BE ECHO VftM HET lUIQEH ABDamm „Musis Sacrum" - s en i nou, w - Waalwijk. De Dochter van Madame Angot. mei (fur KEEL door T. A. V. E. N. U. opera-Comique in 3 aden van Charles Lecocq No. 79. Zaterdag 8 Oct. 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Oct. 1927. VERBETERING KEIWEG TILBURG- WAALWIJK. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat is aan de Staten der Provincie Noord-Bra bant, onderstaand adres verzonden. Reeds den 24 October 1923 wendde onze Kamer zich tot Uwe vergadering met het verzoek verbetering te bren gen in den toestand van den provinci alen weg van Tilburg naar Waalwijk. Voor dit verzoek werden nadere argu menten aangevoerd in ons adres van den 23 Mei 1924, dat wij Uwe Vergade ring deden toekomen, nadat wij door de Gedeputeerde Staten van Noordbra bant in de gelegenheid waren gesteld kennis te nemen van een rapport, uit gebracht door den heer Hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat naar aanleiding van ons adres van 24 October 1923. In de Zomerzitting van 1924 maakte verzoek een onderwerp van be- ons raadslaging uit. Uit de daarbij gevoer de gedachtenwisseling mag naar onze meening de conclusie worden getrok ken, dat erkend wordt, dat de provin ciale weg slecht is en in geenendeele beantwoordt zelfs niet aan bescheiden cischen, die bij de gewijzigde toestan den met betrekking tot de vervoermid delen mogen worden gesteld aan een verkeersweg, die een zoo belangrijke industrie-gemeente als Tilburg met het centrum der industrieele Langstraat verbindt. Wij meenen te kunnen volstaan met te verwijzen naar hetgeen wij in de ge melde adressen ter adstructie van ons verzoek van vier jaar geleden hebben medegedeeld. Het heeft ons zeer teleurgesteld, dat na hetgeen onzerzijds is aangevoerd en na 't gesprokene in Uwe vergaderingen in goeden staat verkeerende provinci- bijeenbrengen eener dergelijke collec- ale wegen, dan was daarin een behoor- tie. lijke compensatie gelegen. Wij zien Naar aanleiding van de gegevens die echter het tegendeel. Naast het groote wij van de afdeeling Handel ontvin- aandeel in de weggeldbelasting moeten gen, deelen wij U mede, dat de invoei ook nog worden gedragen de hooge uit- van Nederlandse schoenwerk in Ame- gaven voor abnormale onderhoudskos ten, die het gevolg zijn van het gebrui ken van den in zeer slechten staat ver keerenden weg. Wij spreken dan niet eens van het maatschappelijk nadeel, dat in het algemeen een behoorlijke ontwikkeling van het verkeer over de zen weg ernstig wordt belemmerd, om dat wij hierop reeds vroeger de aan dacht hebben gevestigd. Het is natuurlijk niet te bereiken, dat de bijdragen in het weggeld ten goede komen aan de wegen, waarbij de contribuabelen het meest belang hebben, doch in het hier gegeven geval springt toch onmiddellijk de onbillijk heid in het oog, dat, terwijl de belang hebbenden bij den weg Tilburg-Waal- wijk relatief veel bijdragen in het weg geld, van de opbrengst daarvan zoo goed als niets ten goede komt aan de zen weg, omdat geen verbeteringswer- ken worden uitgevoerd en deze voort durend in denzelfden slechten toestand wordt gelaten. Inderdaad is in Uwe vergadering zeer terecht met betrekking tot dezen weg gesproken van een stiefmoederlij ke behandeling sedert jaren en wij ver trouwen dan ook, dat thans eindelijk gehoor zal worden gegeven aan onze alleszins gegronde klacht en dat bij de vaststelling van het provinciaal wegen plan zal worden vastgelegd, dat de ver betering van dezen weg, al zij het in geleidelijke uitvoering, zeer spoedig zal worden ter hand genomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, rika zeer moeilijk zal zijn. Afgezien van de kwestie' van prijzen, stelt de Amerikaansche markt bijzondere eischen wat kwaliteit, modellen, enz. betreft, waarnaar de buitenlandsche schoenindustrie zich moet richten. Eenige jaren geleden zou de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel zich reeds voor Neder- landsch schoenwerk moeite hebben ge geven, doch toen zonder resultaat. Groote verwachting hebben \yij daar om van onze poging niet. Uit Tsjecho- slowakije wordt echter regelmatig schoenwerk naar Amerika uitgevoerd en het schijnt, dat men zich daar spe ciaal op den export daarheen toelegt. Wij achten het daarom van 't hoog ste belang, dat de monsters met de uiterste zorg worden gekozen en dat alleen een eerste klas artikel wordt in gezonden. Wanneer Uwe firma van de aangeboden gelegenheid wenscht ge bruik te maken, gelieve zij haar mon sters aan ons in te zenden, waarna wij zullen zorgdragen voor verzending, overeenkomstig de aanwijzingen van de afdeeling Handel. De monsters moeten vergezeld zijn van een nauwkeurige prijsopgaaf in I Amerikaansche waarde. Voor de uni formiteit wordt het gewenscht geacht uitspraak woHen beslecht en ten slot te wordt aangevuld met een regeling die belet dat voor invoerverboden en beperkingen in de plaats treden pro hibitieve tarieven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Koninklijke Stoomschoenen fabriek A. H. van Schijndel. Naar wij met belangstelling verne men is de obligatie leening groot f 500 000 der Kon. Stoomschoenen fabriek A. H. van Schijndel alhier ge heel geplaatst. Tevens is de noleering daarvan in den officieelen prijscourant der Ned. Vereeniging van Effectenhandelaren toegestaan. N.V. Klijberg's Schoenfabriek mHollandiau In de heden gehouden jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeel houders der N.V. E. W. KMjberg Per- not's Stoomschoenfabriek .Hollandia" te Waalwijk, werd o.m. de Balans en Verlies- en Winstrekening 1926 goed gekeurd en besloten werd tot verkoop van een gedeelte der A-fabrlek met machineriëen en inventaris endehuizen te Waalwijk. Den heeren jos. J. Klijberg en B. Klijberg werd op hun verzoek ontslag verleend als Directeur. Tot Directeur werd benoemd de heer E. W. Klijberg-Pernot te Naaldwijk en .tot Commissarissen de heeren Jos AKKER'S Voorde Borst. invoerrechten op schoenen IN DUITSCHLAND. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is aan H. H. Schoen fabrikanten in Nederland het volgende schrijven verzonden. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Frankfort a. M. deelt ons mede, dat, zooals ons trouwens reeds Per koker: f 1.50, i 2.75,14.50 geen ander resultaat is bereikt, dan dat I uit persberichten bekend is, er van be- bij wijze van proef een zeer klein ge-I- =- deelte van den weg is verbeterd en dat, ofschoon de resultaten van deze proei naar het oordeel van de Gedeputeerde Staten alleszins bevredigend zijn, geen gelden beschikbaar werden gesteld om de verbetering geleidelijk voort te zet ten. Die teleurstelling werd nog ver- langhebbende zijde in Duitschland een verzoek is ingediend bij den Reiclis- wirtschaftsrat tot verhooging van het Duitsche invoerrecht op schoenen. I)e Nederlandsche Kamer te Frank fort acht hel zeer gewenscht, dat zij zich in verbinding stelt met de betref- usii. i^c lc.tu1olv.x»,8 o I fende Duitsche organisaties, die er be groot toen ons bleek, dat de bedragen I lang hebben, dat het invoerrecht op op de Provinciale begrooting 1927 uit~ I schoenen niet verhoogd wordt. de prijzen te noteeren f.o.b. Rotterdam. De deelnemers moeten zich verhin den 'n aandeel te nemen, pondsponds gewijze, in de kosten, die verzending der collectie zal medebrengen. Wij zullen gaarne vóór 13 October a.s. Uw bericht ontvangen, of U aan deze proefneming wenscht deel te ne men. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. getrokken voor verbetering van den weg Tilburg—Waalwijk met een zijtak naar Udenhout, geheel zijn ten goede gekomen aan dezen zijtak, die wat be treft het verkeer daarop niet is te ver gelijken met den hoofdweg. Wij herhalen nogmaals wat wij reeds meer dan eens te kennen gaven, dat wij alleszins voldaan zouden zijn, wan neer tot een geleidelijke verbetering kon worden besloten. Uit het schrijven van den heer Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van den 8 No vember 1924, No. 3395 O. W is ook op te maken, dat Uwe vergadering heeft gevoeld voor eene geleidelijke uitvoering der verbeteringswerken. Nu binnenkort Uwe vergadering be sluiten zal hebben te nemen omtrent het provinciaal wegenplan, nemen wij nogmaals de vrijheid Uwe bijzondere aandacht te vragen voor de verbetering van den weg TilburgWaalwijk. In Uwe vergadering is met betrek king tot dezen weg gesproken van een stiefmoederlijke behandeling en zeer juist heeft de heer Mr. Loeff bij de be handeling van de begrooting 1928 dit nog eens in het licht gesteld, toen hij er op wees, dat deze weg dateert van 1815 en dat voor verharding zijn aan gewend basaltkeien 3e soort. De weg is steeds zoo gebleven; voor motor- verkeer is het wegdek erbarmelijk; de staat van onderhoud laat alles te wen- schen over. Dat de weg sterk is, zooals door den Provincialen Waterstaat wordt beweerd, is volkomen juist. De onderhoudskosten moeten dan ook al jaren uiterst gering zijn geweest. De staat van onderhoud is daarmede in overeenstemming. En nu mogen de on derhoudskosten voor de Provincie al zeer gering zijn, het antwoord op de vraag of dit opweegt tegen de groote bedragen, die gemoeid zijn met abnor male slijtage van de motorvoertuigen, die veelvuldig van dezen weg gebruik maken, zou ontkennend moeten luiden. Zonder eenigen twijfel is in industri eele gemeenten het aantal motorvoer tuigen relatief zeer hoog en het aan deel in de opbrengst in het provinciaal weggeld daaraan evenredig. Wij mo gen dan ook aannemen, dat de belang hebbenden bij den weg Tilburg-Waal- wijk een relatief hoog aandeel hebben te betalen in de provinciale wegenbe lasting. Kon daartegenover worden ge steld een daaraan evenredig genot van Om echter met succes te kunnen on derhandelen zou het van groot belang zijn te weten, welke Nederlandsche fa brieken voor export naar Duitschland in aanmerking komen en voor welke kwantums. Het behoeft geen betoog, dat verhoo ging van het Duitsche tarief een nieu we ernstige bedreiging beteekent voor den toch reeds zoo van alle zijden be lemmerden export en dat elke poging om die bedreiging af te wenden krach tig behoort te worden ondersteund. Wij verzoeken U daarom ons te wil len mededeelen, of door U naar Duitschland wordt geëxporteerd en zoo ja of het bij U geen bezwaar ontmoet, dat wij Uwe firma aan de Nederland sche Kamer te Frankfort als exporteur opgeven. In dat geval gelieve U ons me de te deelen, welke hoeveelheden en welke soort door U worden uitgevoerd. Om een eenigszins uniforme opgaaf te kunnen verstrekken zal het gewenscht zijn, dat U ons opgeeft het kwantum, dat door U vermoedelijk in 1927 naar Duitschland zal worden uitgevoerd, na tuurlijk voor het geval, dat die uitvoer niet door verhooging van het tarief verder wordt belemmerd. Wij zien Uw antwoord gaarne vóór 13 October as. tegemoet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. EXPORT VAN SCHOENEN NAAR AMERIKA. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is aan de in het Handels register ingeschreven Schoenfabrikan ten, het volgende schrijven verzonden. Door onze Kamer werd met de at- deeling Handel van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een correspondentie gevoerd over den uit voer van schoenen naar Noord-Ame rika. Deze correspondentie heeft t.ot resul taat gehad, dat de Nederlandsche Han delsvertegenwoordiging in New York bereid is gevonden een poging te steu nen tot het aanknoopen van handels- relatiën in Amerika. Het wordt ge wenscht geacht, dat Amerikaansche importeurs kennis kunnen nemen van een monstercollectie van Nederlandsch schoenwerk. Onze Kamer is bereid ha re bemiddeling te verleenen voor het AFSCHAFFING VAN IN- EN U1T- VOER-VERBODEN EN -BEPER KINGEN. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is 't volgende adres aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzonden: In antwoord op nevensaangehaald schrijven hebben wij de eer Uwe Ex cellentie mede te deelen, dat de ont- werp-conventie betreffende afschaf fing van in- en uitvoerverboden en -be perkingen, die in behandeling zal ko men in de aanstaande diplomatieke conferentie vanwege den Volkenbond een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering onzer Kamer. I De door de vergadering daarbij ge houden beschouwingen stemmen in het algemeen overeen met die, opgenomen in het ter zake door de Tilburgsche Kamer ingezonden adres, waaraan wij ons dan ook refereeren. Ofschoon groote instemming werd betuigd met de poging 0111 de oplossing van de aan de orde zijnde allerbelang rijkste aangelegenheid een stap nader te brengen, was men van oordeel dat er nog geen reden bestaat tot groot op timisme. Het is reeds meer aangehaald dat de mooiste conventie niet het ver wachte resultaat kan opleveren, wan neer zij niet een volkomen afspiegeling is van de inzichten van het volk, welks vertegenwoordigers de overeen komst zullen onderteekenen. De erva ringen, ook van den laatsten tijd dui den er allerminst op, dat er een alge meene geneigdheid zou heslaan oin de invoerbelemmeringen te verminderen; de tariefsverhoogingen in verschillen de landen wijzen veeleer op het tegen deel. De redactie van liet voorontwerp der rventie draagt dan inderdaad ook zeer duidelijk de sporen van de groote onzekerheid Waarop wij doelen. De re dactie van de belangrijkste artikelen is niet voldoende positiel dan dal een staat, die wel naar den vorm, doch niet naar den geest tot de overeenkomst is toegetreden, niet zonder al te groote moeite hare voorschriften kan ont- gaan. Onze Kamer is dan ook van oordeel dat ernstig moet worden getracht de ontwerp-conventie aldus gewijzigd te krijgen, dat in art. 5 een nauwkeurige omschrijving wordt gegeven van de uitzonderingsgevallen, de geschillen omtrent de toepassing van de bepalin gen van de conventie door arbitrale Klijberg en L. Klijberg, beiden te Waalwijk. Verder werd besloten mede te werken tot oprichting eener nieuwe Vennoot schap met een kapitaal van 1 125.000. Naar wij uit goede bron verder ver nemen zal de heer Jos. J. Klijberg optreden als Directeur der nieuw op te richten N.V. Klijberg's Schoenfabriek „Hollandia" te Waalwijk. Deze Vennootschap zal werken met een maatschappelijk kapitaal van f250.000.—, waarvan f 125.000.— ge plaatst en volgestort en zal per 1 Nov. a.s. de diverse bezittingen van de N.V. E. W. Klijberg Pernot's Stoomschoen fabriek „Hollandia" te Waalwijk over nemen en heeft het recht gekregen dezelfde merken te blijven voeren. R.K. Kiesvereeniging. In verband met 't bericht in ons vorig nummer en de advertentie in ons blad van heden, kunnen wij mededeelen dat de heer W. Eibers, president der R.K. Kiesvereeniging, in verband met vele werkzaamheden aan zijn ambt als wethouder c.a. verbonden, niet meer voor eerstgenoemde functie wenscht in aanmerking te komen. Postbus V./72. Baardwijk. Naar wij vernemen is bij densecretaris van Waalwijks Belang naar aanleiding van het besprokene op de laatste al gemeene vergadering, var. den directeur van 't Postkantoor alhier bericht ont vangen, dat een postbus zal worden aangebracht aan café ,'t Vosje" met goedvinden van den eigenaar. De F lor es Film. Deze schitterende missie-film gaat op 't oogenblik met buitengewoon groot succes in de grootste plaatsen van ons land. De Flores-film heeft zoo de belangstelling van het publiek ge wonnen, dat ze in de warme Augustus maand nog voile zalen heeft getrokken in het Paleis van Volksvlijt te Am sterdam en in den Haag. Niet minder dan 171 maal werd die film in onze drie groote steden ver toond. Bij de première in den Haag waren verschillende leden der Hof houding, Ministers. Gezanten, de Nun tius van den H. Vader en ander digni tarissen tegenwoordig, die allen om strijd dit film product prezen. Deze buitengewone film, opgeluis terd door zeer goede muziek, komt 17, 18 en 19 Oct. a.s. in den Gilden bond (Witte Bioscoop). Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie en de verspreide circulaires. Een moderne Chroomlederfabriek. De N.V. Chroomlederfabriek v/h. J. J. van Dooren—de Greeff heeft weer nieuw leven gebracht in de fabriek der firma Delhaye in de Stationsstraat. Het oude bedrijf is door de nieuwe firma op modernen grondslag gereor- ganiseerd en werkt momenteel op de meest economische wijze Van de ont wikkeling der chemie en techniek heeft de nieuwe firma partij getrok ken, wat haar bedrijf natuurlijk zeer ten goede komt. Een flinke machine van 150 P.K. zorgt voor eigen electrische opwek king. Door toepassing van z g. werp- stokers kan op de meest economische wijze worden gestookt. Zeer terecht verklaarde ons de firma dat men uit een bedrijf moet halen wat er uit te halen is en alles pro ductief moet maken. Zoo heefi men hier door gebruikmaking en terug winning van den afgewerkten stoom bereikt dat het voedingwater weer bijna op kookpunt in den ketel terug komt. Deze belangrijke verbetering brengt vanzelf mee dat het water che misch zuiver is. Ook de looierij heeft belangrijke verbeteringen ten goede gekregen. Een electrische kraan met een span ning van 18 Meter beperkt elke hand beweging tot een minimum. Dit biedt een zeer groot voordeel aangezien de chroomlooiïng een chemisch proces is i dat een uitvoerige behandeling eischt. De geheele looierij bevat 120 kui pen. Met een lift gaat men naar boven waar de verdere afwerking der huiden geheel machinaal verricht wordt. Voor de afwerking van haarproduci legt de firma de meeste zorg aan den dag. Ofschoon ook andere leder artikelen tot hare productie behooren. wordt hier toch in hoofdzaak drijfriemenleder vervaardigd van uitsluitend prima Java-buffelhuiden, naar een jarenlang beproefd systeem waarbij de huid vezels zooveel mogelijk gespaard worden en de volle kracht daarom bewaard blijft. Men verzekerde ons dat elk art. onder volle garantie wordt geleverd en dat wordt ingestaan voor een minimum van rek en grootste breek- kracht. Onderstaande analyse door Testing en Experimenting Works, Londen, bevestigt dit: breekkracht in lbs. per inch Q laagste hgste cijfer cijfer Rek bij 200 lbs belasting in pCt. laagste hgste cijfer cijfer gew. gelooid leder gewev. katoen kameelhaar gevouwen kat ons chroom leder analyse HHH 9441947 2160 6855 3852 4570 4824 8869 5159 7750 2.03 1.01 1.77 2.06 4.76 2.64 2.68 6.72 1.04 1.68 Een technisch en economisch zóó goed ingericht en werkend bedrijf kan niets dan succes en bevredigende resultaten opleveren, wat wij deze ondernemende firma gaarne wenschen. Een dergelijke fabriek is in het be lang van onze plaats maar ook in dat van de geheele Nederl. Lederindus trie. Momenteel vinden er 40 personen arbeid en worden plm. 600 huiden per week verwerkt. Coöperatieve verkoop van Lichtpetroleum. Wij vernemen, dat het bestuur der R.K. Werkliedenvereeniging een over- eènkomst heeft gesloten met de Maat schappij „Purfina" voor de levering van lichtpetroleum. I 1 1 n I n/\! 1 1> 1 f I 1 Tl i\ T ifnvi P !1 De meeste aandoeningen van de keel doen zich ln sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beg innende keelaandoeningheesch- heid, keelpijn, pflkkelhoest verdwijnen door het gebrolk van de krachtige na oI meue, uai, /.uuai» ii.. TOn H PTI I i. 1 a An_ 7220 9050 De firma heeft ook begrepen, dat een goed technisch geleid bedrijf moet worden gesteund door practische effi ciency en administratie. Zoo kan zij b.v. precies berekenen den kostprijs van elke verwerkte huid.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9