belang hebben bij het slachthuis. Wel is dit slachthuis door ons niet ge- wenscht, maar wij leggen ons neer bij het feit, daar de gedachte heeft voor gezeten het algemeen belang te dienen en wij willen gaarne er toe mede werken, opdat het zooveel mogelijk aan zijn doel zal kunnen beantwoorden. Temeer zijn wij nu daartoe bereid, wijl de uitnoodiging om hier thans aanwezig te zijn, inhoudt, dat ook met onze belangen zal worden rekening gehouden. Wij twijfelen dan ook niet, dat de samenwerking, die zich o.a. uiten kan in overleg aangaande de regeling der werkzaamheden, daarvoor zal toene men, hetgeen de waarde ervan zal verhoogen. Hulde aan den Burgemeester. De heerA. van Gent, oud-Raadslid, zegt aan zijn plicht te kort te doen zoo hij niet namens 't publiek een woord van dank en hulde bracht aan den initiatiefnemer van dit slachthuis, den Hooggeachten Burgemeester, die zich bij de tot standkoming hiervan steeds door de algemeene belangen heeft laten leiden. De gevoerde acties in slagerskringen vindt spr. zeer verklaarbaar. Een schijnbare beperking van persoonlijke en standsvrijheid wordt maar niet op 't eerste gezicht aanvaard. Spr. brengt hulde aan den Burgemeester die zich steeds op een breed standpunt heeft geplaatst en hoopt, dat 't slachthuis in alle opzichten aan de gestelde ver wachtingen zal voldoen. (Applaus). Hierna maakten allen onder leiding van den heer Bos een rondgang door het gebouw. Waalwijk is een schitterende inrich ting, rijker geworden, die naar wij vertrouwen in alle opzichten aan 't gestelde doel en verwachtingen, zal blijken te beantwoorden. Z.Eerw. te mogen afleiden, de groote ingenomenheid der parochianen met dezen nieuwen heerlijken tempel. Spr. neemt deze gelegenheid te baat om dank te zeggen aan 't Gemeente bestuur voor de schenking van het uurwerk en de klokken. Om de bescheidenheid van talrijke ook stille gevers, niet te kwetsen wil spr. verder geen opsomming geven van de geschenken die hij voor de nieuwe kerk heeft mogen ontvangen Ten slotte richt spr. zijn dankwoord tot Mgr. voor 't werk dat Z.D.H. hier gaat verrichten en de genaden die hij hierbij volgens zijn zending over deze kerk en parochianen zal afsmeeken. Z.Eerw. besluit met de hoop uit te spreken, dat het Mgr. gegeven moge zijn nog tal van jaren zijn zegenrijken arbeid in dit Bisdom te mogen voort zetten. Dankwoord Mgr. Diepen. ZeerEerw. Heer Pastoor Feestvierende Priesters en geloovigen. Zoo aanstonds zal ik mijn bisschop- Peüjken zegen geven tot slot van deze avondplechtigheid, maar Gij zult mij ten goede houden, dat ik dezen plech- tigen zejjen door een kort woord doe voorafgaan. Hoe zou ik ook anders kunnen, dan van ganscher harte U dank brengen voor de luisterrijke wijze waarop ik heden ontvangen ben in de gemeente Waalwijk en in de parochie Besoijen. Dank voor alles wat gij gedaan hebt, zooals de ZeerEerw. Heer Pastoor het fi opgesomd, om deze binnenkomste zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. t Is de tweede maal dat ik in deze gemeente wordt ingehaald en telkens voor de groote plechtigheid van een kerkwijding en beide malen ben ik allerhartelijkst en luisterrijk ontvangen Natuurlijk moet ik daarvoor van harte danken en ik zal niet gauw vergeten deze hulde gebracht aan mijn persoon, doch in mijn persoon aan de hooge waardigheid van het ambt, dat ik ondanks mijn groote onwaardigheid mag verv. Ilen. Bij dit woord van dank voor alles wat mij ter eere is geschied, moet ik ook een woord van groote erkentelijk heid uitspreken voor het tot stand Plechtige Kerkconsecrafie Parochie H. Maria Onbe vlekt Ontvangen. In die groote, algemeene en spon tane hulde, die soms op 't naieve af voor den dag tredende aanhankelijk heid jegens het geestelijk gezag, j I. Zondag bij de komst van Mgr. Diepen betoond, zien we een levend geworden gedachte van wat er reeds weken te voren in de harten der parochianen moet hebben omgegaan. Maar we zien er ook in een manifestatie van Katho liciteit en een openbare geloofsbelij denis. Voor de wijze, waarop de pa rochie van voorm. Besoijen dit heeft gedaan, hebben we allen lof. Mgr. Diepen heeft er trouwens zelf zijn groote vreugde over uitgesproken. Reeds lang vóór de komst van den Bisschop was er op de grens van de parochie een groote menigte samenge stroomd. Zóó groot was het gedrang hier ten slotte geworden.dat de mooie eerepoort 't nogal te verduren kreeg. Zooals bekend had men ook aan hei Westeinde en in de Besoijensche straat eerebogen opgericht, terwijl voor de Kerk eveneens een keurige versiering was aangebracht. Aan 't verzoek om te vlaggen had men algemeen voldaan. Toen de komst van Mgr. ruchtbaar werd, kwam er heftige beweging tus- schen de duizenden toeschouwers. Dank zij de politie, marechaussée en regelingscommissfe werd de orde ech ter niet verstoord. Te ongeveer half vijf arriveerde Mgr. Diepen in tegenwoordigheid van zijn secretaris, den ZeerEerw. Heer Mutsaerts, en de heeren Kerkmeesters J. Broeders en C. G Verwiei, omge ven door gardes d'honneur, die Mgr. aan den Overlaat hadden afgehaald. Aan de grens der parochie werd Mgr. Diepen door den heer L. Verwiei, Voorzitter van het feestcomité, als volgt toegesproken Monseigneur Het is voor mij eene vereerende taak als voorzitter van het feestcomité der parochie Maria Onbevlekt Ontvangen, U het welkom toe te roepen. Zooals U ziet, Monseigneur, wap- pert langs de huizen de nationale driekleur en zijn er eerebogen opge richt. Hierdoor wordt U de vreugde der parochianen aangetoond over uw komst, die ten doel heeft de conse cratie onzer nieuwe kerk. Moge dit artistieke kerkgebouw, hetwelk, ik durf 't zeggen onze kleine parochie alle eer aandoet en ook getuigenis aflegt van de offervaardigheid en den godsdienst- zin der parochianen tot aller heil strekken. De plechtigheid, Monseigneur, welke u morgen gaat verrichlen.zal de kroon zetten op het groote werk. dat is tot stand gekomen uit het initiatief van onzen Zeereerw. Heer Pastoor en ons geacht Kerkbestuur en met groote instemming van Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid. Het zal ons aangenaam zijn, Mon- seigneur, wanneer u met ons zoudt willen bezichtigen onze parochie ver schillende corporaties hebben zich opgesteld tot een eeregeleide bij uwen tocht. Monseigneur, nogmaals welkom in ons midden Mgr. verklaarde zich gaarne bereid den stoet te willen vergezellen door de gemeente; onder leiding van eenige comité leden was de stoet ais volg- samengesteld 1. Gardes d'honneur. 2. R.K. Waalwijksche Gymnastiek vereniging en Rijkscursussen. 3. Harmonie „St. Crispijn". hier als patrones vereerd wordt. Als ik U iets mag vragen of iets mag aanbevelen, dan is het: Toont liefde voor Uw parochiekerk. Moge zij het middelpunt zijn van Uw gedachten in vreugde en leed. Wij leven hier öj?' aarde weliswaar i« een oord van bal lingschap, maar God weet ook veel vreugde te schenken, als we maar in alle levensomstandigheden tot Hem gaan. 't Is hier dat de kleine kinderen door het doopsel kinderen Gods zuilen worden. Hier zullen zij Hem voor de eerste maal in hun hart ontvangen. Hier wordt de heilige echtverbintenis gesloten die God heeft ingesteld om den Hemel bewoners te schenken. Hier zal de uitvaart met de kerkelijke gebeden en zegeningen der gestorvenen plaats hebben en zal dagelijks het H. Misoffer worden opgedragen. Uit dezen korten trek kunt gij zien, dat Uw kerk het middelpunt is Van het godsdienstig leven. Ik wensch U geluk met deze heu gelijke gebeurtenis, nu de parochie zoo'n fraai Godsgebouw heeft gekregen, dat als een poort is om Uw eeuwige bestemming te bereiken, waar de weg geeffend wordt om tot de eeuwige zaligheid te komen. Moge er van dit kerkgebouw een grooten invloed uitgaan, een prikkel tot vuriger geloofsleven. O, als er onder de verschillende parochies eens een heiligen wedijver bestond in de beste beleving van het geloof en het onder houden van Gods geboden, wat een zegen zou dit niet aan de gemeenschap brengen. Ik mag den wensch wel uit spreken, dat een dergelijken wedijver. hier onder de parochianen van Be soijen zal ontstaan. Nogmaals dank voor het goede hier gesticht, dank voor de gebrachte hulde. Ik hoop dat de thans gesproken woor den mogen ter harte genomen worden en in de toekomst worden bewaarheid. Onder aanroeping van onze Onbevl. Moeder Maria ga ik U thans geven mijn Bisschoppelijken zegen. Na de zegening te hebben verricht trok Mgr. met de Eerw. Heeren Gees telijken door den vrij gehouden-.mid delgang uit het kerkgebouw, na welke laatste Uthurgische plechtigheid ook stoet werd ontbonden. Op het kerkplein had Mgr. nog een pieuze kinderhulde in ontvangst te nemen. Na een korte pauze begaf Mgr. zich in vol ornaat naar de kerk, waar hij door de geestelijkheid iturgisch werd ontvangen. Terwijl Mgr. al zegenend door het Kerkgebouw schreed dat ge heel gevuld was, zong '1 kerkkoor „Ecce Sacerdcs Magnus". Nadat Mgr, voor 't hoofdaltaar een kort gebed had gestort, beklom pas toor Buijs het altaar. Welkom aan Mgr. De ZeerEerw. heer Buijs maakte zich de tolk der geheele parochie toen hij Mgr, 'n hartelijk welkom toe riep binnen de schoone godsmuren. Z.Eerw. zeide hem dit welkom ook vooral toe te roepen omdat men in Z.D. H.begroet den man Gods. door de ge nade van den H. Geest aan 't hoofd - 4. R.K. Werkliedenvereniging. 5. R.K. Vakvereniging v. Leder bewerkers. 6. Kruisbooggezelschap „O.O.G." 7. Waalwijksche Pluimveevere niging. 8. R.K. Middenstandsvereeniging. 9. R.K. Kerkkoor. 10 H. Familie. 11. Harmonie „St. jan." 12. Gilde „St. Crispijn". 13. Auto Comité. 14. Auto Heeren Kerkmeesters. 15. Auto Mgr. Diepen. 16. Auto Comité. 17. Gardes d'honneur. Onder de vroolijke tonen van de Harmonieën St. Crispijn en St. Jan trok men nu naar 't Westeinde, door de Besoijensche straat weer terug naar de Grootestraat tot de Kerk alwaar de van dit Bisdom gesteld. Spr. wijst er op hoe heel de parochie met groote belangstelling naar dezen dag heeft uitgezien en hoe men alles gedaan heeft om Mgr. een waardige ontvangst te bereiden. Spr. hoopt, dat Mgr. daarin wil zien tastbare blijken van aanhankelijkheid en hoogachting jegens hem. In alle parochianen is nu een groote vreugde omdat Z.D.H. de Kroon gaat zetten op 't werk, waarnaar men reeds zoo lang verlangend had uitgezien. Z Eerw. uit de hoop en 't vaste ver trouwen dat men deze kerk onder alle levensomstandigheden als een waar genade oord zal beschouwen en dien overeenkomstig ook zal handelen. Uit de talrijke cadeaux en vooral't mooie hoofdaltaar waaraan elk parochiaan heeft bijgedragen meent komen van deze mooie kerk. Ik heb ook gekend het oude Godsgebouwen zoo vaak heb ik gezegd't Ware te wenschen dat Besoijen ook eens een grootere en mooiere kerk mocht be zitten. En nu, dank zij de vrijgevig heid van zoovelen, waaraan door den herder zelf het voorbeeld werd gegeven, is deze mooie kerk gebouwd kunnen worden en zijn alle parochianen van Besoijen er trots op. dit fraaie gebouw aan hun God en Koning te kunnen aanbieden. Als bisschop gevoei ik groote vreugde over de stichting van dit nieuwe Godshuis en ben ik zeer er- kentelijk voor allen die hebben mede gewerkt om dit gebouw te stichten en te voorzien vanmeubelsen versieringen. Aan ieder van hen afzonderlijk en aan allen te samen mijn hartelijken dank. Ook God zal zich zeer zeker dankbaar toonen en Zijn zegen schenken aan diegenen, die met blijdschap van hun aardsche goederen hebben bijgedragen tot stichting en versiering van Zijn huis. Moge dit mooie kerkgebouw blijven het middelpunt van het godsdienstig leven dezer parochie. Komt hier niet alleen des Zondags of wanneer droef heid of kommer ons kwellen, maar komt iederen dag die Zijn goedheid ons geven zal. Hij noodigt allen uit. Aan allen geeft hij hier Zijn H. lichaam en bloedjong en oud, rijk en arm, verwacht Hij hier in Zijn Huis, dat gij ter Zijner eer hebt doen verrijzen. Hier zal hij U troost in droefheid en licht in duisterheden geven door de genade- middelen der H. Kerk, te zekerder nog ais wij het Hem vragen door de voor spraak der Onbevlekte Moeder, die de groote menigte, die de kerk tot in alle hoeken vulde, het Godshuis verliet. 't Dagel. Bestuur dezer gemeente kwam hierna bij Mgr.zijn opwachting maken. Vigilie. Na eenigen tijd van rust begaf Mgr. zich in gewone toga met H.H. Gees telijken wederom naar de kerk tot het verrichten van eenige voorbereidende ceremoniën voor de plechtigheid van- Maandag. Deze ceremoniën beslaan o.a..hierin dat de bisschop de H.H. Relikwiën der Martelaren met een blad perka- ment in een fraai kistje legt, hetwelk Mgr. met drie korrels wierook dicht- sluit en verzegelt. Dit kistje met de H.H. Relikwieën wordt op een ver sierd tafeltje in de Sacristie geplaatst, waarbij des avonds door de Geeste lijkheid de Metten en Lauden der Martelaren worden gezongen en gedu- - rende den geheelen nacht twee kaar sen blijven branden. MAANDAG. De Consecratie. Maandag j.l. geschiedde de eigen- Iijke Kerkconsecratie. De zinrijke en indrukwekkende plechtigheden bij de Kerk-consecratie zijn zeker algemeen bekend door de uiteenzetting onlangs in ons blad in extenso gedaan, zoodat een uitvoerige beschrijving overbodig Is. -- Geruimen tijd nog voor de gelöo-r vigen in de kerk mochten was er reeds voortdurende belangstelling. Toen de Relikwieën plechtig wer-v den binnengedragen, mochten ook dfth geloovigen in de kerk volgen." AUTORITEITEN. ARCHITECT. AANNEMERS. ENZ. ENZ. - Van links naar rechts: 1 Pastoor Buijs, 2 Rector Hendriks uit 's Bosch, 3 De benedictijner-monnik ontwerper der nieuwe kerk: Dom Bellot. onnm, MGR. DIEPEN TE MIDDEN DER BRUIDJES.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2