pcio ill HET mm. maciste lil'.KOMT!!!! TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Oct. 1927. Gemeente- Teekenschool. Maandagavond is de cursus 1927 1928 aan de Gemeentelijke teeken school begonnen met niet minder dan j40 leerlingen, bet grootste getal tot (Ijsverre hier bereikt. De inspecteur van 't Nijverheids onderwijs zal hieruit opnieuw zien, at de toename der leerlingen niet is ets van voorbijgaanden aard en dat jrgelegenertijd maatregelen zullen ge- lomen moeten worden. Tevens demonstreert dit groote tel ;ens groeiend aantal leerlingen van childers, timmerlieden, metselaars enz. je zich meer en meer uitende drang ii plaats en omgeving naar ambachts- Diiderwijs. Expositie Theo van Delft. Met belangstelling vernemen wij, dat de heer Theo van Deltt voornemens is in den loop der maand November a.s. eene tentoonstelling van zijn kunst werken te orgamseeren in de achter zaal van Hotel Verwiel alhier. Looier ij-aideeling aan de Rijksvakschool. Wij hebben reeds meermalen een en ander geschreven over de te ge ringe deelname aan de looierij afdee- ling der Rijksvakschool. Mogelijk naar aanleiding dezer beschouwingen ot uit anderen hoofde, is naar men ons mededeelt, deze aangelegenheid ook ter sprake gekomen in de Bestuurs vergadering der Federatie van de ver- eenigingen van Lederfabrikanten dezer dagen te 's Bosch gehouden. Men overwoog verschillende oorzaken, waardoor het bezoek aan dit voor het bedrijf belangrijk instituut tot dusverre niet zoo groot was geweest als wen- schelijk was, maar was overtuigd dat zulks geleidelijk moest en zou toe nemen. Temeer waar op deze bijeen komst monsters van verschillende soorten leder waren binnen gekomen, zoowel chroom als plantaardig gelooid, overleer, tuigleer enz enz die ver vaardigd waren op de Rijksschool en die door elk der tegenwoordigen ten zeerste geroemd en bewonderd werden en duidelijk bewezen wat deze school op dit gebied op zoo zeer bijzondere wijze beteekent. De producten kunnen de vergelijking met de buitenlandsche artikelen glansrijk doorstaan, en een woord van lof werd hiervoor aan den leeraar den heer Gediga gebracht Waar zulk een leeraar werkt met zulke resultaten moet de school leer lingen trekken, dat was dealgemeene opinie. Verschillende heeren uitten echter als hun opinie dat men zich in looiers kringen op verschillend terrein mei het beleid en de houding van de directie tegenover de lederindustrie niet kan vereenigen, (men doelt hier vermoedelijk op de kwestie van den Leder-controle stempel, welk juist De firma v. Engelen—Staal heeft een gevestigde reputatie en wij twij felen niet of zij zal deze gestand doen en "veel succes hebben, wat zij haar gaarne toewenschen. R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Op 1 October bedroeg het aantal leerlingen 67, a v. over de 5 klassen verdeeld: Klas 1 18. Klas 11 17, Klas 111 10, Klas IV 13. Klas V 9. Van deze 67 leerlingen zijn 58 R.K. en 9 Pro testant35 wonen te Waalwijk, 12 ie Kaatsheuvel, 5 te Sprang-Capelle, 4 te Geertruidenberg, 2 te Drunen, 2 te 'sGravemoer en uit ieder der volgende gemeenten bezoekt 1 jongen de school: Hooge Zwaluwe, Raams- donk, Dussen, Babyloniënbroek, Els- hout, Heusden en Vlijmen. Lezing Drs G. van Imbeeck. Donderdag 13 Oct. a.s. houdt de Heer Drs. G. v. Imbeeck. alhier, voor de leden van de Ver. R K Leeszaal te Helmond een lezing met lichtbeel den over De geest der Gothiek in Kathedra len en Mysteriespelen. Onderscheiding. Mocht de heer H. v Mil-v. Sprang het vorig jaar in de afdeeling Banket bakkerij te Amsterdam de hoogste lauweren oogsten, thans op de vorige week gehouden intern, tentoonstelling te Utrecht heeft hij wederom bewezen een goede vakkennis te bezitten, wat moge blijken uit onderstaand schrijven dat hij dezer dagen ontving: Geachte firma. Het verheugt mij U te kunnen berichten dat op de gisteren gehou den Groote Internationale Brood en Beschuitwedstrijden. uitgeschreven door de „Zeelandia"-fabriek Uwe inzending werd bekroond in klasse A met Bronzen Plaquette. Waar duizenden brooden en tien duizenden beschuitjes werden inge zonden, pleit dit wel voor de kwa liteit van Uw product en feliciteer ik U van harte met dit mooi succes. w g. H. I. DOELEMAN. Utrecht, 30 Sept. 1927. Op de Bakkerijtentoonstelling te Utrecht dezer dagen gehouden ver wierf de heer J. B. Verwiel, bakker alhier, voor eene inzending roggebrood een diploma en een plaquette, de hoogste onderscheiding die hierin te behalen was. Op de Internationale Bakkerij tentoonstelling voor brood en beschuit verleden week te Utrecht gehouden i behaalde de heer J. C. Pulles-Aarts met zijn inzending een bronzen medaille en een plaquette. Een mooi succes, temeer daar het aantal inzen dingen enkele duizenden bedroeg. Tentoonstelling Teekenschool. In de lokalen der Gemeentelijke Teekenschool werd Zondag de aan- gekondigde tentoonstelling gehouden van werkstukken van de leerlingen dier school. De belangstelling was bijzonder groot, wat voor leeraren en leerlingen een groote voldoening moet zijn geweest. We erkennen gaarne dat deze ruime belangstelling alleszins Letterkundig Comité. Zooals wij reeds eerder meldden, heeft 't Comi'é voor Letterkundige voordrachten wederom een met zorg gekozen program samengesteld De eerste voordracht zal worden gegeven door den bekenden illustrator en kunstschilder Herman Moerkerk. De heer Moerkerk, die een zeer ge zellig causeur is. zal spreken over: „Humor en Illustratieve Kunst" (met lichtbeelden). Vervolgens zullen optreden^ Vrijdag 18 November 1927. Herman Poort - Onderwerp JIumor en ironie in de Letterkunde Vrijdag 16 December 1927. Anton van Duinkerken Onder werp: „Over eenige moderne dich ters Vrijdag 13 Januari 1928 Huib Luns. Onderwerp: „Over Rubens leven en werken" ^net licht beelden Vrijdag 10 Februari 1928 Frits Bouwmeester. Declamatie avond uit het werk der Katholieke dichters:' Vrijdag 2 Maart 1928. B. J. Koldewey. Onderwerp „Over het moderne Binnenhuis" {me* lichtbeelden.) Door het Comité wordt de gelegen heid gegeven tot inteekening voor de geheele serie, waarvoor doorloopende kaarten worden uitgereikt tegen taling van f 6 50. Voor afzonderlijke voordrachten zal een entrée van f 1 25 worden geheven Deze letterkundige avonden zijn vrij gesteld van stedelijke belasting. Inteekening voor de geheele serie zal door het Comité, dat het finantieele risico geheel voor zijn rekening heen genomen, zeer op prijs worden gesteld. De aanvangsuren zullenvoor lederen avond per advertentie in „De Ecno van het Zuiden" worden aangekondigd (de wereldberoemde krachtmensch) WITTE BIOSCOOP. 39034 door de Schoenmakerspatroons zoo.--- - gewenscht wordt. Red.) wat men meen- gerechtvaardigd is. Hettentoongestde Hp Hat niet hevorderliik aan 't bezoek werk pleit ten zeerste voor t o der de dat niet bevorderlijk aan kon zijn en van welke grieven men uiting wenschte te geven in een ge documenteerd adres aan den minister waaronder de school ressorteert. Bekroning. Het bekende Waalwijksche duo Brokken—v. d. Velden behaalde 1.1 Zondag op de humoristenwedstrijd te Oosterhout in de afdeeling Duetten den 2en prijs en plaatste zich hier mede in den eere-wedstrijd. Ook wis ten zij den publieksprijs te bemach tigen. Zondag a s nemen zij deel in de solo's, ook dan wenschen wij hen veel succes. Uitbreiding. Hebben wij voor enkele maanden terug in ons blad met genoegen mel ding kunnen maken van de stichting eener nieuwe industrie, nl. de Vee- koekenfabriek „De Ster" van de fa. Gebr. Teurlings alhier, niet minder aangenaam is het ons thans te kunnen berichten dat de gang van zaken in dit jonge bedrijf bijzonder gunstig genoemd kan worden en dat de fabriek momenteel zoo met orders iverladen is dat er dag en nacht met en drie-ploegen-stelsel wordt ge /erkt. Welk een productie op die manier bereikt wordt, kan men nagaan Is men weet dat de geheele, tot één eusachtige machine gecombineerde nstdlatie, circa één veekoek per eccide aflevert. Iich is de aanschaffing van een wede koekpers reeds noodzakelijk gworden en zal dus, zoodra deze 1 zijn opgesteld de g'oote productie ,g verdubbeld woiden Ongetwijfeld deze voorspoedige gang van zaken een dergelijk nieuw bedrijf wel beste bewijs voor de uitnemende edanigheden van het fabrikaat, dat eds aanstonds zoo'n grooten aftrek vinden en niet minder voor het °de zaken-inzicht der ondernemende n Teurlings. ge het de nieuwe industrie in ekomst steeds cresendo gaan. Heropening. ier groote belangstelling her- e de firma van Engelen—Staal ïieuwe zaak in de Grootestraat ude winkel heeft een grondige ering ondergaan en ziet er nu uit. De winkelpui met twee spiegelruiten bezit een modern en de alleszins ruime etalage- bieden een goeden blik op de 2n. wijs dat op onze teekenschool wordt gegeven en is tevens een graadmeter voor den ijver en de ambitie waarmee door directeur, leeraren en leerlingen wordt gewerkt. Voor vele ouders biedt zoo'n tentoonstelling tevens een onge zochte gelegenheid om. door onder linge vergelijking, de prestaties van hun zoon te toetsen en over aanleg en vordering met den directeur te spreken. We hopen, dat velen Zondag de overtuiging hebben opgedaan, van welk een groot nut een goed bestuurde teekenschool voor onze plaats en omgeving is. Een woord van hulde aan den ijverigen directeur de heer v. Delft en zijn leeraren, die de Waalwijksche teekenschool op zoo'n hoog peil blijven houden. Gemeenteraadsvergadering. Naar wij vernemen zal Vrijdag 14 Octo -er eene speciale vergadering worden gehouden tot aanbieding der begrooting, waaraan door B. en W. thans eiken avond gewerkt wordt en tot benoeming eener commissie van onderzoek. R. K. Kiesvereeniging. Naar wij vernemen werd in de 1.1. Vrijdag gehouden bestuursvergadering der R.K. Kiesvereeniging besloten een algemeene vergadering te beleggen in de week van 23—29 October a.s. Behalve jaarverslag van secretaris en penningmeester, zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een nieuw bestuur. Men heeft dus tijd genoeg om zich over deze belangrijke aangelegenheid desgewenscht ie be raden. Muziekschool. De opening der Muziekschool zal plaats hebben a.s. Maandag ten 6 uur. Leerlingen kunnen zich tot dat uur aanmelden bij de leden van't bestuur, aan 't bureau van ons blad en aan de school. De circulaires tot het aanwerven van leden en donateurs zijn verspreid en teruggehaald. Naar wij van 't bestuur vernemen geeft de inteekening wel eenige reden tot tevredenheid,hoewel men toch had mogen verwachten dat meerderen, vooral de beoefenaars en liefhebbers van muziek, hun klein offertje, waartoe allen zeer gemakkelijk in staat zijn, zouden hebben gebracht Men heeft intusschen nog steeds gelegenheid zich op te geven. Concert Liedertufel „Oefening en Vermaak." Er zullen in de rijke annalen der liedertafel „Oefening en Vermaak niet veel concerten zijn opgeteekena van een opzet en een succes als dai van Maandagavond. Een zaal tot in de uiterste hoeken en hoekjes gevuld, een uitgelezen publiek uit Waalwijk en omstreken, een solist van den eersten rang, een oud Waalwijker nog wel, uitstekend gekozen nummers voor de liedertatci kwartet en gemengd koor, accom pagnement van de heeren Verhoeven en Princen, een goed verzorgde zaai. allemaal factoren die het welslagen van dit eerste winterconcert hebben in de hand gewerkt en waaraan het optreden van onzen zanger Jos Groenen zeer zeker in dit geval de grootste bekoring en attractie gaf Het deed goed hem na zooveel jaren weer eens met ons en onder ons ie zien en te hooren hij had dan ook het succes van den avond De liedertafel zette in met t prach tige mannenkoor „Zegepraal" van Brandts-Buijs, dat de sporen van het eerste nummer wel een beetje droeg. De heer Groenen wijzigde zijn pro gramma en zong eerst liederen van Schubert en Wolff, die ons in een slag zijn schitterend zingen, zijn heer lijk aan grootte sleeds winnend gel ui c op voortreffelijke wijze voorzetten; vooral de liederen van Wolff bekoorden op bijzondere wijze Voor de pauze werden door hem nog gezongen de soli in het bekende koor Schwe>gen der Nacht terwijj na de pauze „De Proloog uit Paljas de zaal in extase bracht, een nummer dat zoo bijzonder in zijn sfeer .igt en ook zoo bijzonder werd gezongen. Na een treffende hulde uit't publiek, van de zijde der Liedertafel, van oud vrienden, van de directie der zaal, kon hij niet weerstaan aan den aan drang en zong toen nog uit „Mas ken ball" van Verdi, waarmee zijn succes ten top steeg. Het kwartet bestaande uit de heeren I. v. d. Griendt, H. van Oudheusden, Th. Burmanje en Antoon Kooien, zong op zeer verdienstelijke wijze DieTrane van Witt en Die Vesper van Beetho ven. (We mogen hierbij de herinnering opdiepen dat de solist van den avond de heer|os. Groenen, heel in't begin van zijn loopbaan met deze twee nummers in een kwartetconcours in t Concertgebouw te 's Bosch te samen met de heeren Jac. Sars, Jan van Bla- del en vA. v. d. Ven den eersten prijs be haalde.) Voor de pauze zong het koor nog Hymne aan den Vrede van Hol en vervolgens Ouderhuis van Cools en Sanctus van Wierts. welke nummers uitstekend werden vertolkt en getuig den van voortdurende studie der leden en de goede leiding van den direc teur. Ook het Gemengd Koor zong op uitnemende wijze zijn beide nummers en mocht dit optreden een zeer succes vol gedeelte van den welgeslaagden avond genoemd worden, Het slotkoor „Vrede van Hol" was een werkelijk grootsch en waardig slot. Het mannenkoor liet zich hier op zijn beste wijze kenne" en de soli werden op meesterlijke wijzever- tolkt door den heer Jos. Groenen, daarin op verdienstelijke wijze geas sisteerd door den tenor den heer J. de Bontzoowel de soli als de duo s droegen een voornaam, de koren een massaal karakter, en ook hier blonken weer de groote capaciteiten van onzen helden bariton Jos. Groenen uit. Zoo als we zeiden een waardig slot van zulk een superieuren avond Geen wonder dat de voorzitter der Liedertafel zich gedrongen gevoelde solist, accompagnateur, directeur, zan gers enz. te complimenteeren op de wijze zooals hij dat alleen kan. Hij sprak ongeveer als volgt: Geachte toehoorders Zoo ooit, dan worden voorzeker thans van deze plaats eenige woorden verlangd, nu het sinds jaren gekoes terd verlangen, in vervulling is gegaan. Op een avond als deze gaan wij zoo onwillekeurig eens een kwarteeuw in onze verbeelding terug, toen de thans zoo alom gevierde zanger als jeugdig, v/erkend lid voor de eerste maal het podium onzer Vereeniging betrad, om daarop reeds spoedig meer dan ge wone talenten te ontplooien. Die algeheele, harmonische ont plooiïag, die forsche wiekslag naar hoogere zangerssferen zouden echter liet hier, doch elders geschieden, na dat de heer Groenen vast besloten was zich geheel en al. met hart en ziel aan de muziek te wijden. En zoo zagen wij, met hope en vreeze in het hart, hem van ons heengaan om door veel studie en oefening, geschraagd door een vasten wil, de smid van zijn fortuin te worden. Ik zeide: wij zagen hem gaan met hoop. En met reden, in hem toch waren ln ruime mate al die gaven en krachten vereenigd, die het welslagen, het succes als bij voorbaat verzekeren. Die hoop was echter ook gemengd met vrees. Immers, wij wisten maar al te goed, dat hij een veld zou moeten betreden, waarop de concurrenten, de kampioenen hem iederen voet gronds hardnekkig betwisten zouden. En bo vendien elke veelbeloovende bloesem wordt nog geen kerngezonde vrucht; menig opgaand, hel stralend hemel lichaam blijkt bij nader onderzoek geen vaste ster, doch slechts een ko meet te zijn, die korten tijd schittert en. spoorloos verdwijnt. Gelukkig zou dit laatste hier aller minst het geval zijn. De beste berich ten bleven tot ons doordringen, de zanger steeg van trap tot trap, om eindelijk zijn hartewenscheenmaal als opera-zanger op te treden verwe zenlijkt te zien, allereerst in Maïnz en spoedig daarna in tal van andere Europeesche Schouwburgen en Con certzalen, waar schier overal schitte rende triomfen hem wachtten. Bij al dien voorspoed bleef hij toch de oude Liedertafel, de wieg, de bakermat van zijn opkomenden roem, trouw indach tig. En zoo zien wij hem hier in ons midden wedergekeerd, niet bedwelmd door den wierook der hulde, nietver- worden, niet „vermummied", zou de dichter zeggen, maar met dien bemin- nelijken eenvoud en bescheidenheid die ongekunstelde vriendschap en hartelijkheid, welke tot op den huidi- gen dag de echte kenmerken der ware grootheid en verdiensten gebleven zijn. Onnoodig te zeggen, hoe Oefening en- Vermaak Uwe gevierde medewer king, zonder eenige eigenbaat uwer zijds. op hoogen prijs stelt. Als een bewijs van onzen diepgevoelden dank bieden wij U dezen lauwerkrans aan. Mogen Uwe toekomstige lauweren nog eindeloos talrijker zijn dan de bladeren van dezen krans. Gaarne herhaal ik bij deze gelegen heid, wat ik destijds, nu twee jaren geleden, tot Uwen wereldvermaarden, iialiaanschen collega, Enrico Isalberli sprak: „De tijd, die groote onbarm hartige slooper, die alles wat leven en gestalte ontving, langzaam maarzeker vergruizelt, moge ook U al niet onbe roerd voorbijgaan, als verstandige menschen berusten wij in het onver mijdelijke, ons verheugend in de we tenschap dat, wat aan kwantiteit of volume te loor ging door rijper oor deel, door dieper en zuiverder gevoel, juistere uitbeelding, alzoo door^ kwa liteit ruimschoots vergoed werd". Dit nu. geachte heer Groenen, zij ook U tot in lengte van dagen van ganscher harte toegewenschttevens hopen wij vurig nog meermalen het groote voorrecht te genieten, U hier in Musis Sacrum èn als vriend ènals zanger te begroeten. Lang leve de heer Groenen Na een luid applaus op deze met gloed en overtuiging uitgesproken rede overhandigde de Voorzitter nog twee kransen, n.l. één namens de „oudere en jongere vrienden van den zanger", en één namens de heeren Govaerts en Rietjens, de tegenwoordige eige naars van het hotel „De Twee Ko lommen en Musis Sacrum. Alle aan wezigen stemden ook met deze hulde hartelijk in. Onmiddellijk na de uitvoering van „Vrede" richtte de heer v. d. Heijden nog een hartelijk slotwoord tot de heeren Joh. Verhoeven en Joh. Princen, de accompagnateurs van koor en so listen, den heer Jac. Sars als directeur, den heer J. de Bont de tenorsolist, de kwartetzangers en alle andere zangers en zangeressen, die hadden medege werkt tot het welslagen van den avond. Speciaal betuigde hij zijn hartelijken dank aan de heeren Govaerts en Rietjens voor het prachtige koorwerk: „In het Woud" van R. Hol, de Lie dertafel als een herinnering aan dezen avond geboden, welk geschenk onge twijfeld de banden tusschen Lieder tafel en genoemde heeren nauwer zou toehalen. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze woorden algeheele instemming hadden, neen het was een spontane hulde die gebracht werd speciaal aan den Oud-Waalwijker, diez'n geboorte plaats niet vergeet, die de naam van Nederland en van onze gemeente met eere draagt inde grootste kunststeden van Europa. Deze avond moet ook voor hem een groote voldoening geweest zijn in elk opzicht. Een allerprettigst bal, een gezellig napraatje besloot dit welgeslaagd concert. Wij willen dit verslag niet sluiten alvorens een woord van dank gebacht ie hebben aan de Liedertafel, speciaal haar directeur. Zouden wij een aan aanmerking moeten maken, dan zou het zijn dat het programma iets te uitgebreid was We hopen, dat daar mee in de toekomst in 't belang van vereeniging als publiek rekening kan worden gehouden. Ten slotte willen wij nog even me- moreeren, de aardige koffiekamer, die in de vroegere garage was inge richt waardoor de nieuwe exploi tanten zooals in zooveel anderezaken blijken te begrijpen, wat de tegen woordige tijd vraagt in 't belang van 't publiek, maar zeker niet minder in het hunne. In 't verslagje in de Prov. Cl. over dit concert staat vermeld.dat de heer Groenen al aanstonds met Prolog 3ij irzo alle hartenwistte winnen en dat na 't zingen van Wotans Abschied aus die Walküre van Wagner aan het applaus geen einde scheen te komen. We mogen in verband met 'n juiste weergave van het gepresteerde wel even opmerken, dat Paljas al direct werd verschoven naar het tweede ge deelte van 't programma, terwijl vóór de pauze alleen liederen van Schubert en Wolff werden gezongen en de soli in „Schweigen der Nacht", Wotans' Abschied is geheel vervallen, waar na de pauze Paljas en Masken- balljen de soli in de Vrede van Hol door den heer Groenen werden gegeven. Biljartvereen. „De Twee Kolommen". In verband met de verandering van eigenaar van haar clublokaal, heeft de Biljartvereeniging „Hotel Gerris" haar naam gewijzigd in Biljartvereeniging „De Twee Kolommen". Het tweede zestal dezer vereeniging ontvangt hedenavond te '7 uur bezoek van het dito zestal van „Ons Genoegen" uit v m. Baardwijk, tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd, waarbij „Ons Genoegen" zeker zal trachten revanche te nemen voor de onlangs geleden nederlaag in haar eigen clublocaal. Verkeersongeluk. Doordat de arbeider S. uit Sprang. Maandagavond onoplettend den Paral lelweg overstak, kon de Chauffeur van de firma v. H. alhier een aanrijding niet voorkomen. S#. werd van z'n fiets geslingerd liep aan hoofd en handen eenige onbeduidende verwondingen op. Het rijwiel werd geheel vernield Nadat de wijkverpleegster van het Groene Kruis een verband had gelegd, kon S. zijn weg weer vervolgen. Kruisboogsport. Zondag 2 October j 1. werd op de banen van het Kruisboogschutters gezelschap „De Eendracht", gevestigd bij den heer L. Leijtens, een vriend schappelijke wedstrijd gehouden tus schen „De Eendracht" en „Ons Onder ling Genoegen", gevestigd bij den heer Holtzer-Passier. Omstreeks half een heette de voorzitter van „De Een dracht*, de heer A. de Graaff, allen van harte welkom, tevens zijn vreugde er over uitsprekende dat de opkomst van „O.O.G." zoo groot was. Hierin zag hij het bewijs van sympathie tegenover elkander, wat niet kan uit blijven dat deze goede verstandhou ding ten goede zal komen aan de Kruisboogsport, welke wij allen vooral in onze plaats zoo hoog mogelijk hopen op te voeren, wat wederom niet anders bereikt kan worden dan door onderlinge samenwerking. Hierna nam de wedstrijd een aan vang Door beide gezelschappen werd hieraan deelgenomen met 2 zestallen. De wind speelde de schutters nogal eens parten, doch 't mocht „De Een dracht" gelukken met beide zestallen het hoogst aantal punten te behalen. Na afloop van den strijd bleef men nog lang gezellig bijeen. De voorzitter van „De Eendracht" sprak tot afscheid dat het ditmaal wel niet omlauweren was gegaan, doch zeker wordt de samenwerking erjdoor bevorderd. Spr. zegde toe dat „O O G." steeds op den steun van „De Eendracht" zal kunnen rekenen. De voorzitter van „O.O.G." de heer P. v. Huiten, dankte namens zijne vereeniging voor deze toezegging, waarna allen hoogst voldaan huis waarts keerden. Belangrijke opdracht. Aan de gecombineerde bureaux Dom. Paul Bellot en H C. v.d. Leur, architecten is opgedragen een belang rijk complex te stichten te Nijmegen, n 1. Kerk, pastorie, klooster en scho len, te samen voor f 400 000.—. Expositie Indonesische weefsels Kunstzaal „Triborgh", Tilburg ex poseert van 1 15 Oct. met een zeld- zame collectie Batiks uit de beste centra op Java en de Vorstenlanden. Voor belangstellenden gratis te be zichtigen. N.V. Kaufmann's Huidenhandei. De heden gehouden algemeene ver gadering van de N.V. Kaufmann s Huidenhandel te Rotterdam heeft het dividend vastgesteld op 8 pCt. De heer J. M. Vermetten werd als commissaris herkozen, terwijl tot commissarissen werden benoemd de heeren G. Kaufmann en dr. A. Jonas beiden te Mülheim. De heer H. Kaufmann, tot nu toe procuratiehouder, werd tot onder- directeur benoemd. Plechtige opening der R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg. Zooals reeds werd gepubliceerd zal op 8 October a.s. de plechtige ope ning der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg plaatsvinden. Te half elf zal in de kerk van den H Joseph (Heuvel) eene Pontificale H. Mis worden opgedragen door Z. D. H. Mrg. H. v. d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. Met uitzondering vati de gereser veerde plaatsen is de toegang tot de kerk, zonder dat men daarvoor een plaatsbewijs heeft, voor iedereen vrij. Te half twee heeft in de Nieuwe Koninklijke Harmonie een vergadering plaats, die zal worden voorgezeten door den Heer Mr. A. Baron van Wijnbergen, Voorzitter van het Cura torium. Deze vergadering, die door tal van autoriteiten zal worden bijgewoond en waarin verschillende sprekers het woord zullen voeren, is uitsluitend toegankelijk voor hen die in het bezit zijn van een genummerd plaatsbewijs. Deze plaatsbewijzen zijn op schrifte lijke, telefonische of mondelinge aan vrage aan het Secretariaat van het Curatorium, Heuvel 95 C,. Tilburg, telefoon No. 1380. gratis verkrijgbaar. Federatie-Examens (Mercurius- Diploma) De Praktijk-Examens der Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden Vereenigingen in Nederland zullen gehouden worden voor Boek houden op 13 cn 14 December voor Handelscorrespondentie op 15 en 21 December in de plaatsen in het pros pectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar aan de bekende adressen en bij het Secretariaat 17 a Den Haag. De inschrijving sluit op 5 Novem ber. DRUNEN. Begunstigd door droog weer had gisteren op de doelen in den tuin bij den heer M. v. d. Westen alhier de jaarlijksche prijs- verschieting plaats onder de Dona teurs. waarvoor vele prachtige prijzen in huishoudelijke artikelen beschik baar waren. Alles had een keurig verloop en de belangstelling was groot. Na het einde van den wedstrijd wer- den de prijzen aan den winnaars als volgt uitgereikt: J de Vries 1ste prijs 131 punten, H. Bergmans 2de pr. 131 p. F v. d. Zanden 3de pr. 128, J. v. Vaalen 4de pr. 126 p., P. Heij- mans 5de pr. 125 p., M. v. d. Westen 6de pr. 124 p.. J. Vrijhoeven 7de pr. 118 p., A v. Drongelen 8de pr. 114 p., D Keijzer 9de pr. 114 p., Jos. v. Ra- venstein 10de pr. 110 p, G- Vrijhoe ven Ude pr. 103 p., J. v. d. Zanden 12de pr. 103 p., P. v. Engelen 13de pr. 95 p., Ant. v. d. Veer 14de pr. 91 p., H. v. d. Wiel 15de pr. 79 p.. daar het reeds laat werd, kon niet meer tot einde worden geschoten en kreeg J. Knippel den I6den pr en Corn. Haest- dijkden I7den pr;, een extra pr. werd toegekend voor het hoogste aantal rozen aan J. de Vries, een extra pr. voor hem die de meeste drieën schoot werd aan A. v d Veer uitgereikt, voorwaar, dit gezelschap kan met ge noegen op dezen dag terug zien, welke een aangenaam verloop heeft gehad. Onder veel belangstelling en be gunstigd door droog weer had gisteren alhier het Koningsschieten plaats van de handboogschutterij, „de Wet's Zo nen", in den tuin bij den heer H. Pul les-de Wit. Toen alle leden vereenigd waren, werd het reglement voorgelezen. De Voorzitter de heer Jos. Wilgers heette allen welkom en sprak een aan moedigend woord tot de deelnemers. Na hevigen strijd werd tot koning verheven, de heer J. v. Drunen met 136 punten. Alles had een gezellig verloop gehad. ELSHOUT. Dezen winterzal weder om alhier vöor de Meisjes een knip- curcus worden gegeven, welke deze week een aanvang neemt zij, die wen schen hieraan deel te nemen, moeten zich spoedig melden. In de Kerk van de H. Joannes Evangelist alhier zal een Missie ge geven worden van 15 tot 23 October door twee Eerw. paters Capucijnen. Men is alhier reeds druk in de weer om alles in gereedheid te bren gen voor de a.s. Groot nationale tentoonstelling der duivenvereemging „de Snelvliegers", welke zal plaats hebben op 5 en 6 Nov. in de zaal bij den heer H. v. Hoorn Prachtige prijzen zijn door velen toegezegd, de inschrij vingsbiljetten zijn reeds verzonden en worden spoedig ingewacht bij den Voorzitter J.Verhoeven alwaar nadere Inlichtingen te bekomen zijn. Extra prijzen komen voor de verstkomejide en de meeste inzenders. CAPELLE. Het Waterschap „de Binnenpolder" van Vrijhoeve-Cappel zal Vrijdag 14 October a.s. ten 5Va uur eene vergadering houden ten her- berge van J Treffers te Vrijh.-Cappel o.m. tot benoeming van een secretaris penningmeester. De voordracht luidt: 1. B. v d. Hoeven Jzn. 2. Fl. Michael. 3. S. Rempt. GEERTRUIDENBERG. Deze week werden de eerste ladingen suikerbieten voor de suikerfabriek Statendam alhier aangevoerd. Wanneer voldoende voor raad aanwezig is, zal a s. Maandag met de bewerking der bieten worden aan gevangen. Gedurende de maand September 1927 passeerden door de rolbrug alhier, 1784 vaartuigen meteen gezamenlijken 78. Woensdag 5 Oct. 1027. 50e Jrj

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5