SSS5S58* Bij Scheren U kunt het zelf ookf Welkom dan, jonge zuster in de werk- en leszalen van het Katholieke Hooger Onderwijs, welkom want gij werd lang verbeid. Brabant heeft U noodig. Katholiek Nederland verlangt naar U. Gij zult uw dagin dan ook niet in ledigheid slijten. Niet alleen wacht u de oplossing der moeilijkste theoretische en practische vraagstukken Maar tal van leerlingen kloppen reeds aan uwe poort, veronderstellend dat gij alles weet en wenschen te worden binnengelaten. En verder ging prof. v. Ginneken op geestrijke wijze Was het niet veel beter, zoo lokte Nijmegen, dat gij met uw handels-af- deeling onze juridische faculteit komt versterken, en dat wij ons dus aan sluiten, wij zijn immers beiden nog jong en hebben elkander noodig. (Gelach). Maar Brabant hield u beet, klampte zich aan u vast en klaagde: laat mij toch niet alleen. Heb ik dan soms geen verstand. Ligt het land van het intellect uitsluitend daar in het Noor den boven de groote rivieren? Moeten worden en dat men op deze wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor de handelshoogeschool zal toonen. Het slotwoord werd hierop gespro ken door den voorzitter van 't Cura torium, die aan allen in het bijzonder aan het Doorluchtig Episcopaat dank bracht voor het groote werk dat thans bekroond is geworden. Geschenken. De Ambtsketen, door het gemeente bestuur van Tilburg geschonken, be staat uit zilveren schakels waarop in emaille motieven zijn uitgevoerd, voor stellende de wapens van Tilburg en de verschillende provincies, alsmede een handelsschip. Het medaillon draagt als insignum ook het handelsschip, in monteirwerk uitgevoerd. De docenten schonken 'n staf voor den pedel. Hij is van coromandelhout en met zilver gemonteerd. De staf wordt bekroond door een koopvaardij schip, dat het kruis in top voert, ter wijl op het zeil het monogram van Christus is aangebracht. Het schip wordt omgeven door een krans van letters, vormende het opschrift: R. K, wij dan aliijd onmondig wingewest Ilcucrs' vormenae net opschriftK. K. blijven? Mogen onze Tilburgsche leer- ^andelshoogeschooI. Op den rand zijn ganeen dan niet uitornelon rot r,..« de emblemen van handel en industrie de emblemen van handel en industrie aangebracht waaronder het randschrift: „Docentes me d d. VIII Octobris 1927" Ambtsketen en staf zijn ontworpen en uitgevoerd door de Utrechtsche edelsmederij Jan Eloy en Leo Broum. De feestmaaltijd. Om halfzes vereenigden het gemeen tebestuur van Tilburg den Bisschop van 's Hertogenbosch, het curatorium en den recjor magnificus der Handels hoogeschool, de vertegenwoordigers der katholieke en andere universiteiten en hoogescholen en eenige andere genoodigden zich aan een feestmaaltijd. Toen de gasten zich voor den disch hadden opgesteld, riep burgemeester Vonk de Both hen in een en sympathiek woord het toe namens het bestuur der gangen dan niet uitgroeien tot hun volle ontwikkeling? Mogen wij dan ook niet trachten een intellectueel centrum te vormen in ons eigen midden? (Hierop volgde een langdurig ap plaus. zód. dat er geen eind aan scheen te zullen komen, en prof. v. Ginneken waarschuwend zijn breeden arm hief). Spr. besloot zijn krachtige rede aldus Richt uw doel omhoog. Durft breed en ver rondom u zien; weet achter uw Brabantsche heide-horizonnen eerst links en rechts een Holland dat u gadeslaat, en een Vlaanderen, dat u in het oog houdt, (daverend applaus van een aantal Vlaamsche studenten) maar verder daarachter de groote, wijde wereld, die u wacht. Zij dus op dit werk, op deze ver vulling onzer hope, u namens de Keizer—Karei Universiteit van Nij megen, Gods rijkste zegen toege- wenscht. De Handelshoogeschool te Rotter dam was vertegenwoordigd door den Rector-Magnificus Prof. Mr. W. H. Drucker. Prof. Drucker wees op 't moeilijke waarmee de Handelshoogeschool on getwijfeld te kampen zou krijgen, maar hoopte, dat men deze zal kunnen overwinnen. De tiende spreker van het program was Staatsraad Mr. Dr. Kooien, die onder 't oog bracht, welk een tekort er bestaat aan Katholieke krachten op schier elk terrein, omdat er te weinig Katholieke leeken zijn die gaan studeeren. Spr. weet, dat hoogere motieven vele ouders hebben belet om hun zonen te doen studeerende vrees dat geloof en goede zeden gevaar zouden loopen, een vrees, die ook zoo menig ouder, althans vroeger, belette hun kinderen naar de koloniën te doen gaan. Vandaar de oprichting der Katho lieke Universiteit te Nijmegen, vandaar de oprichting der Katholieke Leergan gen te Tilburg, vandaar tenslotte de opening der Katholieke Handelshooge school vandaag. F. van Spaendonck sprak als voorzitter der Tilburgsche Kamer van Koophandel en Fabrieken die in z'n slotrede nut eener R K. I Resident Tiedeman°huïdigdë in zijne u °8eschooi als volgt betuigdeI rede de verdiensten van de heeren Mijnheer de voorzitter, de Kamers Koppen, Frijns Fiiaman ur«n.MN mr. dr. hartelijk welkom stad. Gedurende het verloop van den maaltijd werden onderscheidene tafel reden gehouden. Het eerst sprak Mgr. Diepen en vervolgens nog baron v. Wijnbergen de hoogeerw. heer deken Sanders, de hoogeerw. heer Kannunik van Noort, Staatsraad mr. dr. Kooien, Prof. Drucker en prof. Kist. die de zuidelijke hartelijkheid en vriendelijkheid ten zeerste prees De reis heeft het volgende verloop gehad 1 Oct. Amsterdam-Sofia 1850 K.M. 2 Aleppo 1500 3 Bushfr 1550 4 Karachi 1850 5 Allahabad 1500 7 Calcutta 770 8 Bangkok 2140 9 Singapore 1615 10 Batavia 1200 Luit. Koppen heeft dus voor "de vlucht noodig gehad 10 dagen (eigen lijk 97a dag) waarvan 9 vliegdagen. Geijsendorffer heeft 6r in Juni 1927, met den heer van Lear Black als pas sagier, 16 dagen overgedaan, waarvan 13 vliegdagen of 86 uur, 27 min., ge- middelde snelheid 169.74 K.M. per uur over een traject van 14 675 K.M. Van der Hoop verloor in 1923 tus schen 3 October en 2 November door motordefect een maand in Philippopel en was 55 dagen onderweg, waarvan 20 vliegdagen of 127 uur, 16 minuten, gemiddelde snelheid 120.75 K.M. per uur over een traject van 15 373 K.M. Laatstgenoemde heeft Singapore niet aangedaan, doch is via Medan gevlo gen. De tocht van luit. Koppen had voor het eerst ten doel een groote hoeveel heid post op zoo snel mogelijke wijze naar Indië te vervoeren. De eerste reis was nog slechts de poging tot het practisch aantoonen van de uit voerbaarheid van de vlucht. De tweede moest de bruikbaarheid van het vlieg tuig voor passagiersvervoer bewijzen. Door de prestatie van luit. Koppen waarvoor hier een Brave mag klin ken is de post binnen 2/5 van den normalen mailtijd overgebracht. BUITENLAND. Door het bezadigd optreden van beider regeeringen is de toestand tusschen Bulgarije en Joego-Slavië veel kalmer geworden. In Mexico duurt het terrorisme tegen de katholieken steeds voort. Het land is nog wel in opstand. De kroonprinses van België, Astrid, heeft heden het leven ge schonken aan een dochter, die den naam zal dragen van Josephine Char lotte. Moeder en kind zijn wel. De geboorte van prinses Josephine Charlotte, die om acht uur in den morgen plaats had, werd om half tien bekend gemaakt door een salvo van 51 kanonschoten. Besloten is dat de igroot-hertogin Charlotte van Luxem burg de petemoei der jonggeborene zal zijn. Koning Albert is peter. Naar wij vernemen zal mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, den 5en November zich inschepen voor Nederlandsch Indië. waar hij een vijftal maanden denkt te zullen verblijven. NIEUWKUIJK. Maandagavond werd in het Bondsgebouw alhier onder enorme belangstelling de film vertoond „Christus triomf in Amerika". Deze film, die alhier voor het eerst in het Bisdom 's-Bosch vertoond werd, laat ons eenige uren medeleven met het grootsche wereldgebeuren dat te Chicago bij het Eucharistisch Congres plaats had. Aangrijpend mooi ziet men hier den trouw dier millioenen menschen, ge komen uit alle hoeken der wereld, om hulde te brengen aan Christus Koning. De schitterende intocht in New-York en Chicago, de H. Mis in de open lucht waarbij een Kinderkoor van 62000 stemmen de kerkelijke gezangen uit voerde, de nachtelijke aanbidding der 300 000 mannen, de generale H. Com- munie van meer dan 1 millioen men schen, de H. Sacramentsprocessie waaraan niet minder dan li kardinalen, 500 bisschoppen, 300 priesters en 1 millioen leeken deelnamen. Het zijn Ingezonden Mededeelingen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der hnid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL BINNENLAND. Luitenant Koppen in Batavia. Luitenant Koppen is Maandag met de „Postduif" te Batavia aangekomen na tusschenlandingen te Muntok om 8 50 uur en te Palembang om ongeveer 3 uur, Indische tijd. Alvorens te landen cirkelde het vliegtuig boven de stad, om 5.13 uur streek het neer. Er was enorme belangstelling en vele autori teiten waren aanwezig. Reeds te Palembang werd de „Post duif" op geestdriftige wijze ontvangen. Wellicht heeft U reeds vaak het waschgoed van anderen bewonderd dat er zoo frisch en helder uitzag alsof het pas nieuw was. Zoo kunt U het zelf ook krijgen. Neem slechts de proef met Rinso en U zult ver baasd ztfn over de resultaten. Koop nog heden een pakf VOOP DE Een product der Sunlight Zeep fabrieken De staking bij de Galden Vlies- fabrieken. van Koophandel van Noord- Brabant zjjn er vast van overtuigd met den verleenden steun de totstandkoming van een instituut te hebben bevorderd, dat in de totkomst voor industrie en handel zal blijken te zijn een bron van nieuw leven, van verhoogde kracht dat onder den invloed van dit be schavingscentrumgeheel het Katholieke Zuiden, een tijdperk van meerderen cultureelen en stoffelijken vooruitgang zullen tegemoet gaan, en ik hoop, Mijnheer de Voorzitter, dat hetgeen verziende mannen tot stand hebben gebracht, de volle waardeering zal vinden in het ruimschoots benutten van de voordeelen, welke de Handels hoogeschool den toekomstigen koop man en industrieel zal bieden. Moge, Mijnheer de Voorzitter, de R. en Elleman, waarna burgemeester Le Cocq d'Armandville drie zilveren medailles aanbood als hulde van de burgerij aan de vliegers. Ook de laatste étappes van luit. Koppens vlucht zijn dus vlot afgelegd Zaterdagavond 6 uur kwam de „Post duif- uit Calcutta te Bangkok aan na een tocht van 1850 K.M. Van haar aanvankelijk voornemen om Zondag Muntok te bereiken, moest de beman ning later afzien wegens den zwaren regenval. Zoo was gisteren Singapore het doel. De afstand Bangkok-Singa- pore, welke 1600 K.M. bedraagt, werd afgelegd zonder moeilijkheden te onder vinden. Onder de aanwezigen werden opge- merkt de directeur der Gouvernements- bedrijven. ir. D. de Jong, de president van de Factory, de heer G. W. A. M. Gisterenmorgen is de staking uit gebroken op de fabrieken te Tilburg, Reusel en Hooge en Lage Mierde van de N.V. Majoies Sigarenfabrieken (fa brikanten der Gulden Vliessigaren). In alle fabrieken ligt het werk geheel stil. Te Tilburg verschenen gisteren morgen alleen de bedrijfsleiders op het werk, in de andere plaatsen waren slechts enkele arbeiders opgekomen. In totaal zijn er 235 a 240 stakers. Zooals bekend zijn bij het conflict betrokken de Ned. R.K. Tabaksbe- werkersbond, de Ned. Bond, de Cen- trale Bond in België en de Christen Bond in België. v ,l'uc I uc 1 duury, ue neer u. w. A.M. K. Handelshoogeschool met Gods Groskamp, tevens bestuurslid van de 3 en zegen groeien en hlneien m0h v— i hulp en zegen groeien en bloeien. De laatste spr. was de heer dr. H. Moller die het woord voerde als voor zitter der Vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs in N.-Brabant. Zijn kernachtige rede liet spr. ver gezeld gaan van een geschenk. De Vereeniging, aldus spr., heeft echter gemeend bij de opening dezer school Iets meer te moeten doen dan wenschen te uiten. Spr. wil een ge schenk aanbieden voor de bibliotheek der universiteit en dat geschenk zal bestaan uit de acht deelen van het Handwörtenbuch der Staatswissen- schaften van de professoren Elster, Weber en Wieser. Spr. vertrouwt dat dit voorbeeld door velen zal gevolgd Ned. Ind. Ver. voor Luchtvaart, de president van de Kon. Paketvaart Mij. de heer N. van Zalinge, de directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland", mr. D. N. Delprat. die met den direc teur der K.L.Mden heer A. Plesman, die mede aanwezig was, naar Indië vertrokken was in verband met de ver binding Holland—Indië, en de burge meester van Batavia, mr. A. Meyroos. Een vijftal kransen werd geschonken o a. van de Ned. Ind. Ver. voor Lucht vaart en van de K.L.M. Maandagavond werden de vliegers in den Dierentuin gehuldigd. De ontvangst was overwel digend. Maandag keert luitenant Koppen uit Batavia terug. Verlaging van de Rijwielbelasting. Een v/etsontwerp is thans ingediend tot^wijziging van de Rijwielbelasting De voornaamste wijzigingen die in het wetsontwerp worden voorgesteld zijn: verschuiving van den datum van ingang van het belastingjaar van 1 Januari tot 1 Augstus en verlaging van het tarief van f 3 per jaar tot f 2.50 per jaar. Bepaald is namelijk thans, dat in dien het hoofd van een gezin niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heett, doch dit wel het geval is met een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd, niet in de Rijksinkomstenbe lasting voor hetloopende belastingjaar is of wordt aangeslagen, een belasting- merk kosteloos uitgereikt wordt voor een rijwiel, uitsluitend door dat lid te berijden. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. slechts eenige hoofddeelen uit dezen belangwekkenden film, die dit grootsch gebeuren in levende beelden voor oogen brengt. Vermelding verdient nog de muzikale begeleiding en toepasse lijke liederen die tijdens de vertoo ning door enkele jonge meisjes wer den ten gehoore gebracht. Het laat geen twijfel of geen enkele gemeente in dit bisdom zal de gele genheid om zich van deze zeldzame rolprent een vertooning te verzekeren, laten voorbij gaan. Op het Zondag j 1. gehouden muziekconcours te Heusden hebben wederom enkele leden onzer harmonie hun ouden roem gehandhaafd. Het duo Samuëls en de Bont behaalde den Ien prijs. De heer de Pint als solist behaalde een 2en prijs, terwijl door een kwartet bestaande uit de heeren Samuëls, de Bont. van der Lee en van Wijk Jr. ook een tweede prijs werd behaald. Voor de leden zelf alsook voor de vereeniging een mooi succes. De duivenclub „De gevleugelde Vrienden" besloot in den loop van de volgende maand wederom een groote postduivententoonstelling te organi- seeren. Wanneer de datum hieromtrent nader is vastgesteld, komen we hierop terug. Zondag j.l. des namiddags te 4 uur hield de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rafaël" in het Bondsgebouw een algemeene verga dering. Slechts enkele punten, meer van huishoudelijken aard werden be handeld. De te houden lezing door den Eerw. adviseur op deze vergadering ging wegens omstandigheden niet door. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdag avond, 18 October, hoopt de Weleer waarde Heer Ds. J. Goslinga Ned. Herv. Pred te Utrecht indeGer.Kerk te Vrijhoeve Capelle, een Unie-rede te komen houden, waarbij een Unie-col lecte zal gehouden worden ten bate van de Christelijke School te Capelle. roegangsbewijzen zijn k 15 cent ver krijgbaar bij een van de Bestuursleden. Aanvang 7 uur. CAPELLE. Tot bestuursleden van de Afd. van het Tuberculose- fonds te dezer plaatse „Draagt elkan- der» Lasten" zijn benoemd Jac. Vos. K. Rosenbrand en J. Haverhals. Ds- i- H Koster, Herv. pred. te Montfoort heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente a. d. Loon- schendijk bedankt. De heer P. Wagemakers alhier «s benoemd tot secr. van de Afd. v. d. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond, zulks in de plaats van Jac. Vos die als zoodanig heeft bedankt. J.l- Zondagmiddag ging de dienst in de Ned. Herv. kerk a. d. Loonschen dijk niet door wegens gebrek aan be langstelling. P00r den Chr Besturenbond Sprang-Capelle zullen in November 2 propagandavergaderingen belegd wor- den. De vergaderingen zullen worden gehouden in 't vergaderlokaal in de Heistraat en in de zaal van den Chr. Volksbond te Sprang. Als sprekers zijn aangezocht de heeren H. Amelink te Utrecht en W. Nieuwland te Rotter dam. Bij beschikking van den Minis ter van oorlog werden met ingang van 1 dezer naar de aanvullingsreserve overgeschreven S. v d. Galien, G D Vei hagen, E. J. Hey en H. Waartsi allen alhier. Op 26 dezer wordt in openbare zitting van heeren Ged. Staten dezer provincie behandeld het beroep van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle te Capelle tegen het besluit van den Raad der gemeente Sprang—Capelle d. d. 27 Juni 1927 waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van dat bestuur om beschik baarstelling van gelden voor aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen voor inrichting derde lokaal der bij- zondere school aan de Nieuwstraat. Ten overstaan van Notaris R Middelkoop had j.l. Donderdagavond in het café van den heer J. Quirijns alhier de toeslag plaats van een drie tal huizen en een perceel weiland voor de erver. van den heer C. A. Boeser. Het huis en erf met een per ceel weiland aan den Vaartkant alhier werd aangekocht voor mej. de weduwe Roubos. de woning in de Nieuwstraat door J. Molewijk te 's Bosch en de woning op de Nieuwevaart door I Rozenbrand. Onze dorpsgenoot A. K., werk zaam te Eindhoven, had op zijn werk het ongeluk een zware balk op het hoofd te krijg n, zoodat geneeskundige hulp moest worden ontboden. Bij de j.l. gehouden aanbesteding der levering van brandstoffen ten be- hoeveder openbare gemeentegebouwen voor het stookseizoen 1927/1928werd deze opgedragen aan den laagsten in schrijver C. v. Zeist, brandstoffenhan- delaar alhier. Op Dinsdag 18 dezer des avonds 7 uur zal Ds. Goslinga. Herv. pred. te Utrecht in de Ger. kerk alhier'n lezing houden, daartoe uitgenoodigd door 't bestuup^rer bijz. school aan de Nieuw st^tfte dezer plaatse. WASPIK, Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 14 October 1927 des namid- dags 772 uur. Aan de orde Is I. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1926 II. Vaststelling gemeentebegrooting III. Benoeming lid v. h. Burgerlijk Armbestuur. IV. Wijziging begrooting 1927. Tot bestuurslid der Voetbalver- eeniging „Brabantia" is in de plaats van den Heer H. de Bont gekozen de Heer J. Otten. Door de gemeente-politie werd dezer dagen een Zuid Afrikaan aange houden die uit de strafkolonie te Merxplas was ontvlucht. Door de firma P. Straver is aan het gemeentebestuur het verzoek ge richt om vergunning tot plaatsing van een electromotor in hare chroomleder- fabriek. Zondagavond werd't R.K. Jongens patronaat weder geopend. Tevens had in het patronaatsgebouw de plechtige intronisatie van het H. Hartbeeld plaats. RAAMSDONK. De heer van Rijswijk, onderwijzer aan de R.K. bijzondere jongensschool, alhier, ontving heden bericht, dat hij met ingang van 1 Jan. int acht. rn. BdU-M

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2