IFÏCiPiH HET ZUIDEN. 3 a.s het Concert der Liedertafel „Oefening en Vermaak". Solist: de heer Jos. Groenen. BEZOBH.T WITTE BIOSCOOP. I No. 77. Zaterdag 1 Oct. 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. vol de Waalwijk, 30 Sept. 1927. Vergadering der Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 29 September 1927, des namiddags ten half vier. Van de af deeling Grootbedrijf zijn 6 leden aanwezig, van de afd. Kleinbe drijf eveneens 6. Voorzitter B. Timmermans-Verschu- re; Secretaris M. A. J. van Liempt. Aan de orde: I. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid J. C. Frederiks te Kaatsheuvel. De geloofsbrieven worden onderzocht en in orde bevonden, waarna de heer Frederiks als lid wordt toegelaten. De Voorzitter spreekt eenige wel komstwoorden tot den nieuwen verte genwoordiger uit een zoo nijvere ge meente als Kaatsheuvel, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij in aangena me samenwerking naar best vermogen de hem toevertrouwde belangen zal voorstaan. II. Verkiezing van een lid in de Commissie voor Verkeersbelangen. In de vacature J. B. de Lange werd tot lid gekozen de heer J. C. Frederiks. III. De Voorzitter deelt mede, welke uitvoering is gegeven aan de besluiten in de vorige vergadering genomen Besloten wordt steun te verleenen aan de pogingen, die door de directie der Autobusonderneming „Cilo" wor den aangewend om voor de autobus lijn Tilburg—Waalwijk—'s Hertogen bosch de concessie uitgebreid te krij gen tot 6 diensten. IV. Ingekomen stukken-. Aan het Comité van Actie tot be strijding van het cadeaustelsel zal wor den geadviseerd zijn actie voort te zet ten om althans te verkrijgen dat ver plichtend wordt gesteld, dat den koo per van artikelen met cadeaux de geldswaarde van het cadeau wordt be kend gemaakt en dat deze naar keuze kan vorderen de waarde in geld dan wel het cadeau. Tot voortzetting dei- actie wordt een bijdrage beschikbaar gesteld van 25.—. Tot afgevaardig den ter vergadering door het Comité te beleggen worden aangewezen de hee ren Frederiks en Van Beek. Omtrent het voorontwerp van wet op de winkelsluiting en het vooront werp Werktijdenbesluit werd lang van gedachten gewisseld, waarna de gende conclusie werd aanvaard: De voorgestelde regeling van werktijden van het winkelpersoneel zal alleen dan geen bezwaar ontmoeten, wanneer de grenzen worden getrokken op 10 uur per dag en 55 uur per week; ten aanzien van de winkelsluiting moet de voorkeur gegeven worden aan de bevoegdheid tot regeling door den plaatselijken wetgever, die beter in staat is rekening te houden met plaat selijke belangen. De vergadering spreekt zich hierbij uit tegen elke regeeringsinmenging, die niet zeer dringend noodzakelijk is. De Voorzitter doet mededeeling van de gevoerde besprekingen inzake de verbetering van de haven te Lage-Zwa- luwe. Aangezien de geschillen omtrent den onderhoudsplicht van deze haven ter berechting zijn gesteld in handen van een arbitragecommissie, zal de beslissing van deze commissie worden afgewacht. Inzake de klacht van het Gemeente bestuur van Geertruidenberg, betref fende de verlichting van de Rijksbrug over de Donge wordt besloten een adres te richten aan den Minister van Waterstaat. Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid betreffende het vooront werp eener conventie tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beper kingen wordt in het algemeen instem ming betuigd met het voorontwerp Gedeeld wordt het gevoelen, neergelegd in het adres ter zake van de Kamer van Tilburg, dat tot voorzichtigheid dient te worden aangemaand. De mooiste conventie kan niet het verwachte resul taat opleveren, wanneer de conventie niet is een getrouwe afspiegeling van de inzichten van het volk, dat de con ventie aanvaardt. De ervaringen van den laatsten tijd duiden er allerminst op dat er een algemeene geneigdheid bestaat om do tolmuren te sloopen; de feiten wijzen op het tegendeel. De vergadering is van oordeel dat de reactie van het voorontwerp duidelijl de -póren draagt van de groote onze Jiieid. In de conventie zijn de bepa fngen, waar het op aan komt, te wei lig positief geredigeerd, zoodat een mat, die wel in den vorm, doch niet naar den geest tot de regeling toetreedt zonder al te groote moeite hare voor schriften kan ontgaan. Een behoorlijke omschrijving van de uitzonderingsgevallen en de regeling van een onpartijdige bindende uit spraak ontbreekt, terwijl eveneens wordt gemist een regeling, waarbij het liiet mogelijk zal zijn de invoer-verbo- den en -belemmeringen te vervangen door invoertarieven, die hetzelfde ef fect hebben. De vergadering is van gevoelen, dat, wanneer aanvulling in dezen geest mo gelijk ware, het tot stand komen van deze conventie voor ons land van groo te bcteekenis zou zijn. In dezen geest Ij den Minister worden gerappor teerd. De Voorzitter deelt mede, dat het verzoek onzer Kamer om het leder op te nemen in de Statistiek van Voort brenging en Verbruik is gesteund door de Kamer van Breda. Het rapport van het Bureau voor Ve rificatie van de Vereeniging van Nc- derlandsche Gemeenten, betrelfende de verificatie der administratie over 1926, waarin wordt medegedeeld, dat deze in orde werd bevonden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van het ontwerp Rijks wegenplan werd besloten te trachten in liet plan opgenomen te krijgen een weg van de vaste brug bij Sleeuwijk naar de brug te Heusden, om aldus te Drunen een verbinding tot stand te brengen met de Langstraat. Aan het Centraal Bureau voor de Statistiek zal worden geadviseerd in de statistieken van in- en uitvoer het chroomgelooid zooileder niet samen te voegen met het plantaardig gelooide De Voorzitter doet mededeeling van de correspondentie, gevoerd met de af- deeling Handel en Nijverheid van liet Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake een poging tot het exporleeren van Nederlandsch schoei sel naar Amerika. In verband daarme de wordt besloten, dat de Kamer hare bemiddeling zal verleenen voor het sa menbrengen van een monstercollectie Door een circulaire aan de schoenfa brikanten zal de gelegenheid tot deel neming aan het samenstellen der col lectie worden kenbaar gemaakt. Op uitnoodiging van het Bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond zal de Kamer op liet te Tilburg te houden Middenstandscongres op 18 en 19 Oc tober worden vertegenwoordigd dooi de Heeren van Beek en Frederiks. V. De begrooting 1928 wordt vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 9.094.25. VI. Het voorstel van den Voorzit ter der Af deeling Kleinbedrijf inzake wijziging der faillissementswct wordt aangehouden tot de volgende vergade ring, nadat het Bureau nader advies zal hebben uitgebracht. VII. Het voorstel tot het richten van een adres aan de Staten der Provincie Noordbrabant inzake het provinciaal wegenplan, wordt aangenomen en wordt besloten adhaesie te vragen aan de Kamer te Tilburg, de Gemeentebe sturen van Loon op Zand en Waalwijk, aan den A. N. W. B. en de K. N. A. C. VIII. De verkiezing ter voorziening in de periodieke aftreding van 5 leden van de af deeling Grootbedrijf en 5 le den van de afd. Kleinbedrijf wordt be paald op 29 November a.s. Waalwijksche Muziekschool. Zeer terecht werd door den voor zitter van Waalwijks Belang in de jongste vergadering opgemerkt, dat een Muziekschool moet kunnen wor den gebouwd op de daadwerkelijke belangstelling der ingezetenen. Wan neer we alleen op de uiterlijke belang stelling moeten afgaan welke men Woensdagavond toonde voor de in hotel Verwiel belegde vergadering, dan zoude men geneigd zijn te zeg gen, dat een Muziekschool in deze gemeente nog geen bestaansrecht neeft verkregen. Maar dit, al zij'teen treurig verschijnsel, is een niet te jetrouwen graadmeter. Want in den coezem van 't Waalwijks muziekleven do.Jt zich werkelijk de behoefte aan een goede Muziekschool ernstig ge voelen. Wij vertrouwen dat dit za blijken bij de inschrijving van leden en donateurs, maar riet 't minst van eerlingen. -*t Ging ook Woensdag avond niet direct over de school, maar speciaal over de vereeniging. Hierop wees ook de heer Tielen, die door afwezigheid van den voor zitter van Waalwijks Belang deze vergadering presideerde. Na een kort welkomstwoord gaf de voorzitter in grove trekken de ge schiedenis der Muziekschool weer, zooals die aanvankelijk was opgezet. Bij de oprichting werd men door dezelfde gedachten gedragen als die waardoor thans de commissie wordt geleid. Maar toen men al spoedig buiten het bij den opzet afgebakende terrein kwam, moest de Muziekschool wel verwateren. Van algemeene mu ziekleer werd afgestapt om alle aan dacht te vestigen op instrumentale muziek. Ten slotte werd nog van 't klassikaal onderwijs afgezien. Toen de school vrijwel aan den grond zat, werd de hulp ingeroepen van Waalwijks Belang. Deze vereeni ging nu was en is van oordeel dat een goede Muziekschool voor onze plaats van groot belang is, waarom W. B. dan ook dadelijk bereid werd gevonden pogingen te doen om de school in den ouden staat te herstel len. Daartoe werd een oproep gedaan en de medewerking gevraagd van alle plaatselijke muziek- en zangvereni gingen. Met uitzondering van de beide zangvereenigingen uit v.m. Besoijen werd door allen de gevraagde mede werking toegezegd. De reorganisatie commissie kwam nu tot 't uitgangs punt terug, n.l. de stichting van een school die beginnen zou met alge meene muziekleer. Zijn de leerlingen in dit voor de muziek zoo belangrijke onderdeel in gewijd, dan kunnen zij zich voor instrumentale muziek specialiseeren Toen de commissie zoover gekomen was heeft zij moeten uitzien naar een directeur. Nu wordt door den voorzitter voor gesteld de stichting van een vereeni ging „De Waalwijksche Muziekschool", en de benoeming van deszelfs bestuur. Spr. wijst er nog op, hoe een ver eeniging als zoodanig veel beter kan optreden en stelt aan de orde de behaneling der statuten. Deze worden door den voorzitter artikelsgewijze voorgelezen. De heer v. d. Heijden vraagt bij art. 5. waarom 't bestuur uit 9 leden moet bestaan. De voorzitter antwoordt, dat bij W. B. hierbij heeft voorgezeten om hier voor te stellen de leden der eorganisatie-commissie, welke zich voor de totstandkoming der school zooveel moeite hebben gegeven, bij acclamatie voor de eerste maal tot definitief bestuur te benoemen. En waar aan W. B. de bevoegdheid wordt gegeven om één lid uit haar midden in 't bestuur aan te wijzen, heeft men gemeend goed te doen om in de sla- tuten te bepalen dat aan 't hoofd der vereeniging een bestuur staat van ten hoogste 9 leden. De heer v. d Heijden neemt met deze verklaring gaarne genoegen en stelt voor om de contributie voor gewone leden te bepalen op f 1,—, voor donateurs f2,50 en voor de begunstigers minimum f5. Hiermede kan de vergadering zich volkomen vereenigen. Eveneens wordt instemming betuigd met 't voorstel om de voorloopige commissie bij ac clamatie tot bestuur der vereeniging te benoemen De Voorzitter dankt hiervoor en hoopt, dat de Waalwijksche Muziek school onder leiding van deszelfs Bestuur moge groeien en bloeien. Gezien der. ijver waarmede de coin missie de voorbereidende werkzaam heden heeft geleid, is het voor spr. aan geen twijfel meer onderhevig, of de leiding berust in zeer goede handen. rx! In de keuze van een Directeur is men zeer gelukkig geweest,want de heer Fr van Amelsvoort uit s Bosch, is in alle opzichten voor zijn taak bekwaam. - Deze keuze wordt door de verga dering bekrachtigd. Nog deelt de Voorzitter mede, dat het de bedoeling is om 10 October reeds met de lessen te beginnen. Het lesgeld is zeer matig gesteld en bedraagt t 1.-- per maand of t 0 25 per les. De wijze betalen kan in over leg naar believen geschieden. De lessen zullen worden gegeven eiken Maandagavond, voor de jonge ren van 6-7 uur en voor de ouderen (vanaf 17 jaar) van 7'/2;-8l/2 Reeds werden inschrijvingsbi.jette.! verzonden en we hopen, dat belang hebbenden hieraan de noodige aan dacht zullen willen schenken en t Bestuur straks een groot aantal in schrijvingen ontvangt, zoowel van leerlingen, leden, donateurs als be gunstigers. krachten als werkend lid tot haar toe treden. Du nu hopen wij door theoretisch- practisch onderwijs, aanvankelijk ln den zang en later ook op instrumen taal gebied, te bereiken. Opdat een flink aantal leerlingen zich aanmelden, is de prijs der lessen zoo goedkoop mogelijk gesteld, n.l. f 0 25 per keer of t 1.per maand. Wijl men echter met de opbrengst der schoolgelden de aan de Muziekscnool verbonden kosten wel niet direct in zijn geheel zal kunnen bestrijden, is het noodig, zoo niet gewenscht. dat particulieren en de Muziekverenigingen zelve de onderneming moreel en financieel steunen. Het is daarom, dat wij U durven verzoeken als gewoon lid, donateur of begunstiger toe te treden en het billet, dat a. s. Maandag 3 October zal worden opgehaald, naar believen te willen invullen. Van de opgebrachte gelden zal op de alge meene vergadering behoorlijk rekening en verantwoording worden gedaan. Wij vleten ons gaarne met de hoop. dat ook UEd. wilt medewerken aan de stichting en instandhouding eener Muziekschool, die vooral in ons grooi Waalwijk, in eene sinds lang gevoel de behoelte zal voorzien. Met de meeste Hoogachting, Namens het bestuur, A. C. van der Heijden, Voorzitter. A. de Leeuw, Secretaris, P. S. Leerlingen kunnen zich aan melden bij het Bestuur en aan hei Bureau van „De Echo van het Zuiden." De toestand. Het is verheugend onder al de jeremiades thans weer hoopvoller Klanken te vernemen, nl. dat de schoenindustrie over 't geheel weer vloiter Degint te werken verschillende schoenfabrieken hebben den geheelen zomer door aardig te werken gehad, beier zelis dan andere jaren, nu echter sctiijnt het geheel weer beter te gaan. T Zelfde kan gezegd worden van verschillende zoolledertabricken en faOrteken van overleder en drijfriemen. De N.V. Cnroomlederfabriek v/h J. J. van Dooreu-de Gietff heeft de ge- Er werd beslofen in voorm. Baard wijk, met 't oog op de donateurs en begunstigers, welke zich bij de veree niging hebben aangesloten, een ver- bandkist te plaatsen, zoodat spoedig op drie verschillende plaatsen in onze gemeente een verbandkist der Vereeniging E. H B. O. zal geplaatst zijn. 't niet in 't belang van iedereen dat bij ongevallen die eenieder kunnen overkomen, tengevolge van druk ver keer etc., spoedig Eerste Hulp wordt verleend en men daarvoor hei noodige materiaal bij de hand hetli Indien een ieder, tot bloei der veree niging en in 't belang van eiken per soon, vreemdeling ot inwoner, dona teur of begunstiger wordt, dan zou de vereeniging E. H. B. U. nog meer kunnen doen en ook presteeren. Men zou meer in de gelegenheid zijn, bij elkaar die amDiue aan te kweeken voor dit zoo edelenmensch lievend doel, want 't is niets anders dan zijne naasten te helpen, en in vele gevallen grooier ongelukken te voorkomen. ledereen is in de gelegenheid voor den in November a.s. ie geven cursus in E. H. B. door Dr. Laugemcijei, zich op te geven, om zien in net ver leenen der eerste hulp ie bekwamen We mogen hopen en vertrouwen op een groote belangstelling dat veten hun kraenten zulten geven aan dtt edel doel opdat Waalwijk eenmaal groot mag gaan op hun geoefende tcden der E. H. B. O. wat aan ieder een die door een ongeval getroffen wordt, ten goede komt. Concert Oejening en Vermaak Zooals aangekondigd heeft a.s. Maan dag 3 Oct. net le Wtnlerconceil dei Liederlatei plaats. Beditegen de voorteekenen ons niet dan zal dit concert een der schitte rendste worden welke ooit door „Oe- tening en Vermaak" gegeven zijn. Over den heer Groenen behoeven wij weinig meer te zeggen, immers „Goeden wijn behoetigeen krans",doch ook de uederiatel zelve komt met een pracht-programma op, om slechts te noemen „Hymne aan den Vrede" van K. Hol (gencel nieuw voor Waalwijk Zegepraal van Brandts Buys en .Vrede" van Hol, De heer Groenen heeft zijn pro gramma eenigsztns gewijzigd en zal waarschijnlijk ook nog zingen den giouien bariton solo in „Schwetgen deze week het schitterende filmwerk Levensdrama van de Zeemansvrouw met in de hoofdrollen: EVERLYN BRENT en MONTE BLUE in de 39018 Ter vergadering werden reeds een aantal leerlingen, leden, donateurs en begunstigers opgegeven. Onder dankzegging voor de betoon de belangstelling werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Ziezoo, een goed begin is gemaakt, nu de ambitie warm gehouden. Nog dienzelfden avond werden door het Bestuur de tunclies onderling als volgt verdeeld A. C. v. d. Heijden, voorzitter. Norb. Gragtmans, vice-voorzitter. A, H. de Leeuw, secretaris. G. Duijvetaar, penningmeester. A. v. d. Meijdenberg, leden. J. van Erp, Chr. Thijssen, Hieraan wordt dan nog toegevoegd een lid van W.B. Zooals we schreven, zijn de circu laires voor 't aannemen van leden, donateurs en begunstigers verzonden Ze zullen a s. Maandag worden opge haald en we hopen, dat dan velen ze zullen hebben ingevuld als bewijs dat men deze ernstige poging zeker in dm aanvang wil steunen. Ook de leerlingen moedigen wij nogmaals aan zich zoo spoedig mogelijk bij een der bestuursleden of aan het bureau van dit blad aan te geven. lijüens zijn liümaaischap van O. en V. meermalen gezongen. Voegen wij hteroij den door de fa. Goosen en Öwagerman disponibel ge stelden Giotstan Steinweg vleugel, de medewerking van 't bekende man- nenkwariet „Citscenüo". de door de nieuwe directie geheel gerestaureerde zaal, zoo zijn wij er reeds by voorbaat van overtuigd, dat het concert ten volle zal slagen en 3 Oct. ons een hoog muzikale avond wacht met tot slot een gezellig bal. Plaatsbespreking Zondag 12—1 uur in Musis Sacrum. Met het oog op het uitgebreide pro gramma zal stipt om 8 uur begonnen worden. H.H. Honoraire leden worden be- Door het Bestuur is de volgende circulaire rondgezonden Beleefd nemen wij de vrijheid Uwe welwillende aandacht voor de volgen de regelen te vragen. Het is ons aangenaam U te mogen melden, dat de Vereeniging „De Waalwijksche Muziekschool" dank zij de krachtige medewerking van Waal wijks Belang, tot stand is gekomen en de lessen aan deze inrichting op 10 October a. s., om 6 en 71 /2 uur des avonds een aanvang zullennemen. De bekende musicus, de heer Frans van Amelsvoort te 's-Hertogenbosch, zal als leeraar optreden. Over het nut, dc noodzakelijkheid zelfs eener derge lijke schoof in onze gemeente behoe ven wij wel niet breed uit te weiden Willen de hier gevestigde Zang- en Muziekverenigingen van een voort bestaan en een bestendigen bloei verzekerd zijn. dan is beslist noodig, dat steeds nieuwe, goed onderlegde heeL gemoderniseerde tabilek der finna j der ^achi", door hem in vroeger jaren Delhay Detrokken en werkt zeer druk, terwijl de overlederfabtiek .de Amstel die op 't oogenblik met een personeel van meer dan 80 personen werkt, zoo met orders overladen is, speciaal in peau de Suède voor export, dat de tabrtek op de grootst mogelijke capa citeit is ingesteld en voorloopig geen opdrachten meer hiervoor worden aangenomen. Zij zal ook exposeeren op de „Se- matne du Cutr" te Parijs. Het geeft weer een meer hoopvol perspectief, zoodat mogelijk de wer keloosheid zal verminderen, al komen hierbij natuurlijk ook andere factoren in 't spel. R. K. Middenstandsbond. Men deelt ons mede dat de gister avond gehouden vergadering, waartoe alle winkeliers die aan de W. \VYv hadden deelgenomen, waren uitgenoo- digd, zeer'slecht bezocht was. Rekening en verantwoording werd gedaan, waar uit bleek dat de W. W. W. sloot met een batig saldo, hetwelk zal worden aangewend om het tekort der St. Nico- laas-actie te dekken. Met de commissie voor het Marktwezen zal geconfereerd worden omtrent de Zaterdagmiddag- markt en voorstellen hieromtrent zul len in de volgende vergadering worden ingediend. In die vergadering zal ook besloten worden of en welke leden zullen deel nemen aan het Congres te Tilbuig op 18 en 19 October met lezing van Pater Boromeus de Greve. Verder werd nog gediscussieerd over verschillende huis houdelijke zaken. Toeslag. Bij den gisteravond door Notaris Jan sen gehouden toeslag van drie wonin gen van den heer A. van Berkel, in de le Zeine, werden deze opgehouden. Pensioenfonds. Naar wij vernemen is aan de Konink lijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel een pensioenfonds gesticht. Door samenwerking van directie en personeel is deze voor arbeiders en bedrijf zoo belangrijke stichting tot sland gekomen. Collecte voor de Missie. De verkoop der bloempjes op Zon dag 25 Sept., ten bate der Missie heeft opgebracht. Parochie St. Jan 42.77 Si Antonuius 21 54 St. Clemens 20 00 Maria Onbevl. Ontvangenis 56.00 Totaal f 14031 De collecte voor de Missie op Java voor een paar weken in de H.H. Mis sen in de kerk van St. Jan gehouden heeft ruim f 300 opgebracht. Verslag der vergadering E. H. B. O. Onder voorzitterschap van de heer Th. van Dongen had 27 Sept. 1.1. een vergadering plaats ter bespreking der a.s. demonstratie. Doordat de vergadering slecht bezet was en de leden den laatsten tijd weinig ambitie aan den dag legden werd be sloten de demonstratieplannen prijs te Waterstaatswerken. Op de begrooting van Waterstaat wordt o.m. uitgetrokken. Voor onderhoudswerken enz. in verband met de verlegging van de uitmonding van de Maas wordt uit getrokken 199.400, waaronder f 33.631 voor ouderhoud werken van de Bergsche Maas, f 5178 onderhoud kanaal !s-Bosch—Drongelen, t 2000 baggeiwerk in üat kanaal,vernieuwin gen van de onder- en bovendekken van de brug over de Bergsche Maas bij Heusden f 3( 00, eenige werken te Nteuwkuik i 4850. Onderhoud en verbetering van de Maas. De afgedamde Maas. het Heus- densch kanaal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en den Amer en daar mede in verband staande uitgaven f 226 000 (v. j. f 20ü 500). Pisuise. Naar wij vernemen, zal de bekende conferencier enz., de heei Pisuise met z'n uitgelezen gezelschap einde Octo ber (vermoedelijk 24 October) optre- uen in Musts Sacrum. Het is ongeveer 6 jaar geleden, dat hij zich voor de taaiste maal in Waalwijk liet hooren. Politiediploma van den Ned. R.K. Politiebond mSt. Michaël Geslaagd voor het Politiediploma bij het examen in Den Bosch; P. A. van Veldhoven, schoenmaker, Waal wijk en C. Maas, schoenmaker, Waal wijk. Mooi succes Op de Donderdag te Utrecht ge houden Internationale Bakkerij-ten toonstelling behaalde de heer M. C. Pulles Heesbeen alhier, onder ruim 8000 inzendingen den 4en piijs met oeschuit' en den 6en piijs met witte- orood. Wij wenschen den heer Pulles proficiat met dit mooie succes voor zijn zaak. Diocesaan Comité der St. Radboud- stichting. In de gisterenmiddag te 's-Bosch onder voorzitterschap van mr. W. van Lan- schot gehouden vergadeting van het Diocesaan Comité der St. Radboud* stichting in het Bisdom 's Hertugen- oosch werd de tekst vastgesteld van een circulaire aan de parochiale comi tés in verband tnet de le houden jaarltjksche collecte voor de R.K. Uni versiteit. Als lid van het Diocesaan Comité is heroenoemd mr. P. H. Loeit, 's Bosch. Benoemd zijn de heeren E Moonen, burgemeester van Waalwijk en C. Roothaan, gemeente ontvanger te Nij megen. Rijksvakschool. Het eindresultaat van de aangiften tot deelname aan de avondcursussen der Rijksschool is zeer goed te noe men, n.l. op het oogenblik 154 leer- waarvan 134 jongens en 20 lingen, meisjts (van deze laatsten zullen er bij de indeeling op heden Vrijdag avond nog wel enkele bijkomen. Voor den looierij cursus zijn niet meer aangiften gedaan, dus deze gaat niet door. Met genoegen vernemen we dat voor de Dagschool der Looierij-afdeeling nog eenige leerlingen zijn bijgekomen. leefd verzocht hun diploma 1927 mede Mededeelingen Kamer van Koophandel te brengen. Geslaagd. Op het op 28 dézer te 's Bosch ge houden examen voor het politle-dip lorna, behaalde de heer L. Leijtens, schoenmaker, te Waalwijk, met hei hoogste aantal punten, het diploma rnet aanteekening. Leijtens genoot zijn opleiding van den Inspecteur van politie alhier. Belangrijke Looiersvergadering A.s. Maandag ten 2'/3 uur houdt de Federatie van Vereeingingen van Ne- derlandsche Lederfabnkanten, in de oovenzaai van Café l'Industrie te Til- ourg, onder leiding van heer Gerard van Loon alnier, etne belangrijke al gemeene vergadering. Aan de orde komt: 1°. Handelspolitiek. 2°. Productiestatistieken. 3°. Zoolleercontrale (alleen voor zooi- leerlooiers). Benoemd. Men deelt ons thans mede, dat de heer Smarius, secretaris van de Vereeniging van Waalwijksche Schoen fabrikanten alhier, is benoemd tot leeraar Machineschrijven en Stenografie aan de R.K. Middelbare Handels avondschool. Gemeente Teekenschool. voor de Langstraat. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat alhier zijn de volgende aanvragen ingekomen 1. Een firma te Wiesenthai, Tjse- choslowakije, vraagt een goed inge- voerden vertegenwoordiger voor den verkoop van porseleinen schoenknoo- pen in alle kleuren en luxe schoen gespen. 2. Een firma te Gabionz, Tsjecho- slowakije, wenscht in verbinding te komen met vertegenwoordigers voor den verkoop van de in 1 genoemde artikelen en van verdere versierselen voor luxe-schoeisel. 3. Een firma te Constantinopel wenscht in relatie te komen met fa brikanten van leder om deze te ver tegenwoordigen. 4. Een firma te Caïro vraagt voor Egypte de vertegenwoordiging voor den verkoop van leder. Nadere inlichtingen zijn mondeling en schriftelijk te bekomen ten kantore der Kamer, Raadhuis Waalwijk. Faillissement Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. Naar wij vernemen heeft de verze— kerings kamer, gebruikt makende van de haar bij art. 63 der wet op het Levensverzekeringsbedrijf verleende bevoegheid, het taillissenient aange geven. 't is zeer bedroevend te constatee- ren, de weinige belangstelling in deze voor onze plaats,zeer aanbevelens waardige vereeniging. Voor den nieuwen cursus 1927/1928 vraagd van de Ned. Spaarverzekering der Gemeente Teekenschool, die a. s. voor Katholieken, eertijds de maat* Maandag 3 October begint, hebben schappij van den heer Hazevoei. zich tot dusverre 90 leer ingen aan- Dit tailhsseme.it is uitgesproken aoor gemeld, welke getal de laatste dagen de arrondissementsrechtbank te Am- natuurlijk nog aangroeit. J A.s. Zondag woidt vanaf 10-5 uur tor is benoemd mr.). van den eene tentoonstelling gehouden van 't Keizersgracht 228 Amsterdam werk der leerlingen van den vorigen 1 CAPELLE. Voor de Ned. cursus. Wij twijfelen er niet aan of j Qem. alhier zal a.s Zondag des nam. zooals altijd zal voor deze expositie hajf drie optreden Ds. de noodige belangstelling bestaan. Aan de teekenschool zijn de noodige voorzieningen aangebracht. Auto-ongeval. Gisterenmiddag heeft in de St. Anio- niusstraat een auto-ongevai plaa s gehad dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. n Een bier-auto reed met zeer snelle vaart, waardoor hij bij het nemen van een bocht een fietser aanreed en zelt omkantelde. De fietser bekwam een paar lichte hoofdwonden de bierauto werd nog al ernstig beschadigd, terwijl de chauffeur, benevens 2 vrouwen die op den wagen hadden plaats genomen met den schrik en een paar schram men vrij kwamen. Herv. s nam. Mulhnickel uit Waalwijk. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te dezer plaatse is beroepen Ds. van der Wal te Rijnsaterwoude. Onze dorpsgenoot G. Mande- makers, werkzaam als stationsambte naar te Tilburg, slaa?de de"rNIda.ge? voor arbeider-telegrafist bij de Nederl. Spoorwegen en is als zoodanig over geplaatst naar Woensdrecht. LI. Donderdag 29 dezer bracht de bij de Ned. Herv. Gem aan den Loonschendijk beroepen predikant Ds. I H. Koster te Montfoort een bezoek aan die gemeente. Na kennismaking met kerkeraad en kerkbestuur werden de pastorie en het kerkg bouw in oogenschouw genomen, waarna ZEerw. jat de zee nam"

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9