekken aan de gevelzijde liggen. Aan de binnenzijde loopt door het ge heele gebouw een breede gang, waarop de kleedkamers uitkomen en die aan de deelnemers gelegenheid zal geven door de beide reeds genoemde tunnels naar het mid- denterrein te gaan. De toegang tot deze rondgaande gang, die uitsluitend bestemd is voor de athleten, zal in den linkerhoek van de eeretribune komen. Aldaar is in een ruime vestibule een bureau voor inlichtingen ontworpen. De pers.zal toegang krijgen aan het andere uiteinde, den zuidkant van de eeretribune. De voor de pers bestemde vertrekken, omvatten een groote voorzaal, met één zijde, aan den buitenkant, de seinzaal voor de rijkstelegraaf en aan de tegenoverliggende zijde 45 telefooncellen. Van deze voorzaal gaat een trap naar een vestibule, als voorportaal voor de perstribune, die 600 plaatsen zal krijgen. Alle voor de pers bes'emde 'ruimten zullen dus tezamen een zelf standig geheel vormen. In het gebouw zelf is contact van journalisten met spelers en officials niet mogelijk. De begane grond van de eeretribune zal verder omvatten een zaal voor de eerste hulp bij ongelukken een Jabora- torium voor anthropologische onderzoekingen met Röntgen- kamer, donkere kamers en een kleedkamer met waschgele- genheden voor de juryleden. Onder het eereterras is een groote zaal voor de wedstrijdleiding ontworpen. Op de eerste verdieping zullen nog een aantal kleed kamers worden ondergebracht boven de kleedkamers van den beganen grond. Alleen de eeretribune krijgt een volledige verdieping, waar de officieele bezoekers zullen kunnen beschikken over twee groote foyers, en waar voorts voor het Koninklijk huis en de leden van het internationaal Olympisch comité, twee kleinere wachtkamers zullen zijn. Op de tweede verdieping van de eeretribune is 'n wandelgang met buffetten ontworpen. Met het oog op een gemakkelijke vulling en ontruiming der tribunes werd aan de weinig breede trappen, die met twee armen naar het tribune dek gaan, de voorkeur gegeven boven vele smalle. Daardoor liggen de trapuitgangen op de tribunes gunstig verspreid en zijn zij gemakkelijk te berei ken. Van de onoverdekte zitplaatsentribunes zijn de trappen 7.5 meter breed ontworpen, terwijl voor alle andere trappen de breedte 5 meter zal zijn. Hierdoor zal het mogelijk zijn om het geheel gevulde stadion, dat plus minus 40.000 toe schouwers zal kunnen bevatten in 10 a 12 minuten te ontruimen. Moeilijk was het om een goede oplossing te vinden voor de eischen van het groote verkeer, dat met stelligheid mag worden verwacht. Het thans vastgestelde ontwerp houdt rekening met deze verkeerseischen. Alle gebouwen, waarin de wedstrijden zullen plaats vinden, zullen zoowel van het terrein als van den openbaren weg zijn te bereiken, maar bovendien zal op het terrein zelf en op het groote voor plein voor het stadion, dat ongeveer de grootte heeft van de Place de la Concorde van Parijs, ruim voldoende cir culatieruimte zijn voor voetgangers en voor het veelsoortig verkeer, dat verwacht kan worden. om o

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3