w* Tnegewiid aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. R I (t feuilleton VRU ÉÉN STfifA. OQOR, ER\4\RJ2<2 &TRP.reT^ 'I GEMEENTERAAD. WOENSDAG 5 OCTOBER 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT JJIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Bij de opening van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Nu a.s. Zaterdag de R. K. Handels hoogeschool te Tilburg plechtig wordt geopend, is het misschien wel dienstig, er op te wijzen, dat de studenten voor die inrichting van hooger onderwijs, in onze provincie, hun voor-opleiding ook te Waalwijk kunnen ontvangen aan de R. K. Hoogere Handelsschool. Ofschoon ook bezitters van het eind diploma Gymnasium of Hooge Bur gerschool met 5-jarigen cursus toegang hebben tot dc Handelshoogeschool, hebben de leerlingen van een Hoogere Handelsschool een voorsprong, door dat zij reeds heel wat studie van de handelswetenschappen hebben ge maakt. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat elke afgestudeerde van eene der genoemde inrichtingen van onderwijs geschikt is om de studie te Tilburg te volgen. Evenals elke andere hooge- school is ook de Handelshoogeschool te Tilburg alleen bestemd voor die leer lingen, die een bijzonderen intellectu- eelen aanleg hebben en er een genoe gen in vinden, wetenschappelijke kwes ties zelfstandig uit te pluizen en te on derzoeken. Het is geen uit het hoofd leeren, geen min of meer passief in zich opnemen, van hetgeen onderwijze;, leeraar of leerboek den studeerende voorhoudt; een wetenschappelijk stu dent moet in staat zijn, zeil zijn intel- lectueelen kost klaar te maken. Pro fessoren, lectoren en docenten kunnen daarbij slechts leiding geven. Er wordt geklaagd over een teveel aan intellectueele werkers. Is dit juist Het is moeilijk uit te maken, ol hier het overschot grooter is dan in andere maatschappelijke kringen. Teleurstellingen ondervinden echter vooral Vij, die de valsche meening zijn toegedaan, dat voor hen, die een ot an dere middelbare of hoogere inrichting van onderwijs hebben afgemaakt, nu onmiddellijk maar een winstgevende positie openstaat. Ook voor de bezit ters van de hoogste diploma's en de meest uitgebreide bevoegdheden, be staat er een 6trijd om het bestaan, ook zij moeten zich nog een positie verove ren; ook voor hen geldt, dat zij in het zweet des aanschijns hun brood zullen verdienen en ook zij moeten bidden om hun dagelijksch brood. De goeden on der dc intellectueele werkers vinden echter na korteren of langeren tijd heusch wel een positie, zooals eenige weken geleden de afgetreden Rector- Magnificus van de Rotterdamsche Han delshoogeschool nog met cijfers be wees. Is 'n Handelshoogeschool in de eerste plaats bestemd voor hen, die in het zakenleven, in de financieele of jour nalistieke wereld, in het accountants- wezen, in den consulairen dienst, enz., een leidende positie willen bekleeden, hetzij na 3 jaar of na 5 jaar studie, voor hen die 5 jaar met succes hebben gestudeerd, staat ook nog een andere weg open: het doctoraal examen in de handelswetenschappen zal bij de nieu we wet op het M. O., uitgebreide be voegdheden verleenen voor het han delsonderwijs, meer dan de akte Boek houden M. O. nu geeft. Practisch be staat deze toestand reeds. De colleges voor de R. K. Handels hoogeschool worden in het gebouw van de R. K. Leergangen gegeven en het is misschien niet ondienstig er op te wijzen, dat de afgestudeerde leer lingen van de R. K. Hoogere Handels school te Waalwijk, ook aan de Leer gangen voor diverse Middelbare Ak ten kunnen studeeren en zich kunnen bekwamen voor het ambt van leeraai aan een Middelbare- of Kweekschool. Middelbare Akte-bezitters vinden nog wel een goede betrekking en waar schijnlijk zal het groeiend R. K. Mid delbaar Onderwijs in de toekomst nog velen een gewaardeerde positie kunnen verschaffen. Het is voor Waalwijk zeker een ge lukkige omstandigheid, dat drie van de leeraren der Hoogere Handelsschool tevens verbonden zijn aan de R. K. Leergangen, ter opleiding voor 'n Mid delbare akte, en twee van hen benoemd zijn. aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Hopelijk zullen in de toekomst meer dere leerlingen van de Waalwijksche school geschikt en genegen zijn, te 'lil- burg door te studeeren, hetzij aan de R.K. Handelshoogeschool, hetzij aan de R.K. Leergangen; daarmede zullen die jongelui in aanmerking komen voor een hoogere maatschappelijke po sitie en zij zullen er toe bijdragen, dat Brabant en Waalwijk een steeds eer voller naam in de intellectueele wereld verkrijgen! V. BINNENLAND. De postvlucht naar Ooxt-ImUe. Luitenant Koppen heeft vandaag uit Karatsji aan het Haagsche Anetakan- toor geseind: Wij zijn om 4 uur te Aboesjir opge stegen en, na een vlucht van 10 uur al hier geland. Afstand 1830 K.M. ij hadden een goede reis en mooi weer. Er was groote belangstelling op het vliegveld. Morgen gaan wij naar Ala- Hij heeft in 4 dagen meer dan 7000 K.M. gevogen en is eens zoover als Gevsendorffer. BUITENLAND. Naar uit Rome wordt geseind is hel schema, door Musselino uitgewerkt tot het brengen van een systeem in de Italiaansche wereld-emigratie nu com- P Volgens het ontworpen schema zal men in de eerste plaats zijne krachten concentreeren op de andere Latijnsche landen. Tevens zal men trachten den emigrant zooveel mogelijk voor het moederland te behouden. Voorloopig heeft.de regeering ter verwezenlijking harer doeleinden een crediet van hon derd millioen dollar uitgetrokken. Men verwacht, dat deze kolonisten, doordringende in het economische cn politieke leven der landen, waar zij een nieuw bestaan hebben gevonden, een soort Latijnsch imperium zullen tot stand brengen, waarvan Rome het we reldlijke en geestelijke centrum zal vormen. Politiek zal dan de Italiaan sche regeering het middelpunt vormen, cultureel zal vanuit het Vaticaan lei ding kunnen worden gegeven. Dit beteekent de eerste stap tot stich ting van het nieuwe Italiaansche kei zerrijk en geeft een verklaring voor de mysterieuse passages in de interviews en redevoeringen van den duce, onge veer twee jaar geleden. Het voornaamste kolonisatieveld zal Zuid-Amerika vormen. Sedert de Ver- eenigde Staten en Frankrijk voor Ita liaansche immigranten hun grenzen hebben gesloten, wordt door de Ita liaansche regeering het Zuid-Ameri- kaansche continent als het land (lei- hope beschouwd voor al degenen die m het buitenland hun bestaan willen vinden. In geheel Duitschland, speciaal in Berlijn, is de 80e verjaardag van Rijkspresident Hindenburg met groot enthousiasme gevierd. Van alle staten waren afgevaardigden gekomen en de huldiging was overweldigend. Galles, de president van Mexico, laat steeds meer Katholieken arres teeren en ombrengen. Hij zegt dat er nog slechts 300 opstandlingen zijn. Gisteren zijn een groot, aantal officie ren doodgeschoten. Hij vreest van alle kanten opstand! en, muiterij. HAARSTEEG. Gisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente ten gemeentehuize on der presidium van den Edelachtb. heer van Bokhoven. Aanwezig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen met ontwerp-besluit. De Voorzitter licht toe, dat 't andere reglement zeer verouderd is en in% de praktijk 'n goede afdoening van zaken in den weg staat. Men heeft nu een al gemeen model, zooals dat in vele ge meenten loopende is, tot maatstaf ge nomen. Spr. meent, dat er voor deze gemeente geen reden kunnen bestaan, om biervan af te wijken. Dobbelsteen. Ik zou eerst nog eens even een persoonlijk feit naar voren willen brengen, naar aanleiding van... Voorzitter (hamerend). Ik verzoek u daar niet meer over te spreken Dobbelsteen. Daar heb ik 't recht toe Voorzitter (hamerend). Dat zal de Raad uitmaken. Dobbelsteen. Daar heeft de Raad niet over te beslissen. Voorzitter. En u staat er anders al tijd op, dat de Raad alles uitmaakt. Dobbelsteen. Ik houd me nu aan het reglement van orde. Voorzitter (hamerend). Ik verzoek u te zwijgen anders schors ik de vei ga- dering of u gaat er uil. Dobbelsteen. Ik wil eerst over dat persoonlijk feit NUMMER 78 gun-i Waalwüksclie en S/augstraatsche Courant PrtJs der Advertentlën: Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrUs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zj)n. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". Vrij bewerkt naar den roman van, Louise B. B. 7) Een prettige lach verhelderde bet gelaat van den jongste by dit vooruitzicht. - Be denk eens, de geheele familie zal ik ïu Den Haag ontmoeten. Dit is een thuiskomst bo ven bidden en wenschen! Een blik op het stroeve gelaat naast hem deed echter zyn opgewondenheid bedaren en hij vervolgde kalm Nn zijn oom en Hilde zoolang lner, om de drukte van het verhuizen te ontgaan. Dus nu oom er is, kan je moeilijk al die jaren onze zaken behartigt, hy is al die jaren onze zaken beahrtigd, bij is nog tot van den zomer mijn voogd. Wolfgang protesteerde niet meer, dat was reeds zoo goed als een toestemming. Een slim lachje kwam op Huib's mond. Hij wist zoo goed hoe hij zijn oudsten broeder moest overhalen. En hij vond het zoo'n uStmuntend soort geneesmiddel voor Wolf, veel om te gaan met „de nichtjes". Nu zijn eerste poging, om heru ™eer ia haar gezelschap te brengen, bijna mislukte, trok by partij van Wolfgang's conseientieuse opvatting van uiterlijke vormen. Hij wist dat Wolfgang een, bezoek bij «len eenigen broeder van hun vader niet verzui men zou en was nu zeker van diens komst in de Avenue de l'Alma den volgenden avond. De ongeduldige Huibert zette groote oogen op, toeh bij den volgenden avond in de anti chambre van Van Werden's woning bemerk te, dat niet Wolfgang zooals gewoonlijk op hein, maar hij op Wolfgang wachten moest. Dat vreemde talmen van zijn broeder niet begrijpende, keek hij om en zag hem be/ met een keurig n-t rood marokynen étui, waaruit een kammetje en spiegeltje voorschijn kwamen, waarmede zijne dunne haren zorgvuldig in orde werden gebiacht. Als Wolf bij deze operatie niet zulk een i verbiddellök stroef en ernstig gezicht ge trokken had, zou de jongste zeker een lachbui geschoten zijn over deze ydellu id van zijn „oudste", even fonkelnieuw als het mooie étuitje. Maar bij was verlangend in liet salon ie komen en nog had Wolfgang het kammetje niet geborgen, of Huib volgde met gioote stappen den groom, die een deur voor lien opende aan de andere zijde van den corri- AO- Dag oom, beste oom, lioe gaat liet u? Wolfgang hoorde die woorden nog voor zyn binnentreden en zag boe Huib onstuimig do hand drukte van een oud mager heer, niet scherpe trekken, nu! echter door een glim lach verhelderd. Mijn goede Huibert, nog altijd even le vendig, geloof ik. n Huil) lachte, minder om die woorden, maar omdat liij zich zoo tevreden gestemd gevoelde. Waar is nommer twee, zeiue ny, ongeduldig de kamer rondziende. Hilde is nog op haar kamer, zei Lize en toen met zacht verwijtMaar Huib, je broer Dat behoeft niet, nichtje, antwoordde Wolfgang goedmoedig; de eerste indruk, die dit interieur hem gaf, was weer zoo be- hagelijk; ik ben er al zoo aan gewend ver waarloosd te warden, by al dat gelukkige wederzien van mijn vertroeteld broertje, dat ik reeds leer my zonder adjudant te behelpen. En toen, met die onnavolgbare waardige, onderdanige hoffelijkheid, (lie in hem den militair verried en die zijn jonge re broeder, tot diens grooteu spijt, door zy- ne levendigheid maar niet van liem kon leeren, zicli wendend tot den ouden lieer, zeide bij: Oom Huibert, mag ik mij in uwe herinnering teruigroepen. Ik ben Wolfgang van Maldeghem. De oude heer van Maldeghem tastte met de eene hand naar zyn lorgnet, terwijl hij de andere zijn vreemden neef toestak: Wel zeker, ik herinner me je nog heel goe l, beste jonToen liad bij zijn pince-nez op gezet. en voegde er op geheel anderen toon bij - Waarde vriend, wilde ik zeggen. Ik zou je nooit herkend hebben. Wolfgang. Je bent zeer veranderd. Hoe is liet, je bent tocli niet ziek? Daar was de hatelijke vraag weer, vei- gezeld van dien even onaangenanien blik. Niemand wist lioe lang Wolfgang, na zyn bezoek van gisteren, in zyn tamer voor de spiegel liad gestaan en getracht luid zien te bekijken met de oplettende oogen van anderen. Het resultaat van dat zelfonder zoek had geleid tot liet koopen van het ma rokijnen zak-etul en deed hem nu niet meer zoo halstarrig zyn toestand ontkennen als •dsteren. Toch was het antwoord zoo kort, als kostte het hem moeite er woorden voor te vinden: Ik ben hier gekomen tot herstel mijner gezondheid. Toch niet ernstig? Och neen, mijn lever is ziek en niyn zenuwgestel is in de war. Er was nu een korte poos van stilte in het vertrek, want Hilde lichtte de portière op. Met een innemend lachje om den mond, dat iets bijzonders zachts gaf aan haar fijn bleek gezichtje en inet sterk knippende oogen ze was bijziende kwam zij (1e kamer binnen. Huib liad altijd zoo in b"t algemeen van „de nichtjes" gesproken, dat Wolfgang nooit getracht had zich vier verschillende persoonlijkheden voor te stellen. Hij bad slechts een algemeen vaag denkbeeld van veel blonde baren en veel blauwe oogen. Ook nu bad bij niets anders verwacht, na Lize ontmoet te hebben, dan in Hilde een dergelijk type te zullen zien. Maar lioe ge heel anders was Hilde dan liare zuster. M at in Hilde het eerst opviel was hare groote verlegenheid. Wolfgang vond liaar 9lanker, bleeker en veel tengerder, de haren waren niet zoo blond en geleken niet zoo zwaar, maar hadden meer golving. Wolfgang vond Lize veel mooier; vooral (lat onophoudelijk pinken met de oogleden gaf Hilde iets veel minder aantrekkelijks. Odaar is Hilde!, riep Huib, eu ijlings op haar toeschietende nam hij hare beide banden en drukte op elk harer wan gen een klinkenden kus. Hij omhelsde liaar, zooals Lize hem gisteren omhelsd; had har telijk, onstuimig, niets teeder. In een verge noegden lach vertoonde liy zijn witte tan den; Hé, hé, is het niet lieerlyk zooveel familie om je heen. Zij lachten met liem mede. vroolyk en wei- willend gestemd als hy. Wolfgang lette ech ter alleen op het jonge meisje, /y had niet. gedaan om de hartelijke onstuimige begroe ting van Huib te beletten, maar zy beant woordde deze volstrekt niet. Langzaam sloop ze van Huib's zijde weg, en toen ze meende in een veilig boekje te staan, nam ze baar zakdoekje uit bet lint om haar mid del en veegde ongemerkt naar zy geloofde, zich een paar maal over de wangen. Een sterke geur van heliotrophe vervulde eens klaps het vertrek; de parfum verried hare handeling. Huib snufte in de lucht en keek dadelijk naar HUde. Ha, ba, barstte bij lachend uit. Pardon Hilde, ik vergat zooeven je af keer van bet mannelijk geslacht. Neem je nog altijd zooveel geur op je zakdoek, als je In heerengezelschap komt. Och, zei ze, eu weer vielen Wolfgang hare verlegen maniertjes op jullie brengt altijd zoo'n lucht van sigaren mede, Gil ('11... Dat kussen ook nog, lié, raadde Huil) lachend. t Arme Hilde, en ik ben nog wel terug gekomen met een snor. Aan de brutalen de halve wreeld, Huib, riep van Werden, jq hebt daar zoo maar iets geroofd, waaraan mijn zwager Rett in ga, Jettie's man, eu ik zelfs niet hebben durven denkeu. Zy maakten zich allen vroolyk om net minachtend afwerend gebaar, waarmede Hilde verzekerde; Wat heb je toch aan een kus! Weer werd Wolfgang vergeten, zoozeer was Huib het middelpunt. Het duurde een poosje eer hij er toe kwam Hilde aan ie spreken; het was of hare verlegenheid het hem moeilijker maakte met haar een gesprek te beginnen. Toch vond liy gelegenheid haar eindelijk een paar toepasselijke woorden te zeggen, en toen hy .vlak tegenover haar stond, kon liy niet begrijpen, dat zij van denzelfden leeftijd was als zijn broeder zoo kinderlijk jong zag ze er nog uit in bare ftjne slankheid. Het weeke glimlachje, de bewegelijke donkere oogharen, gaven iets hulpbehoevends aan hare geheele persoon lijkheid, waardoor zij onwillekeurig sympa thie inboezemde. Een lieel fijn blosje kwam en ging op haar bleek gezichtje als een al- schaduwing van baar gevoelsleven, zoo broos en teer. Hij bemerkte dat zij zeer mooi was, veel mooier dan hij eerst meende. Nu vond bij, dat zy niet minder bevallig was dan Lize, maar van een geheel ander soort van schoonheid. Lize was als eene scbildei-y. met flinke breede streken gepen seeld, Hilde als een fyne, fragiele pastel- teekening. Wolfgang wensclite alleen, dat zy de oogleden nl^t zoo onrustig open en dient kneep; dat was hare eenige fout, maar die oppervlakkig gezien veel bedierf. zy nam niet veel deel aan bet gesprek, maar zat stil luisterend! een weinig voorover gebogen op liaar klein stoeltje, niet meer dan een tabouret. Er heerschte een prettige, ongedwongen toon in den kleinen kring, vond Wolfgang, die na Hilde bet minst sprak. Alleen vond hy dat de oom niet geheel beantwoordde aan de voorstelling, (lie hy zich naar Huib's eu Lize's beschavingen van hem gemaakt had. Hy was ernstig en bedaard, dit had Wolfgang niet anders verwacht, maar zyn houding tegenover zyn puipil, begreep Wolf gang niet. Meermalen zag hy den achterdochtigen, scherpen blik. waarmede de voogd Iluib op nam, en hy verwonderde zich over (lien blik. Wat kon zyn oom hebben tegen Huib, wiens leven was als een boek, waarvan men elke bladzyde straffeloos mocht openslaan? Ook de vragen, waarmede hy Huib drong te verhalen van zyn verbiyf in Indië, hadden meer van het korte getuigen-verlioor van een rechter-commissaris, dan van vaderiyke weetgierigheid. Huibert antwoordde vry- moedig en levendig, het kostte hem alleen in z.yne opgewektheid moeite geregeld te vertellen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1