Ontvangsten Uitgaven f5966.73J/2 f3151.79 Batig slot f 2814.9472 De rekening voornoemd wordi met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Aanbieding van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1926. Hieraan ontleenen wij de volgende cijfers Gewone Dienst. Ontvangsten f 149.560.99'/2 Uitgaven f 144.409.92 Batig slot f 5151.077, Kapitaal Dienst. Ontvangsten f 67.698.87 Uitgaven f 59.641.66 Batig slot f 8057.21 8. Benoeming van een commissie belast met het onderzoek van de rekening hiervoren genoemd. Door den Voorzitter worden be noemd de heeren Verheijden, Vos en Timmermans. 9. Aanbieding van de begrooting van ontvangsten en uitgaven der ge meente voor 1928 en 10. Benoeming van een commissie tot onderzoek van de hiervoren ge noemde begrooting. Door den Voorzitter worden be noemd de leden v. d. Willigenburg. Sneep en Kraak De Voorzitter deelt mede, dat bij afwezigheid van den Burgemeester, wethouder Middelkoop diens plaats zal innemen. Vervolgens vraagt spr. goedkeuring tot het bouwen van een arrestanten lokaaltje dat aan de wet voldoet. Verheijden. Zeker met radio! Voorzitter. Ja en centrale verwar4- ming. In elk geval voldoet 't huidige niet aan de wettelijke bepalingen. We hadden gedacht om achter 't raadhuis een arrestantenlokaaltje te laten bou wen dat voldoet aan de wet. We zouden dat in Sprang zooverre in orde kunnen laten brengen, dat er een brits in komt, zoodat 't geschikt is om er personen in op te bergen die hun roes moeten uitslapen. En in Capelle evenzoo. We dachten hier met een huisje 3x2 klaar te zijn. De kosten bedragen plm. f 350 f 400. Verheijden. Waarom moeten we nu al weer op kosten worden gejaagd Als er iemand opgeborgen moet wor den kan dat toch wel in Waalwijk Voorzitter. Mag niet volgens de wet. Verheijden. Ik weet niet hoe of 't moet, maar bij ons is 'tgoed in orde. Daar staat wel geen kachel, doch dan moeten ze maar een pijp rooken. Sneep. Is 't arrestantenlokaal te Capelle niet met kleine onkosten in orde te brengen Verheijen. 't Is de gemeente abso luut op kosten jagen. Voorzitter. De wet eischt het. Verheijden. Ja wel. wet. daar moet maar eens geprotesteerd worden. We kunnen onderhand aan 't bouwen en breken blijven. De heer Sneep bepleit eenige ver betering voor het arrestantenlokaal te Capelle. De Voorzitter zegt de mogelijkheid er van te zullen onderzoeken. Rondvraag. Michaël. Destijds hebben wij een rekest van de slagers in behandeling gehad, waarop B. en W. nog met nadere voorstellen zouden komen. Maar tot op heden zijn nog geen voorstellen van B. en W. gekomen. Ik wil dit even onder de aandacht van B. en W. brengen en vragen hoe in deze gehandeld moet worden. Voorzitter. We hebben toen besloten om niet meer huisslachtingen toe te te staan dan twee uit een veestapel. Michaël. Neen, een besluit is er toen niet genomen. Kraak. Zouden we dat uitponden maar niet heelemaal verbieden De slagers hebben de kosten gehad om hun winkels in orde te laten brengen terwijl een boer 't uit den stal zou mogen verkoopen. Die verhouding is niet goed. Verheijden. Maar dan scheppen we een monopolie voor de slagers. Die krijgen 't goud, de boeren 't koper en 't publiek kan betalen. Rijken. Als iemand reeds vergunning tot twee huisslachtingen heeft gehad en hij krijgt plotseling een noodslach- ting, wat dan Verheijden. En er kunnen veel rioodslachtingen komen. Voorzitter. Een noodslachtfng kun nen we natuurlijk niet weigeren. v. d. Willigenberg. Ik geloof niet dat we goed doen hier zoo streng te kijken. D'r zijn hier veel menschen die zich met uitponden zoo'n beetje boven water kunnen houden. De heer Kraak vraagt of er ook reeds een adres is ingekomen van h.h. groentenhandelaren. >De Voorzitter antwoordt ontkennend en licht toe, dat in deze gemeente 't venten verboden is, met uitzondering echter van groenten- en aardappel handelaren. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorz. hierna de vergadering. den HEUSDEN. Raadsvergadering van 17 Oct. Als naar gewoonte waren met voorzitter alle leden aanwezig. Direct opende de voorzitter met een zeer forschen slag, die de aan dacht trok. de vergadering. Toch was de man uiterst kalm, doch deed zulks, om de aandacht te trekken op den hamer, een geschenk van den oud- Wethouder Van Everdingen, die met 1 Sept. vrijwillig zijn zetel overliet aan jongere kracht. Nu die hamer mag er zijn en zal blijven een aangenaam souvenir aan den schenker en een sieraad op de groene tafel. De voor zitter het geschenk ten hoogste waar- deerend stelde voor namens den Raad voor de aardige attentie den Heer v. Everdingen zijn welgemeenden dank te betuigen. Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, stelde de Voorzitter voor in 't vervolg te laten stemmen over eenkomstig het reglement van orde waartegen niemand bezwaar had en zoo zal er voortaan getrokken worden wie het eerst zijn stem uitbrengt waarna de andere leden volgen in volgorde van de presentie-Iijst. Punt 2. Mededeeüng van ingekomen stukken. Ingekomen waren een besluit van Ged. Staten, houdende dat de reke ningen over 1926 waren vastgesteld idem goedkeurend de gewijzigde be grooting over 1927idem een geld belegging van f 1000 in een obligatie Ned. Schuld; idem deonderhandsche verhuring van een gemeentepand aan dhr. Meijer. Voorts een brief van Mej E Knoop die sedert 1 Jan. als overcompleet onderwijzeres aan de school voor U. L. O. op wachtgeld is gesteld doch sedert was blijven voortgaan met les geven buiten bezwaar van de kas der gemeente. Aangezien zij benoemd is aan een school voor uitgebreid onderwijs te Zutphen, deelde ze mee het voortgaan met onderwijs geven hier te moeten staken. De Voorzitter stelde voor als bewijs van erkentelijkheid en waardeering Mej Knoop een gratificatie toe te kennen van f 50, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Punt 3. Vaststelling der gemeente- begrooting en der begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf, beide over 1928. Namens de Qommissie van onder zoek De Mol, Schmiehusen en Leen- horst, rapporteerde de laatste, dat zij in hare vergadering van 30 Sept., met genoegen inzage der bescheiden ge nomen hadden, dat zij slechts op een post een aanmerking te maken had, nl. op art. 69 onderhoud van straten en pleinen. Waar daarvoor in 1927 f 2000 was uitgetrokken en voor 1928 slechts f 1000, werd voorgesteld dien post te verhoogen met f 2000, ten einde tot een meer intensieve her stelling of algeheele vernieuwing der straten te kunnen overgaan vooral met het oog op ae hedendaagsche zwaardere vervoermiddelen. Allereerst diende een beurt te krij gen de weg Herptsche—Wijksche Poort met een zijtak naar de Oud- Heusdensche. Hierover werd heel wat gedebat teerd en het lid Ruitinga brak een lans voor de vernieuwing der Hoog straat naar de Waterpoort en wel met redenen omkleed. De Voorzitter zei, dat zulks onvoor waardelijk zou geschieden, doch te rugkomend op het gesprokene door den Rapporteur, wat nog al in de papieren zou loopen, vroeg hij, of de Commissie overwogen had, hoe ze tot uitvoering van haar plan zou ko men, vooral met het oog op de financiën. Het lid Leenhorst antwoordde, dat zulks nog geen punt van bespreking was geweest, doch hij dacht dat de vernieuwing wel in een zeer matig tempo was te bereiken, b.v. door het uitkomend materiaal elders te benutten. De Voorzitter die reeds lont gero ken had, verklaarde informaties te hebben ingewonnen, omtrent den aan leg van den nieuwen keiweg Drunen- Nieuwkuik en vernomen te hebben, dat zulks kwam op f 7.50 a f 7.60 p.M2, aan genomen dat men een groot kwantum steenen tegelijk aanschafte. Volgens dien maatstaf zou de Botermarkt, lang 80 M. bij een breedte van lO'/a M. gemiddeld reeds komen op 5 6 duizend gulden. Nadat verschillende leden zich had den doen hooren, waarbij zelfs het aesthetisch element werd aange roerd, werd eindelijk overeengeko men, de bedoelde post te ver hoogen tot t 6000, waarvoor f 5000 moet worden opgenomen met een jaarlijksche aflossing van f 1000 en dan bij wijze van proef te beginnen met hernieuwing van het plaveisel der Botermarkt, terwijl de uitkomende keien zullen worden gebruikt voorde straat bij de kazerne der Marechaussée, desolaten toestand verkeert, de begrooting werd vastge- die in waarna steld. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot opheffing der school voor U L. Onder wijs. De Voorzitter deelde mede, dat zij thans door slechts 9 leerlingen (waar van 2 van buiten) wordt bezocht en dat na 1 Jan. as. de rijksbijdrage voor het Hoofd ophoudt, waarom hij voorstelde hoewel noode tegen dien datum de school op te heffen, waar voor allen, zonder eenige discussie te vinden waren, zoodat die inrichting van onderwijs na een 16-jarig bestaan verdwijnt. Punt 5 Voorstel van B. en W. tot in gebruikgeving van een lokaal der U. L. School voor het houden van een Landbouwcuisus. De Voorzitter het nut van dezen cursus inziende, pleitte voor toestem ming. te meer waar de onkosten voor licht en brandstoffen door de ver schillende betrokken gemeenten ponds- ponds gewijze worden betaald, wat voor Heusden niet veel kan beloopen. Zonder discussie werd het voorstel goedgekeurd. Punt 6. Voorstel B. en W. tot wij ziging der gem begrooting voor 1927. Volgens den Voorzitter was het noodig een post van f 10 (onderhoud urinoirs) toe te voegen. Ook dit werd goedgevonden. Daarna vroeg de Voorzitter of nog iemand anders het woord verlangde. Het lid Leenhorst bracht het Wegen fonds ter sprake en dacht, dat er voor de gemeente voordeel te oehalen was door tijdig bij de Provincie aan te kloppen. In den breede werd een en ander besproken, doch de voorzitter die in dertijd met de Burgemeesters van Vlijmen en Hedikhuizen reeds op audiëntie geweest was bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat over het onderhoud van den weg Vlijmen-— Haarsteeg—Herpt, deelde zijn ervaring mede, die niets te hopen gaf, evenmin als uit het behandelde in de Staten over die kwestie, etc. etc. een gerecht vaardigde hoop op hulp te putten was. Ten slotte na uitgebreide discussies, beloofde hij te zullen confereeren met de Burgemeesters om den weg Vlij men—Heusden—Woudrichem en de betrokken polderbesturen om te be reiken, wat mogelijk is, vooral omdat die route de hoofdverbinding is met lolland, al loopt die weg feitelijk dood in Woudrichem. Hiermede betuigden alle hun in stemming. Daar niemand iets meer in 't mid den wenschte te brengen, sloot de voorzitter de vergadering, als naar gewoonte met normalen hamerslag. NIEUWKU1JK. Maandagavond had het Bondsgebouw de algemeene aarvergadering plaats van de Boeren leenbank, afdeeling Nieuwkuijk. Voorzitter Van den Brand opende de vergadering. Tot commissieleden tot het nazien der rekening en balans werden be noemd de heeren W. Peijnenburg en Jan van Kuijk. Hierna werd door den kassier ver slag uitgebracht van de rekening en balans over 1926 waaraan we het vol gende ontleenen Ontvangen spaargelden f31438.07. Terugbetaalde voorschotten f 8434.74. Ontvangsten loopende rek. f6964.12. Ontvang, intr voorschotten f2612.78. Terugbetaalde spaargelden f 1661.33. Uitgave loopende rekening f 26338 38. Uitgave intrest spaargelden f 1925 27. Winst 1926 f317.30. Uitstaande voorschotten f 49060.70. Uitstaande spaargelden f 69176.72. Re serve f3022.76. Bij gehouden stemming werden alle aftredende bestuursleden en leden van den Raad van Toezicht m.a.s. herkozen. De heer v. d. Leede spoorde ver volgens de aanwezigen aan, om voort aan getrouwer de lezingen te bezoeken, welke in 't belang zijn van den land bouwer. Wijziging statuten. Daar de gedachte wijzigingen niet kunnen worden tot stand gebracht, aangezien slechts de helft van het aan tal der werkelijke leden tegenwoordig is, besloot men hiervoor een nieuwe vergadering te beleggen. Door den kassier worden de wijzi gingen in het kort uiteengezet. Het betreft n.l. ten eerste „benoeming kas sier". Deze zal in 't vervolg niet meer zooals tot heden is gebeurd, worden benoemd door de vergadering of leden zelf, maar door het plaatselijk bestuur der bank met goedvinding van het hoofdbestuur te Eindhoven. Ten tweede „borgstelling". Dit zal niet meer een persoonlijke borgstel- ing zijn, doch uitgaan van de Borg- maatschappij. Ten derde „Salaris kassier". Voor deze afdeeling zou het salaris van den kassier voortaan bedragen in totaal f519. Ter bespreking dezer punten besluit men op Donderdag 27 October a.s. de vergadering te doen houden. Alsdan zal ook worden getracht dien avond een spreker te doen komen tot het houden eener propaganda—lezing aangaande de boerenleenbank. Dan verkreeg de Eerw. Adviseur nog het woord voor een korte uiteen zetting naar aanleiding van het boekje van Pater van den Elzen z.g. waarin o.m. hehandeld wordt „Waarom de boerenleenbank moet bestaan". Hierna dankte de Voorzitter den Eerw. Adviseur voor zijne rede. den kassier voor zijn keurig en accuraat beheer, en de leden voor hunne op komst. Hierna werd de vergadering gesloten. NIEUWKUIJK. Door het bestuur van den R.K. Jongenboerenstand is beslo ten evenals vorige jaren bij genoeg zame deelname, ook dit jaar wederom een land- en tuinbouwcursus te geven, De lessen zullen gegeven worden in het Bondsgebouw. Wellicht tengevolge van het prach tige weer der laatste weken, zag men hier pas deze week door de ymkers hun bijenkorven uit de hei hajen. Het honinggewin is dan ook in geen jaren zoo goed geweest als het najaar thans op de hei. Niettegenstaande den slechten zomer heeft dit najaar het voor de bijenhou ders nog goed gemaakt. s BOSCH. Wanneer men op Zon dagavond, vooral met dit mooie herfst weer, door de winkelstraten gaat en men iets oog heeft voor etalages, dan zijn er toch nog altijd enkele fir ma's waar men waf langer voor blijft stil staan. Zoo troffen ons gisteren avond de etalages van de firma Gebr. Vinke, die ons vooral voor de dames buitengewoon interessant lijken. Deze firma, welke zich uitsluitend op de dames confectie toelegt, toont ook door deze etalages, dat zij daarin wat presteert. Over de firma zelf behoeven wij niet verder uit te weiden, daarover gaat onder het Bosche publiek maar een roep. Wij willen nu speciaal de dames op de etalages attent maken en vertrouwen, haar hiermede een ge noegen gedaan te hebben. Flor es Film, De Fiores-Film die van 12 16 Oct. te 's-Hertogenbosch draaide in de So ciëteit „Casino" onder auspiciën der R K. Missievereeniging „St. Francis cus Xaverius aldaar, trok pl.m. 10.500 bezoekers en leverde een zuiver finan cieel resultuut op van*f 2606.36 Voorwaar een mooi succes voor den volijverigen Pater Buijs en zijn Eerw. Broeders. Den Bosch heeft deze film met buitengewoon enthousiasmeontvangen en avond aan avond was Casino let terlijk volgepropt. Mogen meerdere van deze films volgen SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags 9.30 uur en des namiddags half drie hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. J. de Vries van Tilburg. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag as. des namiddags 2 uur op te treden Ds. Muhlnikel van Waalwijk. Jaarvergadering van den Chr Volksbond op Maandag 24 Oct. a.s. des avonds half acht. Agenda: Opening, Notulen, Jaar verslagen secretaris en penningmees ter, Verslag commissie van controle, Onderwerp door den heer G. J. van Willigenburg, Rondvraag en Sluiting. Vanwege de Afd. Sprang v$n den Chr. Fabrieksarbeidersbond zal op 1 Nov. a s. in de zaal van de Chr. Volksbond eene propagandavergade- ring gehouden worden. Als sprekers zullen daarbij optreden de heeren W. Strijbis en A. Stapelkamp. De A. R. Kiesvereen. Sprang kwam j.l. Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond in vergadering bijeen. De vergadering was goed be zocht. Nadat de bijeenkomst door den voor zitter den heer G. J. v. Willigenburg op gebruikelijke wijze was geopend, heette hij in zijn openingswoord de aanwezigen welkom. Hij wijst er op dat de uitslag der gemeenteraads verkiezing voor onze vereeniging een succes is geweest, waar wij thans 3 candidaten gekozen zagen. Hij felici teert de heeren Vos en Timmermans met hunne benoeming en hoopt dat zij door Gods genade mogen worden bekwaamd pal te staan voor de eere Gods. Alhoewel de heer Zwart (die onze gemeente verlaten heeft) niet aanwezig is, brengt hij hem vanaf deze plaats dank voor het werk dat hij heeft verricht. Aan het begin van de wintercam- pagne staande hoopt spr. dat allen zullen samenwerken opdat er vrucht baar gewerkt worde. Nadat de notulen zijn gelezen wor den enkele ingekomen stukken behan deld. Tot afgevaardigde naar de ver gadering van den Kieskring 's Bosch wordt benoemd de heer J. J. Dalniaijer. Besloten wordt Mr. L. Lindeboom van 'sGravenhage uit te noodigen voor onze Kiesvereen. eene spreek- beurt te vervullen. Tot bestuurslid in de vacature M. Zwart wordt gekozen de heer G. Janson Fzn. Tot afgevaardigde naar de jaarver gadering van de Chr. Volksbond wordt gekozen de heer A. Chabot. Na eenige bespreking aangaande propaganda voor onze vereen, wordt besloten eene commissie te benoemen die zal trachten leden voor de vereen, te winnen. Aan het einde der vergadering zegt de heer W. M. Dalmaijer als tolk der vergadering te spreken door den voor zitter hartelijk te feliciteeren met zijne benoeming als A. R. raadslid en spreekt daarbij de hoop uit dat God hem de kracht moge geven om met dezelfde noeste vlijt in den raad op te treden. De vergadering betuigt hiermede hare instemming. De voorzitter dankt. Hij hoopt al zijne krachten te wijden aan de be ginselen die hem dierbaar zijn. Spr. dankt de aanwezigen verder voor de trouwe opkomst en sluit deze aange naam verloopen vergadering, waarna de heer C. Klootwijk in dankgebed voorgaat. CAPELLE. A. s Zondag des nam. half drie uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. LouweKooi- mans uit Waalwijk. - Aan mej. Van der Water, tijde lijk onderwijzeres aan de Chr. school aan den Loonschendijk. is in verband met het weer in functie treden van mej. H. voor de Poorte, eervol ont slag verleend. - J.l. Dinsdagavond 7 uur werd in de Geref. kerk alhier een bijeen komst gehouden door de Chr. school- vereeniging in de Heistraat, waarin als spreker optrad Ds. J. Goslinga, Herv. pred. te Utrecht, die voor de talrijke aanwezigen een rede hield in het belang der-bijzondere scholen aangesloten bij de Unie. Er werd ook een unie-collecte gehouden. De beide propaganda-vergade- ringen van den afd. Sprang-Capelle van de Besturenbond, welke in den loop der volgende maand gehouden worden, zullen door muziek opgeluis terd worden. Een kwartet van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier is hiertoe aangezocht. - Woensdag 19 October werd in het vergaderlokaal in de Nieuwstraat alhier door de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fabrieks-en Transport- arbeidersbond een groofe propaganda- vergadering gehouden, die zeer druk bezocht was. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, werd het woord gevoerd door den heer A. Stapelkamp, Bondssecretaris te Den Haag, die een lezing hield over „Wat verkregen werd" en door den heer M. de Zeeuw, lid van het Hoofdbestuur te Utrecht, die sprak ovei het onderwerp „Een drievoudige strijd". Deze week had A. L. v. W machinist op de schoenfabriek van de firma Kerst en Oerlemans alhier het ongeluk met zijn been onder een partij leder te geraken met het gevolg dat hij zich daarbij dermate bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschen dijk optreden Ds. Schlemper uit Waal wijk. Bij gehouden inschrijving voor de levering van verhardingsmateriaal ten behoeve der wegen in de gemeente Sprang-Capelle werd deze, groot 240 ton basaltsteenslag, opgedragen aan de Basalt-maatschappij te Rotterdam. WASPIK. Deze week is een 3-jarig kind van A. S. ten wiens huize be smettelijke ziekte „Dyphteritis" werd geconstateerd, overleden. De overige 4 kinderen zijn naar het R.K. Gasthuis te Raamsdonksveer overgebracht. Woensdag 1.1. is de landbouw- cursus vanwege den N.C.B. geopend. De lessen worden door een groot aan tal leerlingen gevolgd. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver namen heeft dhr. Stoffels bedankt als Directeur der Protestantsche zangver- eenigingen. Ds. Ewoldt treedt Zondag om half tien op in de Veersche Herv. kerk en om 2 uur in de Dorpsche kerk In de Geref. kerk om half tien v.m. en half drie n.m. gaat Ds Donner uit Den Haag voor. „Oefening baart Kunst" en hét Dameskoor zijn samengesmolten tot Excelsior. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer ge meente op Vrijdag 21 Oct. 1927, des nam. 2 uur ten gemeentehuize.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6