Financiën, beiden namens de regeering verklaart dat verdachte niet goed en voorts vertegenwoordigers van den vond dat het geweer in beslag ge- Nijverheidsraad, van de Ned. Ver. van nomen. Hij heeft het wapen goed Werkgevers, de Mij. van Nijverheid, van den Ned. Werkloosheidsraad, van de Chr. Werkgeversvereniging en van nog verschillende andere lichamen, mr. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, oud minister Bongaerts en een deputatie van den R.K Vrouwenbond, alsmede het bijna voltallig dagelijksch bestuur van de Belgische Chr. Werkgeversvereniging. De heer Fleskens, lid van de Tweede Kamer, onderschreef de rede van den heer Hermans en stelde het congres voor, den heer Hermans in welwillende overweging te geven om zonder uit stel, tenzij aankondiging in de Troon rede zulks overbodig zou maken, aan de Tweede Kamer verlof te vragen de Regeering te mogen interpelleeren over de door haar gevoerde handels politiek (applaus). Het wordt tijd, zeide spr., dat de Regeering klaren wijn schenkt en openlijk zegt, waar het Nederlandsche volk en onze indu strie aan toezijn (Luide instemming). Een stemEischen moeten wij De heer Fleskens: Niet te hard moeten wij van stapel loopen. Daarom moeten we niet beginnen met eischen. Wij keuren het optreden van die Belgen af. die proclamaties hebben aangeplakt in de grensgemeen en, want de Limburgers, Brabanders en Zeeuwen zijn goede vaderlanders en oprechte Nederlanders (applaus); wij willen dit blijven, maar dan meenen wij aan spraak te mogen maken op den steun der Regeering ten opzichte van de moeilijkheden waarin we in 't Zuiden des lands verkeeren. (Langdurig applaus). Dr. Kortenhorst zeide o.m.: Wij hebben noodig, zeide hij, een dubbel tarief van invoerrechten. Al brengt dit niet de hemel op aarde, laat de regeering een eerlijke proef nemen of zulks practisch mogelijk is. Spr. kon zich met de conclusies der beide inleiders vereenigen. (Applaus). De heer Schaepkens van Riempst, voorzitter van de K. v. K. te Maastricht, zeide zich af te vragen of men boven den Moerdijk wel de moeilijkheden beseft. Men heeft er in het Zuiden genoeg van, aldus spr. met stemver heffing, en wel dat wij blij-ven achter gesteld. Arbeiders en werkgeversin Limburg begrijpen wat er op het spel staat voor hun bestaan. De heer Simon A. Maas nu aan het woord komende, zeide dat het vraag stuk der actieve handelspolitiek uit de sfeer der grauwe theorie in die der practische agitatie moet worden ge bracht. Hij hoopte dat er spoedig een actieve actie voor actieve handelspolitiek zal worden ingezet. RECHTSZAKEN. Smaad. Stond terecht: A. P. arbeider te Almkerk, beklaagd ter zake, dat hij op 25 Januari 1927 te Woudrichem aan den Wachtmeester der Marechaussée Van Koeveringe aangifte heeft gedaan dat ter zitting van het Kantongerecht te Heusden door den onbezoldigd rijksveldwachter J. Buchner meineed was gepleegd, doordat deze zoude hebben verklaard, dat het door hem verdachte ter zitting medegenomen geweer, niet hetzelfde was waarmede hij door dien veldwachter was be keurd, zulks terwijl hij wist dat dien meineed niet was gepleegd In deze zaak waren 5 getuigen ge dagvaard. Verdachte was op 3 Dec. 1926 op verboden terrein aan 't jagen en werd, evenals zijn vriend J. B. timmerman te Almkerk, door den beambte J. Buchner, bekeurd wegens overtreding der jachtwet. Buchner schatte het geweer van verdachte op f 75.Verdachte kon het al dan niet inleveren. De zaak kwam voor het Kanton gerecht te Heusden en't geweer kwam er als overtuigingsstuk. De Kantonrechter schatte de waaide van het vuurwapen op f25.— Buchner was van oordeel dat niet hetzelfde geweer als overtuigingsstuk aanwezig was, als waarmede ver dachte op jacht was. Verdachte werd door het Kanton gerecht veroordeeld. Vermits het geweer niet was omge ruild meende verdachte dat Buchner een meineed had gedaan. Verdachte houdt staande dat er geen ander geweer is ondergeschoven. Getuige C. van Koeveringe, Wacht meester der Marechaussée, verklaart dat verdachte bij hem de aangifte heeft gedaan dat Buchner een meineed had gepleegd. Verdachte drukte zich meermalen zoo tegen getuige uit, zoodat de aan gifte wel zeer duidelijk was. Getuige J. Buchner, 53 jaar, onbe zoldigd Rijksveldwachter te Almkerk, bekeken en schatte de waarde op f75. Getuige verzekert, dat voor het Kantongerecht een ander geweer werd gebracht, een dat roestig en blijkbaar in langen tijd niet gebruikt was. Het geweer in 't jachtveld had een wang aan de kolf, dat wat aan 't Kanton gerecht was zag er geheel anders uit dan 't eerste en had een andere kleur. Waarom schatte u het geweer zoo ïoog? vroeg de president. Omdat de stroopers het geweer niet wilden afgeven, aldus getuige. Vlaar dat is geen reden om zoo'n hoog bedrag te noemen, merkte een der rechters op. Getuige A. j. Beuker, 55 jaar, zuivelfabrikant te Voorburg, was dien dag met andere heeren onder Almkerk aan 't jagen toen de beide stroopers bekeurd werden. Getuige kon met zekerheid niets over het geweer in kwestie verklaren. Getuige W. C. Ligtelen. koopman te Voorburg, joeg ook in 't veld. De jagers hebben daar veel last van de stroopers. Zij volgen de heeren steeds als ze daar komen jagen. Getuige G. J. v. d. Berg. 31 jaar, politie-beambte te Voorburg, was in gezelschap van voormelde twee ge tuigen, die op jacht waren. Hij weet wel van de bekeuring der stroopers af, maar niets met zekerheid van het geweer. Er waren nog twee getuigen in décharge aanwezig, doch hun verhoor bleek overbodig te zijn. Wegens gebrek aan bewijs eischte het O.M. tegen verdachte vrijspraak. Daarna werd de strafzaak behandeld alsvoor tegen J. B., tuinman te Alm kerk. Er waren 5 getuigen gedagvaard. De president vermaande verdachte niet meer zooveel praats te hebben. Indien Buchner zich vergist en te goedertrouw verklaart en ook meent, dat daar een ander geweer ligt, dan doet hij toch geen meineed. Dan weet ik niet wat een meineed is, aldus verdachte die evenals zijn medeverdachte volhield, dat het ge weer in kwestie hetzelfde was dan dat waarmede in het jachtveld de over treding werd gepleegd. Dezelfde ge tuigen alsvoor werden gehoord. Verdachte ondervraagd zegt, dat hij „vergunnings" genoeg heeft. Ja, daar weet ik alles van, aldus de president. Overal perceeltjes pachten en dan daar maar gaan zitten wachten tot de jagers komen en dan 't wild mziar opvangen.dat overwipt. Ik weet het best. De getuigen verklaarden allen, dat verdachte beslist een ander geweer had dan dat aan het Kantongerecht overgelegd. Er volgden nog drie getuigen a dé charge, die juist andersom verklaarden, althans zij allen herkenden het gelakte geweer terug, dat verdachte van z'n „vader had geërfd". Waarom had je 't geweer maar niet ingeleverd als je er toch f 70.—voor krijgen kunt? vroeg de president. Omdat 't een gedachtenis was van m'n vader, antwoordde verdachte. Het O.M. concludeerde, dat in deze zaak het ten laste gelegde? bewezen is. Het feit een politiebeambte, die zijn plicht heeft te doen, wetens en willens te beschuldigen is zeer ernstig en een te zwaar debet dan dat het met geldboete kan worden goedge maakt. De eisch luidde 14 dagen gevan genisstraf. Verdachte bleef ontkennen. Uitspraak 29 Sept. a s. De behandeling van deze twee za ken nam de gansche middag zitting der rechtbank in beslag. Dronken Motorbestuurder. Op Donderdag 22 Sept. moet voor de rechtbank verschijnen J. G. M. A. S. aannemer te Venlo, beklaagd ter zake dat hij op 16 Mei 1927 te Kaatsheuvel uiterst roekeloos onvoorzichtig, terwijl hij onder KUNST EN LETTEREN. en invloed van drank verkeerde als be stuurder van een motor-rijwiel, waarop C. Cornelissen als duo-passagier was gezeten met zeer groote vaart over den openbaren weg heeft gereden ter wijl hij blijkbaar zijn stuur niet mees ter was, en bij het naderen van een bocht met zeer groote vaart is blijven rijden tengevolge waarvan hij in een sloot is geraakt en gevallen is, terwijl Cornelissen zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen en gedurende eenigen tijd zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen verrichten. Vanwege het O. M. zijn 9 getuigen gedagvaard. „De PELGRIM Religieuze Kunst in Vlaanderen. I. „Komkom„de Pelgrim" viert feest, Vlaanderen davert 1" Aldus werd ik door vriend van Reeth, den zingenden Franciscus in burger, namens den Vlaamschen Ka tholieken Kunstenaarskring „De Pel grim" uitgenoodigd tot een bezoek aan de eerste tentoonstelling van Katho lieke Kunst. Zoo Flor v. Reeth mij een langen brief had geschreven met een kouw- gomachtig relaas over de expositie, dan zou ik er zeker nog een paar dagen ernstig op hebben gepeinsd. Maar in die enkele woorden „kom 1 kom! Vlaanderen davert! lag voor mij een helsche kracht. Ze gingen als een kanonschot door m'n lijf, zóó geweldig, dat ik den anderen dag reeds in Antwerpen zat. En laat ik 't hier nu direct neer schrijven, deze tentoonstelliug van Katholieke Kunst heeft me „gepakt", als zoovelen. Ik heb er, om met Tim mermans te spreken, een bad in ge nomen twee dagen heb ik er gezwom men, geduikeld. Maar om er over te spreken, terwijl men nog rilt en nat is van emotie, mag in vriendenkring een zekere bekoring hebben, de lezer vraagt en heeft recht op een objec tieve beschouwing. Dat dit voorzeker geen gemakkelijke taak is, daarvan ben ik mij ten volle bewust. M'n indrukken heb ik eerst laten rijpen, de eerste „sturmM-en drang"-vlagen zijn tot rust gebracht. Kortom, ik meen dat verschillende factoren aanwezig zijn die tot een be zonken oordeel kunnen leiden. Nochtans blijft voor elk criticus 't gevaar, dat zijn oordeel niet ont komt aan subjectiviteit. Ik wil hier ook vooral mee zeggen, dat ook ik niet aan de geringe kans zal ontko men, eenmaal door het diepere en wijdere inzicht der toekomst in m'n oordeel te worden op zij gesteld, 't Bestaansrecht van deze artikelen wordt hierdoor echter nog geenszins aangetast. dierlijken kreet van triumph op den ander wierptoen menschenhanden de wereld deden schokken, en uit duizenden borsten 't jonge warme bloed vloeide, zóó, dat de hemel er van doorgloeide, ja, toen zijn er vele harten gebroken, gebarsten, gekraakt. Héél 't intellectueel- en kunstleven scheen toen als in een somberen nacht te verzinken. Een enkele maal steeg er uit die dikke duisternis een verdwaalde ziel en poogde wat licht-klanken uit te strooien. Maar met een satanischen lach kaatsten ze luid-lallend terug. Dat was een oogenblik van groote hopeloosheid toen men ontdekte dat voor-oorlogsche vormen te slap waren om den na-oorlogschen tijdgeest te dragen. Toen kreet men om God en hiermede kwam een reactie ten goede. Vele jonge mannen stonden nu in Vlaanderen op, versplinterden de laatste resten van de slagboomen der Tach tigers en wierpen zich in naam van Christus tusschen het volk. „Hier is mijn hart", riep de jonge Mussche en gaf zich. Zoo groeide er langzaam aan een goede kern van gelouterde zielen, van gewijde en burgerlijke apostelen die zich van hun hooge -roeping bewust werden. Gedaan was 't nu met alle salon literatuur. met loos gemijmer en artis- tieken opschik. „God", dat was nu de roep die door honderden lijven sid derde, eerst somber en zwaar als een doodsklok, maar nu helder en rustig met de wijding van 't Angelusklokje. Dit hijgen naar God is geen gewil- den ernst, maar groeide uit een na tuurlijk proces en contemplatieve houding van ziel en geest. Een van mijn vrienden schreef't me dezer dagen zoo goed„O, God, wij moesten gestraft worden om U heilig bij ons te hebben". Men voelde nu ook dat men nie meer paste in de gekleede jas van onze vaders en blijmoedig trok men't harde pelgrimskleed over den kop. Zoo pelgrimmeerden er een aanta goedwillende artisten in Vlaanderen men vond elkander als broeders en zusters in Christus met eén ideaal „Christus in de wereld en de wereld gansch in Christus betrekken. Voor de waarachtige verwezenlijking dezer ideëele roeping zocht en vond men bij elkander steun in de oprich ting van een Vlaamschen Kunstkring „De Pelgrim" genaamd. Bij de oprichting, nu twee jaar ge leden, vaardigde men een manifest uit omtrent het doel en de werking van „De Pelgrim." We vinden hierin 't Credo van „De Pelgrim", de mooie religieuze en sociale belijdenis van den Katholieken Vlaamschen Kunstenaar. Ik citeer hieruit 't volgende „De Pelgrim" beoogt, door het be vorderen van een geest van christene solidariteit onder de Katholieke Kunstenaars en door het steunen van elkanders werk. de Katholieke Vlaam- sche Kunst hooger op te voeren en ze in het kultureel leven de plaats te geven die haar rechtens toekomt. Het standpunt door de vereeniging inge nomen wordt door haar naam zelf bepaald. Al wat geschapen is ver heerlijkt den Schepper door te zijn wat het is. Zoo werd het immers door God geschapenen Gods schepping kan niets anders dan Gods glorie hebben tot doel. In deze economie is de mensch in geschakeld als onder al de aardsche schepselen Gods het volmaakste. Zoo dat zijne verheerlijking van God de volmaakste moet zijn...." En aan 't slot een hechten sluit steen „Wijl kunst dienen is, meenen zij („De Pelgrims") zonder de kunst zelf te verlagen of te verloochenen, die dienstvaardigheid niet te kunnen ver antwoorden dan tegenover God en hun. volk...." Hiermede heb ik dan getracht een beeld te geven van „De Pelgrim" (vereeniging) zooals ik haar zie in wording en wezen. De uitvoerigheid stond ik vrijwillig toe omdat men hierdoor beter het werk van vele Katholieke Kunste naars in Vlaanderen zal leeren ver staan en liefhebben. Over de Vlaamsche en Hollandsche exposities een volgende maal. H. B. Gaudentius, tot Vicarius Pater Angelus, tot Gardiaan te Breda PaterMansu- etus, tot Vicarius Pater Chrysostomus, tot Gardiaan te Helmond Pater Stephanus, tot Vicarius Pater Raymun- h dus, tot Gardiaan te 's-Bosch Pater Liber- tus, tot Vicarius Pater Valerianus. tot Gardiaan te Sluiskil Pater Accur- sius, tot Vicarius Pater Richardus, tot Gardiaan te Rilland Pater Jozef, tot Vicarius Pater Josaphat, tot Gardiaan te ljmuiden Pater Fabi- anus, tot Vicarius Pater Ernestus. tot Gardiaan te Amsterdam Pater Innocentius, tot Vicarius Pater Antonius, tot Gardiaan te Udenhout Pater Benvenutus, tot Vicarius Pater Vitus, tot Praeses te Rotterdam (Charlois) Pater Robertus. Verder werd gekozen Tot Secretaris Provinciaal Pater Albertus, tot Procurator der Missies Pater Anastatius, tot Directeur van het Seraphijnsch Seminarie te Lange- weg Pater Maximilianus. KERKNIEUWS. gevaarlijk het woord j de eene vDe Pelgrim. Toen de oorlog dè menschen lijk kladden slijk uit elkaar deed spatten broeder-mensch zich meteen Paters Capucijnen. in het voortgezet Provinciaal Kapittel der Paters Capucijnen werden benoemd tot Gardiaan te Velp Pater Rufinus, tot Vicarius Pater Polycarpus, tot Gardiaan te Handel Pater Eleu- therius, tot Vicarius Pater Floribertus, tot Gardiaan te Langeweg Pater Aemillianus, tot Vicarius Pater Mau ritius, tot Gardiaan te Tilburg Pater The- odosius, tot Vicarius Pater Silverius, tot Gardiaan te Babberich Pater GEMENGD NIEUWS. Gisterenavond is te Leiden van een huis op den hoek van de Ver verstraat en de Heerengracht, dat men bezig was te sloopen een muur inge stort. Twee werklieden B. en v. d.S., die daar bezig waren, alsmede het 6-jarig knaapje S. geraakten onder het neerstortend puin bedolven. Alle drie liepen vrij ernstige verwondingen op en zijn naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Bij de rioleeringswerken aan den Noorderbinnensingel te Groningen heeft de arbeider G. Arends uit Paters- wolde een zware buis op het lichaam gekregen, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Te Roosendaal is het 12-jarig dochtertje van dr. P. uit Tholen van een trap gevallen. De kleine was ter- stond dood. Te Kerkrade is de spoorwegar- beider H. Meens op hetstatlonsem- placement door een trein gegrepen en gedood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Men meldt uit Tilburg: De 22 jarige A. Coolen is Zondag middag op den weg van Tilburg naar Hilvarenbeek met zijn motorrijwiel gevallen. Hij werd per autobus naar zijn woning vervoerd. Gisterenavond is hij aan de gevol gen van zijn val overleden. De heer F. C. J. Lissone, meel- agent, wonende te Alkmaar, wien Maandag j.l doordat hij door een vrachtauto was aangereden, een been werd afgeknepen, is Zaterdagavond aan de bekomen verwondingen en daarbij gekomen complicaties op 59-jarigen leeftijd overleden, Gisteravond omstreeks half tien is een auto van den grooten dijk in de gemeente Ursum gereden. Lang zaam aan kwam de wagen steeds meer in de nabijheid van de ringsloot. Twee van de inzittenden, de heer J. Spruijt en zijn zuster, wisten uit den wagen te klimmen toen deze gedeel telijk in het water lag. Terwijl zijden auto verlieten, sloeg het voertuig geheel om. De heer P. Braun, aan nemer te Beverwijk, die met zijn ver loofde, de 25-jarige mej. M. Spruijt, achterin zat en het meisje op de armen had om haar op den wal te dragen, moest haar toen loslaten, waarop het meisje in het water ver dween. Na verschillende mislukte pogingen om haar te redden vond men een half uur later het lijk. De auto is later op het droge gehaald. Brigadier Carré van de Parijsche recherche was met het opsporen van den 26-jarigen Armand Caulier, bijge naamd Ouistiti, een berucht inbreker, gelijk den naam argot voor een inbre kerswerktuig, waarvan Caulier zich bij voorkeur bediende, reeds aangeeft belast. Zaterdag was de brigadier getuige van een auto-ongerechtigheid op denhoek van boulevard en rue fabourg Mont- martre. Hij vroeg den automobilist naar zijn papieren, die niet in orde bleken, en nam hem daarop mee naar het politiebureau. Hier bleek de man een „mailot" (nauwsluitend Iricot) te dragen van fijne zwarte zijde, 't klas sieke kleedingstuk van den „hotelrat". De man werd eens flink aan den tand gevoeld en bleek waarlijk de langge- zochte Ouistiti te zijn. Hij had nog pas 250,000 fr gestolen te Deauville en een bekenden prins voor 35,000 fr. opgelicht. Hij „werkte" altijd alleen en zeide meer dan 1000 voorname hotelkamers bezocht te hebben om de gasten te berooven. In zijn bagage vond men 133 verschillende indenti- teitsbewijzen, wat met de twee. die men op den rnan zelf aangetroffen had 135 maakte. Caulier weigerde te zeg gen waar hij woonde. Hij is naar het huls van bewaring overgebracht. gevoerd. Verdachte had ',iu, half om toen hij de gewraakte boleedigcudp woorden er uit flapte. 't Gebeurde op het raadhuis te Elshout, hij den uitslag der verkiezing voor leden van den gemeenteraad. De heer Sprengers was ook tot raadslid gekozen. Toen verdachte het nieuws vernam, had liy in 't publiek, doch buiten tegenwoor digheid van Sprengers gezegd: „Sprengers is een schoft, een scliobbort. een armoe zaaier! 't Was beter dat ie z'n schuld be taalde Getuige Sprengers vraagt aan den presi dent of deze het verdachte eens wil doen bewijzen, dat hij. getuige, schulden heeft. Ik heb al 25 jaar zaken gedaan, aldus Sprengers, maar ik heb nooit schulden ge maakt. ook geen huishoudelijke schulden. Verdachte zegt „er niets van te weten" of getuige schulden heeft. De beleedigende woorden waren gespro ken te midden van een opgewonden me nigte, die vol over de dorpspolitiek, in spaa ning was tevens om den uitslag der verkie zing te vernemen. Verdachte, toen hij nucli ter was, bedacht zich, en heeft daags na 't gebeurde, zoo'n soort verontschuldiging la ten vragen. Indien echter verdachte door verontschul diging te vragen, in de krant de fout had hersteld, dan zou de aangifte bij de politie zijn achterwege gebleven. Wat verdachte misdaan had in 't publiek, behoorde hij ook in 't publiek te herstellen. Als getuügen werden nog gehoord .T. a. Bax en D. J. Hus. Als Sprengers in den Baad komt, nou, dan weet ik 't niet meer", had verdachte ezegd, die daarna de beleedigende woorden er nog had bijgevoegd. Hdt O. Af. eischte togen verdachte wegens beleediging 40 boete. subs. 40 dagen hech tenis. Uitspraak van den politierechter ƒ80. boete subs. 14 dagen hechtenis. Smaad. A. .T. G., vee-verloskundige te Elshout. werd ter verantwoording geroepen wegens smaad tegenoVe,r A. van Dyk, gepleegd in Mei 1027. Verdachte had te Gorinchem aan getui gen G. II. van Glabbeek en P. Bonman ge zegd. dat van Dijk te Gorinchem een koe voor gezond had verkocht, terwijl het beest lijdende was aan vall nde- of suikerziekte en het rund daags na den verkoop gestor ven was. 't Was puur laster, welke van Dyk veel financieel nadeel heeft gebracht, behalve nog dat zijn goede naam was aangerand door hot vertelsel. OpkoopQrs, die anders by van Dijk zaken kwamen doen, bleven nu weg. Feit was dat er volstrekt geen zieke koe ten verkoop is aangeboden. De rood bonte koe, door van Dyk in Gorinchem ver kocht. was niet ziek. doch is den volgenden dag gestorven aan een plotselinge ongesteld heid. vermoedelijk hartverlamming. De koe was daags te voren te Haarsteeg bij opbod verkocht. Ook verdachte had er O]» geboden, doch de koop ontging hem. Vermoedelijk is er broodnyd in 't spel. v. Dyk heeft een zwartbonte koe, die werke lijk wat mankeert, doch dat rund heeft hij nog steeds in eigendom. Conform den eisch werd verdachte we gens smaad veroordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. POLITIERECHTBANK. Verkiez'iiujsvarui Voor den politierechter had zich te ver antwoorden A. A. W. .T. R. 47 jaar, re Drunen, -beklaagd van beleediging tegen over Chr. H." J. Sprengers. fruithandelaar te Oudlieubden, lid van den gemeenteraad aldaar. De drank had ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Langstraat en Omge ving het UITGEBREIDS 1 geeft.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3