BE ECHO VHH HET ZÜIOEH Doorliggen Kloosterbalsem rr 'v r ONS FJEXJGD GEMEENTERAAD. Het langdurige ziekbed TWEEDE BLAD. SPRANQ-CAPELLE. Woensdagnamiddag 3 uur verga derde de Raad dezer gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Meijer, burge meester. Afwezig de heer Kerst. Vacature Oerlemans en Zwart. Herdenking wijlen Weth. Oerlemans. Bij den aanvang der vergadering sprak de Voorzitter als volgt: m. h. Agenda 1. De notulen der vergaderingen van 17 Aug. en 6 Sept. 1927 werden ongewijzigd goedgekeurd en vast- gesteld. 2. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-benoemde leden J. Kraak en C. B. Timmermans. De Voorzitter schorst de vergade ring en verzoekt de heeren Verheijden, Sneep en Michael om de geloofsbrie ven te onderzoeken. Na heropening der vergadering deelt de heer Verheijden mede, dat alle stuk- een in orde zijn bevonden, weshalve tot toelating kan worden geadviseerd. Hiermede kan de Raad zich ver eenigen. 3. Beëediging der nieuw benoemde leden. In handen van den Voorzitter leggen de nieuwe leden de bij de wet voor geschreven eeden af. De Voorzitter wenscht de heeren Kraak en Timmermans daarna geluk. Spr. uit daarbij de hoop en het ver trouwen, dat 't hen gegeven moge zijn vele jaren 't belang der gemeente te dienen en dat zij zullen blijken te zijn waardige opvolgers. Spr. roept hun steun in en geeft de verzekering van zijne medewerking. Beide heeren danken. De heer Kraak voegt daar nog aan toe, dat hij zeer (wijlen weth. Oerlemans) zal kunnen aanvullen. 4. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. a. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden; b. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de Vleeschkeuringsverordening c. Mededeeling van 't oud-raadslic Zwart, dat hij deze gemeente metter woon heeft verlaten. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. Ontslagaanvrage van A. v. d Hoeven en P. A. Holtz, als leden der Commissie tot wering van School verzuim. B. en W. zullen in een volgende vergadering met een voordracht ko men en stellen voor 't gevraagde ont slag onder dankzegging te verleenen. Hieraan geeft de Raad zijn instem de.2 Schrijven van de afd. Noord- Brabant van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, houdende verzoek om toetreding tot genoemde afdeeling. Conform voorstel van B. en W. wordt op gemeld verzoek afwijzend beschikt. f. Rekening der Gezondheidscom missie Waalwijk over het dienstjaar 1926 Deze wordt goedgekeurd zooals ter tafel gebracht. g. Begrooting van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1928 van de Gezondheidscommissie te Waalwijk. De gemeente Sprang—Capelle heeft in deze f 147.90 bij te dragen. Ook aan deze begrooting hecht de Raad zijn goedkeuring. h. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten waarin verzocht wordt, op aan drang van den Minister, over te gaan tot wijziging om het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is in het reglement een art. op te nemen, waarin de gedachte wordt uitgedrukt, dat uitbesteding van personen slechts dan mag geschieden als door den geneesheer eene verkla ring wordt verstrekt, dat de huisge- nooten waarbij de bestedeling zal worden ondergebracht aan geen enkele ziekte lijdende zijn. Verheijden. Een sociale maatregel waarvan wij weer lekker kunnen pro- teeren. v. d. Willigenberg. Blijven de ver plichtingen niet dezelfde? En wie zal de kosten moeten dragen? ja, ik begrijp wel, B. en W. willen dit omzeilen, daar is ook niets op tegen, maar dat bereikt U met deze redigeering niet. Middelkoop. Op een dorp kent de dokter toch bijna ieder gezin en dan kan hij toch wel een verklaring af geven zonder eerst^alle huisgenooten te onderzoeken. v. d. Willigenberg. Ik geloof niet, dat een dokter zulks zal doen. Me dunkt, we moeten trachten een betere redactie te vinden. Verheijden. Voor kennisgeving aan nemen is de beste redactie. De Secretaris leest den brief van Gedeputeerde Staten nog eens in z'n geheel voor. Verheijden. De Minister zegt toch niet, dat 't verplicht is, hij zegt enkel „het is gewenscht*. v. d. Willigenberg. Beide instellin gen hier hebben contract met den geneesheer, 't zou dus geen kosten met zich brengen zoo wij de redactie in dien geest wijzigden, Middelkoop. Zullen zij dat onder de regeling en 't contract begrijpen De heer v. d. Willigenburg antwoordt bevestigend. Middelkoop, 't Gezinsonderzoek staat hier toch buiten. Vos. Ik geloof ook niet dat de dokter verplicht is om niet armlastigen te helpen. Kraak. Dat lijkt me ook. De raad neemt verder een afwach tende houding aan. Hierna brengt de Voorzitter ter tafel een schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten, betreffende de salarisregeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Voorzitter. Voor ons is dit van geen belang. Waar wij een goede regeling hebben, stellen wij U voor om Gede puteerde Staten te berichten, dat wij niet accoord gaan met de voorgestelde regeling. Verheijden. Ik wensch mljnstandpunt in te blijven nemen wat ik reeds meer dan 20 jaar als raadslid voorstond. Met de jaarwedde van de Secretarissen kan ik mij vereenigen, evenwel niet met die der Burgemeesters. Bij mij is en blijft het Burgemees tersambt een eere-ambt en zou ik hieraan een salarisregeling verbonden willen zien als tóór den oorlog. Onbegrijpelijk komt mij in deze de houding voor van Ged. Staten in geheel Nederland. Waar vindt men toch in Europa de drukkendste belastingen Zeer zeker in ons land, dat nog wel buiten den oorlog bleef. Men spreekt van belasting verlaging, doch het ware beter van i belastingverschuiving te spreken. Nederland salarleert de Burgem. van1 de West Europeesche Siaten het aller hoogste. Het ware vrij wat beter ge weest als men zich gehouden had aan eene regeling als in Frankrijk en België. Men ziet toch in deze twee landen, die ontzettend door den oorlog geleden hebben, geen enkele plaats „Burge- meesterloos", terwijl daar op kleine plaatsen geen of een zeer klein salaris worden gegeven. Steeds zijn voor dit ambt candidaten genoeg te vinden ten plattenlande die over voldoende inkomsten uit eigen vermogen beschikkenwat de groote piaatsen betreft, waar groothandel of industrie domineert en de geheele persoon een vol jaar geeischt wordt, dacir neem ik evenwel een geheel ander standpunt in en ben ik dan voorstan der om eerste krachten goed te sala- rieeren. Ik kan me met het voorstel van H.H. Ged. Staten evenmin als met dat van B. en W. vereenigen en zal dus tegenstemmen. Voorzitter. Ik zal 't voorstel van B en W. even in stemming brengen. Wordt aangenomen met op één na algemeene stemmen. Tegen stemde de heer Verheijden 5. Benoeming lantaarnopsteker. Voorzitter. Wegens vertrek van Bo gaerds is de plaats van lantaarnopste Een van de verschrikke lijkste bijverschijnselen van een ziekbed is het zoo gevreesde doorliggen. AKKER's „Geen Goud zoo goed ker opengevallen, waarvoor zich nu drie candidaten hebben aangemeld, nl. W. Vos Jzn., Braspenning en v. Beek, waarvan zich Braspenning echter weer heeft teruggetrokken. B. en W., welke aan W. Vos reeds tijdelijk dit werk hadden opgedragen, stellen u thans voor hem voor vast te benoemen. Uitgebracht werden 10 stemmen, waarvan 9 op Vos en 1 blanco, zoo dat W. Vos Jzn. met groote meerder heid van stemmen is benoemd. 6. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burg. Armbestuur te Sprang over 1926. (Alle correspondentie te richten aan: Oom Wim, „De Echo", Waalwijk). ONZE RAADSELWEDSTRIJD. Lieve Nichtjes en Neefjes, Ziezoo, we zijn er gelukkig mee klaar gekomen, 't nalezen en sortee- ren van 't ingezonden werk. Dat was geen eenvoudige taak, want ditmaal deden er niet minder dan 387 nicht jes en neefjes aan onzen grooten raadselwedstrijd mee. Me dunkt dat wil nog al wat zeggen, 387 brieven lezen, enz. Toen ik zag, dat ik voor Vrijdag niet klaar zou komen, heb ik v'ug de hulp ingeroepen van jullie tante. Zij was mijn ijverige secreta resse en heeft een keurige lijst aan gelegd van alle neefjes en nichtjes aie ditmaal meededen. In naam van jullie allen zeg ik haar hiervoor har telijk dank. De vorige week beloofde ik, dat ik vandaag over 't ingezonden werk zou spreken. Over 't aantal inzendingen hen ik buitengewoon goed tevreden. We hebben nu 't grootste aantal dat tot nu toe in onze raadselwedstrijden meedong. Je begrijpt dat me dit heel veel plezier doet en 't beste bewijs levert hoe algemeen 't jeugdhoekje van „De Echo van het Zuiden" in de Langstraat gelezen wordt. Over het aantal deelnemers buiten Waalwijk ben ik ook zeer in mijn nopjes. Ik zag er ditmaal zeer velen uit Sprang, 's Grevelduin Capelle, Waspik, Geer- truidenberg, Drunen, enz. enz. en zelfs uit Rotterdam en Amsterdam. En weet je waaraan we die groote belangstel ling nou danken? Wel aan ons geza menlijk streven om van ons jeugd hoekje iets moois te maken. En nu mag ik hier zeker wel de hoop en verwachting uitspreken, dat we ook in de toekomst steeds aangenaam zul len samenwerken. Wij kunnen met ons allen een wereldje op zichzelf zijn en dat we heel mooi kunnen ma ken. Ik geloof dan ook dat al mijn trouwe nichtjes en neefjes, wanneer zij eens als mannen en vrouwen de maatschappij moeten dienen, in dank bare herinnering aan ons jeugdhoek je zullen terugdenken. Immers heb ben we hier elke week onze aangena me en opvoedende briefwisseling, een zeer leerzaam vragenhoekje en diver se verhaaltjes. Kijk, dat alles zijn din gen die 't leven mooier maken en on zen blik verruimen. We leeren hier kalm en rustig lezen, we leeren hier over verschillende onderwerpen ern stig nadenken, maar we leeren ook datgene te vertolken en in woorden om te zetten wat ons oog en hart goed en schoon vindt. Maar nu zal ik eerst eenige alge meene regelen schrijven over de kwa liteit van het ingezonden werk. Over 't algemeen is er goed geraden, maar weinig aandacht werd geschonken aan de punten die ik reeds zoo dik wijls onder jullie aandacht heb ge bracht. Vooreerst vroeg ik duidelijk schrift (met inkt), op een zindelijk stuk papier; dan voornamen voluit, leeftijd en adres. En hiertegen werd nog al eens gezondigd. Velen hadden er „haast-werk" van gemaakt; vlug een kladje papier en daar wat pot loodkrabbels en vetvlekken op, en ziezoo, dachten dezulken, Oom Wim zal blij zijn. Maar zoo'n slordig werk zie ik liever niet. Daarom dank en een compliment aan die nichtjes en neef jes, die in alle opzichten mijn wen- schen en aanwijzingen stipt hebben opgevolgd en hun uiterste best deden. In afd. C. werd ook nogal eens ge zondigd. De meesten hebben hier of daar een verhaaltje of versje over geschreven of een beetje omgewerkt, maar toch niet zoo, of Oom Wim z'n scherpe neus had spoedig de bron van hun pennevruchten ontdekt. Na tuurlijk waren ook hier loffelijke uit zonderingen, zooals b.v. mijn weke- lijksche en trouwste medewerkster Ma rie v. d. Broek en voorts Wout Blok huis, Nico v. d. Schans e.a. En nu iets over den uitslag. Allemaal kunnen jullie natuurlijk geen prijs krijgen, want dan zou het geen wedstrijd meer zijn. We hebben ook ditmaal weer moeten loten. Ik zal jullie zeggen hoe dat in z'n werk ging. Van alle deelnemers en deelneemsters die voor een prijs in aanmerking zou den komen heb ik een extra lijst aan- geled en ze toen allemaal een nummer gegeven. Toen maakte ik evenzooveel loten, waarmede ik naar mijnheer Tielen stapte. Zooveel prijzen als er waren, zooveel loten mocht hij ook trekken, n.l. 16. Hij liet me dan 't ge trokken nummer zien en nu kon ik op de lijst nagaan wie de gelukkige was. Me dunkt, dat is toch zoo eerlijk mogelijk. En' wie de gelukkigen zijn? Ziehier: Corjielis Verhageit, Vrijh.-Capelle. Nelly Kolsteren, Waalwijk. Afd. C. Marie v. d. Broek, Waalwijk. Nico v. d. Schans, Drunen. Dirk Klootwijk, Capelle. Helena v. Daalen, Waalwijk. Hieronder de oplossingen. A. 1. Otto (of Reinier, Ebe). 2. Babiloniënbroek (ook broek van een paard). 3. Sappeineer (ook Boxmeer e. a. zijn goed). 4. Een sigaar of sigaret. 5. 6. Een koffiemolen. Een spijker onder de schoen. B. 1. 2. 3. De echo. Slak (Lak). Theeblad. (Thee is een blad, blad is een blad en theeblad is ook een blad). 4. De schaduw. De neus. 6. Opperhoofd wijzer). (ook hoofdonder- De gelukkigen proficiat en de an deren?... Ik hoop dat ze ook een vol gende maal van de partij zullen zijn en vrouwe Fortuna dan gunstiger is. De pryzen kunnen vanaf a.s. Maan dag aan het bureau van „De Echo", Grootestraat, worden afgehaald. op. Ik hoop dat je ook een volgende maal weer van de partij bent. Weder- keerig de groeten van tante, ook voor alle huisgenooten. Voor jou mijn vriend, de stevige vijf! Dag Cupido! Toosje v. M„ Sprang. Wat had ik toch een plezier toen ik jou vriendelijk gezichtje weer om 't hoekje zag gluren. Natuurlijk Toos je, kende ik jou dadelijk terug. Dit maal is Trijntje de gelukkige, hoewel ik jou ook heel graag een prijsje had gegund. Wanneer ik veel geld had. dan zou ik jullie allemaal goed met prijzen bedenken, dat geloot maar. Krijg ik nog eens een briefje van je? Tot ziens. Ada v. K., Waalwijk. Jou opstellen heb ik in dank ont vangen Ada, en zoo spoedig als er plaats is worden ze in ons hoekje af gedrukt. Ik zie, dat je ditmaal niet tot 1 de gelukkigen behoort, maar dat zal er mijn nichtje toch niet ontmoedigen, is 'twel? Een volgende maal moet je slechts de raadsels uit één afd. oplos sen. Dat is eerlijk vind ik. Dag Ada. Jan Maas, Agniesenstr., Rotterdam. Ik kende je terstond weer terug. Jan. De oplossingen waren heel goed, maar... 't lot was niet gunstig voor je. Krijg ik nog eens een opstel? Afd. A. Jo Wilhelm, Hoogeinde 90, Waal- wijk. Machieltje Varossieau, Sprang. Zus v. Leent, Laageinde, Waalwijk. Adriana Maas, Grootestr., Waalwijk Henk Sytsma, Amsterdam. Marie de Ruijter, Waspik. Tonny en Piet v. Loon, Waalwijk. Afd. B. Trijntje v. Mersbergen, Sprang. Piet de Groot, 's Greveld.-Capelle. A. Horst, Waalwijk. Marie v. d. Br., Waalwijk. Natuurlijk blonk jou opstel weer uit in zuiverheid en vorm. Ja, Marie, schrijven is een gave en... ik heb 'tal eens meer gezegd, jij hebt een goede Prijzen ver buiten Waalwijk geval- i pen waarmee wel iets te bereiken va t n, worden desgewenscht toegezon- Wil je eens probeeren je opstellen in een andere lijn te brengen? Je loopt len den. Ik hoop van de gelukkigen nu eens spoedig te vernemen hoe ze hun prijs vinden. Tot volgende week. Uw aller OOM WIM. CORRESPONDENTIE. Cupido, Waalwijk. Fortuna was ditmaal niet gunstig Cupido! Als 'taan mij lag kreeg je den eersten prijs, want jou ingezon den werk ziet er keurig uit. De op stellen zijn heel goed en zullen t.z.t. hier een plaatsje vinden, let maar eens anders gevaar te verstarren in een eenzelvig gevoel. In den grondtoon van je verhaaltjes speur ik soms iets van een Helena Swarth (maar dan Katholiek), Bakker of Alice Nahon. Probeer eens dien zucht tot droefgees tig gepijns (weliswaar uit een goed hart) te verdrijven door ^een breeden lach waar zon in zit en die 't hart doet openbreken. Ik zou daar nog meer over kunnen schrijven, maar daar is 't hier niet de aangewezen plaats voor. Misschien schrijf ik je eens een brief. Zeg me t.z.t. eens je oordeel over „Gewijde uren". (Volgende week ga ik door met t beantwoorden van brieven). Nr. S3. Zaterdag 22 October 1927. 50e Jrg. Ik open de vergadering en moge U ver zoeken van IJwe zetels op te staan, teneinde, alvorens de werkzaamheden weder te begin nen, een enkel oogenblik te wijden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Oerle mans, die zoo plotseling en onverwacht door den doodf uit ons midden is weggerukt 1.^4- .'/Mil t r\C\ O O 11 Mil Zwaar, heel zwaar is het verlies, aan (lit verscheiden verbonden. Zwaar allereerst voor zjjn verwanten en in het bijzonder voor zijn gezin. Gevoelens van hartelijke deelneming ver vlillen ons, wanneer we gedenken de betrek kingen, door hem nagelaten. Hoogere macht moge troost geven in deze zoo diepgaande smart VOÊgt daar nog aan lüe, uai mj «ci Zwaar ook, is het, verlies voor de gemeen- zgker best za) doen, maar dat hl) schap, die in velerlei opzicht en op velerlei njaatS van z'll voorganger onze gemeente, die in hem moest verliezen een bestuurder, wiens bekwaamheden aller- wege werden geroemd en wiens onpartijdig heid allerwege werd erkend. Na vele jaren zyn leeftijd in aanmer king genomen lid van den gemeenteraad te zijn geweest, eerst in voormalig Vryn.- Capelle en sedert de opheffing dier gemeente in Sprang-Capelle, onze gemeente, werd de heer Oerlemans in Uwe vorige vergadering tot wethouder gekozen. Vol verwachting gegronde verwach ting traden we hem als wethouder tege moet. En enkele (lagen later, plotseling en on verwacht, werd hij van ons weggenomen en moesten we verliezen <*en man, die nog zoo veel. zoo heel veel, voor onze gemeente had kunnen doen. Diep betreuren we het verlies dat ons trof en met weemoed in het hart gedenken \ye hem in wat hij voor de gemeente reeds is geweest. In wat hij is geweest in zyn de gel yk en zaakkundig advies. In zijn helder betoog en in zijn hoogstaande politiek, die gevolg was van zijn eerlyk en hoogstaand karakter. En we zeggen hem dank voor dat alles. Dank ook voor de trouwe vriendschap van hem ontvangen. Myne heeren, de heer Oerlemans is van ons gegaan. Zijn stem zal in deze vergade ring niet meer worden gehoord. Vergeten evenwel zullen we hem niet. Hy zal voort leven in onze herinnering en we zullen hem in wat liy was, ten voorbeeld van ons zelf en nan allen die worden geroepen op een plaats als die hij moest verlaten. Zijn leven was werken. Vrede zij zijne rust Men kan het lijden van den eatient echter aanmerkelijk ver- chten door de doorgelegen plaat sen met Akker's Kloosterbalsem in te smeren. Maar beter nog is het. het doorliggen te voorkomen door den zieke, voor wien men een lang ziekbed verwacht, dade lijk bi) het bedlegerig worden op geregelde tijden met Akker s Kloosterbalscm te smeren. De geneeskrachtige balsem houdt dan de huid gezond co sterk. Groote pot 60 et. Zeer groote pot i 1.— <n b. ooiesiniai, WU1UCU aigumaiu. - - - M -r„1<

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5