Uw Haar niet uit de gem.-rekening blijkt, wie tot 't onderhoud der beschoeiïng'ver- plicht rs W. 8orne heeft een aan schrijving ontvangen maar gaf daarop tot heden nog geen gehoor, 't Lijkt spr. een zeer precair geval. De heer Brokx meent, dat de ge meente 't maar moet doen. Voorzitter Een deskundige zou ons ook nog kunnen inlichten, v. d. Rijken. V/ij zijn er toch allen van overtuigd, dat .onze wegen ver- J. Witlox, betering behoeven. v. d. Werff. Aan 't Dijkje zou ik niet bij Wolfs maar achteraan begin nen. De Voorzitter beaamt zulks, v. d. Rijken. En waar mogelijk moeten we dan ook 't Dijkje ver- breeden. De heer Brokx merkt op dat van Strien een betrouwbaar en goeci deskundige is tot wien zich de ge meente gerust kan wenden. De Voorzitter neemt hiervan dank baar nota. M a s. werd het voorloopig wegen plan goedgekeurd. De heer Verschuren deelt mede dat demogelijkheid bestaat dat men alhier een R K Landbouwschool kan krijgen, indien de gemeente hiervoor een paar schoollokalen beschikbaar stelde. De Voorzitter zegt dat de gemeente dit zeer zeker wel zal willen appre- cieeren. Verschillende leden sluiten zich hierbij aan. Besloten wordt aan een eventueel verzoek van den N. C. B te voldoen en twee schoollokalen beschikbaar te stellen. Smits. Hebt U nog iets gehoord van de fabriek van Hagen Voorzitter. Ik heb er naar gevraagd maar er is nog niemand om de fa* briek geweest. Wanneer er een gega- digde komt, dan zal men 't ons on middellijk mededeelen. Mochten de omstandigheden gunstiger worden, dan zal Hagen zelf 't bedrijf weer in werking brengen. De heer v. d. Werff wijst erop,dat bij 't opbreken van waterleidingen de wegen niet meer in goeden staat worden gebracht De Voorzitter zegt, dat men er den directeur van de Waterleiding reeds herhaaldelijk op gewezen heeft. v. d. Werff. Als wij boeren zoo iets zouden doen, dan had men ons reeds lang achter de broek gezeten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Th. Goossens, Burgemeester en Wet houders van Tilburg, den Superior der Eerw. Fraters van Tilburg, e.a. De voorzitter van het Zwijsen-Comité de heer H. Blomjous, opende de bijeen komst met den Chr groet en hield een korte openingsrede. Spr. zeldedathet Comité heeft gemeend dezen sterfdag te moetenbeperken tot een zuiver Til- burgsch feest. Daarna hield de historicus Prof. Dr. werd geëindigd en den uitslag bekend teel zoowel in de commissie van Toe gemaakt; daarna werden door den zicht op het L. O. als in de Commis Voorzitter de prijzen overhandigd sie tot wering van Schoolverzuim in ais volgt: A. Kempenaars le prijs met de gemeente Sprang-Capelle een twee- 93 punten, Ant. v. d. Wiel 2e prijs tal vacatures. De heer Holst was lid met 91 punten, L Klijn 3e prijs met 91 punten, Adr. v. d. Wiel 4e prijs met 85 punten, C. Pelders 5e prijs met 85 punten, P. v. Huiten 6e prijs met 84 punten, G. Pulles 7e prijs met van beide commissies. Nu de bietencampagne aan den gang is, zijn de landbouwers in deze omgeving reeds druk bezig met het inkuilen van pulp. Kwam andere jaren een zeer interessante rede 89 punten, W. v. Balen 9e prijs met over t leven en werken van wijlen 80 punten, W. Pulles 10e prijs met Mgr. Zwijsen. Spr. toonde aan hoe de 79 punten, C Klijn lle prijs met 78 edele vriendschap van Zwijsen met ounter, J. v. d/Geld 12e prijs met Koning Willem II een goeden nasleep 75 punten, M. Pelders 13e prijs met had, nl. de emancipatie van Katholiek 75 punten, Klijn 14e prijs met 72 «i 'J- n.ul n8eJÏÏS de ™ee?te PU,P P" scheepsgelegenheid en versterking der saam van het Nederlandsche BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Sept. f39.988.800 opgebracht, off 1.563.600 minder dan verleden jaar. Voor de eerste negen maanden 'van 1927 was er echter, bij een opbrengt van f379.533.000 een voordeelig verschil van f 14.669.000. Lt. Koppen te Bangkok aangekomen. Het Haagsche Anetakantoor ontving telegrafisch bericht, dat de „Postduif' te Bangkok is aangekomen. Toen het toestel naar de loods werd gerold, zakte hel in den zachten grond weg. Bij het vrijmaken werd een der wiel- steunen licht beschadigd. De reparatie zal vermoedelijk een oponthoud van twee dagen veroorzaken. Lt. Koppen is Maandag uit Batavia vertrokken en Dinsdag van Singapore opgestegen. Ingezonden Mededeelingen. Nederland hoorigheid volk. De boeiende rede van den geleerden spr. werd herhaalde malen door ap plaus onderbroken. Vervolgens hield Mgr. Diepen neg een toespraak. Mgr. zeide om.; De huldiging van heden ter herdenking aan den ons'er- felijken Zwijsen heeft mij met vreugde naar Tilburg doen komen. Paus Pius X zei eens, dat Neder land een der mooiste vertrekken van de Katholieke Kerk is en zoo zeg ik, dat Tilburg een der mooiste zalen van ons Bisdom is. waar ik hartelijk heb willen meedoen aan de hulde, gebracht aan mijn onsterfelijken voorganger. Mijn verschijnen in deze mooie zaal van mijn Bisdom heeft ook ten doel steun aan het groote werk de oprich ting van een monument te zijner eere. 't Is een Tilburger, hier aan mijn linkerhand zittend, die de gedachte naar voren bracht; Zou voor Mgr. Zwijsen in zijn Tilburg geen monu ment kunnen worden opgericht? De actie daarvoor is in haar opzet Goddank geslaagd, 't is niet meer de vraag, öf het monument zal worden opgericht, maar hoeveel dagen het nog zal duren. Erkentelijkheid uit ik voor het ver leden en de beste wenschen voor de toekomst van het groote ideeeen monument voor Mgr. Zwijsen. Heel Katholiek Nederland is zijn schuldenaar, moge heel Nederland zijn medewerking verleenen. Mogen wij dan spoedig staan om een heerlijk standbeeld voor Mgr. Zwijsen in zijn goede, vroede Tilburg. En moge wij de lijn doortrekken, die de groote emancipator Zwijsen voor altijd heeft aangewezen. (Apllaus). De heer Blomjous sprak 't dank woord, waarna Mgr. Diepen aan de vergadering zijn bisschoppeüjken ze gen gaf KUNST EN LETTEREN. Expositie Groenewegen. Van 17—31 Oct. exposeert A. J. Groenewegen met schilderijen, aqua rellen en teekeningen in de Kunstzaal „Triborgh", Stationstr. 31, Tilburg. KERKNIEUWS. De vijftigste sterfdag van Mgr. Zwijsen. Te Tilburg werd Zondag de vijftigste sterfdag van Monseigneur Zwijsen plechtig herdacht. De plechtigheden begonnen met een pontificale H Mis in ae kerk van 't Heike. zijn kerk, opgedragen door Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch. Om half vijf begon in de zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie de huldigingsvergadering Op het podium hadden behalve Mgr. Drpen ook plaats genomen Deken Sanders en 't Zwijsen Comité. Nog waren o.m. aanwezig Prof. Dr. DRUNEN. Dat onze gemeente hoog staat op muzikaal gebied en heel wat presteert, blijkt weer uit het het feit van de bekroningen behaald op het Solisten concours te Heusden. Op 9 October wist onze bekende musicus J. van Wezel met zijn solo-bariton den eersten prijs te behalen met lof der jury in de hoogste eere-afdeeling; in de afdeeling uitmuntendheid (duet ten) M. v. d. Putten, trombone en L. v. Wezel piston, le prijs met lof der jury. G. Eishout, solo, hoogste eere- afdeeling, tuba le prijs. Afdeeling uitmuntendheid (kwartetten) L. van Wezel, piston, H. Eishout, piston, J. van Wezel, bariton, G. Eishout, tuba le prijs, terwijl de eereprijs nog werd toegekend aan de duetten met de meeste punten van het concours, de zilveren lauwertak met 140 punten, terwijl in de afdeeling kwartetten, van geheel het concours, de heeren v. Wezel, M. Eishout, j. v. Wezel en G. Eishout met 133 punten, den extraprijs voor het hoogste aantal punten de zilveren lauwertak in ont vangst mochten nemen voorwaar een mooie prestatie, voor deze leden der harmonie „de Volharding". Verder be haalden ook deleden van de harmonie van het Patronaat, j.l. Zondag prach tige prijzen n.l. in de tweede afdeeling M. v. Weert le prijs, clarinet 128 punten, Joh. de Munnik 130 punten le prijs, terwijl H. v. Loonden tweeden prijs behaalde, en in de eerste afdeeling J. Merks met zijn bariton den eersten prijs wist te behalen met lof der jury, zijnde het hoogste aantal punten van het geheele concours; J. v. d. Hoven met piston le prijs. In de bestuursvergadering van den Tuindersbond alhier is besloten om in den loop van 1928 een groote nationale tentoonstelling te houden van groenten en fruit in het veilings gebouw. ELSHOUT. Begunstigd door prachtig herfstweer werd onder groote belang stelling j.l. Zondag een schietwedstrijd gehouden door de leden van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm alhier, op de banen achter den tuin van H. van Hoorn. Ongeveer 3 uur waren allen bijeen en trok men gezamenlijk naar het terrein, alwaar de wedstrijd zou be ginnen. Toen den avond begon te vallen punten, Th. v. d Besselaar 15e prijs met 68 punten, Cor. v. d. Geld 16e prijs met 61 punten, A Kolemansl7e prijs met 52 punten. H. Klijn 18e prijs met 51 punten, H. v. d. Besse laar 19e prijs met 50 punten. De prijzen werden met een toe passelijk woord uitgereikt. Na afloop werd een vergadering gehouden, waarin werd besloten deel te nemen aan den grooten Landstorm dag, welke op 27 Sept 1928 te 's Gravenhage zal gehouden worden. Reeds deden 13 leden hun toezegging om hieraan deel te nemen. Ook werd besloten dezen winter nog een lezing te houden met licht beelden, waarop wij later nog even zullen terug komen Op 25 Oct. a.s. zal vanwege den Boerenstand een fokveedag gehouden worden met een groote nationale tentoonstelling, wat veel belangstelling tot zich zal trekken. VLIJMEN. Zondagmorgen circa 9 uur reeo een der „Cito" bussen, welke den dienst onderhouden tusschen 's-Bosch en Waalwijk, ter hoogte van de Stoomkoekfabriek der Fa. v. d. Ven Hendriks tegen een boom staande voor het huis van den h?.er H. de Roy, alhier. Ook de voor hei huis staande heg werd totaal vernield. Behoudens een lichte verwonding van een der passagiers, veroorzaakt door glasscherven, werd niemand ge wond. De materieele schade is echter groot. Het ongeval is te wijten aan het onklaar raken der stuurinrichting. Zondagmorgen om 10 uur is op den VJijmenschen weg ter hoogte van huize America, de 37 jarige wielrijder A van Dal, door de auto van dr. B. uit den Bosch gegrepen en tegen den grond geworpen. De wielrijder, die bewusteloos bleetjiggen en een scheur- wcyide in het gelaat had bekomen, werd door den juist passeerenden dr. Van Dijk uit Den Bosch voorloopig verbonden. De auto van eerstgenoem- dendocter heeft hem naar zijn woning vervoerd, waar hij weldra tot bewust zijn kwam. Zijn toestand is gunstig, tenzij zich complicaties voordoen. Geen der partijen heeft schuld, aan gezien de wielrijder ongeveer 5 meter voor de auto hevig met zijn rijwiel begon te slingeren. Het rijwiel werd geheel vernield. SPRANG CAPELLE (v.m. Sprang). De voermansknecht A. V. alhier had jl. Vrijdagavond het ongeluk over een dorpel te vallen en daarbij zijn enkel te breken. Geneeskundige hulp van Dr. Waardenburgh moest worden in geroepen. Bij de j.l. Vrijdagavond gehouden verkiezing van Nolabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werden gekozen de heeren C van Heijst en G Janson Fzn., zulks in de vacaturen, ontstaan door het vertrek van dhr. M. Zwart en de be noeming tot Kerkvoogd van dhr. G. J. van Willigenburg. Ledenvergadering der A R. Kies- vereenfging „Sprang" op a.s. Donder dag 20 October, des avonds half acht uur, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda Opening, notulen, bestuurs verkiezing (in de vacature M. Zwart), benoeming afgev. Jaarverg. Chr. Volks- bond, eventueele vragen door de leden, rondvraag, sluiting. Vergadering der afd. Sprang van het Ned. Werkl.Verb .Patrimonium" op a.s. Zaterdag 22 October, des avonds 8 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda Opening, notulen, ingekomen stukken, voorstel nieuwe leden, verslag jubileumvergadering te Utrecht door H. Chabot, varia, sluiting. §CAPELLE. Hel bouwen van een warenhuis voor rekening van den heer J. A. H. de Wit op zijn tuinderij in de Tolsteeg alhier, onder architectuur van den heer A. Snijers te Raamsdonks- veer, is opgedragen aan de firma H. Michaël en Zn. te Loonschendijk. Door de gemengde zangvereeni- ging „'t Rozeknopje" alhier, zal op 9 en 10 November a.s. in de zaal van den heer L. F. v. Dongen te dezer plaatse, onder leiding van haren direc teur, den heer N Snijers te Raams- donksveer, de eerste winteruitvoering worden gegeven' Door vertrek uit deze gemeente, overlijden en bedanken, respectievelijk van de heeren Holst, J. Oerlemans en A. v. d. Hoeven, bestaan er momen- ïn de haven aan, dit jaar wordt zeer veel pulp per trein aangevoerd, zoodat aan het station Capelle-Nieuwevaart een meer dan gewone drukte heerscht. Op Maandag 17 dezer heeft mej, H. v. d. Poorte, onderwijzeres aan de Chr. School a. d. Loonschendijk. na een ziekteverlof van enkele maanden haar werkzaamheden ais zoodanig weer hervat. Vergadering van den Raad der Gemeente Sprang Capelle, te houden op Woensdag den 19en October 1927, des namiddags te drie uur. AGENDA 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 17 Augustus en 6 September 1927. 2. Onderzoek van de geloofsbrie ven der nieuwbenoemde leden J. Kraak en C. B. Timmermans. 3. Beëediging van de nieuw be noemde leden voornoemd. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoeming lantaarnopsteker. 6. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang over 1926. 7. Aanbieding van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1926. waarvan een lokaal door Burgemeester en Wethouders gratis beschikbaar is gesteld. Door Dr. Wijffels is het gezin van A. Smits-van Delft besmettelijke ziekte „Dyphteritis" geconstateerd. Het geheele gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen is aangetast. Op de Maandag alhier gehouden najaarsmarkt werden aangevoerd 59 runderen. 15 ponnys en zes manden varkens. Kalfvaarzen golden van f225.- tot f350.— Varkens van f 13.— tof f 18 De handel was flauw. De kramers maakten geen goede zaken. De verkoop van speldjes ten bate van „Herwonnen Levenskracht" bracht in deze gemeente f 50.53 op. Het triduum gegeven in de St. Theresiakerk te Waspik-Boven is schitterend geslaagd. Eiken avond onder het Lof van zeven uur was de kerk goed bezet. Zondagmorgen werd om 10 uur een solemneele H. Mis opgedragen door den WelEerw. Pater Canisius, met assistentie van den ZeerEerw. Pater Gabriël, rector, als diaken en den WelEerw. Heer kapelaan A. Damen' als subdiaken. Het triduum werd gesloten des namiddags om half drie met een plechtig Lof met feest predikatie. RAAMSDONK. Openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente op Zaterdag den 22 October 1927, des namiddags fen zes ure. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. 2. Staten van oninbare en nog te ver halen posten van plaatselijke be- lastingen. Benoeming van een Commissie 3. Voorloopige vaststelling derrekening belast met het onderzoek vandereke ning sub. 7 genoemd. 9. Aanbieding van de bfgrooting van ontvangsten en uitgaven der ge meente voor 1928. 10. Benoeming van een Commissie tot onderzoek der begrooting sub. 9 genoemd. WASPIK. Zaterdagavoud 7 uur ver gaderde de vereeniging het „Wit Gele Kruis" in het Patronaatsgebouw. Bij afwezigheid van den Voorzitter den heer A. F. Maas werd de vergadering gepresideerd door den Vice-Voorzitter den heer G. L. Akkerraans. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en wijdt eenige woorden van nagedachtenis aan het overleden bestuurslid, den heer W. C. Klazen. Verder brengt spreker nog een woord van dank aan den oud-geestelijk adviseur kapelaan van Riel voor het vele goede dat Z.Eerw, in het belang der vereeniging heeft verricht. Den WelEerw. kapelaan Damen wenscht spr. geluk met zijne benoeming tot geestelijk adviseur der vereeniging, in de hoop dat Z.Eerw. de voetsporen van zijn geachten voor ganger zal mogen navolgen. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de benoeming van een be stuurslid, in de vacature van den heer Klazen. Door het Bestuur der vereeni ging is de volgende aiphabetlsche aan- beveling opgemaakt: 1. A. Brokx Jacobs. 2 B. Langerwerf. 3. A. van Strien. 4. W. Verschuren. De heer J. van Dongen vraagt of het niet wenschelijk zoude zijn een lid van Waspik Boven in het bestuur zitting to doen nemen. De Voorzitter zegt dat het bestuur in overweging heeft genomen A. Kamp, lid van het Burgerlijk Arm bestuur op de alphabetische aanbe veling te plaatsen, doch wijl deze persoon nog al op verren afstand woont, was dit nogal bezwaarlijk. De leden zijn bovendien niet gehouden iemand uit de opgemaakte aanbeveling te kiezende stemming blijft geheel vrij. Overgegaan tot stemming verkregen de Heeren A. Brokx 12 stemmen, J. Smits 4; W. B. Verschuren 3 en L. Filters 6. Niemand de volstrekte meerderheid hebbende verkregen, heeft eene her stemming plaats tusschen de personen die het meeste stemmen hebben ver kregen n.l. de heeren Brokx en Fitters Uitgebracht werden 26 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. De heer A. Brokx verkreeg 16 stemmen en de Heer Fitters 9, zoodat is benoemd de heer A. Brokx. De WelEerw. Heer kapelaan Damen, dankt den Voorzitter voor de woorden bij de opening der vergadering tot hem gesproken en zegt dat hij de belangen der vereeniging zal trachten te behar tigen naar het voorbeeld van zijn voorganger kapelaan van Riel. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering met den christe lijken groet gesloten. Door het bestuur van denN C.B. Is besloten evenals vorige jaren ook dit jaar weder een landbouwcursus ie geven. De lessen worden gehouden in de voormalige openbare lagere school van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf, het vleeschkeuringsbedrijf en der Gemeente, over den dienst 1926. 4. Goedkeuring rekening, dienst 1926. en begrooting, dienst 1928, van het Burgerlijk Armbestuur. 5. Vaststelling begrooting van het ge. meentelijk electriciteitsbedrljf, het vleeschkeuringsbedrijf en der Ge meente, dienst 1928. 6. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende bedenkingen tegen het raadsbesluit tot verkoop eener strook grond, deel uitmakende van den openbaren weg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verpachten der zijbermen van het voetpad „het Blok." 8. Vaststelling van het suppletoir ko hier der straatbelasting over het dienstjaar 1927. 9. Benoeming van leden der Commissie van Toezicht op het correspondent schap der arbeidsbemiddeling. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W, G. van Dongen, onderwijzer te Zutphen werd heden benoemd tot hoofd van de U.L.O. School le Maas- sluie. Op de Zondag jl. gehouden in- iernationale hondententoonstelling te Delft, behaalde onze plaatsgenoot, de heer D. de Jonghe, met zijn Bouvier, twee eerste prijzen. Ook het vorig jaar behaalde de met dezen hond een eerstsn prijs en wel op de inter nationale tentoonstelling te Schiedam. Voor het op te richten muziek gezelschap (Harmonie) hebben zich 20 personen als lid opgegeven. Zondag a.s. wordt in het Leo- gebouw door den R.K. Tooneelvereeni- ging St. Bavo een uitvoering gegeven waarvan de opbrengst komt ten bate van de Vincentiusvereeniging. Op 't programma komen eenige komische voordrachten voor en de klucht: „Boerenbedrog." RAAMSDONK. Naar we vernemen heeft het bestuur van de eiervereeni- ging den heer Teurlings uit Kaatsheu vel aangezocht, om a.s. winter een cursus in pluimveeteelt te komen geven. Met de restauratiewerkzaamheden aan den toren der Ned, Herv. gemeente vordert men goed. De oude afdekking is al geheel vervangen, terwijl al stei- gerwerk is aangebracht voor het op trekken van den toren. Tegen eenige personen is door de gemeente-politie proces-verbaal op gemaakt voor het praten en lachen in de Kerk. Zondag a.s. wordtde R.K. leesbibli otheek weer geopend. De boeken kun nen worden afgehaald na de Hoogmis. Naar we vernemen zal op 24 October e.k. een aanvang worden ge maakt met de werken tot verbetering van den Oosterhoutschen steenweg. Van dien dag af, zal het verkeer van auto's en andere voertuigen over dezen weg zijn gestremd. Voor Oosterhout kan men dan de route over Made nemen. DUSSEN. Een eigenaardig, hoogst aangenaam bezoek ontvingen in den nacht van Woensdag op Donderdag enkele inwoners van ons dorpje. Ongeveer te middernacht schrokken Qi i \r j-i o l ku,h- ivwdin aiiucrc laren wordt gezond en sterk bet krijgt mooier glans het wordt vrij van roos bet blijft beter zitten bet valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PULOR tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. TTlpf flPf nnHpfTfifil/ trori Ho rnl/n. I V9t1 haf rramnnMlnlillt i

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2