Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen I te Tilburg. VAN ÉÉN STAflL FEUILLETON ^TEP.ltf KlOOSTf-ttB ALSEM 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-AdresECHO. Telefoon No. 38. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De opening der R. K. Handelshooge- school heeft Zaterdag te Tilburg op de meest plechtige wijze plaatsgehad in tegenwoordigheid van vele geeste lijke en wereldlijke autoriteiten uit het geheele land. Onder de aanwezigen merkten we o a op het Doorluchtig Episcopaat Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Die pen, Mgr. Hopmans, Minister Was zink, een vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, de rectoren Mag nifici der verschillende Nederland- sche Universiteiten, het curatorium en de professoren der nieuwe R.K. Han- delshoogeschool, verschillende leden van Eerste en Tweede Kamer, leden van Ged Staten en Prov. Staten van Noord-Bra >ant,Vertegenwoordigersder K. v. K., het Gemeentebestuur van Tilburg en verdere genoodlgden. Om half elf werd door Mgr. v. d. Wetering in de parochiekerk van den H. Josef, een Pontificale H. Mis op- geC*De wijdingsvolle plechtigheden maakten een zeer diepen indruk. Om half twee ving in de groote zaal der Nieuwe Kon. Harmonie, Sta tionsstraat,de openingsvergadering aan. Qeheel de zaal was met belangstel lenden gevuld. Het podium werd ïnge- nomen door de hiervoren genoemde autoriteiten. De rij van een dozijn sprekers werd geopend door Mr. A. Baron v. Wijn bergen, Voorzitter van het Curatorium der R- K. Handelshoogeschool. Spr begon met de opmerking, dat het nu ongeveer zestig jaren geleden is dat de Bisschoppen van Nederland zich richtten tot de hun toevertrouwde katholieken, teneinde de lijn aan te geven welke zij op onderwijsgebied zouden hebben te volgen. In het bekende mandement wordt gezegd, dat het onderwijs in alle op zichten katholiek en godsdienstig moet zijn. Naar Spr.s' oordeel behoeft het bestaansrecht dezer Hoogeschool voor de katholieken nie; te worden to 6 wezen Met blijdschap constateerdespr.dat in ons landsteedsdoormeerderen wordt j gevoeld als eisch in 't algemeen belang, dat, voor zooveel noodig nog, de weg moet worden geopend, langs welken de verschillende levens- en wereld beschouwingen ten volle tot uiting j kunnen komtn. i Dankbaar herdacht spr. allen die op eenigerlei wijze aan de totstand koming dezer Hoogeschool hebben medegewerkt en verzocht teil slotte Mgr. v. d. Wetering de R.K. Handels hoogeschool te willen openen. De officieele opening door den Aartsbisschop Allereerst brengt Mgr. v. d. Wete ring hulde en dank aan het Curato rium, dat de opdracht, 22 Maart 1924 ontvangen, met zoo'n schitterend succes heeft volbracht. Z. D. H. acht zich gelukkig dat hij, na in Oct. '24 de R K. Universiteit te Nijmegen te hebben mogen openen, thans de °P£~ ning mag verrichten van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Dan geeft Mgr. aan in welke ver houding de materie tot den geest moet staan; hoe 't geloof ons leert, dat hetgeen op economisch gebied ondernomen wordt, niet in strijd mag komen met recht en zedelijkheid. Z.D.H. besloot aldus: Moge de op leiding welke aan deze Hoogeschool zal worden gegeven, daartoe het hare bijdragen, dan zal zij ten volle be antwoorden aan het grootsche doel van hare stichting. En hiermede verklaarde Mgr. de R.K. Handelshoogeschool geopend met de bede, dat Gods rijksten zegen op haar ruste. Hierna werd het woord gevoerd door den Rector-Magnificus Prof. Dr. Goossens, die tegen gemaakte opmer kingen verklaarde: wij aanvaarden gaarne de consequenties van onze verplichtingen van een groeiende katholieke gemeenschap, die krachten beschikbaar kan stellen voor onder nemingen, waartoe zij eenige tientallen van jaren geleden niet bij machte was. Geen roekelooze onderneming is het. Want met vertrouwen op de Godde lijke Voorzienigheid is toch de men- schelijke voorzichtigheid bij de plan nen en berekeningen aan het woord geweest. Vervolgens bespreekt prot. üoos- sens nog het studieprogram. Na de rede van den Rector Magni ficus werd het woord verleend aan Minister Waszink. '1 Is nog maar enkele jaren geleden, aldus de Minister, dat van de niet centraal gelegen provinciën, slechts ééne bogen kon op het bezit eener instelling van academisch onderwijs. Spr. doelt op de provincie Groningen, die met reden fier is op het bezit harer eeuwenoude universiteit, in de provinciale hoofdstad gevestigd. Alle andere universiteiten en hoogescholen waren gelegen in drie provinciën en bovendien nog in elkanders onmidde- lijke nabijheid. Aan dit privilegie werd een einde gemaakt vooreerst door de omzetting der Wageningsche land bouwschool in eene hoogeschool, ver volgens, wat onder meer uit een alge meen-wetenschappelijk oogpunt van grooter belang is, door de vestiging der R.K. Universiteit te Nijmegen. De lijn Groningen-Nijmegen wordt heden doorgetrokken tot Tilburg, zoo dat thans om de centraal gelegen universiteiten en hoogescholen een gordel getrokken is van academische onderwijsinrichtingen, die voor de be volkingen der excentrisch gelegen ge westen van het grootste cultureele be lang zijn of zullen blijken te zijn. Dit was het eerste, waaraan spr. dacht, toen hij verleden jaar kennis kreeg van het definitieve besluit, om in Til burg de R K. Handelshoogeschool te vestigen. Op de tweede plaats drong zich bij hem het besef op, dat dit nieuwe instituut, naast zijn cultureele waarde, van uitnemend belang zou worden voor de materieele welvaart van ons vaderland, van die der Zui delijke provinciën in het bijzonder. Noord-Brabant en Limburg verschillen in menig opzicht van de overige dee len des lands. Ik hoop van harle, dat zij hun eigen karakter en eigen aard zullen blijven behouden. (Langdurig applaus). M de Voorzitter vervolgde spr teneinde verdere manifestaties te voorkomen, zal ik tot de zaak terug- keeren. (Gelach). Spr. wijst er dan op, dat, wil zich de Zuid Nederlandsche industrie hand haven, wil zij het hoofd bieden aan buitenlandsche verdediging, dan zal in de eerste plaats noodig zijn, dat zij werke naar wetenschappelijke metho den. En Z. Excellentie besluit: Moge de Heer der wetenschappen dien Zegen overvloedig schenken aan dit nieuwe onderwijsinstituut, dat weliswaar aan zijne alumni wil schenken de kennis, noodig om materieele oogmerken beter te kunnen nastreven, maar dit doen zal in den geest der Katholieke wereld en levensbeschouwing, die zoowel voor het individu als voor de gemeen schap, in het materieele slechts het middel ziet, om den mensch tot zijn hoogste en eenig doel te voeren. De R K Handelshoogeschool vivat cres- cat. floreat! Namens het Prov. Bestuur van N. Brabant sprak het Hd van Ged Staten W. G. J. Klpp. Spr. Het duidelijk uitkomen, dat het Prov. Bestuur van Noord-Brabant het onderwijs steeds een goed hart heeft toegedragen er waar mogelijk gesteund. Daarna was het woord aan den Burgemeester van Tilburg. Hd van het MOEDER,hij vraagt erom De teere huid van wiegekinde- - «en wordt dikwijls door schrijnen en smetten bedreigd. De zuivere, verzachtende Akkers Kloosterbal- aem maakt een nieuw huidje op de schrale j$ekken en mag daarom in Curatorium, die als hoofd der gemeente den dank van de bevolking kwam vertolken en namens haar een geschenk aan de R.K. Handelshoogeschool aan- bood. Dit geschenk bestond in een ambtsketen voor den Rector Magnifi cus. Prof. Goossens den ambtsketen omhangende, sprak het hoofd der stad de hoop uit. dat onder leiding van den Rector Magnificus de Han delshoogeschool zou moge bloeien en dat de keten een symbool zou blijven van den band tusschen de R K. Han delshoogeschool en Tilburg. Na deze redevoeringen kwamen de vertegenwoordigers der Nederlandsche Universiteiten aan 't woord. Prof. Ir. N. C. Kist. Rector-Magnificus der T. H. te Delft, sprak namens de universiteiten te Lei den, Groningen, Utrecht, Amsterdam, Delft en Wageningen. Spr. riep den nieuwen hoogleeraren het welkom toe in den collegialen kring en besloot met den wensch dat allen die aan de voorbereiding mee werkten. hunne verwachtingen eenmaal mogen vervuld zien. Prof. Dr. Jac. van Ginneken, S J. voerde het woord namens de R K. Universiteit te Nijmegen. Namens den ook nog jongen, maar toch reeds ouderen broeder, de Keizer-Karel-Universiteit, valt mij, ge boren en getogen Brabander, de zeer gewaardeerde eer te beurt, hier aan de jongere zuster uit hetzelfde katholieke huisgezin, aan de heden geboren en gedoopte Tilburgsche Handelshooge school te mogen overbrengen uit Nij megen, den broederlijken welkomst groet, aldus spr. NUMMER 80. WOENSDAG 12 OCTOBER 1927 iaiigstraatscbe Courant Waalwpsche T\_ll. Jam A dvTAHfAnH& Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,60. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. "mwT-VHADPV VAM VERZEKERING OP HET LEVEfl van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VrU bewerkt naar den roman van Louise B. B. 9) Wolfgang wierp een zijdelingschen blik op zijn jongen broeder, een minachtende ge dachte kwam in bem op. Wat vond by Huib jong en onnoozel. dat by de nichtjes altyd zoo als één geheel beschouwde, ze in zyn ge negenheid nauwelijks van elkander onder scheidde. Uit je verhalen heb ik mij de nichtjes altijd als variaties van één type voorgesteld. Maar ik zag nooit zulsters, die zoo weinig van elkander hebben als Lizeen Hilde. Ik begrjjp niet, dat jy bet verschil niet ziet. Welzeker zie ik bet ook, maar wat komt bet er op. aan? De eene vult dc. ander? ean en het geheel vind ik allerinnemendst, boe- wel ze my onbarmhartig pingen konden, toen ik nog een onnoozele adelborst was. Lize bleef echter toch altyd de oudste en legde iets moederlyks in de wijze waarop ze mijn das rechttrok en me een vermaning toediende. Jettie was de onbarmhartigste in hare plagei-yen, zij is de levendigste van de vier. Hefi minst valt er van Hilde te zeg gen. Ze was een stil kind, nogal nuffig, met een afkeer van buitenpretjes en stoeien. Als de kinderen het me te bont maakten, zocht ik haar op en vond haar meestal in baar boudoir, bezig met baar muziek en boeken, en dan bad ik by haar een g.enoege- lyk, rustig uurtje. Want ik was altyd wel kom als-] ik maar geen rooklucht medebracht en geen stoeilust. Van beide hield ze al even weinig. Stoeien kon ik beter met de jongste, Sofie, met wie ik altyd overhoop lag. Dat nest bad altyd liet hoogste woord over bet zoogenaamde opvoedingssysteem, en ik kon nooit hare aanmerkingen velen, ze was nota bene vier jaar jonger dan ik! Maar t was een moedig dingetje, ze durfde me aan, voor «'een buil of Schram vervaard, alleen werd ze kwaad als ik baar „Sof" noemde, dat vond ze zoo leelyk. Ha, ha. ik zal baar Sof noemen, de eerste keer dat ik haar zie. ik wed ze vliegt me in bet haar, in plaats van me te ombelzen En Huib lachte met achterover gebogen lioofd. Ik ben erg benieuwd, de twee ande ren weer te zien Wolfgang gaf geen antwoord. Hy deelde liet verlangen van Huib niet. Een voorge voel zeide hem, dat door hem reeds de beste gevonden was in Hilde. Hy liep een poos voort, myinerend over den avond. Plotseling verraste hy Huib met de vraag: u Geloof je, dat Werden gelyk kan heb ben? Werden, waarin? Hy zegt, dat ik Karlsbad moet bezoe ken. Hoewel Huib bem niet geheel begreep, zeide hy toch dringendJe kunt niet be ter doen dan je onder ernstige behandeling te stellen, Wolf; boe dikwyls heb ik je dat niet gezegd. Gebruik toch den tyd van j° verlof, waarvoor hy je gegeven is. n.l. om te genezen. Als dan die pyn in de recliter- zydé weg is, de koortsige aandoeningen, die algemeene zenuwachtigheid, gevolgd door malaise, geheel opbonden, dan zal je gestel en je geest weer veerkrachtig genoeg zyn om... om... Huüh voleindigde, niet, m bet vuur zynei optimistische verwachtingen kwam by op -lad ys. Maar tot zyn onverwachte groote vreugde boorde hy naast zicli mompelen Misschien. Het klonk echter zoo zacht dat liet eerder een te luide gedachte selieen, dan een medegedeeld woord. Huib werd ecliteiy de volgende dagen nog meer verrast, toen hy Wolfgang by de maal- tyden bedanken zag voor alle opwekkende dranken. De oudste zette daarby echter zulk een onheilspellend stroef gezicht, dat de jongste zich wel wachtte in de verste verte op deze onverwachte en lofwaardige goede voornemens te zinspelen. Gedurende den gelieelen tyd. dien de bei de broeders nog te Parys doorbrachten, meestal in gezelschap der beule nichtjes, toonde Wolfgang zich vroolijk en wel in staat zich aangenaam te maken in dames gezelschap. Huib laebtte in zyn vuistje om deze rus tige opgewektheid van zijn oudste. Ongeveer acht dagen na het eerste weder zien van Lize maakten de beide broeders met hunne nichtjes een toer door het Bosch. Huib wilde nog eens de indrukken doorleven van den eersten dag, en er was te midden van al liet mooie groen, dat in allerlei ver schillende schakeeringen het rytuig om- rin«'de een ernstige stemming onder net viertal, want Huib vertelde van Didier en hoe hy den vorigen dag zyn doodsbericht ontvangen had. Maar zy bleven niet lang in die stemming, daarvoor was de dag te schoon en waren zy te jong, te vol levens- 1U/e stapten uit by de groote cascade, op voorstel van Lize, die een grapje met baar jongsten neef voor had. Ze vroeg liem haar onder de kunstig aangebrachte rotsen, waarover het watervalletje stroomde, te volgen en Huib kwam er by na nat geregend uit. Hy bad pleizier over Lize's scherts en bood Hilde zyn diensten aan voor denzell- den tocht. Maar Hilde sprong een pas ach teruit en weigerde dit gevaarlyk geleide. Wees toch niet zoo flauw, Hilde, zeide Lize vroolyk, je moet er toch ook eens door. Wil je met my? ,H, Neen. neen, riep liet meisje, werkelyk angstig. Ik doe bet met geen van jullie beiden, ik vertroutw jullie niet. En je kunt me zoo geniakkelykl bedriegen door myn by- ziendheid Nog geheel de oude, lachte Iluib, ai- tyd even bang voor bet onbekende. j wil je met my den tocht wagen, Hilde. Ik beloof'je, dat ik je niet onder het bereik van het druppelend water zal brengen. Wolfgang stak baar de hand toe en zon- der aarzelen legdq zy de hare in zijn uitge stoken rechter. Ja, zeide zy eenvoudig alleen jou vertrouw ik. Huib zag boe Wolfgang's slapen by dat antwoord zich verfden met een blos en hoe zyn neusvleugels trilden. Toen Wolfgang en Hilde in de vochtige tunnel verdwenen, lachte Huib. Waarom ben je zoo vroolyk, vroeg Li ze verwonderd. Tk ben bezig Wolfgang een medieyn toe te dienen, en nu' zie ik dat het genees middel begint te werken, antwoordde Huib altijd nog vroolyk. Toen Wolfgang zyne dame weer terug bracht. was er geen, spatje op haar licht zo merkleedje en zy leunde vertrouweiyk op zijn arm. Maar hy zag bleek en was stil op den terugrit en verder den ganschen dag en avond. Tpt driemaal toe werd liem gevraagd of hy zich niet wel gevoelde, en| telkens ant woordde hy met een rnadselaehtigen glim lach. dat hy hoopte, zich nooit zieker te ge voelen. En hy stond op om den vleugel te openen, want de avond werd altyd liesloten met een lied van Hilde, waarna de broeders afscheid namen. Tot laat in den nacht boorde Iluibert zyn broeder in diens kamer, vlak naast de zyne, op en neder loopen, en dat hy niet langer boorde, was niet. omdat de oudste zyn wan deling tusschen die engé vier muren staakte, maar. omdat de jongste in slaap was geval- len. Den volgenden ochtend wakker wordende, zag Huibert Wolfgang voor zich staan, de armen over «dkaar gekrn'ist. Een jonge dag, matig getemperd door de neergelaten kan ten gordynen, scheen in Wolfgang's vale trekken, taniger en geler dan anders; de diep ingezonken oogen droegen de sporen van een slapeloozen nacht. Wat is er Wolf? Myn hemel, wat zie je er uit. ben je ziek geworden? Huibert vloog op in zyn bedWolfgang ging echter op den rand van Huibert's ledikant zitten en hmn zacht achterover weer in de kussens du wende, zeide liy met een stem, die dof en heesch klonk. Biyf tocli liggen. Vind je dat ik er zoo slecht uitzie? Wel. dat is} toch niets nieuws, ze vragen me immers allen telkens, of ik ziek ben, behalvehm behalve Hilde en die is byziendeHeel zacht liet hy er op volgenByziende menseben maken zich altyd een verkeerde voorstelling van de waarheid zy zien met flatteerende omluidelykheid...... Dn toen eensklaps uitbarstend: Hmb. ik moet van hier, ik wil weg. Tk verdraag het niet langer, ditleven! Huib zei zonder aarzelen: Heel goed, wil je naar Holland? Ik zal de koffers pak ken'wanneer je wilt. en dan kunnen we af scheid gaan nemen by de Werden s en vei- trekken. Waaromspreek je in bet meervoud. Ik lien volstrekt niet van plan je mede te nemen. Ik wil alleen gaan O, zei Huib. meer en meer terneerge slagen 't Is goed, ikbegreep zoo dade- ïyk niet. dat je weer alleen wilde zyn! Wolfgang keerde zich driftig naar zyn broeder en uit diens benepen gezicht de ver gissing bemerkende, zeide hy kortaf: Neen. dat niet! En toen weer heftig, maar minder terughoudend: Ik wil naar Hol land om my te laten onderzoeken, speciali teiten raadplegen, in één woord: ik wil baar niet meer hooren, die vraag, die ik zóó haat! Hy stond van den rand van bet lied op. waarop hy nog altyd zat en liep gejaagd op en neder: O, ik wil beter zyn. nn moet ik beter worden. God. als het nu nog maar niet te laat is! En hy sloeg de banden voor liet gezicht. Die kreet kwam uit een gefolterd hart en wekte diep mededoogen op by Huibert. In elk geval ga ik. met je mee Waarom biyf je niet liever hier? Nonsens. Hebben we niet afgesproken zooveel mogelyk by elkaar te biyven? Wie weet boe kort ik non-actief zal zyn. Buiten dien. ik verlang niet langer hier te blyven. Oom's koele manieren blyven my maar niet bevallen. En ik weet niet waarom, maar ik zal me niet geheel gelukkig gevoelen voor ik in Den Haag ben, in het oude hnSs van het Bezuideuhout. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1