IE ECHO VAN HET ZUIQEN. HIJ KOMT! Hoofdpij n, Kiespijn Nr. 84. Woensdag 27 Oct. 1927. 50c Jg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 October 1927 JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 OCTOBER 1927. Doktersfonds. Het Doktersfonds der R.K. Werklie denvereniging alhier, vergaderdeMaan- dagavond in de groote zaal van den R.K. Gildenbond. Voorzitter Passier opende de verga dering met den christelijken groet en gaf een toelichting op de ingediende candidatenlijsten en de gestelde can- didaten voor Bestuurslid van het Doktersfonds. Spr. vraagt of alle can- didaten van hun gestelde candidatuur kennis dragen, 't Is hem nl gebleken dat iemand candidaat werd gesteld zonder dat de persoon in kwestie er kennis van droeg. Hierna ging men over tot verkiezing van een definitief bestuur. De stemming had het volgende resultaat: F. j. Weber 59, Adr. Couwenberg 55 J. Leijten-van Loon 53, C. P. Didden 44', F. C. Smolders 38, Adr. Mahieu 33'en M. Schambergen 28. Gekozen zijn: F. J. Weber, Adr. Couwenberg, J. Leijten-van Loon, C.P. Didden en F. C. Smolders. Verkiezing van een Voorzitter. Terwijl de stemopnemers 't resultaat van de stemming nagaan, brengt de voorzitter 't volgende punt aan de orde Voorstel tot redactie-wijziging van Art. 2 van het reglement. Dit art. luidt als volgt: Art. 2. Doel van het fonds is, het geheel of gedeeltelijk vergoeden aan de leden van eventueele rekeningen van Apothekers, Medici en Verloskun digen wonende binnen de gemeente Waalwijk. Eveneens zullen geheel of gedeelte lijk vergoed kunnen worden rekeningen van specialisten woonachtig te 's-Bosch. Het bestuur heeft de bevoegdheid in zeer bijzondere omstandigheden hiervan af te wijken. Voorzitter. We zijn met 't voorstel tot redactie-wijziging van dit art. ge komen, naar aanleiding van de ver keerde geruchten welke hierover de baan werden opgeschoven. D'r gaan nl. praatjes als zouden de rekeningen maar gedeeltelijk worden betaald. Dit is natuurlijk nooit de bedoeling ge weest. Alle rekeningen woiden geheel voldaan. De redactie-wijziging brengt in den grond geen verandering van dit art., alleen een duidelijker omschrijving. De vergadering geeft hieraan alge- meene instemming. De heer de Brouwer merkt op dat 't reglement nog meer donkere punten beval, zooals b v. de contributieregeling. De Voorz. antwoordt hierop geen toelichting te kunnen geven, aangezien hij de vorige vergadering niet heeft bijgewoond. De heer de Brouwer wijst op Art. 13, luidende: „Het consulteeren van specialisten voor rekening van het fonds, kan alleen geschieden op voor dracht van den behandelenden genees heer, met voorkennis van een of meer door het bestuur aan te wijzen perso nen". Spr. zegt, dat in de vergadering was besloten, aan 't Bestuur machtiging te verleenen om in bijzondere gevallen hiervan af te wijken en dus de moge lijkheid bestaat dat een patiënt zich ook alleen op verklaring van't bestuur onder behandeling van een specialist kan stellen. De heer Smolders begint met de opmerking dat de beweringen van de Brouwer inzake 't concept-reglement eenigszins bezijden de waarheid zijn. 't Huidige reglement is aangenomen overeenkomstig 't concept-ontwerp, zooals dat ter kennis van de leden werd gebracht. Wat Art. 13 betreft zegt spr., hierin voorziet Art. 2, waarin 't Bestuur de machtiging wordt verleend als door de Brouwer bedoeld. De heer de Brouwer bestrijdt zulks. Z. i. slaat de laatste alinea van art. 2 uitsluitend op dit artikel. De heer Smolders zegt dat er geen bezwaar is om deze zinsnede ook vast te leggen in art. 13. De heer de Brouwer maakt dan nog een aanmerking op Art, 10 en wel be paaldelijk op de volgende zinsnede: „Het bestuur behoudt evenwel het recht, om in bijzondere gevallen van vorenstaande premie af te wijken en eene hoogere premie te bepalen". De heer Smolders licht toe, dat deze bepaling werd opgenomen omdat men het fonds ook openstelde voor niet- leden van den Bond. De heer de Brouwer kan zich met die zienswijze niet vereenigen. De heer Smolders zegt dat hem de houding van de Brouwer onbegrijpelijk voorkomt. Toen 't conceptreglement in behandeling kwam werd op dit art. geen enkele opmerking gemaakt door de B. en nu wel. Spr. raadt den heer de Brouwer aan om geen spijkers op laag water te zoeken, 't fonds niet af te breken maar op te bouwen. De heer J. Hendriks, ambtenaar v. d. Bosschen Diocesanen Werklieden- bond geeft hierop nog een nadere toelichting. Voornoemde bepaling in art. 10 heeft men met een bijzondere overweging opgenomen, omdat men ter plaatse nog geen contract heeft, is men in zekeren zin financieel nog afhankelijk van h h. geneesheeren. Spr. heeft echter de overtuiging dat de Waalwijksche medici niet zal handelen als die te Kaatsheuvel, waar men ernsti ge pogingen doet om door te hooge rekeningen 't Fonds in den grond te v/erken. Mocht dit evenwel gebeuren dan kan 't Bestuur zeggen we gaan de cunlributie verhoogen. Spr. ziet in genoemde bepaling slechts een voorzorgsmaatregel die in 't belang strekt van de leden. Art. 13 beoogt dat 't Bestuur meent 't recht te hebben in zeer bijzondere omstandigheden zelf een verklaring te kunnen verstrekken waardoor de pa tiënt in de gelegenheid wordt gesteld zich onder behandeling van een spe cialist te stellen. Spr. heeft in 't Bestunr echter steeds deze bevoegdheid be streden omdat alleen een dokter kan beoordeelen of iemand al dan niet specialistische hulp noodig heeft. Hierna deelt de Voorzitter den uit slag mede van de gehouden stemming voor verkiezing van een Voorziiter: J Leijtens van Loon 16, F. C. Smol ders 16. F. J Weber 13. Adr. Cou wenberg 12 en C. P. Didden 7. Waar de heer Smolders belast is met 't administratief beheer van het fonds, stelt de voorz. voor om den heer Leijtens te benoemen. De heer Leijtens merkt op, dat hij reeds van verschillende vereenigingen voorzitter is, waardoor hij een druk ken werkkring heeft. Spr zag daarom gaarne dat de heer Smolders het voorzitterschap op zich nam. Na eene overweging stelt de heer Smolders voor, om aan 't Bestuur de functie- verdeeling over te laten. Hiermede kan de vergadering zich vereenigen. de Mij. zulks verboden. Nu veronderstelden wij, dat we binnenkort wel tot overeenstemming zullen geraken. Een contract met den apotheker kan spoedig tegemoet worden gezien. Thans is men bezig om alle fondsen in cenrraal verband te brengen. De financieele zijde van elk fonds, van elke afdeeling, wordt echter afzonder lijk beheerd. Een klein percentage zal evenwel worden gereserveerd. Ten slotte wijst spr. op het nadeel der fabriekskassenen 't waarschuwend voorbeeld van Helmond. De heer de Brouwer vraagt om meer propaganda te maken in voormalig Baardwijk. De voorzitter neemt hiervan goede nota. De heer Smolders wijst er nog op hoe door tal van leden tegen't regle ment wordt gezondigd, waarvan de overtreders zelf de dupe worden. Zoo zijn er leden die zich zonder verkla ring van den geneesheer, noch op voorkennis van bestuur, onder behan deling van een specialist hebben ge steld. De leden welke op eigen gezag handelen, moeten zelf de kosten hier van dragen, daar 't bestuur niet van 't reglement afwijkt. Ten slotte doet de Eerw. adviseur nog eenige mededeelingen betreffende de feestvergaderir.g van de R.K Werk liedenvereniging op a.s. Zondag. Spr. spoort aan om gezamenlijk de H.Mis bij te wonen en ter H. Tafel te nade ren. Nog deelt spr. mede, dat binnen kort 't programma der ontwikkelings avonden tegemoet kon worden gezien. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard sluit de voor zitter de vergadering met den Christel groet. naar Waalwijk. De voorz. wenscht de benoemden geluk en hoopt, dat zij de belangen van het fonds, naar vermogen zullen behartigen, wat voor spr. trouwens buiten twijfel is. De heer Leijtens dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt de medewerking der leden vooral wat betreft de betaling der contributie. Spr. hoopt tenslotte dat men zich niet zal storen aan praatjes die er op gericht zijn om het fonds tegen te werken. Mededeelingen, De heer Hendriks van 's Bosch, deelt mede, dat het fonds nu bestaat uit ruim 300 gezinnen. Dit schenkt voldoening, maar nog geen algeheels bevrediging voor een plaats als Waal wijk. Spr. spoort daarom aan alles in het werk te stellen om het fonds groo- ter te maken. De arbeiders moeten in ons fonds aldus dhr. H. en niet in dat der Maatschappij verzekerd zijn. Daar houdt men niet voldoende rekening met de belangen en wenschenvan de verzekerden. Op 3 Juni heb ik te Amsterdam een vergadering bijgewoond van het fonds der Maatschappij, waarbij ook twee afgevaardigden uit den Kring 's Bosch tegenwoordig waren. Ikhoor- de daar niet bij. Maar al had ik geen mandaat, al was ik geen afgevaar digde, toch ben ik er naar toegegaan, want ik wilde wel eens weten wat er alzoo behandeld werd. Wat mij daarbij opviel, dat was. dat alle verzekerden uit den lande slechts door twee leden vertegenwoordigd werden. Dat zegt toch wel iets. Uit den Kring Geer- truidenberg was niemand tegenwoor dig namens de verzekerden. Uit dezen Kring was alleen Dr. de Both uit Kaatsheuvel aanwezig, die niets anders te doen wist dan bezwaar te maken tegen mijne aanwezigheid. De toestand wordt hierdoor wel voldoende getee- kend, dat men op de vergaderingen van de Mij. liefst maar geen vertegen woordigers van de verzekerden ziet. lntusschen heeft een overleg tusschen de Mij. en ons Bondsbestuur tot resul taat gehad, dat de Mij. op voorwaar den toestaat aan h.h. doctoren om met ons fonds te contracteeren. Ik deel dit vooral mede, omdat h.h. medici uit Waalwijk niet vijandig staan tegenover ons fonds, maar in den beginne ver klaarden, niet met ons te kunnen samenwerken omdat de statuten van Nationale wedstrijd in komische duetten. Ook de tweede Zondag van den Nationalen wedstrijd in komische duetten gehouden in de Concertzaa „De Lindeboom- bij den Heer C. M van Sebille alhier, mag onder alle op- zichten voortreffelijk geslaagd heeten Geen plaatsje was onbezet en in de achterste rijen stond de menigte als op eengepakt. De heer F. Smolders opende ook ditmaal den avond met een toepasse lijk woord, ongeveer gelijk aan dat van den vorigen Zondag. Onmiddellijk hierna nam de wedstrijd een aanvang. Deze had een vlot verloop, zoodat om circa half tien de vijf concurrenten hun „kennen en kunnen" getoond hadden. Ook thans werd er over het geheel goed, door een paar zelfs uit stekend werk geleverd. Na de pauze traden de deelnemers in dezelfde orde voor den publieks prijs op. Deze wedstrijd stond 0. i. eenigszins bij dien van 16 Oct. achter. Eerst tegen 12 uur werd de uitslag oekend gemaakt. Deze luidde als volgt: le prijs Het duo Donnerwetter, Eind hoven met „Jongen, gij moet trouwen" met l28'/a punt. 2e prijs Het duo van den Heuvel, met „De klantjes van de Diaconie" 127 punten. 3e prijs Het duo Gelria Nijmegen, met „Nog zoo jong" 124 punten. 4e prijs Het duo Lips, Zevenbergsche Hoek, met „'t Nieuwe Kamerlid van Babbersdorp" 123 punten. 5e Het duo Smits, Tilburg, met „De Inkwartiering v. Spekzak" 120 punten. De voorlezing der prijzen werd meermalen door luid applaus afge broken. De publieksprijs ging met 101 van de 204 uitgebrachte stemmen naar het duo Gelria uit Nijmegen met de scène „De list van Frits." De prijzen werden door den heer A. C. van der Heijden met een toe passelijk woord aan de winnaars over handigd. Verscheidene dezer repliceer den met een v/oord van dank aan de Juiy. den accompagnateur de heer J. Princen en den organisator, den heer C. M. van Sebille. Enkele scènes werden ook nu weer ten beste gegeven, zoodat vele in groote gezelligheid nog een genoeglijk uurtje doorbrachten, Waarlijk de heer Sebille heeft eer van zijn werk gehad en mag met vol doening er op terugzien. De Dochter van Madame Angot. A s. Zondag begint de voorverkoop van kaarten voor de opvoeringen der opera „De Dochter van Madame Angot" in het Sigarenmagazijn „Cuba" der Wed. J. v. d. Broek-van Ree. Ondanks de aanmerkelijk hoogere kosten dezer opera zijn de prijzen toch niet hooger gesteld dan vorige malen (le rang f 1,25, 2e rang f 0.75 p.r.), teneinde eenieder in de gelegen heid te stellen de opvoering bij te wonen. Wij raden de liefhebbers van mu ziek, zang en looneel dus aan niet tot het laatste oogenblik te wachten met het bespreken van plaatsen. Wie 6 of 7 November niet naar Tavenue* gaat zal er later spijt van hebben. In de tekstboekjes, welke ook aan bovengenoemd adres verkrijgbaar zijn staat de volledige tekst der soli, duo's, koren enz. met nog een over zicht van elk der 3 acten, zoodat het zetr nuttig is zich tijdig een boekje aan te schaffen om het van te voren even te kunnen doorlezen. Rijkstelefoon. Aan de Rijkstelefoon alhier hadden de volgende nieuwe aansluitingen plaats Spoorwegstation Waspik—'s-Gra- venmoer Telefoonnummer 13. E. P. J. van Hoorn, Lederfabrikant, Gasthuisstraat LoonopZand, Telefoon nummer 17. Kruisboog. De onderlinge wedstrijden tusschen de Kruisboog—gezelschappen .De Vriendschap" uit Drur.en en „Nooit Gedacht", alhier, welke j 1. Zondag op de banen van laatstgenoemd ge zelschap hebben plaats gehad zijn schitterend geweest van 't begin tot 't einde. Zoowel door de le als 2e zestallen werd zeldzaam goed geschoten en eerst bij de laatste schutters van elk zestal is pas de beslissing gevallen wie er overwinnaar van dezen kamp zou zijn. De uitslag was als volgt le Zestallen. „Nooit Gidacht" 161 punten. „De Vriendschap" 157 p. 2e Zestallen. „Nooit Gedacht" 145 punten. „De Vriendschap" 137 p. De serieprijzen werden behaald door de heeren J van Vaalen, F. van Helvoirt, P. Biekens, J. van Vrijhoeven respectievelijk met 31, 30, 30 en 29 punten, voorwaar een zeldzaam hoog aantal punten. Zondag 6 November zal de return- wedstrijd plaats hebben op de banen van „de Vriendschap* gevestigd bij den heer M. v. d. Westen teDrunen, waar tevens beslist zal worden wie de mooie prijzen welke voor deze wed strijden zijn beschikbaar gesteld, zul- len behalen. Kaartconcours. Maandagavond j 1. had de sluiting plaats van het onderling kaartconcours L'Esperance, gevestigd bij den heer A. v. d. Pluym. Drie weken lang had deze onderlinge wedstrijd geduurd, en dezen avond zou den uitslag wor den bekend gemaakt, die slechts met een klein puntverschil was als volgt: lste prijs J. de Werd, 2e B. de Peffer, 3e A. Kleijssen, 4e Fr. v. Delft, 5e G. van Veldhoven. 6e Jos. de Ruij ter, 7e C. van Kuijk, 8e W. Dekkers, 9e J. v. d. Houdt, 10e A. v. d. Pluym, lie P. v. d. Houdt, 12e H. Donders De prijzen werden door den voor zitter onder een hartelijk woord aan de prijswinnaars uitgereikt, hij hoopte dat dezelfde ambitie bij de leden zal blijven heerschen, en wanneer hel gezelschap binnenkort aan de con coursen zal gaan deelnemen, ook met een flinken prijs uit den kamp zal treden. Met een heerlijk maal, en zang en voordracht werd deze avond gesloten. L'Esperance is voornemens met Januari a.s. wederom een rik-concours te geven, waarvoor mooie prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Biljarten. J.l. Zaterdagavond had in het café van den heer Alb. Kemperman, de return-wedstrijd plaats tusschen de biljartvereenigingen van gelijken naam Ons Genoegen". De uitslag is als volgt: Ingezonden Mededeelingen. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Holaere uit Eindhoven, bariton, met een buitengewoon krachtige goed ge schoolde stem, die reeds verscheidene malen met het grootrte succes voor de microphoon van den A. A. R. O. te Hilversum zong. Onnoodig dus te zeggen, dat een bij uitstek schoone avond ons le wachten staat. A.s. Zaterdag zal de Biljartver- eeniglng „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer Alb. Kemperman. deel nemen aan het door de biljartvereeni— ging K. O. T. te Waspik uitgeschre ven tournooi. Waalwijk F. Slaats 100 Th. van Weert 100 J. de Graaff 80 A. Slaats 100 A. v. Oudheusden 100 Jos. Klerks 90 570 Baardwijk H. Klijn 31 M. Pullens 53 Jan Leijten 100 van Mierlo 56 v. d. Geld 79 T. de Vries 100 419 Hoogste serie Th. van Weert. Als bijzonderheid mag gemeld wor- den, dat de partij Slaats—Klijn, in minder dan 20 minuten was afgeloopen en een gemiddelde van bijna 16 Groot Winterconcert Liedertafel. Met genoegen kunnen wij melden, dat de liedertafel voor haar groot winterconcert, dat zij denkt te geven op 16 Januari e.k.. een paar solisten van den eersten rang heeft geëngageerd Als sopraan zal dan optreden Mevr. Toos Vekemans, de ster van de N.V. Geldersche Opera uit Nijmegen, die verleden jaar in Trouvère van Verdi en Vrijdag 21 Oct. j 1. in de voor het eerst in Nederland opgevoerde opera „Stepan" van den Deenschen compo nist, Ebbe Hamerik, de schitterendste triomfen behaalde. Alle bladen prezen haar prachtig uitgebreid stemgeluid en haar door en door muzikale voor dracht. Tevens zullen wij hooren den heer Opgepast. Zondagavond werd door de ge meentepolitie een onderzoek ingesteld onder de bezoekers der bioscopen. Een zestal personen onder de 16 jaar werden verwijderd. Vergaderingen, Hedenavond houdt de R.K. Vrou wenbond eene algemeene vergadering in het Bondsgebouw, waar als spreek ster optreedt Mej. Math. Hülsken. De afd. van den Bond van R.K. Kantoor- en Handelsbedienden ver gadert in de achterz. v. hotel Verwiel. -Flores Film. Men deelt ons thans mede dat de Flores Film in onze gemeente na aftrek van alle kosten f700 heeft op gebracht. Dit is in verhouding tot den Bosch (f2600) en Eindhoven (f1200) een prachtig succes. Opgebracht. De maréchaussée alhier bracht gis termorgen naar den Bosch een paar sollicitanten voor een winterverblijf naar Omerschans en een die nog drie weken tegoed had voor een vechtpartij met Kaatsheuvelsche kermis. Chr. Gymnastiek-Vereeniging B. G. V. Dezer dagen had in voormalig Be- soijen de oprichting plaats eener Chr. Gymnastiek-vereeniging, onder den naam B. G. V. Bovengenoemde ver- eeniging, mag zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Haar bestuur is als volgt samengesteld. Eere-Voorz.WelEerw. heer Ds. H. F. A. Schlemper, Voorzitter de heer C. van Heijst; Secretaris de heer A. SchoondermarkPenningm. de heer B. Treffers. Als leiders dezer vereeniging fun- geeren de heeren Chr. Treffers en A,. Steingrüber allen woonachtig te v.m. Besoijen. Kath. Kiesvereenlging. Met hetoogophetniet-beschikbaar zijn der zaal is de algemeene verga dering der R.K. Kiesvereeniglng alhier, uitgesteld tot Donderdag 3 Nov. a.s. Benoeming. De heer A. J. M. van lersel, voor heen volontair ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Nieuw- kuik c a. Brancomir. Zooals wij vorige week reeds aan kondigden, geven wij hieronder een korte beschrijving van het prachtige drama, dat de tooneelafdeeling der Harmonie „St. Jan" op Zondag 30 Oct. a.s. en Dinsdag 1 November (Allerheiligen) zal opvoeren. Het was tegen het einde der 15de eeuw, dat de Turken dreigden geheel Europa te brengen onder hun dwinge landij. De Islamieten, opgeroepen tot den Heiligen krijg, kwamen als één man aangerend in fanatieke dweeperij om te sterven voor den profeet en stervend zich te wentelen in het bloed van Christen honden. De schismatieke Christenen van Macedonië werden verdelgd door 't altijd plunderend, altijd moordend krom-zwaard dier verschrikkelijke Turken. Met den moed der wanhoop, door de kracht der vertwijfeling, schaarden eindelijk de Bulgaren, op aandringen van bisschop Stephaan, zich rondom den dapperen Michaël Brancomir tot die vreeselijke worste ling op dood en leven. Brancomir verwon, wierp de Turken terug over de Balkanbergen en bezette alle bergpassen. Hoog op de bergen troonde hij als de onwankelbare, de gevreesde en hoog boven het volk stond hij als 't beeld van nationale trots, als de na- tionale held. En Michaël was zich van die groote volksvereering bewust, dit prikkelde zijn eerzucht, stijfde zijn trots, doch bracht hem ten val Toen niet hij maar bisschop Stephaan tot koning gekozen werd. was hij woedend over die mis kenning. hij gevoelde zich gekrenkt, vernederd zelfs. En de onoverwinne lijke held valt door de vleitaal van den lagen landverrader Mathan. Doch Constantijn, de edele zoon van

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5