EiÜ UI IET ZUIIEI p*„ itte eiosscoöP. Hoofdpijn, Kiespijn No. 80. Woensdag 12 Oct. 1927. 59e Jaar*. TWEEDE BLAD. irant van 7 en 8 October 1927 werden velen oereiu gevunuc» 195) werd de Koninklijke Goed vereeniging te steun®rV ^fnkJ,1i d" i steun kan de cursus beginnen, in de hoop, dat 't aantal leerlingen zal toe: PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Oct. 1927. Jaarmarkt tc Waalwijk op Donderdag 13 October, Gemeentezaken. In de op 21 dezer te houden ver gadering van den Raad zal de gemeente begrooting worden aangeboden, waar van de behandeling zal plaatshebben in de vergadering op 11 Nov. a.s. In de a.s week gaat de burgemeester met veertiendaagsch verlof; zijn functie wordt, zooals bekend, alsdan waarge nomen door wethouder Eibers. Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten. Bij Kon. Besluit van 12 September 1927 No. 4 (Nederlandsche Staats- courant 7 pn 8 October 1927 No keuring verleend op de Statuten van bovenstaande Vereeniging. Vereeniging de Sociëteit „de Gezelligheid". rlTfr De Vereeniging de Sociëteit „'de Gezelligheid" alhier zal 27 October a.s. haar zeventig jarig bestaan her denken. Wij zullen hier even releveeren hoe in de statutenboekjes van deze op richting is melding gemaakt: Oorspronkelijk opgericht 27 October 1857, door de heerenMr. J. van Heusden. Kantonrechter; Eug. Tijs mans, NotarisDr. L. G. van Heijst, J. Leurs, Postdirecteur; P. W. Bijnen, particulier; F. W. Brok, klerk bij den Rijksontvanger; Bruns, Gemeente ontvanger; jos Gast, Cand. Notaris van Giersbergen, Goudsmid; O L.v. Gelsdorp, particulier; L. van Gemert, Boekhandelaar; P. J. van Gils, Apo theker; P. J de Haan, Leerlooier; P R. van Heijst, Gemeente-SecretansJ. van Iersel, IJzerhandelaarD de Jong. DeurwaarderH. Oomen, Bierbrou wer; A. J. Rant Sr., Notaris; L. Ro zenburg, Ontvanger der Registratie F. Schunzelaar, Leerlooier; Swaens, Qep Kapitein J. Wassen, Kostschool houderJac. Wijlen, Wethouder en C. A. Witlox, Leerlooier allen te Waal wijk. Arn. d'Alleu, Burgemeester en F. Sphijvens, Gemeente-Secretaris te 'Besoijen. Als rechtspersoon erkend 10 Augus tus 1887, onder het bestuur der Heeren Ant Tielen, President; P. Quirijns, Pen ningmeester en F. M. lngen.Housz, Secretaris. In de vergadering van 11. Zaterdag van bovengenoemde vereeniging werd inplaats van den heer D. Lackamp, periodiek aftredend (niet herkiesbaar) als bestuurslid gekozen de heer Jud Timmermans Phz. Harmonie „St. Crispijn In de Zondag gehouden algemeene vergadering van de Harmonie „St. Crispijn" werd besloten om, zoo mo gelijk, volgend jaar wederom deel te nemen aan een Federatief Concours. Tevens werd in beginsel aangeno men om het votgend jaar deel te nemen aan de Permanente Muziekfeesten te Ostende (België), welke daar jaarlijks van April tot September gehouden worden en aldaar te concerteeren. Voor dit doel werd eene reiskas opgericht. Verder werd besloten als donateur tot de Muziekschool toe te treden, terwijl de voorzitter er bij de leden op aandrong,zich zooveel mogelijk als per soonlijk lid op te geven Ook de leer lingen werden aangespoord zoo mo gelijk allen de lessen aan de Muziek school te volgen. Nog werd besloten om een tweetal wintel-uitvoeringen te geven en wel begin Januari en begin Maart, voor de leden der R K. Werkliedenvereniging. Overwogen zal worden deze uitvoe- tingenook voor het publiek toeganke lijk te stellen. De Blinde Vink. Wij lezen in de Bibliographische uitgaven van het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. A. C. van der Heijden, De Blinde Vink, Antoon Tielen, Waalwijk, 1927, (23 x 14 5; 94 blz. ing. 65. eb. f 1. vogelgedicht zal wel niet voor tooneel geschreven zijn, al is dan de dialoogvorm en de indeeling in „bedrijven" gekozen. Het werkje waarvan de ondertitel reeds klaar ge noeg de inhoud zegt, is meer be doeld als leerdicht, dat in ernst en humor liefde voor de vogels tracht aan te kweeken. Hierin is de schrij ver heel wel geslaagd. Het heele ge- dicht maakt op ons, qua vorm, den indruk van joligen, prettigen volks zang, zij 't dan niet op muziek gezet. En daarom geven wij 't gaarne een aanbeveling me?. J. A- M. Everwijn. De dochter van Madame Angot. Nu de dagen der opvoering van de Opera „de Dochter van Madame Angot" beginnen te naderen, zullen wij binnenkort aanvangen met een korte beschrijving van elk der3acten opdat eenieder van te voren den in houd van de opera weet en daardoor des te meer van de opvoering genie ten kan. De costumes voor alle medewer kenden, zoowel hoofdrollen, hofdames, samenzweerders, huzaren, als verdere koristen worden geleverd door het bekende huis Boonsma, Groningen. Verder zal speciaal zorg besteed worden aan de décors, in iedere acte verschillend, terwijl een schitterend ballet nog in studie is. Een en ander zal ongetwijfeld bij dragen or-ri de opvoeringen van deze ook muzikaal zeer hoog staande opera ten volle te doen slagen Opening Muziekschool. In tegenwoordigheid van Bestuur. Directeur en leerlingen werd Maandag avond de Waalwijksche Muziekschool heropend. De Voorzitter der vereeniging dhr. A. C. v. d. Heijden, heette allen wel kom en moest, wat betreft 't aantal leerlingen tot zijn spijt constateereri, dat velen geroepen, doch weinigen zijn uitverkoren Dit heeft echter zijn re den, meent spr. daar de verschillende avondcursussen niet minder dan 400 leerlingen in beslag nemen. Maar de belangstelling had naar spr. oordeel toch grooter kunnen en moeten zijn. Dan wees spr. op 't mooie der menschelijke stem en belichtte vervol, gens de financieele zijde der vereeni ging. 't Cursusgeld is niet in staat om de kosten te dekken. Gelukkig vol spanning, vol tegenstellingen,vol verrassingen, vol leuke momenten, komt in WAALWIJK, 17, 18 en 19 October, 's avonds 8 uur, in de groote Zaal van den R. K. GILDENBOND (Witte Bioscoop.) Prijzen der plaatsen Loge fl.-; Ie Rang f 0.75 2e Rang f 0.503e Rang f 0.25. Plaatsbespreking k 10 cent bij de Fa. WED. TH. C. PULLES, Sigarenmagazijn Toegangskaarten worden door de Zelatricen aangeboden. Woensdag 19 October, nam. 3 uur Matlnèe. le Rang f0.40 2e Rang Kinderen beneden 13 jaar: le Rang f0.20, 2e Rang f0.10. - Belasting inbegrepen. Ingezonden Mededeelingen. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct gebied. Mijuhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zij hebben de eer hunner vereeni- ging weer hoog gehouden en hebben wederom getuigenis afgelegd van hun schitterende prestatie's op muzikaal de ver nemen. De naam van den leeraar, zegt spr is een waarborg voor goed onderwijs. Sor. sooort aan om de lessen getrouw en steeds op tijd te bezoeken. Waar 't aantal leerlingen niet groot is. meent spr. dat men de aanvankelijk gedachte twee klassen kon samenvoegen tot één, zoodat voor grooten en kleinen de les om 7'/2 uur begint. De heer van Amelsvoort. directeur, dankt voor 't in hem gestelde ver trouwen, en hoopt dit niet te zullen beschamen, 't Is waar zegt spr. we beginnen met een bescheiden aantal leerlingen, maar laten dezen onthouden dat zij een groote verantwoording op zich nemen, omdat zij straks een maatstaf zullen zijn voor 't onderwijs dat hier gegeven wordt. Spr. hoopt op een prettige samen werking en den bloei der Waalwijk sche Muziekschool Hierna vingen de eerste lessen aan. Biljartwedstrijd. Zaterdagavond had ten herberge van den heer Pullens alhier eene vriend schappelijke ontmoeting plaats tus- schen de zestallen van gelijken naam „Ons Genoegen", resp. uit voorm. Baardwijk en hier. De wedstrijd had een vlot verloop met het volgende resultaat: Waalwijk oefenen met hart en ziel, en zeide levens reeds dank aan de leden van Nooit Gedacht die den vorigen dag reeds door hun flinke opkomst hadden bijgedragen om de verschieting te doen slagen. Verder dankte spr. voor de toezegging dat ook vandaag nog door velen daaraan zou worden deelgeno men en kon niet anders dan zijn volle tevredenheid uitspreken over de leer zame en aangename wedstrijden welke zijn gezelschap met Nooit Gedacht heeft gehad. Spr. zag ook niets liever dan dat deze werkelijk nuttige oefe ningen in de toekomst zullen gehand haafd blijven. Daarna bleven allen nog een tijdje gezellig bijeen onder enkele mooie zang- en voordrachtnummers. De leden L. Kroot en Aug. van Bladel van Nooit Gedacht behaalden op de wildverschietirig bij den heer Holtzer—Passier resp den lenen3en personeelen prijs. Raadsel-wedstrijd. Er is zeer groote deelname aan dezen wedstrijd. Inzendingen worden nog ingewacht tot Vrijdag. Zaterdag meer hierover. OOM W1M. De Schouwspelers. De Schouwspelers hebben A. Slaats Fr. Slaats Th v Weerd J. de Graaf Jos Klerx v. Oudheusden 100 100 100 100 100 100 ~60CT Baardwijk M v. Mierlo 56 H. Kleijn 50 W Pullens 64 Leijtens 56 F. de Vries 47 L. v. d G ld 58 ~~33Ï geen goede zaken gemaakt, het was er Maandag en Dinsdag uiterst slap. Welke oorzaken daaraan meegewerkt hebben, weten we niet. De naam welke zij met kermis hadden achter geiaten was goed te noemen, maar de bioscopen, de vele uitvoeringen in deze tijden zullen daaraan niet vreemd geweest zijn. Toch werd beide avonden gespeeld en vooral Maandagavond hebben de weinige tegenwooraigen kunnen genieten van „Blonde Nelly", dat werkelijk een goed gekozen stuk was en ook uit stekend werd vertolkt, hoewel de rol vastheid bij sommige acteurs beide avonden wel wat ver te zoeken was. Wij hebben het Dinsdagavond wer kelijk bejammerd, dat deze spelers, waaronder goede krachten schuilen, hun kennen en kunnen wagen aan een stuk als „5 dagen naar Parijs", dat zoowel aan inhoud, als oer komi Gelukkig dat de trein nog zoover af was toen 't ongeluk gebeurde anders waren beslist menscnenlevens te betreuren geweest. De auto was verzekerd. Rijksielejoon. Aan het Rijkstelefoonkantoor alhier is aangesloten Adr. van den Houdt, Auto-verhuurder, rijwielhandel en re paratie-inrichting, Hoekeinde 6, Tele foonnummer 198. Het Drongelsch Kanaal. Zaterdag werd te 's Hertogenbosch gehouden de algemeene vergadering van Kring Der. Bosch van den N C.B welke vergadering werd bijgewoond door het Eerste Kamerlid Mr. W. van Lanschot, de voorzitters der Water schappen van Dommel en Aa en burgemeesters van verschillende ge meenten. Nadat de voorzitter, de heer M Boom, mr. W. van Lanschot had in geleid, betoogde deze, dat het ge wenscht was zich uit te spieken, alvorens er door den minister beslui ten worden genomen. Het Drongelsch Kanaal heeft nimmer voldaan en is niet in staat het water te verwerken. Spr. heeft den minister verzocht een schuif te maken aan het Drongelsch Kanaal, zooals er een gemaakt wordt aan de groote brug te Grave. De minister is bereid dit te doen aan deöO elsche brug. In verband met de plannen tot vei betering der Maas, waaromtrent Ged Staten van Noord-Brabant en Gelderland nog deze maand met den minister zullen confereeren, vatte spr. op, door die verbetering de stand van het Drongelsch Kanaal zal worden verhoogd. De burgemeester van Drunen, mr. H.Loeff, betoogde, dat het waterschap De Bossche sloot, opgericht om de streek in de richting Drunen—Vlijmen met Maaswater te bevloeien, een mis lukking is geweest door den hoogen waterstand van de Dommel. Wanneer het water beter kon afvloeien, zou er meer Maaswater kunnen komen. Een kanaaltje onmiddelijk ten Noorden van het Drongelsch kanaal zou het te veel aan water kunnen afvoeren. De heer Cox erkende dat een ver betering van het Drongelsch Kanaal prijzen werden 8 Waa iLoe Hoogste serie F. Slaats 31, Kruisboogsport. Onder begunstiging van prachtig weer en nogai belangstelling had j 1 Zondag de aangekondigde vriend schappelijke schietwedstiljd plaats tusschen de Kruisboogschuttersgezel- schappen Nooit Gedacht en O.O.G. op de banen bij den heer J v. Hel- voirt, Putstraat alhier. Ten half een riep de voorzitter van Nooit Gedacht allen een hartelijk wel kom toe en zeide het op hoogen prijs te stellen dat 0.0 G. aan haar verzoek om hier te komen schieten welwillend gehoor had gegeven. Tevens hoopte spr. dat deze wedstrijd wederom een even gezellig verloop mocht hebben als de vorige, toen zij op bezoek waren bij 0.0 G., en vooral dat deze wedstrijden zouden bijdragen tot meer dere beoefening der Kruisboogsport, waarna door den secretaris van O.O.G. nog een aansporing tot de aanwezigen weïd gedaan, om aan de wildverschie- ting, welke door zijn gezelschap wordt gegeven, deel te nemen om dit zoo veel mogelijk te doen slagen. Daarna werd tot schieten overgegaan en de uitslag hiervan was dat Nooit Gedacht met beide zestallen over die van O.O.G. wist te zegevieren en wel met de onderstaande punten: le Zestallen. Nooit Gedacht 153 punten. O.O.G. 93 2e Zestallen. Nooit Gedacht 135 punten. O.O.G. 98 De serieprijzen werden behaald door v. Bladel, P. Biekens, los Dem- met' den acteur 1WAN MOSJOLKINE in de hoofdrol, vol blijmoedigen. humor en met een gezond moraal, vol vroolijkheid. maar óók vol spanning en avontuur, die IWAN MOSJOUKINE nieuwe vereerders brengt, dfe elkeen een prettig Bioscoop bezoek verzekert, wordt Zaterdag en Zondag vertoond in de Lees a s. Zaterdag de advertentie in dit blad en zie onze reclame's. beroemden De film De fiiim De ftim De film A. sche momenten, zooals 't aangekon digd was, zeer arm is. Zooals wij bereids zeiden, telt het gezelschap werkelijk goede krachten, die er dan ook in wisten te leggen meer dan er van te maken is. Een groot succes van den avond was de heer Albertini, die ons^ ver schillende fragmenten uit Opera's met z*n krachtige en welluidende stem gaf en dat alleen een bezoek aan de Schouwspelers waard was. Een ernstig ongeval, dat zeer goed is afgeloopen. Maandagavond ten ongeveer half twaalf kwam de vracht-auto derfüma Gebr. Teulings alhier, bestuurd door den chauffeur Schoondermark die in gezelschap was van J. Hoogenöoorn alhier, vanuit den Dungen, nabij den bewaakten overweg aan den Overlaat bij Drunen. De chauffeur eendeels door den mist en in de overtuiging dat op dezen tijd geen trein is te wachten, bemerkte niet dat deboomen gesloten waren, reed met volle vaart door den afsluitboom, heen en met zulk een kracht dat de kop van de van zeer groot belang is. Wanneer de stuw onder de Vughterbrug in Den Bosch weg was, zou ér meer water in het gebied van Drunen kunnen komen, zooals verlangd wordi, maar Den Bosch heeft hier rechten. Het een samenspreking tusschen schillende gemeenten. Besloten wordt de gemeenten Dru nen, Vlijmen, Nieuwkuik, Vught, Hel- voirt, Waalwijk, Haarsteeg, Hedik- huizen en Herpt tot een bespreking met Jhr. mr. van Meeuwen uit te noodigen, terwijl op verzoek van den burgemeester van Berllcum daaraan worden toegevoegd eenige gemeenten in het Aa gebied, voor welke bij den verwachten hoogen waterstand in dat gebied de spoedige verbetering van het Drongelsch kanaal allernoodza kelijkst is. Die vergadering werd bepaald op 29 October. Collectief contract voor de mandenindustrie in de Langstraat. Naar de Volkskrant verneemt, is de R K. Houtbewerkersbond er in ge slaagd een collectieve arbeidsovereen komst af te sluiten met een 25-tal werkgevers in de mandenindustrie in de Langstraat (N. B De afgesloten collectieve overeen komst zal gelden van 1 October 1927 tot 15 Januari 1929. Het blad vernam voorts, dat t met de firma Prinsen en van Halder te Haarsteeg niet gelukt is het contract te sluiten. Een feit van beteekenis is t, dat er nu ten minste een basis, een regel gekomen is Nergens in de manden industrie, ook niet daar, waar de socialisten 80°/0 van de arbeiders ge organiseerd hebben, bestond een col lectief contract. De nu voor de Langstraat vaslge legde loonen stemmen, gezien den on- gunstigen toestand in de mandenin dustrie, tot tevredenheid. Mocht 1928 zich in gunstigen zin voor de industrie ontwikkelen, dan is daar de toezegging der werkgevers, dat de nu gecontracteerde loonen in gunstiger zin kunnen gewijzigd wor- den. Omschreven is de vorming van een commissie voor de keuring der al of niet goed te verwerken materialen: deze commissie wordt gevormd door aanwijzing van twee leden door elk van beide partijen. Wordt tusschen deze vier leden geen overeenstemming bereikt dan zal ae vijfde (onpartijdig) uitspraak doen. Uitspraken dezer commissie zijn bindend en hare kosten komen voor de verliezende partij. Het contract is in gemeen overleg tot stand gekomen. Hopen wij, dat dit het inluiden van ë£n nieuw-jtijdvak met beteren geest voor de Langstraat beduidt, (Huisgezin). Wijziging jaarweddenregeling Burge meestersSecretarissen en Wethouders. Vorige week namen wij in ons blad op de salarisregeling van burgemees ters, secretarissen en ontvangers in Noordbrabant. Ten onrechte is daarbij vermeld, dat dit een nieuwe regeling was Dit is niet het geval. De ver melde regeling dateert reeds, wat de cijfers betrett, van 1920, doch is in verband met een wijziging van onder geschikt belang, opnieuw in het pro vinciaal blad opgenomen Thans echter hebben Ged blaten onder dagteekening van 5 October 1927 aan een 44-tal Gemeenteraden in Noordbrabant om advies gezonden een ontwerp-besluit tot herziening van de regeling van 1920 voor zoover be trett de burgemeesters en secretaris sen in gemeenten van 4000 tot 20000 inwoners. De regeling, die vroeger De navolgende behaald J. Merks. le aid. 2e prijs 110 pnt. N. Smits, le afd. 2e prijs 108 pnt. L. v. Wezel M. v. d. Putten (duet) 2e aid. le prijs 140 punten met lof der jury. J. van Wezel, Hoogste Eere afdeeling le prijs 142 punten met lof der jury. G. Elshout, Hoogste Eere afdeeling le prijs 137 punten. Kruisboog. Op 16 October a.s. zal een wedstrijd worden gehouden tusschen de „Vriendschap" en „Nooit Gedacht1' te Waalwijk op de schlt t- banen bij den heer v. d. Westen. HAARSTEEG. In verband met het in strijd van Art. 203 der Gemeente wet behandelen der gemeentebegroo- ting 1928 in de vergadering van cien Raad van 4 Oct. j.l. werd door de raadsleden, v. d. Brand, v. d. Dobbel steen en v. Hemert, het volgende ver zoek gericht aan Ged. Staten. Aan het College van Ged. Stalen van Noord-Brabant, DEN BOSCH. 39079 waterschap heeft nui andere plannen in verband met die stuw, die beoogen verbetering van het Drongelsch Kanaal I eenzelfde'jaarwedde bevatte voor ge- 27,27 mers en C. Lammers, resp. en 25 punten. Na afloop vereenigden allen zich in het mooie clubzaaltje van Nooit Ge dacht, waarna door den secretaris van dit gezelschap aan O.O.G. als blijk van sympathie een prachtige herinne ringsmedaille werd aangeboden, daar bij de hoop uitsprekende dat deze wedstrijden in het vervolg steeds zoo zullen worden gehouden, wat aan beide gezelschappen ten goede zal komen en waardoor de vriend schapsband steeds weer opnieuw zal worden bevestigd. Tevens gaf hij de verzekering dat O.O.G steeds op den steun en medewerking van Nooit Gedacht kan rekenen. Niet alleen door woord maar ook met der daad zullen zij steeds O.O.G steunen en bijstaan, zoowel door flinke deelname aan hunne verschietingen als anderszins. De voorzitter van 0.0 G zeide wel een beetje getroffen te zijn door de prachtige herinneringsmedaille die hij in ontvangst had te nemen en zag daarin het bewijs dat Nooit Gedacht een gezelschap is dat ook zijn jongere zustergezelschappen weet aan te moe digen om de Kruisboogsport te be- auiö gencet üoor trcr trdiicwuilrhccm-4 voldoende bevaarbaar te zat terwijl Ho staven om de riaamm 7al die wel niet kunnen ver- de ijzeren staven om de veeren heengekneld zalen. De chauffeur en zijn metgezel wa ren spoedig uit den wagen gespron gen en bekwamen geen letsel, maar stelden geholpen door de wachteres en een paar motorrijders alle pogingen in 't werk om den wagen die een paar Meters tusschen de boomen, dus op de rails stond terug te trekken, waar op de brug een goederentrein meer en meer naderde Alle pogingen waren tevergeefs, de auto was niet los te krijgen, zoodat allen spoedig een goed heenkomen moesten zoeken. De chauffeur is met-een lantaarn de trein nog zoover doenlijk tegemoet geloopen om den machinist te waatr- schuwen. Deze remde toen uit alle macht, de uit 44 wagons bestaande goederentrein, die een paar uur te laat zijnde, eveneens een flinke vaart had, maar te laat, 't onvermijdelijke ge beurde. De vracht-auto werd door de locomotief met afsluitboom en hek werk geheel over den kop geslagen, eenige meters verder geheel versplin terd neergesmeten, de reserve-banden lagen b.v. 10 Meter verder. en opruiming van de stuw zonder Den Bosch te schaden. De heer Mommersteeg zegt, dat de bevloeiïng niet anders kan komen dan door'verbreeding van het Dron gelsch Kanaal. Daarom moet dit vol doende verbreed worden. Toen dit tot stand kwam zijn er meer dan vol doende gronden onteigend, dus toen scheen reeds een dergelijk plan te bestaan. Daarom kan dit kanaal vol doende verbreed worden. Wij staan sterk op bevloeiïng met Maaswater. De burgemeester van Drunen zegt, dat hij sprak" namens Drunen, Hel- voirt, Cromvoirt en Nieuwkuik. Kan de zaak geregeld worden, dan kan de gemeente Vlijmen steeds water krijgen en Drunen het keeren. Is de stuw niet noböigom de Dieze houden Daarom zal die wel niet wijderd worden. De gemeentelijke belangen loopen natuurlijk uiteen, maar daarom moet er een oplossing komen. Daarom dringt speker aan op een klein kanaal ten Noorden van het Drongelsch Kanaal. Mr. van Lanschot zou ae besproken punten in een adres aan den minister willen vastgelegd zien. Hij meende, dat wanneer Drunen geholpen wordt door een kanaaltje ten Noorden, de belangen van Vlijmen door een duiker kunnen worden gediend. Eenige sprekers voelden meer voor wat?rvrijhouding dei gronden, omdat er dan landbouwbedrijven kunnen worden gevestigd, wat beter is dan alleen landerijen te hebben voor gras opbrengst. In verband daarmede werd ook dichting van de Beersche Maas verlangd, waardoor de heele streek zou gebaat zijn. Mr. van Lanschot wenschte, gezien de tegenstrijdige belangen van ver schillende gemeenten, dat men alles nog eens grondig besprak en hem dan de opmerkingen mededeelde. Mr. Loeff wenschte dienaangaande meenten van 3000 tot 5000 inwoners, is thans met een klasse uitgebreid, zoodat in het vervolg verschillende jaarwedden gelden in gemeenten van 3000 tot 4000 inwoners en in gemeen ten van 4000 tot 5000 inwoners De voorgestelde regeling luidt thans als volgt: a. voor burgemeesters in gemeenten van 3001— 4000 inw. f 2250 tot t 4001- 5000 f 2500 5001- 7500 f 3250 7501-10000 f 3750 10001-20000 f 4500 b. voor secretarissen in gemeenten van 3001— 4000 inw. f 4001— 5000 5001— 7500 7501 10000 10001—20000 De verhoogingen 2250 2500 3000 3250 4000 gaan 2750 3250 4000 4250 5000 in om de tot f f - f f twee jaren en bedragen 20 pCt. van het verschil tusschen het maximum en het minimum. Bij vereeniging der betrekkingen van burgemeester en secretaris in een persoon blijft de ver hooging beperkt tot 50 pCt. van het verschil tusschen het maximum en het minimum. Waar de jaarwedden der wethou ders verband houden met deze rege ling, zij bedraagt een zeker percentage van het minimum-salaris van den burgemeester, is aan de gemeenteraden ook hieromtrent hun oordeel gevraagd. Bovenstaande regeling is door Ged. Stalen reeds in 1922 om advies ge- weest bij de gemeenteraden, doch is toen wegens de tijdsomstandigheden niet uitgevoerd. Thans acht dit Col lege het oogenblik gekomen om de regeling in te voeren ingaande 1 Jan. 1928. DRUNEN. Aan het te Heusden ge houden solisten-concours werd door verschillende leden der harmonie „De Volharding" deelgenomen. WelEd. Zeer Gestr. Heeren, in de vergadering van den Raad der Gemeente Hedikhuizen, werd in strijd met Art, 203 der Gemeentewet, de begrooting over 't dienstjaar 1928 behandeld, zonder dat deze vooraf ter secretarie was neergelegd of verkrijg baar gesteld, terwijl geen openbare kennisgeving hiervan was geschiedt en dit had moeten plaats hebben. Immers Art. 203 der Gemeentewet zegt: „De begrooting der plaatselijke in komsten en uilgaven wordt, meti'e „noodige inlichtingen en bescheiden, „jaarlijks, vier maanden voor dm „aanvang van het jaar, waarvoor „zij moet dienen, door Burgemeester „en Wethouders aan den Raad aan geboden. „Zij wordt, zoodra zij is aange boden, op de secretarie der ge beente voor een ieder ter lezing „neergelegd en hetzij in druk, het; ij „in afschrift tegen betaling d< r „kosten, algemeen verkiijgbaar ge- „steld. „Van de nederlegging en verkrijg- „baarstelling, tusschen welke en c'e „behandeling der begrooting indtn „Raad, tenminste veertien dagtn „moeten verloopen, geschiedt open- „bare kennisgeving". Het is ons onbegrijpelijk, hoe raads leden, zonder een begrooting vooraf ingezien of bestudeerd te hebben, tieraan hun goedkeuring kunnen ver- leenen en leidt dit later slechts tot moeilijkheden. Beleefd, doch dringend, verzoeken wij U dan ook. Besluit van genoem den Raad, tot goedkeuring der be grooting 1928, ter vernietiging te willen voordragen en opnieuwe be handeling te gelasten. Uw antwoord met belangstelling wachtend, Hoogachtend, P. v. D. BRAND Wz. A. v. D. DOBBELSTEEN. D. v. HEMERT. Raadsleden. Haarsteeg-Hedikhuizen, 8 Oct. '27. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). In een gehouden vergadering v; n Patrimoniums koleninkoopvereenigi alhier, werd door het bestuur verslag - uitgebracht over het afgeloopen boek jaar. Hieruit bleek dat circa 200 ton steen kolen waren verkocht en dat aan de eden nog 5 cent per mud zal worden terugbetaald. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Krol en L. v. d. Hammen. Besloten werd met 1. November a s. weer met de inning der gelden te be ginnen voor de levering in het volget d seizoen. J1. Maandagavond had alhier de opening plaats van de lees- en ont spanningszaal van de Chr. Volksbond. De Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg. heette de aanweztgtn hartelijk welkom bij gelegenheid van de opening der zaal bij het nieuwe seizoen. In het bijzonder heette Spr. welkom de heer K. Spierings, die vanaf de oprichting zoo welwillend is ge weest de leiding op zich te nemen. Hij hoopt dat de heer Spierings nog vele jaren zich hiervoor zal willen geven. Bij de oprichting van den Chr. Volks bond, aldus de heer v. W. stelde het Bestuur zich tweeërlei doel. Ten eerste het stichten van vergaderlokalen, waar de verschillende Chr. Vereenigingen op prettige wijze hunne vergaderingen zouden kunnen houden. Ten tweede de stichting van eene lees- en ont spanningszaal, waarin de jeugd zich op aangename en nuttige wijze zou kun nen' bezig houden, opdat zij ook in zedelijke wijze konden worden op gevoed. De vergaderlokalen kwamen reeds: bij de oprichting tot stand, doch de lees- en ontspanningszaal liet nog. langer op zich wachten. En nu deze reeds twee jaren is geopend geweest, kan het Bestuur van den Chr. Volks bond toch niet geheel tevreden zijn. Er zijn klachten gekomen. Er gaan n.l. stemmen op. Spr. wil aannemen van die ons vijandig gezind zijn dat er hier gehandeld wordt in strijd met onze Chr. beginselen. Er zou hier, zegt spr., om geld gespeeld worden. Wij weten allen dat de Wetgever zulks reeds verbiedt, doch ook in Chr. zin is spelen om geld geheel uit den booze. Nu wil spr. hier eene vraagstellen, n.l. of allen mede willen werken met 2750 3250 4250 475C 5500 De Floresiili, 39050 f 0.20. Je Leeuw der Monêoleif rtp. f

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5