Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen t VfiN ÉÉN STflfS. feuilleton DOOR, ERWVRJflO NUMMER 79. ZATERDAG 8 OCTOBER 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HERPT EN BERN. Vergadering van den Raad dezer gemeente. Voorzitter de Edelachtb. heer H J. van Egg len. Secretaris F. A. J. van Liempt. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering, daar enkele leden nog een andere vergade ring moeten bijwonen. Vaststelling der begrooting voor 1928 Deze heelt ter inzage gecirculeerd bii de leden. De Voorzitter vraagt of er leden zÜn die op- of aanmeikingen hebben. Het lid van Herpt vraagt omtrent pensioenstorting gemeenteontvaiiger De Voorzitter zegt dat deze 1 108 oü verschuldigd zijn volgens de pensioen wet voor achterstallige uitgaven van vorige dienstjaren staat wederom 1 iü OPOmtren?r°de 8brandbluschmiddelen vraagt het lid van Herpt of de ge meente niet zou steunen bij aankoop van brandblusch apparaten. De Voorzitter ziet het nut hiervan niet in daar al verschillende van ge meentewege geplaatst zijn. Wethouder Verhoeven vindt het jammer dat deze al geP^at£t z^n onder de gegeven omstandigheden, thans gaat er de gemeente niet op in. De post betr.ffende de burgerwacht blijft gehandhaafd om zoo noodig uit te kunnen keeren. ,cnpr Omtrent de vergoeding ad f leerling die de openbare school te Heus den bezocht, vraagt het lid van Herpt of hier omtrent op andere plaatsen geïnformeerd was. hem was bekend van een overeenkomst door Culemborg en Everdingen ad f 12 5U De Voorzitter zegt dat de gemeente Oud—Heusden een overeenkomst heett adDfe20post gratificatie onderwijzeres nuttige handwerken is geplaatst op advies Ged. Staten. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitga ven ad f 15 361.97'/2. Wijziging begrooting voor 1927. Aan inkomsten moeten toegevoegd worden van het Rijk ontvangen over Jan. 1925 te weinig ontvangen jaar wedde onderwijzers ad f 230 83,staan plaatsen kermis f 60, opbrengst brand- bluschmiddelen f 110, ontvangen I rente van Bank van Nederl gemeenten f 100 en aan uitgaven f 418.36 we gens te veei genoten Gem. Inkomsten Belasting 1926—'27. Wordt goedgekeurd. Goedkeuring der rekening over 1926 en begrooting voor 1928 van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter heeft deze nagezien en bevonden dat de rekening over 1926 nu niet zoo schitterend was. Wethouder Verhoeven kan er zich mede vereenigen dat deze nagezien zijn door den Voorzitter, anders had hij ze wel door een commissie nage zien willen hebben. Worden goedgekeurd. In de vacature A. Buijs voor lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt deze met algemeene stemmen herkozen. Van de rondvraag werd geen ge- bruik gemaakt. Hiermede kan de Raad zich ver eenigen. b. Nota van aanmerkingen var Ged Staten op de gem. begrootirg. Waar de aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, woidt voor- gesteld een en ander ter afdoening door te zenden aan B. en W. c. Schrijven van de Gezondh ids- j commissie te Waalwijk, in zake klacht van Teuling e a. over slechte drink- watervoorziening. Door de Gezond heidscommissie wordt op betere voor ziening aangedringen. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie reeds meermalen aan de orde is ge weest, maar nog niet met een f 500. s op te lossen. Daarom vraagt spr. om 't adres te renvoijeeren naar B. en W., welk college dan de mogelijkheid van verbetering zul'onderzoeken. Worden goedgevonden. 2. Aanbieding gemeenterekening 1926 Deze sluit met een nadeehg saldo van f 1025 76. De Voorzitter licht toe, dat men t dienstjaar 1926 is begonnen met een nadeelig saldo van f 2380.90, zoodat DUSSEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Dinsdag October j 1. des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize. Voorzitter de Edelachtb Snijders. Aanwezig alle leden. Nadat de notulen zijn voorgelezen merkt weth. v. Steen op. dat M. v. d Pluljm is aangewezen om den Burge meester bij diens afwezigheid te ver- vangen en niet het lid van Balkom. zooals de notulen vermelden. Deze wijziging wordt in de notulen opgenomen. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- ^"a^Verzoek van de Dioc Federatie van'het Wit-Gele Kruis om subsidie. De Voorzitter zpgt gaarne t nut dezer vereeniging te erkennen, maar waar men gebonden is aan een vroeger genomen raadsbesluit om geen subsi dies meer te geven, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. men er thans ruim f 1000.— op voor uit is gegaan. 3. Aanbieding gemeente begrooting 1928. Deze sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 172624.67. Tot leden der commissie van onder zoek worden benoemd de heeren Smink, Middelkoop en Jongbloeds. 4. Uitlcling van Schuldbrieven. Van de eerste leening werden uit geloot de nummers 13. I7r 11. 6 en 18. Van de leening ad 1 6000 werd obligatie No. 12 uitgeloot. Van de leening f 3500 (waarvan lOOO werd uitgeloot) de Nos 24 en 30. Rondvraag. De heer Jongbloeds vraagt waarom reeds om 10 uur de straatlampen gedoofd worden. Voorzitter Ik heb opdracht gegeven om ze tot 10»/4 uur te laten branden. Spr. zal er op doen wijzen. Berm. Zijn we heelemaal van de P.N.E.M. al? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Berm. Blijft de berging onder t Gemeentehuis nu maar rustig door- gaan Zouden we daar geen vergoe ding voor vragen van deP.N.t.iW zij zet ook steeds de puntjes op i. Middelkoop. Maar zou dat ten slotte niet op de verbruikers neerkomen Voorzitter. Dat weet ik niet, maar Ik wil wel eens vragen of men ber id is eenige vergoeding te geven. De heer Berm merkt op, dat ae landarbeidershuizen zijn gezet van miskleurige boeren hard grsuw. welke f 2 50 per 1000 goedkooper zijn dan andere steenen. De Voorzitter antwoordt, dat hem hiervan niets bekend is. In elk geval is 't een kwestie waar de Raad buiten staat. De gemeente heeft van een des kundige de verklaring gekregen, da- de huizen solied gebouwd zijn en daarmee houdt alles op. BINNENLAND. Zooals men elders lezen kan is de Postduif te Allabalad aangekomen. Het is inderdaad phenomenaal. Want wat Koppen en Frijns tot nog toe vertoond hebben, stelt de fraaie pres tatie van G ysendorffer en Scholte, voor zoover 't dan het parcours Am sterdam—Allabahad betreft, alweer ge heel in den schaduw, aldus»het Hdlb. Immers reeds 5 dagen na haar vertrek van Schiphol, heeft de „Postduif" deze stad bereikt, terwijl de Fokker F Vil waarmede door den heer v Lear Black naar lndie werd gevlogen, over dezen afstand tien dagen deed. Geslagen hebben Koppen en Frijns op het tot nog toe gevlogen traject zelfs de 'ameuze „Vliegensvlugge" Amerikaansche globevliegers Broeken Schlee, die b.v. in vier dagen van Constantinopel naar Allahabad, vlogen, terwijl Koppen en Frijns in denzelfden tijd van S fia naar deze stad wipten. Wat toch altijd nog een 700 K M. n éér is. De Amerikanen hadden toen echter al een Oceaanvluchtje achter den rug. Dat mag niet worden vergeten. Sterk opvallend is het zeer hooge snelheidsgcmiddelde dat „De Postduif" tot nog toe op de verschillende étap pes heeft gemaakt De kruissnelheid van het toestel bed aagt 155 K M. per uur. De topsnelheid ongeveer 170 K M. per uur. Maar op topsnelheid wordt nooit constant gevlogen, daar dit nood lottig wordt voor de motoren. Toch maakte de „Postduif" op het traject Amsterdam Sofia een snelheidsgemid delde van 200 K M. per uur Op de étappe Sofia Aleppo werd gemaakt 193 K.M. per uur en op de derde WaalwpsclK en l/anptraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrÖ9 der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. De Floresiilm, vol spanning, vol tegenstellingen,vol verrassingen, vol leuke momenten, komt in WAALWIJK, 17, 18 en 19 October, 's avonds 8 uur, in de groote Zaal van den R. K. GILDENBOND (Witte Bioscoop.) Prijzen der plaatsen Loge II.-; Ie Rang f 0.752e Rang f 0.503e Rang f 0.25. Plaatsbespreking k 10 cent bij de Fa. WED. TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn. Toegangskaarten worden door de Zelatricen aangeboden. 39050 Woensdag 19 October, nam. 3 uur Mat Inèe. le Rang f 0.40 2e Rang 10.20. Kinderen beneden 13 jaar: le Rang f0.20, 2e Rang f0-10. - Belasting inbegrepen. MAATacBAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN van „DE ECHO VAN BET ZUIDEN". Vrij bewerkt naar (len roman van Louise B. B. S) En zóó kwam ik, na de reis om de we reld met de Chattam, te Batavia, werd door Wolf van boord gebaald, bleef een Maand bij hèm logeeren en ging toen naar Atjen, waar Wolf ook spoedig kwam. Wolfgang en Huibert hadden zich aange wend nooit te spreken over dien onaange- namen tijd te Batavia, toen de vervreem ding zich het heftigst openbaarde en zulk een bitteren strijd kostte. En als zij gedron gen dat tijdstip aan te roeren, dan vlogen zij er over heen met een paar woorden. Zoo lmd ook Huibert nu gedaan. Zóó zóó, één maand maar te Batavia. Een korte tijd dus. En weer was daar die onbegrijpelijke stekende blik. Och ja, bet was gauw om. Toen 18 maanden op blokkade. Enhad je daar ook veel ressour- ses? ltessourses! Huib wierp zijn hoofd lachend achtierovjer. Vermakelijkheden op de blokkade! Water en lucht en lucht en water en alle meuschen aan boord kregelig van verveling. Dan werd daar misschien-, veel ge speeld Och ja, zei Huib schouderophalend hij scheen zich er niet gaarne in te verdie pen mijn eenig verzetje was nu en dan een klein verlofje, dat ik te Kota-Radja doorbracht by mijn oudste. Eu dat zelfs was niet eens een groot amusement. U weet niet, hoe vervelend die achttien maanden voor den jongen wai en, zeide Wolfgang, die maar niet liet inquisi teursgezicht van den voogd begreep. \u ja, een, eentonige tijd, maar (laai toch wel afleiding aan boord spelen by- voorbeeld. Op 11 nib's gezicht kwam nu toch een ick van onrust, maar niet voor zichzelf. aar- om noemde zijn oom telkens dien haits- toclitdie hij zoö grondig haatte en dm de eenige schaduw wierp op zijn leven. Niet hij echter, maar Wolfgang ant woordde voor hem, en alleen Huib hooide het lieesche in diens stem, toen hy zeide. Ik heb Huib zelden zien spelen, en ook zijne kameraden klagen er over, dat hy zoo weinig gezellig is op dat punt. Enfin, zeide Huib, met een haastige beweging van liet hoofd, als zette hy dat onderwerp ver weg, die tijd was de ver velendste van mijn Indisch verblyf, maai hy had één goede zyde - by ging snel voor bij. Daarna kwam er een gelukkige tyd toen we samen te Soerahaja waren, ik op het wachtschip en Wolf, die er twee maan den na mij kwam in garnizoen. En toen heb jullie elkander daar ze ker geheel teruggevonden en veel geluk sa men gehad, niet waar, vroeg Lize bartelyk. Zeker, zeide Wolfgang, en daar was een warme diepe klank in zijn stem Maar ik vrees dat aan mijne zijde df grootste voordeelen warefi. - Och kom, wat een voorstelling; alsof ik er ook niet veel bij won! Maar... wij doen niets dan den geheelen avond over ons zelve spreken, en ik ben zóó nieuwsgierig Hilde's zang eens te liooron. Hilde maakte een verschrikte beweging. —O, neen. neen, riep zy werkelijk beangst, terwijl het blosje tot in baar nek kroop. Wat is dat nu, hernam haar jongste neef, ben je voor ons verlegen en moet jij nu voor een groot gezelschap zingen Dat zal ik nooit doenhoogstens voor een of ander liefdadig doel. Alsof er dan geen mensclien komen, kortzichtig kind Kom, je moet je juist oefe nen in klein gezelschap. Zie, met een knieval smeek ik je om een liedis dat niet vol doende, dan wil ik gaarne trachten je te ver murwen met een kus Vlug als een hinde sprong ze nu op O, neen, neen, riep ze weer en sloeg met haar geparfumeerde» zakdoek om zich heen dan nog liever zingen Nog altijd het oude middel om iets van haar gedaan te krijgen, zeide Huib lachend, ferwijl Hilde Lize verzocht haar to accom- pagneeren op den vleugel. Wat wil je lioorfen, Huib. Erlkonig. Dat zong je ook den laatsten avond vóór ik wegging. Het zal me toeklln- ken als een welkom thuis, lioe melancho liek het ook is. Ik roep de clementie in van het pu bliek zeide Hilde met den fijnen blos} die zulk een bekoorlijkheid gaf aan hare verle genheid. Het is in deze kamer met die dikke meubelstoffen zoo moeilijk zingen en het lied is al zwaar genoeg voor mijn stem. Lize sloeg waarschuwend eenige aecoor- den aan, en Hilde zong haar lied. Wolfgang hoorde tot zijne verwondering, want hij had een hooge stem verwacht, oen alt. Gedempt aarzelend klonk hare stem in den aanvang, maar tóen zy door haar lied zich zelf vergat, vulden, rijk en vol, de kristalheldere klan ken (1e geheele kamer. En geheel hare persoonlijkheid kwam on der de macht der muziek in harmonie met hare jonge, zuivere stem. Zij stond naast (le piano, haar gezicht gekeerd naar haar klein auditorium, maar hare oogon staarden over allen heen in een fantastische wereld Wolfgang kon de zijne niet meer van haar afwenden. Klaar, rein, diep donkerblauw waren hare wijd geopende oogen, on niet magische aantrekkingskracht trokken zy als Erlkönig's dochter zijn ziel naar zich toe. Hoe kou hij haar een oogenblik minder mooi gevonden hebben dan Lize. Als een nimbus van heilige, lichtende stra len scheen hare onschuld en jonkvrouwelijke kuischheid haar te omzweven. Zooals de geur voor en bloem een onzicht bare wezenlijke bekoring is, zoo was dit Hilde bare reinheid. En Wolfgang begon hare bijziendheid te zegenen, die haar blind deed zijn voor al het leelijke op haar levens weg, dat zy nu achteloos voorbijging. Hoe eigenaardig blauw waren die groote oogen. Zij (leden hem deuken aan een inge sloten bergmeertje, dat hij eens ontdekte in het hoogland van Sumatra. Hij had den,ge heelen dag met zijn gids een moeilijken tocht moeten maken door het gebergte, al vo rens het te bereiken. Dat meert je werd zei den bezocht, zóó gevaarlijk en ontoeganke lijk lag het tusschen steile rotsen. Len re den te meer voor Wolfgang om het te zoe ken met (le hulp van het oude kampong hoofd. dat alleen den weg kende. Eindelijk staande op een rotsblok, varentakken van één schuivend, zag bij het ronde meertje diep beneden zich. Rimpelloos, viniet blauw, ondoorgrondelijk diep. lag het tusschen de hooge rotsen als een geheimzinnig raadsel. Wij inboorlingen noemen dit meer net Oog van den Berg, zeide (le inlander. En werkelijk, in dat klare ingesloten berg water blikkend, dacht Wolfgang aan een groot koel maagdenoog, een effen diepte, waarvan de oppervlakte nog nooit gerimpeld was door den storm der hartstochten. Thans in Hilde's oogen starend, dacht by aan het. verborgen diepe meertje in zyn van hemelhooge rotsen, en de vurige wensch kwam in hem op, dat nooit iets de rein» oogen mocht verduisteren en hy moest zyn verlangen bedwingen haar toe te roepen, nu de wimpers als een gordijn van zijden franje weer voor hare oogen te laten vallen, zoo- nis zich eens de groene varenbladen weer hadden geschoven tufeschen hem en het berg meer Hilde eindigde haar lied. Nog even bleef ze doodstil staan, toen barstte Huib in een stormachtig applaus los. dat dé betoovenng van Hilde envan Wolfgang verbrak. Het meisje bewoog zich, de fijne blos kwam op baar gezichtje terug en ze knipte met de oogen sterker nog dan gewoonlijk, ver legen als ze werd door Huib's warme lof spraak. Heerlijk Ililde! Waarlijk, je bent zeer vooruitgegaan in die vier jaar. Maar Hilde. hoe onzinnig zulk een .talent verborgen te houden. Je moet je geven, je talent eischt het van je. Wolfgang hleldden adem in. Deze reine, teedere maagdelijkheid, aan honderd banale oogen in een concertzaal tentoongesteld. Waar had de jongen zijn zinnen! Het zou zijn een bloem in lietl slijk te werpen. Hij herademde, toen Hilde, lieftallig het hoofd schuddende, antwoordde Ik zou niet kunnen, Huib; ik zoul flauwvallen, ster ven van angst voor ik één toon geuit had. Ik bogrjjp je niet, zei Huib/»elk rijp talent moet zich immers openbaren Neem het mijn gul broertje niet kwa lijk. nichtje, dat hij zoo l»y je aandringt, zeide Wolfgang en zijn ernst trof het meis je; hij is immers gewend altyd te geven van wat hy heeft. Hij is als de harde schit terende diamant, wiens glans onverganke lijk blijft. Hij weet niets van het veel teer der samenstel van de parel, die langzaam sterft terwijl zij zich als sieraad geeft. Het meisje keek, voor liet eerst dien avond, oplettend naar hem. Hare wimpers fladderden niet meer, maar met half dicht geknepen oogleden ham ze hem op. Hij ge voelde zich onbehagelijk gestemd onder den blik dier meisjesoogen en bad berouw haar- aandacht op zich gevestigd te hebben. Want nu zou zij hem natuurlijk dezelfde vraag doen, dié hom zoo hinderdemaar hem nog nooit zoo hatelijk zou geklonken hebben als juist van hare lippen /ij zeide- echter geen woord, zy koos zich alleen- maar. als onwillekeu'rig, een stoel naast hem en begon altijd schroomvallig met dat weeke glimlachje en het aanvallige blos je op baar gelaat, een gesprek, /ij bad nog nooit gehoord dat parels vergankelijk waren en Wolfgang moest haar al wat hy wist vertellen. Huil» praatte weer druk met de anderen, maar Ililde en Wolfgang namen geen deel aan het algemeene gesprek. Zy keuvelden samen en telkens als zy sprak met hare vol le. zachte stem. klonk deze Wolfgang als muziek in (le\ ooren. Ook zij luisterde aandachtig naar hem, liet hoofil voorover gebogen, haar oogen, thans rustig, vertrouwelijk op hem geves tigd. Toen Huib, geheel tegen de gewoonte in, het eerst het sein gaf tot vertrekken, was het Wolfgang als ontwaakte hy uit een schoonen droom, die altyd had moeten voort duren. Buiten gekomen riep Huib nat lier is vreemd, ik heb me niet zóó goed geamu seerd van avond als ik verwachtte. Wat heeft oom toch? Hij is zort scherp en stekelig geworden. Gelukkig dat do meisjes in geen enkel opzicht veranderd zyn. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1