Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I VAN EEN STflffl. R FEUILLETON DOOR EENftRUKa &TEP. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. Een groot wegenplan voor de Gemeente. Vrijdagavond was de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen, onder presidium van den Edelachtb, heer Dekkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens met de afhandeling dei agenda te beginnen deelt de voorzit ter mede, dat van Ged. Staten be richt is ingekomen van de herbenoe ming van de leden voor den Vieesch- keuringsdienst, n.l. de heerenv. d. Veeken te Made, Meijers>Geertruiden- berg, Moons te Raamsdonksveer. de Wit Raamsdonk en Dekkers Waspik. Agenda 1. Voorloopige vaststelling gemeente- begrooting 1926. Namens de commissie van onder zoek deelt de heer v. d. Rijken mede, dat alles in orde werd bevonden, bpr. brengt dank aan den gem.-secretans die de commissie met de noodige voorlichting steeds ter zijde heeft ge staan. De post. uitgetrokken voor de Ver- eeniging van Nederl. Gemeenten geeft spr. aanleiding tot een opmerking. Spr. erkent volmondig 't nut dezer vereeniging en wil daarom gaarne den post op de begrooting zien gehand- h3ald- Spr. zag echter gaarne vastgesteld dat iemand uit den Raad de jaarlijk- sche vergaderingen der vereeniging bezoekt en daarbij, zoo noodig. de gerezen grieven in deze gemeente naar voren brengt. De Voorzitter kan zich geheel met den gedachtengang van den heer v. d. Rijken vereenigen en zegt toe, de be langen dezer gemeente op de verga deringen der vereeniging te zullen behartigen. Aan de gemeente-rekening ontleenen wij de volgende cijfers: Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven f 75447.405 f 87813 58 Nadeelig slot f 12366.175 Kapitaaldienst Ontvangsten f 38103.95 Uitgaven f 35553.95 Batig slot f 2550 2. Vaststelling gemeente-begroo ting 1928. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 77395.65'/a- Tegen de begrooting stemden de heer Pruijssers en v. d. Rijken. Verschuren. In openbare vergade ring zag ik gaarne stemming over den post straatbelasting. De stemming van de Commissie is toch niet bindend, en ik blijf op 't standpunt, dat straat- belasting zeer onbillijk is. Voorzitter. Ik heb er niets op tegen om 't in stemming te brengen. Wethouder Vloemans. Als we de straatbelasting opheffen, dan moeten we andere belastingen verhoogen. Tegen straatbelasting stemden de heeren Pruijssers, v. d. Werff, v. d. Rijken en Verschuren. 3. Benoeming lid van het Bur gerlijk Armbestuur. (vacatureKlaassen). De. Voorzitter zegt, dat B. en W. geen voordracht meer maken maar een aanbeveling doen. Hierbij heeft't college ditmaal rekening gehouden met de wenschen van den Raad om een üd uit zijn midden in 't Armbe stuur te zien opgenomen. Door 't Armbestuur wordt M. van Dongen aanbevolen B. en W. voegen hieraan nog twee personen toe, zoodat de aanbeveling in alfabetische volgorde als volgt luidt: M. van Dongen. J. Smits en Ver schuren. Brokx. Maar weet U of een lid van den Raad een eventueele benoeming zal aanvaarden Voorzitter. Neen, maar als de Raad toch zelf de wenschelijkheid te ken nen geeft dat een lid uit zijn midden wordt benoemd, daneischt de beleefd heid toch dat men een benoeming ook aanneemt. De stemming had het volgende resultaat: Verschuren 6, M. van Dongen 4 en J. Smits 2 stemmen. De heer Verschuren verklaarde zijne benoeming niet aan te nemen. Bij een volgende stemming behaalde de heer van Dongen 5, Smits 4 en Verschuren 2 stemmen. De derde stemming gaf 't volgende resultaat: J. Smits 5, van Dongen 4, en Verschuren 2 stemmen. De vierde stemming gaf nog niet den gewenschten uitslag. De heeren J. Smits en van Dongen behaalden ieder 5 stemmen. Nu beslist 't lot ten gunste van dhr. J. Smits. 4. Wijziging begrooting 1927. Deze wijziging, in entvangsten en uitgaven tot een gelijk bedrag van f 2500.—, werd m.a.s. goedgevonden. De Voorzitter stelt dan aan de orde een verzoek aan Waspiks Belang, om aan de drie bestaande veemarkten nog 2 bij te voegen, één voor Novem ber en één voor April. Voor premie stelt de vereeniging f 30 beschikbaar. Echter zag men gaarne dat op deze markten, de kramers van buiten de gemeente werden geweerd. Verschuren. Een veemarkt zonder kramen is geen markt, vooral niet in een kleine plaats. Ik ben wel voor een premie-systeem als dit in 't belang is voor de markt en een grooteren toevoer van vee met zich brengt. Maar als dit niet zoo is dan hebben wij aan twee markten werkelijk gev noeg. 't Lijkt me niet goed om kra men te weren, daarmee zal men een markt niet in stand kunnen houden. Voor enkele inwoners brengen de kramers misschien een klein nadeel, maar dat weegt niet op tegen 't alge meen belang. Eerlijk gezegd zie ik er niet veel in om nog twee markten aan de bestaande te voegen, maar 't is in elk geval toch wel te probeeren. v. d. Rijken. Die veemarkten zijn toch wel in 't belang van den boeren stand. Verschuren. Ze zijn zeker nuttig, maar de vraag is, kunnen wij ze in stand houden We hebben nu nog twee goede markten, en als we deze gaan uitbreiden dan vrees ik, dat 't niet veel zal worden. En als alleen de prijzen moeten trekken, dan houdt de markt op den duur toch geen stand, v. d. Rijken. Ik begrijp niet dat de boeren zich door een prijsje naar de markt moeten laten lokken. Dat vind ik beneden de waardigheid van den boerenstand. Voorzitter. Als voorzitter van Was- piks Belang, kan de heer Brokx mis schien wel een toelichting geven, Brokx. Onze vereeniging wil alles doen om Waspik vooruit te brengen en daarom zijn we met dit verzoek gekomen. De laatste markten hebben een zeer goed resultaat gehad en nu denken wij in die richting nog meer te bereiken. Daar hebben we onlangs nog een zeer levendige vergadering over gehad. Wij waren er wel voor om kramers toe te laten, maar de meeste winkeliers kwamen daartegen op. Van hun standpunt hebben ze natuurlijk gelijk. Maar kramers bren gen toch altijd meer bedrijvigheid mee. v. d. Rijken. Dat werd toen wel op de vergadering gezegd, maar ik geloof er niets van dat vreemdelingen hier extra op de markt zullen komen koo- pen. 't Is hier geen markt als in den Bosch. De practijk bewijst dat de menschen allemaal naar de groote steden gaan. 't Platteland wordt door de groote centra ontvolkt. Smits. Is 't nu de bedoeling om ook de kramen van de bestaande markten te weren Voorzitter. Neen, alleen voor deze AAMBEIEN AKKF.R'» KLOOSTERBALSEM extra markten. Brokx. En dan nog maar bij wijze van proef. Voorzitter. Ik zal 't verzoek in stem ming brengen. M.a.s. werd tot inwilliging van t verzoek besloten. Rondvraag. Voorzitter. Ik heb destijds al eens medegedeeld, dat bij B. en W. t voor nemen bestaat om den gemeenteraad een plan voor te leggen tot verbete ring van wegen In onze gemeente. Als de Raad zich in principe met 't plan kan vereenigen dan zouden we een deskundige kunnen raadplegen en een begrooting laten maken, 't Plan be staat om allereerst eerst den Parallel weg te verbeteren en de klinkers van dien weg te doen vervangen door platte keien. De klinkers uit den Parallelweg zouden we dan kunnen benutten tot verbetering van het Dijkje, te beginnen bij Wolfs, 't Derde plan is om de kaden langs de Haven te bestraten en wel van Vrouwkensvaart- sche haven en de Kerkvaartsche haven. En 't vierde plan is om den weg in Waspik—Boven met macadam te be werken. Als we nu een deskundige hebben gehoord, dan zouden we mis schien al 't volgend jaar met de werkzaamheden kunnen beginnen Wij achten dit de beste weg. Den Parallel weg moeten we in elk geval ver beteren, want van hooger hand werd ons hier reeds op gewezen. Brokx. De plannen zijn zeer zeker toe te juichen. Welke keien denkt U te benutten voor den Parallelweg? Voorzitter. Platte keien. Brokx. Ik heb ze in Tilburg gezien, dat zijn prachtige keien voor bestra ting. En de beschoeiing langs de Haven? De Voorzitter antwoordt dat hem tweede hoofdstuk. NUMMER 82. WOENSDAG 10 OCT. 1927. en Unsslrutsrke Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Vrij bewerkt naar den roman van Looise B. B. leiding en hij was den donkeren weg opge gaan der woeste hartstochten van spel en drank, die hem naar den afgrond voerden. O, nog eens zoo te mogen hopen en verwach ten als Huibert, hoeveel zou hij er niet voor willen geven en ongedaan maken 11) En Wolf, antwoordde de oude dame, met haar innemenden glimlach haar vreem den neef aanziende en hem hartelijk toe knikkende, als ik zoo'u haast maakte dit huis weer op orde te brengen, was het om dat ik mijn jongen varensgast „tehuis" ver wachtte. Ik wist-niet wat er al zwervende van hem geworden was, in elk geval moest hij hier een veilige haven vinden. Zij stak haar oudsten neef hare vrije hand toeEn wees jij er ook welkom, Wolf. Wat ben je lang weg geweest! Ik hoop dat je mijn huis zult leeren beschou wen zooals Huib dat doet De oude dame was verwonderd over den blik, zoo verlangend en zoo droevig tevens, dien zij opving uit de oogen van haar oud sten neef. Hij boog zich over hare hand met eene beweging, als wilde hij knielend zich tegen haar aandrukken, met een stille bede om hudp en ontferming. Hij kuste haar de hand, zooals een boetvaardige zondaar het kleed kust der Madonna. Wat knagende smart en afgunst was daar eensklaps in zijn ziel. O, gelukkige Huib, zóó te kunnen, zóó te mogen thuis komen Nu eerst begreep hij de kracht van het •pantser, dat deze vrouwen om het hart ge smeed hadden van den jongen man, dat hem in vreemde landen, ver van haar. behoed had voor alle kwaad. Voor hem, den verlo ren zoon, had de herinnering aan trouwe moederoogen, aan lieve blauwe kijkers* niet geblonken als sterren in den nacht der ver- Dreunend sloeg de huisdeur van den be roemden professor achter Wolfgang dicht. En wie hem daar zag loopen. met een gelqk- matigen soldatenpas, de breeds schouders flink naar achteren en de strakke trekken van zijn ernstig gelaat in onbewegelijk be dwang. zou de wanhoop vermoed hebben, die zijn hart beroerde. Daar was alleeil een somber vuur, dat gloorde in zijn diepliggen de oogen. Ten derde male, in deze éóne week, had hij van de voorgangers der medische weten schap moeten liooren, hoe hij daar in dat verre tropische land zijn leven door eigen schuld verwoest had, hoe zijn leverkwaal en zijn aangetaste longen door losbandige levenswijze ontstaan, ongeneeslijk waren geworden. En telkens, als uit koele mond zulk een vonnis klonk, was het hem geweest of een ruwe plompe voet een teeder bloempje van hoop, dat in zijn hart begon te ontkie men tusschen de puinhoopen van verloren levensvreugd, weer onmeedoogend vertrapte. Maar de hoop is veerkrachtig, en nul bi, hem de liefde ontwaakte, zooals de knop eener najaarsbloem eerst laat openspringt na lenteluwte en zonnewarmte, nu wilde hij niet gelooven. dat de eerlijke worstelstrijd, dien hij was aangevangen tegen oude, slechte ingekankerde gewoonten, nutteloos zoude zijn. En hij liep voort, met stijf saamgekn - pen lippen, den weg inslaande naar het station, steeds bij zichzelf herhalende, dat het niet waar kon zijn, wat hij zooeyen ge hoord had. Verwoest, zijn leven, zijn toe komst! Och, als hij alleen maar lijden mocht maar hij dacht aan twee donkerblauwe oo gen, zooals zij hem aangezien hadden, toen zij zich vol vertrouwen aan hem hadden overgegevenAlles, wat hij kon doen om genezen te worden, mocht hem niet te veel zijn; dit nam hij zich ernstig voor, al was Goud Velen, die in hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van eto gevolg van de xeer bij rondere antlieptiache werking van deren ver zachtenden baUem. zijn posen een bovenmensclielijke worste ling. Hoe is het, wat heeft nu <le professor gezegd? Moet je nog een badkuur doen, strenge matigheid in acht nemen? Zoo werd hij thuis komend gretig onder vraagd. Op Huib's levendige vragen gaf Wolfgang slechts door hoofdknikken ant woord. Hij wierp zich in een armstoel en zeide. dat hij doodaf was. De broeders hadden nu kamers in het zelfde huis op het Plein. Een ruim vertrek, met drie ramen uitziende op het groote vier- vlak aan hun voeten, was hunne gemeen schappelijke zitkamer. Wolfgang tuurde naar buiten, naar de kruinen der olmen, die als een grove sluier zich weefden tegen de grijsblauwe lucht en een groenachtige scha duw wierpen in de kamer. Hij zag er wer kelijk vermoeid uit en daarom viel Huib hem niet langer lastig met vragen. Maar in zfln levendigheid kon hij niet lang zwijgen en al heel spoedig zeide hij dus; Weet je het al? Oom en Hilde, zijn gisterenavond thuis gekomen. Ik ontmoette ze zooeven, toen ik in het Bezuidenhout mijn dagelijksche opwachting kwam maken. Ze vroegen dadelijk naar je, Wolf. Ik zeide dat je reeds voor de derde maal een profes sor waart gaan consulteoren. .Te had toen het bezorgde gezichtje van Hilde moeten zien, 't kind schijnt nog altijd even teerge voelig. Is Wolfgang dan ziek, toch niet gevaarlijk! vroeg ze en er was angst in hare van schrik wijd geopende oogen Nooit was Wolfgang's gezicht zoo ondoor grondelijk geweest als nu. terwijl 't berouw niet knagende wreedheid hem pijnigde en hij weer dat onmeedoogende „verwoest" van daar straks meende te hooren. Huib ging onbevangen verder: Nu, ik heb haar natuurlijk gerustgesteld en gezegd dat je zonder twijfel van avond zou komen om je opwachting te maken Van avond komen en zich laven aan 'le klare, heldere diepten barer trouwe, kinder lijke 'oogen, zich te laten omringen door den zachten, melodieusen klank barer stem...... hij dorstte ei» naar. zooals e n woestijnreizi ger smacht naar kristalhelder koel water. Maar als hij werkelijk kon worden, zooals zij hem idealiseerde, dan mocht hij niet ko men, n u nog niet. Eerst moest hij haar waardig worden. En nogmaals overwon zijn eerlijkheid. Het spijt mij. dat ik vanavond nmt gaan kan, zeide hij, en toen, den teleur- gestelden blik opvangende van Huibert, voegde hij er ophelderend hijVooreerst tien ik te moe en morgenochtend wilde ik reeds vertrekken. Tk ga naar Karlsbad. Morgen alMoet het dan zoo haastig? Ja... op bevel, jokte de oudste om overtuigend te zijn. En dan, Huib. weet je niet meer. wat ik te Parijs vertelde, hoe al dat gevraag naar mijn gezondheid me werkelijk ziek zou maken, 't Is een soort suggestie, moet dat nu weer beginnen, ik gevoel me toch al niet heel wel! Wolfgang's uiterlijk was in overeenstem ming met zijne woorden en Huibert vond het daarom beter niet verder aan te drin gen. Maar de teleurstelling week niet van het gezicht van den jongste, toen hij ant woordde: Het is wel gauw, Wolf. wij zullen het druk hebben vandaag, om mor genochtend reeds te kunnen vertrekken. Al weer dat noodelooze ..wij", mijn jongendezen keer ga ik alleen. Maar Wolf. zoo ziek, is dat nu voor zichtig? Wolfgang bemerkte, hoeveel minder stel lig de toon was, waarmede Huib aandrong, als hij een vorigen dergelijken strijd en daar om zeide hij beslist: Nonsens, zoo ziek ben ik niet. dat ik me zelf niet zou kunnen redden op reis. Ik wil je niet mee hebben, al was het al leen om je vervelend gezicht te ontgaan, want op zulke hadplaatsen is het verschrik kelijk eentonig voor gezonde menschen. En dan Huib. ze zouden je te veel missen in het Bezuidenhout, nu ze je pas terug heb ben. Je hebt het zelf gezegd, wie 'weet hoe kort je non-actief zal zijn. Huib liet zich heel gemakkelijk overhalen; hij was alleen vol ijver voor Wolfgang's koffer en valles te pakken. Wolfgang glim lachte bitter over deze lichte overwinning. Zouden nu werkelijk hunne levenswegen beginnen uiteen te loopen? Hij vreesde er voor. EENE IDYLLE. „Beste Wolf. Volgens afspraak schrijf ik je dikwijls. Al had je mij die belofte niet afgedwongen, dan zou ik toch niet kunnen nalaten je veel te schrijven. Maar ik had jou de belofte moeten afpersen in plaats van jij aan mq. Want nog altijd wacht ik op ccn uit voer igen brief van je. ..Ik ben hier goed aangekomen en hegm aan de kuur", is de inhoud van de eenige briefkaart, die ik van je ontving. Kon een telegram korter zijnJe zult me antwoor den„Beste vent, wat moet ik je anders schrijven, dan dat. ik in een hotelkamer ge kropen ben, vies bronwater drink en de kuulr streng volg? Is dat zoo belangrijk te hooren?" Nietwaar Wolf, zoo'n antwoord ligt op je lippen. Mijn waarde, wijze oudste, wat voor bijzonders gebeurt er in mijn le ven en toch is dit reeds de derde brief, dien ik aan je schrijf. Ik heb dit velletje post papier reeds omgeslagen en hen vooreerst niet van plan mijn pen neer te leggen. Zoo zie je. welk een verschillende opvatting wij hebben Nog altijd breng ik mijn vrijen tijd door in het Bezuidenhout. Als het mogelijk was. is het daar in huis nog gezelliger dan vroe ger. De twee schoonzoons en het kleine grut breken op aangename wijze aan tafel de rq van louter lichte kleedjes. Want je moet weten. Wolf, de familie is nu voltallig. Jet- tie's huzaar is terug van zijn paarderikoo- periJ en. tot vreugde der geheele familie, hier in garnizoen gekomen. Mevrouw en de luitenant Rentinga hebben nu hun huis in de Jnvastraat betrokken. Van Werden heeft zijn zomerverlof gekregen en met vrouw en kind kamers genomen in het. groote pension, dicht hij de ouderlijke woning. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1